Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (303321 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #495
Titanyuma erişemeyiz biz.Benim hücre ve plakalarla tamamen aynı vidyodaki.Hiç fark yok.Sadece benim hücre şeffaf değil pleksi değil.Beyaz 2cm kalınlığında polietilen levha.
Sıvı tankımda aynı gibi PVC maşon.
Plaka ölçülerin 9x9  9 adet.Notr plakaların 4 kulağı kesik.Terminal plakalarının 3 kulağı kesik.Kalan kulakta elektrik bağlantı vidası için 1 delik.

-nnn+nnn- bağlantı
plakalar 2mm 316L Çelik
1,2 litre kapasiteli sıvı tankı pvc
kuru hücre 9 plaka 8 hücre (2cm kalınlıkta polietilen beyaz levha)
hücre ebatı 13x12,5 cm
Kalınlık 6,5 cm
Contalar Oring 3mm
Flashback arrester hava taşı

Elimde olsa Daniel Dingel gibi yapmak isterdim.Ama o açıklamıyor sistemini.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #496
Şu an kullandığım cihazda negatif yüzey titanyum. Pahalıya mal oldu bana, malzemenin iki katı kadar da kargo ödedim. 250mm*5m*0,2mm plaka bana 167 dolara mal oldu. İlk yaptığım denemede olumsuz sonuç aldığımda moralim çok bozulmuştu. Ancak, kullandığınız kap, yapıştırıcı, sudaki yabancı malzemeler, ya da herhangi bir etken buna neden olabiliyor. Ben de böyle bir nedenle ilk denemelerimde olumsuz bir sonuç almıştım. Ancak son çalışmalarımda gayet başarılı olduğunu gözlemliyorum. 2 aydır kullandığım suda herhangi bir renk değişikliği yok. Gaz kalitesi gayet güzel. Ama yinede birşey söylemek için erken. Bu işte sabır çok önemli ve gerekli. Aynı şeyleri belki birçok defa denemek gerekiyor.

Yanıt #497
yani 316 l ye gore dahadamı artı gaz verımı

Yanıt #498
ozan bana plakalarının oculerını yollarmısın teknık resmı varmıdır sende

Yanıt #499
plaka resim ve ölçüleri ekte.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #500
cok saol kardesım sunu dıyorum kardesım su olculerde yapsaydım keske dıyormusun bende bu sıstemı mı kurayım dk da 1 lt yeter sanıyorum bana 1600 cc tempra karb lü

Yanıt #501
delık olculerı bır de resımde gözükmüyor

Yanıt #502

delık olculerı bır de resımde gözükmüyor

Delikler 6 mm çapında.
Bu sitem ile 15 amper civarı 1 litre alırsın
30-40 amper arası 2,2 litre alırsın.

1600 cc motoruna 800 ml yeter.Onuda yaklaşık 10-12 amper arası rahat alırsın.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #503
saol kardesım fakat delıklerın plaka ustundekı olculerını sordum bırde hohhoh arkadas 5 senedır sıtemı kullanıyormusun kullandın sıstemın nasıl kaclık plakaların var 5 senedır yasadıgın sıkıntılar neler ?

Yanıt #504
Ben uzun zaman 6 hücre*5  31 plakadan oluşan sistemi kullandım. Plakalarım 125mm*125mm*0,5mm 316L, 2mm conta kalınlığı. Plakaların ortasında altta ve üstte 8mm delik vardı. Çoklu plaka kullandığım için yüzey olanı oldukça fazla olduğundan yüksek akım çekmekte sorun yaşamadım. Ancak zamanla plakaların altında biriken tortu, sistem ilk çalıştığında kısa devreye neden olarak aşırı akım çekilmesine ve plakaların alt tarafındaki yüzeyde erimeye neden olmuştu. Aslında en iyisi daha önce belirttiğim gibi, biraz zahmetli olmasına rağmen, altı adet ayrı hücre tasarlamaktır. Yani tüm hücreler biribirinden ayrı olmalıdır. Bunun örneğini daha önce vermiştim. Dry cell için de bu problemin çözümünü daha önce yazmıştım. Son kullandığım sistem, altta delik olmayan 200mm*300mm*1,75mm 316L 7 hücreden oluşan ve akım kaçağı bulunmayan bir sistemdir. Negatif yüzeyi titanyum levha ile kaplıdır. Kullanacağınız plaka boyutunu, çekeceğiniz max. akıma göre hesaplayarak yapmanızı öneriyorum. Bunlarla ilgili hesapları da burada yada diğer forumda bulabilirsiniz. Tekrar tekrar yazmak sıkıcı olmaktadır. Acele etmeden 40 kere ölçüp, bir kere biçmek gerekir. Böylesi sizin için daha ekonomik olacaktır. Plastik bağlantı elemanlarını su arıtma sistemi ile uğraşanlardan araştırabilirsiniz.  Kolay gelsin.

Yanıt #505
Bugün arkadaşa  benzinli jeneratör aldık.Bimde 129 TL.Hidrojen sistemimizi test amaçlı kullanacağız.

http://www.bim.com.tr/aktuel-urunler/jenerator.html

0,75 kva 2 zamanlı tek silindir benzinli jeneratör 63 cc motor
Depo kapasite 4,2 litre
4,2 litre yakıt ile 4,8 saat kesintisiz çalışıyor.
Minimum 650 watt maximum 750watt enerji üretiyor.

KArbüratör kısmından rahatlıkla hidrojen verilebilir.Ayrıca depodan gelen benzini kapama vanasıda var.
Çalışırken yakıt vanasını kapattıtan sonra karbüratördeki yakıt 2 dakika sonra bitti.
tahmini olarak 33cc benzin tüketti.

Sonra aklımıza vaporizer geldi.ufak bir sprey kutusunun dibine az benzin koyduk.Depoyu iptal ettil.Jeneratörün jiklesi çeçikken sprey kutusunu karbüratör boğazına yaklaştırdım.İlk hareketi verdik ve jeneratör benzini buharı ile çalıştı.Jikleyi açınca biraz çalışıp stop ediyor.Hava ayarını iyi yapmak gerek.

bu jeneratör çok işimize yarayacak.İsteyen Bimden temin edebilir.129 TL fiyatı...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #506
Test için çok faydalı olacaktır. Yağ ayrıca mı konuluyor? yoksa yağlı benzin mi kullanmak gerekiyor?

Yanıt #507
herkese merhaba.bu gün hurdacıdan 50x200 cm 1mm lik krom saç buldum 40 tl.çok fazla saç vardı bulmuşken büyük aldım.bu saçı tamamen kullanmak istiyorum.21 plaka yaklaşık 20x20 cm kestircem. -nnnnnn+nnnnnn-nnnnnn+ olarak.saçlara üsten bir delik düşünüyorum.saçların üzerinde çizimini yapıp sanayide giyotinde kestircem.sizce ölçüler iyi midir?tavsiyeleriniz var mıdır arkadaşlar teşekkürler.

Yanıt #508
antalyaşimşek, diğer forumda paylaştığım bilgiyi aynen kopyalıyorum.
\'\'Öncelikle kullandığımız malzemeleri doğru tanımlamak gerekir. Bizim elektrolizde kullandığımız metal, paslanmaz çeliktir. Kullanım amacına göre pek çok paslanmaz çelik tipi vardır. Bu işte kullanılacak en ekonomik ve uzun ömürlü paslanmaz çelik tipi 316L \'dir. Piyasada krom nikel olarak söylenebilir, ancak teknik olarak mutlaka standartlarda anıldığı gibi ifade edilmesi gerekir ki, doğru malzemeyi bulabilelim. Düşük karbon, yüksek nikel oranı ve molibden katkısı ile korozyona karşı dayanıklılığı artırılmış olan 316L paslanmaz çelik şu an için elektrolizde kullanılabilecek en uygun malzemedir\'\'.Gerekirse analiz raporlarını isteyip ona göre alınız. Ya da güvendiğiniz marka malzemeleri alınız. Piyasa bildiğiniz gibi değil.Kolay gelsin.

Yanıt #509
    hohhoh cevabınız için teşekkür ederim.yazınızdan kendimce fikirler çıkardım.teçrübe bu,kolay kazanılmıyor.Biraz maliyetli kendimden biliyorum.
    sizler hiçbir menfaat gözetmeksizin çok değerli teçrübelerinizi paylaşıyorsunuz.sağolun.