Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

aykansin

Alıntı yapılan: tthhotester - 29 Mart 2017, 09:42:49montajlar temiz olmuş eline koluna sağlık ama dry cell deki plaka mesafeleri çok geldi gözüme nerdeyse yarım santime yakın gibi duruyor resimde üretim deki azlıktan ötürü bir sıkıntı olmasın

Teşekkürler contalar 3mm sıkınca 2,5 felan oldu resimde öle gözüküyo olabilir çözeltiyi KOH kullanınca hem su kararma yapmadı hemde üretim verimi arttı 1 litre gazı 12-13 amper civarında üretiyor.

oktay

Aykansin ampermetreniz tam doğru ölçüyormu başka ampermetre ile karşılaştırma yaptınız mı Pens tipi ile falan ilk yıllarda bende ampermetre kurbanı oldum da üretim çok iyi sanıyordum ampermetre eksik ölçüyormuş şimdi  50 A şöntlü tip kullanıyorum Pens tipi ile test ettim aynı ölçüm yapıyor

aykansin

Alıntı yapılan: oktay - 03 Nisan 2017, 19:24:59Aykansin ampermetreniz tam doğru ölçüyormu başka ampermetre ile karşılaştırma yaptınız mı Pens tipi ile falan ilk yıllarda bende ampermetre kurbanı oldum da üretim çok iyi sanıyordum ampermetre eksik ölçüyormuş şimdi  50 A şöntlü tip kullanıyorum Pens tipi ile test ettim aynı ölçüm yapıyor
Multimetre ile ölçtüm doğru ölçüyor ilk bsşta harici şöntlü 50A dijital ampermetre almıştım test ettiğimde çok yanlış ölçtüğünü gördüm hatta burda eski konularda yazdım şimdi dahili şöntlü 20A lik bi dikital ampermetre kullanıyorum doğru ölçüm yapıyor milim şaşma yok

EFSABURAK

oktay bey 50 amper şöntlü ampermetre ile ilgili bir link verebilir misiniz?  uygun ampermetreyi bulma konusunda sıkıntı yaşıyorum

betelguz

Alıntı yapılan: tthhotester - 20 Mart 2017, 19:26:26Potasyum hidroksit çözeltisi için fikri bilgisi olan varsa yanıtlayabilirmi lütfen ideal karışım oranı ne olmalı maximum hidrojen için
100 ml saf su için 100 gr koh 100 derece sıcaklıklta 168 gr çözünüyor
100 ml saf su için 100gr koh 50 derece sıcaklıkta 132 gr civarı çözünüyor
25 lt saf su için nekadar çòzdürmeliyim  katı halde geldi ürün toz olsa kaşık hesabıynan yapardım ama :)   
En yüksek verimi 1 litreye 100 gr koh kullandığınızda elde edersiniz.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

tthhotester

ben bu işten bişi anlamadım gitti plaka sayısını çoğaltınca çektiği amper artıyor o amper değerini yakalayabilmek için gereken enerji muazzam boyutlara ulaşıyor 3 nötürlü dizilim aşırı ısınıyor 5 nötürlü için 12 volt 30 amper de üretim istediğim miktarı yakalayamıyor dc akımdan ziyade ac akımla yapamıyormuyuz bu işi ki smps yada güç kaynaklarıyla kafayı sıyırdımm adamlar 40 lpm 50 lpm leri hangi güç kaynağıyla yakalıyor anlamıyorum 4 adet trafoyu seri bağlayıp 48 volt 30 amper de bile max 5 lpm civarı oluyor dizilimdi plaka sayısıydı voltajdı koh tu kafaýı sıyırdım velhasıl

XWOOFERX

Alıntı yapılan: tthhotester - 28 Nisan 2017, 22:12:26ben bu işten bişi anlamadım gitti plaka sayısını çoğaltınca çektiği amper artıyor o amper değerini yakalayabilmek için gereken enerji muazzam boyutlara ulaşıyor 3 nötürlü dizilim aşırı ısınıyor 5 nötürlü için 12 volt 30 amper de üretim istediğim miktarı yakalayamıyor dc akımdan ziyade ac akımla yapamıyormuyuz bu işi ki smps yada güç kaynaklarıyla kafayı sıyırdımm adamlar 40 lpm 50 lpm leri hangi güç kaynağıyla yakalıyor anlamıyorum 4 adet trafoyu seri bağlayıp 48 volt 30 amper de bile max 5 lpm civarı oluyor dizilimdi plaka sayısıydı voltajdı koh tu kafaýı sıyırdım velhasıl

Evet arkadaşlar güzel bir deneyim paylaşımı olmuş bu.
Şimdi önce şunu söyleyeyim o her dizilimin bir mantığı ve matematiksel hesaplamaları var. Bunları bilmiyorsanız çok uğraşırsınız. Kısaca şunu söyleyeyim. Evde 12 voltluk bir power supply ile besleyecekseniz 4 nötürlü yapın. Ama arabada deneyecekseniz 5 nötürlü yapın. Çok amper çektirmek için çok plakalı dizilimler yapmanız lazım. Çok amper demek çok hidrojen demektir. Ama çok amperi ancak çok plaka ile yakalayabilirsiniz. Bu söylediklerim verimli çalışan bir hücre için söylüyorum. Yoksa iki plakalı bir hücre yapın bakalım görürsünüz amperi :) ama verim çok zayıf olur. EN VERİMLİ HÜCRE araçlar için 5 nötürlü uygulanan hücredir. Farklı dizilimler ancak size patinaj çektirir. Binek araçlar için 14,4 volt hücrelerinizi 7 li 13 lü 19 lu 25 li 31 li olarak dizayn edebilirsiniz . AYNI amperde hepside AYNI miktarda gaz üretir. Değişim olmaz. Fakat plaka sayısı arttıkça yüklenebileceğiniz amperajda artacağından elde edeceğiniz gazda artar. Mesela 7 plakalı 5 Nötürlü hücrede 20A asılamazsınız hem suda aşırı ısınma olur . Ama 13 plakalıda yani ( +NNNNN-NNNNN+ ) 20A i rahatlıkla yüklenebilirsiniz ama buda 20 amperde sürekli çalışmaz oda hücrenin boyutuna bağlı. Ayrı bir matematiksel hesaplama. Ama 19 plakalı hücrede 20 A in de fazlasını yüklenebilirsiniz. Fazla miktarda verimli ısı olmadan hidrojen elde etmek icin bazı hesaplamaları bilmelisiniz. hücre yapmaya başlamadan önce bunların kural kanunlarını öğrenmeniz lazım. Burda az çok yazabildiğim kadarıyla anlatmaya çalışıyorum ama herşeyi yazmaya kalksam sayfalar günler alır. Ayrıca şunu unutmayın ne kadar watt o kadar hidrojen demektir.Yani şöyle söyleyeyim dakikada 1 litre hho gazı binek araçlarda 14,4 voltta 15A de üretilir oda bütünüyle mükemmel bir hücreniz varsa.Bu verdiğim rakam genel olarak dünyada verimli sayılan hücreler içindir. 14,4 volt X 15A : 216 Watt eder. Yani 216 watlık bir enerji lazımki dakikada 1 litre hho gazı elde edesiniz. Yani öyle 40 -50 LPM diyen biri varsa ona kibarca gülüp geçebilirsiniz. Sallıyordur çünkü. 216 watt X 50 LPM : 10800 watt eder. Wattan anlayan ne dediğimi anlar. Hücre verimi plaka kalitesi ve dizilimi ve Nötr sayısına bağlıdır. Bide eğer araç tasarrufu için uğraşıyorsanız sakına öyle büyük miktarda hho yu motora vermeyin. motorun yatak yorgan elinize alırsınız.Sağlıklı Yüksek miktarda gaz için plaka sayınız çok olmalı ve hücre boyutunuzda büyük olmalı. Ben saf hidrojen jeneratörü ile 5-8 A arasında bir güç kullanarak çok güzel tasarruflar ve motorlarda ciddi oranda güç artışı elde ediyorum. Yani amaç tasarrufsa öyle büyük amperleri kafanızdan çıkarınız. Tecrübe ile sabitlenmiştir. sizin düşündüklerinizi yıllar evvel bende düşündüm denedim ve hiçbir sonuca varamadım .Bari siz vaktinizi boşa harcamayın.

omerkoc

detsan kimyayı aradım sehir dısı gönderim yok kargolar tasımıyor kimyasal malzemeyi diyorlar siz nasıl aldınız acaba potasyum hidroksit nasıl ediniyorsunuz acaba

oktay

Ömer bey ben detsan kimyanın olduğu Eskişehir'de yaşıyorum kargo da böyle sorun olduğunu bilmiyordum sizde yaşadığınız yerde bu tip kimyasal ürünler satan yer bakın internet vs gibi detsan detarjan üretiyor bu arada

omerkoc

Alıntı yapılan: oktay - 08 Mayıs 2017, 21:43:26Ömer bey ben detsan kimyanın olduğu Eskişehir'de yaşıyorum kargo da böyle sorun olduğunu bilmiyordum sizde yaşadığınız yerde bu tip kimyasal ürünler satan yer bakın internet vs gibi detsan detarjan üretiyor bu arada
ilginize teşekkür ederim farklı bir firmadan edindim çinden bu aksam siparişlerim gelmiş kargodan alacağım pwm ve ampermetre ben pili biraz büyük yaptım malzemeden çalmadım :)) şaka bir yana sonucu yazarım fakat bana monte etmeden önce bir tavsiyeniz varmı? (aracım lpgli uno 1.4)çıkan hidrojeni litre olarak nasıl ölçüyorsunuz

oktay

Geç oldu ama resim atamadım telden, ben geçen sene 2,5lt pet içine 1lt pet şise koyarak yaptım. tavsiyem çıkan hidrojenin karbüratör de birikmesine dikkat edin patlama yapabiliyor,  hho sistemin enerjisini lpg tesisatından röle destekli alın, hücre akımına göre kablo kesiti kullanın. Geçen hafta elektroliz kabına 1250ml su koydum 1 tatlı kaşığıda koh attım 10A de çalıştırıp bir süre gezdim araç ile elektroliz sıvı ısısı yaklaşık 35-40 derece oldu motor kaput altı sıcak tabi eve gelip ölçüm yaptım 12.1V 10A de 70sn de 1lt  13.5V 20A de 41sn de 1lt ölçütüm gayet iyi geçen sene 14A de 1lt /dak idi birde pens ampermetre ile ölçeceğim 
file:///C:/Users/pc/Desktop/IMG_9509.JPG

omerkoc

Alıntı yapılan: oktay - 05 Haziran 2017, 13:22:28Geç oldu ama resim atamadım telden, ben geçen sene 2,5lt pet içine 1lt pet şise koyarak yaptım. tavsiyem çıkan hidrojenin karbüratör de birikmesine dikkat edin patlama yapabiliyor,  hho sistemin enerjisini lpg tesisatından röle destekli alın, hücre akımına göre kablo kesiti kullanın. Geçen hafta elektroliz kabına 1250ml su koydum 1 tatlı kaşığıda koh attım 10A de çalıştırıp bir süre gezdim araç ile elektroliz sıvı ısısı yaklaşık 35-40 derece oldu motor kaput altı sıcak tabi eve gelip ölçüm yaptım 12.1V 10A de 70sn de 1lt  13.5V 20A de 41sn de 1lt ölçütüm gayet iyi geçen sene 14A de 1lt /dak idi birde pens ampermetre ile ölçeceğim 
file:///C:/Users/pc/Desktop/IMG_9509.JPG

oktay ustam
1.) Lpg tesisatından roleyle alın enerjiyi demişsiniz nasıl ve ne için bir role kullanmam gerekiyor?2.)Karbüratorde biriken hidrojen patlıyor demişsiniz bu patlama nasıl büir patlama ve nasıl önüne geçilebilir?
en sonuncusuda 2.5 lt petin içine 1 lt peti sokunca nasıl ölçülebiliyor üretim miktarı

oktay

Lpg sisteminin selonid bobininden enerji alıp bir röle ile (12v 30a lik 5 ayaklı)  hho sistemini çalıştırmak gerekir lpg anahtarına yük olmasın diye pwm devreniz varsa gerek yok röleye devrenizin beslemesini burdan yapabilirsiniz. hho açık kalır yada birikme olursa sibop bindirmesi nedeni ile geri yanma olabilir onu demek istedim küçük bir patlama sesi olur ama sisteme geri gitmemesi için alev tutcu kullanmak gerekir.2,5 lt pet olayı pek anlatmakla olmuyor resim atmayı denedim olmamıştı sanırım oldu bu sefer pens ampermetre ile ölçtüm 2A kadar az ölçüyor araçtakı 50A şöntlü ampermetre yani 14A 1 lt aynı eskisi gibi [attach]8299[/attach]     

omerkoc

hhoyu aracıma monte ettim fakat 12A dan sonra motor rolentisi düşüyor ve boğulmaya yol açıyor bu boğulma normal mi gazı mı kısmak gerekiyor yoksa hava filtresinin oksijen girişini mi açmam daha iyi olur yada boğulmadan 10A altındaki bir seviyede mi kullanmalıyım bundan sonraki adım gerçekten benim için cok önemli bu arada çekişten ve süratten bir fark göremedim ne 10A da nede 25a da pwn devresinden anlık olarak oynuyorum ama sadece motor sesinde boğulmayı fark edebildim

oktay

Motordaki o rölanti düşmesi boğulma değil aracın dinamosundan çekilen akım dan olur o aynı şekilde farları vs açınca da olur

kaygısız

Hortlatmış olacağım ama su yerine hidrojen peroksit kullanmayı deneyen var mı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın