Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292155 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #390

görüntüyü izleyince aklıma ilk gelen şarj dinamosunun direk çıkışlarını kullanmış olma ihtimali geldi. Çünkü gaz verince üreti,m hızlanıyor. Acaba çekilen akım nedir.????

şarj dinamosunun direk çıkışlarını kullanmış olsa marşa basmadan öncede gaz çıkışı almazdı bence gaz pedalına veya enjektörlere bağlanan birşeyler sayesinde aracın devir ölçen biyerlerinden de olabilir bir bağlantı var

gaz çıkışının çok olması veya öyle görünmesi çektiği (amper ve kullandıysa PWM devresinden) olması gerekiyor bu güne kadar alternatifi bulunmadı

Yanıt #391
Arkadaşlar , sıvı haznesi olarak neler kullandınız.Dış cephesi kalın olan malzeme önerebileceğiniz birşey varmı ?
Ben oto cam suyu kaplarından kullandım.Dış cephesi ince olduğundan L plastik bağlantııyı tam tutamıyor.Zamanla kaçırabiliyor.
Önerilerinizi belkiyorum.

Gumulcine senin yaptığın sustalı sitemde kullandığın sıvı haznesi malzemeleri nelerdir?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #392
Benim sıvı haznesi bildiğimiz  gider borusu ancak et kalınlığı yaklaşık 6 veya 7 milimetre gider boruları satan yerlerde bulabilirsin pvc boru bildiğimiz
alt ve üstüne plastik plakalar kullandım pleksiglas ta kullanılabilir sızmaması içinde plastik plakalar ile boru arasında conta kullandım

Not: Gider borusu için çeşitli kapak dirsek v.b aparatlarda var yapıştırılarak ta kullanılabilir ben sustalı yapmayı düşündüğüm için plastik plakaları kullandım

iyi çalışmalar

Yanıt #393
Sağol , Gumulcine.PVC borudan bir sıvı haznem var.Oto cam suyu kabından var.Ama beni tatmin etmedi.
Bugün su arıtma cihazlarındaki filitre kaplarını incelemeye karar verdik.Satan bir yerden bakacağız.

Bu su arıtma cihazları için su kaçak sensörüde varmış.Kaçak durumunda vana kapatıyor ve 9 volt pille çalışıyormuş.Bizim sistemlere adapte edilebilir.                             http://www.kacaksusensoru.com/

Özellik ..
-----------
Şeffaf Standart Filtre Kabı
Boy seçenekleri: 5\", 10\", 20\"
Kartuş kabı: Şeffaf SAN
Kapak kısmı: Polipropilen
Maksimum çalışma basıncı: 8 Bar
Şeffaf Standart Filtre Kabı, giriş-çıkış çaplarına göre debi seçenekleri:

Debi (Boş) 2 Barda

1/4\" 32,83 lt/dk, 3/8\" 86,70 lt/dk, 1/2\" 106,60 lt/dk, 3/4\" 108,50lt/dk,     1\" 105,6 lt/dk, 1 1/2\" 230 lt/dk
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #394
ben bişey sorabilir miyim? ben şimdi bu kuru elektroliz kabını yapmak istiyorum biri bana tam olarak neler kullanabilceğimi bu sistem için gerekenleri yazabilirmi?

Yanıt #395

ben bişey sorabilir miyim? ben şimdi bu kuru elektroliz kabını yapmak istiyorum biri bana tam olarak neler kullanabilceğimi bu sistem için gerekenleri yazabilirmi?

bu konunun ilk sayfalarini okuyun size yardimci olacaktir her detay en ufak ayrintisina kadar verilmis zaten
kisaca 306L paslanmaz celik plakalar pleksiglas vidalar ve pvc lastik contalara ihtiyacin var forumun ilk 3-5 sayfasini okursan detayli bilgiye ulasacaksin

Yanıt #396
ben anlayamadım bi türlü plakaların arasına ne koyulcak nerden delik açılcak bi anlayabilsem bi anlatsanız =)  ona gitcek elektriği resimlerle falan bi görsem geliştiririm zaten ben onu gücü nerden nasıl vericem anlayamadım bi türlü araştırıyorum ingilizce oluyor anlayamıyorum güzel bi şekilde anlatırsanız duacınız olurum=) teşekkür ederim...

Yanıt #397
Merhaba belki alttaki video ve resimler yardımcı olur sana

biraz yapacağın tasarıma bağlı istediğin tasarımı yaparsın bulabileceğin paslanmaz celik plakalara bağlı biçimi ve şekli

önemli olan detaylar şu şekilde

• Plakalar kesinlikle birbiri ile temas etmemeli aralarında pvc yada lastik conta kullanılacak

• Kullanacağın volt değeri önemli ölçü aleti birbirine en yakın iki plakaya takıldığında 1,8 veya 2 v arası değer göstermeli fazlası suyun ısınmasına neden oluyor

• En altta su girişi kısmında plakalarda aynı hizada her birinde 10mm çapında delik her plakanın arasına su bu deliklerden geçecek

• Üstte yine alttaki gibi delik her plaka arasından gaz çıkışı olabilmesi için

• Plakalar arasında su sızdırmayacak lastik, pvc v.b bir conta kullanılmalı

• Su pas yapabilecek metallere değmeden dolaşım yapmalı onun için suyun değdiği yerlerde pas yapabilecek metaller kullanılmamalı

• Plakaları birbirine sıkmak için kullanılan dış tabaka Pleksiglas veya benzeri sert bir madde olmalı bükülmemeli vidaların uyguladığı dirence dayanmalı

Kablo bağlantıları için alttaki resim size fikir verecektir
Ayrıca bu adreslere de bakmanızda fayda var
http://www.youtube.com/watch?v=bTW_WxrKT0k&feature=related
http://www.hydroxypower.co.za/june_2010.htm

kolaygelsin

Yanıt #399
video yeni değil, 3-4 ay önce izlemiştim bunu. Bu arada akım 0.5A çivarında ama volt hakkında bi görsel yok. Bu akımda bu üretim için voltun yüksek bir değerde olması gerekir diye düşünüyorum.

Yanıt #400
Evet videoyu bende görmüştüm daha önce
ancak yeni video da var aralıkta yüklenmiş Stan Meyer ve Stephen Meyer çalışmalarının daha önce kısacık videoları vardı 1 saatlik video dervelerden tutun motor parçalarına kadar birçok bilgilerini paylaşıyor Stan Meyer ingilizce bilsek belki yararı olacak sadece izliyoruz

http://www.youtube.com/watch?v=7Qg5VfGctOY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7Qg5VfGctOY&feature=related

birde Stan Meyerin elektronik devrelerinin arkalı önlü çekilmiş fotolarından oluşan bir video var
http://www.youtube.com/watch?v=9pFolj3HkvI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9pFolj3HkvI&feature=related

iyi seyirler

Yanıt #401
Bizi izlemeye devam edin diyorlar kendileri :)))

Yanıt #402
Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır foruma uğrayamıyorum.Aslında yeni eklenen iletileri okuyorum ama cevap yazma durumu ve zamanı olmuyor.Okullar tatile girdide şöyle bir iki satır birşeyler karalayabildim naçizane.
Bir ara   http://www.hydroxyhut.com adlı siteyi buldum ve üye oldum.Müthiş tarzanca ingilizcem  ile Bob BOYCE ile birkaç satır sohbet ettik. DRY cell ile WET cell  (türkçeleştirirsek kuru hücre ile ıslak hücre) arasındaki farkı sordum.Kendisi verim açısından
12 plakalı tek bir hücrenin(elektrolit sıvısı ile birbirine temas eden)  verim açısından 12 plakalı birbirinden ayrılmış 6 hücreden daha düşük olduğunu söyledi.
Resim ile örneklersek,

Soldaki hücrede plakalar arasında akım kaçakları olmakta ve bu da verimi düşürmekte.Sağdaki hücre ise Bob BOYCE un elektroliz düzeneğine benzer bir şekilde birbirinden ayrılmış 6 hücre bulunmakta.Ayrıca plakaların her iki yüzüde kullanıldığı için yer tasarrufu ve verim fazla olmakta.
Forumda arkadaşlarımızın tasarladığı yada paylaştığı pek çok düzeneği örnek verirsek , kullanılan elektrolit sıvının düzenek içinde rahat dolaşabilmesi ve plakalar arasındaki sıvı seviyesinin  eşitlenebilmesi  ya da araya nötral plakaların eklenmesi  gibi durumlarda aslında görünüşte düzenek birbirinden ayrı plakalardan oluşuyor gibi görünse de gerçek anlamda çok plakalı tek bir hücre gibi çalışmakta.
Çözüm plakalar arasındaki elektrolit sıvının birbirine temas etmemesi ve birbirinden ayrı 6 hücrenin kullanılması.(Yukarıdaki resimde sağda görülen hücre ) 6 hücre diyorum çünkü 12 volt için ortalama hücre başına 2 volt civarı bir gerilim düşmekte.Böyle bir düzenek çok daha verimli ama daha önceki iletilerimde de bahsettiğim gibi  bu hücreye su takviyesi  sorunlu.
Bob BOYCE yaptığı düzeneğe belirli aralıklarla  su takviyesi yapan bir pompa sistemi kurmuş.
Yeni düzenek kuran ya da kurduğu düzeneklerde ısınma,aşırı akım çekme,düşük gaz verimi gibi sonuçlar alan arkadaşlarımızın bu bahsedilenleri gözden geçirmelerini tavsiye ederim naçizane.

Yine daha önceki konularda bahsettik ama  hala benzer soruları tekrar soran arkadaşlar için 304 ya da 316 kalite paslanmaz çelik kullanmanın en akılcı ve hesaplı çözüm olduğunu belirteyim.Krom plaka kullanan arkadaşlarımız aldıkları metal plakanın gerçekten krom mu yoksa krom kaplama mı olduğuna dikkat etsinler.
Su içinde oluşan sararma ve pas rengi tortulaşmanın sebebi ya kullanılan suyun musluk suyu oluşu (içinde gözle görünmeyen çözelti maddelerin bulunmasından dolayı ) ya da  elektroliz reaksiyonuna karışan bir metal parçanın (demir bakır pirinç vb gibi ) çözünüp suyun içine karışmasından kaynaklanmakta.
Elektrolit (iletkenliği artıran ama reaksiyona karışmayan katkı maddesi ) madde için en iyi birinci çözüm Potasyumhidroksit (KOH ) ikinci olarak ise Sodyumhidroksit (NaOH ).Yazılan iletilerde bu maddeleri kullanan arkadaşlarımız Lavabo açıcıların veriminin düşük olduğunu ve sıvı çözelti haldeki elektrolit maddelerin daha verimli daha kullanışlı olduklarını belirttiler sağolsunlar.
Benim de sağdan soldan okuduğum kimi ingilizce dökümanlarda,yanlış hatırlamıyorsam  5-6 çay kaşığı sıvı elektrolit maddenin 1 litre su için yeterli olduğu belirtiliyor.Daha fazlasının ise yarardan çok zarar getireceğinden bahsediliyor.

Bu arada hep plakalı hücrelere yöneldik ama değişik fikir vermesi ve tasarımının belkide daha kolay olması açısından Joe Cell denilen silindirik hücrelerden de biraz bahsedelim.

Yanıt #403
Joe cell (Patrick J Kelly  yanlış hatırlamıyorsam )  diye bahsedilen hücre aslında yanyana dizilen plakalar yerine iç içe geçmiş silindirik paslanmaz çelik kaplardan oluşmakta.Her bölüm birbirinden ayrı olduğu için verimi yüksek(akım kaçakları yok ) eğer uygun çapta silindirik borular bulunabilirse tasarımı ve imalatı nisbeten daha  kolay olabilir.Yine bir aracın içine sığdırılması açısından en ve boy oranları değiştirilerek(nisbeten dar ve uzun tasarlanarak) kullanılabilir.

Mucidimiz eski videolarını izlediğim kadarıyla 90 lı yıllardan beri  bu işle uğraşıyor ve değişik tasarımlar geliştiriyor.Bu içiçe geçmiş silindirik boruların çap ve boyutları  için altın oran denilen  sayısal oranları da kullanarak daha verimli bir sistem geliştirdiğini söylüyor.
Yine oluşturduğu hidrojen gazını silindirlere iletiyor ama Stanley Meyer gibi kimi mucitlerin de yaptığı gibi silindirlere yakıt yerine spray(aeresol ) şeklinde püskürtülen su ve ürettiği oksijen hidrojen karışımını hep birlikte yakıyor.Plazma denilen yüksek voltaj devreleri ve özel bujiler ile bu işi başarıyor.Arabasını suyla çalıştıran ender kişilerden birisi idi bu mucitimiz de
Yeni tasarım yapacak olan forum takipçisi arkadaşlarımıza fikir vermek açısından değişik tasarımları da sunalım derim.Bence Joe cell de denemeye değer bir tasarım ama Bob Boyce düzeneğinde olduğu gibi her bölümdeki sıvılar birbirinden ayrı olduğu için sıvı takviyesi yine ufakta olsa sorunlu.
15 tatil kapsamında foruma uğramaya çalışacağım arkadaşlar.
Selamlar saygılar.

Yanıt #404
S.n sibernetik

değerli paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler
anladığım kadarı ile +nnnnn- seklindeki plakalar arası su dolaşımı için açtığımız delikler arasından su sayesinde + ile - arasında bir bağ oluşup nötr plakaları bir miktar ez geçip akımı boşa harcıyoruz bu sayede elde ettiğimiz gaz miktarı düşüyor

ona göre bir tasarım yaparsak su takviyesi zor olacak buna bir çare bulmak gerek

benim aklıma söyle bişeyler geldi nötr plaka kullanmıyalım aynı tasarımı yine delikli fakat +-+-+-+ seklinde dizelim voltu 2v ta duşurelim bu şekilde akım kaçakları olmayacak diye düşünüyorum çünkü her plakaya ayrı ayrı akım vermiş olacağız akımın biyerlerden kaçak etmesine sebep klamayacak

bilmiyorum belki hatalı olabilirim sadece bir görüş