Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292304 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #780
selamun aleyküm saf hidrojen ve oksijeni en hızlı sadece elektrolizlemi ayrıştırıyoruz varmı acaba başka yontemi

Yanıt #781
      Herkese merhabalar, uzun bi aradan sonra nihayet tayin taşınma işlerini yoluna koydum... Ozan Tavşan ve Betelgüz hocam, paylaştığınız ince ayrıntılar gerçekten önemli ve az amper ve az gazla tasarruf haberi beni çok sevindirdi. Bu aralar aracıma usta hatası veya hatalı yedek parça dolayısıyla ikinci defa motor yaptırıyorum. Bu nedenle hala sizinle paylaşmış olduğum sistemimi araçta deneyemedim. Ama bu az gazla tasarruf gelişmesi dahada heveslendirdi beni... Tamda konu durağanlaşmışken değerli paylaşımlarınız için teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar...

Yanıt #782
Arkadaşlar merhaba konuyu takip ediyorum yeni üye oldum

Yanıt #783
Öncelikle herkese merhaba. Ben aracımı tamamen su ile çalışacak hale getirmeyi düşünüyorum. Konunuzu bir süre önce gördüm ve konu hakkında iki adet fikir beyan etmek istiyorum.

Bence elektroliz işlemi gerçekleştikten sonra hidrojen, oksijen karışımı değil, motora sadece hidrojen verilmeli ve fakir karışımda yanmalı. Yanmanın yavaş şekilde gerçekleşmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum.

İkinci görüşüm de, hidrojenin ayrıştırılarak, motora su buharı ile gönderilmesi. Isınan su buharının basıncı arttıracağını düşünüyorum.

Konu hakkında tecrübe ve kesin bilgim yok, sadece mevcut performans sorunlarını, hidrojenin çok çabuk yanmasına bağladım.

Hakan.

Yanıt #784
Bir de bu videoyu buldum. http://www.youtube.com/watch?v=c6WxUPvy4oA

Burada yüksek voltaj ve nisbeten yüksek akım sayesinde arkın etrafında belli oranda bir plazma oluşuyor. Bu etki ile su buharı yanıyor gibi etki veriyor. Yoksa gerçekten su yanıyor mu ? Yorumlarınızı merak ediyorum.

Yanıt #785
selam ben bu devre ile trafo surmek istiyorum acaba hangi parçalarını söküp degiştirmem lazım söylermisiniz. bunun frekansı biraz yüksek onun için.

parçaları söylerken elde edecegim frekans aralıgını da söylermisiniz.

Yanıt #786
edit

Yanıt #787
 @engosti yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bende aynı yazdığınız gibi asıl olayın motorda yanma oranı, oksijen yoğunluğu ve yanma hızı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Şu an arkadaşların amatörce yaptığı devreler, saniye başına bence yeterli \"mol\" hidrojeni motora sağlayabiliyor. İtiraz ederseniz size, 3000 devirde çalışan motorin yakan bir motorun, çevrim başına ne kadar yakıt harcadığını sormak isterim. Püskürtme başına belki 4 mililitre yakıt ya çıkıyor, ya çıkmıyor enjeksiyon ucundan. Sizi temin ederim, 30 amper altında, kuru hücre kullanılarak elde edilen gaz karışımı, bundan daha fazla hidrojen içermektedir.
Saygılar.

Yanıt #788
edit

Yanıt #789
Kovalent bağ etkisi olabilir mi acaba ? Bir çok ihtimal var fakat fizik, motorlar, oksitlenme, yanma işine kafa yormuş birisine sormak lazım derim. Şahsen bu konuda benim dediğim tutsa bile, ancak sallamış olurum :)

Yanıt #790
Engosti arkadaşım cevap gayet basit. Çünkü araç üzerinde aracı tek başına hidrojenle çalıştıracak kadar çok gaz elde edemiyor. Normal bir araç motorunun 3000 devir dakika hızla çalışması için saatte 30bin litre  hidrojen gazı gerekiyor.Bu bilgi sallamasyon değildir hidrojen araştırmaları yapan İCHET kurumundan bizzat edindiğim bir bilgi.Bu kurumun desteğiyle Türkiyedeki bir üniversitede (yanlış hatırlamıyorsam itü idi) sadece hidrojenle çalışan motor yapıldı.Yaklaşık maliyeti 300bin dolardı. Bu motorun saatte harcadığı gaz miktarı 30bin litre olup bu saf hidrojendir.Bizimki gibi oksijenle karışık halde değil.
Benim fikrim mayerin aracında  yüksek voltaj bujileriyle suyun yakılmasında hidrojen yardımcı olarak kullanılmaktaydı.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #791
edit

Yanıt #792
Link atabilirmisiniz betülgüz hocam

Yanıt #793
Link yok malesef. Bunu unido-ichete yaptığım bir ziyarette bizzat orada çalışanlardan öğrendiğim bir bilgiydi. Yinede incelemek isteyenler için unido-ichedin linki
http://www.unido-ichet.org/index.php/tr
Şöyle bir hesap yaparsak 1600cc bir motor düşünün. Bunun 3000 devir/dakikada çalıştığını düşünün.
1,6L x 1500=2400 litre (1 dakikada hava yakıt karışımı alması gerekir)
2400L x 60dk=144.000 litre (1 saatte alması gereken hava-yakıt karışımı)
Bu durumda 114.000 litre hava  30000 litre hidrojen alması gerekiyor.Düşünecek olursanız 1 birim saf hidrojen 3,8 birim hava karışımına denk geliyorki buda gayet mantıklı.Hidrojenin tam yanması için havadaki oksijeni kullanacak havada saf oksijenden oluşmadığından hidrojen miktarından fazla gaz kullanılması gerekiyor.Ayrıca hidrojenin hacim miktarına göre verdiği enerji diğer benzin gibi yakıtlardan çok düşüktür.Bu nedenle hidrojenle çalışan motorların gücü geleneksel yakıtlarla çalışan motorların gücünden daha düşüktür.1 litre hidrojeni yaktığınızda müthiş bir patlama sesi çıkar ama aslında verdiği enerji çok düşüktür.ancak içinde bulunduğu kabı patlatabilir bunun dışında  etrafa pek bir zarar veremez.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #794
Merhaba. Betelgüz hocam yakıt sarfiyatı konusunda yaptığınız hesaba bence doğru yönden bakmıyorsunuz. İzninizle neden böyle düşündüğümü örnek vererek açıklamaya çalışayım.

1 saatte, 6 litre yakıt harcayan motor, ortalama devir/dakika da ne kadar yakıt tüketir bence bunun cevabını vermek lazım.

Saatte 6 litre yakıt tüketiyorsa, dakika da 6 / 60 = 0,1 litre yakıt tüketir. Bunu mili litre cinsinden verirsek
0,1 * 1000 = 100 mili litre yapar.

Bu motor ortalama 3000 devir/dakikada çalışır dersek ve bu devir dakika süresinde 100 mili litre harcıyorsa;

100/3000 = 0,033 mili litre yapar. Çevirim başına örnek motorumuz, 0,033 mili litre yakıtı, yakmak için harcamaktadır.

Hemen sağlamasını yapalım.

Devir başına 0,033 ml yakıt harcayan motor, 3000 devir/dakika da ne kadar harcama yapar?

0,033 * 3000 = 99 ml ~= 100 ml yakıt.

3000 devir/dakika da, dakika başına 100 mili litre yakıt harcayan motor, bir saatte ne kadar yakıt harcar ?

100 * 60 = 6.000 mili litre = 6 litre yakıt.

Şimdi diyoruz ki, 1 dakikada, sıvı olarak (burası önemli) 100 mili litre yakıt bize yetebilir.
Betelgüz hocam, size hak verdiğim nokta da burada başlıyor. Dakikada 100 mili litre sıvı hidrojen elde etmek için, atmosferik basınç altında, kaç litre*gaz hidrojen çıkışı vermeliyiz ? Bunu bilmemiz lazım derim.

Saygılar.