Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

ozantavsan

Plasma ignition konusu için Nikola Tesla\'yı araştırın.Tesla bobini bizi aydınlatacak.Biraz biraz kafa yormaya başladım.Tesla ve Teslanın çalışmalarıyla , bedava enerji ile ilgili bir blog\'a başladım.Yalnız şimdilik ingilizce hazırlıyorum.Birazda gelir elde edebilmek için ingilizce oldu.Tamamlayınca bir tanede türkçesini yaparım.Orada topladığım tüm bilgi ,devre,çalışma,makale ,vidyo yayınlarım.Bu blog olayına devam edeceğim.Hidrojen ile ilgili olan bloüumuda en kısa sürede toparlayacağım.Vakit buldukça eklemeye çalışıyorum.Derli toplu konuları , yapım aşamalarını anlatabilirsem çok faydalı olacaktır yeni başlayanlara ve geliştirenlere.

http://secretofnikolatesla.blogspot.com/ 
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

ozan hocam, siz nexus plasma spark devresi üzerinde mi çalışıyorsunuz acaba? Bu indirdiğim water plasma sparc pdf dosyasını inceliyoruum inceliyoruum öööyle inceliyorum. Tekrar tekrar diagramlara bakıyorum. Okuyorum okuyorum basit açıklamalar dışında hiiç bi şey anlamıyorum. Bir sürü değişik devre var bide tam çorba oldu. Keşşşke biraz elektronik bilgim osaydı da yardımcı olabilseydim!... : ( bu akşam anladığım tek şey diyot serisinin ürettiğimiz yüksek voltajın eksiden geri gelip devreyi yakmaması için konduğu?! Doğru anlamış mıyım : )))

ozantavsan

Evet ,diyot bir yöne akım geçirirken diğer yöne geçirmez.Gangha Shakti devresini denedim.Röleden dolayı bıraktım.220 volt giriş kısmına seri olarak ampül bağlananı yaptım.Normal buji arkına ilave az miktar bir artış oldu.Belki bunun sebebi bizim bujilerin içindeki direnç olabilir.Normalde direnç olmayan buji kullanmalı.Veya içteki direnç sökülüp yerine aynı uzunlukta uygun kalınlıkta kablo koymak gerekiyor.

Ben bujinin içinden direnci sökemedim.Yani uç noktasını açamadım.Bazı vidyolarda kıç kısmını ısıtıp söküyorlar , ben beceremedim.

Hangi devreye baktımsa kondansatörün kendi kendine şarj ve deşarj olması kısmında kaldım.Araçta bujinin çakma anında aynı anda devreye girecekmi ? yoksa erken olup erken ateşlememi yapacak ? Çözemedim.
Kafamda bir türlü olayı canlandıramadım.Yani bazen insan zihni bir duruyor ki elektronik bilgim olmazsına rağmen , 20 yıldır uğraşmama rağmen basit bir konunun içinden çıkamıyorum.

Hidrojen ateşlemeye bağlı ,ateşleme plasma ateşlemeye , plasma ateşleme tesla zamanına tesla bobinine.Herşey bir birine o kadar bağlantılı ki  beyindeki devreleri yakacağım bir gün.

Örnek : 110 volt led koymuş bobin üzerine. bobinle bağlantı yok . mini tesla bobini... Ateşleme bobini gibi düşün.
Adam 9 voltluk pil ile çalıştırıyor.Oluşan manyetik enerji alanı ve arklarla bobine yaklaştırdığı ledler ,florasan ampüller yanıyor.Ampüller elektiriğe bağlı değil.Tavandaki duydan sök bobine yaklaştır.Çıkan ark yine plasma..       
          http://www.youtube.com/watch?v=DGk3O-zg2E8

Pasma ark denememde masadaki mouse\'un ışıkları kendi kendine yanıyor.Arada bağlantı yok.Hoparlörlen ark sesi geliyor.Monitörde farklılaşma oluyor.Bilgisayar açıksa mouse işlemiyor.

Şunu izleyin.........          http://www.youtube.com/watch?v=DEH1qcv9-6M
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

gkntrn

Arkadaşlar konu biraz derinleşti bu spark plug ve tesla bobini derken. Bence iyi oluyor. Bir işi başarıya götürmek için en derine inip daha sonra o derinlikten çıkıp bu bilgileri birleştirmeniz gerekir.

Ben elektrik devrelerinden pek anlamam açıkıçası fakat size bu yakıt tasarrufu hho falan derken bulduğum bir şeyi paylaşayım. Konu free energy \'e geldi bir şekilde. Bir çeşit devre. Buluşu Tariel Kapanadze diye bir adam yapmış. Fakat anladığım kadarıyla Tesla\'nın \"radiant energy\" teorisinden yararlanmış. Topraktan (Edit: ve havadan) sınırsız enerji(Dünyamızda var olan kadar tabiki hiçbirşey sınırsız değildir) sağlıyor. Hatta ben bu amcayı baya araştırdım. Videolar da var. Türkiyeden birileri bununla anlaşıp şirket kurmuşlar TMZ enerji diye. Yüksek kapasiteli sistemi de çalıştırmışlar. Hatta reklam tanıtım filmleri ve seminerlerine kadar herşeyi de yapmışlar ama ne olduysa bir anda yok olmuş bunlar. İnternette de yoklar. Sanki birileri silmiş gibi.

Bu sistemi taklit etmeye çalışan youtube da yüzlerce video ve nette tartışmalar var. (www.overunity.com da bulabilirsiniz) Kısaca Kapagen de deniliyor sisteme. Konudan bağımsız gibi duruyor fakat buradaki arkadaşların dikkatini çekeceğini düşündüğüm için buraya yazmak istedim.

Aşağıda ufak çaplıdan 100kw ya kadar olan orjinal Kapanadzenin videolarını koyacağım. İlk videolar daha eski tarihli adamın kendi ülkesinde çekilenler. Sonlara doğrular da Türkiyede çekilmiş videolar:

http://www.youtube.com/watch?v=8CSkzA9oPSE

http://www.youtube.com/watch?v=B4X5zy0piSg

http://www.youtube.com/watch?v=gFVCst1bdds&feature=related

Türkiyeden bir video. Sanki birilerine sistemi pazarlıyorlar gibi. Ama kapanadze amcamızın bu işi para için yaptığı izlenimini hiç almadım nedense:) Adamın amacı buluşu güvenli şekilde onaylatıp hayata geçirmek :

http://www.youtube.com/watch?v=NkmEhGt1yxA&feature=relmfu

Bunlar da yüksek kw denemeleri. Yine Türkiyeden görüntüler ve TMZ enerji videoları:

http://www.youtube.com/watch?v=CcCYvr-jQuQ&feature=fvwrel

http://www.youtube.com/watch?v=ScKF5OAYO2I

http://www.youtube.com/watch?v=SKFW1uwLN3U

http://www.youtube.com/watch?v=XsQXHjE-LdE

Daha net bir görüntü:

http://www.youtube.com/watch?v=KtadR0skY00

TMZ ürünü: http://www.youtube.com/watch?v=nvlTCi93m7U

Bu da motoru:
http://www.youtube.com/watch?v=3thvqFhFIfY

Ayrıca başkaları tarafından birçok deneme ve replikasyon denemeleri vardır. Başarılı örneklerden biri:

http://jnaudin.free.fr/kapagen/

Bunlar gibi birçok video var youtube da. Göreceksiniz zaten.

Ayrıca önemli bir şey daha söyleyeyim. Adam sanırım yurtdışında patent alamadı diye Türkiyeye gelmiş ve bu adamlarla anlaşmış. Ve Türk patent enstitüsünde buluş sahibi kısmına kapanadze diye aratın ve 2 adet patent alındığı görülüyor:) Dosyalar bölümünden dökümanları inceleyebilirsiniz. Türkçe olarak çok iyi kaynak oluşturacağına eminim.

http://online.tpe.gov.tr/EPATENT/servlet/PreSearchRequestManager

Ve www.overunity.com da konuyla ilgili devre şemaları v.s herşeyi bulabilirsiniz. Zaten içine girdikçe çekecek bu konu sizi. Ben nedense böyle bir şeyin var olabileceğine inanıyorum. Sizler elektrikten anladığınız için konuya hakim olursunuz diye düşünüyorum.

Düşüncelerinizi merak ediyorum.

NOT: Konu sonuç olarak bu başlıkla da bağdaştırılabilir. Eğer başka başlıkta açılmasını düşünürseniz moderatörler konuyu taşıyabilirler. Karar veremedim doğrusu.

iyi çalışmalar.

Edit: Rengi kaldırdım.

ozantavsan

Merhaba , Telepati mi var bu konularla ilgilenenler arasında.Yoksa hepimiz farklı bir bilincemi gidiyoruz.Son mesajı yeni gördüm gkntrn.Bugün öğleden sonrası Kapanadze araştırmakla geçirmiştim.Hatta arkadaş finansman benden ,yaparım dersen yap dedi.Sonra foruma girdim burada sen bahsetmişsin.

Bakalım birşeyler oluyor dünyada ,bir değişim gerçekleşiyor.Hadi hayırlısı..
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

gkntrn

:) İlginç gerçekten... Ben nedense bu konuya inanıyorum. Bir de konuya yüzeysel cevap veren olmak isterse baştan belirtmek isterim. Bu buluş fizik kurallarına falan aykırı değildir. Hemen \"enerji yoktan var edilemez, hikaye bu\" falan gibi yorumlar yapanları da anlamıyorum. Sonuçta yoktan var edilen bir şey yok. Toprakta ya da havada da enerji vardır. Sadece bu enerjiyi kullanıyor adam. Yoktan var olan bir şey yok yani. Ozantavsan bilmem katılır mısın bana?

Ayrıca denemesi de çok pahalı olmayan  bir şey. Emin ol elektrikten korkmasam ve sizin kadar bilgim olsa  ki burada yüksek voltlar deneniyor, hemen denerdim. Bu sistemde kilit olan frekans aralıkları sanırım. Herkes deniyor ama doğru frekansı yakalayamıyor. Yukarıdaki linklerden bakmanı tavsiye ederim çünkü kapagen denince bir sürü saçma denemeler çıkıyor. İyice araman gerekiyor. Bir incele aklına yatacak  gibiyse ben de her türlü desteği olurum:)

ozantavsan

Elde ilgilenecek o kadar yarı iş kaldı ki anlatamam.
Hidrojen sistemi montaj bekliyor.
Plasma ignition beklemede.
Bir de bunu eklersem hepsi yarım kalacak sanırım.Aslında denemek isterim şlgimi çekiyor.Ama ne vakit ne de nakit yeterli gelmiyor.

Yakın zamanda bedini devresini yapmıştım.Bilgisayar kasa fanını modifiye ettikten sonra 12 volt uyguluyorsun.
Fan çalışmıyor.Çünkü içindeki bobini 4 uca çeviriyorsun.2 uca 12 volt uygularken diğerlerini bedini devreye bağlıyorsun.Fan pervanesini elinle 1 tur hızlıca çevirdiğinde fan dönmeye başlıyor.Normal dönüyor ama o çıkardığı sese bitiyorum.Bu sayede back EMf ,geri enerji beslemesi ile başka bir cihaz besleyebiliyorsun.Ben radyo bağlamıştım.Günlerce çalmıştı.Ayrıca 110 volt neon lambayı yakıyor ,radyoyu bağlayınca neon lambanın ışığı biraz düşüyordu.

Her yerde enerji var.Bizim hücrelerimizde bile.Biriz kaslarımız ,sinirletrimiz,beynimiz elektirik palsleriyle çalışıyor.Bizde enerji yayıyoruz.Tesla havadaki televizyon sinyallerinden , radyo sinyallerinden  enerji üretebiliyordu.Youtube\'ta örnekleri ,devreleri çok.Tesla bobinini 9 volt ile çalışıtıp florasan yakabiliyorsun.Florasanı hiçbir yere bağlamıyorsun ,bağlantı yok.Yere koy yansın.Bobine belli mesafedeki elektirikli cihazlar çalışabiliyor.EE gözle görülür ,elle tutulur birşey yok ortada.Ama biliyoruz ki hissetmediğimiz çok şey var.O da enerji..

Sana yerden göğe katılıyorum.Enerji farklı şekillere çevrilebiliyor.Havadaki sinyal elektiriğe , ısı enerjisi mekaniğe, mekanik enerji elektiriğe çevriliyor.....
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

gkntrn

Aynen hocam önemli olan hayatimiza fayda sağlayacak şekilde enerjiyi kullanabilmek. Valla sen bana yardimci olursan bu sistemin küçük çaplı olanini ben yapmaya çalışırım.  Ama biraz zorlayabilirim seni tabi:)

ozantavsan

devrede ahım şahım birşey yok.Önemli olan trafo : 1 tanesi 12volt 220 volta dönüştüren.Diğeri ise sanırım tesla bobini.Veya ateşleme bobini kullanılabilir.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

gkntrn

bobini kendileri sariyor yapanlar. Patenti incelediniz mi bilmiyorum ama orada filtre gibi frekans duzenleyici, platin, frekans jeneratoru gibi seyler var. asil bunlar nedir nerden bulunur acaba?

philipmsno

: ) Konu mısır piramitlerinin aslında atmosferik enerjiyi elektriğe dönüştüren birer enerji santralı olduğuyla ilgili tee önceden okuduğum bir teoriye geldi dayandı... o zaman biraz düşündürücü olmakla beraber mantıklı da gelmişti. Rölyeflerde elinde ampule benzeyen ışık saçan asalar tutan insanlar vardı. Biraz uçuk olmakla birlikte ben bu teknolojinin yer çekimini bölgesel olarak yok edebildiğini de düşünmeye başladım o olasılığı düşününce. Neyse konu güzel derinleşti gerçekten. Doğru yollardayız ama ulaşmaya çalıştığımız tesla seviyesi çok yukarıda geliyor bana. Birileri evet bulmuş uygulamış, patent almış, seminerler vermiş. Fakat asıl konu şu ki insanlar pratikte, kullanımda görmedikçe bu yazıp çizdiklerimizi yaygınlaşmayacak. LPG gibi bu HHO Plasma spark olayıda patlasın istiyorum kişisel otomobil kulanımında. Bizim Türk insanı teknolojiye çok çabuk uyum sağlar (Örnek: Cep telefonu vb)
İki gram bilgimle anlatıyorum sağda solda merak sarsın insanlar diye ustalara, esnafa, arkadaşlara. Daha şimdiden deli muamelesine başladılar bana yahu: ) en ufakta olsa çalıştığını kanıtlamak istiyorum. Bizim vosvos derneklerinin toplantılarında göstermek istiyorum. En kolay yayılacağı ortam bana göre böyle gruplar.
Bu konu daha uzun zaman denemelere, paylaşımlara açık kalacak, takip edilecek fikrimce. Umarım bir süre sonra (para, zaman elverirse) bu gibi denemeleri beraber yüzyüze buluşup sınama, tartışma, beyin fırtınası yapma imkanı da buluruz. 
Ve konu hakkında bir soru..;
Sıvı oksijenin manyetik olduğunu geçen bir video da izlemiştim. Derste profesör kamera önünde gösteriyor. Bir elektromıknatısın iki kutbu arasına sıvı oksijeni akıtıyor ve iki kutbada sıvı birikiyor. aklıma takıldı gaz oksijen ne tepki veriyor acaba manyetizmaya? suyun içindeki proton elektronlar üzerinde etkisi olur mu anot katota manyetizma uygulansa? Bizim meyer devreli bir elektrolizde kullandığımız bobinler de darbeli akımın yanı sıra manyetizma oluşturuyor ama bunun acaba bahsettiğim manada bir fonksiyonu var mıdır?  Kestane kebap acele cevap : ) iyi çalışmalar...

ozantavsan

Bu pazar sizlere biraz vidyo hazırladım.Ses biraz geriden gidiyor kusura bakmayın..

http://youtu.be/zJ2SdEcH5HI         

Ben ve çalışma odam.. Inverter\'ı anlatırken 350volt demişim 350 watt olacak.Ayrıca çok sayıda \"gördüğünüz gibi\" sözü kullanmışım farkında olmadan ,kusura bakmayın.

------------------------------

http://youtu.be/sXsoH2CF8Zc   Şarkı söyleyen bujim

Plasma Hoparlör vidyom.Ateşleme bobini sürücü devresine verdiğimiz müzik sinyalini oluşan ark vasıtasıyla hoparlörsüz dinliyoruz.

----------------------------------

http://youtu.be/-9IBf5rLb0M Plasma Ses vidyom
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Ozan hocam videolar güzel omuş eline sağlık. Sen bitirmişsin plasma olayını : ) sorun bujilerde
anırım. Dün bende vosvosumda kullandığım bir bujiyi parçaladım ve inceledim. Elimdeki buji bosch-super markaydı. Üzerinde RO yazıyordu. R sıfır mı yoksa RO anlamındamı çözemedim sorduğum elektrikçiler bişey diyemedi. Öncelikle sizin ucundan söktüğünüz buji kablosunun takıldığı memeyi söktüm. ardından eksi tırnağa bağlı olan ve büyük somunla motor bloğuna denk gelen kısmı spiral taşla kestim. Porselen kısım kesintisiz buji kıvılcım ucuna kadar gidiyordu. Ardından porseleni kırdım. buji kablosunun bağlandığı vidalı memeli kısım içeri kadar tek parça gidiyor ve üzerinde baklava desenleri var eyelerde olduğu gibi. Porselen bunun üzerine dökülmüş, yani sökülmesi imkansız kırmadan ısıtılsa dahi. motor içine giden metal kısımla buji kablosundan gelen metal kısım birbirine kaynak elektrot çubuklarındakine benzer camsı bir toz harcıyla birbirine eklenmiş. Reziztans bu oluyor sanırım çünkü içerde başka hiç bir şey yok. Uzun sözün kısası yaptığınız devrleri birde herhangi bir marka rezistanssız bujiyle deneyin. Bizim bujilerin rezistansını sökme gibi bi durum zannediyorum ki imkansız...
           Ben de şu şarj-deşarj olayına takıldım. Platinli ateşlemede platin ayrıldığında devre şarj oluyor, platin temasında ilgili bujiye akım boşalıyor diye biliyorum ben..  Bahsettiğimiz şaj-deşarj olayı bu değil mi ? Devrede farklı bir şarj olayı mı söz konusu?  Ah bu benim elektrik-elektronik cahillliğim: )  Hani bazen sormayada çekiniyorum, sorduğum soru seviyesi konu hakındaki bilgi seviyemide direk yansıttığından: )  Kusuruma bakmayın arkadaşlar...

ozantavsan

Şarj ve deşar jolayı benim aklımda şöyle bir muamma.

Devreyi yaptık inverter ile besledik.İnverterdan çıkan 220 volt köprü diyotta aC akımdan DC akıma dönüşüyor.
Kondansatör köprü diyotun DC + ve - ucuna bağlı.Yani inverter çalıştıkça sürekli şarj oluyor.
Kondansatörün +\'ya bağlı ucundan bir kablo aracın topraklamasına veriyoruz.- ucundan ise diyot grubuna veriyoruz.Diyot grubuda distiribütördeki buji kablo başlangıçlarına bağlı.4 adet ayrı ayrı bağlantı.
İşte benim zihnimde zurnanın zırt dediği yer burası.
Böylece şase + buji kablolarına bağlantı ile aslında deşarj başlıyor.Çünklü bujilerin hepsi bağlı.Dc akım bujilerde deşarj olmalı.bu da zamansız ateşleme yapmaz mı?

Ayrıca distiribütör mekanizması dönünce ,tevzi makarası (platinlerde platin aç kapa) ateşleme bobininden gelen ana voltajı , distribütör kapağı içindeki ilgili buji ucuna atlayarak bujide ark yaratacak.EE zaten uçlar dokunmadan da plasma devremizden gelen dc akım vardı.

Benim anlamadığım konu ve devrelerde kavrayamadığım AC\'den DC\'ye çevrilen akımın ateşleme bobinine verilerek daha yüksek ark elde edilmesi.Bunu yaptık diyelim bu seferde elektronik ateşleme modülüm geri besleme alıp zarar görürmez mi?
Aracım elektronik ateşlemeli olduğundan bu iyi olmaz.
Ayrıca lpg için  bağlantılar da ateşleme bobininden alınıyor.Yüksek dc lpg sistemine de zarar vermezmi ?

tam bir muamma... Kafamda bitiremiyorum ki bağlantıları aracıma uygulayayım.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Valla bende hiç bir şey anlamadım!  : )))
Acaba şu volkswagen bus\'unda deneyen amcaya soramaz mıyım diye youtube kullanıcı adına baktım aradım geçende ama bulamadım amcayı. google da genel bi aratayım iyisimi...
         İşin içine elektronik ateşmele, LPG vs girerse ayvayı yedik. Dediğiniz gibiyse araca uygulamada bir sürü sorunla karşılaşıcaz demektir! 
         Bu gaz oksijen olayını araştırdım ayrıca, sıvı oksijen (düşük sıcaklıktaki) manyetiklik gösteriyormuş ama gaz halinde çook düşük etkileniyormuş manyetizmadan. oksijenin elektron hareketinin çok hızlı olmasından dolayıymış zannımca. Ben meyer tipi iç borunun (eksi elektrod) içine mıknatıslar koyup alttan üstten yalıtkan tıpayla kapatıp oksijeni eksiye çekmeye çalışmak gibi bi teori üretmiştim kafamda. Denemeden tam birşey de söylenemez sanırım...
         Bir soru daha belirdi kafamda; içinden akım geçen her kablo bir miktar manyetik etki gösteriyormuş. Bu kablo bobin şeklinde sarıldığında dahada büyük bir manyetiklik gösteriyormuş. Bir de manyetik alan kablosuz bir iletkenmiş. Manyetik alan çemberi içinde kalan her cisim iletken içinden geçen akımdan etkileniyormuş. (Örnek ışıkları yanan mouse, tesla bobnine yaklaştırılınca kablosuz yanan ampul vb.)  E şimdi bizim araçta kullandığımız indüksiyon bobini manyetik alan yaratmıyor mu? Akımı güçlendirmekten bahsediyoruz ve bujdeki rezistansı kaldırmaktan. Bu manyetikliği en üst seviyeye çıkarmaz mı? Bunun araçta başka olumsuz etkileri olabilir mi? Sorular sorular uykularım kaçıyo boyuna : )))

ozantavsan

Aracımızın ateşleme bobinin teslanın buluşudur.Aslında bir tesla bobinidir.Ateşleme bobinimiz yalıtımlıdır.Dikkat edersen dışı aliminyumdur.Aliminyum dış yüzeye floaran yaklaştır yanmaz.Lambayı dokundur yanmaz.Lamaba ve benzeri şeyler sadece yüksek voltaj çıkış ucu dışarıya bırakıldığında yanar.

Akşam denedim.Ana buji çıkış kablosuyla masaya koydum.Aldım elime florasan ampülü.Lambanın bir bölümü 15 cm uzakta durmasına rağmen yanıyor.Sonra kablo ucuna yaklaştırınca.Ohhhh   lamba biraz daha yandı ama benim elimide gıdıkları .Sonra lambayı masaya bırakıp kabloyu yaklaştıdrım.Ark lambaya atlayınca biraz daha parlaklaştı.Sonra süper beyaz ledlerden koydum 3 voly ile çalışanlardan.Bir ucuna ark atlayınca yandı ama çok parlak değildi.

Elektromanyetik alan yaratmaması için ateşleme bobinimiz yalıtımlıdır.Bujilere giden kablolar yalıtımlıdır.
Böyle olmasaydı araçta teyp çalıştıramazdık.Öyle bir manyetik parazit olurduki motoru dinlerdik.
KAlitesiz ve eski buji kablolu araçlarda teypte parazit sorunu hep yaşanır.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Hımm... Teşekkürler. Şimdi anlaşıldı konu...
        Bu gün nnnihayet vosvosun marşına bastık. Bir kaç günlüğüne taburcu oldu. Ayar için geri dönecek. Aküm bitmişti basa basa bujilerim eskiymiş değişmemiş ustada sökünce, üstünde değiştirdik. Bu gün bujilerin önemini bir daha anladım ateşlemede  ve motorda. Sesi düzeldi bujiler değişince. Sağlıklı plasma ateşleme çok şey katacak araca.
        Yarın biraz dolsun akücüğüm hidrojen düzeneğimi heemmen deniyorum. Ne ampermetre ne voltmetre ne termometre var elimde ama bi aküye verelim kalboların uçlarını ne tepki verecek bakalım dry cell... Plasma arc için daha inverter bakamadım koşturmacadan. Erzincan\'da tecrübeli bir elektrik ustam var ona göstericem gidince plasma devresini ve şu artı şase eksi şase olayını, bakalım ne diyecek. Bu gün dinamomu bağlayan usta işin içine convertır girince işler değişir meğişir dedi yoksa devre boşalır dedi amma, haftaya bitecek bu muamma: )
         Kolay gelsin, herkese iyi çalışmalar...

ozantavsan

Ben bu resimdeki devreyi kullanmaya karar verdim.Nedeni ise mevcut ateşleme sistemine bir müdahale yok.Ateşleme bobinine doğrudan bağlantı yok.

Resimdeki ingilizce anlatım şöyle.

A,B,C ve D doğrudan her bir buji kablosuna bağlanır.Mevcut ateşleme sistemini olduğu gibi bırakın.
İnverter\'ı aracın şase topraklamasından yalıtın(temas ettirmeyin).Bu devre 48Kv\'ya kadar ateşleme palsi oluşturabilir.Paralel olarak bağlayacağınız her bir kondansatör bujilere giden enerjiyi arttırır.

Not : Bu devre ateşleme bobinininden negatif ateşleme ile kıvılcım oluşturan tüm araçlarda kullanılabilir.
Pozitif ateşleme kıvılcımı kullanan araçlarda diyot yönünü değiştiriniz.

---------------
Bu devrede LSI 100T ibareli trafo yerine vidyomda gösterdiğim dimmeri bağlamayı düşünüyorum.Köprü diyotuda kullanacağım.
Bu devreyi bahsettiğim şekilde tek buji için yapacağım.Tek bir diyot dizisi ve tek bir buji.Devreyi yapınca bu şekilde çalıştıracağım ,ateşleme bobini ve sürücü devresini bağlamadan.
Eğer bu şekilde çalıştırınca bujide kıvılcım oluşmazsa tam benim istediğim şey olacak.
Ateşleme  bobinini bağlayınca kıvılcımı arttırırsa aracıma gözüm kapalı bağlarım.

Eğer ateşleme bobini bağlamadan ark oluşuyorsa ,ateşleme bobininide bağlayacağım.Ark artıyorsa ve ateşleme devresine zarar vermiyorsa aracıma yine bağlarım.

Bu arada plasma ignition ile ilgili bugün çok araştırma yaptım.CDI IGNITION olarakta arama yapın.SAdece plasma olarak geçmiyor bu konu.

CDI : Açılımı Condanser Decharge Ignition : Kondansatör deşarjlı Ateşleme .Yani bizim konu.
Google görsellere CDI IGNITION CIRCUIT yazıp aratın.Değişik devreler göreceksiniz.

Ve bugün gözlerim ağırdı araştırmadan , baş ağrısından hiç bahsetmiyorum bile.BU sistem için uygun bujide araştırdım.Buldum ama sizlerle paylaşamadım.Forumda bakım vardı ve giremedik.Bulursam eklerim.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Bu nexus tabanlı devre daha güzelmiş, normal ateşlemeye hiç dokunmadan , bir sürü değişikliğe gerek kalmadan plasma arc!... Ozan hocam emeğine sağlık. Araştırdığına değmiş hakikaten...

ozantavsan

Gece olii ben foruma bakii ,siz gelmisiniz ... Nirdesiniz ?  Bu saatte beni burdaa yalnız bırakisiniz :)
Ben korki korki .....................        02:39

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Hayırlı kandiller herkesee...
     Ozan hocam, ben her gün bakıyorum foruma, ama bi gelişme yok bende... Konu ilk açıldığında epey bi rağbet vardı konuya ama hevesi mi kaçtı arkadaşların ne oldu anlamadım. Ya da uyguladılar, yaptılar da  kenara mı çekildiler ? Sanıyorum ki işin teorik kısmı doyuma ulaştı ve atrık denemelerin deneylerin konuşması lazım. Ben daha başlayamadım bir türlü, ama plasma konusunda ozan hocam sona yaklaştı yaklaşmasına da tek başına yol alıyor! 
     Canın sıkılmasın hocam bu kişisel bir hobi artık bence: ) Ben sıkı takipteyim. Hani yapıp uygulasakta verim de alsak mükemmele ulaşana kadar bu konu kafamızda kapanmayacak sanırım...

betelguz

Hayırlı kandiller.
Uzun zamandır yazamadım foruma.Plasma ateşleme sistemi düzgün çalışırsa yakıt tasarrufunda faydalı olabilir.Sonuçta hidrojenin yaptığını yapacak. Ateşlemeyi iyileştirmek.
Eskiden yaptığım bir ruby lazer devresi vardı.ondada 4 adet çok büyük kondansatör 220 voltta şarj ediliyordu.Bu kondansatörler direk flaş lambaya bağlılar.yaklaşık 500-600 volta kadar doluyordular.Ancak bu voltajda flaş lamba ateşlemiyordu.Ateşleme yapması için ayrı bir yüksek voltaj oluşturan bir trafo  küçük bir kondansatörle tetiklenerek 3-5bin volt oluşturması sağlanıyordu.Bu tek başına flaş lambada ateşleme yaptığında çok küçük bir ışık oluşturuyor.Ancak büyük kondansatörler bağlı olduğunda trafonun ilk ateşlemesiyle birlikte  kondansatörlerde boşalarak çok güçlü bir ışık oluşturuyor.
Burada yapılmaya çalışılan devrede temelde benim lazer devresi ile aynı.Ateşleme bobini ateşleme yapmadığı sürece kondansatörler bir ateşlemeye neden olmazlar.Çünkü o denli yüksek bir voltaja ulaşamazlar.Fikir vermesi açısından devre planı  ve yapılmış halinin resimlerini ekliyorum.

cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

philipmsno

Heaa, bu kapacitör ile kondansatör aynı şeymiş beyaa: )
Bu akşam şu derve elemanlarını yavaş yavaş öğrenmeye karar verdim de...
O zamaan şimdi LT10A07 bir ac-dc dönüştürücüsü.  10uF dedikleri bir kondansatör, BY255 diyoot (37 tane çok değilmi ama yaa:) LSI 100T de trafo. Şu kalınlıkta 0,19 dirence sahip telle 330 tur sarılmış???... Bu trafonunda başka bir adı var mı elektronik dilinde acaba ?

ozantavsan

kondansatör : Kapasitör , Condanser , Capacitor  .Elektronikte C ile ifade edilir.
Direnç    : Resistör , Resistor         Elektronikte R harfi ile ifade edilir
Diyot : Diode   Elektronikte D ile ifade edilir
Trafo :  Transformer     
Bobin : L ile ifade edilir.

Philipmsno  aşağıdaki link işine yarayacaktır.Devre elemanları ve görevleri üzerine bir dosya.

http://www.obitet.gazi.edu.tr/MEGEP_files/Temel%20Elektrik%20ve%20Elektronik%202.pdf

Betelguz : Dün Youtube\'ta History Channel\'in bir belgeselini izledim.
Orada şöyle bir cümle geçti
\" Atmosfere doğru yükselen su buharı ,burada ultra viole ışınlara maruz kalır.
Bunun sonucunda su hidrojen ve oksijene ayrılır.Havadan hafif olan hidrojen atmosferin üst kısımlarına yükselir ve orada kalır.Oksijen ise aşağılara iner.
\"

Bu anlatımla bizde suyu ultraviyole ışıkla ayrıştırabilirmiyiz diye araştırmaya başladım.Şimdilik bulduğum şey.Ultraviyole ışığın su arıtma cihazlarında dezenfekte amaçlı kullanıldığı.Sizin fikriniz nedir.Ultraviyole ışık bombardımanı ile ayrışım yapılabilirmi ?
Veya elektroliz ile birlikte daha verimli hidrojen elde etmek için kullanılabilirmi?

Bugün Sizlerle biraz belgesel paylaşmak istiyorum.Hepsi yeşil enerji ve hidrojen ile ilgili.

Animated Documentary, Hydrogenhttp://www.youtube.com/watch?v=Ga-yOl5HnH8

Building Green                    :   http://www.youtube.com/watch?v=r5_BknLD2PU

future tech hydrogen car    :   http://www.youtube.com/watch?v=6DokQQ-VpbM

World\'s 1st Hydrogen Fuel Cell Jet-Wing UAV  :  http://www.youtube.com/watch?v=s4NSUA-soKs

Hydrogen; Nature\'s Fuel   :  http://www.youtube.com/watch?v=76ujMtLr5Z8

GM EV-1 Hydrogen Fuel Cell Documentary clip
  :  http://www.youtube.com/watch?v=8KPbklvIaMs

Renewable Resources Documentary: Hydrogen : http://www.youtube.com/watch?v=P3kC_GOy2zw

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Ne güzel Felsefe dersinden bir terimi hatırlayan biri ile karşılaşmak.Severdim felsefe dersini.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Alıntı yapılan: ozantavsan - 05 Temmuz 2012, 10:10:42Betelguz : Dün Youtube\'ta History Channel\'in bir belgeselini izledim.
Orada şöyle bir cümle geçti
\" Atmosfere doğru yükselen su buharı ,burada ultra viole ışınlara maruz kalır.
Bunun sonucunda su hidrojen ve oksijene ayrılır.Havadan hafif olan hidrojen atmosferin üst kısımlarına yükselir ve orada kalır.Oksijen ise aşağılara iner.
\"

Bu anlatımla bizde suyu ultraviyole ışıkla ayrıştırabilirmiyiz diye araştırmaya başladım.Şimdilik bulduğum şey.Ultraviyole ışığın su arıtma cihazlarında dezenfekte amaçlı kullanıldığı.Sizin fikriniz nedir.Ultraviyole ışık bombardımanı ile ayrışım yapılabilirmi ?
Veya elektroliz ile birlikte daha verimli hidrojen elde etmek için kullanılabilirmi?

Birkaç yıl önce akvaryumumda suyu bakteri ve yosunlardan temizlemek için UV lamba kullanıyordum. Bu lamba 18 wattlık bir lamba idi. Suda herhangibir gözle görülür bir gaz ayrışımı, çıkışı görmedim.Piyasada bulunan UV lambalar genelde 7-25 watt civarıdır.Güneşten gelen UV  ışıma atmosferin üst katmanlarında lambaya göre çok daha güçlü olacaktır. Buda buhar halindeki suda ayrışmaya neden olabilir.Şuanki imkanlarımızla suyu UV ışıkla verimli şekilde ayrıştırmanın pek mümkün olmayacağı fikrindeyim.

Hidrojenle ilgili çalışmalarım devam ediyor. Şuan hidrojen ve oksijen çıkışı ayrı ayrı olacak bir kuru hücre yapımı için malzeme tedarik aşamasındayım.Biraz masraflı oluyor ama sonuç iyi olursa buna değecek.Şuan günümüz araçlarının hemen hepsi oksijen sensörlü araçlar.Bu araçlara hho gazı verildiğinde oksijen sensörüne fiziksel veya elektronik bir müdahale yapılmadığında yakıt tüketimi dahada artmakta.Bunun sebebi motora hho ile verilen fazladan oksijen gazı.Eğer motora sadece hidrojen verirsek bu sorun otomatikman ortadan kalkacak. Araç yazılım ve donanımına bir müdahalede gerekmeyecek.Diğer tür çözümlere göre çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.Böylece piyasada hidrojen takılamayacak araç kalmayacak.Bir süredir ürünlerimi yurtdışınada satmaktayım.Kanadadan yoğun talep oluyor.verilen bilgilere göre kamyonetlerde %10 civarı tasarruf yapılmış.Pakistana verdiğim setlede toyota corollada %20 lik bir tasarruf sağlanmış.

ozantavsan

Çalışmalarını takdir ediyorum.Yeri geldi çok yüklendiler sana , ama yılmadın devam ettin.
Yurtdışında senin ürünleri kullananlardan vidyo isteyebilirsin montaj esnasında.Ben Ebay\'den çelik plakaları aldığımda sitelerine üye olup montajı vidyo veya resimle aktarmamı ve yorumda bulunmamı istemişlerdi.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Bu da benim mini kuru hücrem : ) bu gün aracıma monte  edecek olan elektrik ustasına gittim. Evde direk aracın aküsüne bağlamak istemedim. Orda önce sadece saf suyla denedik hiç bi kıpırtı olmadı, halbuki temassızlık varmış kutup başlarında. Bende 70 gr lık mr muscle\'ı karıştırdım hepsini bir miktar suya birazda kıpırtı olmadı diye fazla fazla ekledim!  200 amperlik bitik bir aküde önce temas ettirmesiyle korkup bağlantıyı kesmesi bir oldu ustanın: ))) çünkü dehhşet bir gaz çıkışı oldu, bende gözlerime inanamadım. Sonra sersemliği üzerimizden atıp 60 amperlik bir aküye bağladık direk olarak ordada gaz çıkışı muazzamdı. Bir dakika tutamadık dükkanı uçurucaz korkusuyla. Bubbler dev balonlar çıkarıyordu çünkü.. Vesselam usta anladı mekanizmanın işe yaradığını, ve başladı amperi nasıl kontrol etsek diye düşünmeye. Önce devir saatine bağlamayı önermişti gaza bastıkça HHO çıkışı artsın diye ama benim vosvosta devir saati yok! Platinden alırız falan bişeyler sayıkladı ama sonra sabit 20 ampere düşürmeye karar verdik deneme sürecinde. Şimdi bana soruyo internetten araştır ne kullanabiliriz en sağlıklı amper kontolü için, ben getirteyim istanbuldan diye. Sizce nasıl uygulamalıyım? Pratik bir önerisi olan var mı? Sabit üretim mi yoksa motor devrine göre üretim mi ?
        Bir de ben çelik levhaları sobacıdan aldım. Üstü naylon folyo kaplı bir levhaydı kesti biçti. Mıknatıs çekmiyo, metale vurunca kaliteli bir çınlaması var ama ne kadar dayanır bilemiyorum. Olmadı betelguz arkadaşın dediği tuzru içinde bekleticem ayda bir. Birde fotolarda görülen ikinci bir levha var elimde onuda sobacıdan aldım krom kaplı olduğunu söylemişti. Onlar çok parlak sesi kötü olmasına rağmen. Bunları hücreleri ayırarak yapmayı düşünüyorum eski bir  plastik akü kasası kullanarak. Conta, motor yağı değişen motor ustalarından aldım. Çıkma ağır vasıta yağ filtre lastiği. levhalara büyük geldi ama japonla köşeledim levhaya. Sodyum hidroksiti yiyince sıvı depomun japonları attı. hortumundan dirseğine sapasağlam bi sıvı tankı yapmam gerek şimdi.
       Amper ayarını nasıl yapayım dersiniz?

philipmsno

Makinadan ayarını yapmayı unutmuşum fotoların boyutları uymuyo, teker teker ancak yükleyebiliyorum...

philipmsno

philipmsno

Buda tenis topu kutusundan bozma bubbler ım  : ))

philipmsno

Ozan hocam videolara bayıldım, paylaşımın için teşekkürler... Animasyon olan ayrıca süpermiş: ))) Fuel cell e taktım kafayı şimdi de!...
      Yalnız ABD almış başını gitmiş bu hidrojen konusunda onu görmüş olduk olduk da, bizim devlet ne yapar ne işlerle meşkuldür ya! Konu kafamda bir kısır döngüye girdi nasıl ; Biz devletin koyduğu fahiş vergilerden kurtulmak için (toplumca hareket edemeyişimizden dolayı) bireysel çözümler bulma yoluna gittik ve bu konulara merak sardık. Bu durum Türkiye\'de hidrojen gibi yeniliklere açık olan ve geleceğe dönük pratik çözümler geliştiren küçük öncü bir grubun içinde olmamdan-olmamızdan dolayı kendimle gurur duymama ve forum sakinlerimiz adına gurur duymama vesile oldu. Fakat bizi bu yola iten kısır döngüyse Türkiye Cumhuriyeti Devleti\'nin bu konuda herhangi bir atılımsal AR-GE veya pratik yatırım yapmamış olması beni yine derinden üzdü. Var da ben mi bilmiyorum acaba?! 
       Hidrojen gibi doğal bir enerjiyi büyük ölçüde Stanley Meyer\'den sonra (1990\'lar) keşfeden \"modern\" dünya adına bu büyük bir nuluş ve aynı zamanda utançtır fikrimce! Bu kadar geç, bu kadar kan döküldükten sonra...
       Gelelim Hydro Power ın sunuluşuna. Evet gelecekte elbette elektrikli araçlar, elektrik temelli ulaşım, üretim ısınma vb olacak. Fakat genel sunuşa dikkat ettiniz mi? Sürekli yeni hybrid otomobilller, yeni sistemler vb. Günümüz itibariyle elimzdeki yanmalı motorların hepsinin parmak şıklatma süresinde tedavülden kalktığını farzedin. Otomotiv üreticileri için yüzyılın vuruşu demektir bu. Kimse elimizdeki arabaları uyarlamamızı istemiyor. Onlar artık işe yaramaz, gelin size elektrikli fuel cell li otomobiller yaptık, gelin bunları satın alın mesajı hakim. Biz elimizdeki araçları bu teknolojiye pekala uyarlayabiliriz.  Ben sonuna kadar doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Ne vosvosumdan geçerim ne de HHO dan  :D
Paylaşım için tekrar teşekkürler...

ozantavsan

Merhaba , umudunu kırmak istemem ama Fuell cell\'i şu an bizlerin yapması çok zor.Çünkü maliyet olarak çooookkk yüksek.Kullanılan malzemeyi bulmak dersen o da çoook zor.

Hidrojen sistemi parçalarını temin edebildiğimizden ve fiyatları makul olduğundan yapabiliyoruz.

Senin sistemde plakalara dıştan kablo bağlantısı olduğunu görüyorum.Eski sayfalarda bizim paylaştığımız sistemleri incelersen plakalara kablo bağlantısı olmadığını göreceksin.Levhaların bir kulağı kesik diğerinde elektrik bağlantı vidası için delik bulunur.

Benim sistem +nnn-nnn+  yani eb baştaki levha ile en sondakinde delik var.ve bu deliklerden geçen uzun vidaya + bağlıyoruz.En ortadaki levhadada elektirik bağlantı vidası için delik var.+ levhaların delikleri solda kalırken ortadaki levhanın bağlantı sağda kalır.Buna da - bağlanır.Hem polietilen levhaya bağlar hem elektirik iletir.Sistemde zaten 4 vida ile polietilen plastiğe bağlıyorun.Hücrenin altındaki 2 vidada elektirik bağlamıyoruz.

Kullanım açısından böyle yaparsan sana kolaylık olur.

Akım kontrolü için kuru hücrede en iyi yöntem sodyum hidroksit miktarını ona göre koymak.
Sistemindeki sıvıyı boşalt.Sonra saf su koy.Bir miktar lavabo açıcı koy önce az koy .Önce saf suda eritirsen iyi olur.Sonra sistemi çalıştır.10-15 dakika çalışsın.Bir ampermetre bağla çekilen akımı not al.
Çıkan gaz miktarını ölç.Dakikada ne kadar gaz çıkıyor.Ölçüm anlatılmıştı forumda.

Örneğin benim sistemde 10-12 amper arası dakikada 750 ml hidrojen gazı çıkışı var.
Senin aracında yanlış hatırlamıyorsa 1300cc .Benimki ile aynı.Yani 750 ml çıkış ve 10-15 amper senin siteme yetecektir.Benim hücre ebatıda küçük.Eğer plakaları geniş tutarsan veya sayısını değiştirsen ,elektirik bağlantısını farklı verirsen o zaman çekilen akımda ,gaz çıkışıda değişecektir.

Araçta kullancağın için 1 tane röle ve 30 amper sigorta ve 1 adet 30 veya 50 ampere kadar ölçebilen ampermetre bağla.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Ihımm, vidalar bağlantılar vs dediğiniz gibi ayarlanır hocam o kolay deneme sürümü olduğu için, modifikasyonlar yapıcam elbet de sizin bağlantı +NNN-NNN+ şeklinde demişsiniz. Biz dün -NNN+NNN- şeklinde bağladık. Ben eksi plakalarda hidrojen üretildiği mantığından onları ikiye çıkardım : ))) volt dağılımında bi sıkıntı yaratır mı bu durum? Ben en iyisi ilk iş bi multimetre satın alayım kendime, olmıycak böyle anlaşıldı...
      Fuel Cell\'de de o polymer elektrolyt membran denen meret malzemeyi bulmamız çok zor anladığım kadarıyla. Bide güneş panelleri her bir panel kaç volt üretiyordu? 0,06 mıydı? bu yakıt pili de 0,6-0,5 volt üretebiliyormuş akşmdan yanlış hatırlamıyorsam. Sabit sistemlerde güneş paneli daha mantıklı bence. Hidrojeni bile Shell-BP vs satarsa ben ne anladım clean-energy,  free-energy zırvalarından!
     Kolay gelsin herkese çalışmalarında...

sibernetik

philipmsno  arkadaşım eline emeğine sağlık yalnız kullandığın plaka sayısı eksik gibime geldi.Ortadaki plakayı  +  ve kenarlardaki plakaları - düşünürsek,arada 6 hücre olması gerekiyor yani 7 plaka olması gerekiyor.

Şöyle izah edelim 

- N N N N N N + N N N N N N -   şeklinde bir bağlantı teorik olarak ideal olan.

Ben önce yukarıda gösterdiğim gibi 7 hücre yaptım  ve bilgisayar güç kaynağı ile denedim.Tabiki bilgisayar güç kaynağı hem 12 volt hem de düşük akım verdiği için devreyi pek sürmedi açıkcası.700miliAmper bir akım akıtabildim tüm düzenekten.Komik bir miktarda gaz çıktı.
Sonra en dıştan bir plakayı kısa devre yapıp 6 hücreye düştüğümde verim biraz daha arttı.

Teorik olarak tekrar aktarırsak  12 voltu 7 ye böldüğümüzde 1,71  volt gibi bir gerilim düşmekte hücre başına kiii bu gerilim verimli bir elektroliz için biraz az kalıyor.Yine elektroliz olayı oluyor ama bizim işimize yaramıyor.

Tero cell adlı dökümanı ayrıntılı olarak okudum (forumumuzda pdf döküman olarak paylaşıldı ) ve orda bahsedilenleri uyguladım.
Devam edeyim.
Düzeneğimi 13 x 13 cm lik 316L paslanmaz plakalardan yaptım.Elektrolit olarak Potasyum hidroksit kullandım.Bulana kadar göbeğim saptı :)
Araba çalışırken her ne kadar teorik olarak 12 volt desek te biraz fazlasını görebilmekteyiz. 7 hücreli düzeneğim yine çok çok verimli çalışmayınca birer plakayı söküp 6 hücreye düşürdüm.Son hali şöyle oldu

- N N N N N + N N N N N -

kare dalga osilatörümü de bağladım düzeneğe.Tek bir tane mosfet ( irfp064N ) bile hiç ısınmadan  düzeneği rahatlıkla sürüyor.
Geçen pazar arabama monte ettim.Yağ devirdaimi sorunlu (pompa tıkalıydı bugün değişti,arasına 425 kaat
sıkışmış :)  ) ve kar lastikli bir araçla  110 TL gaz ile 800 km kadar yol gittim.Yine 4 yolcu ve bir dünya yük vardı arabamda.Resimleri çekip ekleyeceğim inşallah.
Gaz çıkışı muhteşem.En az,en azzz 2 Litre gaz üretiyor  dakikada.Ölçme imkanım henüz olmadı.
Düzenek uzun kullanımdan sonra (3-4 saat ) ısınmaya başlıyor.Yine ben düzeneğimi torpidoyu söküp araç içine monte ettiğim için,güneş ısısından BUBBLER\'ın içindeki su,hamam suyuna dönüveriyor.Uzun çalıştırmada Bubbler içindeki su yavaş yavaş uçarak karbüratör borusundan motora gidiveriyor.Gerçi çok bir sakıncası yok ama hiç olmaması ideal olan.
Çift bubbler olayına gireceğim.Bubbler içine akvaryumtaşı gibi bir düzenek koyup daha düzenli ve sakin bir gaz çıkışı sağlayacağım.Yine bubbler ların etrafını yalıtkan bir malzeme ve ısınmaya engel olsun diye parlak alüminyum ile sarmayı düşünüyorum.
Düzenek uzun süre çalıştığında  doğal olarak suda azalma oluyor ve kullandığımız çözelti derişik bir hal alıyor (yoğunlaşıyor).Bunu tencere içinde kaynayan ya da bekleyen tuzlu suyun koyulaşmasına yoğunlaşmasına benzetebiliriz.
Yoğunlaşma olunca tero cell dökümanında okuduğum üzere düzenekten  geçen akım artıyor ve çözelti köpürmeye başlıyor.Gerçi gaz çıkışı da coşuyor ama böylesi pek sağlıklı değil.Köpüklenme ve ısınma risk ve problem demek.
Akım artışının önüne geçmek için SABİT AKIM veren PWM devreleri forumumuzda paylaşıldı.

LM324 op-amp ile kurulan devre basit ve verimli sanırım.

1-2 örneği yeri gelmişken hemen paylaşayım.

İlk 3 resimdeki  devre  ile  sondaki  devre birbirinin aynı olabilir incelemedim ama prensip olarak aynı.Akım sınırlama olayı naçizane deneyimlerimden dolayı benim için önemli olmaya başladı.

philipmsno arkadaşım kullandığın plaka sayısı az olduğu için yüksek gaz  çıkışı elde edebilirsin yalnız çabuk ısınma,güç kaybı,araca ve aküye yük,çözeltide köpüklenme gibi  sorunlarla karşılaşacağın muhakkak.

Gelelim diğer problemime.

Yaz gününde BUBBLER içindeki su her halükarda buharlaşıp gidiveriyor.Az önce araştırdımda aklıma başka sıvılar geliveriyor bubbler içine konulacak türden.

Şöyle bir sıralarsak

su 100 °C

asetik asit 118,1 °C

anilin 184,4 °C

gliserin 290 °C

cıva 356,9 °C

toluen 110,5 °C

bunları bir karşılaştırma yapmak için buraya yazdım :)  Elbette civa  ve toluen kimyasal tehlikeleri nedeniyle bubbler da kullanılmaz.Anilin de boya yapımında kullanılan bir zehirli bir sıvı.Onu da eledik.Asetik asit bildiğimiz karınca asidi ve kaynama sıcaklığı sudan çok fazla değil.

Geriye sevgili gliserin kalıyor. 290 °C lik kaynama sıcaklığıyla fena değil gibime geldi.

kimyasal özellikleri de şöyle

Gliserin, diğer adı \"gliserol\" de olan sıvı halde bulunan polar organik bır trihidroksi alkoldür. Hafifçe tatlı, zehirleyici olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışır; asetonda çözünür. Tıbbi gliserin şeker hastalığında şeker olarak ayrıca dıştan deriye uygulanan merhemlerle ve kabızlıkta fitil olarak kullanılır. Ayrıca dinamit yapımında da kullanılır. Trinigliserin ve nitrik asitle birleştirilerek dinamit yapılabilir. Sadece nitrik asit ile birleştirildiğinde ise çok güçlü olan Nitro gliserin yapımında kullanılır.

Motora  bir zarar vermeyeceğini bilsem deneyeceğim valla :) Zaten arabayı kobay gibi kullanıyorum.Bir diğer ayrıntı bizim oluşturduğumuz HHO gazı bu gliserin ile reaksiyona girmezse ne ala ne hoş.Sudan daha ağdalı olduğu için düşünülebilir.

Ayrıca  320volt  sitemizde paylaşımı yapılan  önemli bir elektronik devre var benim nazarımda.

Tahir TALi  ve konyalı hasan arkadaşımızın akü voltajını yükselten  bu devresinin 600 watt lık olanını birkaç yıl önce yapmıştım.

devrenin linki şu       https://320volt.com/200-600w-dc-dc-konvertor/comment-page-1/ 

Çıkıştaki regüle kondansatörleri dışında herşey bizim işimize yarıyor arkadaşlar.

PWM  üretmesi, sg2525 ile gerilimin ayarlanabilmesi, yüksek güç vermesi  süper özellikler.

Tek EI 33 trafosu ile 200 watt elde ediyoruz,2 trafolu olanından 400 watt elde ediyoruz.3 trafo 600 watt ki gerek bile yok.

Varsayalım ben 40 volt 4 amper akım elde edecek şekilde devreyi ayarladım.  4x40=160 watt eder

her hücreye 2 volt düşürecek şekilde 20 plakalı bir devre yapmak aklımdan geçiyor mesela örneğin faraza :)

zaten devredeki feedback (geribesleme ) devreden çıkarılıp araya bir pot koyduğunuzda istediğiniz şekilde sürebiliyorsunuz.

Yanyana 6 ya da 7 hücre değil 20 hücre ya da fazlası neden olmasın ?

- N N N N N N N N N N N N N N N N N N N N +[/size]

Bu haliyle atıyorum dakikada 8-10 litre gaz ürettiğinizi bir düşünün.E daha ne derdimiz olsun.

Sorunlarım ve düşüncelerim bunlar arkadaşlar.Gerçi kurduğum düzenek şimdilik ufak tefek sorunlar dışında verimli çalışıyor ama daha iyisi için ne yapabiliriz,deneyelim geliştirelim,görelim.

Selamlar herkese.

philipmsno

Sibernetik hocam, aramıza tekrar hoşgeldin... (dedirtecek kadar uzun bir süre yoktunuz!:)
Dediğiniz gibi plakaların sayısında sıkıntı olabilir. Benim kafa hücrelere basmıyor :D ben plaka hesabı anlıyorum nedense... Ozan hocamın kuru hücresini örnek alarak yapmıştım ama baülantıları o söyleyince farkettim ki eksileri dışa vermişim! Benim aklımda onun devresi de öyle kalmış okurken. Şimdi volt ölçümü yaparken plakalara dokundurmuyor muyuz kontrol kaleminin ucunu? Volt u hücre sayısına bölücez hücre başına kaç volt geliyo hesaplıycaz sanırım. Kafam çorba oldu yazarken bi çizeyim bakim şuraya; Heaa benim 9 plaka 4 hüce oluyo ve hücre başına 3 volt denk geliyoo, ıhımm. Sizin 13 plaka 6 + 6 hücre 2 şer volt denk geliyo. Şimdi anladım, elimde plaka ve conta var fazla, hemen uyarlarım ben onu: )
      PWM devresi yapabilecek bi elektronikçi bulabilsem bulunduğum yerde çoktaan yaptırırdım da ben değil 3000 nüfuslu ilçede  Erzincan merkezde bulabilir miyim bu devreyi gösterip yap diyebileceğim birini şüpheliyim!  Tekirdağ\' gelicem bir ay sonra orda yaptırmayı düşünüyorum devreleri. Şimdilik deneme sürümleri üzerinden biraz tasarruf edebilirsem ne ala. Ayarsız motor 33 krş yakıyor lpg de bu gün heapladım! Haftaya ayar yapıcak ustam sonra deniycem HHO\'yu. Benim size sormak istediğim aracta denemişsiniz ya LPG yi kıstırdınız mı? yoksa normal ayardayken LPG HHO verince kendiliğinden mi az yakıyo araç? Bu bir :D
     Aracınızın motor hacmi nedir acaba. en az 2 litre diyorsunuz ya motor hacminin yarısından fazlasını verdiğimizde ne olur onu merak ettim.
      Bir de zaten motor da HHO yanınca ortaya sıcak su buharı çıkıyor ve eksozdan atılıyor. Yani motora zaten su ta içine kadar giriyor. Bubbler daki suyun ne gibi zararı olabilir ki buharlaşıp girse..?
      Ah şu devreleri bi edinsem bir an önce ölçüm aletleri vs %100 suyla çalıştırmadan uyku yok vallahi :D yapsakta rahatlasak. Çokihtiyacım var buna, ruhen madden manen her şekilde : )))

betelguz

Hidrojen sistemini aracına montajlayan arkadaşlar. Montajla ilgili şunlara çok dikat edinizki zarar görmeyesiniz. Sistemi bir röle ile açıp kapıyorsanız röleyi kontağa bağlamayınız. Çünkü kontağa bağlandığında kontak açıldığı anda sistem gaz üretmeye başlar.Ama bu esnada motor çalışmıyor. Sizi motoru çalıştırmadan kontağı açık unutursanız çıkan gaz motor içerisinde birikir.3-5 dakika sonrada siz marşa bastığınız anda biriken bu gaz alev alıp patlama yapar ve motora ciddi zarar verebilir.
Çözüm: çözüm çok basit. Röleyi kontak yerine alternatörün şarj lambası kablosuna bağlayın. Böylece sadece motor çalışıp alternatör elektrik üretmeye başladığında sisteminiz çalışır.Motor duruduğu anda sistem durur.
philipmsno arkadaşım çalışmalarınızda başarılar.Resimlerden gördüğüm kadarıyla 3 adet nötr plaka kullanmışsınız.Bunu 4 adete çıkarın.Forumda hep 12 volta göre hesaplamalar yapılıyor ancak araçlarda akü 14,4 voltta şarj oluyor.Siz 12 volta göre hücre yapıp 14 volta bağlayınca fazla akım çekilmesine neden oluyor. Fazla  akım ısıyı artırıyor ısı artınca akım dahada artıyor.Buda ciddi bir sorun.Ayrıca hücre verimide düşük oluyor.Hücre başına ne kadar düşük voltaj verilirse verimde o kadar artıyor.Tabi istenilen miktarda gaz üretmesi, yeterli akım çekmesi için bu sefer yüzey alanını artırmak gerekiyor. Aracınızın gerektirdiği gaz miktarına göre ideal plaka sayısını ve hücre büyüklüğünü bulmak gerekli.

sibernetik

philipmsno arkadaşım gerekli malzeme temini için forumumuzda da reklamı yapılan elektronik malzeme satış siteleri var.Mesela direnc.net  gibi. Buradan malzemeleri temin edebilirsin.Kargo ile evine gelir.

Direnç kondansatör okuma  ya da biraz daha açarsak devre elemanlarını tanıma en çok 1 gün sürecek bir iş.Sitemizde her tür döküman mevcut.Nette de kıyamet gibi kaynak döküman var.

Dawe LAWTON un çift 555 entegreli devresini sadeleştirelim ve tüm devre elemanlarını farklı renklerle gösterelim.

Önceki hali

senin işini görecek olan sadeleştirilmiş bölüm

hiç elektronik bilmeyen arkadaşları da gözeterek şemayı kısaca açıklayalım.

Kırmızı olan MOSFET 
sarı olan 555 entegresi
pembe olanlar direnç
mavi olanlar ayarlı direnç (pot)
Yeşil halka içindekiler kondansatör
Mor halka içindekiler ise diyot
en altta ise frekans seçimi için 3 konumlu bir switch (anahtar ) var ki bu anahtar da elenilebilir.

en azından eline malzemeler geçtiğinde neyin ne olduğunu iyi kötü çıkarıp  bir delikli pertinaks (kart ) üzerine devreyi kurabilmen lazım.
Lütfen yazılanlar,anlatılanlar  kabalık algılanmasın,şu devreyi kurmak çok uğraş gerektirmiyor.Dikkat ve sabır ile halledilir.Böyle bir düzenek kurmak isteyipte hiç elektronik bilmeyen arkadaşlarımız için dileriz faydalı olur .

Benim aracım 1600 cc motorlu  98 model volkswagen polo.Gazı filan kıstırmadım.Karbüratörden gelen yakıtı  bizim oluşturduğumuz gaz zenginleştiriyor.Birkaç damla su buharının bence çok bir zararı yok sisteme.Hatta temizlik yapıp,torku artırmaya da yardımcı olabilir.Hem zaten yanan yakıttan da su buharı oluşuyor mutlak surette.
Benim bahsettiğim en az 2 litre olayı ,elektroliz hücremizin dakikada üretttiği gaz miktarı,motor hacmi ile alakalı değil yani.

Betelgüz arkadaşımız oksijen sensörü konusunda haklı olabilir.Çünkü internette paylaşımı olan pek çok EFIE (Electronic Fuel Injection Enhancer ) yani elektronik yakıt enjeksiyon geliştirici  kontrol devresi var.Daha doğrusu oksijen sensörüne müdahale eden devreler var ama ben hala anlamış değilim.Şöyleki silindirlerde yanmayan yakıt kalabilir ama bizim hidrojen ve oksijenimiz her halükarda yanacaktır kanaatindeyim.Açıkcası ben böyle bir devreye pek gerek duymadım.Tabi ben hislerimle konuşuyorum yanlış düşünüyor da olabilirim.

Yine arabanın elektrik panosu üzerine ilave bir röle ekleyip (boş röle soketi her zaman vardır ) betelgüz arkadaşımızın bahsettiği gibi  elektroliz devresinin ancak kontak anahtarı ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Selamlar herkese

philipmsno

Teşekkürler açıklamalarınız için arkadaşlar. Ben her şeyi zor anlayan biri olmuşumdur  her zaman: )  Devre şemasını renkli anlatmanız bu yüzden çok faydalı oldu. Gözüm aşağı yukarı alıştı 555 li devreye :D Şimdi kafamda çok daha netleşti hepsi. Bu aktardıklarınızın hepsini göz önünde bulundurarak plaka sayımı arttırıyor ve hücremi 12 volta göre uyarlıyorum diğer iyileştirmelerle birlikte. Plaka sayısı artırma ısınmayı engelleyecek, akım çekimini düzenli hale getirecek. İçine  koyduğum elektrolit miktarı akımı belirleyecek. Devreyi de temin edeyim en kısa zamanda iyisimi sonra gerisi kolaay : )
      Burda bir çok devre paylaşıldı, ben bunları konuya ilk başladığımdan beri net okuyamadığım için kafamda \"sen bunları yapamazsın hiç uğraşma daha hangisini yapacağına karar veremiyosun!\" gibi bir önyargı oluşmuştu. Bu gün itibariyle yıktım gitti :D
      Motor hacmini sormamın sebebi forumda daha önce motor hacminizin \"en az yarısı\" kadar  HHO elde etmeniz ve motora vermeniz gerekli şeklinde ifade edilmişti. O yüzden sordum. Benim vw kafer 72 model 1600cc (ellerinizden öper :D ) o yüzden en az 800 ml gaz elde etmem gerekiyor sanırım.
      Bir de PWM devrenin kuru hücreye uygulanması bir fayda getirmez gibi bir kanı oluşmuştu bir iki yerde ifade de edildiği gibi. Fakat siz pratik olarak gösterdiniz ki PWM kuru hücredede çalışıyor. Bu da devreyi hemen edinmek için başka bir geçerli sebep oldu.
       Dışarda hava çok güzel vosvosum beni çağırıyo: ) gidip eksik malzemeleri ayarlıyım çarşıdan. Çok işim var bugün anlaşıldı. Herkese çalışmalarında başarılar, güneşli günler...

philipmsno

Bu arada Ozan hocam çalışmalar nasıl gidiyor? Takipte misiniz? Sessizlik bozuldu, ses verin : )

ozantavsan

Ben hep takipteyim.Benim sistem 8 aydır hazır zaten.Montaj için bekliyor.
Aracın bakımı ,fenni muayene filan var.O yüzden biraz daha bekleyebilir.Sök tak yapmak istemiyorum fenni muayeneye girerken.

Plasma ignition için ufak ufak ilerliyorum.

İşler güçler karışık o nedenle biraz sıkıntılı
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

betelguz

Ozan bey benim sistemi kullananlar fenni muayeneye giriyorlar bir problem çıkartılmıyor.

ozantavsan

Betelguz , sizin orada veya başka yerde sorun çıkmıyordur.Burada muhakkak çıkar.Hele bende kesin.Ben herşeyi tam yaparım.Evraktı , bakımdı vesaire.Külüstür araca ses çıkartmazlar bana gereksiz birşeyden söz söylerler.

Daha önceleri sinyalleri çalışmayan bir minibüs , egzos muayenesi hiç olmayan 4 araç (hem araçlar muayene alanında bile değil) geçerken , bana \"motor numaran görünmüyor deyip yarım saat beklettiler.Ve benim motor numaram görünüyordu.Al eline bezi temizle dediler.Temiz görünüyor desemde rüşvetmi beklerdiler anlayamadım.Baktılar bende rüşvet verme gözü yok zorla geçirdiler.Ve aracım 84 model olmasına rağmen herşeyi dört dörtlüktü.O zaman daha TUV gelmemişti.

Bu tüvdede kilometre göstergemin üsrt kısmı göğüste güneşten yarılma olduğundan siyah yapışkan folyo ile kapladım.30 cm uzunlukta 15 cm genişlikte .Aracın göğüs rengiyle antı ,göze batmıyor tertemiz.TUV ona laf söylüyor , yer yer folyo kaplama diye not düşüyor.

Velhasıl kelam ben eşşeğimi sağlam kazığa bağlayayım ,başım ağırmasın.
Sanayide ustalar görünce bile dalga geçiyorlar.Senki işlerini de düzgün biliyorlarda ,uğraşana anlayana laf ebeliği yapıyorlar.Seni küçük ve hor görmeye çalışıyorlar.Halbu ki ben onlara acıyorum.Yeni şeyler öğrenip kendilerini geliştirmedikleri ,ustadan yalan yaşıt gördükleriyle geçindiklerinden.

Sanayiye giderken bile sökerim ben..Bildiğiniz gibi değil........

Betelguz , sistemi röle ile kontağa değil şarj lambasına bağlayın demiştiniz.Pratik çözüm şarj dinamosu çıkışndan bir kablo ile röleyi bağlayabilirler.Şarj dinamosu çalışınca sistem devreye girer.Bizim araçlarda şarj lambası için göğüs paneli sökülüyor.Çoğu kişide tekrar yerine monte ettikten sonra sorunlar başlıyor.Ana kilometre çalışmaması , devir gösterge hataları.Bunlara mahal vermemek için şarj dinamosundan bir kablo iş görecektir.Amaç sadece röleyi tetiklemek sistem nasıl olsa aküden alacak enerjisini.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

philipmsno

Ozan hocam sana fena takmış bu tüv cüler : ) allah kolaylık versin.. Benim LPG işli değil ruhsata kaçak kullanıyorum. Beyni söktüm bide düğmeyi, rekorları motorun arkasına gizledim ama tüp dolum girişi ve rekorları açıkta gittim TÜV e tüpte arka koltuğun arkasında küçük bi bagaj var bizde orda, onuda sökmeye üşendim. Bi kıllandı görünce, bagajı aç diyo, stepneyi kaldır bilmemne, tüp nerde diyo, tüp yok diyorum benden önceki takmış ben yeni aldım falan diyorum 6 ay oldu. Tüpü bulamadııı : ) Cam suyu çalışmıyo bahanesiyle mesai bitimine yarım saat kala beni gönderdi. Gittim 15 dk da cam suyu taktırdım hemen, bakmadı bile eşşoğ........ geçtim öyle güç bela : ) Saklamazsak kesin HHO\'yada kıllık çıkarırlar. Bencede sen muayeneye gireceksen işini sağlam tut...
      Bu gün bütün gün vosvosun orjinal cam suyu kabını bozmadan nasıl HHO sıvı haznesi olarak uyarlarım diye uğraştım! Uğraştığımada değdi: ) Onun cam suyu olmadığını farkedecek TÜV\'cüyü alnından öperim :D Şimdi hücreyi uyarlamaya geldi sıra. Onu dıştan neye benzetsem acaba! :D iyi bir kamuflaj olması lazım!
      Bu gün kendimi forumda çırak gibi hissettim, söylemeden kapatmıyım akşamı...:D Etafurullah sibernetik hocam, burdaki her  arkadaşın paylaşımı, tecrübesi, düzeltmeleri  aranıza yeni katılan beni onurlandırır. İlginize alakanıza çok teşekkür ediyorum... herkese iyi çalışmalar selamlar saygılar...

betelguz

ozan bey küçük bir yanlış anlaşılma olmuş.Röleyi alternatörün şarj lamba kablosuna bağlayın diye yazdım. Şarj lambasına değil.Şarj lambasına bağlanırsa zaten sistem tersine çalışır :) Şarj lambası motor çalışmıyorken yanacağından. Alternatörün arkasında genelde 3 kablo vardır.Biri kalındır.Bu ana elektrik kablosudur. diğer iki tane ince var.Bunların biri şase biride şarj lambasına giden kablo.Biz bu lambaya giden kabloya bağlayacağız.Konsolu falan sökmeye gerek yok.Direk alternatörün ordan bağlayabilirsiniz.

fatih

merhaba arkadaşlar, sibernetik arkadaşım 110tl ye 800km yaptım yazmışsın ona takıldım  hidrojen sistemi bağlıyken hemde 2lt gaz çıkışı varken bu rakam biraz yüksek geldi bana. benim aracımda 1600cc 2005 honda civic  atiker sıralı sistem lpg var, 170tl ye 1200 km yaptık hidrojen sistemi yok arabada 100-110 la falan gittik araçtada 3kişi vardı daha farklı bi sonuç çıkması lazım gibi geldi bana
170/1200=0.141 tl
110/800=0.137
çok az fark var yani, inşallah bi yanlışlık yapmışsınızdır hesaplamada :)  hidrojenden edeceğimiz tasarruf bundan fazla olmasını bekliyordum açıkcası, betelguz arkadaşımızın bahsettiği oranlar bundan çok fazla %20 ila %50 arası hatta eski nesil dizel motorlarda daha fazla olduğunu yazmıştı, yakıt testi yapan yada bilen arkadışımız varsa yorumlarını paylaşsın lütfen

hepinize iyi çalışmalar hayırlı akşamlar arkadaşlar

başarılar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın