Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (294250 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #570
Arkadaşlar bende yeni denemelere başladım çağımızın  yakıtı hho çok konturollü yapmamız gerekir.
Yakıt hücresini yaptım (hho) yakma deneylerini fırsat buldukça yapmaktayım.
İlk denememde suyun ayrıştırılması ve yakma süper.
Şimdilik bu kadar yazıyorum ileriye doğru gelişmelerimi paylaşacağım.

Yanıt #571
 ;D çok memnun olurum öyle bişeyde bana teknik destek verirseniz :)ama neye karşılık dedimya zamanla olacak iş çğnkü kısıtlı imkanlarla bu işdeyim :) teşekkür ederim betelguz...

Yanıt #572
benim istedigim gerçekten yapılıp bitirilmiş bir sistemin ayrıntıları ile açık şema halınde hesap ve ölçüleri ile tam bir siztem hali sadece döküman olarak bende imkan buldukca geri kalanını kendim toplayıp kullandıgım motor ve sisteme göre hesaplayıp geliştirmek ama bi zemin ve ön bilgim yok hadi bismillah

Yanıt #573
betelguz verdiğin cevap için sağol. yaptığım hesap ile 12V x 10A = 0,12kW enerji harcayarak 1 dakikada 1 litre elde ediliyorsa 1 saatte 60 litre eder. 1 metreküp gaz elde etmek için 2 kW enerji gerektiği çıkıyor. Bunun parasal değeri yaklaşık 60 kuruş. 1 metreküp doğalgaz da yaklaşık 60 kuruş ama 1 metreküp hidrojen gazı 2 metreküp doğalgaza eşit kalori üretiyor. Lakin evdeki hesap çarşıya uymaz misali, denediğinizi verim alamadığınızı söylüyorsunuz. pratikte elde edilen sonuçlar benim için muteberdir. Tekrar teşekkürler.

Bir diğer konuda gaz elde ederken kullanılan frekans ile ilgili. Siz kaç Hz frekans kullanıyorsunuz. dalga şekli nasıl ve hangi devreyle elde ediyorsunuz? forumda birçok devreden bahsedilmiş. çalışma grekansını 2,53 GHz olsa olur mu? Neden bu frekans çünkü suyun rezonans frekansı 2,53GHz diye okudum bir yerde. Ama doğru ama yanlış... Bu konudaki fikirlerinizi almak isterim. Şimdiden teşekkürler. Herkese işlerinde başarılar.

Yanıt #574
MERHABALAR.
Uzun süredir formu takip edip,yeni katılıyorum.
ben de deneyimlerimi paylaşmak ve yardımlaşmak isterim.Ben konuya biraz faklı yaklaşıyorum.Yapılan hücrelerde iki levha ( paslanmaz) arası etki ile ve rezonans etkisi ile hho üretimi artırılıyor ve oldukça iyi gidiyor.Ben farklı bir yöntem üzerine gidiyorum.kimyasal etkiyi hedef aldım.Yani HCl nin  alüminyum a alerjisi var bu yüzden alüminyum elektrot kullanıyorum.Alüminyum elektrotlar Klorlu şebeke suyunu bile elktroliz ediyor.Fakat elektrolit olarak su içine az miktar tuzruhu % 5 katmak  tepkimeyi hızlandırıyor, ama kendi kendine reaksiyon olmuyor(olsada çok az.gözle görülemiyor).
Deneylerimde 5,4 W (4,5Vx1,2A) ile 35 ml/dak gaz elde ediyorum bunu 120W ile (12vx10a)ile orantılarsak 120/5,4=22,2 katıx35ml=0,77 litre yapar .Alüminyum levhalar erimezmi? tabiki eriyor ama 50 saatte.deneyi alüminyum elektrotları  2 mm aralıklı hücre olarakyaptım ve bozup birbirinden ayırıp rastgele aralıkı koydum sonuç değişmedi 35 ml hho.Demekki bu sistemde hücreye gerek yok.Alüminyum 100 gr kullandım hurdası kg mı:2,5 tl (yenisi 8 tl dir.) bittikce takviye edilmesi çok kolay.
Dakikada 1 litre hho için gerekenler:(sistem 20 saat kapasiteli olarak)elektrolit:3 lt su+ 1 subardağı tuz ruhu(%40 HCl)  Elektrotlar 1 kg hurda alüminyum. 20 saat elektroliz (,077 lt x 60 dak=46,6 litre saatte x 20 saat=932 litre yani yaklaşık 1M3. özel elektroliz kabı hariç 1 kg alüminyum 2,5 tl tuzruhu ,5 tl toplamı: 3 tl olur.Çok basit bir sistem  daha iyiye Nasıl geliştirebiliriz.Bilgi ve yorumlarınızı beklerim.

Yanıt #575
Shasar hesaplarınızda 120watt ile 1 litre hidrojen üretileceğini baz alarak hesaplama yapmışsınız.Benim kullandığım hücre 210 watt elektrik harcayarak 1 litre gaz üretmekte. Kullandığım hücrede tabi bazı değişikliklerle verimi artırılabilinir.Ben araçlarda kullandığımdan hücrenin küçük olması gerekiyor.küçük bir alanda yüksek miktarda hidrojen üretmekte çok verimli olmuyor.Hatırladığım kadarıyla verimli bir elektrolizle 1 metreküp hidrojen üretimi için en az 3,2kw gibi bir elektrik ihtiyacı var.Benim hücre 3,5kw harcıyor 1 metreküp için.

Selmans arkadaşım sizinki değişik bir çalışma olmuş.pratik kullanımda biraz zor bir sistem.iki günde bir aluminyum ilave edilmesi, sistemdeki kirli suyun değiştirilmesi yeni çözelti hazırlanması oldukça zahmetli görünüyor.1 litre gaz içinde 154 watt elektrik kullanılıyor.aslında 154 watt iyi bir değer ama sistem olarak kullanımı oldukça zor ve uzun vadeli kullanımda maliyeti yüksek.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #576
bedulgaz usta yarımcı olurum demişdin fikrinizi ne degiştirdi bir bilgi zemini oluşturmayı çalışıyorum

Yanıt #577
Mertkan arkadaşım tam olarak ne yapmak istediğini belirtirsen ona göre fikir verebiliriz.Henüz ortada hiçbirşey yok.Yapılıp bitmiş bir sistem demişsin bir mesajında ama nasıl bir sistemden bahsettiğini tam anlayamadım.Bilgi zemini olarakta 39 sayfa boyunca oldukça fazla bilgi mevcut.

Yanıt #578
Alüminyum elektrotlu sistemde sistemin zor olmayacağı kanaatindeyim.Çünki benim dandik bulduğum malzemelerde yaptığımı anlatayım . 1 litrelik plastik kavanoz.elektrotlara giden paslanmaz teller (2 adet + ve - )alttan delip içeri alıp silikonla delik kenarlarını kapıyorum.kavanoz ortadan bölmeli plastik ile.iki göze de alüminyum hurda parçaları koyuyorum yaklaşık (50+50) 100 gram. bu parçalar paslanmaz tellere mecbur değiyor fakat birbirine değemiyor .yeteri kadar hcl çözeltili suyu koyup üst kapağı kapatıyorum.Altta pet kola ağzını dibine yakın yerden kesip kavanozun altına sığacak kadar delik açıp takıp kenarları silikonla kapattım.bu kapak ne işe yarıyor:elektroliz bitiminde elektrolit çözelti grimsi oluyor ve de alüminyum eriyip alüminyum oksit yada alüminyum hidroksit olarak çözeltiye dağılıyor.alt kapak açılınca çözelti akarak (yere veya bir kaba)boşaltılır. alt kapağı  kapatıp, üstkapağı açıp yeni alüminyumları ve de elektrolit doldurulup üst kapağı kapatmak zor değil ki?
alüminyumla sadece musluk suyu bile elektroliz oluyor.elektronik devre yada suya katılan madde ve de hücre felan hiç birşey yok.
şimdilerde kapasitesini. ne miktar gaz üreteceğini ölçeceğim.uygun vakit bulunca
ve birşey deneyeceğim: hidrojen tarafına alüminyum oksijen tarafına paslanmaz levha konulmuş bi sistem . oksijen çıkışı alüminyumu eriten kısım sanırım . vakit bulanlar deneyebilir.sonucunu yazarsanız seviniriz.

Yanıt #579
selmans arkadaşım, sizin yönteminizde çıkan gazın patlaması hho\'ya göre çok daha zayıf bir patlama olacaktır. Bunu deneyerek youtube\'da izlediğiniz hho patlaması ile kıyaslayıp, sonucu bildirirseniz iyi olur. Örneğin 10 cm küp hho kulaklarınızı çınlatacak şekilde patlar. Kolay gelsin.

Yanıt #580
Bu arada, negatif plaka olarak denediğim titanyum malzeme uzun süreli kullanımda 316L çelik malzemeden daha iyi sonuç vermemiştir. İlgilenen arkadaşların bilgisine...

Yanıt #581
Mustafa bey denediğiniz titanyum hangi  çeşidi idi.Paslanmaz çelikte olduğu gibi titanyumdada 5-6 çeşit var.

Yanıt #582
sn:hohhoh evet daha tatlı bir patlama oluyor . denemelerimde fark etmiştim.fakat neden?sebebi nedir?

Yanıt #583

Mustafa bey denediğiniz titanyum hangi  çeşidi idi.Paslanmaz çelikte olduğu gibi titanyumdada 5-6 çeşit var.

Özellikle GR1 kalitesinde saf titanyum folyo almıştım Çin\'den. Satıcı, istediğiniz yere test ettirebilirsiniz demişti ancak böyle bir imkan olmadı. Çin malı olması bazı şüpheler bırakıyor ister istemez.

Yanıt #584

sn:hohhoh evet daha tatlı bir patlama oluyor . denemelerimde fark etmiştim.fakat neden?sebebi nedir?

Kimyasal olarak yapılan işlemde hidrojen gazı açığa çkıyor. Alumiyumu her ne kadar elektrolize de tabi tutsanız yüksek saflıkta oksijen ve hidrojen çıkışı olmuyor. Çelik plaka ile yapılan elektrolizde açığa çıkan yüksek saflıkta hidrojen ve oksijen gazı karışımı, sadece hidrojene göre 8 kat daha fazla yanma hızına sahiptir. Bu nedenle çok daha  güçlü bir etkisi olmaktadır.