Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

sibernetik

Arkadaşlar hafta sonları birşeyler yazabiliyorum ancak.Telaşe iş güç bitmiyor bir türlü.
Evet konumuz hareketlenmeye başladı,ilgilenen,paylaşımda bulunan arkadaşlarımız var.

Arkadaşlarımız yazılanları okurlarsa tekrar tekrar başa dönmek zorunda kalmayacağız sanırım.
Burada naçize paylaştıklarım pek çok ingilizce dökümanın içinden toplanmış birtakım bilgiler.İlgilenen olursa o dökümanları da ekleyebilirim  ama bazı basit temel bilgileri öğrenmek için deneme yanılmaya gerek yok bence arkadaşlar.Yazılarımın en başında da belirttim,tekerleğin,ateşin vs  yeniden icat edilmesine gerek yok.

Birkaç basit ama önemli ayrıntıyı burada tekrar yineleyeyim istedim.

Klasik elektroliz düzeneklerinde yani su dolu bir kaba sallandırılıp ucuna akım verilmiş iki metal elektrotla yapılan düzeneklerde 1,24 volt tan fazla uygulanan gerilim ısıya dönüşecektir arkadaşlar,bunu ben değil okuduğum tüm dökümanlar söylüyor.Kullandığınız elektrolit madde ( normalde iletkenliği artıran ama tepkimeye karışmayan madde) evet kullandığınız elektrolit maddenin  belli bir miktardan fazlası tepkimeyi artırmaya yaramaktan öte zararlı gazlar çıkmasına ve devreden fazla akım geçmesine sebep olacaktır.Fazla akım geçişi suyun ısınmasına hatta küçük kaplarda kaynamaya sebep olacaktır.

Yine musluk suyu kullandığınızda en temiz,en arıtılmış MUSLUK suyu da olsa içindeki maddeler elektrotları bozacaktır(delinme,paslanma,çürüme vb gibi)Elektrotların yüzünde bir uçtan diğer uca madde taşınımı olacak ve elektrotların üzerinde madde birikimi olacaktır.omerkaya1981 arkadaşımızın bahsettiği olay köpürmeden kaynaklı ve çıkış borusunun tıkanmasıyla oluşan bir patlama olabilir.Sadece saf su kullanmak bu artık maddelerin oluşmasına engeldir.

Bilinen en iyi elektrolit  Potasyum Hidroksit (KOH) ve Sodyum hidroksit (NAOH ) benim bildiğim kadarıyla.

Sarı atıklar oluşması saf su kullanmandan kaynaklanıyor omerkaya1981 arkadaşım.Krom elektrotla ilgili değil yani.ÇÜnkü saf suyun içinde sadece ve sadece su molekülleri vardır.

Bir dökümanda okumuştum  yanlış hatırlamıyorsam ama 1 damla su ayrıştığında yaklaşık 1800 cc (santimetrik küp ) gaz haline dönüşüyordu.Buna göre 1 litre suyun ne kadar gaza dönüşebileceğini hesaplayabilirsin sanırım.omerkaya1981 arkadaşımıza ve onun arkadaşına da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Evet daha önceki eleştirilere de  cevap vermek gerekirse gyanbay arkadaşımızın enerjinin sakınımı korunumu kanununa ilişkin söyledikleri doğru.Patlar motorlu yakıtların verimleri,yaktıklarının büyük bölümünü ısıya dönüştürmeleri,doğrusal hareketi (silindirlerin itme kuvveti) dairesel harekete çevirmelerinde oluşan kayıplar,sürtünme,rüzgar direnci gibi sebeplerden oluşan kayıplar
 gerçektende göz ardı edilemez.

Evet teorik olarak bu bir gerçek,suyu ayrıştırmak için harcadığınız enerji ürettiğiniz enerjiden fazla olacaktır.

Okuduğum dökümanlarda şunu söylüyordu.Bundan 150-200  yıl önce insanlara 350 tonluk bir demir yığınının havada uçacağını söyleseniz inanmazlardı,ya da bir cep telefonundan,mobil iletişimden bahsetseniz inanmazlardı diyor.Sonra FREE ENERGY (özgür enerji ) çıkışlı pek çok projeden bahsediyor.

Sizlere bir video sunacağım arkadaşlar.En son olarak ben bu  düzenek üzerinde çalıştım uğraştım.Videoda görülen yani benim beklediğim verimi alamadım ama düzeneğin çalıştığına kesinlikle inanacak kadar gaz çıkışı sağladım.

Düzenek sadece ve sadece yarım amper (500mA) akım çekiyor ve 12 volt ile çalışıyor.Hesaplarsak  P=V.I formülünden devrenin 6 watt kadar bir enerji çektiğini buluruz.Çıkan gazı kendi gözlerinizle görün.Bilhassa elektroliz devreleri kurup belli bir gaz çıkışı elde etmiş arkadaşlar bu miktarı bir görsünler.Ravi RAJU yaptığı bu düzeneğin verimini de  hesaplayıp klasik Faraday elektroliz düzeneklerine göre %1700 (yüzde binyediyüz ) daha verimli olduğunu söylüyor.Video 250.000 in üzerinde izlemeye sahip.Youtube tan Ravi Cell diye aratıp
bu kişinin 1 den başlayıp 10 a kadar olan tüm videolarını izleyebilirsiniz arkadaşlar.

Ravi Raju; Dave LAWTON ve Stanley MEYER in projelerini birleştirip karma bir sistem yapıyor.Düzenekte bildiğimiz musluk suyu kullanıyor.Saf su değil.Suyun içinde hiçbir elektrolit  madde yok.İlerki konularımızda bu düzeneğin ayrıntılarını anlatayım,dökümanlar bende var.Yine deneyimlerimi de paylaşayım naçizane.İsteyen arkadaşlar uğraşsın.Zor bir düzenek değil ama sabır isteyen 1 aylık bir çalışma gerektiriyor.Hep ilerde ilerde anlatacağım diyorum ama işte bilgisayar başına oturup birşeyler karalamak benim de isteyip yapamadığım bir süreç oldu.Biraz daha zaman isteyeceğim sizlerden arkadaşlar.

Lafı uzatmayayım işte videomuz.

http://www.youtube.com/watch?v=u9XrLOudwRw

http://www.youtube.com/watch?v=u9XrLOudwRw

Benim verimsiz düzeneği bile kutulayıp çalıştırmayı,arabaya bağlamayı düşündüm ama biraz daha uğraşayım bakarsın son kaleyi de fetheder işi çözeriz dedim.Öylece kaldı.işte zamansızlıktan kıpırdanamıyorum.
Tekrar birşeyler karalamaya çalışacağım.Selamlar saygılar arkadaşlar.

gunebakan

http://www.youtube.com/watch?v=mMSUe76PZLQ

burada video\'nun devamı da var galiba.20 sn de 150ml gaz  üretiyor bu da dakikada 450ml yapar(umarım hesabımda hata yoktur).0,50a ile bence çok iyi bir sonuç nitekim,yapılan çoğu düzenek 1lpm (dakikada 1 litre gaz) için 10-15 amper harcıyorlar.bi araba için yeterli değil bence.daha fazla gaz üretmek için bu düzeneklerden bir kaç tane daha mı yapmalıyız? çok fazla yer kaplar gibi görünüyor eğer öyleyse.

dediğiniz gibi bazı şeyleri tekrar denemeye ve tecrübe etmeye gerek yok.zaten birçok kişi aynı tecrübeleri denemiş ve paylaşmış.daha verimli gaz nasıl üretilir o konuda çalışmalıyız. iş birliği yapabiliriz eğer isterseniz.fikir paylaşımı yapmak bu konuda ülkemizde de güzel işlerin yapılmasını sağlayacaktır.

gunebakan

Alıntı yapılan: omerkaya1981 - 05 Kasım 2010, 23:09:251 litre sudan kaç metreküp gaz elde edilebilir ve bu gaz yandığında ne kadar ısı elde edilir bunun hesabını yapılabilirmi yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı

1ml sudan 1800 ml gaz elde ediliyor.
kaynak:
http://www.youtube.com/watch?v=YGp7hMUXjmI&feature=related

Hattuşa

s.a.
arkadaşlar bence en önemli konu malum enerji, yani enerji kaynağımız araçlar için sınırlı...
sizden en iadeal katalizör kazanı nasıl olmalıdır? ideal katot-anot arası mesafeyi nasıl bulacağız. bunları sağlattıktan sonra deneyler için katot ve anotu başlangıçta 306L olmadanda deneyebiliriz. verimli hale getirdiğimizde 306L kullanabiliriz diye düşünüyorum. yeni bir katalizör kazanı oluşturmak ölçüleri ne olmalıdır.
PWM modülünü işlemci ile yaparak, kazandan sonraki su kaynağındaki arıtım kazanına ekleyeceğimiz basit bir basınç sensörünü işlemci ile takip ederek, PWM yi ve akımı bu basınca orantısal olarak üretip, kazanımızdaki basncı ve dolayısıyla üretimi ihtiyaca göre ayarlayamayız mı?zira araç kullanımında buna ihtiyacımız olacak yani ne kadar çok gaza bastıkça üretimde o oranda artmalı, ve ayrıca olası patlamaların önüne gecebilmek için bir tedbir olarakta değerlendirilebilir diye düşünüyorum.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

omerkaya1981

Genel Yakıt Özellikleri

Türkiye de kullanılan %30 Propan ve %70 Bütan karışımından meydana

gelen LPG'nin fiziksel özellikleri;

Özgül ağırlık(sıvı halde) 0,560 Kg/dm³
Özgül ağırlık(gaz halinde) 1,860 Kg/dm³
Kaynama noktası -23 ºC
Gaz hacminin sıvı hacme oranı 250
En düşük tutuşma limiti(havada) 2 %
En büyük tutuşma limiti(havada) 8,70 %
Yanma için gerekli hava miktarı 28,80 m³/m³
Yanma için gerekli hava miktarı 15,7 kg/kg
Buharlaşma ısısı(15ºC'de) 85 Cal/kg
Buhar basıncı(15ºC'de) 2,5Bar
Isıl değeri 10900 Kcal/
olduğuna göre 1litre sıvı lpg 250 litre gaz lpg yapar.1 litre 1 dm3 \'e eşit bir hacim birimidir. 1dm=10 cm olduğuna göre 1 dm3 =10x10x10 cm3 =1000cm3=1000 cc.\'dir. Yani 1 litre=1000 cc\'ye eşittir.1metre küp 1000 dm küp yapar 250 litre gaz 0.25 metre küp yapar.yani 4 litre sıkıştırılmış lpg gaz 1 metre küp yapar

km de 0.2 tl harcayan lpgli bir araç yaklaşık 1 litre lpg ile 10 km yol yapar 4 litre lpg ile 40 km yol yapar.1 metreküp sıkıştırılmamış gaz ile 40 km yol gidilebilir. dakikada 1 litre hidrojen gaz üretilirse 40km / 1000 litre yani 1metreküp 40 metre yapar teoride tabi

lpg bilgileri kaynak olarak alındı
http://www.otobil.net/blog/2010/09/18/araclarda-kullanilan-lpg-sistemleri/

1ml sudan 1.8 litre sıkışmamış gaz üretilirse 1 litre sudan yani 1.8 metre küp hidrojen gaz ortaya çıkar.tabii teoride pratikde bu değerler değişebilir.

electrique

hocam öncelikle sizi tebrik ediyorum çalışmalarınızdan dolayı ,bende bu konular üzerinde çokça durdum ve size yardımcı olabilecek bir kaç önerim var ;
1. elektroliz yolunda alan ne kadar geniş ve aralarında ne kadar az mesafe var ise o kadar hızlı tepkime gerçekleşir.Varyabl bunun için idealdir.
2.Hidrojen diğer yakıtlardan farklı yanıyor yani bütün sorunları çözsek dahi iyibir motor ustasına ihtiyacımız olabilir.
3. Kaplama ile korozyon önlenebilir en kalite çelikerin bile saf oksijende çıra gibi yandığını biliyorum.Kaplama için element öz direnci düşük ve oksijen ile tepkimeye girmemelidir. Rodyum bunun için idealdir 5 yada 10 mikron kalınlığındaki kaplama yeter sanırım. Rodyum KG fiyatı 175-190 dolar civarı.
4.Yan ürün olarak aynı zamanda oksijen gazı çıkıyor içten yanmalı bir motor yerine gaz tirbün motorunun kullanılması hem verim hemde sık sık korozyondan dolayı parça değiştirilmemesi açısından önemlidir.
Yani bu iş için iyi bir elektroniçi iyi bir motor ustası ve iyi bir kaplama ustasına ihtiyacımız vardır ve çalışır bir prototip için en az 500 lira harcarsınız. Yani Tek başına yapmak bayağı zor.

sibernetik

Herkese tekrar selamlar arkadaşlar.Kurban  bayramınızı da buradan kutlayayım.(Son 50 dakika :)  )

Evet geçenlerde MEYER in kullandığı PLL (Phase locked Loop ) yani faz kilitli döngü devresi elime geçti,benim belgeleri karıştırırken.İlk olarak onu sizlerle paylaşayım istedim.Sonra birşeyler karalamaya devam edeceğim

Aslında bu devreyi ben de kurmak istiyorum ama oturup uğraşmak lazım.Bir arkadaş niyetine girerde proteus çizimlerini yaparsa hepimize faydası olur.Çizimin baskı devre halini de zipli halde göndereyim ilgilenen arkadaşlar baksınlar.

Tüm dosyalar ise aşağıdaki linkte arkadaşlar

sibernetik

Belki sıkıştırılmış dosyanın içinden baskıdevre de çıkar.Hangi program ile yapılmış,neler eklenmiş çok bir bilgim yok açıkcası.
Devrede 555 in dibindeki 1 mikrofarad kondansatör yüksek kaliteli olmalıdır diyor.LTC 1049 un dibindeki kırmızı noktalar ise elektroliz hücresine bağlantı noktaları ve verimli gaz çıkışı alınana kadar bir ince ayar(adjust) çekilmesinden bahsediyor alttaki küçük notta.

Aslında  MEYER in kullandığı toroid trafoyu elimle sardım tek tek ve kullandım,denedim yani elektroliz hücresinde.Yüksek voltaj devreden geçiyor geçmesine ama  akımı çok düşük olduğu için pek bir faydası olmuyor.Meyerin  daha önce verdiğim  devresini tekrar incelersek,burada kullandığı PLL devresi ve ayarlı bir bobin ve bloke edici diyot üçlüsü ile devreyi rezonansa getiriyor.Tekrar incelemeniz için resmi ekleyeyim.

Elime bir fırsat geçtiğinde bu PLL devreyi de kurup çalıştırmayı deneyeceğim arkadaşlar.

Meyer sadece bu düzenekten elde ettiği gaz ile arabayı çalıştırmıyor elbet.Bu gazı sprey halinde yani atomize edilmiş suyun içine karıştırıyor.Hatta birde lazer düzeneği ile enerji seviyesini yükseltiyor bu karışımın.En sonunda bunuda yüksek voltajlı ateşleme düzeneği ile silindirlerde yakıyor.
Şimdi diyeceksinizki ohoooo arkadaşım.Bunca şeyi biz nasıl yapalım edelim.
Stanley Meyer\'in bu konuya ilişkin pek çok buluşu var ve patentlerini almış.Arabayıda çalıştırmış suyla.Fakat bir gün bir restoranda yemeğine katılan zehir ile öldürülerek çalışmaları engellenmiş.Zaten pek çok bilim adamı korkularından buluşlarını,deneyimlerini açık açık paylaşamıyorlar(Daniel DINGEL,Philllip KANAREV vs )
Ben kendi şahsım adına bir booster (kuvvetlendirici,güçlendirici) düzenek yapabilirsem,kendimi mutlu sayacağım.Arabam yakıttan %30 ila %50 tasarruf etse daha ne isteyeyim.Olmadı düzenek sayısını 2 ye çıkarır verimi daha da artırabilirim.Zaten o kadar çok forum ve o kadar çok paylaşım var ki,yarın birgün yurtdışında özgür enerji için uğraş verenler birşeyler bulup insanlığın hizmetine sunacaklar.
Aslında teorik olarak tamamen suyla çalışan araba da yapılabilir ama iş uygulamaya gelince AR-GE olayı,arabayı modifiye etme olayı,malzeme temini vs vs Türkiye gibi bir ülkede adamın belini kırıyor.Gelelim Ravi RAJU nun yaptığı düzeneğe...

sibernetik

Ravi RAJU hint asıllı Amerikalı bir üniversite öğrencisi yada araştırmacı.Bilemeyeceğim artık :)

Yazdığı ve paylaştığı dökümanlarda PANACEA universitesi diye bir yerin adı sıkça geçiyor

web adresi şöyle  www.panaceauniversity.org/

burda onlarca özgür enerji projesi paylaşılıyor,geliştiriliyor,forumlarda tartışılıyor.
Yine  sudan hidrojen ve oksijen eldesine ilişkin onlarca özgür forum var dünya üzerinde arkadaşlar.Ülkemiz bu konuyu epey geriden takip ediyor.

Tekrar Ravi RAJU ya dönersek;Ravi önceki  yazılarımda bahsettiğim Dave LAWTON ve Stanley MEYER in devrelerini uzun yıllar kurcalıyor.Bu arada ilginç birşey keşfediyor.Musluk suyu ile yapılan elektroliz işlemlerinde negatif elektrot üzerinde madde birikimi oluyor.En çokta kireç gibi bir madde birikiyor.Yanılmıyorsam bu maddenin kalsiyum oksit olması lazım.Zamanla bu birikimin üzerine başka maddeler de ekleniyor ve tıkanmayla sonuçlanıyor.(Bununla ilgili resim de eklemiştim hatırlarsınız )
Ravi RAJU bu biriken kirecin aslında yüksek voltaj ile elektroliz işleminde faydalı bir yan ürün olduğunu keşfediyor.
Elektronik bilgilerimizi bir yoklarsak,pek çok arkadaşımız bir elektrolitik kondansatörü parçalamış ve içindeki kat kat sarımları açmıştır.Metal tabakalar arasına konulan mika,plastik vb bir dielektrik madde ile kondansatörün kapasitesi(sığası) artırılmaktadır bildiğiniz üzere.
Ravi yaptığı tüp(boru) düzeneklerde,düzenli bir şekilde içte kalan negatif yüzeyin üzerini düzgün bir kireç tabakasıyla kaplatıyor.
Düz çelik plakalarla yaptığım ilk elektroliz denemelerimde negatif plakanın yavaş yavaş kireçle kaplandığını görüyor ve sinir oluyordum.Bir güzel silip temizliyordum bu negatif plakayı.Sonradan Ravi nin dökümanlarında sık sık bir kelime geçtiğini farkettim
CONDITION (kondisyon )
Hayırdır inşallah bu nedirki ola dedim ve işin sırrının burda olduğunu okuyup çözdüm.Düğüm burda çözülmüştü arkadaşlar.
Tabiki bu ayrıntı sadece Ravi\'nin elektroliz düzeneğini bağlayan bilgiler.Diğer mucitlerin yaptıkları elektronik devreler ve yöntemler farklı olabilir.

Ravi,kullandığı çelik borulara yaklaşık 1 ay süresince condition(kondisyon) yaptırıyor ve negatif elektrotların kaymak gibi düzgün bir şekilde kireç bağlamasını sağlıyordu.
Tabi bu anlatılanları,kullandığı malzemeleri filan detaylıca inceleyeceğiz ama öncelikle bir resim ekleyeyim kendi çelik borularıma ilişkin.Boş borular ile yaklaşık 2-3 gün boyunca kondisyon uygulanmış boruları yanyana koydum.Fark açık bir şekilde görünüyor.

Benim yaptığım işte ya da düzenekte bir terslik vardı ama anlayamadım.Yaptığım kireçlendirme çalışmaları hüsranla sonuçlandı ilk denemelerde.  5. günden sonra kireçler borunun üzerinden tıpır tıpır dökülüyordu.Yazın bu iş böyle olmayacak deyip Ankara\'nın Melih GÖKÇEK sularına veda ettim ve kireçlendirme işini Aydın/Didimde yaptım.
Ankara sularının içindeki nitrat,sülfat içerikli bileşikler eski evlerin su borularında bir süre kaldığında bu boruların içinde reaksiyona sebep oluyor ve akan suya da bu maddeler karışıyordu.Çoğunuz uzun bir aradan sonra muslukları açtığınızda kırmızı renkli bir su size merhaba demiştir.Bu iş Ankara suyuyla olmayacaktı.Arıtma cihazından geçirdiğim suyun kireç oranı ise ciddi miktarda düşüyordu.

AYBUG

MERHABA BEN SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM BENDE 3 YILDIR HHO İLE İLGİLİ DENEMELER YAPTIM HATTA 2001 MODEL LADA VEGA ARABAMI HHO İLE %20 KATARAK DENEMELER YAPTIM.FAKAT KABLOLARDA AŞIRIISINMALAR OLDU .45-50 AMP ÇEKTİ HATTA ÇALIŞAN ARABANIN AKÜSÜNÜ BİTİRDİ.YENİ KATALİZÖRLER YAPIP DENİYORUM.FİKİRLERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTERİM..

wisdom_rs232

Ya içimdeki canavar tekrar çıktı. evet arkadaşlar bende hidrojen denemesi yapan ve araba patlatanlardanım. 1978 model anadol patlattım. olay şöyle, HHO katalizör yaptım 55 paletlik, 30 a akım çekti, direk aküye bağladım, bir müddet çalıştı araba, gaz beyninin girişine bağlamıştım olmadı, bende direk hava filtresinden verdim hho gazını, araba bir müddet çalıştı ve 1 dk falan ondan sonra muhteşem bir patlama yaşadım. ve pistonun birini üstünü delmiş, tabi hurdacıdan yeniden bir motor buladum ve arabaya tekrar taktıtk. o gün bu gündür bırakmıştım bu çalışmayaı ama şimdi yeniden içim alevlendi, MSN adresim guvenelektrik@hotmail.com konuşmak isteyen arkadaşlar eklesin madem çalıma var güzel bir çalışma çıkaralım, 2 gündür PWM mikro işlemci kontrolü ile uğraşıyorum, IRFP064n ile bir devre tasarlıyorum. PWM DUTY SCYL mantığı nı mikro işlemci ile kontrol etmeyi düşünüyorum, devreyi 1-40 khz arasında çalışması gerekli bunun için yüksek frekanslı mosfet sürücü devresi tasarlamaya çalışıyorum,  düşük frekansta sorun yok ama yüksek ferakns ve mosfet pek iyi geçinemiyorlar. düşük frekansta gaz çıkışı iyi değil, dakikada 10 lt gaz çıkışı sağlıyom 30 a yakın bir değerde, resimeri eklecem ama nasıl eklecemi bilmiyom. ayrıca telefonla görüşmek isteyen arkadaşlar 05327721142 detaylı konuşuruz. Herkese hayılı hho lu günler. GELECEKTE birgün bir imzamız olacak. HHO da.

Hattuşa

s.a.
wisdom usta sizin msn yi ekledim. işlemcili bir devre tasarlamak iyi olurdu. bunun için yardımlaşalım istiyorum. benim yazılım dili proton plus devre şemasını oluşturmada yardımlaşabilirsek yazılım dillerimiz farklı da olsa işi sonuçlandırmış oluruz. nette analog olarak çok devreler mevcut, ancak işlemcili olanı pek yok sanırım. en verimli hale getirebilmek için yeterli bilgiye sahip değilim. yani frekansımız hangi aralıkta olmalı, duty değerlerimiz sabit mi olmalı? bazı devrelerde çift frekanslar vs var. bu konuyu netleştirme noktasında yardımlaşmak istiyorum.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

mehmetkalkan71

sudan anında hidrojen ve oksijen elde edip kaynak yapan <oksijen kaynak makinası > yapıldı piyasada var zannedersem ostimde yapılıyor..

sibernetik

Arkadaşlar oldukça yoğun bir dönemdeyim.Birşeyler yazmak,paylaşmak için heyecan duyuyorum ama zamanım olmuyor pek.Yazımızı takip eden,ilgilenen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve beklettiğim için özür diliyorum.En kısa zamanda paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

Selamlar saygılar.

sibernetik

Aslında düzenek güzel görünüyor.İşçilik gayet iyi ama benim anlamadığım birkaç nokta var.
Elektroliz hücresindeki suyun bir şekilde soğutucu radyatör üzerinden dolanması gerekiyor ki soğusun.Hele bu kadar küçük bir hücreden 20 amper geçirdiğimizde bence ısınma fazla olacaktır.Büyük bir ihtimalle suyun içine elektrolit madde de katılmasını önerecektir kullanım kılavuzu ama elektrolit madde gaz çıkışını artırmakla beraber ısınmayı da artıracaktır.
Suyun radyatör üzerinden dolanmasını sağlayan bir pompa düzeneği göremedim.
Kafanızdan düzeneği bir kurun,siz olsanız ısınan suyu o radyatörde nasıl dolaştırırsınız ? Mutlaka bir motor/pompa düzeneği lazım.
Bir ikinci aklıma takılan şey bir kontrol düzeneğinin olmaması.Yani akımı veriyorsun iş bitiyor.Bence böyle olmamalı.Bir elektronik kontrol düzeneği lazım.
Tanıtım videosunda izlediğim kadarıyla verimli görünüyor.
İnternette amatör denemeler yapan insanlar bile ölçü aletleri ile düzeneğin ne akım çektiğini,bağlantıların ayrıntılarını vs vs tek tek görüntülüyorlar.
Bu ürün ticari bir ürün ama tanıtım videosunda ben ampermetre göremedim.
Yani bileşenler nasıl bağlanmış nasıl çalışıyor,bu insanların ayrıntılarıyla göstermesi lazım.

İlk yazılarımda bu konuya değinmiştim arkadaşlar.Pek çok verimli çalışan düzenek var ama bunların dışında bazı uydurma düzenekleri  ticari ürüne çevirip,gerek malzeme olsun gerekse CD DVD şeklinde  anlatan kişiler olsun,bir sürü sahtekar da var.
Yine bazı arkadaşlarımız kendi deneyimlerini,patlattıkları motor kaputlarını vs anlatmışlar.O konulara pek ayrıntılı cevap veremedim ama bu kurulan düzenekler 10 amperden fazla akım çekecek düzenekler değil.Açıkcası fazlasıda riskli.Çünkü 10 amperle bile yeterli miktarda gaz üretimi mümkün.Daha fazla akım çekmek Aküye yük,kontrolü denetimi zor,uzun kullanımlarda bağlantı kablolarında ve düzenekte ısınmalara sebep olabilir.
Malzeme temininde sıkıntı olmasa 800 liraya bu düzenekten 2 tane yapılır diyorum ben.Hatta daha verimli bir sistem bile yapılır ama laboratuvar çalışmaları öldürüyor adamı.1 aydır gidip bir  pleksiglas malzeme alamadım,Elektronikçiler çarşısına uğrayamadım,sizlerle forumda birşeyler paylaşamadım.
Zaman oluyor para olmuyor,para oluyor malzeme olmuyor vs vs.
İşlerim biraz azaldı gibi,bu hafta içi birşeyler paylaşacağım naçizane.
Artık kafa kafaya verip güzel birşeyler çıkaralım.Benzin fiyatları gerçekten el yakmaya başladı,ellerimiz kömür oldu hatta :)
Bu üründe dediğim gibi karanlıkta kalan noktalar var.O yüzden ben pek güvenemedim açıkcası.Belkide gerçekten canavar gibi çalışıyordur ama risk almaya değermi bilemiyorum.
Selam ve saygılarımla.

murat3854

BU DOSYAYI İNDİR SİBERNETİK GEREKLİ ŞEMA VE DOSYALAR MEVCUT 12 VOLT 1.2 AMPERDE H2 ÜRETİYO

murat3854

kedigen

merhabalar
benim için oldukça faydalı bi konu olmuş. ben alternatif yakıtlar konusunda bilgisi olan biriyim aslında. alternatif yakıt denince ilk akla gelen bio dizel ve bio benzindi ama önünü kestiler ötv lerle. şimdi 10 numara tabir edilen baz yağlar ve yapma mazot denen karışımlar var. hatta benzinin de yapması 2.50 tl. imalattan halka :) satıyorlar ben bile kullanıyorum.aracım 2.9 motor benzinli. ben de başedemiyorum yakıtla.madeni yağ toptancısı olmam rağmen ben de talepler doğrultusunda mecburen 10 numara satar oldum. ancak tasarruf sistemleri daha akla yatkın geliyor. aslında benim bu konuyla ilgili bilgim sıfırın altında. forumlardan ve bazı üretici firmaların sitelerinde anlattıklarından başka bi bilgim yok. üstteki sisteme yurtdışı sitesinde baktım burada satan arkadaşla görüştüm, o da henüz ürünün eline gelmediğini ve denemediğini 10 güne kadar geleceğini ve test edeceğini söyledi. istanbul da hho imalatı yapan 2 ayrı firmayla görüşmeye çalıştım.ilk firma geri bile dönmezken diğer üreticiden ilk firmanın da üretim yapmadığını kendisininde üretimi durdurduğunu öğrendim. nedeni ise kablo ısınmasına çözüm bulamamalarıymış. ama yılmadım araştırmaya devam ettim ve ediyorum. müşteri portföyüm bu tür bir cihaz için çok uygun zira büyük kısmı personel ve otel servisi, nakliye firması gibi yakıt tüketimi çok olan firmalar. ben sadece kendi kullanımım için değil bu sistem üzerinden para da kazanmak derdindeyim. neyse en basitinden bir sipariş vermiştim ama henüz ulaşmadı. anlayabildiğim kadarıyla da çok maliyetli bir sistem değil. ama güvenilebilir bir sistem bulmak mesele.65 dolardan 2350 dolara kadar birşeyler var nette. ama net değil :) baktımlarımın arasında karmaşık gibi görünen bir sistem var en pahalılarından. bir incelemenizi görmenizi istedim. belki bir faydası olur, üstteki sistemdeki radyatörün çağrışımı gibi. bu arada 10-15 yıl önce bir ara revaçtaydı sanırım bu sistem ama pek tutmadı nedense. sanırım sorunlar çıktı. netice olarak umarım türkiye de birileri kullanışlı bir şeyler yapar da ebay da bir memleket evladı en çok satan olur. ben de seve seve türkiye de satışını yaparım tabi. herkese denemelerinde başarılar dilerim. bahsettiğim site  http://www.hydrogen-generators-usa.com/diesel-fuel-saver.html

gatabil

Herkese merhaba ,
bende uzun zamandır bu konuyu Kuşadasından  takip ediyordum.
murat3854 arkadaşın yukarıdaki gönderdiği  uygulamanın dalga forumu şöyle ;
birde yukarıdaki devre ile ilgili şuna dikkat çekmek istiyorum !
\"su hücresine o görünen trafo ile 220 v uygulanıyor.\"zan ediyorum bu yüksek voltaj uygulaması \"hho\" nun ayrışmasını daha çok yapıyor olabilir.
 ;) belirtmedende geçemeyeceğim ; hani konuda gittikçe heyecanlanıyor.  :D
 selamlar
Bülent.
alıntı : http://h2o0il.com/

sibernetik

murat3854 bu devreyi biliyorum.Çok ta verimli olduğunu söyleyemem

Aynı borular ve benzer bir düzenek bende de var.Orda görünen trafo yüksek frekans trafosu değil gibime geldi sanki.Ben ordaki trafoyu Stanley MEYER ve Ravi RAJU nun dökümanlarında bahsettiği gibi  toroid çekirdek üzerine sardım.
Primer 0,7 lik telden 200 spir sekonder ise 0,2 lik telden 600 spir sardım tek tek.

Çıkışta 2000 volt civarı bir gerilim veriyor.Yani dökümanlarda öyle bahsediyor.

Stanley MEYER düzeneğinde devreyi REZONANS a getiriyor.Uygun rezonans yakalanırsa ve bir PLL devresi ile bu sabit tutulursa devre coşuyor ve muazzam gaz üretiyor.
Ravi RAJU ise Çelik boruların iç tarafa gelen eksi yüzeylerini 1 ay kadar  kondisyona tabi tutup kireçlendiriyor ve bu da gaz çıkışını muazzam bir şekilde artırıyor.
Her iki sistemi de denedim.Yalan şeyler değil.Gaz çıkışı sağladım.Hatta bu kireçlendirme olayını da yaptım 1 ay uğraşıp.Düzgün kireç tutturamadığım için,ve kireçler zamanla döküldüğü için çok bir verim alamadım.Gerçi yeterince gaz çıkışı vardı ama Ravi RAJU devresinde 12 volt 500mA bir akımla yani yaklaşık 6 watt lık bir güçle muazzam gaz elde ediyor.
Aslında devreler birbirine yakın ve benzer ama ince bir nüans var,onu çözersem iş hallolacak.

sibernetik

Kedigen arkadaşım burdaki düzenek bence ciddi güzel bir düzenek ama bahsedilen rakamlar da deli rakamlar.
Biz bunu kendimiz yaparız bence.Burda PIC programlayan pek çok arkadaş var ve bize seve seve yardımcı olacaklardır.
Ben naçizane deneyimlerimi paylaşacağım.Malzeme teminidir,mekanik ve elektronik aksamdır artık ne biliyorsam.

Güzel bir osilatör devresi kurarız.İşte sıcaklıktır,basınçtır bu tür değerleri okuyan bir PIC programı yazılır.Arabamızın içine monte edilecek şöyle LCD ekranlı filan,akımı frekansı vs gösteren birşeyler yapılabilir.Bunlar farz değil,olmasa da olur ama yapılsa da güzel olur hani.
Nelerin yanlış olduğuna,nelerin nafile çabalar olduğuna,nelerin aracımıza zarar vereceğine  karar veririz.Kurartız bi düzenek.En az %20 tasarruf sağlarız.Benim hedefim %50-%60 açıkcası.Arabamın bagajını bu işe tahsis etmeye hazırım :)Kocaman 2 tane düzenek kurup bağlamayı düşünüyorum.
Zamanım az çıkmam gerekiyor.Selam ve saygılarımla

hasan35

Su ile çalışan yakıt sisteminde ısınma ve elektrik sorunu mutlaka olur.Kimyasal reaksiyonun açığa verdiği gazların değişim-stok-enerji ihtiyacından olmalı.Bununla ilgili 8 yıl önce opel bir arabanın klima sistemi,farklı bir elektrik üretecinden yararlandığı için motoru zorlamıyor ve yakıt miktarını arttırmıyor olarak biliyorum.Arabayı bursa\'dan izmir\'e getirmişler öyle görmüştüm.İkincisi de bir bardak su ile 1/2 saat oksijen kaynağı yapan bond çanta ebadında,rus yapımı makina görmüştüm.Bu konuda araştıran ,teorik ve yazılım bilgisi fazla arkadaşlar araştırırlarsa sonuca ulaşacaklardır.Hatta  bu çanta şeklindeki kaynak aracının bazı AEMeslek Liselerinde olduğu söyleniyor.Benim bilgim tanıklığım bu kadar.Kolay gelsin.İnşallah sonuca ulaşırsınız.

kedigen

sibernetik
neyi nasıl yaparız bilmem dedim ya hiç bilgim yok o konuda top sende olsun. iş görecek bir şey yapabilirsek satışını yapma şansım çok. göstergeli falan bişey olsun tabiiki. türk milleti gösterişi sever:) istersen msn ekle daha rahat görüşelim detayları kedigen@gmail.com

uyeniay28

benim merak ettiğim potasyumlu bir çözelti. su içerisinde 4 ay beklerse bozulur mu. acaba sorunun cevabını bilen var mı

ozantavsan

Merhaba ,

Bende bir süre bu olayı gece gündüz araştırdım.Kendime göre denemeler yaptım.
Malzeme sıkıntısı ve maddi imkanlar hep engel  olarak karşıma çıktı.Olayı kavramak için ilk zamanlarda marketlerde satılan çelik toplar vardır.Temizlik çelik top geçeiyor.%100 çelik diyor ama emin değilim.Sonuşta bununla gaz çıkışı elde etmiştim.Uzun süre sıvı içinde kalmasına rağmen küf vesaire olmamıştı.Gaz çıkarken suda berrak olarak duruyordu.2 adet topu bir birine temas olmayacak şekilde uzatarak dairesel olarak yerleştirmiştim.Bilgisayar güç kaynağı ile beslemiştim.5 Amper civarı akım çekiyordu.Çözelti olarak yemek sodası kullandım.
Bir çok döküman , video inceledim.Şu an askıya almıştım ki bugün araştırrken buradaki yazıları görünce tekrar alevlendirdim.
Ben cam kavanozu önümde patlatanlardanım.Saat gece 02:00 idi.Bilgisayar masama düzeneği kurdum.Bir yandanda sıvı sıcaklığı ,çektiği akımı gözlemliyor not alıyordum.Bublerdan çıkan gaz miktarını gözlemleyip , hidrojen kabarcıklarını pastik birşeyle alıp çakmakla patlatıyordum.SOnrasında boştamı bulundum ne yaptımsa , tehlikesini bile bile çakmağı cam kavanozun üzerine götürdüm.İğne deliği kadar bir delik vardı ,çakmağı yaklaştırmamla beraber sanki ses bombası patladı oda da.Donup kaldım , eşim uykusundan uyanarak yanıma geldi ne oldu diye.Dedim bomba patladı.Çakmak hale elimde öylece ilk ateşlediğpim konumda donmuş duruyorum.MAsa üstü sodalı su , etraf parça pinçik cam parçası.Çakmağın üst metal kısmı uçmüş yok , çakmak taşı ve çakma bölümü yok ,çakmağın plastiği paramparça yarısı yok.Kendime gelince hemen kendimi kontrol ettim.Cam battımı kestimi ,gözüme geldimi diye.Allahtan ucuz atlattım.Klavyemin içi sodalı su doldu , masada 2 adet lcd monitör vardı.Allahtan zahiyat yok.O an bilgisayar açıktı ,kasasının üzeri su , ön usb portlarına kadar sodalı su.KEndim bilgisayar teknisyeni olduğum için ilerleyen günler klavyemi onardım.Nede olsa 7 yıldır kullanıyorum.Usb portlarımıda hallettim.

Şimdi bunları hikaye gibi niye anlattım.BU işe kalkışırken tehlikelerini göz önünde bulundurmak gerek.Önce emniyeti oluşturmak gerek.Şahsen aracımda deneme yapmadım.1300 aliminyum motor bir aracım var.Aracıma zarar vermek istemem.Ama herşeyi en uygun ,verimli çalışır duruma getirip ,gerekli önlemleride oluşturduğumda kullanabilirim.

Oluşan gazı karbüratöre vermek için şunu yapabilirmiyiz ?
Aracımda lpg mevcut.LPG karbüratöre mikserden geçerek ulaşıyor.Daha önceki araştırmalarımda mikser gerekli gaz ve hava miktarını ayarladığı gibi geri ateşlemeyide engelliyor.Biz gerekli düzeneğimizi kurarak , hidrojenimizde karbüratör içindeki miksere vererek düzenli ve sorunsuz bir ateşleme sağlayabilirmiyiz.Şunuda belirteyim ,aracımız benzinde çalışacak ,lpg\'yi iptal edeceğin.miksere lpg yerine hidrojen göndereceğiz.

Denemeler sonucu benzin litre bazında nasıl bir sarfiyat ile ne kadar tasarruf edebildiniz?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

sibernetik

Arkadaşlar uzun zamandır yoktum.Özür ve selamlarımı sunayım.Kendim birşeyler geliştirmeye uğraşıyorum.Amacım  şubat tatili içinde bitirip arabaya monte edebilmekti ama olmadı.Yine de gelişmeler fena değil.Yaza kalmaz biter sanırım.
Son iletimden bu yana yazılan iletilere cevap vermeye çalışayım naçizane.
Kedigen arkadaşım ben Ankaradayım.Hem öğretmenlik yapıyorum hem de piyasada müzik yapıyorum,çalıyorum.Zamanım oldukça kısıtlı.Şubat tatilinde dediğim gibi zaman bulup birşeyler yapabildim.Şimdi sana ya da başka bir arkadaşa ben;bitmiş halde,çalışır bir düzenek yaparım,ticari bir değeri olur sorunsuz çalışır desem yalan olur.Bu iş aslında teorik olarak basit  ama uygulamaya geldiğinde geniş bir alan içeriyor.Bir ucu elektroniğe uzanırken öbür ucu kimya fiziğe,diğer ucu otomotiv sektörüne uzanıyor.Önceki yazılarımda da belirttim sanırım.Ben PIC programlama bilmem mesela.Yıllar önce assembly(makine dili)programlamıştım ama PIC ile hiçbir uygulamam yok.Bunları neden söylüyorum.
Ben birlikte birşeyler yapabileceğimizi sandım ama takip eden arkadaşlar pek birşey paylaşmıyorlar.Bunu sitem şeklinde söylemiyorum.3-5 tüyo alan arkadaş gidip tekrar çalışmalarına kaldığı yerden başlıyor düzeltmeler,yenilemeler vs yapıyor.Varsın öyle olsun,dilerim arkadaşlar faydalı çalışmalar geliştirirler kullanırlar,biz de mutlu oluruz.
Ben aslında yapılmış denenmiş verimli birkaç projeyi daha burada paylaşmak istiyorum ama hem benden kaynaklı aksaklıklar oluyor hem de gelen soruları yanıtlıyoruz,bazen başa dönüyoruz vs vs.
Evet elektrolizin temel prensiplerini,kurallarını vs vs naçizane paylaştım ama ticari bir proje geliştirecek kadar elektronik  bilgim vb yok.Atıyorum içinde uygun PWM devresi olan,devreden kaç amper geçtiğini gösteren,sıcaklık basınç gibi değerleri de okuyabilen bir PIC devreyi bir arkadaşımız kurar,yazılımını yazar paylaşır,bizler de kullanırız.
Tamam bundan da geçtik ben birkaç PWM devre eklesem en azından bir proteus çizimini oluşturup  buraya ekleyecek bir arkadaşımız varsa bizi mutlu eder.İnsanlar gidip malzemesini alır,kartı basar,üzerine malzemeleri lehimler,zamandan,emekten tasarruf etmiş oluruz diye düşünüyorum.İnanın memleketteki akaryakıt  fiyatları beni üzüyor,hepimizin cebini yakıyor.Böyle bir sistemden ticari bir kaygım olsa bildiklerimi burada  paylaşmazdım arkadaşlar.

Birkaç PWM devre ekleyeyim,ilgilenen arkadaşlar kullansınlar,birer baskıdevre çizimini de ekleyen olursa hepimiz memnun olacağız.
--------------------
uyeniay28  arkadaşım,böyle bir çözeltinin bozulacağını akacağını kokacağını sanmıyorum.Benim söylememe gerek yok,kapalı bir kapta durursa,buharlaşarak suyu uçupta karışım yoğunlaşmazsa,ya da havadan toz toprak gibi başka maddeler gelmezse hiçbirşey olmaz benim bildiğim.
--------------------
ozantavsan arkadaşım,Konunun ilk başından itibaren yazılanları dikkatli bir şekilde okursan sanırım olayı biraz daha çözeceksin.İnternette bulunan pek çok yabancı dökümanda da mevcut,ayrıca ben ve burada deneyimlerinin paylaşan  arkadaşlarımızın da yaşadıkları sorunlar sıkıntılar var.
Özetle tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.
Bu patlama,taşma,köpürme,çatlama,kaynama,yüksek akım çekme,ısınma gibi  sorunların nerden kaynaklandığı,neden böyle olduğu gibi durumlara açıklık getirdik yeterince sanırım.

sibernetik

Evet bir PWM devresi ekleyeyim arkadaşlar.

kaynakta TL594 demiş ama datasheet lerini okudum ve TL594 ile TL494 arasında çok bariz bir fark göremedim.TL494 ise çoğumuzun bildiği gibi switchmode  güç kaynaklarında,bilgisayar güç kaynaklarında sıklıkla kullanılan bir entegre.Ucuz ve verimli.
Devrenin çalışırlığını yine elektronik bilgisi iyi olan arkadaşlar bir incelesin,baskı devresi de hazır.Devrenin bence tek sorunu daha önceki konularda değindiğim üzere 555 entegresi ile başarabildiğimiz mark/space yani  iş ve bekleme zamanlarını ayarlayamıyor olmamız.TL494le de böyle birşey yaptırabiliyorsak ne ala,ne iyi olur.Hatırlatmak için tekrar resim ekleyeyim

Evet 2 tane 555 entegre  ile kurulan Dawe LAWTON/Stanley MEYER  devresinde yukarda örneklendiği gibi iş ve bekleme zamanlarını elde edebiliyorduk.Yinede yukarıdaki devre basit verimli güzel bir devre bence,kullanılabilir kanaatindeyim.
Bahsi geçen Dawe LAWTON/Stanley MEYER  devresi  aşağıdaki devre ve biraz daha özelleştirilmiş bir devre.

Bu devre ile bi pulse train (darbe treni,darbe katarı ) oluşturarak daha yüksek verim almak mümkün
Oluşturulan frekansın osiloskoptaki dalga görüntüsünü de daha evvel eklemiştim tekrar ekleyeyim.

Şimdi eklediğim alttaki resimdeki devrede ise sağolsun ilgili şahıs 2  tane 555 yerine tek bir 556 entegresi(2 tane 555 i içinde barındırıyor) ile bu devreyi kurmuş daha da sade ve verimli olmuş bence.Birebir aynı mı kontrol etmedim ama sanki aynı gibime geliyor.
Bu devreyi,yazıları takip eden  bir arkadaşımız proteus ile çizer,olabildiğince küçük bir karta yerleştirebilir ve bizlerle paylaşırsa bize bir iyilik yapmış olur.
Ayrıca alttaki LM311  ilede akım kontrolü yapılıyor yanılmıyorsam.

Şimdi acil çıkmam lazım,zaman buldukça gerek elektronik devre  gerekse malzeme kullanımına ilişkin naçizane bildiklerimi  paylaşacağım arkadaşlar.
Selam ve saygılarımla.

ozantavsan

Pic ile voltaj ve akım ölçüm devre aşağıdaki linktedir.Yalnız pic\'e yazılacak program dökümünü bulamadım.Bulduğumda sizlerle paylaşırım.Devre en azından size pic ile voltaj ve akım okuma konusunda fikir verecektir.
   Başka pic devreler araştırıyorum.Bulduğumda ekleyeceğim.Pic programlamayı biliyorum.Zamanında program yazma ilede ilgilenmiştim.Bulduğum devreleri ve programlarını hazırlayıp ,denedikten sonra paylaşırım.

http://electronics-diy.com/70v_pic_voltmeter_amperemeter.php
-------------------------------------------------------
Dijital volt ve ampermetre + ısı kontrolü
http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/008/index.html

-----------------------

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Türkçe Kaynaklı PIC16F877 ile yapılmış LCD ekranda voltaj ve akım okuma devresidir.Pic Hex dosyası linkteki panelmetre.rar dosyası içindedir.
Baskı devresi ,yerleşim planı , hex dosya içindedir.

http://www.hobidevre.com/?p=223
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ali alan

Bu konuyu heryerde görüyorum bugünlerde.Enerji fiyatlarındaki aşırı yükselme insanları arayışa sevkediyor haliyle.Bununda hem olumlu hemde olumsuz yanları var.Olumlu yanı artık herkesin bilimle haşır neşir olmaya başlaması.İnternet sayesinde de bilgi hızla paylaşılıyor.Umarım bu yön devam eder.

İşin olumsuz yanı ise yeni birşeyler bulma keşfetme güdüsüyle samimice hareket eden insanların,üzerinde çalıştıkları konu hakkında fazla akademik bilgiye sahip olmayışı ciddi sorunların ve hüsranların yaşanmasına da sebep olabilir.Umarım paylaştığım bilgiler işinize yarar:

1) Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki H2 geleceğin yakıtı.Her yerde mevcut, eldesi kolay.Ama depolaması sorun.Bu da yavaş yavaş çözülmeye başlandı.Ancak H2 içten yanmalı motorlarda değilde yakıt hücresi denilen (fuel cell) bildiğimiz şekilde bir alevli yanmanın olmadığı bir sistemde kullanılacak.Bu şekilde verim çok daha yüksek,darbesiz ve tam kontrollü oluyor.

2) İçten yanmalı bir motorda temel olarak termodinamik verim,yanma verimi ve mekanik verim olmak üzere 3 çeşit verim söz konusudur. Termodinamik verim benzinli,lpg li motorlarda (otto çevrimine göre çalışan sistemlerde) sadece ve sadece sıkıştırma oranı ve politropik üs diyeceğimiz bir sayıya bağlıdır.Politropik üs gazın tek,çift veya 3 atomlu olmasına göre yaklaşık olarak 1,2-1,6 aralığında olup üzerinde oynanmaya pek izin vermez.Motorda termodinamik verimi arttırmanın yolu sıkıştırma oranını arttırmaktan başka bir şey değildir ve bu da motorlarınız için sabittir.(örneğin 10,5 gibi).

3) Daha az yakıt yakmak için geriye yanma verimi ve mekanik verim kalır.Mekanik verim her motor için karakteristik olup kullanlan malzemeye ve özellikle motor temizliğine,yağlamaya ve düzgün bir soğutmaya bağlıdır.İyi ve etkili bir yağlama ile mekanik sürtünme kayıpları azaltılabilir.Ayrıca aracın şanzımanı da dişli sistemlerinden oluştuğu için en az % 15 -25 arası enerji kaybına sebep olur.Elektrikli arabalarda devir güç ilişkisi akımın frekansı ile ayarlanabildiği için şanzımana ihtiyaç duymazlar.Böylece araç büyük bir ağırlıktan ve enerji kaybından kurtulmuş olur.Kısacası mekanik verim artar.

4) Geriye ekonomiyi arttırmanın tek bir yolu kalır.Yanma verimini arttırtmak.Yanma verimi en iyisinden %78 ler civarındadır.Hatta daha da düşük olabilir.Yanma verimini arttırmanın yolunu bulmak için yanmanın ne demek olduğunu anlamak gerekir.Yanma bir benzin molekülü ile oksijen molekülünün pistonun üst ölü noktasında birleşmesidir.Maalesef bu birleşme göründüğü kadar basit değildir.

Yakıt sistemin içine enjekte edildiği andan itibaren buharlaşarak moleküler düzeye kadar ayrışacak ardından da küçük hacim içinde kendisine uygun bir oksijen molekülü bulmalıdır.Yakıt molekülünün havanın içindeki azotla karşılaşma olasılığı oksijene nazaran 5 kat fazladır.Yani yakıt molekülü teorik olarak her beş çarpışmasından sadece birinde oksijene denk gelmektedir.

Yakıtın oksijenle karşılaşma olasılığını arttırmak için yakıt içine ayrıca oksijen verilmesi yada türbülansın arttırılması yanma verimini arttırmanın bir yoludur.Unutmamak gerekir ki bütün bu yazılanlar saniyenin neredeyse binde 20 si kadar bir sürede gerçekleşmek zorundadır. (örneğin twinportun en önemli özelliklerinden biride emiş havasında türbülans katsayısını arttırmasıdır.Daha fazla karışmak daha yüksek oksijenle karşılaşma olasılığı demektir.).İşte suyun hidrolizi ile pistona verilen extra oksijen burada görev alır.Peki H2 ne işe yarar?

5) Yukarıda da belirttiğim gibi yanma için yakıtın oksijenle karşılaşmasının yanında o anda da sıcaklığın o bölgede tutuşma sıcaklığında olmasına bağlıdır.Ve bununda her yerde aynı anda değil kademeli olarak gerçekleşmesi arzu edilir.Çünkü pistonun üst hacmindeki yanmanın (alevin) bujiden itibaren düzgün olarak yayılması arzulanır.Eğer alev bujiden itibaren alt ve köşelerdeki bölgelere ekzos sübabı açılana kadar ulaşamazsa yine yanma gerçekleşmeyecektir.

Yada egzosda yanma gerçekleşecek bize iş vermeyen faydasız bir süreç olacaktır. Motora atılan H2 işte bu noktada devreye girer.H2 nin yanma hızı benzin+hava karışımına nazaran 4 kat daha fazladır.Alevi hızlı bir biçimde egzos subabı açılmadan tüm noktalara iletir.Ancak burada başka bir sorun ortaya çıkar.Başka yerlerde de aynı anda alevlenmelere yada erken yanmaya yol açar.Bu da kötü ve vuruntulu yanma demektir.H2 nin yakıt takviyesi olarak kullanılacağı bir motor da H2 nin ne zaman ve ne kadar verileceği ince hesap ve dizayn gerektiren bir işlemdir.Kısacası H2 nin mevcut motorlarınıza gelişi güzel atılması tamamen sıkıntılara gebe bir durumdur.

Çünkü elimizdeki mevcut motorlar buna göre dizayn edilmemişlerdir.Ayrıca bir başka sorunda melzeme mühendisliğinden bilinirki h2 \'nin hidrojen gevrekliği denen çok tehlikeli bir duruma yol açmasıdır. Hidrojen özellikle gaz halinde bilinen en küçük atom çapına sahip olduğu için her maddenin içine nüfus ederek birikime yol açar.Bu da malzemenin o yerinde strese neden olur.Bunu şu şekilde örneklemek gerekirse 3 kişilik arka koltuğa 5 kişi oturtulması neticesinde kapı tarafındakilerin iç basınc nedeniyle kapıdan dışarı doğru çıkmak zorunda kalması gibidir.

Kısacası malzemede çatlak oluşur.Özellikle metal kaynaklarındaki çatlağın en çok oluşma sebebi budur.Kayak esnasında yüksek sıcaklıkla dokuya kaçan hidrojen atomları burada çatlamaya yol açarlar.Aynı şey bizim araba motorlarımız içinde geçerlidir.Çok yüksek sıcaklık ve basınç ile hidojen molekülleri bizim araçlarımızda da çatlamalara ebep olacaktır.Bu yönden mevcut motorlara h2 kullanılması çok sakıncalıdır.

Yukarıdada bahsettiğim gibi bu tip yanma verimi ile en fazla %10-15 ler üzeyinde bir iyileşme yapılabilir. Ayrıca normalde yanmayan kısımıda piston içinde H2 ve O2 ilavesiyle yakmaya başlarsanız motor dizayn sıcaklıklarının artmasına sebep olursunuz.Buda motorun mekanik aksamının erken bozulmasına yol acacaktır.

Kuvvet artışı yataklarda da sıkıntı çıkarabilir.Bunun yanında manifoldu patlatabileceğinizi hiç söylemiyorum bile.Ayrıca elektroliz kabının kaza anında gaz halindeki H2 ve O2 nedeniyle alev alması kolay atlatılacak bir kazayı felakete dönüştürebilir.Bunun yanında araç içinde oluşan su buharı ve yakıt içindeki kükürt ortamdaki H2 ile temasa geçerek H2SO4 (sülfirik asit) oluşumuna yol açacaktır.Buda yavaş ama kesin bir şekilde motorun çeşitli aksamına zarar verecektir.

12 v 5 amperlik bir güç harcayarak elde edeceğiniz H2 ve O2 size bahsedildiği gibi 80 kwlık bir motorun yarı gücünü vereceğine inanmak saflıktır.Sadece yanma verimini arttırarak zaten yakamayıpta sokağa attığımız yakıtı kazanmamıza yardımcı olur.Enerji yine benzinden gelir.Ancak bu tip bir motor baştan dizayn edilmelidir.Mevcut motorlarda kullanımı ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

Son olarak motorlarda yanmanın çeşitli özel programlarla nasıl dizayn edildiğini anlatan bir kaç link ekliyorum.Sanıyorum yanma dizaynının nasıl yapıldığı hakkında fikir verecektir.
Saygılarımla.

diesel emme simülasyonu:

http://www.youtube.com/watch?v=mcJWK0N6i-o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=mcJWK0N6i-o&feature=related

diesel piston içi yanma ve alev hareket simülasyonu:

http://www.youtube.com/watch?v=bQD1kugjlts&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bQD1kugjlts&feature=related

ozantavsan

http://www.thehydrogenshop.com/Microcontroller%20PWM%20.html

Bu sabah oto sanayiye gittim.Arkadaşta 304 çelik var , ticari buzdolabı üreticisi kendi.Başka bir arkadaşla tekrar bu işe koyulduk.10x12 ebadında 30 adet 304 çelik kesecek arkadaş.
Biliyorum 304 çelik daha çabuk deforme oluyor ama bir yerden başlamak gerek.
Sonrası PWM devre , testler .Bakalım nasıl gidecek.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

5. sayfada resimleri verilmiş olan sistemin satışını ben yapmaktayım.Siteyi uzun bir süredir takip ediyordum.İlk sonuçları görmeden yazmak istemedim.Cihaz amerikada çokça  kullanılan bir sistem.Türkiye distrübütörü olarak Türkiyede satışına başladık.Şuana kadar denediğimiz araçlarda çok çok iyi sonuçlar aldık.1998 model Mercedes 200e otomotik vitesli benzinli araçta pwm kullanmadan %30 pwm ile %35 tasarruf sağlandı.Ayrıca çekiş çok çok arttı.Daha önce egzostan çıkan siyah duman tamamen kesildi. Bu araç dışında 1989 model Renoult brodway LPG li arabada %30 tasarruf sağlandı.çekiş arttı , siyah duman kesildi, motor harareti her iki araçtada düştü.Dizel araçlarda henüz denemedik.10 güne kadar bir dizel minübüste deneyeceğiz.Beklediğim tasarruf miktarı %40.Araç motorları bazı yazılarda yazıldığı gibi düzensizlik , vuruntu ve benzeri sorunlar oluşmadığı gibi motor daha sessiz ve düzenli çalıştığı görüldü.Sattığımız hiçbir sistem memnuniyetsizlik nedeniyle iade olmadı.

Kedigen arkadaşım sistem testleri tamamdır.Ortaklaşa bir çalışma yapmaya başlayabiliriz :)

cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

safakgunay

Sibernetik hocam selamlar konuyu gorunce forma uye oldum.
Bende kısa suredir bu konu ile ilgileniyorum arastırmalarınızı bizimle paylastıgınız için cok tesekkurler.
Hocam benim bir kac fikrim var ama ikisinide uyguyacak ikanım bulunmuyor en azından şimdilik belki deneyecek arkadaslar olur diye aktarmak istedim.
Bu elektorliz olayını mikrodalga fırınlar gibi yogun ve yuksek frekanslı elektromanyetik alan içerisinde denemek ve sonuclarını aynı duzenek ile normalde ki calısması ile karsılastırmak istiyorum ama şuan bir mikrdalga fırınım yok:( en kısa zamanda birkaç cep telefonunun arasına alıp deneyecegim.Dalgalar fırındaki kadar yogun olmasada en azında bir fikir verebilrler.)
Birde hidrojen uretilecek olan duzenege dısarıdan bir lazer ile enerji uygunaldıgnındaki sonucları gormek isterdim umarım birileri bunları deneyerek sonucları bizimle paylasırlar.

Yakında internet cafe ve bilgisayar tamircilerini dolasarak birkac bozuk DVD surucu bulup bunların optik lenslarini lazer olarak kullanmayı deneyecegim . internette basarılı ornekleri var.

ozantavsan

NE556 entegreli pwm devresini yaptım.Bu devre ile yaptığım testlerde şu sonuçlara ulaştım.

Daha önce yakıt haznemi 12 volt ile direkt besliyordum.4-7 amper arası akım çekiliyordu.

556 pwm devre ile çıkışı 12 volt gördüğüm noktada 2 ampere yakın akım çekiliyor.
Gaz çıkışı rahat oluşuyor.Yakıt hücrem şu an basit olduğundan maximum kaç litre üretiliyor sorularınıza cevap veremem.Henüz sipariş verdiğim çelik plakalar elime ulaşmadı.Yalnız 556 pwm devrede şunu gözlemledim.2 adet 10k potansiyometremiz var.Bunlarla ayarladığımızda 3,5v - 5 volt arası rahat ilerlenebiliyor.Potları biraz fazla çevirdiğinizde 5 volttan 11,5 v - 12 volt seviyelerine birden zıplıyor.Bu bana bir sorun gibi geldi.Devrede biraz değişiklik düşünüyorum.Çıkışta tek mosfet var.Bunu çoklamak düşüncesindeyim.IRF740 kullandım mosfet olarak 521 muadili.
Devre beklediğimdem iyi sonuç verdi gibi , ama aklımda başka pwm devrelerde var.Onlarıda denemek istiyorum.Devre denemesi yapan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilirmi ?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

safakgunay

Bana 2 tane ne555 kullanılan devre bu iş için daha uygun gibi geliyor cıkıstada elimdeki buz90 mosfeti kullanacagım çıkıs akımı 4A yazıyor datasheetsinde en sonuna bir transistor ve trafo ekleyerek eynı işremi yuksek voltajla deneyip sonucları burada paylasacagım.

ozantavsan hocam kullandıgın potansiyometrelerde sorun olabilir. saglamlıgından eninseniz bunların yerine 2 adet 5k pot kullabilirsiniz. ayarlaması daha rahat olur.
saygılar.

ozantavsan

Teşekkürler , Şafak.555\'li pwm devre denemside yapacağım.En iyi verimi aldığımı paylaşırım.556 denememin sebebi aslına bu entegrenin içinde 2 adet 555 barındırmasıydı.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

safakgunay

evet aslında mantıklı geliyor iki tane 55 kullanmaktansa ikitane 55 içeren 556 yı kullanmak ama. 556lı devrede birtane pot. var ya devre frekansını yada iş/bekleme oranını ayarlıyor 555li devrede ise ikisinide bagımsız olarak ayarlaya bilecegimizden dolaya daha kullanıslı olacagını dusunuyorum.
tesekkurler.

sibernetik

safakgunay arkadaşım bir yerlerde belli frekans aralıklarının maddeler ve su üzerindeki etkileri üzerine bir grafik gözüme ilişmişti.Mikrodalga kullanımına pek rastlamadım elektroliz düzeneklerinde.Senin iletin üzerine wikipedi de mikro dalga fırın üzerine bir ufak araştırma yaptım biraz daha aydınlandım bu konuda.
Evet mikrodalga ve Laser enerjisi suyun enerji seviyesini yükseltmek için kullanılabilir belki.
Stanley Meyer kendi düzeneğinde laser enerjisi ile suyun enerji seviyesini yükseltiyor.Bu denenmiş,uygulanmış bir süreç ama CD yazıcıların içindeki miliwatt seviyesinde enerji veren laserlerin bu işi görüp görmeyeceği konusunda emin değilim açıkcası.
Bence bunlarla zaman kaybetmek yerine,zaman ve emek harcamayı göze alıyorsan Ravi RAJU nun düzeneğini kurmaya ve geliştirmeye uğraş derim.
Gerçi ben burada uzun uzadıya anlatacaktım verimi kanıtlanmış bir kaç düzeneği ama olmadı bir türlü.Yaza vaktim olursa paylaşırız inşallah.

Bu arada 2x555 li devre ile  tek 556 lı devre birbirinden farklı.Bu benim hatalı yönlendirmem ise özürdiliyorum.
555 li devrelerde PULSE TRAIN oluşturuluyor ve Dave LAWTON-Stanley MEYER düzeneklerinde oldukça verim artışı sağlıyor.
Diğer 556 lı devre ise klasik bir PWM devresi.
ozantavsan arkadaşımın bahsettiği sorun bende de oluştu ama ben bunun sebebini  tam anlayamadım.Acaba mosfet i sürme aşamasında mı bir sorun oluşuyor.Yani arada özel bir mosfet sürücü devresi ya da opto kuplör vs mi lazım.Yoksa mosfetin karakteristiği mi böyle.Yani belli bir frekanstan sonra coşuyor.Ya da potlarda mı sorun var bunu deneyip görmek lazım.Artık osiloskopu da iyi kötü kullanabildiğim için daha net sonuçlar elde edebileceğim.Hatta yukarıda bahsettiğim Ravi RAJU düzeneğini yazın tekrar deneyeceğim bu sorunları çözdükten sonra.Çünkü PULSE TRAIN olayını bir ara yakalamıştım önceki çalışmamda.Küçük bir enerji ile hatırı sayılır gaz çıkışı elde etmiştim.Ama çokta istikrarlı değildi.
ŞU çift 555 li devrenin 556 ya uyarlanmış halinin baskıdevre şemasını bir hayırsever arkadaş çizse ne büyük sevaba geçecek aslında.Küçücük bir karta herşey sığacak.Vakit olsa ben oturup çizeceğim proteusta neyin ama işler yoğun.
safakgunay arkadasım  plasma enerjisinin kullanımıyla ilgili hem senin hem de diğer arkadaşlarımızın işine yarayacak bir döküman da ekleyeyim buraya.
Belki farklı fikirler,ürünler gelişir kafanızda.Anlaşılmayan bir bölüm olursa iletin,naçizane yardımcı olmaya çalışayım.Dokümana şöyle bir göz gezdirdimde adamlar çok yüksek voltaj ile silindirlerde hem bilindik fosil yakıtları hem hidrojen ve oksijeni bundan da öte atomize haldeki suyu yakıyorlar(aeresol halde spreylerden çıkan parfüm böcek ilacı vb sıvı formda )
Eki ekleyeyim bir inceleyin

sibernetik

Ek 2 Mbyte tan büyük olduğu için ekleyemedim.Acil çıkmam lazım.En kısa zamanda  eki eklemeye çalışacağım.Selam ve saygılarımla.

ozantavsan

Dave Lawton\'un 555 li devresi için baskı devre ve açıklama aşağıdaki limktedir.

http://my.opera.com/h2earthbeat/forums/topic.dml?id=181316

Devre elemanlarını aldım.Pazar günü hazırlayıp , deneyeceğim.556\'lı devre beni tatmin etmedi.555li devreyi incelediğimde beni umutlandırdı.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

sibernetik

ozantavsan arkadaşım.Ek için teşekkürler ama bu  devrenin bir başka benzer çizilmişi bende var zaten.

Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu.Ben 2 ayrı 555 i tek bir 556 entegresi üzerinde toplamak istemiştim.Neyse bir çaresine bakarız artık :)

Bu arada bahsettiğim plasma dosyası ekte

Selamlar herkese.

safakgunay

Sibernetik hocam ek için tesekkurler. Yanabcı dilim omadıgından metni ve devre acıklamalarını okuyamadım ama enduksiyon bobini ve buji kullanarak sprey halindeki suyun yanmasını ackılıyor sanırım yada suyun sıvı halden plazmaya donusunu .
şimdi ufaktan bir arastırma yaparken \"Yüksek frekans plazması:çok yüksek frekanslı elektrik akımı ile elde edilir. plazma oluşturulması istenen gaz çok şiddetli gerilim kaynağı ile beslenen bir kangalın sarımları arasından geçirilir.\" cumlesi takıldı aklıma acaba suyu bu şekilde atomlarına ayrıstıramazmıyız. Eger olursa sonuc olarak sanırım hidrojen atomu ve oksijen iyonu elde edecegiz hidrojende iyon olabilr bir proton ve bir elektrona sahip kafam basmadı. gerilim yuksek oldugunda harcanan akımın cok az olacagını durunuyorm sadece diyot ve kondansatorler kullanarak dusuk akım ve cok yuksek cekıs gerilimleri veren devreler kolayca tasarlanabilir.

saygılar.
bu aralar konsatrasyon bozuklugu ve hafıza zayıflıgı ile cebelleşiyorum yanlıslarım için kusura bakmayın bu mesajı yazmak için yaklazık 3 saatır calısıyorum.

omerkaya1981

ali alan arkadaşımızın düşündüğü bazı noktaların yanlış olduğunu düşünüyorum.düzeltmek isterim.

Yakıtın oksijenle karşılaşma olasılığını arttırmak için yakıt içine ayrıca oksijen verilmesi yada türbülansın arttırılması yanma verimini arttırmanın bir yoludur.Unutmamak gerekir ki bütün bu yazılanlar saniyenin neredeyse binde 20 si kadar bir sürede gerçekleşmek zorundadır. (örneğin twinportun en önemli özelliklerinden biride emiş havasında türbülans katsayısını arttırmasıdır.Daha fazla karışmak daha yüksek oksijenle karşılaşma olasılığı demektir.).İşte suyun hidrolizi ile pistona verilen extra oksijen burada görev alır.Peki H2 ne işe yarar?

h2 ne işe yarar demiş h2 sonuç ta yanmadan eksozdan çıkmayacağına göre sonuçda h2 de yakıt olarak yanmış olacaktır.burada h2 gazını gereksizmiş gibi göstermiş.hidrojen ve oksijende yanınca bildiğiniz gibi su buharı ortaya çıkar eksozdan su buharı atılır.kullanılan araçta  ekstra itiş gücü verir.motorun  içine benzin hava karışımı pistonda sıkıştırılınca buji kıvılcım çakınca pistonu aşağı iter bu esnada içinde hidrojen ve ekstradan oksijende varsa bununla beraber yanar ve piston aşağı inince çok kısa bir sürede olsa su buharı motorun içinde yer alır buda bir miktar soğutma işine yarayacağına düşünüyorum tabi bu işlemler motorda çok hızlı olur.

omerkaya1981

ben ali alan arkadaşımızın düşüncesine katılmıyorum h2 motora zarar verir çatlatır  ve sakıncalıdır demiş.

Çünkü elimizdeki mevcut motorlar buna göre dizayn edilmemişlerdir.Ayrıca bir başka sorunda melzeme mühendisliğinden bilinirki h2 \'nin hidrojen gevrekliği denen çok tehlikeli bir duruma yol açmasıdır. Hidrojen özellikle gaz halinde bilinen en küçük atom çapına sahip olduğu için her maddenin içine nüfus ederek birikime yol açar.Bu da malzemenin o yerinde strese neden olur.Bunu şu şekilde örneklemek gerekirse 3 kişilik arka koltuğa 5 kişi oturtulması neticesinde kapı tarafındakilerin iç basınc nedeniyle kapıdan dışarı doğru çıkmak zorunda kalması gibidir.

Kısacası malzemede çatlak oluşur.Özellikle metal kaynaklarındaki çatlağın en çok oluşma sebebi budur.Kayak esnasında yüksek sıcaklıkla dokuya kaçan hidrojen atomları burada çatlamaya yol açarlar.Aynı şey bizim araba motorlarımız içinde geçerlidir.Çok yüksek sıcaklık ve basınç ile hidojen molekülleri bizim araçlarımızda da çatlamalara ebep olacaktır.Bu yönden mevcut motorlara h2 kullanılması çok sakıncalıdır.

erzurumlu bir vatandaş h2 sistemini nissan marka bir araçta 60000 km kullanmış çatlasa o araç çatlardı.internette biraz araştır yapanların video ları var.hatta denizlide bir vatandaşta yapmıştı ntv de mucitler yarışıyor yarışmasına katıldı fakat kabul edilmedi 60000 km yol yapmış bu proje daha önce yapıldı denilerek geri çevrildi niye acaba önceden yapıldğı içinmi yoksa belli kesimlerin dikkatini çekmemek içinmi?

omerkaya1981

ali alan arkadaşımız düşüncesine katılmıyorum.

\"\"\"\"12 v 5 amperlik bir güç harcayarak elde edeceğiniz H2 ve O2 size bahsedildiği gibi 80 kwlık bir motorun yarı gücünü vereceğine inanmak saflıktır\"\"\"\"\" 

12v 5a gibi bir elektrikle klasik elektroliz sistemi ile hidrojen normalde çok az bir h2 elde edilebilir.ama elektronik kart kullanınca h2 ayrıştırmasına hızlandırma söz konusu zaten var olan enerjiyi suyu farklı bir hale dönüştürüyorsun.yabancı forumlarda bir sitede 1 litre suyu elektroliz yaparak hidrojene dönüştürmek için 4kw elektrik enerjisi kullanmışlar oluşan hidrojenle oksijeni tekrar elektrik enerjisine dönüştürmeye çalışınca 3.7 kw enerji elde edilmiş.klasik elektroliz düzenegi verimsiz olduğu ortaya çıkıyor.ama meyerin yaptığı gibi bir elektronik kartla elektroliz işlemi hızlanacağına inanıyorum yabancı forumlarda % 1600 verim alanlar var 70w enerji ile 4kw lık enerji çevrimi yapıyor.suyu h2 o olarak ayırıyor.bir enerji çeşidinden diğerine dönüştürüyor.zaten uğraştığı sistem başarısız olsaydı zehirlenerek öldürülmezdi.

ozantavsan

2x555\'li devre 556\'lı devreye göre daha verimli çalıştı.

Bugünkü araştırmalarımda bulduğum bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

http://www.free-energy-devices.com/fuelcostcutting/D14.pdf  Dave Lawton\'un uyguladığı yöntem.Kullandığı devre burada paylaşılan 2x555 entegreli devre.

http://www.courtiestown.co.uk/batteries/downloads/DAVE%20LAWTON%20PWM%20KIT%20INSTRUCTIONS1.pdf  Bu da aynı konu ile ilgili.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Hidrojen sistemlerimiz araçlarda %30-40 tasarruf sağlamaktadırlar.Konuyla ilgili son gelişmeleri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=66743.msg823951#msg823951
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın