Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

ozantavsan

Kondansatör değerinin küçük olması , daha hızlı şarj olmasını sağlar.Deşarj sonrası daha çabuk şarj olur.
Değer büyüdükte kondansatörün şarj değeride değişecektir.

Örneğin 100 mf kondansatör misal olarak 1 saniyede şarj olup enerjisiyi depolayabiliyorsa
1000 mf 2 saniyede şarj olsun.

Küçük bardak daha çabuk dolar ,büyük bardak daha geç.Küçük bardağı çabuk bitirebilirsin büyük bardakta süre biraz daha uzar.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Eypde arkadaşım resimlerden anladığım kadarıyla en dıştan giren su ilgili olduğu hücreye gidene kadar yine arada boşta olan metal levhalara azda olsa temas ediyor. kaçak akım olmaması için suyun diğer levhalara temas etmemesi gerek. Sen eğer aradaki levhalara teması engellemek için plastik bir hortum takarak izolasyon sağlamışsan  o zaman kaçak akım dediğin gibi olmaz. Ama tabi bu resimlerden  anlaşılmıyor.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

eypde

SN Betelguz teşekkürederim aydınlatıcı bilginizden ötürü  yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum aslında ilk yaptığım hücrede metallere bile temas yoktu içerdede boru vardı ama patlak oldu sağlam olmadı boruları söktüm şu an metaller yoluyla temas var evet dediğiniz gibi şu haliyle kaçak akım var

Hükümet tarafından öldürüldü Su Yakıt Hücreli Inventor
http://www.youtube.com/watch?v=PSS1ZMdt3FQ&feature=watch-vrec

ozantavsan

Plasma Plasma derken uzadıı gitti mesele..

En iyisi düzgün bir sistem yapıp devam etmek.Gerçi halen ramazan mağrurluğu devam ediyor.El kol salıyor.
Ancak dün akşam sahura kadar şu plasma ignitiona el atayım dedim.

Plastik kutuya yeni devre ve aparatlar için işe giriştim.Biraz daha sürümcemede kalır ama boş durmaktan iyidir.
Resimlerle anlatayım.

devrede gördüğünüz yeşil klemensler kondansatör bağlamak için.Böylelikle istediğim kapasitede kondansatörü sök tak yaparak deneyebileceğim.Seri olarak bağlamamada olanak sağlayacak şekilde yapıyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

daha foto çok
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

devam fotoya
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

5 dosya ek sınırı çoook azzzz...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

gevv

ozantavsan

Biliyorum da herkes uğraşmadan görebilsin diye ekledim sıradan
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

musti.1836

maşşallahı var döşemiş :)

http://www.volker-iridium.com/volker-about-us.asp

sizce kullanılan malzeme performansı artırır mı bizim kullanmak istedigimiz plasma devrelerinde kullanılırsa faydalı olurmu. iridium ve platium kullanılmış,

rica etsem sizde bir incelermisiniz.

ozantavsan

Bugün biraz vakit ayırıp kutuyu ,devreyi bitirdim.Kondansatör değişimleri için 2 adet klemens kullandım.
1 adet klemens + kısmından diyotları bağlayacağım kablo için kullandım.
1 adet klemens - , aracın şasesine bağlantı için kullanılacak kabloyu bağlamak için kullandım.
1 adet dimmer devresini kutu yanına bağladım.
Az önce çalıştırmak istedim , ama 10 mf / 400 (450-600) v kondansatörlerimi bulamıyorum.Nereye koydum kimbilir ?

Şunları bulursam deneyip vidyoya alacağım hemen.Dimmer ile AC voltajı ayarlayıp arc şiddetini kontrol edebileceğim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Günaydın ,,

AKşam kondansatörlerimi buldum. 2 adet 10 mf /400 v kutuplu kondansatör.
Klemenslere kondansatörleri seri olarak bağladım. - kutuplar birbiriyle ortada bağlantılı.
Diğer + uçlar + ve - \'de.Yani kutupsuza çevirmiş olduk.Seri bağlantı ile kapasitemiz 5 mf , voltajımız 800 volt olmuş oldu.Kısa süreli denemede 500 v dc ölçüm aldım.
+ çıkışa diyot serisini bağladım , diyot çıkışını metal bir vidaya bağladım.
- ucada metal vida takarak + uca bağladığım vidayla arc yapacak şekilde çok yakın bıraktım.
Devreyi çalıştırırken 500 dc ölçüm aldım ,ark oluşmadı.
İstediğimde ark oluşmamasıydı.Kondansatörlerle metal vidalardan deşarja geçmedi.Ateşleme sistemine henüz bağlamadım.Bağladığımda ateşleme bobininde oluşan yüksek voltaj ile kondansatörlerin deşarja geçmesini ümit ediyorum.Vakit geç olduğundan öylece bıraktım.Tabi ki kondansatörleri boşalttım.Ne me lazım masa üstünde açık , dokunan olursa çarpar.

Müsait zamanda evdeki ateşleme devresine bağlayacağım plasma ignition devremi.
Dimmerin devrede çok bir fonksiyon sağlamadığı kanaatindeyim.Ac voltajı ayarlasada kondansatör şarja geçtiğinden dc olarak değer farkı fazla oluşmadı.
Ancak asıl devredeki trafo gibi fazla akımdan korumaya yarayacaktır kanımca.

Bir iki gün sisteme dokunamayacağım , küçük kardeşimi askere geçireceğim Ankara Etimesgut kısa dönem..
Pazartesi araç fenni muayene derken bir günde öyle geçecek.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Hayırlı tezkereler...
     Ozan hocam eline sağlık, kutu gibi olmuş  :) İlk montajı bekliyoruz sabırsızlıkla...
      Benim kafama bir şey takıldı bu gün. Araçlarda eski tip ateşleme yapanlarda meksefe dediğimiz, distribütörün hemen yanında ufak bir silindir eleman var. Bana onu sık sık (6 ayda bir) değiştirmemi söylüyordu ustalar. Bu gün ustalığından şüphe etmeyeceğim bir ağabeyimiz onlar kondansatör, bozulmaz kolay kolay değiştirmene gerek yok dedi... Birileride diline değdirip ekşiyse çalışıyor gibi ilkel bir test yöntemi göstermişti. Pil gibi olduğunu söylemişti.  Meksefe nedir benim kafam karıştı şimdi. Kondansatör müdür, pil midir, araçta ne iş görür? Bir arkadaş beni aydınlatırsa bu konuda memnun olurum.
      Birde yapacağımız plasma arc a buji kabloları ne tepki verecek merak ediyorum. Bu gece karanlıkta aracım çalışırken motor kaputunu açtım ve buji kablolarımdan motor bloğundaki bulduğu temas ettiği (yakınındaki buji kablosu dahil) en yakın yerlere ufak atlamalar yaptığını gördüm karanlıkta. Yapacağımız arc\'ı hangi buji kablosu zaptedecek? Benim buji kablolarının değişme vakti mi gelmiş dersiniz?
     Herkese iyi çalışmalar...

ozantavsan

Meksefe kondansatördür.Aşağıda gerekli bilgi var.
Buji kablolarında kaçak var ve kabloları değiştirmen gerek.Değiştirirken içi ipekli tabir edilen ve etrafa parazit yaymayan buji kablolarını tercih et.Buji kablolarının belli bir akım taşıma kapasitedi vardır muhakkak.Plasma arc ekleyince durum ne olacak bende bilemiyorum.Deneyip göreceğiz.Eski kablolarını atmam hep , onlarla denerim önce.

MEKSEFE (KONDANSATÖR) : KONDANSATÖR

Kondansatör (meksefe), ateşleme donanımının sürekli olarak çalışabilmesi amacıyla platinin yalıtılmış ,ucu ile, şasi arasına ve akım dağıtıcısının içine ya da dışına yerleştirilmiş bir araçtır.

Motor çalışırken platinler açıldığı halde birinci devre akımı platinlerde ark yaparak atlamak isteyeceğinden platinler çabuk yanar. Ayrıca, akım yükseltici içindeki çekirdeğin mıknatıslanma oranını azaltacağından, ikinci devre yüksek voltajını düşürerek motorun çalışmasını durdurur. İşte, kondansatör platinlar açıldığı anda bu zararlı fazla (şelf endüksiyon) voltajını üzerinde topluyarak ikinci devrede yüksek voltajın doğmasını sağlar.

Yapısı

Birbirleri üzerine yuvarlatılarak sarılmış ya da üst üste konmuş, araları yalıtılmış mika ya da kağıt ile ayrılmış ince kalay levhalardır.

Arızası, platinler arasında fazla kıvılcım varsa, meksefe bozuktur ya da bağlantıları gevşek ve kirlidir. Gevşeklik ve kirlilik giderildiğinde de yine platinler arasında kıvılcım görülürse meksefe yenisi ile değiştirilmelidir.

Şekil 2.

Sökülmüş bir kondansatör; 1-Kondansatörün şasi ucu. 2-Parafinli kağıtlar. 3-iki kalay levhasından birisi.(Bu iki kalay levhasından birisi, birinci devreye sağ taraftaki ucu ile öteki ucu 1 numaradan şasiye paralel bağlanır.)

DETAYLI Bilgi :  http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/atesleme_sistemi/atesleme_donanim.htm
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Hımm, teşekkürler Ozan hocam. Şimdi gayet net anlaşıldı neyin ne olduğu : ) Şeffaf görünür bir distribütör kapağı alırsak daha sağlıklı anlayabiliriz meksefenin sağlamlığını platinin atlatma yapıp yapmadığını görerek... 
     Ben o ipek buji kablolarından ankara ostimde aramıştım geçen yıl bulamadım bir türlü. Bulursam bir kaç metre alıcam yedek dursun. Hep aklımda bu konu zaten...

musti.1836

ozantavsan

Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun.Allah Kazasız , Belasız  , Tüm Sevdiklerimizle Mutlu Bir Bayram Geçirmek Nasip Etsin.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

musti.1836

herkeze selam bir ara iki bayram arsı evlenmek iyi degil felan denirdi.  şimdide iki bayram arası ileti yazmak iyi degil diye bir söylentimi var :)

her gün giriyorum fom a  tık yok millet daha tatilde sanırım.

acabaa kurban bayramı mesajını yazıp tamı çıksam siteden nede olsa pek bişey yazılmaz ozaman kadar :)

herkeze iyi geceler allaha emanet olun.

ozantavsan

Kardeş forumumuzdaki paylaşımımı alıntı olarak paylaşmak istiyorum.
---------------------

Merhaba Arkadaşlar ,

Hidrojeni lpg hortumuna vermenin bir espirisi yok.Ama tehlike riski daha yüksek.KArbüratörlü araçta hava filitresinden sonra karbüratör boğazına veriyoruz.İsterseniz ince hortumla boğazdan aşağı salın o da olur.Bu şekilde verdiğinizde geri alev tepmesi oluşması durumunda geri ateş önleyici ile önlem almış oluruz.

Peki LPg ile hidroejni bu şekilde kullanıyorsak \" LPG alev alırsa neolacak ?
İşte burada il düşünceniz şu olur.LPG alev alır , LPG regülatörü havaya uçar.Çünkü lpgde flashback arrester yok.Ammaa iş öyle değil.

Sadece LPG veya Benzinle kullanımda dahi karbüratörde ayarsızlık varsa geri ateşleme yaşanabilir.KArbüratör üst kapağı açıkken çalıştırdığınızda alev , tabanca sesi gib patlama sesi yapar.Alev yukarı doğru yükselir.Ama anlıktır kesilir.Siz gaza yüklenip ayağınızı çektikçe artar azalır , kesilir.
Geri tepme hava boşuklarından basıncı atar.KArbüratörde hava alma borusundan basınç dışarı kaçarak etki azalır.Böyle olmasaydı , kapalı olsaydı.KArbüratör üst kapağı veya zayıf bulduğu kısımdan plastiği patlatır kırardı.Normal şartlarda geri ateşlem olsada lpg regülatörü patlamaz.

LPG + hidrojende geri alev tepmede karbüratör üstüne mone edilen LPG mikseri bir nevi geri ateşlemeyi önler.LPG regülatörü patlamaz.
Ama hidrojeni lpg boruna verirsek bu durumda değişme olabileceğini düşünüyorum.LPg ile hidrenin alev alma katsayıları farklı.

Gelelim LPG nin basınçlı gelmesi mevzusuna.Aracımın tamiratlarını kendim yaptığımdan konuyu daha uzun anlatacağım.
Araç LPGde çalışırken karbüratör üst kapağını söktüğünüzde lpg mikserden tatlı bir hava (esinti) sesi alırsınız.Elinizi lpg mikser ortasına sokun , öyle basınç hissetmezsiniz.Çünkü LPg depodan sıvı olarak regülatöre gelirken valften geçer ilk basınç buradadır.Buradaki valfin içini söküp kontak açtığınızda basınç sesi duyarsınız ve aynı anda bu basınçla yukarıya doğru çıkan basınçlı gazı görürsünüz.REgülatöre gelen sıvı lpg burada motor suyunun sıcaklığı ile gaza dönüşür.İçinde 2 adet diyafram vardır.Araç çalışırken karbüratörden çekilen vakum , lpg hortumundan geçerek ana diyaframı çekerken , gaz haldeki lpg karbüratör ulaşır.Yani gaz haldeki lpg emilen havanın vakumu ile aracımıza girer.Regülatördeki basınç ile oraya ulaşmaz.

Eğer benim dediğim hidrojeni LPG regülatörden önce sıvı lpg ile birlikte sisteme vereceğim diyorsanız ; O zaman lpgnin basıncı buna engel olabilir.
Bu zaten gereksiz bir işlemdir.HHO bir gazdır ve sıvı bir yakıt ile aynı yeri paylaşmasını istemek zor bir durumdur.Bir şekilde olsa bile sıcak olan regülatörde alevlenme olursa sıvı lpgyi ateşlme , regülatörü infilak ettirme gibi çok tehlikeli durum yaratabilir.Daha önceki araştırmalarımda böyle bir şeyi deneyerek lpg sistemini patlatmış birinin yazısını okumuştum.Başka bir paylaşımda ürettiği hidrojeni depolayıp motora veren biriniz Anadol markaydı sanırım , aracının motor üst kapağını hava uçurduğunu ve sanayide patlamayı duyan herkesin koşup geldiğini okumuştum.

EEE benzinde sıvı yakıt Hidrojenle kullanınca aynı durum olmuyormu ? HAYIR.. Depodan gelen benzin karbüratör benzin memesine geldiğinde çok küçük partiküllere ayrılmış oluyor.Yani gaz durumuna yakın bir halde oluyor.Zaten karbüratörü gözlemlediğizce öyle şarıl şarıl benzin gelmez.

Biz hidrojeni emme manifoltlarına ayrı ayrı delik açıp vereceğiz.Ya da klasik yöntemle karbüratör boğazından vereceğiz.

Şimdi konu uzadı ama Ekomax vesairede az üretimle tasarruf sağlanıyorsa konusuna değineceğim.

Diyelimki bu sistem toplamda 120 ml hidrojen üretiyor.Ver emme manifoltuna ayrı ayrı veriliyor. 8 subaplı bir araçta 4 emme 4 egzos subapı var.
120/4=30ml her emme bölümü delinerek 30 ml veriliyor.Sistem az akım çekiyor.Güzel.

Veya her emme bölümüne 120 ml veriyor. 120x4 = 480 ml dakikada üretilen hho.Bu da tamam.

Benim 9x9 cm ebatlı 9 adet 316L çelik plakalı 8 hücreli -nnn+nnn- bağlantılı sistemim 1 dakikada 11-12 amperde 750 ml gaz üretiyor.
5 ampere ayarlasam 350-400 ml üretecektir.

120ml için 1,6 amper yeterli gibi gözüksede üretemez sanırım.

Durum böyleyse çelik tel ilede üretilebilirdi.Bu kadar zahmete girmezdik.Bu kadar masraf olmazdı.Bir kavanoz ve çelik tel = 120 veya 300 ml hho.
Aklıma hemen youtube ve benzeri sitelerdeki kişilerin aynı şekilde araçlarına monte ettikleri basit kavanozlu düzenekler geliyor.Ve tasarruf sağladık diyorlar.Avusturya polisimiydi yanılmıyorsam aynen böyle yapmış vidyosu var ve yakıt sarfiyatımız düştü diyor.

Biraz profesyoneller bizim yaptığımız şekilde yapıyorlar.Çoğu küçük ebatlı plakalarla yapıyorlar.

ACaba az miktar hidrojenmi bu tasarrufu sağlamakta.Bana son zamanda öyle gibi geliyor.

İlk denemem aklıma geliyor.15x15 civarı 306L çelik plaka ve 4 hücreydi sanırım.Denek olarak 1300 motor 70 beygir 1994 model halen kullandığım skoda favoritim.

KArbüratör üst kapağını aldım.Hidrojen hortumunu boğazdan az aşağı saldım.Motorun çalışmasında gözle görülür , kulakla işitilir bir değişiklik yok.
Sonra avans ayarını saat yönünde distiribütörü çevirerek düşürdüm.Motor sallanıyor ,ateşleme zar zor yapıyor konuma getirdim.Silkelenirken stop ediyor.Devir göstergesi çok düşükte.
Benzinde çalıştırıyorum.Hidrojen vermiyorum o esnada .Motor tekliyor stop ediyor.Motor durmadan Hidrojen hortumunu boğaza veriyorum.
Ahaaa motor sakin ve tatlı tatlı çalışıyor.Stop etme yok ,motorda en ufak sarsıntı yok.Avansı ayarını sanki hiç bozmamışım.Rolanti 800 devir civarı.
Yani hidrojen avans ayarı bozukluğundaki kötü durumu tamamlıyor ,araç rahat çalışıyor.

Sonra avans ayarı normal konumuna ayarlanıyor.LPG benzin seçici düğme orta kademeye getirliyor.Yani benzin akışı kesiliyor.Yani karbüratörde kalan az benzinle çalışıyor.Yaklaşık 2 dakika motor normal çalışıyor , sonra sarsılmaya , iç çekmeye teklemeye başlıyor ve sarsıla sarsıla stop ediyor.

Aynı şartlarda düğme ortaya alındığında hidrojende verilmeye başlıyor.KArbüratörde kalan benzin + hidrojen.Araç yaklaşık 2 dakika çalışıyor.Hidrojenle zaman olarak çalışma süresi bir kaç saniye fark ediyor ,kayde değer bir fark değil.Ama motor hiç teklemiyor.Sarsılmıyor ve birden motor duruyor anlamıyorsunuz durduğunu.Yana göstergelerden akü şarj lambasından anlıyorsunuz.

Bu denemelerde üretilen hidrojeni kullanıyoruz.Bubbler olarak plastik boya kutusunu su doldurup kullanıyoruz.Ve son deneme yapıyoruz.
Araç benzinde ve ayarlıyken çalıştırıyoruz.Hani normalde hidrojeni verince gözle görülür , kulakla işitilir bir fark algılamıyorduk ya.Devir göstergesinde de artış olmuyordu.Denememizde araç benzin + hidrojenle çalışırken ,bubbler olarak kullandığımız plastik boya kutusunun kapağını bastırıyoruz.Bu esnada içinde biriken toplam hidrojeni birden karbüratöre göndermiş olduk ve aynı anda motor çalışma sesi ve devir yükseldi.Sanki içeriden biri gaza bastı.

(Başka bir gün benzinli çalışma + hidrojen ile arkadaşı ve ailesini aldım.Araçta benzin az.Arkadaşın sistemden haberi var , ama o an hidrojenin devrede olduğundan haberi yok.5 kilometre yol aldıktan sonra araç sanki vitesi boşa atmışsın gibi yavaşlamaya başladı.Arkadaş ne oldu derken gözüm göstergelere ilişti.
Göstergeler , şarj lambası yanıyor.Benzin bitmiş.Bu durumda motor muhakkak teklemeliydi.Benzin bitti dedim arkadaşa .Eee oğlum araç hiç sarsılmadı , teklemedi ya dedi ,anlamadık.Bende hidrojen devredeydi deyince , ikimizde hidrojenin faydasını teyit ettik.Vayy dedik.Göstegeler olmasa aracın stop ettiğini anlamayacaktık.Bu bana cesaret verdi ve LPG ile hidrojeni aynı anda kullanıp denemeya başladım.Dik yokuşlarda benzinde nasıl çıkıyorsa ,lpg+hidrojendede aynı çıkmaya başlamıştı.Ama yakıt testi yapamadım bugüne dek.İnşallah tekrar monte edince LPg ile kullanıp bakacağım.Aylık kullanımım ne kadar yaktığı belli, değişirse tasarruf ettik demek)

Bu bize bir kaç mesaj önce bahsettiğim ürettiğimiz hidrojeni gerekirse bir kaç bubbler kullanıp depolamamız konusu ile ilgili.Normal 400 ml gibi bir gaz üretiyoruz ama o kadarımı kullanılıyor ? biz 1 litre üretelim ama anlık çekilen gaz sabit 400 ml olsun ki randıman + tasarruf yapalım.
İşte böyle bir durumda sistem işe yarar.İçeriden biri gaza basmış gibi olur demiştim.Böyle bir durumda gaza daha az dokunursunuz.Gaza daha az dokunmanız demek !!!!

* Benzin + hidrojende depodan daha az benzin göndermeniz demek
Daha az benzin , daha fazla yol = Tasarruf + Hidrojenle gelen güç artışı = fazla yol = Tasarruf

* LPg +Hidrojen LPg deposundan daha az sıvı lpgnin regülatöre gelmesi , daha az gaz hale geçmiş lpg , karbüratörden vakumla daha az lpg çekimi
daha fazla yol ve güç artışı = Tasarruf

Bunlara ek olark hidrojejenin ısı tutması ve motor hararetinde düşme = ISı kaybıyla oluşacak verim kaybının azalımı = KAybolan enerjinin bir kısmının geri kazanımı.

Bu anlattıklarımı şemaya dökersem sanırım kafamda sistem daha iyi oturacak.Aracım montajı bekliyeli belki 8 ay oldu.Ama önce kafamda oturması gerek.Belki titizlik ,belki mükemmelliyetçilik , ne derseniz...

Ama bu anlattıklarım sanki bana tasarrufa götürecek gibi geliyor.Her zaman sistemde eksikli duyuyorum.Sonra yavaş yavaş kafamda şekilleniyor.
Konuya ilgi azalmış gibi geliyor çoğunuza , otumamış bir sistemle sonuç beklenemez.Bu kadar basit olamaz.İlerleme süreci böyle , belki yavaş ama böyle ilerlemesi normal.Hemen sonuç beklemeyelim.Fikir sunalım ,paylaşalım , deneyelim ,eleştirelim ki sonuca yaklaşalım.Gerisi zaten gelir.

Epey uzun oldu , sıkıldıysanız affedin
İyi Akşamlar

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

musti.1836

selam bu devrenin çalışma rekans aralıgı nedir acaba.

zerog26

youtubede 1 video seyrettim su anda bulamiyorum adamlar su dan cikan gazi pompa ile mutfak tupunun icine basiolar calisan aracta ve daha sonra tupten motora veriolar 100 de 100 su ile calisio denilebilir su sistemlerde en buyuk dert cikan gazin az olmasi ve basincsiz olmasi adamlar bu sekilde bisey yapmislar sirilankali bi kac genc..

gatabil

Alıntı yapılan: musti.1836 - 04 Eylül 2012, 02:26:15selam bu devrenin çalışma rekans aralıgı nedir acaba.

ortama 1 khz görünüyor  100 hz ve 10khz aralıklarında çalışabilir gözüküyor.

gatabil

Alıntı yapılan: zerog26 - 04 Eylül 2012, 09:46:17youtubede 1 video seyrettim su anda bulamiyorum adamlar su dan cikan gazi pompa ile mutfak tupunun icine basiolar calisan aracta ve daha sonra tupten motora veriolar 100 de 100 su ile calisio denilebilir su sistemlerde en buyuk dert cikan gazin az olmasi ve basincsiz olmasi adamlar bu sekilde bisey yapmislar sirilankali bi kac genc..

zerog26, merak ettim gördüğün arabada, karbüratüde kullanıyorlarmıydı. aklıma bir fikir geldi şu an, şöyleki;
\"kapalı devre bir motor\" yani yakıtın içinde zaten oksijen ve yakıt olarak hidrojen var ! neden kapalı devre olmasınki? bu konuda fikri olan veya uygulaması olan varmı acaba?

betelguz

Bayram tatili iş güç derken epey uzun süredir bakamamıştım forumumuza.Forum sessizliğe bürünmüş. Biraz canlandıralım  :D
Ozantavsan arkadaşım düşük gaz miktarı ile tasarruf sağlanması konusunda haklısınız sanırım.Yurtdışı forumlardada bu yönde gözlemim var.Ayrıca kendi uygulamalarımızdada bu sonuca vardım.Yurtdışı forumlarda akımın bir hatta yarım amper bile artıp azalması tasarruf oranını oldukça fazla etkilediğinden bahsediliyor.Bu nedenle araçta tasarruf sağlanamamışsa azar azar akımın değiştirilerek denenmesi gerektiği söyleniyor.Örneğin Karbüratörlü bir araçta deneyen bir kişi önce 15 amperde denemiş araç çekişi oldukça artmasına rağmen tasarruf sağlayamamış sonra birer birer amperi düşürmüş. Amper düştükçe araç çekişide azalmış ancak en son 5 ampere düşürdüğünde araçta %50 lik bir tasarruf sağlayabilmiş. Bu yurtdışından bir örnekti.Birde bizden bir örnek vereyim.
Citroen berlingo dizel araçta önce 15 amperde deneme yaptık %50 tasaruf sağladık.Sonra deneme amaçlı daha fazla gaz daha çok tasarruf sağlarmı diye amperi 20-25 amper seviyelerine çıkardık.Yapılan ölçümde şok olduk :) Araç normale göre %50 fazla yaktı. Şuan amperi düşürürülmüş olarak kullanmakta.Bir depo ile 550 km yol yapan araç şimdi 880 km yol yapıyor. Yani %60 tasarruf sağlanmış durumda. %60 lık tasarrufa daha önce mitsubishi L200 araçlarda ulaşmıştık.Citroen berlingolarda bu seviyeye ulaşan ikinci aracımız oldu.Bazı belli marka araçlarda çok iyi sonuç alınıyor.mesela Mitsubishi L200, Citroen berlingo, mercedes E200-E230-D200 bu modellerde %40 ila %60 arası tasarruf sağlanabilmektedir.

Bu arada yeni çalışmam saf hidrojen üretimiyle ilgili malzemeleri ancak toparlayabildim.Şimdi  malzemelerin birleştirilmesi kaldı.Umarım bu ay bitmeden tamamlarım.Bu sistem oldukça komplike bir sistem oluyor.Üzerinde iyice bir kafa yormak lazım  ::)

ozantavsan

Sayın Betelguz , uzun süre sonra paylaşımınızı görmek sevindirdi.Bende kısa sürede sistemi monte etmeyi düşünüyorum.Ve 5 amper akım ile kullanıp 350-400 ml civarı hidrojen üretip kullanmak.
Böylelikle araçta hidrojen sisteminin getirdiği enerji yükünü azaltmak.Normalde 15 ile 25 amper arası denemelerim olmuştu.Bu denemelerde yakıt hesabı yapmamıştım.Sistemde tam oturmamıştı.
Şimdi sistem oturmuş durumda , bubbler harici aktif karbon ve zeolit kullanarak bir filitre yapacağım.
Bu filitrenin gazı temizlerken ph değerinide düşüreceğini düşünüyorum.Daha temiz hidrojeni motora göndererek içeride oluşabilecek korozyonu minimuma indirebiliriz.
Metal bir check valfin içerisine iki adet havataşı (giriş ve çıkış) + aktif karbon koyarak flashback arrester olarak kullanmayı düşünüyorum.

Akımı 5 ampere çekmek sistemde ısı oluşumasınıda azaltacaktır.20 amper çeken sitemi , 5ampere düşürünce 15 amperlik bir kazanç oluşacakç15 amper x 12 volt = 180 watt geri dönecek.
Az enerji harcama yine tasarruf..

Youtube vesairede kavanoz içi çelik tel ile kullanım çok sık görülüyor.Ve tasarruf ettiklerini söylüyorlar.Hepsinin yalan söyleyeceğini sanmıyorum.Demekki az akım ve az hidrojen ile kullanıyorlar ve tasarruf sağlıyorlar.Bundan yola çıkarak bizlerde düşük akım ve miktar ile testlerimizi yapmalıyız.

bu uğraşımızda amaç rolantinin artması , güç artışı olmmalıdır.Hidrojen ile daha fazla yol katedebilmek olmalıdır.Gerektiğinde LPG ayarını kısın , araç çekişten düşebilir ,düşsün.Hidrojeni devreye sokun azalan çekişi hidrojen vererek eski konumuna getirin.Hidrojensiz çekiş ve performansı , lpg ayarınızı kısıp,hidrojen takviyesiyle aynı seviyeye getirin.

Kısılmış lpg daha az lpg harcamanızı sağlayacaktır.Tasarrufu getirecektir.
Hidrojen desteğiyle daha iyi yanma tasarrufu getirecektir.
Fakat benim lpg ayarım aynı olsun , hidrojen çekişi arttırsın derseniz elde edilecek tasarruf miktarı düşecektir diye düşünüyorum.

PErformans artışı istiyorsanız hidrojende verilse tasarruf edilemez.Çünkü performans = Fazla yakıt
Ne kadar performans , çeliş , atiklik , o kadar yakıt demektir.
Fazla yakıtta tasarruftan söz edilemez.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Lpg li araçlarda LPG nin kısılması gözlemlediğime göre ters etki yapmaktadır.Şöyleki lpg kısıldığına lpg/hava oranı dengesi bozulduğundan daha verimsiz bir yanma olmaktadır.Denediğimiz bazı araçlarda lpg kısıldığında normalden fazla yakma görülmüştür.Bence aracı normal ayarlarında bırakıp hidrojen sisteminde amperle oynayarak en verimli nokta bulunmalı.Lpg li araçlara fazla hidrojen verildiğinde çekiş ciddi derecede artabilmekte ancak beklenen yeterli tasarruf sağlanamayabilinmekte, amper düşürüldüğünde çekişte düşmekte ama tasarruf oranı artmakta.Sizin araçta 5 ila 10 amper arasındaki değerlerde denemeler yaparsanız iyi bir sonuç alabileceğinizi düşünüyorum.

zerog26

arkadaslar yukarida bahsettigim videoyu buldum adam bagaja tup koymus anladigim kadariylada arada urettigi gazi tupe basi ve tupten basincli olarak kullanio ....

http://www.youtube.com/watch?v=9W80ez5bQ80      video bu 1.06 dakikasinda dikkat edilirse tup arabanin bagajinda..

simdi ben daha bu ise baslamadim ama en yakin zamanda baslicam arastirmaya devam ediyorum..

arabalara lpg takan bi abimizle konustum ve bu sistem icin karbirotoru iptal ederek deneyebilirz dedi cunki benzin ve gaz\'in yanmasi icin hava gerektigini soledi ama bu gaz\'in yanmasi icin hava gerekmio olabilir dedi.

simdi benim dusuncem bi kopmres makinesiyle deneme amacli cikan gazi komperesorun hava tankina cekip daha sonra bu gazi basincli bi sekilde arabaya vermek .....

bu olay icinde 1 video vereyim sizlere

http://www.youtube.com/watch?v=FkrQojFCUAs   bu videonun 2.45 dakikasina bakarsaniz hidrojen tupunden cikan basincli gazi arabanin karburatorune veriyorlar ve sonuc ortada araba sorunsuz calisiyor. dusuncelerimiz gazi cikartip direk vermek yerine cikan gazi basincli sekilde motora vermeyi dusunmeliyiz.

betelguz

Zerog26 arkadaşım bence çıkan hho gazını yüksek basınçta depolamayı hiç düşünmeyin.Çünkü oksijenle karışık haldeki hidrojen gazı çok kolay bir şekilde yanıp büyük bir patlamaya neden olabilir. Küçük bir statik elektrikten bile patlama ihtimali yüksektir. Eğer illa depolamak istiyorsanız saf halde hidrojen gazı üretip depolayabilirsiniz.Bunda bir sakınca olmaz.Bir arabayı sadece hidrojenle çalıştırmayı düşünüyorsanız motorun verimli bir şekilde çalışması için saatte 30bin litre hidrojen gazı gerekeceğini hesaba katmayı unutmayınız.İnternette gördüğünüz her videonunda doğruları gösterdiğini sanmayınız.Malesef insanlar ilgi çeksin izlensin diye biçok yalan, saçma sapan videolar yayınlamaktalar.

zerog26

oksiyen kaynak makineleride hidrojen gazi degilmi sonucta hocam mantikli olmasina hem mantikli hemde sanayide kaynak yaparken gaz purmuzlerde kullanilan bi sistem gibi borudan cikiyor ve cakmakla yakiliyor. yani dusundugumuzde ornegini verdigim kompresor olayinda gazi hapsettikten sonra farzedelim tuplere takilan purmuzle deneme yapilabilir ve ayriyetten purmuzlerde gaz ayarida var videolarda cok defa seyrettim adamlar bildigimiz balona hidrojen gazi elektrolizden basiolar ve normal tuplu ocaga bagliolar ve normal gazmis gibi kullaniolar.. kucuk bi deneme yapmayi dusunuorum tabi guvenlik sart deneme icin hic bi sistemim yok o ayri bi konu .....Ama bence stan mayerde %100 su ile calisan araba yaptiginda bu sekilde kullanmis olabilir ...

yani hocam olusan gazi direk cekmicez (gaz yeterli seviyeye ulasinca alicaz bu gazi)ve yaptigimiz sistemin klimalardaki gibi once havasini alicaz icinden, ben klimaci olarak 3 yil calistim klima borularinida bagladiktan sona kompresorun icindeki hava alinir cunki eski sistem klimalarda bu gazlar yaniciydi...bilmem anlatabildim mi ?

bence denenebilir baska bi sistemde adam urettigi gazi buzdolabi motoru ile bildigimiz mutfak tupune basiodu. video linki burda  http://www.youtube.com/watch?v=z1SAojDB-Uc

mertkan_37

selamun aleyküm saf hidrojen ve oksijeni en hızlı sadece elektrolizlemi ayrıştırıyoruz varmı acaba başka yontemi

philipmsno

Herkese merhabalar, uzun bi aradan sonra nihayet tayin taşınma işlerini yoluna koydum... Ozan Tavşan ve Betelgüz hocam, paylaştığınız ince ayrıntılar gerçekten önemli ve az amper ve az gazla tasarruf haberi beni çok sevindirdi. Bu aralar aracıma usta hatası veya hatalı yedek parça dolayısıyla ikinci defa motor yaptırıyorum. Bu nedenle hala sizinle paylaşmış olduğum sistemimi araçta deneyemedim. Ama bu az gazla tasarruf gelişmesi dahada heveslendirdi beni... Tamda konu durağanlaşmışken değerli paylaşımlarınız için teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar...

engosti

Arkadaşlar merhaba konuyu takip ediyorum yeni üye oldum

hakd

Öncelikle herkese merhaba. Ben aracımı tamamen su ile çalışacak hale getirmeyi düşünüyorum. Konunuzu bir süre önce gördüm ve konu hakkında iki adet fikir beyan etmek istiyorum.

Bence elektroliz işlemi gerçekleştikten sonra hidrojen, oksijen karışımı değil, motora sadece hidrojen verilmeli ve fakir karışımda yanmalı. Yanmanın yavaş şekilde gerçekleşmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum.

İkinci görüşüm de, hidrojenin ayrıştırılarak, motora su buharı ile gönderilmesi. Isınan su buharının basıncı arttıracağını düşünüyorum.

Konu hakkında tecrübe ve kesin bilgim yok, sadece mevcut performans sorunlarını, hidrojenin çok çabuk yanmasına bağladım.

Hakan.

hakd

Bir de bu videoyu buldum. http://www.youtube.com/watch?v=c6WxUPvy4oA

Burada yüksek voltaj ve nisbeten yüksek akım sayesinde arkın etrafında belli oranda bir plazma oluşuyor. Bu etki ile su buharı yanıyor gibi etki veriyor. Yoksa gerçekten su yanıyor mu ? Yorumlarınızı merak ediyorum.

musti.1836

selam ben bu devre ile trafo surmek istiyorum acaba hangi parçalarını söküp degiştirmem lazım söylermisiniz. bunun frekansı biraz yüksek onun için.

parçaları söylerken elde edecegim frekans aralıgını da söylermisiniz.

engosti

hakd

@engosti yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bende aynı yazdığınız gibi asıl olayın motorda yanma oranı, oksijen yoğunluğu ve yanma hızı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Şu an arkadaşların amatörce yaptığı devreler, saniye başına bence yeterli \"mol\" hidrojeni motora sağlayabiliyor. İtiraz ederseniz size, 3000 devirde çalışan motorin yakan bir motorun, çevrim başına ne kadar yakıt harcadığını sormak isterim. Püskürtme başına belki 4 mililitre yakıt ya çıkıyor, ya çıkmıyor enjeksiyon ucundan. Sizi temin ederim, 30 amper altında, kuru hücre kullanılarak elde edilen gaz karışımı, bundan daha fazla hidrojen içermektedir.
Saygılar.

engosti

hakd

Kovalent bağ etkisi olabilir mi acaba ? Bir çok ihtimal var fakat fizik, motorlar, oksitlenme, yanma işine kafa yormuş birisine sormak lazım derim. Şahsen bu konuda benim dediğim tutsa bile, ancak sallamış olurum :)

betelguz

Engosti arkadaşım cevap gayet basit. Çünkü araç üzerinde aracı tek başına hidrojenle çalıştıracak kadar çok gaz elde edemiyor. Normal bir araç motorunun 3000 devir dakika hızla çalışması için saatte 30bin litre  hidrojen gazı gerekiyor.Bu bilgi sallamasyon değildir hidrojen araştırmaları yapan İCHET kurumundan bizzat edindiğim bir bilgi.Bu kurumun desteğiyle Türkiyedeki bir üniversitede (yanlış hatırlamıyorsam itü idi) sadece hidrojenle çalışan motor yapıldı.Yaklaşık maliyeti 300bin dolardı. Bu motorun saatte harcadığı gaz miktarı 30bin litre olup bu saf hidrojendir.Bizimki gibi oksijenle karışık halde değil.
Benim fikrim mayerin aracında  yüksek voltaj bujileriyle suyun yakılmasında hidrojen yardımcı olarak kullanılmaktaydı.

engosti

engosti

Link atabilirmisiniz betülgüz hocam

betelguz

Link yok malesef. Bunu unido-ichete yaptığım bir ziyarette bizzat orada çalışanlardan öğrendiğim bir bilgiydi. Yinede incelemek isteyenler için unido-ichedin linki
 http://www.unido-ichet.org/index.php/tr
Şöyle bir hesap yaparsak 1600cc bir motor düşünün. Bunun 3000 devir/dakikada çalıştığını düşünün.
1,6L x 1500=2400 litre (1 dakikada hava yakıt karışımı alması gerekir)
2400L x 60dk=144.000 litre (1 saatte alması gereken hava-yakıt karışımı)
Bu durumda 114.000 litre hava  30000 litre hidrojen alması gerekiyor.Düşünecek olursanız 1 birim saf hidrojen 3,8 birim hava karışımına denk geliyorki buda gayet mantıklı.Hidrojenin tam yanması için havadaki oksijeni kullanacak havada saf oksijenden oluşmadığından hidrojen miktarından fazla gaz kullanılması gerekiyor.Ayrıca hidrojenin hacim miktarına göre verdiği enerji diğer benzin gibi yakıtlardan çok düşüktür.Bu nedenle hidrojenle çalışan motorların gücü geleneksel yakıtlarla çalışan motorların gücünden daha düşüktür.1 litre hidrojeni yaktığınızda müthiş bir patlama sesi çıkar ama aslında verdiği enerji çok düşüktür.ancak içinde bulunduğu kabı patlatabilir bunun dışında  etrafa pek bir zarar veremez.

hakd

Merhaba. Betelgüz hocam yakıt sarfiyatı konusunda yaptığınız hesaba bence doğru yönden bakmıyorsunuz. İzninizle neden böyle düşündüğümü örnek vererek açıklamaya çalışayım.

1 saatte, 6 litre yakıt harcayan motor, ortalama devir/dakika da ne kadar yakıt tüketir bence bunun cevabını vermek lazım.

Saatte 6 litre yakıt tüketiyorsa, dakika da 6 / 60 = 0,1 litre yakıt tüketir. Bunu mili litre cinsinden verirsek
0,1 * 1000 = 100 mili litre yapar.

Bu motor ortalama 3000 devir/dakikada çalışır dersek ve bu devir dakika süresinde 100 mili litre harcıyorsa;

100/3000 = 0,033 mili litre yapar. Çevirim başına örnek motorumuz, 0,033 mili litre yakıtı, yakmak için harcamaktadır.

Hemen sağlamasını yapalım.

Devir başına 0,033 ml yakıt harcayan motor, 3000 devir/dakika da ne kadar harcama yapar?

0,033 * 3000 = 99 ml ~= 100 ml yakıt.

3000 devir/dakika da, dakika başına 100 mili litre yakıt harcayan motor, bir saatte ne kadar yakıt harcar ?

100 * 60 = 6.000 mili litre = 6 litre yakıt.

Şimdi diyoruz ki, 1 dakikada, sıvı olarak (burası önemli) 100 mili litre yakıt bize yetebilir.
Betelgüz hocam, size hak verdiğim nokta da burada başlıyor. Dakikada 100 mili litre sıvı hidrojen elde etmek için, atmosferik basınç altında, kaç litre*gaz hidrojen çıkışı vermeliyiz ? Bunu bilmemiz lazım derim.

Saygılar.

betelguz

hakd arkadaşım bende zaten gaz halinde 30.000 litre gaz gerektiğini belirttim.Sıvı halde değil.
1 litre hidrojen gazının ağırlığı 0,09 gramdır. bunu 30bin ile orantılarsak 2,7 kg hidrojen gazı kullanılacağı anlamına gelir.
1 litre su içerisinde ağırlıkça  111,1 gramı hidrojendir. 111,1/0,09=1234,44 litre gaz hidrojen elde edilebilir.
Bizim saf hidrojenle çalışan motorumuz dakikada 100ml sıvı hidrojen kullanırsa 100/0,09=1111 litre gaz hidrojen kullanacak demek.Buda satte 66.666 litre gaz kullanacak demektir. Biraz fazla çıktı. Gerçekte düşük olma sebebi nedir derseniz , aynı miktardaki sıvı hidrojenin verdiği enerji benzinin verdiği enerjiden 2,75 kat daha fazladır.
66.666/2,75=24.242 litre hidrojenle aynı işi görebiliriz.
24,242/60=404 litre dakikada kullanılması gereken gaz miktarı. Birazda hızlı gidelim derseniz bu rakam dahada yükselecektir.

Edit:ilave

eypde

Alıntı yapılan: hakd - 15 Eylül 2012, 17:53:34Merhaba. Betelgüz hocam yakıt sarfiyatı konusunda yaptığınız hesaba bence doğru yönden bakmıyorsunuz. İzninizle neden böyle düşündüğümü örnek vererek açıklamaya çalışayım.

1 saatte, 6 litre yakıt harcayan motor, ortalama devir/dakika da ne kadar yakıt tüketir bence bunun cevabını vermek lazım.

Saatte 6 litre yakıt tüketiyorsa, dakika da 6 / 60 = 0,1 litre yakıt tüketir. Bunu mili litre cinsinden verirsek
0,1 * 1000 = 100 mili litre yapar.

Bu motor ortalama 3000 devir/dakikada çalışır dersek ve bu devir dakika süresinde 100 mili litre harcıyorsa;

100/3000 = 0,033 mili litre yapar. Çevirim başına örnek motorumuz, 0,033 mili litre yakıtı, yakmak için harcamaktadır.

Hemen sağlamasını yapalım.

Devir başına 0,033 ml yakıt harcayan motor, 3000 devir/dakika da ne kadar harcama yapar?

0,033 * 3000 = 99 ml ~= 100 ml yakıt.

3000 devir/dakika da, dakika başına 100 mili litre yakıt harcayan motor, bir saatte ne kadar yakıt harcar ?

100 * 60 = 6.000 mili litre = 6 litre yakıt.

Şimdi diyoruz ki, 1 dakikada, sıvı olarak (burası önemli) 100 mili litre yakıt bize yetebilir.
Betelgüz hocam, size hak verdiğim nokta da burada başlıyor. Dakikada 100 mili litre sıvı hidrojen elde etmek için, atmosferik basınç altında, kaç litre*gaz hidrojen çıkışı vermeliyiz ? Bunu bilmemiz lazım derim.

Saygılar.

sn hakd hocam  kaynaklar derki 1lt sıvı hidrojen = 700lt  gaz hidrojene , bu durumda  100ml sıvı hidrojen = 70 litre gaz hidrojene         yani 70 litre gaz hidrojen üretebilsek arabayı  çalıştırabilirmiyiz ....

Başka bir kaynakta okumuştum silindir içinde hidrojenin patlaması için 1/40 oranında olması bile yeterli diyordu peki patlama oldu diyelim itme gücüde olurmu acaba.... ::)   başarılar......

engosti

Eypde doğrusunu yazmış,

Bu noktada 2012 model benzinli bir araçta karışımların hacimsel oranları önemli, biz 14 birim havada 1 birim yakıt yakıyoruz,aracımız 3000 devir ile bile gitse,bu o çok büyük teknolojik yapı ile oluşturulan yakıt enjeksiyon sistemimiz  (bence tamamen gereksiz bir yapı) sayesinde sabit ,yani hiç bir zaman fakir karışım araca kullandıramıyoruz mecbur oran hep 14/1 dir ecu ,oksijen sensörü vs. bir ton algılayıcı ,bunu ayarlıyor malesef

Karbüratörlü bir arabada yakıt oranları ile istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz 

Şimdi 100 birimlik havanın benzinle yanması için en az 3 birim en çok 7 birim yakıta ihtiyacımız var

Dingle aracı 1600 cc benzinli 4 silindir bir araca sahip yani   

1 silindir 400 cc

400 cc lik bir hacmin yanması için içeriye en az (sıvıları sıkıştıramassınız )13 cc benzin yakıt buharı gerekli

Motorun içersinde 1 patlama 1 iş olması için

Hidrojen 2.5 kat daha fazla enerji içerdiği için en az  saf 13/2.5= 5,2 cc gaz halde hidrojene ihtiyacımız var

Hidrojen hacimsel yanma aralığı  %3 ve %74 olduğuna göre bu aralıkta istediğimiz güç kadar hidrojen gaz halde verebiliriz, kesin yanacaktır

Benzinde böyle değil 100 birim havada %8 benzin buharı yanmayacaktır

Binlerce litre hidrojen gazı olayını hala anlamıyorum hocam

1 cc hidrojen 700 cc hacmi kaplıyorsa

1 cc =1ml =700 ml hacim yanlışmıyım

engosti

betelguz

Arkadaşlar hidrojende dönüşümlere dikkat etmek gerek.Yoksa çok yanlış sonuçlar çıkar.
1 litre sıvı hidrojen= 70 gr
1 litre katı (donmuş) hidrojen=88 gr
1 litre gaz hidrojen =0,09 gr
1 litre sıvı hidrojen=777 litre gaz
1 kg hidrojen=3,785 lt benzin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın