Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (299341 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #345
merhaba arkadaşlar, araya bayram tatili girdi yazamadım   ozantavsan arkadaşım daha önce tarif ettiğin gibi yaptım sistemi (7cm*12cm * 0,8mm 9adet plaka, araları 3mm contalı, delikleri giriş altta çıkış üstte, saf su ve lavabo açıcı kullandım, plakalar haricinde bütün aksamı plastikten yaptım) sorun paslanmazların kalitesiz olmasından kaynaklanıyor yani paslanıyor, ayrıca bir sorum olacak forumda izlediğim bir videoda saf suya karbonat koyuyolardı bende öyle bir deneme yaptım gayet verimli çalıştı sistem, köpürme sorunuda kalmadı, sizin neden karbonatla değilde lavabo açıcıyla çalıştığınızı ve tavsiye ettiğinizi sorucam? ben uzun süreli denemeler yapamadım malum plakalar paslandı ve çürüdü o yüzden aradaki farkın ne olduğunu bilmiyorum. siz bu sistemi aracınıza takıp kullanıyormusunuz şu anda, yani sürekli kullanıyormusunuz anlamında sordum ,yoksa sizinde eksik kalan tamamlanmamış kısımları varmı sistemin, denemelere devammı ediyorsunuz hangi aşamadasınız desem daha doğru olacak. iyi çalışmalar hayırlı günler

başarılar

Yanıt #346
Merhaba , Fatih

Çoğu kimse karbonat yani yemek sodası kullanıyor.Soda kullanımı suyun rengini sarımtrak hale getiriyor.İlk denemelerimde soda kullanıyordum.Lavobo açıcı suyun rengini değiştirmiyor ve plakalarında temiz kalmasına yardımcı oluyor.Sen sistemi güzelce yapmışsın.Geriye sadece çelik plakalarını olması gerkenlerle değiştirmek kalmış.

Sistemi aracıma bir kaç kez sök tak yaptım.Belirli bir süre kullandım.Onun haricinde aracım dışında uzun süreler çalıştırdım.
Suyun renginde değişiklik olmadı.Çelik plakalarımda sararma , üzerinde tortu olmadı.Bu sebeple saf su + lavabo açıcı önermiştim.

Çelik plaka temin edemiyorsan Ebaydeki ürünü tavsiye ederim.Ben bu satıcıdan aldım.9 adet 316L paslanmaz çelik.Delinmiş ve şekillenmiş hazır.   Fiyatta indirim yapmış.2 saat sonra bitiyor.      35.95 $ plakaların fiyatı + 13.95 kargo =  49.90 yani 50$
Şu an sistemimde bu çelik plakaları kullanıyorum. 1mm kalınlığında.. 3 inç ebatında  (8,89 cm)
http://www.ebay.com/itm/150467447744?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#shId

Sistemim çalışır vaziyette.Araca monte için bir bölüm ayırıp , o kısma kolay montaj için ber set hazırlayıp takacağım.Çalışmalara devam yani...

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #347
ozantavsan  arkadaşım suyun sararmasının ne sakıncası var peki? lavabo açıcı çok köpürüyor  açık şekilde deneme yapma olanağı bırakmıyor yani her tarafa köpük taşıyor, illaki kapalı sistemde deneme yapmak lazım, karbonat küpürmediğinden üstü açık bir kapta deneme yapma olanağı var çalışması daha kolay. birde asıl sormak istediğim şey siz ve forumdaki diğer arkadaşlar sistemlerini yaparken ve tavsiyelerde bulunurken kendi ulaşabildikleri veya imkanları dahilinde bulabildikleri malzemelerlemi çalışıyorlar yani daha iyi bir sistem yapılabilirmi? biraz karışık oldu şöyle anlatmaya çalışayım, sizin sisteminizdeki paslanmazlar 316L  1mm kalınlığında ve 8,89cm siz sisteminizi yaparken bu malzemeleri bulduğunuz içinmi böyle yaptınız yani neden 8.89cm? aslında yapmak istediğiniz ölçü bumu? yani şöyle diyormususnuz (aslında 11cm*11cm olsa daha iyi olur ama bulamadım) umarım anlatabilmişimdir iyi çalışmalar hayırlı akşamlar dilerim

başarılar

Yanıt #348
Öncelikle lavabo açıcı kullanımı esnasında oluşan köpürmeyi kavrayamadım.Benim sistemde köpürme şeklinde bir durum olmuyor.Sistem saatlerce aralıksız çalışırken dahi suda değişim olmuyor.

Çelik ebatlarına gelince kendi açımdan cevap veriyorum.Araca montaj açısından büyük bir ebat seçmedim.3 inçlik çelik plaka ile üretebileceğim hidrojen miktarı belli en fazla 2 litre /dakika.

Tabi daha büyük plaka kullanabilirsin ,plaka adetini arttırabilirsin.Bu senin üretmek istediğin gaz miktarı ve sistemden çekilecek akım ile ilgili.
Örneğin dakikada 60 litre gaz üreteceksen Daha büyük ve fazla sayıda plaka kullanabilirsin.BU tamamen sana kalmış.
Yani bizim ölçülerimiz ve plakaları bağlama şeklimiz herkes için bir kriter değil.Araştırma ve deneme sonucunda benim ihtiyacımı karşılayan sistemin bu olduğuna karar verdim.Kullandıkça doğru bir karar verdiğimi gördüm.

evet ,dakikada 1 ile 2 litre arası hidrojen elde etmek istersen , boyut olarak az yer kaplasın diyorsan , 20 ile 30 amper arası bir akım kafi diyorsan , 3 inç ebatında 9 adet 316L Çelik plaka ve -NNN+NNN- bağlantı şekli işini görebilir.

Farklı türde uygulamalar yapılabilir.Herkes farklı şekilde yapabilir.Bunun bir kriteri yok.

Lavabo açıcı olarak sıvı olanından kullanıyorum. Markası DeoNet.Az bir miktar kullanım sıvı miktarına bağlı olarak yeterli oluyor.Soda kullanımı esnasında oluşan renk değişiminin bir süre sonra verimi düşürdüğünü düşündüğümden vaz geçtim.Toz veya katı olarak satılan lavobo açıcılardan verim alamadıktan sonra sıvı olanı ile sorun yaşamadığımı gördüm.Bu deonet lavabo açıcı bazen markette bulunmadığından , stok olarak geç geldiğinden fazlaca alıp eve stok yaptım.Çok uzun araştırmalar yaptım .Bazı bilgilerde elektroliz maddesi olarak neyin kullanılabileceği ve bu maddenin avantajları ve dezavantajları belirtiliyordu.Neticede en iyi elektroliz maddesi ve kalıntısız olanı Sodyumhidroksit (lavabo açıcı ) veya potasyumhidroksit.

Fırsat bulabilirsem araştırmalarım esnasında elde ettiğim dökümanları paylaşırım.Sanırım daha aydınlatıcı olur.Yalnız tüm döküman ve araştırmalarım ingilizce.Türkçe bilgi nerdeyse yok gibi.Yabancı sitelerde daha geniş ve açıklmalı bilgiler olduğu için onları takip ediyorum.
Ayrıca bu işler için en iyi nimet Youtube sitesini unutmayalım.Oraya hho dry cell yazarak farklı ebat kullanımlarını uygulamalı görebilirsin.

İyi Çalışmalar.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #349
merhaba arkadaşlar, ozantavsan arkadaşım köpürme olayının resimlerini ekledim, 316l kalite paslanmazları buldum 10cm*10cm*2mm lik yeni bir sistem yaptım contalar 3mm kalınlığında capları 8,5cm, alta, ortada ve üste 12mm delikler açtım, 1lt suya 20mg lavabo açıcıyla denedim, -nnn+nnn-  şeklinde bağladım, gaz çıkşı çok az oldu amperde çok düşük, suyun rengi biraz sarardı öyle kaldı, 20- 30 amper arası iyi sonuç alabilirsin yazmışsınız, -nnn+nnn- şeklinde bağladığımda amper 3 civarı gaz düşük fakat -n+n+n+n- bağladığımda amper yükseliyor 12 civarı gaz çıkışıda dakikada 500 600gram cvarında oluyor, sizin sistemin aynısını yaptığımı düşünüyorum tek fark lavabo açıcının markası ve plaka kalınlığı  bende 2mm,  bu iki farklılık verime bu kadar yansırmı acaba yoksa yanlış yaptığım başka bir yermi var? sistemi 2500cc turbodizel araca takıcam  aküsü 90 veya 105 amper olması lazım dakikada 1.5lt gaz elde etmem gerek sanırım, siz aracınızda denemişsiziniz, böyle bir araçta kaç amper çekersem akü veya diğer elemanlara bir zararı olmaz yani sistem ve araç stabil çalışabilir onu sorucam size. birde lavabo açıcının markası mr muscle denediyseniz kalitesini bana söylermisiniz, deonet markayı bulamadım gezmediğim market kalmadı hatta mr muscleden başka sıvı lavabo açıcı bulamadım desem daha doğru olur, yardımlarınız için çok sağolun çalışmalarınızda başarılar dilerim hayırlı akşamlar iyi çalışmalar

başarılar

Yanıt #350
lavabo açıcının içinde başka bir katkı var gibi görünüyor.

Yanıt #351
Bu köpürme anormal.Acaba lavabo açıcın deterjan maddemi içeriyor.Normal lavobo açıcıda bu durum olmaz.
Lavabo açıcının etiketinde NAOH yani sodyumhidroksit içerir ibaresi olmalı.Bendeki Naoh oranı %98.Bunu dikkate al.
Senin aracın alternatörü bu iş için gayet yeterli.Maximum 30 amper ile 2 litre gaz çıkışı rahat elde edersin.
Çelik plkanın 2 mm olması bence iyi daha uzun süre dayanır.
Lavabo açıcını kontrol et ,sararma ve köpürme kesinlikle olmaz.Ben forumda daha önce resimlerle paylaşmıştım.Eski konulardan bulabilirsin.

Vaktim kısıtlı olduğundan kısaca yazdım.Vakit bulunca daha detaylı konuşuruz...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #352
merhaba arkadaşlar. evet sorun lavabo açıcıdaymış  başka bir marka buldum şimdi daha iyi. önceki kullandığım hem köpürüyordu hemde plakaları pas gibi sapsarı yapmış bugün söktüm plakalar resimlerdeki gibi olmuştu, başka bir marka buldum 3saatten fazla bir süre çalıştırdım üç saat sonunda sararma olmadı videosunu eklicem ayrıca contaları 2mm yaptım sıkınca 1,2mm gibi oldu sistem güzel çalışıyor şuanda, birkaç gün bu haliyle denemeya karar verdim 10-12 amper civarında dakikada 500-600gram gaz çıkışı var şuan, fakat biraz ısındı sistem, lavabo açıcı çok önemliymiş gerçekten suyun renginde hiç bir değişim olmadı sabah paslı halini görünce paslanmazların kalitesiz olduğunu düşünmüştüm demek lavabo açıcıdanmış aslında potasyumhidroksit yada sodyumhidraksitin işlenmemiş saf yani lavabo açıcı olmamışhalini bulabiliriz diye düşünüyorum  bir araştırıcam. ben paslanmazları çelik su ve süt depoları imalatı yapan bir arkadaşımdan aldım bu işte tecrübeli usta bir arkadaş ona sistemi anlattığımda saf su ve elektiriğe karşı dayanacak pir paslanmaz olmadığını mutlaka paslanıcağını 316l kalitenin diğerlerine göre daha dayanıklı ama eninde sonunda korozyona uğrayıp pas yapıcağını söyledi deneyip görücez artık,
ben sistemi 18 plakaya çıkarıp birde öyle denicem arkadaşlar, yardımlarınız için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı akşamlar dilerim görüşmek üzere

http://www.izlesene.com/video/mov04887/5048853

başarılar

Yanıt #353

merhaba arkadaşlar, ozantavsan arkadaşım köpürme olayının resimlerini ekledim, 316l kalite paslanmazları buldum 10cm*10cm*2mm lik yeni bir sistem yaptım contalar 3mm kalınlığında capları 8,5cm, alta, ortada ve üste 12mm delikler açtım, 1lt suya 20mg lavabo açıcıyla denedim, -nnn+nnn-  şeklinde bağladım, gaz çıkşı çok az oldu amperde çok düşük, suyun rengi biraz sarardı öyle kaldı, 20- 30 amper arası iyi sonuç alabilirsin yazmışsınız, -nnn+nnn- şeklinde bağladığımda amper 3 civarı gaz düşük fakat -n+n+n+n- bağladığımda amper yükseliyor 12 civarı gaz çıkışıda dakikada 500 600gram cvarında oluyor, sizin sistemin aynısını yaptığımı düşünüyorum tek fark lavabo açıcının markası ve plaka kalınlığı  bende 2mm,  bu iki farklılık verime bu kadar yansırmı acaba yoksa yanlış yaptığım başka bir yermi var? sistemi 2500cc turbodizel araca takıcam  aküsü 90 veya 105 amper olması lazım dakikada 1.5lt gaz elde etmem gerek sanırım, siz aracınızda denemişsiziniz, böyle bir araçta kaç amper çekersem akü veya diğer elemanlara bir zararı olmaz yani sistem ve araç stabil çalışabilir onu sorucam size. birde lavabo açıcının markası mr muscle denediyseniz kalitesini bana söylermisiniz, deonet markayı bulamadım gezmediğim market kalmadı hatta mr muscleden başka sıvı lavabo açıcı bulamadım desem daha doğru olur, yardımlarınız için çok sağolun çalışmalarınızda başarılar dilerim hayırlı akşamlar iyi çalışmalar

başarılar

merhab su giriş ve gaz çıkış borularınız aynı taraftamı resimde öyle gözüküyor

Yanıt #354
merhaba arkadaşlar, zıva o resimler bitmemiş haliydi sistemde iki adet üstte gaz çıkışı 2adetde altta su girişi var yeni resimleri ekledim. sistemi 20 saat çalıştırdım suda renk değişimi olmadı şuan dakikada 750 gram gaz çıkışı oluyor 14 amper akım çekiyor suda ve plakalarda biraz ısınma oluyor, birkaç değişiklik yapıcam sistemde giriş çıkış hortum çaplarını biraz arttırıcam, 9 plaka yerine 18plakalı dokuz sağda 9da solda tam ortayada bir pleksi ve gaz şıkışı için bir hortum eklicem, plakalarında üste kalan kısımlarına tek değil 3delik delicem amacım sirkülasyonu rahatlatmak şunu farkettim tek giriş tek çıkış varken sistem ısısı daha yüksekti 2giriş 2çıkış yaptığımda daha az ısınma oldu daha rahatladı sistem sonuçları tekrar yazarım hayırlı akşamlar iyi çalışmalar arkadaşlar

başarılar

Yanıt #355
teşekkürler kolay gelsin

Yanıt #357
Aslında hemen her tür PWM devre kullanılabilir sacit herhangi bir yük süren.Gerçi akım kontrollü ya da frekans kontrollü daha seçkin devreler var.
Bu devre benim işime yarayabilir.Çünkü sabit frekans  devreleri,rezonans gerektiren Stanley Meyer ya da Ravi türü devrelerde çok lazım oluyorBir tane karbon potla frekans tutturacam diye uğraşmak var birde bütün yükü bu senin paylaştığın devre gibi bir devreye yükleyip sonuçlarını gözlemlemek var.Eline emeğine sağlık.
Eğer amaç PWM dalga ile bir elektroliz devresini sürmek ise çok daha basit devreler var.Bu devre güzel ama karmaşık bir devre olmuş.Eline sağlık.

Bu arada arkadaşlar herkes yoğun ve meşgul sanırım.Ben şahsım adına yoğunum bi pazarım boş diyeceğim ama o bile dolu desem yalan olmaz.Kimse uğramıyor foruma : ) )
Selamlar herkese

Yanıt #358
Selam bende bu duzenegi kurmak istiyorum ama malesef iskenderunda krom bulmak zor 1mx2m satılıyor oda 200 tlye yakın. Paçada bulamıyorum. Adanada adamlar 1x140x140 mm lik malzemeye tane 50 tl fiyat çekiyor. Galiba sanayi sitesini didik etmem lazım. Sibernetik hocam ben sizin düzenegi merak ediyorum acaba video veya resim koyabilirmisiniz. 7.5 amper ve hiçbir elektrolit kullanmamanız cok iyi. Eger yardımcı olursanız sizin düzenegi denemek istiyorum. Amacım önce aracımda denemek sonra ev ısıma sisteminde denemek. Şu filiplerdeki proje keşke açıklansa. Bütün arkadaşlara tesekürler.

Yanıt #359
Herkese günaydın bu kanu benimde ilgimi çekiyordu çift hücereli bir elektroliz hüçresi yaptım yani iki adet yaptım kullandıgım saç 316L  kimyasal lavobo açıcı kullandım 15 anperde 45 saniyede 1 litre gaz elde ettim, aracım 2000 motorlu benzinli maxi minübüs hava filitresinden sonra gazı araca verdim 15 km yol gittim. sonuç ne çekişte bir artma nede tasarruf gözlemledim gazın yeterli oldugunu düşünüyorum çünkü arkadaşlar ölçünün motor hacminin yarısı oldugunu yazmışlardı saygılarımla herkese kolay gelsin.