Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292431 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #810
selam buji plasmasıyla ugraştım ama bir türlü olmuyor diyotlarda bir sorunmu var acaba  20 adet diyotu seri halde bagladım kutupları aynı yönde 1000v 3amp lilerden inverter den gelen akımı hangi tarafına verrsem verim akım var bunasıl iş anlamadım inverter 500w kondansatör 400v 47uf motorun ateşlemesinde başka bir ateşleme bobinine köprü attım motor çalışırken ateşleme iyi ama nezaman diyotlara baglasam sanki kısa devre yapıyor ateşleme kesiliyor.

size zahmet şu elinizdeki şemaları bir yükleyin nerede yanlış yaptıgıma bakayim. birde diyotun çalışma yönü tek olduguna göre nasıl oluyorda her iki yönede akım geçeriyor sanırım diyotlar yanlış seçim olmuş...

bana tavsiyede bulunur musunuz   bakın düngece yine zam geldi herşeye. araba almaktan bile sogudum bari motorumda biraz gelişmeler yapim   :))

Yanıt #811
Korkma yanlış giden birşey yok.Bende aynı yerde kaldım.Bugünlerde çözmeye çalışıyorum.Diyot + kondansatör ile voltaj arttırıcı deneyeceğim.Voltage doubler diye geçiyor.Ben masaüstüne arabanın ateşleme sistemine benzer sistem kurdum.Onda deniyorum.Ne zaman plasma devresini devreye soksam , normal buji arkıda kesiliyor .Devre yüke biniyor.Diyotları değiştirdim aynı.

http://ozantavsan.blogspot.com/p/calsmalarm.html

Bunuda incele açıklama ve uygulamalar burada.

http://www.panaceauniversity.org/Water%20Spark%20Plug.pdf
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #812
siteyi yaklaşık 6 aydır takip ediyorum ve gerçekten mükemmel bir çalışma var paylaşımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.bende 3 yıl önce filan tvde bi türk su  ile çalışan araba vs izlemiştim ve çok ilgimi çekiyor bu tür konular işlerden dolayı zamanım hiç olmuyordu şuanda bende başlamak istiyorum ancak sizlerden yardım istiyorum..
öncelikle ben elimdeki125 lik motorumda bi çalışma yapmak istiyorum bunun için çelik levha malesef şuan alamıcam için 316l çelik halat kullanmayı düşünüyorum bunuda şuradan esinlendim
http://www.youtube.com/watch?v=11Qn4CGlZp4&playnext=1&list=PL1E05AB0ED8DD5939&feature=results_main

ancak benim şu an en büyük problemim hidrojen sistemindeki elektronik kısmı..forumda lm324 devre vs bahsediliyo.bu devre tam olarak ne işe yarayacak anlıyamadım..yani benim şuan düşüncem mesela motorum 12v 7amp..ben amperi ayarlayabileceğim bi devre yapmak istiyorum örneğin 12v 1-7 amper tek tek yakıt tüketim verim gözlemleyip sonra akım sabitlemek istiyorum..arabada da edindindiğim bilgilere göre mesala 12v 60a..buradada amper en sağlıklı 10 yada daha düşükken hatta regüle ile 13v 10a en sağlıklı deniliyo benim sıkıntıda işte bu noktada yani akım ayarlama işini nasıl yaparım yada gereklimi

bi düşüncemde hidrolizdeki - kutbu öküye bağlayıp.. + kutbuda araya bi röle bağlayı dinamoya bağlamak..
bu konuda yani elektrik noktasında gerçekten çok sıkıştım yani araştırıyorum ancak bişe bulamıyorum ne yapacağımı bilmiyorum...yardımcı olursanız çok sevinirim..herkese kolay gelsin

Yanıt #813
mem00can siteye hoşgeldiniz. Elektrik konusunda takılmayın.Akım kontrol devresi kullanmanız şart değil. Akımı suya kattığınız kimyasal miktarını artırıp azaltarak istediğiniz değere ayarlayabilirsiniz.Bu yöntemin sakıncaları şunlar:
-Akımı değiştirmek için su doldur, boşalt , kimyasal ekle azaltmakla uğraşmanız gerekiyor.Oysa pwm kullanırsanız akımı isteiğiniz değere bir düğmeyle kolayca ayarlayabiliyorsunuz.
-Sistem çalıştıkça ısınmaya başlar.Isının sistem daha fazla akım çeker.Bunlar sürekli birbirini tetikler.Akım başlangıçtaki değerin 2-3 katına çıkabilir.Burada ısınmayı  sistem tasarımıda oldukça fazla etkilemektedir.
-Plakalı sistem yapmayacağınızdan bahsettiniz.İki çelik tele 12volt verdiğinizde oldukça verimsiz bir sistem olacak.ısınma çok fazla olacaktır.Pwm kullanır akımı sınırlarsanız tek hücre olacağından elde edeceğiniz gaz miktarıda oldukça düşük olacaktır.
Benim tavsiyem imkanları biraz zorlayıp plakalı bir sistem yapmanızdır.Plakalı sistemde akımı sınırlamak çok daha kolaydır.Verim çok daha fazladır. Piyasada bulacağınız çelik teller muhtemelen düşük kalite  çeliktirler.Zamanla paslanma yaparlar.Buda sistemi kısa sürede işlemez hale getirir.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #814
betelguz hocam çok teşekkürler bilginiz için...bende aslında plaka ile çalışma yapmak isterim ancak şuan bulunduğum yerde plaka bulma şansımda yok..yani getirtme şansım olsa yine neyse sipariş versem buradan istanbula koca çelik sac kesin gönderin desem kimse ilgilenmez..normalde yoksa bende plaka başlarım diordum ama diğer verdiğim linkteki sitede görünce yaylı proje hem bulmakta basit oyüzden onu şimdilik tercih etttim..elektronik aksağam dediğiniz gibi çözelti akım için doğru ama onlada sürekli uğraşmak ölçü tutturmak zor oyüzden en güzeli dediğiniz gibi pcb devre yapmak ancak devre basksı vs bana biraz ayrıntılı lazım yani mesala ayarlamalı 12v amper ayarlı 1-10amp devre bunu nasıl bulabilirm baskı devre şeması bi sitede elektronik çok bilgi var karış karış aradım bu tür bişe bulamadım..ne yapsam acaba

Yanıt #815
Plaka konusunda yardımcı olabilirim eğer isterseniz.316L kesilmiş biçilmiş kullanıma hazır. Bazı arkadaşlara teklif edince -yok ben kendim yapmak istiyorum gibi cevaplar veriyorlar ama ben yinede teklif etmiş olayım.

Yanıt #816
betelguz hocam çok teşekkürler herşey içn..özeldende yolladım mesaj bura söz kalabalıklığı yapmamak için..yani dediğim gibi benim daha çok işime gelirdi teklifiniz ama maddi şuan zor yani ilerde yine elinizde olursa olabilir ancak şuan alma madden zor..benim şuan amacım bu işe belki tutmasada şuan biyerden başlamak..yani youtube bi motorlar üzerinde dediğim yay sistemi yapılmış bu arabada verim vermez belki ama sanki motorda veriyo gibi bi denemek istiyorum..burada şuan tek sıkıntım elektronik noktasınta bazı arkadaşlar lm324 vs 555 devresinden bahsetmişler..ben tam olarak bu devreler görev anlıyamadım yani sonuçta anladığım kadarıyla verim akıma göre hesaplanıyo bu devrelerle akım ayarı yapabilirmiyiz acaba şuan en büyük sıkıntı bu benim için

Yanıt #817
ozan abi  bende tam sana onu yollayacaktım orda 1n5404 var bendekilere iyice baktım 1n5408 orda kullanılan kontak iki yönlü siwiç  kontak kapalı iken inverter den gelen akımı kondansatöre depoluyor açık konuma geçtiginde ise kondan satördeki akımı ateşleme bobinine ve bujilere yolluyor 100uf diyor bukadar hızlı bir role bulabilirmiyim bilmiyorum elimde iki tane araç rölesi var 12v ama çalışırmı bilmem. role yerine bir mosfet kullana bilirim miyim acaba sonuçta hem yüksek voltajlı hemde yüksek akımlı mosfetler var  ama  komutu olayında kaç volt ve akıma kadar dayanır bilmiyorum  sanırım ayriyetten direnç kullanmam lazım.

abiler bu anahtarlama konusunda yardım eder seniz sevirim

bir resimde ben yükleyeyim abi bun da adam trafo kullanmış acaba bizimi hata yaptıgımız yer burasımı biz hep kısa devre yaptıryoruz sanırım.   220v luk bir terafo ilede okadar voltajı düşüremicegimize göre sanırım  trafo işide yatar benim açımdan.

offfff  offff tıkandım kaldım yahuu  diyotları seri degil de ikili yada dörtlü guruplar halinde paralel baglasak nasıl olur ozman abi denedinmi hiç  ben 20 tane 1000v bagladım banamısın demedi inverterden cıkan akımı dogrultum diyotlara verdim sanki diyota degilde  bakır kabloya vermişim gibi akımı  dıyotlarmı yandı acaba dedim tek tek ölçtüm saglam.  galiba abi biz diyotun çalışma prensibini yanlış anlamışız :))

Yanıt #818
Şu an birşey diyemiyorum.Aşırı düşünmekten beynim yanacak.Bu sebeple 1 hafta hiç bir şeyle ilgilenmeyeceğim.Hem iş , hem bu konular çok yoruyor beynimi.Bir haftalığına nadasa bırakayım diyorum beynimi.İnsan bazen mola verince çözemediği konuları daha çabuk çözüyor.

Ben kondansatörde depolanan dc enerjinin diyotlarlda gerekli yüksek voltaja ulaşamadığını ve ateşleme bobininden gelen voltajı düşürdüğünü düşünüyorum.

Bizlerin genelde bildiği diyot bir yönde akım geçirir , diğer yöne geçirmez.Bu devrelerde de kondansatörden ateşleme bobinine doğru geçirmesi gerekli.Ateşleme bobininden gelen yüksek voltajın kondansatöre geçmemesi gerekli.Burada bir sorun var.Müsait olunca 1N4007 denemeyi düşünüyorum.1N4007 1A sanırım.
Röle konusuna pek takılma.Çoğu devrede röle kullanılmıyor.Ateşleme bobininin çıkışına göre kondansatör deşarj ediliyor.Röle olsa saniyede kimbilir kaç defa aç kapa yapmalı.Rölelerin buna dayanamayacağını düşünüyorum.Aracın ateşleme ünitesinden gelen değerlere göre bir anahtarlama devresi yapılırsa o zaman durum değişebilir.Ama bence gerek yok.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #819
Betelgüz hocam,
Hidrojen enerjisi konusunda profesyonel olarak endüstride çalışıyorsunuz ve bu konuyla ilgili ürünleri pazarlıyor ve montajını yapıyorsunuz sanırım.
arabamda bu sistemi kullanmak istiyorum ama sistemi kendim yapacağım hatta hücre kısmını bitirdim sayılır. Fakat ben çelik plakalar yerine bulaşık makinesinin içinden çıkardığım krom levhaları kullanacağım.
Sormak istediğim şu, bende 2008 model benzinli 1.4 motor symbol var. bunlar enjeksiyonlu motorlar. ayrıca oksijen sensöründen bahsetmişsiniz, arabamda var mı bilmiyorum. Siz bu model bir arabaya sistem montajı yaptınız mı? yaptıysanız verim elde edildi mi? Nelere dikkat etmek gerekir. işin içinden çıkamayacak gibi olursam belki hazır sistemlerinizden birini taktırabilirim.
Şimdiden ayıracağınız vakit ve vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

Yanıt #820
Sayın shasar aracınızda oksijen sensörü var.Bu nedenle aracın uyum sağlaması için en sağlıklı yöntem aracınıza özel yazılım yüklenmiş olan çiplerden kullanmanızdır.Farklı elektronik devrelerde bulunmaktadır ama onların hem montajı hem ayarlanması biraz daha zordur elektronik bilgisi gerektirir.Biz çiplerden gayet memnunuz.%90 olumlu sonuç almaktayız.Tabi çip tek başına herşeyi halletmiyor , hidrojen sisteminizde düzgün stabil çalışmalıdır.Yolda gaz artış azalması yapmamalıdır vs..
Aşağıdaki resimde geçen ay sistemimizi çiple birlikte alıp Renault Megane 2 dizel aracına takan bir müşterimizin bugün gönderdiği bir mail var.uzun yolda 150km hızda %25 net tasarruf elde etmiş. 100km gibi daha düşük hızla kullandığında tasarrufun dahada arttığından bahsetmiş.Reklam gibi oldu ama  umudunu kaybeden arkadaşlara biraz moral verir sanırım :)

Yanıt #821
Sayın  , musti.1836

her ne kadar çalışmalara biraz ara vermek istesemde yapamıyorum.Az önce deneme yaptım.
555 timer devreli ateşleme sistemimi çalıştırdım.

10 adet 1N5408 diyotu ateşleme bobinine bağladım.     

Diyotu ateşleme bobinin artısına  ---|>|---- diğer ucunu ateşleme bobini yüksek voltaj çıkış kısmına (bujiye giden ana hatta) bağladım.Ve bingo kısa devre yapmışsın gibi arkı kesti.
Diyot serisini 20 adete çıkardım sonuç yine aynı arkı kesiyor.
Sonra 10 diyota paralel 5 diyot denedim sonuç aynı.
Diyotlara yoğunlaşmak gerekli... Sorun burada sanırım..

NTE517 diyot düşünüyorum.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/10399/NTE/NTE517.html         diyot hakkında bilgi

Bir de ekteki devre üzerinde çalışacağım.Daha önce paylaştığım pdf dosyada var.Araca uygulamasıda var.O yüzden bunu deneyeceğim.Araç sanırım Vosvos...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #822

Sayın shasar aracınızda oksijen sensörü var.Bu nedenle aracın uyum sağlaması için en sağlıklı yöntem aracınıza özel yazılım yüklenmiş olan çiplerden kullanmanızdır.Farklı elektronik devrelerde bulunmaktadır ama onların hem montajı hem ayarlanması biraz daha zordur elektronik bilgisi gerektirir.Biz çiplerden gayet memnunuz.%90 olumlu sonuç almaktayız.Tabi çip tek başına herşeyi halletmiyor , hidrojen sisteminizde düzgün stabil çalışmalıdır.Yolda gaz artış azalması yapmamalıdır vs..
Aşağıdaki resimde geçen ay sistemimizi çiple birlikte alıp Renault Megane 2 dizel aracına takan bir müşterimizin bugün gönderdiği bir mail var.uzun yolda 150km hızda %25 net tasarruf elde etmiş. 100km gibi daha düşük hızla kullandığında tasarrufun dahada arttığından bahsetmiş.Reklam gibi oldu ama  umudunu kaybeden arkadaşlara biraz moral verir sanırım :)

Cevabınız için teşekkürler. bu sistemler dizel motorlarda daha iyi verim sağlıyor sanırım. Belirttiğim gibi benim araç benzinli 1.4 motor. LPG takılı. Aynı model olmasa da benzer bir araca sistem takıp test ettiniz mi acaba? Akaryakıta ve gaza gelen zamlardan sonra bu sistemi kullanmanın mantıklı olacağına inanıyorum.

Yanıt #823
Sayın shasar  aracınızda lpg varsa şuan çip kullanmadanda hidrojen takabilirsiniz. Lpg sistemi kendini ayarlayabiliyor.Lpg li pekçok araçta kullanıldı sistemimiz. sizinki gibi araçlarda ortalama %30 a kadar  tasarruf sağlanabiliyor.LPG de Motor hacmi arttıkça tasarruf oranlarıda artmaktadır.LPG li bazı araçlardaki sonuçlar şöyle
Toyota corolla vesta:%20
Tofaş şahin:%25
BMW 320i:%35
Fiat tempra:%35
Renault broadway:%30
Chevrolet blazer:%57 (Bir forumda ilk nesil sistemimizle yapılan testti.Sistemde bazı aksaklıklar olmasına rağmen iyi bir sonuç çıkmıştı.Şuan orada yaşanan tüm sorunlar çözümlenmiş durumda)

Yanıt #824
Yaptığım plasma ignition devresi acaba ters mi ??????????????

Aşağıdaki devreye bakınca AC voltajı DC\'ye çevirdikten sonra köprü diyotun + çıkışı şase olarak kullanılıyor.
- çıkış ucuna kondansatörün - ayağı bağlı ve bu kısımdan ateşleme bobinine ve bujiye bağlanıyor.

Bizde + çıkış kondansatörün +\'sına ve ateşleme bobinine gidiyor.Bu akşam hemen denemeliyim..
Bujiye giden kısımdaki diyotlara dikkat edin.ikisindende geçen voltaj ortada buluşuyor ve geri dönmemesi gerek.....

Tek yapmam gereken + çıkışı şaseye bağlayıp ; Kondansatörün - uçucna diyot serisini bağlamak.
Bakalım sonuç alabilecekmiyim ???
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk