Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292378 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #285
Semih bey bu rakamlar müşterilerin bana verdikleri değerlerdir.Her müşterinin ne şekilde ölçümlediğini bilemiyorum.Mercedes için konuşacak olursak hergün 80 km kadar yol yapıyor.Bununda 15 km kadarı şehiriçi kullanımda kalanı şehirlerarası otobanda yapılmakta.Avrupa yakası ile anadolu yakası arasında yapılmakta.Bu araca bende bindim.Yolda sistemi açıp kapadığımızda fark çok bariz anlaşılmaktaydı.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #286
Üzülerek belirteyim ben foruma pek dahil olamıyorum ama kurduğum sistemle 40(ya da 42 ) litrelik simit depo ile oldukça yüklü bir araç ile (98 model VW polo ile )  532 km yol yaptım(90 km sabit hız ve şehirlerarası yol ).Bence oldukça verimli idi.Hatta yol bittiğinde sistemimde sorun vardı.Yani daha da verimli çalışması da olası idi.

Zaman bulursam yüksek voltaj devrelerine bir göz gezdireceğim.

Selamlar.

Yanıt #287
Şu videoya bir gözatın arkadaşlar.

http://www.youtube.com/watch?v=4SPb5EbJKBY

http://www.youtube.com/watch?v=4SPb5EbJKBY

Nissan Navara 3Litre 4 silindirli turbo dizel 4 çeker jip üzerindeki test sonuçları çok çarpıcı !
70 Litre depoya sahip olan bu araç ile  normalde 560 km yol yapıldığını yazıyor.
Titanyumdan yapılan el kadar hidrojen ünitesinden 1 tane bağlanması durumunda 700 km yol yapıldığını aynı düzenekten  2 tane bağlanması durumunda ise 960 km yol yapıldığını söylüyor videoda !

Bence artık hidrojen düzeneklerinin verimlerini vs tartışmak yerine bize daha faydalı olabilecek konular üzerinde konuşmanın daha iyi olacağı kanaatindeyim.
Zaten ben kendi aracımda da gerek çekiş,gerek sessiz çalışma,gerek daha uzun mesafe katetme gibi bütün olumlu özellikleri kendim yaşadım.Hemde kurduğum düzenek yaklaşık 7,5 amper akım çekiyordu.
Tek sorunum daha önce vermiş olduğum benim düzeneklerime ait resimlerde de görüldüğü gibi,paslanmaz çelik dışında bir maddenin suyun içinde çözünmesinden kaynaklı sarı pislik tortu oluşumunu gözlemledim.(Paslanmaz çelik boruların üzerine punta kaynağı ile yapıştırdığım çelik iletken plakaların,punta kaynağı sonrası özelliğini yitirmesinden şüpheleniyorum.Tahminimce bu plakaların üzerine elektroliz yöntemi ile paslanmazlık özelliği veren krom,nikel, vb metaller kaplanıyor.Ben punta kaynağı ile bu yapıyı bozunca altından çıkan metal her ne ise,reaksiyona girip çözünmeye başladı.Benimkisi bir tahmin tabi )
İlk denemelerde saf su seviyesi, kaynaklı yüzeylerin biraz altında idi ve sarı tortu çözelti çok az oluşuyordu.Sonradan saf su miktarını biraz abartıp artırdım.Punta kaynaklı bölümler suyun içinde kalınca reaksiyon başladı.Sonrada iş güç telaşe başladı ve ben 1 aydır düzeneğe dokunmadım bile.
Linkini verdiğim videonun çarpıcı ve açıklayıcı olacağı kanaatindeyim.

Selam ve saygılarımla.

Yanıt #288
Nissan Navarada alınan sonuçlar doğrudur.Benim Yalovadaki bir müşterimde Mitsubishi L200 dizel 2500cc 2008 model arabasındada bizim sistemle %65 tasarruf sağlamıştı.Bir depo ile 480km yaparken sistemi taktıktan sonra 780km yol yapabildi.Yine makedonyadaki bir müşterimde dizel fiat unoya sistemimizi taktıktan sonra 100km de 2,2 lt yakıt yaktığını bildirmişti.buda sanırım %50 civarı bir yakıt tasarrufu oluyor.Dizel araçlarda çok iyi sonuçlar alınabiliniyor.

Yanıt #289
bu depoya konulan su hiç bitmiyormu, yada kaç saat, kaç km, gidiyor onu anlayamadım ben ölçüsü nedir bunun arkadaşlar, genellikle  1-1.5 litrelik su depoları kullanmışsınız

Yanıt #290
Fatih bey 1 litre sudan 8000 litre gaz çıkar. dakikada 1 litre gaz üretirseniz 1 litre su ile 8000 dakika sistem çalışabilir.Buda 133 saat eder.Tabi suyun bitmesini beklemeden su azaldığında üzerine ilave yapılmalıdır.

Yanıt #291
Yeni bir haber vereyim arkadaşlar.Benim sistem ilk defa bir motosiklette denendi.
Geçenlerde babam gelmişti memleketten.Babamın 79 model bir java ceylan 250cc motosikleti var.zamanında bende çok binmiştim.köyde bizim eve çıkan oldukça dik sanırım 30-35 derece gibi bir yol var.Orayı 1. viteste ancak çıkardı.Babam geldiğinde motsikletin artık orayıda zorlanarak çıktığını söylemişti.E nede olsa gittikçe yaşlanıyor motorda :) Babam döneceği akşam dedik biz bu motora hidrojen takalım bakalım ne sonuç verir.Motosikletin akü 6voltluk.Hemen 6voltta göre bir hücre tasarlayıp montajladım.250cc motora %50 si kadar 125ml gaz yeteceğinden 6-7 amperde çalışması yeterli olacaktı.Bu amperde ısınmada pek olmayacağından radyatöre gerek olmuyor.Su tüketimide çok az olacağından çok küçük bir depo yeterli olacaktı.yaklaşık 200ml su alan bir bubleri su deposu yaptım.yanınada çıkan gazı temizlemek için bir bubler ekledim.sistem oldukça küçük oldu.Bugün babam telefon açtı.Bizim motosiklet zoraki çıktığı yokuşu şuan 2. vites uçarak çıkıyormuş  :) Çok keyifliydi babam.
Benim beklediğim bir sonuçtu bu.Motosikletler iki zamanlı olduklarından verimleri çok yüksek değildir.yanmayan yakıt miktarı fazladır.Bu nedenlede hidrojen verilmesi iyi bir sonuç verdi.

Yanıt #292
merhaba arkadaşlar sistemimi ilk defa arabamda bu gün denedim. Sonuç beni tatmin etmedi ama. Size söyle kısaca anlatayım. arabam 93 model 1500 motor lada samara. Yeni yaptığım  hücrelerde üretim miktarı dakikada 12,5Amper 1.1 litre. Arabamı lpg de test içim depodaki lpg\'yi son zerresine kadar bitirdim. marş bassamda çalışmıyor. sonra 5 TL lpg aldım. litre fiyatı 2,480 aldığım litre ise 2.1 litre. Şehir içi trafiye yakalanmamak içinde şehirler arası yola kadar benzinle gitti. Ve başladım teste. hava durumu ise yağış verdı, artı olarak silecekler durmadan çalışıyordu. Gittiğim yola gelirsek. Sistem çalışır halde 5 TL lpg artı hidrojenle 39.8 Km. Kaba hesaplarsak 5/39.8=0,125628 liraya gittim. Normal şartlarda 0,235 üzerindeydi yakıtım. Sizce tasarruf yakıt oranı nasıl? Bana kalıorsa birazdaha verim arttırılabilir gibime geliyor.

Yanıt #293
bu arada hızım sabit 80 km.

Yanıt #294
Arkadaşım daha ne olsun %46 tasarruf yapmışsın.Çok çok iyi bir sonuç.Bunun üzerinede çıkmak zor.Tebrikler.

Yanıt #295
Betelguz\'a katılıyorum.
23,5 kr harcarken , 12,5 kuruşa düşmüş.Hesapta yanlışlık yoksa bu çokmu çok iyi bir değer sayılır.
Motorsikletin sarf ettiği yakıt nerdeyse.Araç 1500 motor , bu değer çok iyi.
Hidrojen ile nerdeyse bedavaya yol alacağımız kanaatine varmayalım.%46 değer bence süperrr.
Allah nasip ederse bende bu hafta aracımı yıllık bakım ve diğer işlemler için bakıma alıyorum.
Hidrojen sistemimi yeniden elden geçirdim.Sistemi sağlam bir yapı üzerine monte ettim.Böylece araca rahat monte edilecek.Sıvı haznesindeki suyu boşaltmak için sistemi sökmeye gerek kalmadı.
Sıvı giriş kısmına platik T boru koydum.Bir ucu sıvı haznesinden gelen boruya diğer ucu yakıt hücresine bağlantılı.Orta uç diğer hortuma bağlı.Hortum ucunda plastik tıpa var.Tıpayı alıp sıvı haznesinin kapağı açıldığında sıvı başka kaba aktarılabiliyor.Ayrıca bu tahliye borusu başka bir işe daha yarıyor.Sıvı kabına su eklendiğinde yakıt hücresi suyu çekemiyorsa tıpayı açtığınızda su yakıt hücresine geçiyor.Gaz çıkış kısmından sıvı kaba doğru hareket ettiğinde tıpayı kapatıyorum.
Bende %46 tasarruf sağlarsam havalara uçarım...

afatsum denemelere devam .Sistemini daha verimli hale getireebilirsin.Belki tasarruf bir miktar daha artar.Neden olmasın değilmi ?
Ayrıca lpg ayarını biraz kısarak deneme yapabilirsin.Belki yakıt dahada düşer.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #296
lpg ayarını biraz kıstığımda aracın daha fazla yakıt harcadığını gördüm. O zaman hidrojen artı lpg ile 5 TL ye 30 km gidebildim.

Yanıt #297
Arkadaşlar, konuyu keyifle takip ediyorum. Betelguz\'un sattığı sistemle ilgili farklı bir forumda bir hesaplama yapmışlar.

\'\'Kullanılan plakaların yüzeyi 46cm2. Sistem 2 adet 4 hücreden oluşuyor.
2*4*46cm2=368cm2
cm2\'ye max. 75mA uygulamamız gerekiyor. Fazlası ısınmaya yol açar.
368cm2 * 75mA=27.6Amper.
27.6A*2V=55.2Watt Sisteme uygulanması gereken max güç. ( Hücre başına 2V olarak hesapladığımızda).
55,2W/8hücre= 6,9A max. uygulanması gereken akım .
Bu sistem için (4 hücre*2) uygulanması gereken voltaj 8V. ve akım max.6,9Amper\'dir.

Bu şekilde araçta kullandığımızda 13.8V /4hücre=3,45V hücre başına düşüyor. 20 Amper civarında kullanılması öneriliyor.
Sistem bu yüzden fazlaca ısınıyor ve soğutucu radyatör kullanılması çözüm olarak düşünülmüş
\'\' diye devam ediyor.
Betelguz arkadaşım, bu hesaplamayla ilgili daha verimli bir sistem için, hücre boyut ve sayısını değiştirmeyi düşün müyormusunuz?
afatsum09 arkadaşım, sizin sisteminiz kaç hücreden oluşuyor, hücre başına kaç volt düşüyor, Üretilen gazı nasıl ölçüyorsunuz? bunları görsel olarak da sunarsanız daha faydalı olur. Ayrıca başarınız için tebrik ederim sizi. Yalnız sobacıdan aldığınız sac plakalarla bu sistem ne kadar gider görmek lazım.

Sibernetik hocam, çok faydalı bilgiler vermişsiniz, fakat tek hücreden oluşan ve verimsiz bir sistem tasarlamışsınız, sizin de düşündüğünüz gibi alelade bir kaynakla birleştirmeniz sistemin korozyona uğramasına neden olmuş, açıkçası verdiğiniz o kadar bilgiden sonra size yakıştıramadım. Ama yinede katkınız ve uğraşınız için sizi takdir ediyorum.

ozantavsan, arkadaşım, bu işe gönül vermiş biri olduğunuz belli, çalışmalarınızı görsel olarak paylaşmanız daha da bir güzellik katıyor. Kolay gelsin, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Yanıt #298
Sistemi araca tekrar monte edilecek şekilde tasarladım.Aracın yıllık bakımı nedeni ile montajı bu işlemler sonrasına bıraktım.Gecenin bu vaktinde bile monte edesim var.Ama öncelikle dışarıda yağmur var.Monte edip bakım için sanayiye gittiğimde hiçbir usta aracıma bakmak istemeyecektir adım gibi eminim.Öcü sanki.Ayrıca insana deli muamelesi yapıyorlar.

Neyse yeni fotoğraflardan ekliyorum.Birde vidyo paylaşıyorum sistem çalışırken.
Cep telefonu kamerası ile çektiğimden görüntü biraz kötü , kusura bakmayın.

http://www.youtube.com/watch?v=TpLf0fhbCik
http://www.youtube.com/watch?v=TpLf0fhbCik

Sistem 3,5\" x 3,5\"  (8,89 cm) 9 adet 316L paslanmaz çelik levhadan oluşuyor.8 hücreden meydana geliyor.

Sistem 15-20 amper arası 1,2 litre gaz üretebiliyor.20 amper yukarısında 2,2 litre kadar üretiyor.
Ben en fazla 20-30 amper arası çalışıtrdım ,dolayısıyla 1,2 litre çıkış aldım.
Hücreler arası voltaj ölçümümde 2,5 volt değer alınıyor.

Şu an sistemi 10-12 amper arası 715 ml/dakika gaz çıkacak şekilde ayarladım.
20 amperde 1 litre/dakika alarak araca monte etmiştim daha önce.Alternatörüm 55 amper olduğundan 20 amper fazla geldi.Alternatörün verimi %100 olmayacağından 55 amperden düşük akımda verebilir.

Gaz çıkışını vidyoda yer alan 5 litrelik içi su dolu damacana ile yapıyoruz.Gaz çıkış hortumunu bu damacanaya sokuyoruz.Hortum ucu yukarıya doğru bakıyor.0,5 litre veya 1 litrelik pet şişeyi altından , gaz hortumu girecek kadar deliyoruz.delikten hortumu geçiriyoruz.Pet şişenin kapağını açarak alttan üste doğru içerisine su dolmasını sağlıyoruz.pet şişemiz suya tamamen battıktan sonra kronometre veya saatin saniyelerine bakarak pet şişenin ağzını kapatıyoruz.Bu arada sistem çalışıyor olmalı.Pet şişe kapağı kapandığında içindeki gaz hortumundan çıkan gaz pet şişeyi doldururken suyuda oluşan basınla dışarı çıkarır.Şişe gaz doldukça yukarıya doğru hareket eder.Tam yüzeye çıkıpta gazın 5 literlik damacanadaki suda pet şişeden dışarı çıkarak baloncuk yapmaya başladığı an saat veya kronometre saniyeleri kontrol edilir.

Kendi sistemimden örnek vereyim.

Kronometre çalıştırma ile kapağı kapatma aynı anda yapılıyor.0,5 litrelik pet şişe kullanıyorum.

42 saniyede 0,5 litrelik şişe doluyor.
500 / 42 = 11,90 mililitre   1 saniyede çıkan gaz
11,90 x 60 = 714,28 ml / dakika .... 1 dakikada 714 mililitre gaz (10-12 amper arası)
çelik levha arası boşluk 3 milim
Bağlantı -NNN+NNN-

Bubler içerisine gözenekli birşeyler koyacağım.Denemek için çelik yumak bulaşık teli kullandım.
Bublere gelen gaz su içerisinmden geçerken gözenekler sayesinde bir çok parçaya bölünüyor.
Su üzerine gazın daha rahat ve seri çıkışı sağlanıyor.Çelik yumak su içinde pas yapıyor.Bu nedenle plastik süzgeç içini kullanacağım.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #299
Arkadaşım daha büyük boyutlu hücrelerimizde var.Bu büyük hücrede daha fazla plaka kullanarak daha az ısınan daha verimli bir sistem oluşturulabilir.Ancak radyatörsüz bir sistem ne kadar büyük yapılsada uzun süreli kullanımda yine ısınma yapacaktır.Bu nedenle güvenlik ve sistem stabilitesi açısından radyatör her halikarda kullanılması yararlı olacaktır.