Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (294248 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #525
Fatih bey bu konuda oldukça fazla deneyimim olduğundan ben cevap vereyim.Elektroliz hücresinde hücre başına 2 voltta düşse uzun süreli çalışmada aktif bir soğutma yapılmadığı takdirde ısınma olacaktır.Isınma hızı , miktarı kullandığınız su hacmine, ve havadan soğuma imkanına bağlı olarak değişiklik gösterir.Afatsum09 14 ampede 40 dereceyi geçmediğini söylemiş. 3-4 litre su kullanırsanız 3 satte 40 dereceyi geçmez.Ama 1 litre su kullanırsanız çok daha fazla ısınma olacaktır.Yaptığınız sistemi arabada kullanmak istiyorsanız arabalarda yeterli yer olmayacağından büyük su deposu , büyük hücre kullanma imkanınızda olmayacaktır.Sistemi küçülttükçe de ısı sorunu daha artacaktır.Bu nedenle aktif bir soğutma yapmanız gerekir.Bizde soğutma için radyatör kullanmaktayız setlerimizde.Kış aylarında aşırı bir ısınma olmuyor ama yazın havanın zaten 30-35 derece olduğu zamanlarda radyatörle soğutma şart olacak.Yeterli hidrojen miktarına gelirsek Nasa\'nın yaptığı bir çalışmada motor hacminin %25 ila %50\'si kadar (yani 2000cc için 0,5-1 litre gaz gibi) hho gazının yeterli olduğu tesbit edilmiş.Bu kadar gaz yakıtınızın tamamen yanması için yeterli olmakta.Daha fazlasını vermek size ekstra bir tasarruf sağlamaz.Hatta alternatörden fazladan akım çekeceğinizden değil tasarruf , yaptığınız tasarruf oranının düşmesine neden olacaktır.Bu arada Afatsum09 arkadaşımız %45 sarruftan bahsetmiş.Nasıl bir araçta bu tasarrufu sağlamış yazarsa iyi olacak.Çünkü her araçta bu oranın yakalanması oldukça zor.Eski nesil turbosuz, oksijen sensörsüz 3000cc civarı dizel bir araçta bu oran rahatlıkla sağlanabilmekte.Ancak yeni nesil turbolu , oksijen sensörlü aynı hacimdeki bir dizel araçta alabileceğiniz tasarruf oranı %10-20 civarı olacaktır.kullanım tarzınında bu orana önemli etkisi olmaktadır.Tasarruf oranları araç özelliklerine bağlıdır, bunu unutmayınız ve büyük hayallere kapılmayınız.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #526
merhaba arkadaşlar,  sayın betelguz ben denemelerimi her zaman 1lt suyla yapıyorum o yüzden fazla ısınıyor olabilir, sağladığı tasaruf düşünülünce bu sistem için araçta yer açmak bence çok mantıklı yer sorun değil en azından benim araçlarımda öyle yani daha büyük yapabilirim şimdiki çalışmamda bu yönde 20cm*20cm hücre yapıyorum o ring conta çapı 18 cm 19 plaka yapıyorum  -nnnnn+nnnnn-nnnnn+  şeklinde bağlıyıp denicem, radyatör ve devirdaim pompasıda bağlıcam. şu oksijen sensörü kafama takıldı araçta olup olmadığını nasıl anlıcaz kitapcığında yazarmı acaba, varsada iptal edilemezmi, sensör eksoz gazındaki oksijeni ölçüp ona göre yakıt ayarlaması yapıyor bi şekilde yakıtın yanmadığı yönünde yönlendirilip daha az yakıt vermesi sağlanamazmı yani şu otogazcılar aracı bilgisayara bağlıyıp bi ayar yapıyorlar aracın çekişi yakıt sarfiyatı baya bi değişiyor her 10binde bir gaz bakımına götürüyorum yakıtı istediğim gibi ayarlıyor usta bazen bi depo gazla 450km yapıyor, performanslı ayarlıyınca 390-400-420km oluyor
sürüşe havaya şehir içi dışına göre değişiklik gösteriyor tabikide cevap için şimdiden teşekkürler hayırlı günler iyi çalışmalar arkadaşlar
başarılar

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #527
HHO üretmek aslında işin kolay tarafı.Asıl mesele aracı bu gaza adapte edebilmek.Sizin araç lpg li ise işiniz daha kolay.Bazı lpg sistemleri hho gazı verildiğinde lpg yi otomatikman kısabiliyor.Haliyle pek uğraşmıyorsunuz.Tabi hho üretimide gayet stabil olmalı yoksa birgün tasarruf yaparken ertesi gün normalden fazlada yakabilir araç.Eğer lpg sistemi gazı kısmıyorsa  ayara girip kıstırmanız gerek.Oksijen sensörü egzos manifoldu üzerinde oluyor.bazı araçlarda bir bazılarında iki tanedir.ikincisi katalitik konvertör üzerinde olur.Lpg de kullanıldığında sorun teşkil etmezler ama benzinde kullanıldığında hho gazından dolayı yakıtta artışa neden olurlar.Bunu engellemek için çeşitli devreler, çipler , farklı bloke etme yolları vardır.Araca montaj aşamasına geldiğinizde bunlara daha detaylı değiniriz.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #528
Merhaba fatih arkadaşım, ayrıntılı resimlerim diyer bilgisayarımda olduğu için şu an ekleyemiyorum. en kısa sürede resimleri ve sorularını ayrıntılı bir şekilde cevaplayacağım

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #529
Sistemimde anlaşılmayacak hiç bir şey yok. şöle izah edeyim fatih arkadaşım. 10 plakadan oluşmuş ve (+-+-+-+-+-) diye sıralanmış bir kuru tip hho hüçren var. Plakaların arsında nötr plaka falan yok, +-+-+-+-+- diye sıralı buna dikkat. bunu bu haliyle kullanmaya kalkarsam çok aşırı akım sarfiyatı ve çok aşarı ısınma sorunu olacaktır, yaptığım denemelerin sonucunda buna bizzat şahit oldum; hatta su kaynama derecesine geldi diyebilirim. ısınma sorununu ve fazladan ısıya harcanan akımı azaltmak için hücre sayısını arttırmak gerekiyor. Bende bunu yaptım 10 plakadan oluşan 5 adet ayrı hüçre yaptım. toplam plaka sayısı 50 dir. ve bu 5 sistem hereşyiyle bi,rbirinden ayrıdır. sadece hho çıkışları birleştirilmiştir. Sistem deneme için olduğundan çok profesyonel bir görüntüsü olmadığını belirteyim, elimdeki imkanlar dahilinde bulduğum metaryallerden yaptım çünkü.  Düzenek sadece test için yapılmıştır. Bu hücrelerin bağlantısını gelirsek, hepsi birbirine seri bağlıdır. herbirine konulan karışımın miktarı ve yoğunluğu aynıdır. Bunun yanında plaka ebatları ve sayılarınında aynı olduğunu belirteyim. 12v bir aküden beslenen 2,4 voltluk 5 tane lambanın seri bağlanmış şekli gibi düşünün düzeneyi. Ben bu düzeneği 3 saat boyunca arabamda çalıştırdım; hatta daha önceki yazılarımda bunuda belirttim. inanın suda çok aşırı bir ısısnma yok. Yani suyu soğutmak için radyatör ve fana falan gerek kalmıyor bu şekilde kurulunca. Denerseniz bana hak vereceksiniz.Çektiği akıımla ürettişği hidrojen miktarına bakarsanız muntazam bir artış var. 6 hüçreli olarakta denedim elektroliz gercekleşiyor ama akımı sabir 10A tutabilmek için karışımı çok yoğun yapmanız gerekecek, ama yaparsanızda hho ve ısı emin olun beklediğiniz performansın üzerinde olur. Ama dikkat etmeniz gereken nokta karışım yoğunluğu, insan vucuduna tehlikeli sayılabilecek yoğunlukta olacaktır. yapacak arkadaşlar dikkatli olmalarını rica ediyorum, bu işin şakası olmaz, kaş yaparken göz çıkarıp kendimize zarar vermeyelim.

betelguz arkadaşım şimdi senin soruna cevap vermek isterim. kullandığım araç lada samara 1500cc karbüratörlü lpg/benzinli bir araçtır. Emme manifoltunda hiç bir sensör yoktur. hho yıda lpg beyninden cıkıp karbüratörün üstündeki miksere giden hortuma t ek aparatı koyarak yaptım. Yani plg+hho direk mikser tarafından karbüratöre veriliyor. Deneye başlamadan önce lpg yi sonuna kadar bitirdim. marş bassan bile çalışmıyor yani. sonra 5TL lpg aldım, aşa yukarı 2,1 litre falan yapıyordu zamdan önce :D ve bu lpg ve hho karışımı ile 39,8 KM yol yapyım. HEsabını siz yapın artık. Şu aşamada sistemimin mekanik görünümü benim için bitmiştir, artık nasıl bir şey tasarlayacağımı biliyorum; sıra hho üretiminde verimi daha fazla arttırmak için elektronik olarak ne yapabilirim diye düşünüyorum. umarım kafanızda soruı işareti kalmamıştır. Ama kalmışsada önemli değil fırsatr buldukca sorularınıza her zaman cevap verebilirim. Hepinize iyi çalışmalar.

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #530
Afatsum09 şimdi daha iyi anlaşıldı.Aracın lpg li olması yüksek bir tasaruf oranına ulaşmanızı sağlamış.Lpg yi kısmamışsanız bir miktar kısın dahada iyi bir sonuç çıkar.Egzos emisyonlarını ölçtürebilseniz yakıtın tam yanıp yanmadığını tesbit ederek bu oranı dahada yükseltme imkanı olup olmadığıda net şekilde anlaşılabilir.Mevcut yakıtınız şuanki durumda tam olarak yanıyorsa (ki bence yanıyor) tasarruf oranı daha fazla yükseltilemez.
Sisteminiz aslında +nnnnn- şeklinde bir sistem . siz sadece bunu ayrı ayrı yapmışsınız.Sisteminiz dakikada 1 litre gazı kaç watt harcayarak üretiyor.Bunuda tesbit ederseniz tek blok hücrelere göre ne kadar verimli olup olmadığınıda anlayabiliriz.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #531
Merbaha betelguz arkadaşım. lpg yi kısmayı denedim. hatta ilk yaptığımda buydu. lpg yi kısmam bana 7-8 km daha az yol yapmama neden oldu. sistemim +-n+-n+-n+-n+- şeklinde belirtsek daha doğru olur. çünkü ben hiç negatif plak kullanmadım. bütün plaklarda + ve - görebiliyorsunuz. yeni bir sistem kurmak için şu an görmüş olduğunuz sistemi parçalamak zorunda kaldım. malüm maddi imkanlar. söküp parçalayarak yeni sistem için kullanıyorum malzemeleri. 12 voltta dakikada 14 amper çekerek 1,2 litre üretiyor. tabi parçalamadan önce :D yani 168 watt. Yeni tasarlamakta olduğum daha gelişmiş versiyonu \"zaman ve para ayırabildiğim sürece\" olan kuru hüçreyi yaptıktan sonra eksoz ölçümlerinide yaptıracağım. Biter bitmez çıkan eksoz değerlerini sizinle paylaşacağım arkadaşlar.

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #532
arkadaşlar dk da 1 lt gaz uretıyorum arabama bagladım fakat emısyonlara baktıgımda yakıtta artma oldugunu goruyum bunun sebebı ne olabılır acaba ?

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #533
LPg ayarını kısmaktan kasıt regülatör üzerinden kısmak mı ? (Debi Ayar Vidası)
Yoksa lpg mixer hortumu üzerindeki maksimum gaz ayar vanasını mı kısmak?

Arkadaşıma hazırladığım -nnn+nnn- 9 plaka 8 hücreli yaklaşık 1 - 1 ,5 litre gaz çıkışlı sistemle ufak bir deneme yaptık.
Dün 1600cc tofaş araca kısa süreli dakikada 1 - 1,5 litre hidrojeni verdik.Rolantide pek farkedilmiyor hidrojenin etkisi.Aracın rolantisi karbüratör üst kapağını açtıktan sonra epey düşmüştü.Bu durumda hidrojen verildiğinde rolantiyi bir miktar arttırdı.Aracın karbüratör ayarlarının sağlıklı olmadığından bu sadece denemeydi.

Aslında 63cc 2 silindirli benzinli jeneratörde denedik.Benzin ile çalışırken motorun çalışma sesi artıyor.
sadece karbüratördeki benzin ile jeneratör 2 dakika 25 saniye kadar çalışıyor.33cc benzin tüketiyor.Hidrojen ile aynı durumda 2 dakika çalışabiliyor.

En son testte jeneratörün karbüratör ağzına sadece hidrojen verdik.Benzini kestik ,karbüratördede benzin yoktu.Jeneratör kısa süreli çalışacak gibi olup kalıyor.Hidrojen miktarı yeterli gelmiyor.Depolansa , balona depolanıp öyle verilse çalışacak eminim.
Bana bu jeneratörü hidrojen ile çalıştırmak için dakikada en az 5 litre hidrojen üretmek gerekiyor.Sizce ?

------------------------------
Kendi sistemimi aracıma henüz monte etmedim.Artık sızdırma sorunum kalmadı.Sistemde nerdeyse stabil çalışıyor.

-nnn+nnn- 9 plaka 8 hücre , 1 saat sürekli çalışmada hücre plakalarının ısısı 45-50 derece arası kalıyor.Dijital termometreyi plakaların üzerine bağlayıp ölçüm yapıyorum.Eğer hücrenin sıvı tankından sıvı çekmesinde sorun oluşursa ısı 60-70 derecelere ulaşabiliyor.

Sızdırma sorununu sunfixle çözdüm.Taş gibi oldu sızıdrmada yok.Sıvı tankının alt kapağı basınçla açıılıyordu ama yindede sızdırma yapmıyordu.Aralayıp japon yapıştırıcı sürdüm.üzerine yemek sodası , soda üzerine yine japon,sonra yine soda,yine japon derken taş gibi oldu.Gaz çıkışını kapatıp sıvı tankını basınçta bırakınca bile alt kapak açılmıyor.

Araca monte için hazır.Uygun zaman bekliyorum.Ebayden aldığım 50a dijital ampermetreyi aynı güç kaynağından beslediğimden arızalandırdım.
Mecburen yenisini sipariş verdim.Satıcı aynı kaynaktan besleyeceksem izolasyonlu güç ünitesi kullanmak gerektiğini söyledi.Yeni siparişte onuda istedim 13 $ tuttu hepsi.Arızalandırdığım çalışmıyor ama olsun Shuntu kullanıyorum.

Montaj için sadece uygun bir zaman ve güneşli bir gün gerekli.

Aracında deneyen arakadaşlar izlenimlerini biraz daha anlatabilirlerse daha iyi olur.

Geçen yıl denemelerimi youtube\'ta paylaşmıştım.Mrozantavsan kullanı adımla.O zaman sistem biraz derme çatmaydı.Şimdi daha profesyonel oldu.Bakalım monte edip kulladıkça paylaşırım.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #534
birşey merak ediyorum hidrojen yüzünden motoru eline alan kimse varmı ???

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #535
dakikada vediğimiz gaz miktarın göz alınırsa ve anlık tüketiliyorsa motoru ele almak imkansız.
Ama sistemi açık unutup marşa basarsanız seyir eyle gümbürtüyü.Üst kapak güme gider.Bunun için kontakla çalışsın ve röle kullanın.Kontak kapandığı an sistemde kapansın.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #536
zaten içerde anahtar var fakat sonucta koh aliminyumu tahrib edebilir sanıyorum hidrojeni iyi arındırmak lazım koh dan.

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #537
hayırlı akşamlar arkadaşlar, afatsum09 arkadaşım yaptığın çalışmalar gerçekten çok güzel resimlerden ve anlattıklarından anladığımı resimde tarif ettim bir bakabilirsen doğrumu anlamışım acaba, birde yaklaşık bir kaç gün çalıştırdığım (yaklaşık 40 saat falan) bir sistem vardı bu gün onu söktüm sistem şöyleydi 20cm*20cm*2mm plakalardan oluşan ve -nnn+nnn- şeklinde bağlıydı plakaların + plakaya bakan yüzeyleri aşırı derecede kararmasına rağmen - plakalara bakan yüzeyleri daha temiz yani fazla kararmamıştı resimlerini ekliyorum, sizin sistemlerde böyle bir şey oluyormu acaba yada neden olduğu hakkında fikri olan arkadaşlar varmı herkese çalışmalarında başarılar hayırlı akşamlar
(sormayı unuttum afatsum09 kullandığın plakaların ölçüleri nedir yada bana tarif ettiğin sistemde ölçüler ne olması lazım cevap için şimdiden teşekkürler)


başarılar 

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #538
sayın coco aracınız ne marka modeldir.Araçta oksijen sensörü varmı. Yakıttaki artış oksijen sensöründen kaynaklanır ancak. Motoru kısa sürede elinize almanız için ancak motor çalışmıyorken hidrojen sisteminizi çalıştırıp çıkan gazın motorda birikmesini sağlamanız gerek.5-10 dakika bu şekilde birikme olduıktan sonra motoru çalıştırırsanız motorda ciddi hasara neden olabilirsiniz.Bozulacak başlıca parçalar hava filtresi, boruları, varsa turbodur.Her ihtimale karşı böyle bir sorunla karşılaşmamak için mutlaka bir röle kullanın ve bu röleyide araç kontak açık dahi olsa çalışmaması için şarj dinamosundan alınacak elektrkle tetikleyin.
Uzun vadede hidrojenden dolayı motorun zarar görmesi ancak sisteminizden çıkan gazı temizlemeden direk motora vermeniz durumunda oluşur.Subablar bir yıl sonunda ciddi zarar görebilir.Bu nedenle mutlaka çıkan gaz temizlendikten sonra motora verilmelidir.Motora giden gazın Ph\'ı tamamen nötr olmalıdır.

Konuyla ilgili daha önceden yaptığım deneysel çalışmaya ait video
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pS45PuPJA30

Fatih bey plakalarınızdaki kararma normal bir durumdur.Benden size  bir tiyo :) aracınıza takar uzun süre sistemi kullanırsanız 3-4 ayda bir sisteme tuz ruhu döküp 10 akika bekletin.Plakalarınız ilk günkü gibi pırıl pırıl olur.
Lpg kısmaktaki kasıt mixer üzerindeki vanadan kısılmasıdır.Enjeksiyton sistemli araçlarda enjeksiyon zamanlaması değiştirilmesidir.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #539
Merhaba fatih kardeşim Benim kullandığım plakalar 12*25cm. Benim bağlantı şeklimi resminde düzeltme yaparak tekrar ekliyorum.