Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (296778 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #255
KArbüratörlü araçlar biraz tuhaf bazılarında tasarruf sağlanırken bazılarında hiçbir etki bile görülemiyor.LPG de %20-30 civarı bir tasarruf sağlanabilir.Çekiştede hissedilir bir artış olması gerekir.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #256
Şimdiki hedefim 15A ile dakikada 2litre gaz üretmek. Peki hidrojen üretimimiz 2 litre olursa benimki gibi 1500 bir araçta %50 tasarrufu yakalama şansım varmı, yada gaz arttıkca motor üzerinde değişiklik yapmamız gerekirmi..?

Yanıt #257
15 amper ile 2 litre mümkün değil gibi..Normalde kullanılması gereken gaz miktarı motor hacminin yarısı kadardır.Fazlası motorda düzensiz çalışmalar başlamasına neden olabilir.

Yanıt #258
Bugün hidrojenle  kaynak yapayım dedim.Arabalar için yaptığım komple kutuya montajlı sisteme bir hortumun ucuna enjektör iğnesi takarak yaktım.Dakikada 1 litre kadar bir gaz çıkıyordu.Alev boyu 3cm kadardır.Oldukça yüksek ısı veriyor.Elimi 10-15 cm yaklaştırdığımda ısısı yakacak  düzeyde oluyor.iğneyi yan tuttuğumda  çelik iğne kağıt gibi yanıp dökülüyordu.Birde metal eriteyim dedim alevi söndürmek için enjektör iğnesini suya soktuğum anda içeri alev almış olacakki patlama oldu ve güvenlik bubleri kırıldı.Bubler olmasa depo patlayabilirdi.
Buyrun videosu
http://www.youtube.com/watch?v=IUnx9htLrRc

Yanıt #259
Geçmiş olsun betelguz kardeşim. Hidrojenin hiç de şakaya gelmez bir gücü var. Allah korusun sana veya çevrendekilere zararı olabilirdi. Bu işle uğraşan arkadaşlara tavsiyem, güvenlik konusunda hiçbir şeyi göz ardı etmesinler. Ve böyle denemeler yaparlarken mutlaka mekanik dayanıklılığı zayıflatılmış kaplar kullansınlar. Cam veya çok sert plastikten yapılmış kaplarıda kullanmasınlar. Hiç bir tasarruf vucudumuzdan ve hayatımızdan önemli değil.

Benimde hidrojeni ilk patlatma deneyimde tamamen fiyaskoyla bitmişti. 500ml şu şişesinin içini doldurup bir demir korkuluğun üzerine geçirdim. Plan şöyleydi ateşleyince şişenin içinde oluşacak basınçla şişe havalanıp yükselecekti; ama pratikte böle olmadı. demir korkuluğun üzerinde sadece şişenin ağız kısmı kaldı, diyer parçalarıda büyük bir gürültüyle sağa sola savruldu. yüzüme gözümede isabet edebilirdi. Allahtan yaptığım her denememde tebbir alırım. Ağır işlerde kullanılan kırılmaz koruma gözlüğünden kullanıyordum.

Yanıt #260
Bir patlama hikayeside benden.Bu hidrojen olayına yeni başladığım zamanlardı.Cam kavanoz içine çelik bulaşık telini ikiye ayırıp koyuyordum.Bir birlerine yakın monte edip birine + , diğerine - olarak 12 volt veriyordum.Bir gece saat 2 civarı ; çıkan gazı bublerden çıkışında patlatıyordum. Sonrasında ne akla hizmetse bublerı söktüm.Kavanozun kapağı tam kapalı , iğne deliği kadar bir delik ya var ya yok.Aldım elime çakmağı , çakmamla birlikte daha çakmak alev almadan kıvılcımı ile birlikte muazzam bir patlama sesi duyuldu.Ne olduğunu anlayamadan öyle kalmışım ,elim kavanozun üstünde , çakmağın metal başlığı yok , başlığı geçtim çakmağın yarısı uçmuş.O da mesele değil kavanoz yok.

Hanım uykusundan fırlamış koştu geldi.Ne oldu dedi.Bomba patladı dedim ,ama elim hala çakmağı çaktığım pozisyonda.Sonra olayın ne denli tehlikeli bir hal aldığını anlayabildim.Çalışma odamın her yeni cam kırıklarıyla doluydu.Şarapnel parçası gibi dağılmış.Kavanoz bilgisaya masamdaydı. Masada 2 tane lcd monitör vardı.Baktım zahiyat yok onlarda.Masanın üstü sodalı su ,aşağıya akıyor.Bilgisayarda açıktı.Klavyenin içi sodalı su oldu , bilgisayar kasasına aktı ,ön usblere girdi.Hemen bilgisayarı kapattım.

Banyoya koştum üstüme başıma yüzüme ellerime baktım.Gözlerime baktım ,cam parçası varmı diye .Allahtan hiçbiri bana denk gelmemiş.Gözüme filan denk gelebilir kör edebilir.Damara denk gelebilirdi.Ucuz atlattım.O günden bu yana hidrojen konusunda daha çok bilgi ve deneyime sahip oldum.Sulu hücreden kuru (dry cell) hücreye geçtim.Güvenlik tedbirlerini herşeyden önce tuttum.Ve o gündür hiçbir patlama yaşamadım.Aracımdada sorun yaşamadım.

Sadece arkadaşım bubler çıkında gazı patlatırken geri alev aldı ve sıvı hücresinin üst kapağı havaya uçtu.Ben o anda kameraya kaydediyorum.Patlama sesi sonrası sağırmı olduk acaba dedim.

Vidyosunu ekliyiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=MN6Oqk01-NU

http://www.youtube.com/watch?v=MN6Oqk01-NU

Buda daha sonraları aracın ateşleme bobini ile oluşturduğum yüksek voltaj arklarıyla yaptığım kontrollü patlatma vidyosudur.

http://www.youtube.com/watch?v=n9j7WToxdlk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=n9j7WToxdlk&feature=related

Hidrojen ile ilgili eski vidyolarım

http://www.youtube.com/results?search_query=mrozantavsan+hidrojen&aq=f

Bu patlama sonrası klavyemi söktüm , temizledim çalışır duruma getişrdim.Nede olsa 7-8 yıldır benim kahrımı çekiyor.Hala kullanıyorum.Ön usbler çalışmaz hal almıştı onlarıda tamir ettim.Zarar gören birşey kalmadı ama olanlar bana bir ders oldu.Tedbiri elden bırakmadım sonraları.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #261
merhaba arkadaşlar, çok sessiz kaldı formumuz. Denemelerimizde gelişmeler varmı?

Yanıt #262
Ben resimlerimi ekleyeyim.Ayrıntılarını da sonra anlatırım.Gerçi sorun yaşadım ve düzeltemedim ama olsun bir bakın inceleyin derim naçizane.Selamlar.

Yanıt #263
Bakır borumu kullandın yoksa sararmanın nedeni paslanmamı? böyle bir sistemde kullandığın karışımın yoğunluğu yüksek, üreteceğin hidrojen için çekilen akımın fazla olacağını tahmin ediyorum ama detaylarını anlatmanı dört gözle bekliyorum. kullandığın pleksiglas malzemeden bulmakta baya zaorlanıyorum, nereden temin edebilirim..?

Yanıt #264
http://www.malzemem.com/kategori/pleksiglas.aspx

Ben yukarıdaki adresten alıyorum.İstediğin ebat ,istediğin kalınlıkta mevcut.
En son 40x40 ebatında 10mm kalınlıkta plexi glassı 21 TL\'ye aldım , kdv + kargo 29 tl\'ye geldi.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #265
merhaba iyi akşamlar  forumda hidrojen işne sarmış olan tüm arkadaşlar
bende yaklaşık 3 yıldır bu işe merak sardım ve kendimce birşeyler yaptım öncelikle denyimlerimi paylmak istiyorum
ilk demem motor kullanmadan psu ile ne kadar akım çektiğini bilmeden bir h2 üretimi olmuştu plastik bir yemeklik yağ bidonu ile plakalar 8x5 cm boyutlarında +-+-+ şeklinde idi amaç balon şişirip patlama şiddetini görmekti ve benimle beraber bütün sokak gördü arabaların alarımları gayet iyi bir orkestra oluşturdu  :)
ikincisinde ise su arıtma cihazlarının kaplarını kullandım yine nekadar amper çektiğini bilmeden accent 1,3 motor aracın lpg ayar vidasını motoru iyice rölantisi düşene kadar kısıp karbüratöre vermekti ve rölantide araç stop edecek gibi idi ama hidrojeni verince gayet normal bir şekilde devrini geri kazandı hidrojeni kesince yine titreme oluştu ısı olarak el ile kabı tutabilecek durumda idi  egzozdan yanmış lpg kokusu kesilmişti yani denildiği gibi tahminimce verimli bir yanma olmuştu

şimdi ise dry cell olanı denemek istiyorum bunun için 21x18 kalınlık 0,7  cm plakaları kestim 15 mm kalınlıkta plexiglas kullanıcam aradaki contalar ise 3mm ama civataları sıkınca muhtemelen 2,8 gibi bir boşluk oluşacak  şimdilik drycell hazır spms güç kaynağı ile denemeler yapmak istiyorum en fazla 15 amper olarak bir sistem düşünüyorum bunun için baya bir sök tak olacak  :)
bu tasarım ölçeği tamamen kendime ait  zaman buldukca devam ediyorum baya kaliteli olacağı kanatindeyim şimdiki aracım 1,4 reno buna tam anlamıyla montajını yapacağım ve yol testlerini yakıt testlerini burada sizinle paylaşarak karşılaştırma yapmak istiyorum

ben elektorniği pek bilimiyorum onun için bir abimizden yardım alacağım bu bahsi geçen 555 li devreyi kullanmak için devre şemasını kendisine verdim ama araştırma devam ediyor hala

şimdi sizlere sorum şu ben deneme yanılma yapacağım için pwm devresi olarak 2x555 li olanımı önerirsiniz yoksa nette olan daha verimli olacağına inandığınız başka  bir devreyimi 12 volt 30amper aaralığında ayarlarını kendim yapabilceğim bir devre arıyorum teknik terimlerinizi anlamıyorum ancak bu akıma dayanacak saatlerce stabil çalışacak dayanıklı parçalrdan oluşan bir tavsiyeniz varmı şimdiden teşekür ederim

Yanıt #266
Hukukcu076 arkadaşım 555 li devreyi pek tavsiye etmiyorum akım kapasitesi düşük bir devre.Kendiniz yapacaksanız illaki daha önce verdiğim linkteki devreyi yapabilirsiniz.Hazır almak isterseniz ben 30-60 ve 90 amperlik pwm üretim ve satışı yapmaktayım.Yardımcı olabilirim.

Yanıt #267
Öncelikle aramıza hoşgeldin.2x555 entegreli pwm devresi yapmış ve kullanmıştım.Ben şahsen verim alamadım.En son burada LM324 entegreli akım sınırlamalı bir devre paylaştık.Onunla verim aldım.
Benim şahsi fikrim LM324 entegreli olanı kullanman.Yanılıyorsam 2x555 entegreli devreyi uygulayan ve kullanan arkadaşlar bizleri aydınlatsın.Zira lm324 entegreli pwm de akım sınırlaması ve kontrolü daha verimli yapabildim.Bu aralar bu işlerle uğraşamıyordum.Bu akşam foruma girmeden önce sistemi dolaptan çıkardım.Nasıl tekrar başlarım diye düşünüyordum.Forumda yazan varmı diye girdim.
Sistemi bır kutu içerisine ebatlarını mümkün olduğunca küçük tutarak araca montajını yapmayı düşünüyorum.PWM kullanmadan 10 amper civarında akım çekerek 700 ml/dakika şeklinde kullanmayı istiyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #268
sayın betelguz sanıyorum aynı kişisiniz diğer bir kaç forum sayfasında adınızı görmüştüm hazır ileilgilenmiyorum teşekür ederim benim istediğim kendimin ortaya koyduğu bir yolu izlemek

sayın ozantavsan benim kanatim 700ml düşük olabilir mevcut lpg ve karbürataör ayaları belki yetebilir ama yakıt tasarufu adına kullanmak istiyorsanız biraz daha üretim miktarını artırmakta ve mevcut ayarlatınızı düşürtmekte fayda var
benim kendi aracımda lpg vanasını kısarak kullandığım şekilde olabilir

Yanıt #269
bende ramazan ayından buyana ara vermiştim ama en büyük eksik araba idi o ada tamam oldu :)
şimdi bu veya buna benzer iyi bir devre ile sistemin verimini artırmak istiyorum inşallah iyi bir şey olurda emekler heba olmaz