Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292155 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #795
hakd arkadaşım bende zaten gaz halinde 30.000 litre gaz gerektiğini belirttim.Sıvı halde değil.
1 litre hidrojen gazının ağırlığı 0,09 gramdır. bunu 30bin ile orantılarsak 2,7 kg hidrojen gazı kullanılacağı anlamına gelir.
1 litre su içerisinde ağırlıkça  111,1 gramı hidrojendir. 111,1/0,09=1234,44 litre gaz hidrojen elde edilebilir.
Bizim saf hidrojenle çalışan motorumuz dakikada 100ml sıvı hidrojen kullanırsa 100/0,09=1111 litre gaz hidrojen kullanacak demek.Buda satte 66.666 litre gaz kullanacak demektir. Biraz fazla çıktı. Gerçekte düşük olma sebebi nedir derseniz , aynı miktardaki sıvı hidrojenin verdiği enerji benzinin verdiği enerjiden 2,75 kat daha fazladır.
66.666/2,75=24.242 litre hidrojenle aynı işi görebiliriz.
24,242/60=404 litre dakikada kullanılması gereken gaz miktarı. Birazda hızlı gidelim derseniz bu rakam dahada yükselecektir.

Edit:ilave
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #796

Merhaba. Betelgüz hocam yakıt sarfiyatı konusunda yaptığınız hesaba bence doğru yönden bakmıyorsunuz. İzninizle neden böyle düşündüğümü örnek vererek açıklamaya çalışayım.

1 saatte, 6 litre yakıt harcayan motor, ortalama devir/dakika da ne kadar yakıt tüketir bence bunun cevabını vermek lazım.

Saatte 6 litre yakıt tüketiyorsa, dakika da 6 / 60 = 0,1 litre yakıt tüketir. Bunu mili litre cinsinden verirsek
0,1 * 1000 = 100 mili litre yapar.

Bu motor ortalama 3000 devir/dakikada çalışır dersek ve bu devir dakika süresinde 100 mili litre harcıyorsa;

100/3000 = 0,033 mili litre yapar. Çevirim başına örnek motorumuz, 0,033 mili litre yakıtı, yakmak için harcamaktadır.

Hemen sağlamasını yapalım.

Devir başına 0,033 ml yakıt harcayan motor, 3000 devir/dakika da ne kadar harcama yapar?

0,033 * 3000 = 99 ml ~= 100 ml yakıt.

3000 devir/dakika da, dakika başına 100 mili litre yakıt harcayan motor, bir saatte ne kadar yakıt harcar ?

100 * 60 = 6.000 mili litre = 6 litre yakıt.

Şimdi diyoruz ki, 1 dakikada, sıvı olarak (burası önemli) 100 mili litre yakıt bize yetebilir.
Betelgüz hocam, size hak verdiğim nokta da burada başlıyor. Dakikada 100 mili litre sıvı hidrojen elde etmek için, atmosferik basınç altında, kaç litre*gaz hidrojen çıkışı vermeliyiz ? Bunu bilmemiz lazım derim.

Saygılar.

sn hakd hocam  kaynaklar derki 1lt sıvı hidrojen = 700lt  gaz hidrojene , bu durumda  100ml sıvı hidrojen = 70 litre gaz hidrojene         yani 70 litre gaz hidrojen üretebilsek arabayı  çalıştırabilirmiyiz ....

Başka bir kaynakta okumuştum silindir içinde hidrojenin patlaması için 1/40 oranında olması bile yeterli diyordu peki patlama oldu diyelim itme gücüde olurmu acaba.... ::)   başarılar......

Yanıt #797
Eypde doğrusunu yazmış,

Bu noktada 2012 model benzinli bir araçta karışımların hacimsel oranları önemli, biz 14 birim havada 1 birim yakıt yakıyoruz,aracımız 3000 devir ile bile gitse,bu o çok büyük teknolojik yapı ile oluşturulan yakıt enjeksiyon sistemimiz  (bence tamamen gereksiz bir yapı) sayesinde sabit ,yani hiç bir zaman fakir karışım araca kullandıramıyoruz mecbur oran hep 14/1 dir ecu ,oksijen sensörü vs. bir ton algılayıcı ,bunu ayarlıyor malesef

Karbüratörlü bir arabada yakıt oranları ile istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz 

Şimdi 100 birimlik havanın benzinle yanması için en az 3 birim en çok 7 birim yakıta ihtiyacımız var

Dingle aracı 1600 cc benzinli 4 silindir bir araca sahip yani  

1 silindir 400 cc

400 cc lik bir hacmin yanması için içeriye en az (sıvıları sıkıştıramassınız )13 cc benzin yakıt buharı gerekli

Motorun içersinde 1 patlama 1 iş olması için

Hidrojen 2.5 kat daha fazla enerji içerdiği için en az  saf 13/2.5= 5,2 cc gaz halde hidrojene ihtiyacımız var

Hidrojen hacimsel yanma aralığı  %3 ve %74 olduğuna göre bu aralıkta istediğimiz güç kadar hidrojen gaz halde verebiliriz, kesin yanacaktır

Benzinde böyle değil 100 birim havada %8 benzin buharı yanmayacaktır

Binlerce litre hidrojen gazı olayını hala anlamıyorum hocam

1 cc hidrojen 700 cc hacmi kaplıyorsa

1 cc =1ml =700 ml hacim yanlışmıyım

Yanıt #798
edit

Yanıt #799
Arkadaşlar hidrojende dönüşümlere dikkat etmek gerek.Yoksa çok yanlış sonuçlar çıkar.
1 litre sıvı hidrojen= 70 gr
1 litre katı (donmuş) hidrojen=88 gr
1 litre gaz hidrojen =0,09 gr
1 litre sıvı hidrojen=777 litre gaz
1 kg hidrojen=3,785 lt benzin

Yanıt #800
Basit bir sağlama yapalım

1 litre hidrojen 0,09 gram ise
30000litre hidrojen x 0,09=2700gr 2,7kg

1kg hidrojen 3,785 litre benzine eşdeğer ise
2,7kg hidrojen x 3,785=10,21 litre benzine eşdeğerdir.

Yani 1 saatte 30.000 litre gaz hidroejn kullanmakla 10,21 litre benzin kullanmak eşit enerji verir.
Yapılan hidrojen motoru biraz verimsiz görünüyor.Buda ilk defa yapılıyor olmasına bağlı bişey.üzerinde çalışılırsa daha verimli hale getirilebilir.Aslında hidrojenin içten yanmalı motorda tek başına kullnımı çok verimsiz bir olaydır.Yakıt hücrelerinde direk elektriğe çevrilerek kullanılacak olursa 2kg hidrojenle normal bir araç  birkaçbin kilometre yol yapabilir.

Yanıt #801
Bir haber kanalında, \"Saffetin garajı\" programında, hyundai nin seri üretime hazır, hidrojenli yakıt hücresi ile çalışan aracını tanıttılar. 5 litre sıvı hidrojenle yaklaşık 550 km yol yaptığını söyledi Sn.Saffet Üçüncü.

Depoya 5 litre sıvı hidrojen verebilmek için 700 psi altında çalışan bir kompressör var ve hidrojeni ileten bu. Sıkışık sıvı halde bulunan hidrojen, bir basınç regülatörü sayesinde (aynı dalgıçların kullandığı tipte bir çalışma mantığına sahip) yavaş yavaş yakıt piline veriliyor ve yakıt pili içerisinde, oksijenle yavaşca yakılarak (maksimum 60 santigrat ısı +) elektrik enerjisi elde ediliyor ve böylece araç hareket ediyor.

Yakıt pilli sistemler kesinlikle daha verimli bunu söylemek mümkün,

Ayrılmış hidrojeni direkt olarak yakmak konusunda ise engosti hocamın yorumlarına katılıyorum. Fakat bir sonuca varmalı ve tekrar denemelere başlamalıyız. Burada enerjimizi harcamak biraz gereksiz. Deneme yapmalı ve sonuçları paylaşmalıyız. Benim amacım sırf hidrojenle çalışan bir sistem yapmak.
Saygılarımla.

Edit: İmla hatası

Yanıt #802
edit

Yanıt #803

Arkadaşlar bu işle ilgi bildiğim canalıcı noktalar şunlar

1- Plasma spark plug  bujiler
2- Sistemi hidrojenle beslemek
3- Hidrojen ve oksijeni ayrı üreten bir hücre (Daniel Dingel ve Yuriy Yatsenko)
4- Hücre içindeki elektroliti egzos ısısını kullanarak ısıtıp elektroliz yapmak (Daniel Dingel ve Yuriy Yatsenko)
5- Ultrasonik su buharı

Aklıma gelenler bunlar,  bunlarla mutlaka hayal edilen o sonuca ulaşılacağını düşünüyorum benim vaktim yok vakti olan denesin ;)  saygılar.....

Yanıt #804

Eypde doğrusunu yazmış,

Bu noktada 2012 model benzinli bir araçta karışımların hacimsel oranları önemli, biz 14 birim havada 1 birim yakıt yakıyoruz,aracımız 3000 devir ile bile gitse,bu o çok büyük teknolojik yapı ile oluşturulan yakıt enjeksiyon sistemimiz  (bence tamamen gereksiz bir yapı) sayesinde sabit ,yani hiç bir zaman fakir karışım araca kullandıramıyoruz mecbur oran hep 14/1 dir ecu ,oksijen sensörü vs. bir ton algılayıcı ,bunu ayarlıyor malesef

Karbüratörlü bir arabada yakıt oranları ile istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz 

Şimdi 100 birimlik havanın benzinle yanması için en az 3 birim en çok 7 birim yakıta ihtiyacımız var

Dingle aracı 1600 cc benzinli 4 silindir bir araca sahip yani  

1 silindir 400 cc

400 cc lik bir hacmin yanması için içeriye en az (sıvıları sıkıştıramassınız )13 cc benzin yakıt buharı gerekli

Motorun içersinde 1 patlama 1 iş olması için

Hidrojen 2.5 kat daha fazla enerji içerdiği için en az  saf 13/2.5= 5,2 cc gaz halde hidrojene ihtiyacımız var

Hidrojen hacimsel yanma aralığı  %3 ve %74 olduğuna göre bu aralıkta istediğimiz güç kadar hidrojen gaz halde verebiliriz, kesin yanacaktır

Benzinde böyle değil 100 birim havada %8 benzin buharı yanmayacaktır

Binlerce litre hidrojen gazı olayını hala anlamıyorum hocam

1 cc hidrojen 700 cc hacmi kaplıyorsa

1 cc =1ml =700 ml hacim yanlışmıyım

engosti hocam 5.2cc gaz demişsiniz burada bir şeyi hatırlatmak isterim geçmiş sayfalarda ve kaynaklardada var hidrojen silindir hacminin 1/40 inden az olursa yanma gerçekleşmiyor diye biliyorum;  

bu durumda 400cc bir silindir hacmi her bir turda 2 silindir hareket ediyor 400*2=800cc       800cc/40*1=20cc  her bir devirde  20cc gaz gerekir diyebilirmiyiz ?...   saygılar..

Yanıt #805
Dediğiniz doğru hocam

180 derecede 1 patlama oluyor.

Yanıt #808
Tekrar merhaba arkadaşlar. Peşpeşe yorum yazdığım için site moderatörü kusuruma bakmasın lütfen. Araştırma yaptıkça ortaya çıkan şeyleri paylaşmak istiyorum.

Bugün hidrojenin, çeliğe diffüzyonu hakkında önemli bilgiler edindim.  Biliyorsunuz ki hidrojen atomu 1 tane elektron, 1 tane proton ve 1 tane nötrondan oluşmakta. Bu da hidrojeni evrende bulunan en küçük atom yapıyor. Hidrojenin bu küçüklüğü yüzünden, istediğiniz maddeye hidrojeni hapsetmeye çalışın, 10mm çelik de kullansanız, çeliğin arasında bulunan boşluklardan bile çıkarak sızma yapıyor.

Mekanikle alakalı araştırma notları yazan yerli internet sitelerinde durumla alakalı birçok makale ve yorum okudum. Hidrojenin çeliğe diffüzyonu, çeliğin kırılganlığını aşırı derecede arttırmakta imiş. Üstelik bu konuda kesin önlem denilecek bir çözüm bulamamışlar.

Aynı sıkıntı, yakıt pili hücrelerinin yapımında kullanılan Nafion 112 polimerinde de meydana geliyormuş. Zamanla polimerin yapısı bozuluyormuş fakat, motor gibi hareketli ve yüksek basınç altında çalışan bir yapıda, bu çözünmenin kat be kat fazla olacağını tahmin etmek güç değil.

Umarım yazdıklarımın yardımı olur.
Saygılar.

Yanıt #809
selam ben stenley gibi sulu hücre yapmak istiyorum hangi malzemeden kullanmam lazım. bu boruların ebatları nedir acaba iç içe geçirdigimde nekadar boşluk kalmalı. boruların et kalınlıgı nekadar olmalı ve boruları nasıl sabitleyip baglantılarını yapa bilirim. iskenderun gibi bir yerde bunları bulmam imkansız olacak ama sanyi kazan ben kepçe dolan dur.

kuru hücre verimi çok düşük bence. tam olarak cözemedim ama stanly yüksek voltaj düşük akım kullanırken acaba 110 volt yada 220 volt kullanıla bilinirmi.   500w inverter aldım. plasma olayına biraz kurcalayim.

aklıma gelmişken birşey daha sorim stanley in çift 555 li devresini neden eksi kutba bagladını biri bana açıklaya bilirmi.  böylelikle hücrenin içinde sürekli bir voltaj birikimimi olmuş oluyor acaba.

herkeze iyi geceler. cevap ve önerilerinizi bekliyorum.