Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292155 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #375
Teşekkürler hohhoh
Hücrelerdeki kireçlenmenin nedenini buldum bugün plaka aralarında kullandığım 3mm lik lastik contalardan daha öncede belirtmiştim içlerinde iplik var sanayi için olduklarından su hapsetme gibi durumlarda kullanılmıyor herhalde .

hho\'yu yakmak için kullandığım aparata DİKKAT! video içindeki yazılarımda da belirtmiştim ancak videoyu izlemeden birileri denemez inşallah önce bu aparatı söküp baksınlar geri emme önleyici varsa denesinler hepsinde bende olan aparattaki gibi filtre yok daha önce çeşitli gerekçeler için aynı aparatları kullanmışlığım var Testereye takmıştım aluminyum keserken dişlerin ısınmasını engellemek amacı ile sıvı püskürtmek için onda yoktu filtre
Kontrol etmeden tehlikeli sonuçlar oluşabilir!

hohhoh dediği gibi metal eritirken gözleri mutlaka koruyun ilk okulu bitirdiğimden bu yana kaynak işleri ile uğraşıyorum yaş 36 parça bile kaymasa metalin eridiği andaki ışık gözlerinizin ağrımasına neden olabilir göz ağrısı çekilir türden değil

Balon 3 saat kadar havada kaldı tabi ben kalamadım bu sabah dükkana gittiğimde balonu bulmak için baya bi arama yaptım yere düşmüs :)

diğer forumda sorduğum devre sorusunu burda da sorayım belki farklı görüşler çıkar

Şimdi araçta kullanmadan pwm devresine ihtiyacım var fazla çekilecek akım ayarlanabilir NaOH miktarını ayarlamak yerine devreden ayar yapılabilir
merak ettiğim bir olayda hangi devre olayı birçok devre şeması var benim için daha kolay ve basit ama etkili görünen şu 2 tane 555 li devre
devreyi önceki sayfalarda sibernetik vermişti katkılarından dolayı onada teşekkürler tüm konu sayfalarını okudum

bu devre tek mosfetli alttaki fotografta aynı devreye 3 mosfet eklemişler acaba doğrumu eklenmiş

eğer doğru ise 3 veya 2 veya 1 tane olmasının amacı ısınma sorunu ile mi ilgili tahmin ettiğim gibi başka sebebi mi var
Bide mosfet şemada BUZ350 verilmiş bunun yerine başka herhangi bir mosfet kullanılsa mesela IRFP252 sorun olurmu.
datasheet lerine baktım Power MOSFET, 200V, TO-220, RDSon=0.12 Ohm, 22A, NL gibi değerler veriliyor bu değerler BUZ350 nin değerleri buradaki 22A amper olayı herhalde yani bu en fazla 22A akım çekilebilir anlamında mı acaba

çok fazla elektronik bilgim yok sadece bazı terimleri anlayabiliyorum gördüklerimi uyguluyorum araştırmalarımın sonucu bir şeyler yapabiliyor kendimi geliştiriyorum elektr sazım için tda entegresi ile amplifier yapmışlığım bile var ancak eğitim olmadığı için sıfırdan öğrenip yapıyorum bunları malum okumadık zamanında doğramacı olduk merak ve istek yaptırıyor bunları ama eğlenceli uğraşmayı seviyorum

bilen arkadaşlar düşündüklerini yazarsa herkes için faydalı olacağı kanaatindeyim
Teşekkür ediyorum

Yanıt #376
Merhaba arkadaşım sana irfp064n tavsiye ederim. max 55V volta kadar kullanabilirsin. kararlı bir mosfettir. Anlık max akımı 110Amperdir. Kullanacağın devrede 1 tanesi bile rahatlıkla işini görebilir. Ama ısı yayılımı için 2 adet kullanmanı tavsiye edrim. Ben irfp064n leri tlp250 pwm tetikleme entegresi ile kullanmaktayım. Hiç bir problem cıkarmadılar beklenenden daha fazla performansı var. Umarım işini görür. iyi çalışmalar.†

Yanıt #377

Merhaba arkadaşım sana irfp064n tavsiye ederim. max 55V volta kadar kullanabilirsin. kararlı bir mosfettir. Anlık max akımı 110Amperdir. Kullanacağın devrede 1 tanesi bile rahatlıkla işini görebilir. Ama ısı yayılımı için 2 adet kullanmanı tavsiye edrim. Ben irfp064n leri tlp250 pwm tetikleme entegresi ile kullanmaktayım. Hiç bir problem cıkarmadılar beklenenden daha fazla performansı var. Umarım işini görür. iyi çalışmalar.†

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ancak işte bulunduğum şehirde bulabilirmiyim bilemiyorum IRFP064N bilemiyorum araştıracağım
Birde elimde eskibilgisayarımdan kalan UPS var onda 4 tane 50N06 olduğunu gördüm datasheet lerini inceledim 50A 60V diyor sağlamlıkları konusuna gelince bilmiyorum  UPS un akü ömrünü bitirince cihazı atmamışım işte
acaba bu devrede bunlar iş görürmü zamanım olunca deneyeceğim

Yanıt #378
merhaba arkadaşlar. gumulcine çalışmaların çok güzel olmuş tebrikler sana bir kaç sorum olacak dakikada kaç litre gaz üretiyor sistemin? plakalar arası 1.85 volt, ısınma oluyormu sistemde? 2litre suya 160 gram lavabo açıcı bana çok gibi geldi (lavabo açıcının markası nedir acaba)  ben 80 gramlık paketin çeyreğini koyduğumda bile amper 25- 30 lara çıkıyor, sistemin stabil çalışıyormu 8- 10 saat çalıştıktan sonra ısınma, amperde yükselme falan oluyormu, benim sistemim yazılarımda resimlerimdede forumda var takip ettinmi bilmiyorum ama ben şöyle anlatıyım bir fikrin olur 9 plaka -nnn+nnn- şeklinde bağlı 10cm x10cm plakalar 3mm conta kalınlığı var aynı sistemin birde 20cm*20cmlik plakalarla yaptım sonuç yine aynı verim alamadım. senin -nnnnn+nnnnn- 13 plakalı sistem daha iyi gibi birde öyle deneme yapıcam bitince sonuçları paylaşırım. 9 plakada ne yaptıysam 1.8-1.9 volt yakalayamadım ben 2.6 ila 3 volt arası değerler elde ettim voltajın yüksek olmasından dolayıda galiba ısınma sorununu çözemedim (eski yazılarıma bi bakabilirsen daha detaylı anlattım orada) birde 13 plakalı denicem şimdi
hayırlı günler iyi çalışmalar hepinize

başarılar

Yanıt #379
Tesekkurler fatih
Dakikada üretilen gaz hacmini ölçmedim en yakın zamanda ölçümü yaparak bildiririm

Sizin 80 gram lavabo açıcı ile 25 ila 30 amper çekmenizin nedeni -nnn+nnn- şeklinde bağlamanızdır aynı şekilde benimde sistem şu sekilde de bağlanabiliyor -nn+nn-nn+nn- karişimi değişmeden bu şekilde bağlayınca 30 amperden yukarı çekim yaptığı için ampermetre 30 a kadar olduğundan zarar görmemesi için ampermetreyi çıkardım kelepce turu ölçü aletim var onda da AC amper ölçme konumu var DC yok o yüzden nekadar doğru ölçüm yaptığını bilmiyorum 37  38 civarı amper gösteriyordu hatta ben anlayıncaya kadar trafodaki akım doğrultucu diyot üzerinde lehimler eriyiverdi ısıdan dolayı tam ölçüm yapma şansım olmadı.

sistem çalışması 10 amper yükte 4 - 5 saat boyunca denedim sonunda ancak 11 amperlere ulaştı tam oturmadı bile 11 ampere yani  ısınma sorunu bencede voltaj ayarından kaynaklanıyor hücre başına 1,90 veya 2 voltu yakalamanız için kesinlikle 12v olan kaynağı 6 ya bölmeniz gerekiyor 12/6 = 2 v  sizin hücreler -nnn+nnn- şeklinde olduğu için 4 erli sayılır buda 12/4 yapınca 3v denk geliyor o yüzden 3 v görüyorsunuz hücreler arası lavabo açıcı voltaja hiç bir etki atmiyor sadece ampere etkisi var

benim hücre ısınma yapmadı 4-5 saat sonra ısıyı ölçmedim ancak hafif ılık oluyordu (bazı kişilerin elini sıkınca sıcak ellidir ya) okadarcık bir isinma diyebilirim

ayrıca konunun tüm sayfalarını tek tek okudum tabıkı senin mesajlarıda

bende zaten hücreyi açıp yeniden toparladım contalar iplikliydi ve bu ipliklerden sızma oluyordu dolayısıyla da kireçlenmeye neden oluyordu sızmalar pvc contalarla yeniden toparladım birde düşündüğüm acaba cihaza -nnnnn+nnnnn- seklinde verdiğimiz akımı simetrik besleme ile yapsak sonuç ne olacak acaba

misal + ile - aynı konumlara baglayıp nnnn plakalara GND vererek sadece aklıma geldi denemek gerek yanı -ggggg+ggggg- seklşnde gağlasak
işte simetrik besleme için bir örnek

Yanıt #380
selam ben kendi hücremi tamam ladım. zorda olsa hurdacıdan krom levha buldum 140x140mm kestirdim conta olarak orin kullandım 3mm 120mm çapında. su tankını yedek parçacıdan aldım. ama malesef su sapsarı oldu. hatta kahve rengiye döndü.  söktüm temizledim benim kullandıgım marpuçlar sarı malzemeydi. teflondan özel yaptırdım su tankımın baglantılarının içinde de sarı malzeme vartı ters klavuzla söktüm yeniden topladım ilk toplamam da hücreyi  +oo-oo+ooo-oo+ şeklinde bagladım. enson bagladıgımda +o-o+o-o+o-o+o+o+o+o böyle 20 plaka yı bagladım sonuç aynı hiçbir metal kullanmayışıma ragmen sonuç yine aynı sapsarı oldu plakaları söküyorum çamur gibi olmuş. halbuki çok fazla çalıştırmadım. toplamda iki hüçre yide 30 dakika çalıştırmadım ekledigim performansı bulamadım. elektrolid olarak potasyum hidroksid kullandım onunda resmini yüklemeye çalışacagım video çektim ama nasıl yüklenecek hiçbir fikrim yok sanırımvideo sitelerine üyelik istiyor.

benim tahminime göre kullandıgım saf sudan herhalde petrolden aldım litrelik kutusunu görseniz yüzüne bakmazsınız.

haddehanede makina bakımcı olarak çalışıyorum. yani anlıyacagınız işçi maşıyla pek imkan yok zorla buraya kadar getirdim işi tıkandım kaldım. bana söylermisiniz nerde hata yaptım. sonunda arabayıda satılıga koydum masrazı çok her ay birtarafından birşeyler çıkıyor. nedeolsa eski kasa dogan.  ;D

Yanıt #381
buda devamı

Yanıt #382
plakalarım hep aynı şekilde kestirdim boş bıkacagım plakaları  +   - kutbu baglamadıgım civataya denk getiriyorum tamas olmasın diye civataya teflon bant sarıyorum.

Yanıt #383
s.n musti.1836

suyun sararması nedeni kesinlikle su veya kullandığınız potasyum hidroksid olabilir yada su biyerlerde demir veya vida benzeri demir bir parçaya temas etmesi sonucu oluşuyor

bende daha önce sebeke suyu denemiştim aynı olmustu eletroliz içinde yemek tuzu kullanmıştım suyun rengini battıran tortulaşmaya neden olan tek sebepler bunlar birde plakalar paslanmaz çelik olmalı

bence sen ya suyu değiştir yada potasyum hidroksid lavabo açıcı dene

saf su ben marketten aldım ütü suyu diye bildiğimiz sudan aralıklı olarak toplamda belki 30 saat çalıştı hala su olduğu gibi hafif sarardı ancak tortu yok içinde parça parça değil yani hala seffaf halde, oda ilk başta kullandığım conta lastik türündendi içi iplikli olandan sararmayı da o yaptı diye düşünüyorum

iyi çalışmalar

Yanıt #384
selam millet. suyun sararma sorunu nu çözdüm. 1/4 ten 8mm ye özel teflondan marpuç yaptırdımlar.  baglantıların tamamı teflon  hücreyi topladım. -000+000- şeklinde önceden gaz çok dengesiz çıkıyordu kesik kesik şimdi hep aynı hızda. benim aldıgım krom plaka 100cm 50cm di  140mm140mm kestirdim 21 adet çıktı. yani ben diyorum ki hücreyi -00+00-    -00+00-   -00+00-  şeklinde seri baglasam olurmu acaba. plaka sayısı tam yetiyor. araba rolantıda çalışırken tek tücre gaz pedalına bastıgımda diger iki hücrede devreye girecek şekilde bir siviç baglantı kullansam nasıl olur acaba. hem ısınma azalmış olur hemde yüksek devirlerde etkisi azalan gazın etkisi armış olurmu acaba.  cevaplarını için şimdiden teşekkürler.

arabaya bunu taktıktan sonra acaba satılırmı  ;D    3500tl istiyom telefon açan 2000 den açıyor agzını sanki dalga geçiyorlar.  neyse sokerde satarım yarın birgün bişey olur bide adamlarla ugraş dur arızalanır felan    ;D  şaka bi yana çalışsın epeyi müşterisi var valla   ;)  herkeze hayırlı akşamlar.

Yanıt #385
iyi akşamlar -00+00- şeklinde 2 adet yaptım seri bagladım karışımı fazla katmama ragmen  anper yükselmedi hali ile gaz çıkışı da az oldu -0+o- bu şekilde 2 adet yatım seri bagladım karışımı az kayuyorsun istedigin anpere ayarlıyosun ısınma yok denecek kadar az 17 anperde 1 litrenin üstünde gaz çıkışı alınabiliyor kolay gelsin bu arada ekomax ı aradım gaz çıkışlarının 120 mg oldugunu söylediler bu kadar az gazla randıman alıyorsa bizim yanlışımız nerde.

Yanıt #386
zıva arkadaşım bence plaka lara düşen voltajdan dır. gerikli olan voltaj 2 volt  eger -000+000- yada -00+00-  böyle baglantı yapılınca gerekli olan voltaj sanırım ikin hücre için yeterli olmuyor. acaba iki hücrenin arasına voltajı biraz yükseltebilecegimiz bir bobin yada elektronik devre varmı acaba. elle sarıla bilirmi acaba mesela. 2 voltu 12 volta nasıl yükselte bilirim.

bide flsh back için bişeyler yapmam lazım. internette boru içine keten gibi bir madde koyuyorlar. ben bunun yerine ince telli bulaşık teli sıkıştırsam olurmu acaba  1/2\'\' iki adet maşonun içine kenar baglantılarınıda 8mm marpuç baglantısı olurmu acaba. 
bende ayriyetten şaloma larda kullanılan flash back var oksijen için kullanılan iki adet bunu kullansam olurmu acaba hava basınçları farklı ama. yedek su tankı ayarladım ama fiitre için tank ayarlamam lazım iki adet şişemi kullansam acaba içlerine sünger koyacam. :)

hergün siteye giriyorum ama pek bir faliyet yok.

hatay / iskenderun da bana yardımcı olabilecek arkadaş varsa memnun olurum. beraber çalışırız. herkeze iyi akşamlar

Yanıt #387

zıva arkadaşım bence plaka lara düşen voltajdan dır. gerikli olan voltaj 2 volt  eger -000+000- yada -00+00-  böyle baglantı yapılınca gerekli olan voltaj sanırım ikin hücre için yeterli olmuyor. acaba iki hücrenin arasına voltajı biraz yükseltebilecegimiz bir bobin yada elektronik devre varmı acaba. elle sarıla bilirmi acaba mesela. 2 voltu 12 volta nasıl yükselte bilirim.

bide flsh back için bişeyler yapmam lazım. internette boru içine keten gibi bir madde koyuyorlar. ben bunun yerine ince telli bulaşık teli sıkıştırsam olurmu acaba  1/2\'\' iki adet maşonun içine kenar baglantılarınıda 8mm marpuç baglantısı olurmu acaba. 
bende ayriyetten şaloma larda kullanılan flash back var oksijen için kullanılan iki adet bunu kullansam olurmu acaba hava basınçları farklı ama. yedek su tankı ayarladım ama fiitre için tank ayarlamam lazım iki adet şişemi kullansam acaba içlerine sünger koyacam. :)

hergün siteye giriyorum ama pek bir faliyet yok.

hatay / iskenderun da bana yardımcı olabilecek arkadaş varsa memnun olurum. beraber çalışırız. herkeze iyi akşamlar

Bulaşık teline dikkat edin aluminyum olanlardan kullanırsanız yanabiliyor geri emme sonucu bulaşık teli yanarak erimeye başlayabilir internette gördükleriniz bronz bulaşık teli kullanıyorlar alumınyum olan cakmakla yakınca (belki denediğiniz vardır biz çocukken yakıp bir telde bağlı savurup etrafa parlak ışıklar saçardık) ben benzerini Scotch Brite kullanarak yaptım bulaşık süngerlerinin yeşil tabakası diyebiliriz benim kullandığım marangozların ince zımpara için kullandıklarından başarılı oldu iyice parcalayıp sıkıştırdım bir boru içine
Scotch Brite foto

oksijen için kullanılanlar yapmaz diye düşünüyorum ben basın altında çalışıyorlar galiba

birde hücre başına 2volttan fazlasını kullanmayınız suyun ısınmasına neden olur 12v ile çalışacak bir bir cihazı yapmak için -nnnnn+  seklinde kullanmak gerekli plakaları yani  -hücreNhücreNhücreNhücreNhücreNhücre+ bu şekilde 6 hücre eder 12v verince hücre başına 2v düşüyor volt yeterli bu şekilde devamında amper butun işi yapan voltla oynamamıza gerek yok nekadar çok amper çekerse okadar çok gaz çıkışı sağlanıyor çok amper için lavabo çözücüyü daha çok katmak gerekiyor birde PWM devreleri ile Khz ayarları da faydalı olduğu yazılıyor her yerde

iyi çalışmalar

Yanıt #389
görüntüyü izleyince aklıma ilk gelen şarj dinamosunun direk çıkışlarını kullanmış olma ihtimali geldi. Çünkü gaz verince üreti,m hızlanıyor. Acaba çekilen akım nedir.????