Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

betelguz

Sibernetik arkadaşım bu devreyi yaptık diyelim yüksek voltajda çalışacak hücre nasıl olmalı.Yine hücre başına 2 volt düşecek şekilde fazla sayıda hücremi kullanılmalı?(220voltta 110 hücre gibi) Bu şekilde ise çok büyük bir hücre olacak demektir.buda pratik kullanımda sıkıntı oluşturacaktır.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

sibernetik

Betelgüz aklın klasik elektroliz hücrelerinin mantığına gitmesin :)

Klasik elektroliz devresinde;devreden   geçen akım şiddeti , uygulanan  gerilim ,kullanılan metalin yüzeyi ,anot ve katodun birbirine uzaklığı , elektrolit maddenin özellikleri bizler için önemli bunu biliyoruz.Yani klasik elektrolizin ilkeleri kuralları belli.

Yüksek voltaj devresinde ise iş değişiyor.Klasik elektroliz yasaları yıkılıyor.Normalde tek bir elektroliz hücresinden  2000 volt  10 mAmper akım geçirsek hemen hemen hiç gaz elde edemeyiz.Anot ve katot birbirine çok uzak bile olsalar,2000 voltun potansiyel farkı yüksek olduğundan,suyun içinden kolaylıkla akıp gidecektir ama geçen akım düşük olduğu için suyun ayrışmasına yani gaz çıkışına sebep olmayacaktır.

Fakat biz bu yüksek voltajı bobin ve yüksek gerilim diyotu ile  hücrenin içine hapsedersek,bobinler ile uygun rezonansı sağlarsak  işte o zaman tek bir hücremiz bile olsa,ebatları ufakta olsa ,musluk suyu bile kullansak  gaz çıkışı elde edebiliyoruz.

Bu iki sistemi kıyaslamak gerekirse şu 2 örneği kafanızda canlandırın. bildiğimiz akkor ampuller,içindeki tungsten filamenti ısıtır ve akkor hale getirir.Burdan yayılan elektronlar ise bize ışık sağlar ama beraberinde ısı,yüksek enerji kaybı gibi dezavantajlar getirir (klasik elektroliz düzeneği ) floresan ampulde ise yüksek voltaj ile bir cam tüp içindeki gazın atomları uyarılır ve ışımaları sağlanır vs vs tam ayrıntıları veremedim.(yüksek voltaj elektroliz düzeneği  )
Her iki sistem de ışık sağlar ama aradaki  farkları hepimiz biliyoruz.

Yine bir gitar ya da keman düşünün.Bu müzik aletinin gövdesi tellerde oluşan titreşimi kuvvetlendirir.Teller altında bulunan ve gövdeye yaslı olan eşiği, o da gövdeyi ve içindeki havayı titreştirir.
Yüksek voltaj devresinde oluşan rezonans ta böyle bişi yaklaşık bir örnek vermek gerekirse.
Yukarıdaki videoda görüldüğü gibi çok küçük bir tüp düzenek uygun frekansta rezone edildiğinde ve gelen yüksek voltaj bir kondansatörü yükler gibi içeri hapsedildiğinde oluşan enerji su molekülünün bağlarını koparıyor ve gaz çıkışı oluşuyor.
Tabi uygun bileşenleri seçmek zor( tüp ebatları,frekans değeri,bobinlerin değeri ) önem kazanıyor.
Dilerim birşeyler anlatabilmişimdir naçizane.
Selamlar.

afatsum09

Merhaba arkadaşlar. Zaman bulup birazdaha çalışabildim. 12v 13-15A ve 55 saniyede 1 litere gaz üretimi. Ama bana yeterli gelmedi. sizce nasıl; 1500 olan bir araba için %40-50 tasaruf gaz yeterlimi.?

betelguz

1500cc bir motor için  1 litre gaz fazlasıyla yeterli olur.Ama %40-50 diye beklemeyin.Tasarruf birçok etkene bağlı olarak değişmektedir.Aracınızın motoruunu yakıtı yakma verimi ne kadar düşükse o kadar çok tasarruf sağlayabilirsiniz.Araçta oksijen sensörü varmı. Marka ,model , yakıt türü bilgilerini iletirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

afatsum09

merhaba betelguz kardeşim. aracım 1993 model lada samara. Karbüratörlü, aracımın tüm bakımını yeni yaptırdım. şu anda ne kadar yaktığını ölçmedim yakıtının bir çok araçtan çok daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Tasarruf konusundada arabamı hiç zorlamadan uzun yolda standart bi şekilde saatte 80 km hız ile yapmayı düşünüyorum, böyle bir ölçüm bana ne karadar doğru bir yakıt tasarrufunu verir. Sizçe benimki gibi bakımları tam ve ayarları iyi bir araçta yüzde kaç tasarruf yapabilirim, kullanım şartları standart...? Bu arada aracım LPG\'li. oksijen sensörü yok.

betelguz

KArbüratörlü araçlar biraz tuhaf bazılarında tasarruf sağlanırken bazılarında hiçbir etki bile görülemiyor.LPG de %20-30 civarı bir tasarruf sağlanabilir.Çekiştede hissedilir bir artış olması gerekir.

afatsum09

Şimdiki hedefim 15A ile dakikada 2litre gaz üretmek. Peki hidrojen üretimimiz 2 litre olursa benimki gibi 1500 bir araçta %50 tasarrufu yakalama şansım varmı, yada gaz arttıkca motor üzerinde değişiklik yapmamız gerekirmi..?

betelguz

15 amper ile 2 litre mümkün değil gibi..Normalde kullanılması gereken gaz miktarı motor hacminin yarısı kadardır.Fazlası motorda düzensiz çalışmalar başlamasına neden olabilir.

betelguz

Bugün hidrojenle  kaynak yapayım dedim.Arabalar için yaptığım komple kutuya montajlı sisteme bir hortumun ucuna enjektör iğnesi takarak yaktım.Dakikada 1 litre kadar bir gaz çıkıyordu.Alev boyu 3cm kadardır.Oldukça yüksek ısı veriyor.Elimi 10-15 cm yaklaştırdığımda ısısı yakacak  düzeyde oluyor.iğneyi yan tuttuğumda  çelik iğne kağıt gibi yanıp dökülüyordu.Birde metal eriteyim dedim alevi söndürmek için enjektör iğnesini suya soktuğum anda içeri alev almış olacakki patlama oldu ve güvenlik bubleri kırıldı.Bubler olmasa depo patlayabilirdi.
Buyrun videosu
http://www.youtube.com/watch?v=IUnx9htLrRc

afatsum09

Geçmiş olsun betelguz kardeşim. Hidrojenin hiç de şakaya gelmez bir gücü var. Allah korusun sana veya çevrendekilere zararı olabilirdi. Bu işle uğraşan arkadaşlara tavsiyem, güvenlik konusunda hiçbir şeyi göz ardı etmesinler. Ve böyle denemeler yaparlarken mutlaka mekanik dayanıklılığı zayıflatılmış kaplar kullansınlar. Cam veya çok sert plastikten yapılmış kaplarıda kullanmasınlar. Hiç bir tasarruf vucudumuzdan ve hayatımızdan önemli değil.

Benimde hidrojeni ilk patlatma deneyimde tamamen fiyaskoyla bitmişti. 500ml şu şişesinin içini doldurup bir demir korkuluğun üzerine geçirdim. Plan şöyleydi ateşleyince şişenin içinde oluşacak basınçla şişe havalanıp yükselecekti; ama pratikte böle olmadı. demir korkuluğun üzerinde sadece şişenin ağız kısmı kaldı, diyer parçalarıda büyük bir gürültüyle sağa sola savruldu. yüzüme gözümede isabet edebilirdi. Allahtan yaptığım her denememde tebbir alırım. Ağır işlerde kullanılan kırılmaz koruma gözlüğünden kullanıyordum.

ozantavsan

Bir patlama hikayeside benden.Bu hidrojen olayına yeni başladığım zamanlardı.Cam kavanoz içine çelik bulaşık telini ikiye ayırıp koyuyordum.Bir birlerine yakın monte edip birine + , diğerine - olarak 12 volt veriyordum.Bir gece saat 2 civarı ; çıkan gazı bublerden çıkışında patlatıyordum. Sonrasında ne akla hizmetse bublerı söktüm.Kavanozun kapağı tam kapalı , iğne deliği kadar bir delik ya var ya yok.Aldım elime çakmağı , çakmamla birlikte daha çakmak alev almadan kıvılcımı ile birlikte muazzam bir patlama sesi duyuldu.Ne olduğunu anlayamadan öyle kalmışım ,elim kavanozun üstünde , çakmağın metal başlığı yok , başlığı geçtim çakmağın yarısı uçmuş.O da mesele değil kavanoz yok.

Hanım uykusundan fırlamış koştu geldi.Ne oldu dedi.Bomba patladı dedim ,ama elim hala çakmağı çaktığım pozisyonda.Sonra olayın ne denli tehlikeli bir hal aldığını anlayabildim.Çalışma odamın her yeni cam kırıklarıyla doluydu.Şarapnel parçası gibi dağılmış.Kavanoz bilgisaya masamdaydı. Masada 2 tane lcd monitör vardı.Baktım zahiyat yok onlarda.Masanın üstü sodalı su ,aşağıya akıyor.Bilgisayarda açıktı.Klavyenin içi sodalı su oldu , bilgisayar kasasına aktı ,ön usblere girdi.Hemen bilgisayarı kapattım.

Banyoya koştum üstüme başıma yüzüme ellerime baktım.Gözlerime baktım ,cam parçası varmı diye .Allahtan hiçbiri bana denk gelmemiş.Gözüme filan denk gelebilir kör edebilir.Damara denk gelebilirdi.Ucuz atlattım.O günden bu yana hidrojen konusunda daha çok bilgi ve deneyime sahip oldum.Sulu hücreden kuru (dry cell) hücreye geçtim.Güvenlik tedbirlerini herşeyden önce tuttum.Ve o gündür hiçbir patlama yaşamadım.Aracımdada sorun yaşamadım.

Sadece arkadaşım bubler çıkında gazı patlatırken geri alev aldı ve sıvı hücresinin üst kapağı havaya uçtu.Ben o anda kameraya kaydediyorum.Patlama sesi sonrası sağırmı olduk acaba dedim.

Vidyosunu ekliyiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=MN6Oqk01-NU

http://www.youtube.com/watch?v=MN6Oqk01-NU

Buda daha sonraları aracın ateşleme bobini ile oluşturduğum yüksek voltaj arklarıyla yaptığım kontrollü patlatma vidyosudur.

http://www.youtube.com/watch?v=n9j7WToxdlk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=n9j7WToxdlk&feature=related

Hidrojen ile ilgili eski vidyolarım

http://www.youtube.com/results?search_query=mrozantavsan+hidrojen&aq=f

Bu patlama sonrası klavyemi söktüm , temizledim çalışır duruma getişrdim.Nede olsa 7-8 yıldır benim kahrımı çekiyor.Hala kullanıyorum.Ön usbler çalışmaz hal almıştı onlarıda tamir ettim.Zarar gören birşey kalmadı ama olanlar bana bir ders oldu.Tedbiri elden bırakmadım sonraları.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

afatsum09

merhaba arkadaşlar, çok sessiz kaldı formumuz. Denemelerimizde gelişmeler varmı?

sibernetik

Ben resimlerimi ekleyeyim.Ayrıntılarını da sonra anlatırım.Gerçi sorun yaşadım ve düzeltemedim ama olsun bir bakın inceleyin derim naçizane.Selamlar.

afatsum09

Bakır borumu kullandın yoksa sararmanın nedeni paslanmamı? böyle bir sistemde kullandığın karışımın yoğunluğu yüksek, üreteceğin hidrojen için çekilen akımın fazla olacağını tahmin ediyorum ama detaylarını anlatmanı dört gözle bekliyorum. kullandığın pleksiglas malzemeden bulmakta baya zaorlanıyorum, nereden temin edebilirim..?

ozantavsan

http://www.malzemem.com/kategori/pleksiglas.aspx

Ben yukarıdaki adresten alıyorum.İstediğin ebat ,istediğin kalınlıkta mevcut.
En son 40x40 ebatında 10mm kalınlıkta plexi glassı 21 TL\'ye aldım , kdv + kargo 29 tl\'ye geldi.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

hukukcu076

merhaba iyi akşamlar  forumda hidrojen işne sarmış olan tüm arkadaşlar
bende yaklaşık 3 yıldır bu işe merak sardım ve kendimce birşeyler yaptım öncelikle denyimlerimi paylmak istiyorum
ilk demem motor kullanmadan psu ile ne kadar akım çektiğini bilmeden bir h2 üretimi olmuştu plastik bir yemeklik yağ bidonu ile plakalar 8x5 cm boyutlarında +-+-+ şeklinde idi amaç balon şişirip patlama şiddetini görmekti ve benimle beraber bütün sokak gördü arabaların alarımları gayet iyi bir orkestra oluşturdu  :)
ikincisinde ise su arıtma cihazlarının kaplarını kullandım yine nekadar amper çektiğini bilmeden accent 1,3 motor aracın lpg ayar vidasını motoru iyice rölantisi düşene kadar kısıp karbüratöre vermekti ve rölantide araç stop edecek gibi idi ama hidrojeni verince gayet normal bir şekilde devrini geri kazandı hidrojeni kesince yine titreme oluştu ısı olarak el ile kabı tutabilecek durumda idi  egzozdan yanmış lpg kokusu kesilmişti yani denildiği gibi tahminimce verimli bir yanma olmuştu

şimdi ise dry cell olanı denemek istiyorum bunun için 21x18 kalınlık 0,7  cm plakaları kestim 15 mm kalınlıkta plexiglas kullanıcam aradaki contalar ise 3mm ama civataları sıkınca muhtemelen 2,8 gibi bir boşluk oluşacak  şimdilik drycell hazır spms güç kaynağı ile denemeler yapmak istiyorum en fazla 15 amper olarak bir sistem düşünüyorum bunun için baya bir sök tak olacak  :)
 bu tasarım ölçeği tamamen kendime ait  zaman buldukca devam ediyorum baya kaliteli olacağı kanatindeyim şimdiki aracım 1,4 reno buna tam anlamıyla montajını yapacağım ve yol testlerini yakıt testlerini burada sizinle paylaşarak karşılaştırma yapmak istiyorum

ben elektorniği pek bilimiyorum onun için bir abimizden yardım alacağım bu bahsi geçen 555 li devreyi kullanmak için devre şemasını kendisine verdim ama araştırma devam ediyor hala

şimdi sizlere sorum şu ben deneme yanılma yapacağım için pwm devresi olarak 2x555 li olanımı önerirsiniz yoksa nette olan daha verimli olacağına inandığınız başka  bir devreyimi 12 volt 30amper aaralığında ayarlarını kendim yapabilceğim bir devre arıyorum teknik terimlerinizi anlamıyorum ancak bu akıma dayanacak saatlerce stabil çalışacak dayanıklı parçalrdan oluşan bir tavsiyeniz varmı şimdiden teşekür ederim

betelguz

Hukukcu076 arkadaşım 555 li devreyi pek tavsiye etmiyorum akım kapasitesi düşük bir devre.Kendiniz yapacaksanız illaki daha önce verdiğim linkteki devreyi yapabilirsiniz.Hazır almak isterseniz ben 30-60 ve 90 amperlik pwm üretim ve satışı yapmaktayım.Yardımcı olabilirim.

ozantavsan

Öncelikle aramıza hoşgeldin.2x555 entegreli pwm devresi yapmış ve kullanmıştım.Ben şahsen verim alamadım.En son burada LM324 entegreli akım sınırlamalı bir devre paylaştık.Onunla verim aldım.
Benim şahsi fikrim LM324 entegreli olanı kullanman.Yanılıyorsam 2x555 entegreli devreyi uygulayan ve kullanan arkadaşlar bizleri aydınlatsın.Zira lm324 entegreli pwm de akım sınırlaması ve kontrolü daha verimli yapabildim.Bu aralar bu işlerle uğraşamıyordum.Bu akşam foruma girmeden önce sistemi dolaptan çıkardım.Nasıl tekrar başlarım diye düşünüyordum.Forumda yazan varmı diye girdim.
Sistemi bır kutu içerisine ebatlarını mümkün olduğunca küçük tutarak araca montajını yapmayı düşünüyorum.PWM kullanmadan 10 amper civarında akım çekerek 700 ml/dakika şeklinde kullanmayı istiyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

hukukcu076

sayın betelguz sanıyorum aynı kişisiniz diğer bir kaç forum sayfasında adınızı görmüştüm hazır ileilgilenmiyorum teşekür ederim benim istediğim kendimin ortaya koyduğu bir yolu izlemek

sayın ozantavsan benim kanatim 700ml düşük olabilir mevcut lpg ve karbürataör ayaları belki yetebilir ama yakıt tasarufu adına kullanmak istiyorsanız biraz daha üretim miktarını artırmakta ve mevcut ayarlatınızı düşürtmekte fayda var
benim kendi aracımda lpg vanasını kısarak kullandığım şekilde olabilir

hukukcu076

bende ramazan ayından buyana ara vermiştim ama en büyük eksik araba idi o ada tamam oldu :)
şimdi bu veya buna benzer iyi bir devre ile sistemin verimini artırmak istiyorum inşallah iyi bir şey olurda emekler heba olmaz 

afatsum09

Merhaba arkadaşlar, pwm katının 555 olanını daha denemedim. ama yüksek amperli bir çıkış istiyorsanız güç katı olarak IRFP064 mosfeti kullanabilirsiniz. ben 4 adet kullandım. 50 amper gibi bir yükte denedim ısınma sorunu uygun küçük bir soğutucu bağlarsanız yok. Şöle söyleyeyim soğutucuya fan takmanıza bile gerek yok. deneyin farkı anlayacaksınız.

afatsum09

ozantavsan kardeşim 10A 700ml rahatlıkla alabilirsin gibime geliyor. Ben 15A 1,1litre aldım. Ama aracımda denemedim bile , çünkü bu değerler bana yetersiz geldi. Eyer 15A 2 litreye ulaşabilirsem aracıma takmayı düşünüyorum, şimdilik 2 litre zor bi hedef gibi görünüyor ama alaınması muhtemel bir sonuç.

ozantavsan

10 amper akım ile 750 ml alıyorum.15-20 amper arasında 1 ile 1,2 litre gaz elde edebiliyorum.1,2 litre ile aracımda denemiştim.Alternatörüm 55 a , 20 amper biraz zorladı.Araç çok güzel çalışıyordu.Araçtaki başka bir problemden denemler yarım kaldı.Yıllık bakımı bu hafta yaptırıyorum.Bakım sonrası 700 ml vererek denemye devam edeceğim.Amaç alternatörü zorlamamak.Aküyüde 72 amper olarak değiştireceğim.akü değişim sonrası 20 amper kullanarak denemelere devam edeceğim.Alternatör açısından sıkıntı olmazsa 1 litre gaz vererek devam edeceğim.Denemeleri LPG + Hidrojen olarak devam edeceğim.Sonraki safha PWM ile denemelere devam edeceğim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

tuncay1273

Alıntı yapılan: betelguz - 02 Ekim 2011, 00:57:04Hukukcu076 arkadaşım 555 li devreyi pek tavsiye etmiyorum akım kapasitesi düşük bir devre.Kendiniz yapacaksanız illaki daha önce verdiğim linkteki devreyi yapabilirsiniz.Hazır almak isterseniz ben 30-60 ve 90 amperlik pwm üretim ve satışı yapmaktayım.Yardımcı olabilirim.

bu bahsettiğiniz pwm devrenin baskı devresini daha önceden 15. sayfadan indirmiştim ama şimdi kaybettim bulamıyorum tekrar forumu aradım ama bulamadım şu an  nerden bulabilirim yardımcı olur musunuz tşkler

betelguz

15. sayfada link halen var.Tekrar veriyorum.Çıkışta kullanılan mofset sayısı artırılarak daha yüksek amper çıkışı alınabilir.
http://www.alt-nrg.org/pwm-v2.html#adj

semih.iseri

Selamlar.

Bu konuya farklı bir şey ararken denk gelmiştim. Bir süredir takip ediyorum acaba kaçırdığım bir şey mi var diye ama çözemedim henüz. Ben bu sistemin kesinlikle yakıt tasarrufu sağlamayacağını iddia ediyorum. Diğer yandan bu dediğim, yaptığınız işi gereksiz buluduğum manasına gelmiyor. Aynı sistem farklı amaçlar için kullanılabilir. Sistemin neden yakıt tasarrufu sağlamayacağını anlattıktan sonra aklıma gelen alternatif kullanımlardan da bahsedeceğim. Eğer gözden kaçırdığım bir yer olursa beni mutlaka uyarın.

Şimdi en temel prensip şu; enerji yoktan var edilemez.

Normalde araba hareket enerjisini üretmek için benzinin enerjisini kullanır. Yaklaşık %30\'luk bir verim ile aldığı enerjinin %70\'ini ısıya dönüştürür ve geri kalanını da alternatör ile aküyü şarj etmek için, arabayı hareket ettirmek için falan kullanır.

Sizin yapmış olduğunuz sistem bu alternatör ile üretilen enerjiyi elektroliz ile değerlendirip suyu ayrıştırıyor ve bu ayrışmadan elde ettiği hidrojeni de tekrar motora veriyor. Elektroliz sırasında da ısı açığa çıkıyor ve kayıp artıyor. Formül olarak yazacak olursak (iki devrede de ortak olan kayıpları formüle eklemedim. Denklemlerin sol taraflarında enerji üretiliyor, sağda da tüketiliyor olarak düşünelim.) şu şekilde oluyor;

Benzin*(30/100) = Hareket // Bu sistem eklenmeden önceki durum.

(Benzin + Hidrojen)*(30/100) = Hareket + Elektroliz Kayıpları + Elektroliz // Bu da sistem aktifken oluşan durum.

Hidrojenin oksijen ile yanması sonucu oluşan enerji ile elektroliz sırasında ayrışma için harcanan  enerji (ısı ile dağılan değil) eşit. Ama motor bunun %30 kadarını tekrar hareket enerjisine dönüştürüyor. Dolayısıyla;

Hidrojen = Elektroliz // olduğu için

Benzin*(30/100) = Hareket + Elektroliz Kayıpları + (70/100)*Elektroliz // denklemini elde ederiz.

Arabadaki tek enerji kaynağı benzindir arkadaşlar. Birim miktar benzin kullandığımızı varsayarsak arabanın hareket etmesi için geriye daha az enerji kalıyor.

Dolayısıyla bu sistem yakıt tasarrufu sağlamaz, aksine tüketimi artırır.

Aklıma bu sistemi savunmak için kullanılabilecek savunmalar geliyor, onları da birisi sormadan önce cevaplamak istiyorum. Mesela bunlardan birisi \"Araba çalışırken alternatör zaten dönüyor. Enerji boşa gideceğine böyle değerlendiriyoruz.\" olabilir. Alternatörün boşta dönmesi ile yük altında dönmesi için uygulanması gereken kuvvetler farklıdır. Bunu denemek için bir elektrik motoru alıp (onlar da alternatör gibi davranır) önce boşta çevirmeyi deneyebilirsiniz. Sonra da motorun iki bacağını birbirine bağlayıp çevirmeyi deneyin. Motoruna göre güçlü ya da çok zayıf bir kuvvet ile karşılaşırsınız.

Arabaların klima çalıştırırken daha çok yakmasının sebebi de budur zaten.

Sistemin neden yakıt tasarrufu sağlamayacağını anlattıktan sonra, farklı bir kullanımından bahsetmek istiyorum. Bu sistem oyunlardaki nitro gibi yeri geldiğinde motora ekstra güç sağlamak için kullanılabilir. Güce etkisi tartışılabilir tabi ki :)

Bazı noktaları düzgün anlamamış, anlatamamış olabilirim. Cevaplarınızı bekliyorum.

afatsum09

açıklamanda çok haklısın. ama günümüz araçlarım çoğunda \"lpg daha çok\" tam anlamıyla yakamadan eksozdan dışarı bırakıyoruz. amacımız hidrojeni en az kayıpla üretmek olsada, diyer taraftan da bakmanızda fayda var. hidrojeni yanmamış olarak eksozdan attığımız benzin veya lpgyi daha iyi yakmak içinde kullanabiliriz. böle bir işlem için çokk yüksek bir hidrojene ihtiyacımız yok. makul değerlerde ürettiğimiz hidrojende bu manada işe yarayacağınıo düşünüyorum. bunu bir tür yanma verimini atrtırmak olarakj düşünürsek amacımızın bir bölümüne ulaşmış oluyoruz. diyer yandan elektiroliz ilemimindeki formüller ve veriler, günümüzden çok önce yapılmışlar. günümüz teknolojisini düşünürsek bu işlemin verimini arttırabileceğimizi düşünüyorum \"günümüz teknolojisizle atamun yapı taşlarını bile parçalayabildiğimiz gibi\", bence yakıtta tasarruf sağlayabilir. biz formdaki arkadaşlarla verimi nasıl arttırabiliriz diye amatör bir çalışma içersindeyiz. bu işi professiyonel anlamda başarmış olan insanların olabileceğine düşünüyorum.

semih.iseri

Hidrojenin yanma verimi üzerindeki etkisi nasıl olur bilemiyorum, benim konum değil :) Gazların dağılmasının o gazın kısmi basıncına bağlı olduğundan yola çıkarak yabancı bir maddenin diğer maddenin yanma verimini değiştirmemesi gerektiği çıkarımını yapıyorum.

Yine de bu olayın yanma verimini artırdığını kabul edelim. Yanmamış gazların yanması ile elde edilen ekstra enerji, hidrojen üretilirken harcanan enerjiyi en azından amorti edebiliyor mu?

En başta şöyle bir sorun var. Hidrojen %100 verimle üretilse bile motorda bunun %30 kadarı hareket enerjisine dönüştürülüyor.

12v 20A ile hidrojen üretelim. Toplamda 240w güç ile hidrojen ürettik. Motorun %30 verimi ile bu gücü üretmek için 800w(~1 hp) değerinde benzin/gaz/hidrojen harcayacak. Geriye kalan 560w (+ diğer kayıplar) gücü motordaki yanmamış gazlar yanarak üretebilecek mi?

parametre

Burada aklıma soyle bir metot geldi bildiginiz gibi ozon oksijenin izotopudur. hem yakarken yuksek ısı verdirir olusumu için yalnızca çok yuksek elektrik akımı vermek gerekiyor. bunu motora verirsek verimi artırırmıyız

ozantavsan

Bahsedilen tüm yorumlarda bir doğruluk payı vardır.

LPG kullanımını ele alalım.İlk çıktığında yerden yere vurulmuştu.Teknik olarak ele aldığımızda LPg sistemi elektrik sistemine benzinden daha fazla yüklenir.LPG kullanımıda kayıp oluşturur , sarfiyat fazla olabilir diyebilisiniz.Teori ve uygulama her zaman farklıdır.Konuyu bu kısımdan ele alıyorum. Teori ve uygulama..

Hidrojen sistemine ilk başladığım aylarda yaptığım bir testi sizlere anlatayım.Sonra bu uygulama üzerinde yorumda bulunacağım.

5 plaka - 4 hücreli 301L (kalitesiz ) çelikten yaptığımız hücre ile yapılan uygulama.Dakikada 280 ml.
Aracım Skoda Favorit GLX 94 model , 1289cc motor , 52 kw , karbüratörlü
Benzinde deneme yapılıyor.Hidrojen gazı karbüratör kapağı açık vaziyette boğazdan veriliyor.

1) Hidrojen verilmeden sadece benzinle : Avans minimuma indiriliyor , marş basılıyor , araç çalışmıyor
Hidrojen verilerek benzinle : Avans aynı minimum ayarda , marş baılıyor araç ,sorunsuz titreşimsiz çalışıyor.
Burada görüleceği gibi ateşleme sistemi minimum ateşleme yaparken hidrojen aracılığla benzin verimli olarak yanıyor.

2) Avans normal ayarında araç benzinde çalıştırılıyor.Araç benzin ile çalışırken avans yavaş yavaş minimuma doğru (sağa) kaydırılıyor.Motor çalışması ,sesi ,rolantisi düşüyor.Motor titreyerek stop ediyor.

3) Avans minimuma indirildiğinde motorun titreyek stop ettiği noktaya gelirken hidrojen sistemi devreye sokuluyor.Motorun titeremesi kesiliyor.Avans minimumda olduğu halde motor avansın normal ayarındaki şekilde sarsıntısız ,sessiz çalışıyor.Rolantisi mormal değerinde oluyor.

4) Avans normal ayardayken araç benzinde çalıştırılıyor..benzin akışı kesilip aracın karbüratör ve benzin filitresinde kalan benzin ile çalışıp ,ne kadar sürede stop edeceğine ve stop ederken motorun hareketi gözleniyor.Benzin bitme noktasına gelirken motor homurdanıyor , sarsılıyor ,tekliyor ,gaz verip çekermişsin gibi dengesiz çalışıyor ve stop ediyor.

5) Aynı işlem hidrojen verilerek deneiyor.Araç benzin + hidrojen ile çalıştırılıyor ,avans normal ayarında.
   Benzin akışı kesiliyor.Motor sessiz ,sarsıntısız ,teklemesiz , stabil çalışıyor.Sonra motor birden stop ediyor.Hatta stop ederken hiçbir sarsıntı hissettirmiyor.Stop ettiğini sadece akü şarj ve yağ lambasının yanmasından biliyorsunuz.Çalışma süresi olarak az bir fark oluyor.Bu süreyi uzatmak için ise karbüratör hava yakıt karışım ayarının fakirleştirilerek daha az benzin harcamaya ayarlanması gerekmekte.
BU şekilde ayarlandığında az benzinden doğan güç kaybı ,hidrojenin benzini verimli yakması ve sağladığı güç artışı ile telefi ediyor ,araç normal çalışmasına ,gücüne devam ediyor.Buradaki yakıt tasarrufunu benzin miktarını azaltma ve hidrojen ile az yakıtı daha verimli yakma ,hidrojenin sağladığı ekstra güç ile sağlıyoruz.

Ayrı bir konu ise hidrojen ısı gücü olarak yüksek ısıya sahip bir yakıttır.Ama burada göz ardı edilen konu hidrojenin ısı tutma özelliği.Hidrojenin aracın hararetini arttırması konusunda bu dikkati göz ardı etmemek gerek.Hidrojen yüksek ısı verir ama mevcut ısıyıda düşürürü.Yani hidrojen kullanımında aracınızın harareti benzine göre bir miktar düşer.

Son denememde aynı aracıma dakikada 1 litre hidrojen ile deneme yapılmıştır.

*  Araç çok sessiz çalışmaya başlamıştır.Kontak kapatmadan araçtan indiğimde ,arakadaşlara araç çalışıyormu dediğimde ancak kaputa kulak yaklaştırdıklarında çalışıyor diyebilmişlerdir.

* ekzos çıkışından su buharı gözlemlenmiştir.

* Yol testi esnasında vites değişimi için debriyaja bastığımda araç stop etti sanıp ,elim kontağa gitmiştir.Gösterge panel ışıklarına baktığımda ancak aracın stop etmediğini anlayabilmiş ve kontağa dokunmamışımdır.Araçta duyulan ses sadece gaza bastığında motorun ivmelenme çalışma sesidir.
Normal zamanda motor sesine ek sesler duyulurdu.

Hidrojen kullanan araçlarda yapılan egzos emisyon testlerinde yanmamış gazların minimuma , başka tabir ile sıfıra yaklaştığı görülmüştür.Egzosta  O2  - oksijen değeri artnmıştır.Nedeni hidrojen yanması sonucu sadece H2O su oluşmasıdır.

Youtube\'ta amatör olarak hidrojen kullanan araçların egzos emisyon teslerini izleyebilirsiniz.
Hatat bir vidyoda motosikletini hidrojen ile çalıştıran bir kişi bundan bahsetmeden  egzos emisyon tesine giriyor.Görevli cihazı bağlıyor ,emisyon cihazı başında bekliyor.Değerleri görünce sorun var diyor ,cihazı tekrar çalıştırıyor ,egzosa taktığı sensörü kontrol ediyor.3 defa kontrol ediyor ve cihaz çalışmıyor problem var diyor.
Sonra kişi açıklayınca cihazda sorun olmadığını egzos emisyon değerlerinin bu kadar düşük çakamayacağını söylüyorlar.Hidrojen ile emisyon değerlerinin bu kadar düşmesi normaldir.Fayda sağlamaktadır.

HEr ne sekilde olursa olsun , denemelere devam.Ben sistemimi plexiglass bir kutu içerisine monte etmeye başladım.Montajı kolay ,sökmesi kolay bir şekilde hazırlıyorum.Sonra tam kullanıma geçiyorum.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Semih bey arkadaşlar gayet güzel açıklamalarda bulunmuşlar.Bende birkaç şey yazmak istedim.Formüllerle açıkladığınız elektrolizle hidrojen üretip bunun motorda yakılmasıyla güç elde edilmesi tek başına düşünüldüğünde gayet doğrudur.Bir enerji elde edilirken mutlaka kayıplar olacaktır.Elde edilen bu enerjide tekrar başka bir tür enerjiye çevrilirken yine kayıplar olacaktır.Bu  nedenle sizinde dediğiniz gibi bu şekildeki bir çevrimle tasarruf sağlanamaz.Zaten bizde bu şekilde çalışacak bir sistem üzerine çalışmıyoruz.Bizim amacımız motorda maksimumda %80 ler civarında yanan ve %20 lik kısmı yanmadan dışarı atılan yakıtı daha yüksek oranlarda yakmayı sağlayarak mevcut yakıttan daha yüksek verim sağlamaktır.İnsanlar mevcut yakıtı tam yakmak için özel bujiler, mıknatıslar, pervaneler gibi işe yarayan ve yaramayan birçok şey kullanmaktadırlar.Bzde yakıtı tam yakmak için hidrojen kullanıyoruz.Hidrojenin bu tür cihazlara göre pekçok üstünlüğü bulunmaktadır.Mesela hidrojenin alev hızı benzinden 10 kat daha fazladır.3000 devirde çalışan bir motorda benzinin yanıp güç elde edilmesi için sadece 0,1 milisaniyelik bir süresi vardır.Daha yüksek devirlerde bu süre dahada kısalır.Bu kadar kısa sürede bujinin ateşlemesiyle benzinin alev alıp  bu alevin silindirin en üst noktasından en alt noktasına kadar ilerleyip tam bir yanmayı sağlaması mümkün olmamaktadır.İşin içine hidrojen girdiğinde hidrojenin alev hızı 10 kat fazla olduğundan bujinin çakmasıyla alev alan hidrojen benzinden çok daha hızlı olarak yanarak alevin silindirin her noktasına hızla yayılmasına böylece mevcut yakıtında daha hızlı yanmasına neden olmaktadır.Yanmayı hızlandırdığımızdada motordan çok daha az yanmamış gaz atılmaktadır.Mevcut yakıt daha yüksek oranda yandığından elde edilen güç artmakta buda haliyle bize tasarruf sağlamaktadır.İşin mantığı basitçe böyledir.Tabi günümüz araçlarına hidrojen vermek tek başına tasarruf sağlamayabilmektedir.Elektronik sistemlerinede müdahaleler gerekmektedir.Aksi halde güç artışı sağlansa bile yakıt tasarrufu sağlanmamakta hatta sarfiyatta artışta görülmektedir.Bunun nedeni motorların elektronik sistemler tarafından kontrol ediliyor olmasıdır.Eski tip basit karbüratörlü, sensörsüz araçlarda hidrojen verilip yakıt ayarlarının biraz kısılmasıyla gayet iyi tasarruflar sağlanabilir.

semih.iseri

Cevaplar için teşekkür ediyorum. Konunun muhtelif yerlerinde geçen %30-%50 verim artışı, tamamen suyla çalışan araba, özel motorlar gibi ifadeler yüzünden böyle bir şey yazma ihtiyacı hissettim. Çünkü ücretsiz enerji insanların en çok istediği şeylerden birisi ve hidrojen olayı tehlikeli bir şey. Bütün tedbirlere rağmen bu başlığa yazı yazan herkes bir kaza atlatmış mesela. Bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucu insanların kendilerine zarar vermesi hoş olmaz.

Hidrojenin benzinin yanma hızına etkisi üzerinde çok fazla yorum yapamıyorum, çünkü o konu ile ilgili çok fazla bilgim yok :)

Bir şeyi daha merak ediyorum ben; Bu sistem ile arabanızı hiç uzun süreli kullandınız mı? 3-5 saatlik şehirler arası bir yolda mesela? Akünün bu duruma tepkisi ne oldu? Ya da yapılmış bir yakıt sarfiyat denemesi oldu mu? Bir kişi denemişti sanırım ama onda da (galiba mekanik bir arızadan dolayı) çok aşırı bir değer çıkmış.

betelguz

Semih bey ben bu işi ticari olarak üretim ve satışını yapıyorum.2011  ocak ayından beri.Yaklaşık 40 kadar araca takıldı.Bunlarda sadece alternatör akımı 60 amperin altında olanlarda sorun çıktı.Buda sistem 25 amperde çalıştığında alternatörün aracın elektrik ihtiyacını karşılayamadığından akünün bitmesi oldu.Diğer alternatörü  yüksek amperli olanlarda bir sorun yaşanmadı.10 aydır sistemimizi kullananlar var.oksijen sensörsüz araçlarda özellikle enjeksiyon sistemlilerde çok iyi sonuçlar alınıyor.Mesela benzinli 89 model mercedeste %30-35 civarı tasarruf sağlandı 100km de 11 lt olan tüketim 7 lt ye düştü.çekişte çok fazla bir artış, motor sesinde ciddi bir azalma, motor hararetinde düşme, yağ sarfiyatında azalma, egzostan siyah duman tamamen kayboldu.Lpg li araçlardada çok iyi sonuçlar alınmakta.%30 civarı tasarruf sağlanmakta.

holo

arkadaşlar ben yenı uye oldum bu foruma tartışmaları ,heycanla okudum. ben şuna inanırım dünyada ve uzayda mumkun olmayan veya ypılamayacak hıc bır sey yoktur.yeterkı bılgı bırıkımımız o sevıyelere gelsın.ne kastettiğim anlasılmıstır kanımca onun için kendi bilgi bırıkımımızın fakırlıği bizlerı yanıltmasın.bu elktrolız meselesını cok bılmıyorum ama mantıklı gelıyor.bır arkadasın dedıği gibi hıdrojen benzınden 10 kat daha once ateşlenıyorsa bu su anlama gelır sı bunu sıkıştırıp yaktığınızda ortaya bır guc cıkacaktır.bu güç sıze yeterlı oranda tasarruf sağlayacaktır.gerısı teferruattır. yuksek anper ureten alternatörler vardır.cınlıler sayesınde 200tl ye ulaşabilinir. bu duruma kadar getırmışsınız elınıze sağlık ben aracımda denemek için gonulluyum .

semih.iseri

Betelguz hocam, bahsettiğiniz rakamlar çok ciddi rakamlar. %30 yakıt tasarrufu gerçekten çok ciddi bir rakam. Test koşullarınızdan da bahsedebilir misiniz? Mesela 100 km\'deki yakıt sarfiyatını kaç kilometre (ya da kaç saat) giderek ölçtünüz?

Düzenleme: Cümlenin birinde anlatım bozukluğu vardı :)

betelguz

Semih bey bu rakamlar müşterilerin bana verdikleri değerlerdir.Her müşterinin ne şekilde ölçümlediğini bilemiyorum.Mercedes için konuşacak olursak hergün 80 km kadar yol yapıyor.Bununda 15 km kadarı şehiriçi kullanımda kalanı şehirlerarası otobanda yapılmakta.Avrupa yakası ile anadolu yakası arasında yapılmakta.Bu araca bende bindim.Yolda sistemi açıp kapadığımızda fark çok bariz anlaşılmaktaydı.

sibernetik

Üzülerek belirteyim ben foruma pek dahil olamıyorum ama kurduğum sistemle 40(ya da 42 ) litrelik simit depo ile oldukça yüklü bir araç ile (98 model VW polo ile )  532 km yol yaptım(90 km sabit hız ve şehirlerarası yol ).Bence oldukça verimli idi.Hatta yol bittiğinde sistemimde sorun vardı.Yani daha da verimli çalışması da olası idi.

Zaman bulursam yüksek voltaj devrelerine bir göz gezdireceğim.

Selamlar.

sibernetik

Şu videoya bir gözatın arkadaşlar.

http://www.youtube.com/watch?v=4SPb5EbJKBY

http://www.youtube.com/watch?v=4SPb5EbJKBY

Nissan Navara 3Litre 4 silindirli turbo dizel 4 çeker jip üzerindeki test sonuçları çok çarpıcı !
70 Litre depoya sahip olan bu araç ile  normalde 560 km yol yapıldığını yazıyor.
Titanyumdan yapılan el kadar hidrojen ünitesinden 1 tane bağlanması durumunda 700 km yol yapıldığını aynı düzenekten  2 tane bağlanması durumunda ise 960 km yol yapıldığını söylüyor videoda !

Bence artık hidrojen düzeneklerinin verimlerini vs tartışmak yerine bize daha faydalı olabilecek konular üzerinde konuşmanın daha iyi olacağı kanaatindeyim.
Zaten ben kendi aracımda da gerek çekiş,gerek sessiz çalışma,gerek daha uzun mesafe katetme gibi bütün olumlu özellikleri kendim yaşadım.Hemde kurduğum düzenek yaklaşık 7,5 amper akım çekiyordu.
Tek sorunum daha önce vermiş olduğum benim düzeneklerime ait resimlerde de görüldüğü gibi,paslanmaz çelik dışında bir maddenin suyun içinde çözünmesinden kaynaklı sarı pislik tortu oluşumunu gözlemledim.(Paslanmaz çelik boruların üzerine punta kaynağı ile yapıştırdığım çelik iletken plakaların,punta kaynağı sonrası özelliğini yitirmesinden şüpheleniyorum.Tahminimce bu plakaların üzerine elektroliz yöntemi ile paslanmazlık özelliği veren krom,nikel, vb metaller kaplanıyor.Ben punta kaynağı ile bu yapıyı bozunca altından çıkan metal her ne ise,reaksiyona girip çözünmeye başladı.Benimkisi bir tahmin tabi )
İlk denemelerde saf su seviyesi, kaynaklı yüzeylerin biraz altında idi ve sarı tortu çözelti çok az oluşuyordu.Sonradan saf su miktarını biraz abartıp artırdım.Punta kaynaklı bölümler suyun içinde kalınca reaksiyon başladı.Sonrada iş güç telaşe başladı ve ben 1 aydır düzeneğe dokunmadım bile.
Linkini verdiğim videonun çarpıcı ve açıklayıcı olacağı kanaatindeyim.

Selam ve saygılarımla.

betelguz

Nissan Navarada alınan sonuçlar doğrudur.Benim Yalovadaki bir müşterimde Mitsubishi L200 dizel 2500cc 2008 model arabasındada bizim sistemle %65 tasarruf sağlamıştı.Bir depo ile 480km yaparken sistemi taktıktan sonra 780km yol yapabildi.Yine makedonyadaki bir müşterimde dizel fiat unoya sistemimizi taktıktan sonra 100km de 2,2 lt yakıt yaktığını bildirmişti.buda sanırım %50 civarı bir yakıt tasarrufu oluyor.Dizel araçlarda çok iyi sonuçlar alınabiliniyor.

fatih

bu depoya konulan su hiç bitmiyormu, yada kaç saat, kaç km, gidiyor onu anlayamadım ben ölçüsü nedir bunun arkadaşlar, genellikle  1-1.5 litrelik su depoları kullanmışsınız

betelguz

Fatih bey 1 litre sudan 8000 litre gaz çıkar. dakikada 1 litre gaz üretirseniz 1 litre su ile 8000 dakika sistem çalışabilir.Buda 133 saat eder.Tabi suyun bitmesini beklemeden su azaldığında üzerine ilave yapılmalıdır.

betelguz

Yeni bir haber vereyim arkadaşlar.Benim sistem ilk defa bir motosiklette denendi.
Geçenlerde babam gelmişti memleketten.Babamın 79 model bir java ceylan 250cc motosikleti var.zamanında bende çok binmiştim.köyde bizim eve çıkan oldukça dik sanırım 30-35 derece gibi bir yol var.Orayı 1. viteste ancak çıkardı.Babam geldiğinde motsikletin artık orayıda zorlanarak çıktığını söylemişti.E nede olsa gittikçe yaşlanıyor motorda :) Babam döneceği akşam dedik biz bu motora hidrojen takalım bakalım ne sonuç verir.Motosikletin akü 6voltluk.Hemen 6voltta göre bir hücre tasarlayıp montajladım.250cc motora %50 si kadar 125ml gaz yeteceğinden 6-7 amperde çalışması yeterli olacaktı.Bu amperde ısınmada pek olmayacağından radyatöre gerek olmuyor.Su tüketimide çok az olacağından çok küçük bir depo yeterli olacaktı.yaklaşık 200ml su alan bir bubleri su deposu yaptım.yanınada çıkan gazı temizlemek için bir bubler ekledim.sistem oldukça küçük oldu.Bugün babam telefon açtı.Bizim motosiklet zoraki çıktığı yokuşu şuan 2. vites uçarak çıkıyormuş  :) Çok keyifliydi babam.
Benim beklediğim bir sonuçtu bu.Motosikletler iki zamanlı olduklarından verimleri çok yüksek değildir.yanmayan yakıt miktarı fazladır.Bu nedenlede hidrojen verilmesi iyi bir sonuç verdi.

afatsum09

merhaba arkadaşlar sistemimi ilk defa arabamda bu gün denedim. Sonuç beni tatmin etmedi ama. Size söyle kısaca anlatayım. arabam 93 model 1500 motor lada samara. Yeni yaptığım  hücrelerde üretim miktarı dakikada 12,5Amper 1.1 litre. Arabamı lpg de test içim depodaki lpg\'yi son zerresine kadar bitirdim. marş bassamda çalışmıyor. sonra 5 TL lpg aldım. litre fiyatı 2,480 aldığım litre ise 2.1 litre. Şehir içi trafiye yakalanmamak içinde şehirler arası yola kadar benzinle gitti. Ve başladım teste. hava durumu ise yağış verdı, artı olarak silecekler durmadan çalışıyordu. Gittiğim yola gelirsek. Sistem çalışır halde 5 TL lpg artı hidrojenle 39.8 Km. Kaba hesaplarsak 5/39.8=0,125628 liraya gittim. Normal şartlarda 0,235 üzerindeydi yakıtım. Sizce tasarruf yakıt oranı nasıl? Bana kalıorsa birazdaha verim arttırılabilir gibime geliyor.

betelguz

Arkadaşım daha ne olsun %46 tasarruf yapmışsın.Çok çok iyi bir sonuç.Bunun üzerinede çıkmak zor.Tebrikler.

ozantavsan

Betelguz\'a katılıyorum.
23,5 kr harcarken , 12,5 kuruşa düşmüş.Hesapta yanlışlık yoksa bu çokmu çok iyi bir değer sayılır.
Motorsikletin sarf ettiği yakıt nerdeyse.Araç 1500 motor , bu değer çok iyi.
Hidrojen ile nerdeyse bedavaya yol alacağımız kanaatine varmayalım.%46 değer bence süperrr.
Allah nasip ederse bende bu hafta aracımı yıllık bakım ve diğer işlemler için bakıma alıyorum.
Hidrojen sistemimi yeniden elden geçirdim.Sistemi sağlam bir yapı üzerine monte ettim.Böylece araca rahat monte edilecek.Sıvı haznesindeki suyu boşaltmak için sistemi sökmeye gerek kalmadı.
Sıvı giriş kısmına platik T boru koydum.Bir ucu sıvı haznesinden gelen boruya diğer ucu yakıt hücresine bağlantılı.Orta uç diğer hortuma bağlı.Hortum ucunda plastik tıpa var.Tıpayı alıp sıvı haznesinin kapağı açıldığında sıvı başka kaba aktarılabiliyor.Ayrıca bu tahliye borusu başka bir işe daha yarıyor.Sıvı kabına su eklendiğinde yakıt hücresi suyu çekemiyorsa tıpayı açtığınızda su yakıt hücresine geçiyor.Gaz çıkış kısmından sıvı kaba doğru hareket ettiğinde tıpayı kapatıyorum.
Bende %46 tasarruf sağlarsam havalara uçarım...

afatsum denemelere devam .Sistemini daha verimli hale getireebilirsin.Belki tasarruf bir miktar daha artar.Neden olmasın değilmi ?
Ayrıca lpg ayarını biraz kısarak deneme yapabilirsin.Belki yakıt dahada düşer.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

afatsum09

lpg ayarını biraz kıstığımda aracın daha fazla yakıt harcadığını gördüm. O zaman hidrojen artı lpg ile 5 TL ye 30 km gidebildim.

hohhoh

Arkadaşlar, konuyu keyifle takip ediyorum. Betelguz\'un sattığı sistemle ilgili farklı bir forumda bir hesaplama yapmışlar.

\'\'Kullanılan plakaların yüzeyi 46cm2. Sistem 2 adet 4 hücreden oluşuyor.
2*4*46cm2=368cm2
cm2\'ye max. 75mA uygulamamız gerekiyor. Fazlası ısınmaya yol açar.
368cm2 * 75mA=27.6Amper.
27.6A*2V=55.2Watt Sisteme uygulanması gereken max güç. ( Hücre başına 2V olarak hesapladığımızda).
55,2W/8hücre= 6,9A max. uygulanması gereken akım .
Bu sistem için (4 hücre*2) uygulanması gereken voltaj 8V. ve akım max.6,9Amper\'dir.

Bu şekilde araçta kullandığımızda 13.8V /4hücre=3,45V hücre başına düşüyor. 20 Amper civarında kullanılması öneriliyor.
Sistem bu yüzden fazlaca ısınıyor ve soğutucu radyatör kullanılması çözüm olarak düşünülmüş
\'\' diye devam ediyor.
Betelguz arkadaşım, bu hesaplamayla ilgili daha verimli bir sistem için, hücre boyut ve sayısını değiştirmeyi düşün müyormusunuz?
afatsum09 arkadaşım, sizin sisteminiz kaç hücreden oluşuyor, hücre başına kaç volt düşüyor, Üretilen gazı nasıl ölçüyorsunuz? bunları görsel olarak da sunarsanız daha faydalı olur. Ayrıca başarınız için tebrik ederim sizi. Yalnız sobacıdan aldığınız sac plakalarla bu sistem ne kadar gider görmek lazım.

Sibernetik hocam, çok faydalı bilgiler vermişsiniz, fakat tek hücreden oluşan ve verimsiz bir sistem tasarlamışsınız, sizin de düşündüğünüz gibi alelade bir kaynakla birleştirmeniz sistemin korozyona uğramasına neden olmuş, açıkçası verdiğiniz o kadar bilgiden sonra size yakıştıramadım. Ama yinede katkınız ve uğraşınız için sizi takdir ediyorum.

ozantavsan, arkadaşım, bu işe gönül vermiş biri olduğunuz belli, çalışmalarınızı görsel olarak paylaşmanız daha da bir güzellik katıyor. Kolay gelsin, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

ozantavsan

Sistemi araca tekrar monte edilecek şekilde tasarladım.Aracın yıllık bakımı nedeni ile montajı bu işlemler sonrasına bıraktım.Gecenin bu vaktinde bile monte edesim var.Ama öncelikle dışarıda yağmur var.Monte edip bakım için sanayiye gittiğimde hiçbir usta aracıma bakmak istemeyecektir adım gibi eminim.Öcü sanki.Ayrıca insana deli muamelesi yapıyorlar.

Neyse yeni fotoğraflardan ekliyorum.Birde vidyo paylaşıyorum sistem çalışırken.
Cep telefonu kamerası ile çektiğimden görüntü biraz kötü , kusura bakmayın.

http://www.youtube.com/watch?v=TpLf0fhbCik
http://www.youtube.com/watch?v=TpLf0fhbCik

Sistem 3,5\" x 3,5\"  (8,89 cm) 9 adet 316L paslanmaz çelik levhadan oluşuyor.8 hücreden meydana geliyor.

Sistem 15-20 amper arası 1,2 litre gaz üretebiliyor.20 amper yukarısında 2,2 litre kadar üretiyor.
Ben en fazla 20-30 amper arası çalışıtrdım ,dolayısıyla 1,2 litre çıkış aldım.
Hücreler arası voltaj ölçümümde 2,5 volt değer alınıyor.

Şu an sistemi 10-12 amper arası 715 ml/dakika gaz çıkacak şekilde ayarladım.
20 amperde 1 litre/dakika alarak araca monte etmiştim daha önce.Alternatörüm 55 amper olduğundan 20 amper fazla geldi.Alternatörün verimi %100 olmayacağından 55 amperden düşük akımda verebilir.

Gaz çıkışını vidyoda yer alan 5 litrelik içi su dolu damacana ile yapıyoruz.Gaz çıkış hortumunu bu damacanaya sokuyoruz.Hortum ucu yukarıya doğru bakıyor.0,5 litre veya 1 litrelik pet şişeyi altından , gaz hortumu girecek kadar deliyoruz.delikten hortumu geçiriyoruz.Pet şişenin kapağını açarak alttan üste doğru içerisine su dolmasını sağlıyoruz.pet şişemiz suya tamamen battıktan sonra kronometre veya saatin saniyelerine bakarak pet şişenin ağzını kapatıyoruz.Bu arada sistem çalışıyor olmalı.Pet şişe kapağı kapandığında içindeki gaz hortumundan çıkan gaz pet şişeyi doldururken suyuda oluşan basınla dışarı çıkarır.Şişe gaz doldukça yukarıya doğru hareket eder.Tam yüzeye çıkıpta gazın 5 literlik damacanadaki suda pet şişeden dışarı çıkarak baloncuk yapmaya başladığı an saat veya kronometre saniyeleri kontrol edilir.

Kendi sistemimden örnek vereyim.

Kronometre çalıştırma ile kapağı kapatma aynı anda yapılıyor.0,5 litrelik pet şişe kullanıyorum.

42 saniyede 0,5 litrelik şişe doluyor.
500 / 42 = 11,90 mililitre   1 saniyede çıkan gaz
11,90 x 60 = 714,28 ml / dakika .... 1 dakikada 714 mililitre gaz (10-12 amper arası)
çelik levha arası boşluk 3 milim
Bağlantı -NNN+NNN-

Bubler içerisine gözenekli birşeyler koyacağım.Denemek için çelik yumak bulaşık teli kullandım.
Bublere gelen gaz su içerisinmden geçerken gözenekler sayesinde bir çok parçaya bölünüyor.
Su üzerine gazın daha rahat ve seri çıkışı sağlanıyor.Çelik yumak su içinde pas yapıyor.Bu nedenle plastik süzgeç içini kullanacağım.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Arkadaşım daha büyük boyutlu hücrelerimizde var.Bu büyük hücrede daha fazla plaka kullanarak daha az ısınan daha verimli bir sistem oluşturulabilir.Ancak radyatörsüz bir sistem ne kadar büyük yapılsada uzun süreli kullanımda yine ısınma yapacaktır.Bu nedenle güvenlik ve sistem stabilitesi açısından radyatör her halikarda kullanılması yararlı olacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın