Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (296795 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #750
acaba benimsoruma cevap verecek kimse yokmu.

Yanıt #751
Kondansatör değerinin küçük olması , daha hızlı şarj olmasını sağlar.Deşarj sonrası daha çabuk şarj olur.
Değer büyüdükte kondansatörün şarj değeride değişecektir.

Örneğin 100 mf kondansatör misal olarak 1 saniyede şarj olup enerjisiyi depolayabiliyorsa
1000 mf 2 saniyede şarj olsun.

Küçük bardak daha çabuk dolar ,büyük bardak daha geç.Küçük bardağı çabuk bitirebilirsin büyük bardakta süre biraz daha uzar.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #752
Eypde arkadaşım resimlerden anladığım kadarıyla en dıştan giren su ilgili olduğu hücreye gidene kadar yine arada boşta olan metal levhalara azda olsa temas ediyor. kaçak akım olmaması için suyun diğer levhalara temas etmemesi gerek. Sen eğer aradaki levhalara teması engellemek için plastik bir hortum takarak izolasyon sağlamışsan  o zaman kaçak akım dediğin gibi olmaz. Ama tabi bu resimlerden  anlaşılmıyor.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #753
SN Betelguz teşekkürederim aydınlatıcı bilginizden ötürü  yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum aslında ilk yaptığım hücrede metallere bile temas yoktu içerdede boru vardı ama patlak oldu sağlam olmadı boruları söktüm şu an metaller yoluyla temas var evet dediğiniz gibi şu haliyle kaçak akım var

Hükümet tarafından öldürüldü Su Yakıt Hücreli Inventor
http://www.youtube.com/watch?v=PSS1ZMdt3FQ&feature=watch-vrec

Yanıt #754
Plasma Plasma derken uzadıı gitti mesele..

En iyisi düzgün bir sistem yapıp devam etmek.Gerçi halen ramazan mağrurluğu devam ediyor.El kol salıyor.
Ancak dün akşam sahura kadar şu plasma ignitiona el atayım dedim.

Plastik kutuya yeni devre ve aparatlar için işe giriştim.Biraz daha sürümcemede kalır ama boş durmaktan iyidir.
Resimlerle anlatayım.

devrede gördüğünüz yeşil klemensler kondansatör bağlamak için.Böylelikle istediğim kapasitede kondansatörü sök tak yaparak deneyebileceğim.Seri olarak bağlamamada olanak sağlayacak şekilde yapıyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #755
daha foto çok
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #756
devam fotoya
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #757
5 dosya ek sınırı çoook azzzz...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #759
Biliyorum da herkes uğraşmadan görebilsin diye ekledim sıradan
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #760
maşşallahı var döşemiş :)

http://www.volker-iridium.com/volker-about-us.asp

sizce kullanılan malzeme performansı artırır mı bizim kullanmak istedigimiz plasma devrelerinde kullanılırsa faydalı olurmu. iridium ve platium kullanılmış,

rica etsem sizde bir incelermisiniz.

Yanıt #761
Bugün biraz vakit ayırıp kutuyu ,devreyi bitirdim.Kondansatör değişimleri için 2 adet klemens kullandım.
1 adet klemens + kısmından diyotları bağlayacağım kablo için kullandım.
1 adet klemens - , aracın şasesine bağlantı için kullanılacak kabloyu bağlamak için kullandım.
1 adet dimmer devresini kutu yanına bağladım.
Az önce çalıştırmak istedim , ama 10 mf / 400 (450-600) v kondansatörlerimi bulamıyorum.Nereye koydum kimbilir ?

Şunları bulursam deneyip vidyoya alacağım hemen.Dimmer ile AC voltajı ayarlayıp arc şiddetini kontrol edebileceğim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #762
Günaydın ,,

AKşam kondansatörlerimi buldum. 2 adet 10 mf /400 v kutuplu kondansatör.
Klemenslere kondansatörleri seri olarak bağladım. - kutuplar birbiriyle ortada bağlantılı.
Diğer + uçlar + ve - \'de.Yani kutupsuza çevirmiş olduk.Seri bağlantı ile kapasitemiz 5 mf , voltajımız 800 volt olmuş oldu.Kısa süreli denemede 500 v dc ölçüm aldım.
+ çıkışa diyot serisini bağladım , diyot çıkışını metal bir vidaya bağladım.
- ucada metal vida takarak + uca bağladığım vidayla arc yapacak şekilde çok yakın bıraktım.
Devreyi çalıştırırken 500 dc ölçüm aldım ,ark oluşmadı.
İstediğimde ark oluşmamasıydı.Kondansatörlerle metal vidalardan deşarja geçmedi.Ateşleme sistemine henüz bağlamadım.Bağladığımda ateşleme bobininde oluşan yüksek voltaj ile kondansatörlerin deşarja geçmesini ümit ediyorum.Vakit geç olduğundan öylece bıraktım.Tabi ki kondansatörleri boşalttım.Ne me lazım masa üstünde açık , dokunan olursa çarpar.

Müsait zamanda evdeki ateşleme devresine bağlayacağım plasma ignition devremi.
Dimmerin devrede çok bir fonksiyon sağlamadığı kanaatindeyim.Ac voltajı ayarlasada kondansatör şarja geçtiğinden dc olarak değer farkı fazla oluşmadı.
Ancak asıl devredeki trafo gibi fazla akımdan korumaya yarayacaktır kanımca.

Bir iki gün sisteme dokunamayacağım , küçük kardeşimi askere geçireceğim Ankara Etimesgut kısa dönem..
Pazartesi araç fenni muayene derken bir günde öyle geçecek.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #763
      Hayırlı tezkereler...
     Ozan hocam eline sağlık, kutu gibi olmuş  :) İlk montajı bekliyoruz sabırsızlıkla...
      Benim kafama bir şey takıldı bu gün. Araçlarda eski tip ateşleme yapanlarda meksefe dediğimiz, distribütörün hemen yanında ufak bir silindir eleman var. Bana onu sık sık (6 ayda bir) değiştirmemi söylüyordu ustalar. Bu gün ustalığından şüphe etmeyeceğim bir ağabeyimiz onlar kondansatör, bozulmaz kolay kolay değiştirmene gerek yok dedi... Birileride diline değdirip ekşiyse çalışıyor gibi ilkel bir test yöntemi göstermişti. Pil gibi olduğunu söylemişti.  Meksefe nedir benim kafam karıştı şimdi. Kondansatör müdür, pil midir, araçta ne iş görür? Bir arkadaş beni aydınlatırsa bu konuda memnun olurum.
      Birde yapacağımız plasma arc a buji kabloları ne tepki verecek merak ediyorum. Bu gece karanlıkta aracım çalışırken motor kaputunu açtım ve buji kablolarımdan motor bloğundaki bulduğu temas ettiği (yakınındaki buji kablosu dahil) en yakın yerlere ufak atlamalar yaptığını gördüm karanlıkta. Yapacağımız arc\'ı hangi buji kablosu zaptedecek? Benim buji kablolarının değişme vakti mi gelmiş dersiniz?
     Herkese iyi çalışmalar...

Yanıt #764
Meksefe kondansatördür.Aşağıda gerekli bilgi var.
Buji kablolarında kaçak var ve kabloları değiştirmen gerek.Değiştirirken içi ipekli tabir edilen ve etrafa parazit yaymayan buji kablolarını tercih et.Buji kablolarının belli bir akım taşıma kapasitedi vardır muhakkak.Plasma arc ekleyince durum ne olacak bende bilemiyorum.Deneyip göreceğiz.Eski kablolarını atmam hep , onlarla denerim önce.

MEKSEFE (KONDANSATÖR) : KONDANSATÖR

Kondansatör (meksefe), ateşleme donanımının sürekli olarak çalışabilmesi amacıyla platinin yalıtılmış ,ucu ile, şasi arasına ve akım dağıtıcısının içine ya da dışına yerleştirilmiş bir araçtır.

Motor çalışırken platinler açıldığı halde birinci devre akımı platinlerde ark yaparak atlamak isteyeceğinden platinler çabuk yanar. Ayrıca, akım yükseltici içindeki çekirdeğin mıknatıslanma oranını azaltacağından, ikinci devre yüksek voltajını düşürerek motorun çalışmasını durdurur. İşte, kondansatör platinlar açıldığı anda bu zararlı fazla (şelf endüksiyon) voltajını üzerinde topluyarak ikinci devrede yüksek voltajın doğmasını sağlar.

Yapısı

Birbirleri üzerine yuvarlatılarak sarılmış ya da üst üste konmuş, araları yalıtılmış mika ya da kağıt ile ayrılmış ince kalay levhalardır.

Arızası, platinler arasında fazla kıvılcım varsa, meksefe bozuktur ya da bağlantıları gevşek ve kirlidir. Gevşeklik ve kirlilik giderildiğinde de yine platinler arasında kıvılcım görülürse meksefe yenisi ile değiştirilmelidir.

Şekil 2.

Sökülmüş bir kondansatör; 1-Kondansatörün şasi ucu. 2-Parafinli kağıtlar. 3-iki kalay levhasından birisi.(Bu iki kalay levhasından birisi, birinci devreye sağ taraftaki ucu ile öteki ucu 1 numaradan şasiye paralel bağlanır.)

DETAYLI Bilgi :  http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/atesleme_sistemi/atesleme_donanim.htm
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk