Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292155 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #720
merhaba arkadaşlar, bu yaptığımız çalışmayla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum , aslında bu sistem yapılmış ve piyasada kullanılıyor adı elektrozon kaynak makinası su, kostik ve saf alkolle çalışıyor kuyumcular altın tamir ve imalatında kullanıyorlar arkadaşım altın imalatcısı onda var yaklaşık 70 ekran tüplü televizyon büyüklüğünde, 8 adet akvaryum hava hortumu kalınlığında ucu var uçlarında çelik enjektör iğnesi var 8 kişi aynı anda çalışıyorlar yani çok kuvvetli bir sıcaklığı var 15 -20 cm yaklaştıramıyorsun elini, altını eritip kaynak yapıyorlar sıfır fiyatı 2500-3000 tl civarı. birde reklamcılar kullanıyorlar o daha küçük 5lt lik sıvı yağ tenekesi kadar su kostik ve saf alkolle çalışıyor pleksiglasların (bizim hücrelerin kenarlarına koyduğumuz malzemelerin yani) kesilen yerlerini ön yüzeyleri gibi parlatmak için kullanılıyor, ben ikisinide gördüm yeşil alevleri var, ama makinaları açıp inceleyemedim tabiki onların içinde elektronik devreleri falan vardır kopya çekilebilir yada ilham verebilir ama içini açıp incelemek lazım, aklınızda bulunsun diye anlatttım bunları belki bi yerde karşılaşırsınız bu cihazla daha detaylı incelersiniz
hepinize iyi çalışmalar hayırlı günler arkadaşlar

başarılar

Yanıt #721
 ;D  Hidrojen Eğlencelidir....

Hidrojen bildiğiniz üzere havadan hafif bir gazdır.Bu akşam sistemi dolaptan çıkarıp yeniden masama koydum.
Aklıma poşete doldurup kaydetmek geldi.

İşte hidrojenin eğlenceli tarafı.Sen nereye hidrojen poşeti oraya..Oyna oynayabildiğin kadar.
Elden kaçırıp tavana yapışıncaya kadar oynamak serbest.

IHToyVQ5IF8

http://youtu.be/IHToyVQ5IF8

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #722
Arkadaslar konuyu cok uzun zamandan beri takip etmekteyim bugune kadar hic yazmadim.,, genel olarak sorunlar hep ayni isinma sorunu bununda en buyuk etkeni plakalarin isinmasi ...peki bu plakalar neden isiniyo ...
yapilan sistemle ilgili pek bilgim yok ama onemli noktalar aciklamak isterim biraz..

klasik yontem blok sema..

1-)plakalardan belli bir akim geciriyorsunuz.buraya kadar hersey normal anormal olan tek sey bu akim ne kadar zaman sonra plakalarda maksimum duzeye cikiyor bu cok onemli plakalrin isinmamasi icin oncelikle bunun hesaplanmasi gerekli....

2-)mosfete verdiginiz pulsler\'in kac herz ve mosfetin iletimde kalma suresi nekadar....resimle aciklayalim.
bunlari iiiyi bilirseniz hem mosfetin isinmasini engellersiniz hemde plakalarin daha verimli calismasini saglarsiniz. Miletim=mosfetin iletimde kaldigi sure bu sure ile oynayarak hucrelerden gecen akimi kontrol edebiliriz.

3-)son olarakta mosfetinizi cok iyi tanimalisiniz..ornek olarak IRF740 : rds=0.8ohm ic direncli  400v   gerilime dayanabilir. akimin hucrelerde maksimum seviyey cikmasi mosfetin icdirencinede baglidir ayriyetten gecireceginiz akimin buyuklugune bagli olarak gate ucunda tetikleme voltajinizi datasheetten bakmalisiniz.

IRF740   5voltta 3 amper akim gecirirken icinden   12volt ile suruldugunde 8 amper gecirio.. bu noktalar onemli gate ucundan verilen sinyalin voltajida onemlidir .. simdilik bu kadar yaziyorum ilerleyen donemlerde .size mikrokontroller ile surucu kati tasarlayip paylasabilirim....lcd ekrandan frekans ve mosfetin iletim suresini ayarlayabileceginiz bir sistem isinizi gorecektir.herkese kolay gelsin.

Yanıt #723
 :D :D :D Haha... Ozan hocam çok eğlenceli görünüyo, bende deniycem balon alıp bu gün... İyi oldu bu paylaşım, hep devreydi elektrikti sıkılmıştık biraz. Teşekkürler eğlenceli görüntüler için...: )

Yanıt #724

:D :D :D Haha... Ozan hocam çok eğlenceli görünüyo, bende deniycem balon alıp bu gün... İyi oldu bu paylaşım, hep devreydi elektrikti sıkılmıştık biraz. Teşekkürler eğlenceli görüntüler için...: )

Buzdolabı poşeti kullanabilirsin..
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #725
     Merhabalar herkese...
     Bu gün biraz HHO ürettim, balona doldurdum fakat balon beklediğim gibi havalanmadı. İkinci bir balon daha doldurdum epeyce şişirdik ama oda uçmadı. Balonu uzaktan ateşleyerek patlattık ses yaptı epey. Ama şu dikkatimi çekti, hortumu su dolu bardağa sokup çakmağı baloncuklara tuttuğumda vidyolarda izlerken duyduğum çat çaat diye sesler yapmadı daha çok çoss çost diye sesler çıkarttı. Çıkan gazı aracın hava filtresinden verdim, rölantide motorun çalışması düzeldi farkedilir derecede. Saat gibi oldu motor HHO alınca, çektiğimde gazı düzensizleşiyordu. Şimdi benim ürettiğim gaz sanki biraz kalitsiz gibi geldi bana. Sanki daha çok yanmalıydı ya da balon uçmalıydı!? Havalanacak gibi oluyor en ufak rüzgar yada müdahalede ama uçmadı. Burda bir anormallik olabilir mi? Benim üretiiğim gazda ne gibi bi sıkıntı olabilir? Sodyum hidroksit koydum (70gr Mr Muscle) bir litre saf suyun içine. Hepsini doldurdum sıvı kabına. Akımı ölçemedim ampermetre bulamadı bizim elektrikçi meşkuldü bu gün, bende üstelemedim.
      13 plaka kullandım ben sibernetik hocamın dediği gibi ama 13 te o kadar sodyum hidroksit koymama rağmen nerdeyse üretmedi denebilir. sonra dıştakileri iptal edip 11 plaka olacak şekilde düzeneği kurdum üretim yine azdı. Sonra 9 plaka modunda bağladım kabloları. Çok az bir ısınmayla yarım saat çalıştı, ısı artmadı gaz üretimi fena değildi. 7 plaka denedim 1 dk da ateş gibi oldu kablolar. Denediğim akü aracımın aküsü değil dışarıdaki 60 amper bir aküyle denedik. Dolu sanıyorum kısa devrede ciddi kıvılcım çıkartıyordu akü. Yarın aracımın kendi aküsüyle araç çalışırken deniycem tekrar. Bakalım bi değişiklik olacak mı. Ben bu gün memnun kalmadım bi yerde bi aksaklık var gibi ama nerde anlayamadım. Fikri olan varmı gazın kalitesizliği neden kaynaklabilir???

Yanıt #726
Plaka elektirik bağlantıların nasıl ?

Örnek 11 plaka -nnnn+nnnn- gibi....
1 litre suya 70 gr lavabo açıcı çok fazla.Daha öncede belirttiğim gibi muhakkak ampermetre ile ölçmelisinki bilebilesin.Normal ölçü aletleri iç direnci nedeniyle akımı ölçemiyor hidrojen sisteminde.Dışarıdan analog veya dijital ampermetre bağlamalısın.

2 çölçü aletimi hidrojen sistemini akımı ölçerken heba ettim.Sonra analog aldım ,içine led takarken elimde kaldı.Sonra dijital 50 amper shuntlü aldım.Aynı kaynaktan beslediğim için yandı.Sonra aynısını tekrar sipariş verdim Honkong\'tan geldi.

Balona koyduğun gaz mikatrı fazla olmalıki balonun ağırlığını kaldırıp uçabilsin.Yani balonu patlayacak gibi şişirmeli.Şişiremiyorsa yeterli gaz çıkışın yoktur ,gazın basıncı yeterli değildir.

Vidyomda izlediğin buzdolabı poşeti dakikada 750 mililitre gaz çıkışıyla doldu.tahmini 2 - 3 lite gaz ile dolmuştur.Alttan plastik cırt ile ağzını kapadım.Kapatırken bir miktar gaz kaçtı.Plastik cırt sonrası poşetin 2 santim kadar ağzı kaldı.Poşet havalanamadı.Ağız kısmındaki fazlalığı makasla aldım ,uçtu.Yani ağırlığı azalttık.Plastik cırtın ağırlığı bile etken ,onun yerine iple bağlasam daha yükseğe çıkardı.

Geçen ramazan ayında sahurda poşete doldurup balkondan mahalleye bırakırdım.Gökyüzünde kaybolup giderlerdi.1 sene geçmiş ne çabuk.Bitmiş sistemi monte edip denememişim.Zaman ne kadar çabuk geçiyor farkında değilim.

philipmsno , senin muhakkak çekilen akımı ,dakikadaki gaz çıkışını belirlemen lazım.Veriler düşükse sistemde değişiklikler yapmalısın.

50 amper dijital ampermetremin fotoğrafları önlü arkalı - ayrıca fotoğrafta olmayan bir güç modülü var.Aynı güç kaynağından beslendiğinde yanmaması için  ortak - bağlantılı.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #727
       Ozan hocam plakalarım 13 adet, en ortadaki hep artı sabit, dıştakilere simetrik olrak 13 lü 11 li 9 lu olacak şekilde eksilerin fişlerini ayarlıyorum. Dıştaki plakaları pas geçtiğimde bi nevi araylı hücre oluyo. Bencede 70gr shidroksit fazla. Geçen dehşet bir gaz çıkmıştı oto-elektrik ustasıyla denediğimizde. Aynı kabloların ucuna uzun bi kablo ekledim ve birde akü başına artıyı söküp takmak için pens. Sanıyorum ya bu gün denediğimiz aküden kaynaklı veyahut  o eklediğim uzun kablo diğerine oranla ince, muhtemelen bu az gaz çıkışı bu ikisinden kaynaklanıyo. Diğer herşey aynı! Akım çekmiyo sanki! 9 plakada bile ısınmıyor. Yarın pazar, ben evde kendi başıma bi gaz miktarını ölçeyim benim aküde deneyip. Bir şişe yedek suyum var, fazla gelirse NaOH onuda sıvı haznesine ekler yoğunluğu azaltırım biraz. Amper ölçüm işini geçen devre için görüştüğüm elektronikçiye gideyim araca monte edip pazartesi ben en iyisi onda var ampermetre o bi ölçsün bakalım. Bu gün araçtaki bariz çalışma farkını gördükten sonra gaz çıkışını biraz daha arttırabilirsek ve plasma arc modifiyesinide uygularsak bence olacak bu iş...
       Teşekkür ederim ilgilendiğin için hocam. İyi çalışmalar...

Yanıt #728
     Hea unuttum, ne sorucaktım heh geçen volt ölçümünü gösteren bi reim indirmişim orda hücreye bağlantıyı şuna benzer yapmış mesela; -nnnn+nnnn-nnnn+ şeklinde yapmış. Şimdi bulup tekrar baktım aynen böyle yapmış... Ben şunu merak ettim biz nasıl eksi kabloyu ikiye ayırıp dışlara iki eksi ortaya tek artı veriyoruz ya, burdaki gibi plaka sayısını arttırıp + ları 2 3 vb arttırarak verirsek ne olur? 3 artı 3 eksimiz olsun. Paralel bağlantıda akım düşer mi ? Hiç denediniz mi?

Yanıt #729
philipmsno  kardeşim.Evdeki 12 volt tabanlı denemeler bende de hüsranla sonuçlandı.Hatta devrem bitti,araca bağladım araçta kontağı ilk konuma getirince devre elektrik alıyor röleden akıma yol verdiğimiz için.Düzenek gaz çıkarıyor ama arabayı çalıştırıpta alternatör destekli 13,8 bilemedin 14 voltu görünce daha bir coşuyor.Yine çıkan gaz konusunda  aynı sorunları ben de yaşadım.Sanırım kullandığımız elektrolit madde ya da su buharı eser miktarda da olsa çıkan gazın içine karışınca patır patır patlaması gereken gaz fıs cıs tıs diye naz yapabiliyor.

zerog26 arkadaşım  ısınmanın muhtemel sebepleri önceki konularda sıralandı.Bob BOYCE tarzı bir hücre yapmıyor ve hücre başına 2 volt civarı gerilim düşürmüyorsan hücre her halükarda ısınıyor.Kaldıki Bob BOYCE düzeneğinde bile ısınma oluyordur.E o kadarcıkta olsun artık ne diyelim.
ama dediğin gibi frekans seçimi konusunda ayarlama yapılabilir.Belli frekanslar daha verimli oluyor açıkcası.
Bir dönem betelguz arkadaşımız uygun frekansları da yazmıştı önceki sayfalarda.
Açıkcası  wet ve dry cell konusunda bizim yapabileceğimiz çok şey yok.Sadece değişik ve pratik tasarımlar işimizi kolaylaştırabilir ya da verimi biraz artırabilir.Aslında diğer elektroliz yöntemlerine kafa yorup daha az enerji harcayan,elektrolit madde kullanılmayan gelişmiş sistemler  yapılabilir.
Ben yine bi vakit bulursam Dave Lawton ve Meyer devrelerine tekrar bir dönsem diyorum.

Vay sodyummuş potasyummuş ısınmaymış,yüksek akımmış,bu tür sorunlar yaşanmıyor ama işin içine rezonans vs olayı girdiği için hassas devreler.

zerog26 arkadaşım  pic lerin sanırım 2 tane PWM çıkışı var.Sık sık tekrar ettiğimiz Dave LAWTON devresini pic  ile kurabilirim dersen büyük hayır işlemiş olursun.
Bu devrede amaç STEP CHARCING EFFECT  denen etkiyi oluşturmak.Önceki konularımızda bunu aktarmıştım dilim döndüğü kadarıyla.
555 entegresi her ne kadar kararlı bir entegre olsa da  PIC ile kurulmuş bir PWM devresi ile çok daha kararlı sonuçlar elde edilebilir kanaatindeyim.
Kısaca özetlersem  2  tane peşpeşe bağlanmış kare dalga osilatör düşünün
1. si  sürekli  sabit  frekansta kare dalga oluşturuyor (çıkş katına bağlı olan taraf ) 2. devre ise  bu ilk devreyi tren katarı gibi kademe kademe sürüyor.Mantık olarak basit.

..............    ...............    ..............     ..............    .............   şeklinde  kare dalga dizileri oluşturuluyor.Bu akım suyun içindeki tüp şeklindeki çelik borulara verildiğinde tıpkı kondansatör gibi  şarj etkisi oluşuyor  ve bir yerden sonra su molekülü parçalanıp atomlarına ayrılıyor. Buna step charging effect deniyor.
İlk konularda 2 resim vermiştim bununla ilgili, tekrar ekleyeyim  olaya görsel açıdan bakalım.

çift 555 li devre ile de  bu dalga modelini elde etmek mümkün ama kaliteli kondansatörler,devre beslemesinde 78xx serisi voltaj regülatörü  ve yine çıkış katındaki mosfette de voltaj dalgalanmasını önleyecek uygun  zener  diyotlar ile gezinmeyen,dalgalanmayan bir frekans yakalamak mümkün sanırım.

Bu devreyi de eklemiştim ama tekrar ekleyeyim,adam her katın gerilimini düzenli tutmak için nasıl bir devre kurmuş bakın.

Aaron Murakami adlı bir fizikçi idi

Ayrıca bu linkte STEP CHARGING EFFECT ile ilgili yazı ve resimler var ingilizce olarak.

http://tesla3.com/free_websites/wf_meyer_aaron_qiman13.html

zerog26  arkadaşım   çift 555 li devreyi  PIC  üzerine uyarlayabilirsen  bizlere çok katkın yardımın olur.

Selamlar arkadaşlar.

Yanıt #730
       Merhabalar herkeze... İşte bu gün aracımın kendi aküsüne çalışırken monte ettiğim hücrem ve bağlantı şekli. 9 plaka modunda bağladım. -NNN+NNN- şeklinde. Aradaki kalın mor kabloyu bu gün bulup ekledim ve dünki gaz kalitesizliği az gaz çıkışı ortadan kalktı. Çıkan gazı ölçtüm 20 sn de yarım litrelik su şişesini dolduruyor ve gaz çakmakla tutuşturunca çat çat sesine döndü (çıs çus yok). Fakat akımı ölçemedim (muhtemelen akımı fazla kaçırdık) ampermetre olmadığından. Yarın onuda ölçücem ampermetre bulup. Gaz verildiğinde rolanti yükseliyor ama LPG tüketimide buna bağlı artıyor mu bilemiyorum!? Bu hafta içi karbüratör LPG girişine bir çatal vana alıp bir girişe HHO diğerine LPG vericem ve LPG yi elle vanadan azar azar kısıcam. Bakalım LPG ne kadar kısıkken motor normal çalışmasını sürdürecek. 5 er tl lik gaz alıp HHO suz, HHO ile gazı kısmadan ve HHO ile LPG kısık vaziyette denemeyi düşünüyorum.
       Bu arada geçen sobacıdan aldığım krom kaplı levhalardan daha büyük 21 li bir hücre yapmaya karar verdim.
-NNN+NNN-NNN+NNN-NNN+ şeklinde veya değişik kombinasyonlarla deneyip gaz çıkışını ölçmek istiyorum. Elimde 28 levha var hazır. Sibernetik hocamın paylaştığı Tahir Tali arkadaşın 12Volt\'u 40 Volta çıkaran devreyide diğer devreyle yapma peşindeyim.
      Herkese çalışmalarında başarılar...

Yanıt #731
       Herkese merhabalar...
Bu gün HHO hücremin amperini ölçmeye çalışırken aküyü patlattım :D aküm sizlere ömür... Siparişi verdim yenisi geliyor, allahtan yedek aküm vardı eski.
       Yalnız ben amperi ölçemedim yada bi anormallik var. Tedşçı bir arkadaştan bulduğumuz ampermetreyi taktık. Önce 200 den aldı tık yok. 20 amper üzerinden ölçüyo 0.02 - 3 amper ölçüyo. Bakıyorum gaz çıkışı gayet iyi. Allah allah bozuk olabilir mi falan derken tedaşın önüne gidip başka bir ampermetre ile denedik. Netice yine aynı. 0.04 ampere kadar çıktı en fazla. Araç çalışırken kabloları takar takmaz 1,5 amper gösteriyo bi sonra bir saniyede0.02 ye düşüyo. Ben bişey nlamadım bu işten. Aküde nasıl patladı anlamadım, ampermetre takılı kablolar takılı akünün kutup başına kablonun ucundaki pensi takıyordum cızırt mızırt ben taktım bumm:D Hücreden kaynaklanıyor olabilir mi? Hücreyi -NN+NN- şeklinde deneyip akımın artıp artmayacağına bakacaktım ki bi şekilde şase aldı!
       Denemelere devam. Bu defa daha dikkatli olucam...
Bu amper olayına birileri açıklık getirirse çok memnun olucam...

Yanıt #732
Merhaba arkadaşlar donanım haber de pek hareket yok bende vakit darlığından bu işe yoğunlaşamıyorum diğer forumda  yapıp arabama monte ettiğim dry cell i paylşmıştım tekrar paylaşma gereği duymadım bu arada sn. hohhoh (diğer forumda namı diğer JUMEL) sizi kayboldu diye üzülmüştüm burada bulunca sevindik inanın:)

Arkadşlar yarın nasip olursa sitelere gidip 0.5 ml 316L  bir tabaka alıcam dekupajla kesilirmi evde kessem diyorum          15cm*25cm Mİ kessem yoksa diyorumki daha küçük ebatlı kesip yanyana  2-3 dry cell mi yapsam dry cell in birini 10 amper çekecek şekilde yarlayıp 3 tane yanyana , mesela:::

rölantide  dry cell in 1. si devrede olucak 2000li devirlerde 2.si devreye giricek 3000 li devirlerde 3. sü devreye giricek böylece devire göre gaz miktarı ayarıda yapmış oluruz

Yanıt #733
Kıymetli arkadaşlar ikinci elden bir soğuk buhar makinası denk geldi aldım bunu makinayı hho sisteminde nasıl kullanabiliriz içini açtım hoparlere benzer bir parça var titreşimi yapan o galiba  ???

Yani bu vaporizeri dry cell in içinemi bi şekilde monte etsek (edilirse nasıl monte edilir)
yoksa bublerin içinemi yada başka bir yöntem varmı bu aleti sırf bunu için aldım... iyi çalışmalar herkeze

Yanıt #734

Herkese merhabalar...
Bu gün HHO hücremin amperini ölçmeye çalışırken aküyü patlattım :D aküm sizlere ömür... Siparişi verdim yenisi geliyor, allahtan yedek aküm vardı eski.
       Yalnız ben amperi ölçemedim yada bi anormallik var. Tedşçı bir arkadaştan bulduğumuz ampermetreyi taktık. Önce 200 den aldı tık yok. 20 amper üzerinden ölçüyo 0.02 - 3 amper ölçüyo. Bakıyorum gaz çıkışı gayet iyi. Allah allah bozuk olabilir mi falan derken tedaşın önüne gidip başka bir ampermetre ile denedik. Netice yine aynı. 0.04 ampere kadar çıktı en fazla. Araç çalışırken kabloları takar takmaz 1,5 amper gösteriyo bi sonra bir saniyede0.02 ye düşüyo. Ben bişey nlamadım bu işten. Aküde nasıl patladı anlamadım, ampermetre takılı kablolar takılı akünün kutup başına kablonun ucundaki pensi takıyordum cızırt mızırt ben taktım bumm:D Hücreden kaynaklanıyor olabilir mi? Hücreyi -NN+NN- şeklinde deneyip akımın artıp artmayacağına bakacaktım ki bi şekilde şase aldı!
       Denemelere devam. Bu defa daha dikkatli olucam...
Bu amper olayına birileri açıklık getirirse çok memnun olucam...

:o  size birşey olmadı inşAllah  geçmiş olsun. hücrelerin arasında şase olmasın..