Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292303 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #735

Herkese merhabalar...
Bu gün HHO hücremin amperini ölçmeye çalışırken aküyü patlattım :D aküm sizlere ömür... Siparişi verdim yenisi geliyor, allahtan yedek aküm vardı eski.
       Yalnız ben amperi ölçemedim yada bi anormallik var. Tedşçı bir arkadaştan bulduğumuz ampermetreyi taktık. Önce 200 den aldı tık yok. 20 amper üzerinden ölçüyo 0.02 - 3 amper ölçüyo. Bakıyorum gaz çıkışı gayet iyi. Allah allah bozuk olabilir mi falan derken tedaşın önüne gidip başka bir ampermetre ile denedik. Netice yine aynı. 0.04 ampere kadar çıktı en fazla. Araç çalışırken kabloları takar takmaz 1,5 amper gösteriyo bi sonra bir saniyede0.02 ye düşüyo. Ben bişey nlamadım bu işten. Aküde nasıl patladı anlamadım, ampermetre takılı kablolar takılı akünün kutup başına kablonun ucundaki pensi takıyordum cızırt mızırt ben taktım bumm:D Hücreden kaynaklanıyor olabilir mi? Hücreyi -NN+NN- şeklinde deneyip akımın artıp artmayacağına bakacaktım ki bi şekilde şase aldı!
       Denemelere devam. Bu defa daha dikkatli olucam...
Bu amper olayına birileri açıklık getirirse çok memnun olucam...

Aküyü patlatmak için uzun süre kısa devre konumunda kalmış olması gerek. + ve - kutupların direk temas ediyor gibi olması lazım.Senin sistemde plakalar temas ediyor desek kısa devre edermi bilemiyorum.
Elektrolit madde fazla desek bir anda 60 - 70 amper çekmesi çok zor.ama yinede bir şekilde kısa devre olmuştur.

Ampermetre normail ölçü aleti ise ölçüm doğru olmuyor.Her ölçü aletinin bir iç direnci var.Bu nedenle 20 amper çeken sistemimölçü aleti ile 4 - 5 amper gösteriyor ve gaz çıkışıda düşüyordu.(iç direnci nedeniyle).
Ölçü aleti sisteme seri bağlanıyor.Ölçü aletinin direnciyle hem gaz çıkışını düşürüyor , hem amper az görünüyor.Bunun çözümü analog veya dijital ampermetre kullanmak.Shunt dirençli olacak.Böylece seri bağladığınızda direnç göstermez ,sistemin gaz çıkışını etkilemez ve amperi doğru ölçer.

Donanım haberi de benim gibi takip edenler , oradaki adım yeşilenerji.Ama burada paylaşım daha fazla.Sanırım oradakilerin çoğu burada devam ediyorlar.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #736
       Ozan hocam, ölçtüğümüz iki ampermetrede pensli tipti. Pensi artıya geçirdik, iki farklı marka ampermetrede de aynı sonuç verdi. Sigorta koyunca bu kısa devre riskide ortadan kalkar sanıyorum. Direk aküye bağlamaya korkar oldum. Elektronik devre için ayırdığım bu ayki param yeni aküye gidicek :(  Neyseki akünün yarısından çoğu koltuğun altındaydı kapak bölümü dahil, elime  yüzüme sıçramadı asit! Ucuz atlattık :D
       Siz siz olun aküye direk bağlamayın: ))) kolay gelsin herkese çalışmalarında...

Yanıt #737
Ben şahsen PWm devresine takılmıyorum.Sistemin çekeceği akımı koyduğum elektrolit madde ile belirliyorum.
İlk çalışma ve uzun süre çalışma esnasında çekeceği minimum ve maximum akımı belirliyorum.Ampermetrem ilede doğru olarak gözlemliyorum.

Senin akünün patlaması enterasan bir durum.Çözemedim doğrusu.PWM devreyi ben olsam büyük ve çok sayıda çelik plaka ile bir sistem yapmışsam denerdim.Veya çelik borular ile yapmışsam , frekansıydı ,rezonansıydı uğraşıyorsam faydalı olacağına inanıyorum.Kuru hücrede pek etkisi olacağı kanaatinde değilim.

En azından bizimki gibi ufak sistemlerde pwm\'e gerek yok.

2 x 555 entegreli pwmi denedim pek verim alamadım ,daha önceki paylaşımlarımda var.
LM324\'lü bir pwm devremiz daha var ,akım sınırlamalı.O devre daha işe yaramıştı.Amacımıza uygun olanın o olduğu kanaatindeyim.

Ampermetre bağlantısını doğru yapmışsınızdır eminim ama daha önce sistemi aynı aküye ampermetresiz bağladıysanız ve sorun çıkmadıysa ;

1) DRY cell\'de sorun yoktur.
2) Ampermetre bağlandığında sorun başlamışsa , kısa devreyi ampermetre yapmış olabilir.
3) Küçük bir ihtimal ampermetreyi devreye seri değilde paralel bağladıysanız o zaman seyir eyle gümbürtüyü.Aküde patlar ,ampermetrede.

Bir çizim yaptım bağlantı ile ilgili...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #738
Arkadaşlar bugün 316L plaka aldım bir adet,, aldığım yerde hidrolik kesim aletinde kestirdimde 14*25 ebadında 28 tane plaka çıktı yarısından, diğer yarısıda duruyor tüm halde belki ilerde daha değişik hücre modelleri yaprım düşüncesiyle yarısını tüm halde bıraktırdım Ankarada 316L almak isteyen olurs adresini verebilirim baya yardımcı oldular saolsunlar lazer kesime dünya para vermeye hiç gerek yok bence hidrolik makinada 5 TL gibi bir rakama gayet düzgün kestiler 14*25cm abadında kesince neredeyse hiç zaiyat olmuyor 2cm bir parça artıyor okadar  yanlız plakanın üzerine iyi bakın resimdede görüldüğü üzere 316 L  diye yazar..

Şu an itibariyle elimde;   316L plaka  - ultrasonik vaporizer  -  pleksi tabaka  -  güç kaynağı -  200w inverter -  3mm şeffaf conta -  bublerler -  hortumlar -  Var      pwm yok

İşki kafayı kullanıp bunlardan helva yapmada  :) bağımsız akım kaçağı olmayan kolay temizlenebilen icabında ultrasonik vaporizer ve neodium mıknatıs eklemesi yapabileceğim bir hücre planlamaya çalışıyorum günlerdir kafamda ???    kolaylıklar herkeze...

Yanıt #739
merhaba arkadaşlar. eypde arkadaşım hayırlı olsun başarılı çalışmalarda kullanırsın inşallah, plakanın ebatları ve kalınlığı nedir, birde ne kadara aldığını sorucaktım 

hayırlı akşamlar

başarılar

Yanıt #740

merhaba arkadaşlar. eypde arkadaşım hayırlı olsun başarılı çalışmalarda kullanırsın inşallah, plakanın ebatları ve kalınlığı nedir, birde ne kadara aldığını sorucaktım 

hayırlı akşamlar

başarılar

teşekkürler Fatih kardeşim  1m*2m 130 tl istiyorlar 0.6mm kakınlık 1mm baya bi ağır oluyor bu ebatta

Arkadaşlar banada lazım bir ampermetre 50A lik flan Ankarada yada nette varmı bildiğiniz bi yer ankara konya sokakta 50A  olana birisi 90TL dedi hemen yanındaki dükkana sordum aynısına 50TL dedi nasıl iş anlamadım..

Yanıt #741

Selamun aleykum arkadaşlar sizlere uzun beyin jimnastikleri sonunda yeni tasarladığım youtube ve internet aleminde bulamıyacağınız  TAMAMEN BAĞIMSIZ  ve AKIM KAÇAKSIZ  kendi tasarladığım hücremi tanıtacağım  :)

plaka ebadı14*25     8 plaka 7 hücre         hücre içi  13*21 cm        yani 273 cm2          13.8V / 7 = 1.97V hücre başına  

henüz tamamlamakta olduğum bağımsız elektroliz sıvısı tankları her hücreye ayrı tank yapıcam... Tankları sığdırmak zor olucak ama uzun yüksek ve yanyana bitişik olarak yapabileceğimi düşünüyorum tanklardan çıkıştan sonra gazlar tek bir bublerde birleşebilir...

Yanıt #742
devam..

Yanıt #743
Eypde arkadaşım iyi güzelde bu hücredede  kaçak akım olacak. Bu kadar uğraşmaya gerek yoktu bence.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #744
      Herkese merhabalar... Biliyorum forum her gün kontrol ediliyordur ben gibi ama ramazan rehaveti çöktü sanırım kayılımcılara :D Ben açıkçası akü patlatma olayından sonra sigortasız vs siz dokunmuyorum bile düzeneğe. Elektrikçim, montajı yapacak olan iyice oruç çarptığından yarın yaparız öbür gün yaparız sukoyverdi. Bende o gerekli araç bağlantısını yapmadan dokunmamaya and içtim :) Sodyum hidroksitti, akü asidiydi derken arabanın döşemeler leke içinde kaldı. Ben ekmek sodası kullanmaya karar verdim. Mali krizdeyim birazda, tayin işleri başladı o işlerde biraz yoluna girsin sanırım o zaman devam edebilicem.
      Ozan hocam sizde ne var ne yok? PWM den vazgeçtim sizin gerekli görmüyorum tavsiyenizden sonra. Plasma spark düzeneği ne durumda? İş güç yoluna koymuşsunuzdur umarım...

Yanıt #745
Benimde işyeri kapanma ,iş arama derdim var.Araya ramazan girdi.
Yağ var , un var , şeker var bir türlü tatlıyı yapamıyorum.Bütün malzemeler var.İş basit elim ermiyor.
Akşam 22 gibi eve geliyoruz hanımla.Saat 02:30 sahura kalkış.Yatış 5:00..Bu zaman darlığında elim ermiyor.
Ayrıca aracımın üst kapak contasını değiştirmiştim.1000 km sonra tekrar sıkılacaktı.1500 km oldu ustadan randevu alamadık.Ben arayacağım dedi 2 hafta geçti.Abi ramazana bırakmam seni demişti ramazan geleli  9 gün oldu.13 ağustosta fenni muayene var.Biraz maddi sıkıntı var , derken hal böyle elim ermedi.
İnsanın keyfi yerinde olmayınca hiçbirşeye el süremiyor.

Aslında geçen sistemde kullandığım malzeme boyutlarını ölçtüm.Neye monte edeyim ,ne kadar yer kaplar ,yok yüksekliği kaç olsun , eni kaç olsun, bagajamı koysam , motor bölümüne mi monte etsem.Her sahur sonrası başımı yastığa koyduğumda bunları düşünüyorum.Yapacağız amma önce biraz keyiflenmek lazım.
En azından şu fenni muayene geçsin , bayram sonu takmak istiyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #746

Eypde arkadaşım iyi güzelde bu hücredede  kaçak akım olacak. Bu kadar uğraşmaya gerek yoktu bence.

Betelguz arkadaşım kaçak akım nasıl  olacak birde açıklarsanız  sevinirim benim  projede hiçbir kaçak yoktur.  Tam incelerseniz ben belki tam anlatamamış vede resimleyememiş olabilirim ama kesinlikle kaçak akım yoktur sıvı tanklarına kadar  ayrı olarak tasarlandı kaçacak bir yer yok  :D saygılar

Yanıt #747
herkeze hayırlı ramazanlar.

bana yardımcı olurmusunuz. kondansatörü neye göre seçmem lazım. kapasite arttıkça hızıdamı düşüyor. kondansatörün voltajını neye göre belirlememiz lazım. arçtaki ateşleme hızlı oldugu için hızlı şarj ve deşarj olacak bir kondansatör lazım ama bunun hakkında hiç bir fikrim yok.

kondansatör degerleri hakkında pek bir fikrim yok bana yardımcı olursanız sevirim.

şu iskenderunda bir elektronikçi  bu formu okuyupta bana yardımcı olacak bir topragım varsa bana ulaşsın :)

Yanıt #748
kymco like 125 motorum için hho çalışmalarım devam ediyor.
enson cok calısmasından ötürü konjektörüm yanmıstı degıstırdım youtube da eski bir vidyo geldi aklıma sitedeki üstadlara danısmak istiyorum

sanırım pwm devresi kurulmus sistemde 4000 mikrofarat da kondansatör var bu devre konjektörü patlatmamak için kurulmus olabılır dıye dusunuyorum

ama asıl merak ettıgım kondiransatörü devreye nasıl bagladıgı ve devredeki tam görevi nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=k3NgzyqoHog

şimdiden teşekkürler...

Yanıt #749
Arkadaşlar herkese selamlar.Aydin Didimdeyim.Cepten baglandim,bisiler karalamaya çalışıyorum.Net yok anlayacağınız,internet cafeye filan gitmek gerekiyor.Fırsat bulursam bisiler yazmaya çalışırım.Herkese selamlar,iyi çalışmalar.