Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (296780 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #360
 merhaba arkadaşlar zıva  arkadaşım yaptığın sistemin resimlerini ekleyebilirmisin acaba, sana birkaç sorum olacak kullandığın  plaka ebatları ve kalınlıklarını nedir, conta kalınlıgı kaç milimetre, kaç gram suyun içine kaç gram lavabo açıcı kullandın,

ben çok farklı plaka ebatları conta kalınlıkları denememe rağmen senin elde ettiğin sonucu alamadım, sistemde ısınma sorunu var, ısı birkaç saat çalıştıktan sonra çok artıyor 5saat falan sonra su neredeyse kaynama derecesine geliyor, plakalar el yakacak kadar ısınıyor, ilk çalıştırdığımda 4-5 amper çeken sistem 5-6 saat sonra ısının artmasıyla birlikte 15-18 ampere çıkıyor gaz çıkışıda artan ısı ve yükselen amperle birlikte artıyor, 18 amperde 45 saniyede ancak 500 gram gaz elde edebiliyorum. sorularım zıva arkadaşıma olduğu kadar  foruma katkıda bulunan bütün arkadaşlarada soruyorum aslında, yanlış anlaşılmak istemem, yaptığınız sistemlerde ısınma olmuyormu arkadaşlar, benim yapmak istediğim sistem dakikada 1,5 litre gaz sağlayacak bir sistem olması lazım 15amperde akım çekmeyi hedefliyorum böyle bir sistem için önerilerinizi bekliyorum, şu an son yaptığım sistemde 10cm*10cm*2mm 316L kalite plakalar ve 3mm contalar kullandım 1lt saf suyun içine katı lavabo açıcı kullandım (sıvılavabo açıcılar suyu sarartıyor ve köpürtüyor) suyun rengi ilk günkü gibi tertemiz duruyor bu sistemi 2 hafta boyunca her gün en az 8 saat aralıksız çalıştırdım, gaz çıkışını istediğim seviyeye çıkaramadım bir türlü, ve ısınma sorunu!sabah 9:30 gibi çalıştırmaya başlıyorum akşam 7-8 gibi su neredeyse kaynama noktasına gelmiş oluyor. önerilerinzi bekliyorum arkadaşlar. hepinize hayırlı akşamlar iyi çalışmalar

başarılar

Yanıt #361
fatih bey iyi akşamlar resim eklemeyi bilmiyorum saç ebatları 9cm. üsten 10mm tek delik açtım saç 316L lavabo açıcı bim den aldım köpürmüyor 9 pilaka olarak iki hüce yaptım ısınma fazla gözlemlemedim conta 70 lik pvc borosunun contasını falçatayla ortadan ikiye boldüm kolay gelsin.

Yanıt #362
Fatih , çelik plakaların boyutu yanı sıra kaç adet kullandığınızda önemli.Ve bunların bağlantı şekli çekilen akım ve üretilen hidrojen miktarı ile doğru orantılı.

Hep kendi çalışmalarımızdan örnek veriyoruz ; aynı şekilde tekrarlıyorum.

Çelik plakalar 316L Paslanmaz Çelik 1mm kalınlıkta
     8,9 cm x 8,9 cm
     Tek delikli     
     9 adet kullanılıyor
     Bağlantı şekli    -NNN+NNN-         ilk plaka - ,sonrasındaki 3 plakaya gerilim uygulanmıyor boşta.Bir sonraki en orta plakaya  + uygulanıyor.Sonrasındaki 3 plaka yine nötr yani boşta gerilim yok.En sonuncu yine - uygulanıyor.

15-20 amper arası 1 litre ile 1,25 litre arası hidrojen üretilebiliyor.Kendimde aynı miktarı ürettim.
    30 amperlerde 2 litre üretilebiliyor. ( 7 - 10 amper arası 750 ml hho.Şu an bu miktara göre sabit çalışıyor)
    COnta kalınlığı 3 mm .
    Elektroliz maddesi sıvı lavabo açıcı , NAOH , %98 oranında sodyum hidroksit içeren lavabo açıcı.
    Hiçbir zaman kaynama noktasında ısınmadı.
    Sıvı giriş hortumum veya gaz çıkış hortumum bile fazla yumuşamadı.Hortumların çapı küçük ve çok kalın olmamasına rağmen.
    Hiçbir zaman suyun rengi değişmedi ,sararmadı.1 ay kadar sistemde kullanılan saf su şu an bir kapta halen duruyor.Rengi su kıvamında.Aracın bagajındada sistemde kullanıp bidona boşalttığım saf su + lavabo açıcı vardı.Geçenlerde motor kısmında çalışma yaparken ellerim kirlenmişti.Bagajdan su bidonunu aldım.2 tane bidon vardı.Lavabo açıcılı o bidonu su sanıp ellerimi yıkadım.Ellerim yanmaya kaşınmaya başladığında sistemde kullandığım su olduğunu anlayabildim.İşin özü bizde sarama değişme yok.Lavabo açıcının açıklayıcı etiketinde NAOH oranına bakın.%98 gibi bir oran varsa kullanın.Ben kurularındanda kullandım.Farklı markalardan farklı oranlarda kullandım.Bazılarında nerdeyse hiç gaz çıkışı alamadım.Veya az oranda gaz üretti.Sonra sıvı kullanmaya başladım.İşte o an iş çözüldü.Çok küçük oranlarla bile istediğim gaz çıkışını elde etmeye ve buna bağlı akımı kontrol etmeye başlayabildim.
    Isıya bağlı olarak sistemin çektiği akım değişmedi.Buna bağlı olarak üretilen hidrojen miktarı artıp azalmadı her zaman sabit   kaldı.

Sizin sistemde kaç plaka mevcut ,bağlantı şekilleri nasıl ?
Muhakkak bir yerinde ters birşey vardır.Gözden kaçmıştır.Bağlantı şeklinizi kontrol edin.Aralarda nötr plaka kullanın.
11 plakalı denmelerimde ne yaptımsa gaz çıkışım az oldu.10 denedim yine öyle oldu.

Ben de 9 plaka (8 hücre) -NNN+NNN- de o küçücük sistemde aradığım mutluluğu buldum :)
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #363
merhaba arkadaşlar cevaplar için teşekkürler, benim sistemle sizin sistemler arasında bir fark yok arkadaşlar, 9 plakalı bağlantısıda -nnn+nnn- şeklinde foto ve video eklicem bi bakarsınız, fark olarak sadece benim plakalarda 5 adet delik mevcut, şu an geldiğim nokta:plakaları paslanmayan 316l kaliteyle çözdüm, contaları silindirik oring contalarla çözdüm, suyun sararmasını köpürmesini çözdüm su artık tertemiz kalıyor, bağlantıları çözdüm -nnn+nnn- bağlıyorum. videodaki turuncu lavabo açıcıdan hiç verim alamadım hem köpürdü hemde sarardı, beyaz olanı köpürme yok fakat sararma oldu bir hafta sonra plakaları söktüğümde üzerlerinin sarı pas benzeri bir tabakayla kaplandığını gördüm, son gösterdiğim katı olanını iki hafta hergün 8 saat çalıştırdım suyun rengi videodaki gibi hala aynı bi değişim olmadı katı olanın kutusuna yakın çekim yaptım fazla görünmedi galiba orada %98 sodyum hidroksit içerir yazıyor onu biraz suyla jel kıvamına getirip suya karıştıdım sararmada olmuyor köpürmede fazla karıştırınca çok yüksek akım çekiyor o yüzden deneyerek azar azar karıştırdım, videoyu sistem soğukken çektim 4-5 amper akım plakalar arasıda 2.7 volt civarında akım çekiyor, 5-6 saat sonra amper 18e falan çıkyor sistem ısınıyor ama gaz miktarıda artıyor arkadaşlar. bunun sebebi deliklerin fazla olması olabilirmi acaba? yorumlarınızı bekliyorum hepinize hayırlı akşamlar çalışmalarınızda başarılar.

başarılar

http://www.izlesene.com/video/mov04905/5149959

Yanıt #364
Fatih bey plakalarınızdaki delikler çok fazla.Bunlar verimi düşürmektedir.Plakalarda sadece en alta ve en üste çapı 5 mm kadar iki delikli yapın.Sistemin uzun süreli  kullanımında zamanla ısınması nedeniyle amperde yükselmektedir.Bunu önlemek için aşırı ısınmanın önüne geçmek gerek.Bununda birkaç yolu yar.Sistemde soğutucu bir radyatör kullanılabilir.Hücre ebatları daha büyük yapılabilir . Birim alana düşen akım miktarı düşürülürse ısınmada azalacaktır. Ayrıca amperi sınırlayacak bir pwm kullanılması akımın aşırı yükselmesini engelleyecektir haliyle ısınmada fazla olmayacaktır.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #365
Herkese selam ,
Arkadaşlar...
bende konuyu takipteyim, faydalı olacağına inandığım bu dosyayı paylaşmak istedim.

Var ise; Kuşadası civarında bu konuyla ilgili arkadaşlarla beraber birşeyler yapmak isterim .

\"pwm elektronik hususunda yeterli bilgiye sahibim.\"

Yanıt #366

Herkese selam ,
Arkadaşlar...
bende konuyu takipteyim, faydalı olacağına inandığım bu dosyayı paylaşmak istedim.

Var ise; Kuşadası civarında bu konuyla ilgili arkadaşlarla beraber birşeyler yapmak isterim .

\"pwm elektronik hususunda yeterli bilgiye sahibim.\"

iyi akşamlar akımı sabit tutacak bi pwm devresi şema ekleyebilirmisin geri beslemeli.yani çektigi anperi sabit tutacak yükseldigi zaman düşürecek düştügü zaman yükseltecek saygılar

Yanıt #368
herkese günaydın ekomax taktıran varmı işe yarıyormu,sivas bayisi ile görüştüm hazır kitimiz var aracına takarım dene memnun kalmassan taktırmassın diye güvence veriyor takıp sökmekten üçret talep etmiyor.

Yanıt #369
SLM
Arkadaslar araniza yeni katildim HHO ile ilgili benimde bazi ugraslarim oldu kesinlikle cok tehlikeli bir gaz
simdi bundan faydalanmakta iyi deneyler yapmakta iyi kimi tasaruf saglamaz tukettigin enerjiyi geri vermez demis ancak bu deneyler yapmayin demek degil zira farkli deneyler sonucu bulundu tum buluslar misal
Ampul ilk ciktiginda bunun uzerine bir ISIK icat edilemezdi fikri dogmustur mutlaka herkeste ama ne oldu ardindan FLORESAN geldi ee buyuk bulus denildi ama oda tuketiyordu fakat AMPUL kadar degil birilerine yetmedi su an sizlere yetmedigi gibi LED isiklar bulundu

diyecegim o ki su an evet dakikada 1 veya 2 litre evet ama mutlaka ozel bir formulle bu daha cok uretim yapabiliraynen ampuldeki ornek gibi dusunun ve bunu bulan neden Turk olmasin?

gerek Bor gerek baska biseyle karistirilip denenecek mutlaka bir formul bulunacaktir iste o yuzden denemelere devam.

ama once guvenligimiz cunku cok yanici ve tehlikeli bir gaz onun icin benim arastirdigim videolarda bir ornek buldum bu ornegi Bubbler icin mutlaka kullanmamiz gerekli hatta Bubblerden onceki su tankinda bile kullanmamiz gerekli once guvenligimiz
Video da bubbler uzerine kurulmus birValf goreceksiniz

http://www.youtube.com/watch?v=JcVH5HmQj4U&feature=relmfu&fb_source=message

birde Electrolyt icin daha onceki sayfalarda verdiginiz pwm devreyi bakiyordum sitede baska neler var diye bakarken bu konu ile ilgili bir tablo gordum bakmanizda fayda var
ve tabloda en iyi karisim Magnesium Sulfate ile oldugu acikca belli dusuk amperaj ve dusuk ISI

http://www.hhocarfuelcell.com/electrolyte/best-hho-electrolytes.php

herkese calismalarinda basarilar iyi ugraslar diliyorum

Yanıt #370
Güvenlik için çok güzel bir düzenek olmuş; bence çalışmalara başlamadan önce her arkadaşın böle bir düzenek yapması şart. unutmayın sağlık herşeyden önemli.

Yanıt #371
sayın BETELGUZ Bir sitede bu yazınızı okudum biraz açıklama yaparmısınız.
Yeni haberler
Arkadaşlar  son yapılan geliştirmelerle sistem artık eskiye göre yarı amper kullanarak aynı gazı üretmekte.Aşırı  amper çekme  gibi bir sorun kalmamıştır.Haliylede ısınmada oldukça düşük olmaktadır.Yeni yapılan bir değişikliklede artık kontak açık ve motor çalışmıyorken sistemde devreye girmemektedir.Motor çalışmaya başladıktan sonra sistem devreye girmektedir.Bir değişiklikte sistemdeki su seviyesi kritik düzeye geldiğinde sistemi devreden çıkarıp kullanıcıyı uyaran ışıklı bir sistem ilave edilmiştir.

Sistemden test için verdiğimiz Ankaradaki Yol oto servis ve yedek parça Ltd.Şti  firması şuana kadar 3 araçta testlerini gerçekleştirdi.Çeşitli araçlarda %25 ila %53 arasında sonuçlar aldılar.Halen daha farklı araçlardada test çalışmaları devam etmektedir.Firma ila vardığımız anlaşma neticesi ürünlerimizin Türkiye dağıtımını kendileri yapacaklar.Bundan sonraki süreçte biz sadece sistemin üretimi ve geliştirilmesine devam edeceğiz.Yol otonun yaptığı testlerle ilgili bilgileri (Linkleri görmek için Üye Olunuz yada Giriş Yapınız)

bu arada siteye ne oldu anlamıyorum çok sezsizleşti ustalar artık umursamıyorlar heralde sibernetik hocam halen sizin düzenek hakkında bilgi vermediniz hayırdır bişeymioldu.
herkeze saygılar

Yanıt #372

sayın BETELGUZ Bir sitede bu yazınızı okudum biraz açıklama yaparmısınız.
Yeni haberler
Arkadaşlar  son yapılan geliştirmelerle sistem artık eskiye göre yarı amper kullanarak aynı gazı üretmekte.Aşırı  amper çekme  gibi bir sorun kalmamıştır.Haliylede ısınmada oldukça düşük olmaktadır.Yeni yapılan bir değişikliklede artık kontak açık ve motor çalışmıyorken sistemde devreye girmemektedir.Motor çalışmaya başladıktan sonra sistem devreye girmektedir.Bir değişiklikte sistemdeki su seviyesi kritik düzeye geldiğinde sistemi devreden çıkarıp kullanıcıyı uyaran ışıklı bir sistem ilave edilmiştir.

Sistemden test için verdiğimiz Ankaradaki Yol oto servis ve yedek parça Ltd.Şti  firması şuana kadar 3 araçta testlerini gerçekleştirdi.Çeşitli araçlarda %25 ila %53 arasında sonuçlar aldılar.Halen daha farklı araçlardada test çalışmaları devam etmektedir.Firma ila vardığımız anlaşma neticesi ürünlerimizin Türkiye dağıtımını kendileri yapacaklar.Bundan sonraki süreçte biz sadece sistemin üretimi ve geliştirilmesine devam edeceğiz.Yol otonun yaptığı testlerle ilgili bilgileri (Linkleri görmek için Üye Olunuz yada Giriş Yapınız)

bu arada siteye ne oldu anlamıyorum çok sezsizleşti ustalar artık umursamıyorlar heralde sibernetik hocam halen sizin düzenek hakkında bilgi vermediniz hayırdır bişeymioldu.
herkeze saygılar

Merhaba , eminimki herkes bu konuda yavaşta olsa uğraşıyor.Herkesin akıp giden bir hayatı var.Herkesin kendine göre sorunları var.İşi var , hastalığı var , maddi konuları var.Umusamama gibi birşey yok.Bu konuda herkese saygı göstermek gerek.Vakit bulabilen paylaşımda bulunmaya çalışıyor.Ben kendi gerekçelerimi maille yazdım.

Bu konu ile ilgilenenler takıldığı yerde buraya sorabilir.Muhakkak biri cevaplayacaktır.

Kendi açımdan aracımdaki bir takım sorunlar ve bunların giderimi nedeniyle araca sistemi tekrar monte etmedim.Şu an sorunlar giderdim.Bunlar biraz zamana ve maddiyata mal oldu.Şimdi sırada LPG mikserimi çift boğazdan teke çevirmek kaldı.27mm çaplı çift boğaz BRC lpg mikserimi 32mm tek ve aracıma uygun olan ile değiştireceğim.Ebay\'de bulabildim siparişi verdim.Satıcı 2 ocaktan itibaren ilgilenebileceğini bildirdi.Bana gelmesi 3 hafta zaman alacak.Satıcının işleri nedeniyle ocak ortasını bulabilir.İşte bu hidrojen testlerinin uzaması için neden.Mikseri değiştirmeden denememin faydası olmayacak.Mikser değişikliğimi aracımın forumundaki arkadaşlar bekliyorler.Yakıt ve performans kıyası için.Şu an kullandığımız mikserlerin bir dezavantajı var.Değişiklik ile bunu ortadan kaldırmış olacağım.Sonrası HHO takviyesi.Ama bunlar zaman alıyor.Aradığımız her malzeme hemen bulunmuyor.Bulunca araya o anki maddi durum girerse elde etmek uzuyor.Yani bu işler yavaş yavaş oluyor.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #373
Bugun benim cihazi deneme firsatim oldu ilk deneyimlerimi paylasiyorum hemen
daha once hucresiz biseyler denemistim hucreyi yaptim neyseki para konusunda kurtardim bizim kamil abi bende var dedi 2mm kalinliginda
sac parcalarini verdi 15*100 cm 2 paslanmaz celik plakayi getirdi bana hemen miknatis aldim cok az yapisiyordu yani hafif bir direnc vardi sanirim tam temiz degiller ancak bedava olmalari iyi :)
aluminyum dogramaci oldugum icin bunlari kesmek sorun olmadi
o isi de malzeme aldigimiz yerde hidrolik makasta 16cm bi guzelce kestirdim elimde 15*16 boyutlarinda 12 plaka oldu yetmezdi -nnnnn+nnnnn- seklinde yapabilmek icin bir plaka daha gerekiyordu onuda kesen yerden parasiyla aldim :) kullandigim yesil renkteki plastik malzeme bende vardi
ancak yumusak bir plastik oldugu icin bukulmelere neden oldu biraz onlem aldim bu konuda ancak bubbler de ve su tankinada onlem almak gerekli diye dusunuyorum hucre aralarinda 3mm kalinlliginda ici iplikli bir lastik conta kullandim 15mm genisliginde kestim suyun dolasimi icin kalan alan
15*16cm den her kenarindan 1.5cm kuculdugune gore hucremizdeki elektroliz alani 12*13 oldu  156 santimetrekate

bu sekli ile hucreyi olusturdum

Sustali valf yaptim bubbler ayrica su tankina bile once guvenlik dedik cunku ne gozlerimiz ne ellerimiz nede baska bir yerimizden degerli degil bu hidrojen istersede dunyada cag degistirecek bir bulus olsun ALLAHIN yarattigi bir goz bile tum dunya buluslarindan daha degerlidir

detaylar bir resim daha ve sonrasinda videodaki deneylerle devam ediyor
ancak alttaki resimde celik plakalarda bir kireclenme gordum su sizdigini gormedim hatta hava basinci ile tabi asiri degil en fazla 2 bar basinc altinda denemistim sizma yoktu sonradan lastik contalar yatisti sizma mi oldu acaba?
yada cozelti ekleyince lastik icindeki iplikten disariya dogru lavabo acici bunu yapabilir anlamadim

10A cekebilmek icin saf su icine iki tane lavabo acici kattim tabi daha once toz halindeki lavabo aciciyi iyice suda erittikten sonra dikkat edin asiri isinma oluyor eritme asamasinda azar azar katin lavabo aciciyi her biri toz halinde 80g olan 2 tane attim ancak 10 amper cekebildi hucre

bu arada hucre ve su tankindaki su ile toplam 2 litre su var cihazimda yani 2 litre suya 2 lavabo acici erittim NaOH(sodyum hidroksit) yaziyordu lavabo acicinin uzerinde yani 1 litre suya 80g bir lavabo acici denk geliyor cok fazla degilmi? banami oyle geldi yani okadar olmasi mi gerekli

ve plakalardaki kirec konusunda bilgisi olan varsa yazsin lutfen

buda video icinde aciklamalarda var

http://www.youtube.com/watch?v=1FrQdHu4lJc&list=UUdGgKoRWpJ1rWOI2AfZDiaA&index=1&feature=plcp

video eklemek icin duzenledim

Yanıt #374
Tebrik ederim. Güzel çalışma. Gayet verimli bir cihaz yapmışsınız. Sustalı bubler\' da güzel ve hho\'yu yakmak için kullandığınız aparatı da çok iyi düşünmüşsünüz. Elektrolit kuruduğunda hücreler arası kullandığınız contada beyaz görünümler yapabilir. Hidrojen sızıntısı bu duruma yol açabilir. Şişirdiğiniz balonun bir süre sonra küçülerek indiğini görmüşsünüzdür. Hho balondan dışarı sızacaktır. İşte bu nedenle hidrojenin depolanmasında özel depolar kullanılmaktadır. Conta olarak kullanılan malzemenin uygun olup olmadığı bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Plakalarınızda normalin dışında paslanma görürseniz, bu contanın uygun olmadığını gösterir. HHo ile metal eritirken gözlerinizi koruyun lütfen, çünkü kaynak ışığından farkı yoktur. Başarılar dilerim.