Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292156 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #630
Arkadaslar buji yapımında normal bujilerdeki tırnakları kullanamazmıyız acaba :s

Yanıt #631
Bu gün vosvosumun motor ustasına sordum, bana çift tırnaklı bujilerin olduğunu söyledi. Örnek gösterecekti fakat dükkanda baktık bulamadık. 3000 nüfuslu ilçede aradığım hiç bir şeyi bulamıyorum zaten. Hidrojen sistemini bağlayacak gönüllü bir oto elektrik ustam var burda, istanbulda çalışmış yıllarca, oda 3 ve 4 tırnaklı bujilerin olduğunu söyledi.  Netten parçacılardan bir araştırsak mı...

Yanıt #633
Ard arda oldu ama hazır gece uyku tutmazken derinlemesine gireyim dedim konuya. Stanley Meyer kendi darbeli elektroliz sistemiyle elde ettiği HHO gazını motoraa vererek yanma sağlıyor. Yanma sonucunda içeride hidrojen ve oksijen tekrar suya dönüşüyor fakat sıcak buhar halindeki suya. Biz suyu buharlaştırarak vermekten söz ediyorduk ya, plasma spark yöntemiyle yakmaya çalıştığımız su buharı HHO yanması sonucu içerde zaten oluşuyor. Stanley Ağabey büyüksün... : )

Arkdaşlar plasma arc sistemini (invertır, seri diyot, vs.li olanı) çok tırnaklı bujilerle kurup denemeliyiz hidrojen sistemimizle birlikte.
Ozantavsaaan nerdesin!  

Yanıt #634
http://www.youtube.com/watch?v=YfG6kyifq30&feature=related
555\'li devreleri dry cell e bağlamamız bi verim getirmez kanaatindeyim. Raju ve meyer düzeneğinde de çelik boru vb bulma sıkıntısı var. Fakat bu spiral yöntemiyle rahatça uygularız sanıyorum... Çelik telin kalınlığı uzunluğu, çeliğin saflığı vb değişkenler verimi etkileyebilir. Dry Cell yerine çok hücreliler içinde bu spiral yöntem kullanışlı görünüyor...
iyi günler herkese

Yanıt #635
Arkadaşlar ,buradayım.Bugünlerde sorunlarım var.Bu nedenle konuya kendimi veremiyorum.
Dediğim gibi ben hatalı yaptım işlemi sanırım.Bu nedenle bujide büyük bir deşarj yapamadım.
Aslında sorunum şı ,ateşleme bobinin + ve - ucuna inverterdan hat vermelimiyim emin olamadım.Şemalarda bu yok.Sonuçta DC 380 volt civarı bir gerilim oluşturuyoruz.Ateşleme bobinine normalde 12 volt uyguluyoruz.
Elektronik eğitimimde var ,hepsini gördüm.Ama bu hata yapmayacağım anlamına gelmiyor.
220 voltu ,yüksek gerilimi hiçte sevmem.

Şu sorunları hafifleteyim kafam rahatlasın bu iş bitmiştir.Bitince zaten paylaşmaktan çekinmem.

Geçenlerde aracımın çalışmasında tuhaflık sezince kaputu açtım.Buji kablolarını kontrol ederken bir tanesi bir atladı koluma.2-3 saat ağırdı.Akım düşük ama voltaj büyük.Hoş olmuyor çarpınca.Buji kablosunun biri gevşemiş.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #636
         Geçmiş olsun. Evet dikkatli olmak gerek yüksek voltaj söz konusu olunca.
         Bir şey dikkatimi çekti, bahsi geçen şemada diyotlar distribütör ayrımından önce bağlanmış fakat altta bir not düşmüş parantez içinde diyotlar distribütör ayrımından sonra bujilere giden kabloya bağlanacak diye. Şemada yanlış vermiş sanırım? Sorun burda olabilir mi?

Yanıt #637
Tekrar Merhaba .Şemada sorun yok.

Ganga Shaktinin devresinde kondansatör deşar olurken upsten gelen DC\'ye çevrilmiş + ateşleme bobininin + ucuna , - ise ateşleme bobinin - ucuna bağlı.anlık olarak deşarj esnasında devrede.sonra hızlıca şarja geçip ateşleme bobini ile bağlantısı kesiliyor.

benim denediğim diğer şemada ise ateşleme bobini ile bağlantı verilmemiş.Sadece diyot dizini distiribütör kapağındaki buji kablolarına bağlanıyor.

Kabaca bir şema çizdim.Bu şemada diyot yönleri farklı olabilir göstermelik çizdim.Diyor dizisi distiribütör kapağındaki buji kablolarına teker teker bağlı.4. bujimiz olduğundan 4 ayrı diyot serisi bağlıyoruz her birine.

Diode Sitring connected to plug wire (head of spark plug side)
Türkçe meali : Diyot dizisi buji kablosuna bağlıdır.(buji kablo baş tarafına)
instead of distiributor side : Distiribütör tarafı yerine.

Burada anlatılan diyot serisinin distiribütör kapağındaki bujiye giden kablolara bağlanabileceği.Veya onun yerine buji kablosunun buji başına geçtiği yere bağlamakla aynı olduğu.

Ateşleme bobininden bir ana kablo distiribötür kapağının ortasına girer.Yüksek voltaj bu esnada bujilerle bağlantılı değildir.ateşleme bobininden gelen ana kablonun girdiği yerin altında yaylı bir kömür bulunur.bu kömür distiribütör içinde 360 derece dönen tevzi makarasına temas eder.pistonlar hareket ettikçe aktarma organına iletilen güçle  distiribütörün konumu değişir.Tevzi makarası dönerek ateşleme bobininden gelen yüksek voltajı sırasıyla bujilere iletir.bu iletim esnasında bağladığımız diyot serisi ile eklenen daha yüksek voltaj ilgili bujiye ,sonra sırasıla diğerlerine iletilir.

Yani işemada belirtilen ibare ve aktarımda yanlışlık yok.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #639
selam acaba diyot seçimini neye göre yapmalıyız 1000v  3am. olmalı yada daha düşük voltajlı. seri ve paralel baglantılarda ne gibi bir fark var acaba.

dört tırnaklı bujinin fiyatını sordum 30 tl. acaba bizim işimizi görürmü.

http://aa.bosch.de/boaa-tr/Category.jsp?ccat_id=26&language=tr-TR&publication=1

aklıma gelmişken  yazim inverter fiyatlarına baktım hep çin malı ve kalitesiz. 80tl te var 150 tl likte hiç biri nin garantisi yok. trafodan saglam bişey yaptirim dedim 200tl istediler.

keşke elektronik bilgim olsa kendim yapardım. trafoyu sürmem için sadece ösilatör devresi yetermi  tam bir sinüs dalga almama da gerek yok aslında. sonuçta tv yada buzdolabı çalıştırmıyacgım.  benim için önemli olan   volt x amper  220 x 2,272  =500wat 

sizce bir 555 li devre ile bunu yapa bilirmiyim.

yok mu İKENDERUN da bana yardımcı olbalecek bir arakadaş.

Yanıt #640
Bende emin değilim ama bizim kullanacağımız diyotlar 1N5408 olduğundan seri bağlantılı kullanacağız.
Mikrodlaga yüksek akımlı diyotlardan bahsediliyor.Biz bulabilirmiyiz bilmiyorum.Onların akım kapasitesi yüksek.1 tane kullanmak bire yetebiliyor bir bujiye.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #641

selam acaba diyot seçimini neye göre yapmalıyız 1000v  3am. olmalı yada daha düşük voltajlı. seri ve paralel baglantılarda ne gibi bir fark var acaba.

dört tırnaklı bujinin fiyatını sordum 30 tl. acaba bizim işimizi görürmü.

http://aa.bosch.de/boaa-tr/Category.jsp?ccat_id=26&language=tr-TR&publication=1

aklıma gelmişken  yazim inverter fiyatlarına baktım hep çin malı ve kalitesiz. 80tl te var 150 tl likte hiç biri nin garantisi yok. trafodan saglam bişey yaptirim dedim 200tl istediler.

keşke elektronik bilgim olsa kendim yapardım. trafoyu sürmem için sadece ösilatör devresi yetermi  tam bir sinüs dalga almama da gerek yok aslında. sonuçta tv yada buzdolabı çalıştırmıyacgım.  benim için önemli olan   volt x amper  220 x 2,272  =500wat 

sizce bir 555 li devre ile bunu yapa bilirmiyim.

yok mu İKENDERUN da bana yardımcı olbalecek bir arakadaş.

İnverter almaya çalışma veya trafo sardırmaya.
Onun yerine 90-100 veya 120 TL civarında 650 VA UPs al.Bilgisayar UPS.
İster şarj edip kullan ,istersen aküsünü sök.Akü bağlantı yerlerine arabanın aküsünden hat çek. + - bağlantısını yap.Oldu şimdi sana 12 volttan 220v çeviren inverter.Tertemiz ve çin işine göre kaliteli.Tunçmatik alabilirsin.Yalnız çıkışı genelde 175 voltta kalıyor ki bu bile bize yeterli..
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #642
şimdi sabah işten geldim aklım fikrim bu işte. bir elektronik çi arkadaşa yap dedim inverter. zamanım felan yok dedi sonra sizin dediginizi dedi. hiç ugraşma bir pc güç kaynagı al dedi aküsünü sök oldu bitti. hemen tanıdıgım bilgisayarcıya gittim sordum adamlar olamzdie tutturyor. yoksa cıkma felan alacam akusü ölü birtane bulursam hemen yapacam.

internetten baktım da bu ups lerin akuleri 7 veya 9 amperlik nasıl olacak benim araba nın akusu 60 amperlik.  devreyi patlatmazmı.

Yanıt #643
Sen onların dediğine bakma.Bende 17 yıllık eğitimli bilgisayarcıyım .
Sana şöyle birşey anlatayım.Bir akşam aracımı işyerimin önüne park ettim.Dörtlüleride yaktım.Yarım saat sonra işimi halledip aracıma döndüm.Marşa bastım almıyor.Akü bitmiş.Ne yapsam ne yapsam derken aklıma bozuk ups ve aküsü geldi.Aküyü söktüm ve bu akü 7 amper değil 5 amperdi.Arabamın aküsüne bakır kablo ile paralel bağladım ve marşa bastım.Aracım çalıştı bir süre bu şekilde çalışırken 5 amperlik aküyü söktüm.
Bagaja koydum , ne zaman akü sorunum olsa kullandım.

Aracının aküsü 60 amper.Farları açtın farlar diyelim 10 amper çekiyor.Ama aküden 60 amper.
Akün 100 amperde olsa far ampülünün çekeceği akım 10 amperdir.Bağladığın yük kaynaktan ihtiyacı kadar akım çeker.Yani ups\'in inverter\'ını bağlamanda sorun yok.

Sen o arkadaşlar sor bakalım karavanlar buzdolabını ,televziyonu nasıl besliyorlarmış.Oto aküsü + inverter.
UPSler çok para değil.Ama genelde aküsü bitince emekliye ayırır bizim insanımız.Sen bilgisayarcılara sormaya devam et , çalışmayanda olsa al.Evde aküsünü sök ve kablolarını bilgisayar power suppl\'ya bağlayabilirsin.Veya 2-3 amper 12volt adatörü akü yerine bağlayabilirsin.Düğmesinden açtıktan sonra dit dit sesini veriyorsa ve 220 volt çıkışta 170-220 arası voltaj ölçebiliyorsan çalışıyordur.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #644
tamam araştırmaya devam edecem belli bir degerleri varmı acaba geçen birtane gördüm 350 watt yazıyordu sanırım pek işimizi görmez düşük gibi geldi bana birde sıfırdı tabiki. yüksek watt çıkışlısını mı bulmam lazı yoksa hepsi aynı sıtandarttamı.