Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

stk4221

Bir video vardi bulamadim arabaya 4 benzinli hava motorunu birlestrip karburatorden iceri hava basiyorlar  bir nevi turbo gibi aracda cok buyuk hp artisi oldu burdan esinlendim turbo isinide arastirdim mantiklari ayni
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

maho

Sayin merakli , evet Yeni bir denemem olacak ileriki zamanlarda, hidrojeni tamamen farkli bir yontemle elde etme yoluna gidecegim, fakat bu sistem oyle evde yapilacak turden degil , tamamen Yeni bir boyut getirebilirim , tabiiki su aşamada maddi imkan ve gereksinimleri elde ettiğim zaman denemelere başlayacağımı , evet kesinlikle emin olduğum bir sistem
Şuan bir açıklama yapmak mantıksız olur ilerki zamanlarda paylasirim aslında pekte zorlu birşey değil çokta pahalı bir sistemde olmayacak tabiki elektroliz sisteminden biraz fazla olabilir ama sonuçta fazlasıyla verim alabilecegiz

EFSABURAK

arkadaşlar epeydir yazmıyorsunuz, çoğunuz çalışmalara ara verdi galiba, ben ise tasarrufun araca vereceği etkileri uzun vadeli araştırma aşamasındayım, örneğin başlangıçta %20 ler 30 lar alınıyor, ancak uzun bir aradan sonra motorun kompresyonuna etkiler ne olacak bu konuda hiç bir bilgi yok, uzun soluklu bir bilimsel çalışma yapılması şart oldu

merakliadam

bahsettiğiniz çalışmayı yapabilirseniz iyi olur sn efsaburak bey . ancak nerde nasıl  varmı bir programınız?

EFSABURAK

kendi aracımda en az 2 yıl boyunca bunu takip edecem, bu konuda aracımı kobay olarak feda ediyorum, olumlu veya olumsuz bir şey çıkarsa burada onu paylaşırım

sinankaytan

Yakıt tasarruf sistemimi düz bir şekilde kendim yaptım. Hatta arabayı patlattım. Allah'tan sadece hava filtresinin kapağı ve intercooler zarar gördü. Küçük bir masrafla toparladık. Ben sizler gibi elektronik bilgisi olan biri değilim.
Yaklaşık toplamda 5-6 bin km kullandım. Aracım 2007 model 1.3 dizel Multijet Fiat albea.
Uzun yol performansından çok memnun kaldım. Lakin bir müddet kullanımdan sonra plakalar arası contalarda sıkıntı yaşadım. 11 cm çapında yuvarlak conta kullanmıştım. Civataları ne kadar sıksamda, çok sağlam görünsede bir müddet kullanımdan sonra contalar sağa sola bir şekilde kaçıyor ve sistemdeki su boşalıyor.. contaları 10 cm e düşürdüm. Lakin bir müddet kullandım yine conta çıkmış. Daha fazla küçültemiyorum bu seferde plakaların deliklerine gelecek. bunu yerine farklı bir plan yapmayı düşünüyorum. yada plakaları yenileyeceğim. Ulaşmak isterseniz 5532499022. Deneyimlerim sonucunu yine yazarım.

aykansin

Selamualeyküm arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır bu konuyu araştırıyorum ve forumun 174 sayfasınıda okudum hobi olarak bu yakıt hücresini yapmak istiyorum inşaallah.

Konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşan değerli üyelere çok teşekkürler ellerine emeklerine sağlık.

Aracım 90 model suzuki swift 1.0 motor hücreyi yapabilirsem aracımda deneyip sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum yavaş yavaş vakit buldukça bu işle ilgilenmeye çalışacağım.

Şimdi değerli forum üyrlerine sormak istediğim soru pwm ile ilgili, evet biliyorum bu konu çok konuşuldu hepsini okudum paylaşılan devre şemaları var ancak elektronik bilgime güvenmediğim için uğraşmayı göze alamadım ve çinden 30A pwm ile dikital ampermette sipariş ettim ürünler bunlar

Bu malzemelere ek olarak 12 volt akım sabitleyici düşünüyorum tavsiye edermisiniz eğer akım sabitleyiciyi uygularsam pwm den öncemi sonramı bağlamak daha doğru olur? Almayı düşündüğüm üründe bu

Akım sabitleyici için 15 dolar fazladan vermeye gerek varmıdır?
ihtiyacım olacak diğer malzemeleride araştırdım hepsini internetten tedarik etmek mümkün ancak 316L çelik plaka bulmak sıkıntılı sanayide lazer kesim işi yapan bi arkadaşıma danıştım 304 varda 316 bulunmuyo dedi onu birazdaha araştırıcam olmassa bi ara istanbula gidip bakıcam.
Plakaları tedarik ettiğimde hangi ölçüleri ve kaç plaka hücre tavsiye edersiniz 1.0 motorlu aracıma 150ml civarı gaz vermem gerekiyor sanırım bunun için olabildiğince düşük amperde çalışan ve ısınma sorunu yapmayacak bi hücre yapmak istiyorum.
Şimdilik bu kadar fabrikada vardiyalı çalışıyorum vakit buldukça ilerleme kaydetmeye çalışacağım.

frkblckbnd

1
 8)

XWOOFERX

Sayın frkblckbnd arkadaşımız bunları yazmıştı fakat sonradan silmiş nedense.Ben buraya alıntı yapıverdim ki mal gibi aşağıdaki yazdıklarım durduk yere yazılmış sanılmasın.Daha okadar kafayı yemedim çok şükür.Buyrın arkadaşın yazdıkları ve alttada benim cevabım: ( aleykumselam aykansin bana sorarsan 12v sabitleyiciye ihtiyacın yok zaten hho sistemleri öyle arabadaki bir iki voltluk oynamadn etkilenmz ki bu aldığın pwm gayet kaliteli ve bildiğim kadarıyla regüleli bir pwm. hho sistemini kendi aracımda binlece km kullandım ve kendi üretimim olan hho hücresiydi çeşitli boyutlarda hücre yaptım ve çeşitli çelik mazeme kullandım sonuçlar çok bi farklı olmuyor hho için araca çok ciddi zararlar verir diyenlerin çokta birşey bilmediklerinide gördüm çünkü tecrübeyle sabitledim illa saf hidrojen sistemi kullanın deyipte elindeki sistemi faiş fiyatlara satmaya çalışanlarda oldu sanırım halen var tüm mazemesi dahil 400 lirayı geçmeyecek bir sisteme binlerce lira isteyenler oldu saf hidrojen jeneratöründe kullanılan membranın hangi maddeden yapıldığını devlet sırrı gibi saklayıp sanki kendi imalatıymış gibi saklayanlarda oldu saf olmayan hho sistemi aracımda kullandığım süre boyunca hem motor temiz kaldı hem performansı arttı hem yakıt tasarrufu sağladı şimdi yeni bir tasarım üzerinde çalışıyorum bana ulaş aklındaki tüm soruları yanıtlayayım hemde DEVLET SIRRI muhabbeti ve MADDİ bir talepte bulunmadan her haltı ticarete dökenlere ince bir selamım olsun.)

Şimdi burdan sonrasıda benim arkadaşıma cevabımdır:
Konuyu takip eden arkadaşlar burada bahsi geçen arkadaş ben olmaktayım.Devlet sırrı gibi membranın ne olduğunu söylemeyen arkadaş benim yani anlıyacağınız.Bu arkadaşımız benden bir saf hidrojen hücre satın aldıktan sonra dersine iyi çalışmış açmış onu bir güzel nasıl yapıldığını görmüş.Söylememe gerek yok anlıyacağınız.Artık arkadaş bu konunun uzmanıda olmuş aynı zamanda. Burdan istediğiniz bilgiyi ondan edinebilirsiniz demek istiyor. Hatta size belki 400 liraya saf hidrojen jeneratörü bile yaparmış herşey dahil. İlk müşterisi benim :) Yaparsa alacam :) Ama benim o paraya malım yok. Faiş fiyata Mercedes alıp binende var ve benim malım benim gözümde Mercedes kalitesinde.Şahine binmek isteyene şahin de var piyasada.Bu güzel arkadaşa sorun bakalım yapabildiği bir saf hidrojen fotoğrafı veya videosu varmı.Varsa koy buraya herkes senin harika saf hidrojen jeneratörünü görsün. Klavyeden hidrojen jeneratörü yapmak kolay tabii.Saf hidrojen jeneratörünü benden aldığını ben biliyorum.Ne zaman ne şekilde nasıl benden aldığınıda biliyorum. Normal HHO hücresini herkes yapar ama saf hidrojen çok meşakkatli bir iş. Sadece bir tane saf hidrojen jeneratörünü yapıyım deyip yapana kadar harcanacak para benden alınacak parayı geçer. Tecrübe eden arkadaşlar var bu forumda. Yazarlarsa sevinirim. Ben hem HHO hemde SAF hidrojen jeneratörünün ikisininde ciddi anlamda üreticisiyim. Sizlere yüzlerce fotoğraf video koyabilirim. Tecrübe gırtlak dolu anlıyacağınız.  HHO nun aracınıza zarar verebilir dememizin sebebi patlayıcı bir gaz olmasından dolayıdır.Saf hidrojen kesinlikle patlama riski olmayan  yanıcı bir gazdır.İki gaz arasında Dünya kadar fark var. HHO Tecrubesi ve bilgisi olmayan arkadaşların başını ciddi oranda derde sokabilir.Mesela kontak açık unutulduğu zaman gazın manifoldda ve hava filitresi bölümünde birikmesi sonucu ilk çalıştırmada orada çok büyük bir patlama olacağındandır.Sonuç silindir kapağını elinize alırsınız.Konunun ciddiyetini bilen onuda deneyebilir tabiki.Benim saf hidrojen sisteminde kesinlikle böyle bir olay söz konusu dahi olamaz çünkü benim sistemimde kontak istediği kadar açık kalsa bile gaz manifolda gitmeyecektir ta ki araç çalışmaya başlayana kadar. Tecrübeyle edindiğimiz teknik bilgiler doğrultusunda artık hiç problemsiz yıllarca sıkıntısız çalışabilecek ürünler yapmaktayım. Yaptığım hiçbir hücrenin suyu iki günde kahverengi renge dönüşmüyor ve devamlı tertemiz şekilde kalıyor ve buda hücrenin yıllar boyu sıkıntısız kullanılabilmesini sağlıyor. Hücre eğer suyu kahverengi bir renge dönüştürüyorsa bilinki kullanılan materyaller elektroliz işlemine uygun olmadığındandır ve o hücrenin ömrü bir ay bile gitmez. Burdan bana ulaşan birsürü arkadaşa yardımcı olmuşluğum vardır. Hatta buradan birisinin Peugeot 407 sine hücre taktım bir yıl oldu. Arkadaş daha önce burada ilk izlenimlerini belirtmişti hatta okuyorsa bir yıl sonraki izlenimlerinide dile getirirse memnun olurum. Çünkü hala kullanmakta.
Uzun lafın kısası arkadaşlar meyve veren ağacı taşlarlarmış :) Mazot olmuş kaç lira ,elbetteki tasarruf için uğraşmak zorundayız ama az ama çok.Çaba vermeden yol katedilmiyor. Çok şükür artık bu işte yeteri kadar tecrübe sahibi olduk. İsteyenede seve seve yardımcı olurum ve olmuşumdurda.

Murat Şengül

Sayın XWOOFERX'e ayrıntılı açıklamaları için çok teşekkür ederim. Yazısında sözünü ettiği 1996 model Peugeot 407 2000 cc otomatik vite aracın sahibiyim. Aracı Ocak 2016' aldığımda 196500 km.de idi. Araba ile şehirde dolaşırken akaryakıt müşüründe ibrenin hareketini izleyebiliyordum. Yani gaza bastıkça ibre sola kayıyordu, o derece bir harcama vardı. Manuelde yakıt harcamaları şehir için 100 km 9,5 ken, ben elektronik panelde özellikle Ankara, Dikmen semtinin dik yokuşlarında 12-22 harcama görüyordum. iki ay internet araştırması yaptım, yurtdışı dahil çok sayida kişi ile görüştüm, HHO dahil bir çok tasarruf sistemini inceledim. Sonunda aklıma yatan XWOOFERX'in saf hidrojen uygulamasını otomuza monte ettik.  Şu anda 215000 olduk. Bu sürede ehir içinde harcamam 8-9'a ve şehir dışı harcamam 6-7 aralığına düştü, aracın permorfansı arttı, dizel araç olmasına rağmen emisyon sıfıra yaklaştı. Muayenede hiç bir problem yaşamadım. Bu sürede imalatçı/montajcı ekip asgari ayda bir arayıp sistemi denetlediler, kullandığım saf su ve saf suya dönüşüm sağlayan kimyasalları ücretsiz temin ettiler. bu sene çok çetin geçen kış şartlarında yapmam gerekenler konusunda bilgilendirdiler. kısacası böyle bir satış sonrası hizmeti (60) bu yaşıma kadar hiç bir müesseseden görmedim. Huzurlarınızda kendilerine şükranlarımı sunarım. Ekibin youtube'ta uygulamalarını sürekli izliyorum. Buradan öğreniyorum ki sistemi geliştirmekteler. Yeni sistemin de ilk alıcısı olarak adımın birinci sıraya yazılmasını dilerim. Yeni bir araç aldığımda 0 kilometre de olsa bu sistemi taktırmayı düşünüyorum. hem ülkemizin ve hem de dünyanın tasarrufa olduğu kadar temiz havaya da ihtiyaçları gün geçtikçe artmaktadır. saygılarımla.

aykansin

Sayın XWOOFERX cevabınız ve ilginiz içn teşekkürler forumda daha önce verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkürler ben forumu baştan sona okudum kendimce gerekenleride not aldım saf hidrojen olayını düşünmüyorum çünkü o membran denilen malzeme çok pahalı ve sizinde açıklamalarınızda belirttiğiniz gibi tek seferde ayarını tutturup gazları karıştırmadan elde etmek oldukça zor olmalı.
Sayın Betelgüz bey'in paylaştığı hücre voltaj hesaplayıcı tablosuna baktığımda düşük amperden yüksek gaz üretiminin plaka sayısını arttırmakla mümkün olduğunu görüyorum zaten daha önceki araştırmalarımdada bunu okumuştum 10x10 cm plakalar kullanmayı düşünüyorum ve 4 takım 21 plakadan oluşan bir hücre yapmayı düşünüyorum plakaların conta hariç iç yüzey alanı dairesel olarak 3 inç olacak.
Malzemelerin çoğunu tedrik ettim dün istanbul ümraniye DES sanayi sitesindende çelik levha aldım 316L yoktu ancak korozyona daha dayanıklı 316Tİ çelik levha vardı ondan aldım 316L den üstün yanı içerisinde titanyum alışımlı olmasıymış conta olarak 3mm saf lastik alıcam acaba ilerde sorun teşkil ederimi bilemiyorum aslında bu iş için nitril lastik daha uygun anladığım kadarı ile fakat o biraz pahalı olduğu için normal lastik levha sipariş ettim hücrenin dış kabı içinde 2cm kalınlıkta polietilen (et kesme tahtası olarak satılıyor)
aldım.
Şu an tek eksiğim ana tank olarak kullanacağım su kabı onu nasıl birşey almalıyım bilemiyorum kostik in zamanla delmeyeceği kimyasala dayanıklı ve üzerine delikler açıp hortum rekorlarını sabitleyebileceğim kab olmalı ve kaç litrelik kab kullanmalıyım bilemiyorum aklımdan geçen protein tozu çalkalamak için kullanılan shaker ler var ünlü alışveriş sitesinde 7,5 tl ye satılıyor 700mm kapasitesi var bir adet ana tank için bir edette bubler için alsam olurmu acaba kostik bu kabları delermi deniyeceğim.
Ana tank için su kabı tavsiyesinde bulunan olursa ve nerden bulabileceğimi çok memnun olurum cam suyu kabı almak istemiyorum 40-50 tl ye satılıyor ben 2 adet sistem yapacağım maliyeti fazla olur.
Evet arkadaşlar şimdilik pek ilerleme kaydedemedim söylediğim gibi çelik levhayı daha yeni alabildim contalık lastiğide civatalar ve çeşitli malzemeler ile birlikte sipariş ettiğim hırdavat sitesinin kargo yapmasını bekliyorum pwm devresi ve amper göstergesi dün geldiilk kez çinden verdiğim bir sipariş bu kadar erken elime ulaştı 20 günü bile bulmadan.
İnşaallah 1-2 gün içinde çalışmalara başlayabilirim sistemi iki araç için yapmayı düşünüyorum birisi benim suzuki swift 90 model 1000cc aracım için diğeri ise babamın 77 model 1600cc ford taunus için  :D  bu arada suzuki ortalama olarak uzun yolda 7 litre civarı şehir içindede 8.5-9 litre civarı lpg tüketiyor dün istanbuldan gelirken 19 krş felan yaktı.

XWOOFERX

Sayın Aykansin, doğru yolda gidiyosun desem yanlış olur yanlış yolda gidiyorsun desemde yanlış olur ama ben burada doğruları yazdıkça taşlanır olduğum içinde artık herkes denesin görsün diye düşünerek sessiz kalıyorum.Ben iki yıl iki araçta hho yu denedim  ve biraz beceriksiz biri olduğum için tasarruf elde edemedim.Kabahat hho da değil bende  :)  Saf Hidrojen Jeneratörümü taktığım ilk andan itibaren tasarrufu yakaladım.Oda saftirik biri olduğumdan heralde  :)  Burada ben sadece deneyimlerimi paylaşıyorum. Amacım burdan birilerine birşeyler satmak filan değil. Öyle olsa HHO hücresinin kralını yapar buyrun size hho hücresi derim.Gerçi ürün gamımda hho hücrelerinide üretiyorum ama tasarruf amaçlı değil hho kaynak makinası veya karbon clean makinası ve özel siparişler için. Siz yinede çalışmalarınızı yaparken benim dediklerime kulak asmayın deneyin ve görün çünkü bu size bu sistemle ilgili bir miktar deneyim yaşatacaktır. Yalnız lütfen hho sisteminiz bittikten sonra da burda tüketim ve tasarruf varmı yokmu bir yazarsanız herkes de tarafsız bir yeni deneyici olarak belki sizin sözlerinize inanırlar. Yalnız hücre ölçünüz biraz küçük. Isı problemi olabilir çünkü hücredeki su dolaşma alanın 3'' çok küçük buda ısıya sebep olur. Zaten deneyince anlayacaksınki çok ısı oluşacak. Su kabını pvc borulardan yapabilirsin ama sakına cam kavanozdan filan yapma.700 ml su o ölçüdeki hücre için çok az.Bari biraz su miktarın çok olsunda ısıyı biraz dinginlemiş olursun.Kullandığın her materyal KOH  dayanıklı olması lazım yoksa çok uğraştırır. Yinede soracağın birşey olursa yaz.

aykansin

Alıntı yapılan: XWOOFERX - 01 Mart 2017, 01:37:39Sayın Aykansin, doğru yolda gidiyosun desem yanlış olur yanlış yolda gidiyorsun desemde yanlış olur ama ben burada doğruları yazdıkça taşlanır olduğum içinde artık herkes denesin görsün diye düşünerek sessiz kalıyorum.Ben iki yıl iki araçta hho yu denedim  ve biraz beceriksiz biri olduğum için tasarruf elde edemedim.Kabahat hho da değil bende  :)  Saf Hidrojen Jeneratörümü taktığım ilk andan itibaren tasarrufu yakaladım.Oda saftirik biri olduğumdan heralde  :)  Burada ben sadece deneyimlerimi paylaşıyorum. Amacım burdan birilerine birşeyler satmak filan değil. Öyle olsa HHO hücresinin kralını yapar buyrun size hho hücresi derim.Gerçi ürün gamımda hho hücrelerinide üretiyorum ama tasarruf amaçlı değil hho kaynak makinası veya karbon clean makinası ve özel siparişler için. Siz yinede çalışmalarınızı yaparken benim dediklerime kulak asmayın deneyin ve görün çünkü bu size bu sistemle ilgili bir miktar deneyim yaşatacaktır. Yalnız lütfen hho sisteminiz bittikten sonra da burda tüketim ve tasarruf varmı yokmu bir yazarsanız herkes de tarafsız bir yeni deneyici olarak belki sizin sözlerinize inanırlar. Yalnız hücre ölçünüz biraz küçük. Isı problemi olabilir çünkü hücredeki su dolaşma alanın 3'' çok küçük buda ısıya sebep olur. Zaten deneyince anlayacaksınki çok ısı oluşacak. Su kabını pvc borulardan yapabilirsin ama sakına cam kavanozdan filan yapma.700 ml su o ölçüdeki hücre için çok az.Bari biraz su miktarın çok olsunda ısıyı biraz dinginlemiş olursun.Kullandığın her materyal KOH  dayanıklı olması lazım yoksa çok uğraştırır. Yinede soracağın birşey olursa yaz.

Sayın XWOOFERX değerli yorumlarınız için teşekkür ederim eski konulardada saf hidrojenin önemini ne kadar çok dile getirdiğinizi gördüm ancak dediğim gibi ben bu sistemi deneyip görmek istiyorum saf hidrojen jeneratörü yapacak tecrübem olmadığı gibi hazırını alacak bütçemde yok şu an.

Önceki mesajımada belirttiğim gibi 90 model suzuki swift ve 77 model ford taunusta sistemleri deneyeceğim inşaallah, mazlemeleri tam olrak tedarik etmeye çalışıyorum sonuçları burada paylaşacağım biraz zamana ihtiyacım var.

Size birkaç sorum daha olacak hücre boyutu çok küçük olur demişsiniz ben daha plakaları kesmedim istediğim ölçüde kesebilirim 21 plaka hücre için plakaların conta iç yüzey boyutunu ne tavsiye edersiniz ? Conta olarak 3mm saf lastik kullanıcam kısa vadede sorun teşkil edermi bu malzemeyi hiç denedinizmi?

XWOOFERX

Sayın Aykansin,
Sizin hücre ölçünüz çok küçük bari 6 inç filan olsun en azından . Hücrenin amperaj dayanımı açısından plaka yüzey alanı çok önemli.Hücrenin kaç ampere kadar aşırı ısı oluşmadan çalışacağını hesaplamak için bir hesap formülü var. suyun çalışma alanının eninin ölçüsünü boyunun ölçüsüyle çarp ve çıkan sonucu ikiye böl. bu senin hücrenin kaç ampere kadar verimli çalışacağını gösterir.ölçü birimini inç olarak ayarlamalısın.yani eni 5cm (2inç ) boyu 7,5 cm (3inç) olan hücre ısı oluşturmadan kaldıracağı amperaj sayısı 3A dir. Bu değer +NNNNN- şeklindeki dizilim içindir. Bu hücreyi eğer +NNNNN-NNNNN+ şeklinde yaparsan kapasitesi 6A e çıkar. Her bir yeni hücre buna bir okadar güç ekler.Senin hesapta 21 li hücre iyi bir dizayn değil. Ya 19lu yap yada 25li. Diziliminde bu şekilde olsun.Conta epdm kauçuk olması lazım ama biraz pahalı melet. Ben onu kullanıyorum. Normal conta fiyatının çok üstünde. Ama KOH bela bir illet. Kullanacağın herşey KOH dayanıklı olması lazım.
Birde bu işe ilk başladığın andan itibaren yaptığın harcamaları bir kenara not et bakalım arabanın içine bu sistemi taktığında sana olan maliyeti ne olmuş.Ama kuruşu kuruşuna yaz bakalım. Bunu neden istiyorum burada klavyeden hücre yapan arkadaşlara bir ürünü ortaya çıkarıp koymak için kaç para gidiyormuş bir görsünler.Tabi ki bide sistemi taktıktan sonraki yapacağın harcamalar olacak onlarda süpriz. Kimsenin emeğe saygısı kalmamış. Bu icat dünyanın en güzel icadı.Hem güç artışı hem yakıt ekonomisi hem yağ ekonomisi hem çevreye olan emisyon faydası bakımından dünyada eşi benzeri yok. Düşünün ya bütün bunları 1000km de sadece 150ml su ile gerçekleştiriyorsunuz. Hala bu işe çamur atmaya kalkanların insanlığından şüphe ediyorum.

aykansin

Bu gün çinden aldığım pwm devreis ve ampermetreyi  test ettim ancak ampermetre doğru göstermiyor dijital multimetre ile ölçüyorum aynı anda akım 1A iken ampermetre 1.7 amper gösteriyor cihazın arka tarafından kalibrasyon vidasını çeviriyorum olmuyor sürekli yüksek gösteriyor ayrıca ampermetreye harici bir besleme verdiğim zaman amperi hiç ölçmüyor.

Bağlantı şeklini böyle yaptığımda besleme olarak harici 9v adaptör kullandım ampermetrenin ekranına görüntü geliyor voltajıda amperide sıfır olarak gösteriyor

Bağlantıyı bu şekilde yaptığımda ise voltaj normal gözüküyor 12 volt olarak ancak amper yüksek gözüküyor pwm den şiddeti yükseltiyorum multimetrede gözüken ve ampermetrede gözüken değerleri sırası ile yazıyorum 0,23/0,30 - 0,3/0,4 - 0,4/0,6 - 0,5/0,8 -  0,6 amperde ise 1.0 amper 0,7 amperde 1,2 amper 1Amperde ise 1.7 amper olarak ölçüyor kulandığım besleme 12 volt 1,5A adaptör bağladığım yük ise 5metre şerit led pwm yi sonuna kadar açtığımda max 1,46 amper çekiyor ampermetre ekranı ise bunu 2,6A olarak gösteriyor bunun bir çözümüm varmıdır ?

XWOOFERX

Sayın Aykansin,
Bunu not defterine kaydet maliyet bir. Ben bu modellerden çok denedim fakat aynen senin yaşadığın problemleri bende yaşadım ve bunların kendinden şöntlü olanları var onlardan alman lazımdı. Neyse böyle böyle deneyimler gerçekleşiyor. Bu harici şöntlü olanlar hem çok karmaşık ve yer kaplıyor hemde on taneden birisi ancak düzgün çalışıyor. sana 10 veya 20 amperlik bir kendinden şöntlü olanı yeterde artar bile. Harici şöntlü olan sıkıntılı ürünler. Kendinden şöntlü olanlar biraz daha pahalıdır ama süper iş görüyor. Deneyimlerimle sabittir. Bu gibi cihazların çinden gelmesi bir ayı buluyor ve böyle olunca da yaptığınız projeyi bir ay erteliyor. Gittimi bir aylık zaman. Zaman en büyük para bence. Sana tavsiyem bu işte olmazsa olmaz bir AC-DC pens ampermetredir. Getirteceğin cihazın doğru çalışıp çalışmadığını anlaman bakımından.

aykansin

Sayın XWOOFERX öncelikle konuya hakimiyetiniz ve paylaştığınız deneyimler için teşekkürle Allah razı olsun dediğiniz gibi maliyet listesine buda eklendi :) ayrıca aynı üründen 1 adet daha sipariş etmiştim oda yolda sağlık olsun yapacak bişe yok evde amperi dijital multimetreyi sisteme seri bağlayıp ölçüyorum gerçek amper değerini multimetreden baz alıp ayarlıcam artık sonra dediğiniz kendinden şöntlü cihazdan sipariş geçerim ancak tam olarak o ürün hangisi bilemedim varsa aliexpress ten link paylaşabilirseniz çok makbule geçer. Bu arada maliyetten söz etmişken yapmaya çalıştığım bu iki sistem ortalama 800 tl yi bulacak :)

XWOOFERX

Sayın Aykansin
Ben saf hidrojeni bulana kadar yüzden fazla hücre yaptım.Yüzlerce deney yaptım. Ne paralar harcadım tahmin bile edemezsin ama çok şükür tam verimli yıllarca çalışabilecek bir saf hidrojen hücresini en sonunda tamamladım. Bu uğraştığımız iş belli bir standardı olmayan bir icat olduğu için gidip satın alıp birebir kendi aracına kolayca uygulayabileceğin birşey değil. Konunun sıkıntılı süreç izlemesi bu yüzden. Uzmanını bulmakta bir okadar zor.Cep telefonu değilki melet. Burada yazdıklarımı reklam yapmak için paylaştığımı yazanlar bana sataşanlar çok oldu ama benim derdim burdaki insanların kolayca sonuca ulaşabilmeleri için deneyimlerimi yazmam. Aliexpres ten şimdiye kadar hiç alışveriş yapmadım. bizim Ankarada Konya sokak diye bir yer var.Orda ne ararsan var. Ben genelde ordan ihtiyaçlarımı karşılıyorum.  Maliyet listene yaktığın gazı benzinide koy bakalım kaçı buluyor bide parayla ölçülemiyecek zaman değeri var. Ama çok ilginç kimsenin inanamayacağı sonuçlara ulaşınca herşeye değiyor bütün emekler.

Mustil

aykansin

Hücremi tam olarak bitirmediğim için kendim deneyimleyemedim ancak konunun eski paylaşımlarından aldığım notlara göre %10 tavsiye edilmiş en iyi gaz çıkışı için bu oranda yüksek amper çekebileceğinden pwm kullanılmasıda tavsiye edilmişti düşük amperde çalıştırmak istiyorsanız pwm devreside yoksa kimyasalı azar azar katıp ölçümlemelisiniz.

aykansin

İlk hücremi tamamlayabildim ikincidininde herşeyi hazır sadece contaları kesip montajını yapıcam

dün akşam ilk kez çalıştırıp test ettim sistemde ortalama 1 litreden biraz fazla su var kimyasal olarak bim den aldığım lavabo açıcı kullandım %98 sodyum hidroksit olduğu yazıyor sisteme 240 gram kimyasal koydum ancak 7 amperden fazla çekmedi bu akşam yine çalıştırıp denedim en fazla 4,5 bazen 5 amperi gördü hücre 13 plakalı plakaların iç yüzey ölçüsü 4.4 inch civarı dizilim (+)nnnnn(-)nnnnn(+) şeklinde

Gazı ölçmek içinde pratik bi düzenek oluşturdum 2,5 ltrelik şişenin içine hortum yerleştitip sıcak silikonla sabitledim su sızıntısı yok hortum alttan girip suyun içşnden yukarı devam ediyor resimde görüldüğü gibi çok kullanışlı bi mekanizma oldu

3mm conta kullandım conta genişliği 1,5 cm olarak kestim hücreyi sıktığımda 14 conta ve 13 plakanın toplam kalınlığı 50mm den 46,5 mm ye indi daha fazla sıkınca polietilen eğilip bükülmeye başlıyı bu şekilde sızıntı felan yapmadı conta kalınlığı 2.7mm ye felan indi
Acaba 1.2 litre civarı suya 240 gr kimyasal azmı geliyo fazla amper çekmiyo gerçi kimyasalı azar azar arttırdım 7 amperi geçmedi ve hücre beklediğinden verimli çalıştı 4,5-5 amper civarı çalışarak 500cc su şilesini 1 dakika 50 saniyede gaz dolduruyor yani 10 amperde çalıştırabilsem dakikada 1 lt den fazla gaz üretecek gibi gözüküyor
Bu arada dün akşam 2-3 saat çalıştırdım 6,5-7 amper civarı çekti ısınma yok denecek kadar azdı su sadece biraz ılındı aynı sistemi bu akşam çalılturdım 5 amperi geçmiyor gerçi ben araçta 2-3 amper civarı kullanmayı düşünüyorum ancak neden fazla amper çekmediğini anlayamadım.

oktay

Aykansin çalışmalarınızda başarılar dilerim
Plaka sayısını azaltıp 11 plaka ile bi deney yapın daha fazla gaz çıkışı olacaktır ben uzun zamandır yazmıyordum forma geçen sene  aracıma yeni motor yaptım deneylere ara vermiştim bu sene deneylere devam edeceğim sonuçlar paylaşacağım nasipse iyi geceler herkese

XWOOFERX

Arkadaşlar 13 plaka ile 11 plaka hücre arasında üretim farkı vardır. 13 plakalı hücre 15A de dakikada bir litre hho üretirken 11 plakalı hücre 15A de dakikada bir litre gaz üretemez ve daha az üretir. Fakat amper çakiminde daha kolay amper çektirirsiniz.En verimli hücre arabalar için 5 nötr plakanın olduğu dizilimdir. 4 nötr plakalı hücre herzaman aşırı ısınma eğilimi gösterir. Bu işin elektroliz kimyasalı en verimlisi KOH dur.Fakat kullandığınız materyallerin hepside bu aşındırıcı KOH a dayanıklı olmalıdır.Hortumlar plakalar hortum bağlantıları, contalar hepsi KOH dayanıklı olmalıdır.Yoksa çok uğraşırsınız. Koh kullanmazsanızda böyle amper çektiremezsiniz.Ayrıca hho hücresinde 1mm veya 2 mm contadan fazlası akım çekmenizde olumsuz etki yapar. 3mm conta 5 nötrlüde amper çekerken sıkıntı yaratır. Conta 2mm olsa daha iyi olur.

aykansin

Evt hesabı yanlış yapmışım hücre 10 amperde 1 lt gaz üretmiyor aslında tam olarak 4,5 amperde 1dk 40 saniyede 500 cc gaz üretimi oldu buda 15 amper civarı çalışırsa 1 lt gaz üretimi olacağı anlamına geliyor.

Birşey daha eklemek istiyorum voltaj konusunun önemini az önce farkettim kullandığım trafonun voltaj ayarı varmış 12 volttan 14 volta yükselttim arabanın çalışma esnasında 13-14 volt arası elektrik ürettiği için , bu şekilde hücre 12 amper çekti 13.7 volta ayarladım 10,5 amper çekiyor 10,5 amperde 40 saniyede 500cc gaz üretimi gördüm

tthhotester

birçok yazıyı okudum ama 175 sayfa için bi kaç yıl daha okumam lazım sanırım ben de bir kaç bişi paylaşmak isterim burayı bulmadan önce sürekli olarak yurt dışı kaynaklarından faydalandım 26 plakadan oluşan 13 amper lik bir düzenek  kurdum birçok tank patlattım  sonrasında flashback arrestörü keşfettim :) benim amacım %20 40 lardan ziyade direkt suyla çalîştırmak bu yüzden 2. bi düzenek için kolları sıvadım 31 plaka ve 60 amperlik bir düzenek üzerinde çalışmalarım devam ediyor  koh siparişi sıkıntılı şuan kabartma tozuyla idare ediyorum finansal olarak cebi zorlayacak en zor kısmı hayal dünyamız bence şu olsaydı böyle olurmuydu noktasında ilerledikçe 1 aylık maaşımın uçtuğunu gördümm ancak deneyimler ve bir önceki projeden elimde kalanları değerlendirebildiğimden dolayı çokta üzülmediğimi belirtiyim mutlu hho lar

oktay

KOH için bu numarayı arayın (90) 222 231 18 83 detsan kimya ben buradan  yarım kilo alıyorum toz halde uzun süre gidiyor zaten

tthhotester

Alıntı yapılan: oktay - 17 Mart 2017, 01:31:00KOH için bu numarayı arayın (90) 222 231 18 83 detsan kimya ben buradan  yarım kilo alıyorum toz halde uzun süre gidiyor zaten
üstad hammaddeler.com dan 25 kg sipariş geçtim hala tedarik sürecinde gözüküyor 1 haftayı geçti iptal ettim edicem o derece detsan sağlamsa ordan tedarik ederim tabiki 

aykansin

Sayın tthootester aynen dediğiniz gibi şu bu derken oldukça yüksek maliyetlere çıkıyor bu iş ancak verilen emeğin sonunda kendi imkanlarınızla bişeyler üretip ortaya koymak hepsine değiyor çalışmalarınızda başarılar dilerim tamamen suyla çalıştırma olayı çok zor gözüküyor zaten konuyu araştırmışsınızdır motoru tamamen hidrojenle çalıştırmak için ihtiyaç duyulan gazı üretmeye harcanacak enerji elde edilecek enerjiyi karşılamıyor kaldıki günümüz araç motorları hidrojen gazına uygun değil bu iş olsada saf hidrojenle olur hoo da 3/1 oranında oksijen olduğu için tutuşma çok erken olacaktır hidrojenle çalışan arabalar bile bu gazı içten yanmalı motorda yakarak kullanmıyor kimyasal reaksiyonla hidrojeni elektrik enerjidine dönüştürüp aracı elektrikle çalıştırıyorlar demekki bu şekilde gaz daha verimli kullanılmış oluyor
Size naçizane tavsiyem denemelerinizi yaparken motora çok fazla hidrojen gazı gönderip zarar vermeyin bi rektefiye 6-7 binlira.
Kimyasal konusuna gelince en uygunu potasyum hidroksit olduğu söyleniyor n11 de aratın kilosu 13tl civarı satılıyor ücretsiz kargo ben BİM in lavabo açıcısını kullandım sodyum hidroksit oda gayet güzel iş gördü kilosu 6 tl ye geliyor tam emin olmamakla beraber sanırsam potasyum hidroksit sodyum olana göre daha güçlü aşındırıcı özelliği var contaları çabuk zarar vermesin diye sodyum hidroksit kullanmaya devam edicem
Ayrıca bi sorum olucak yaptığınız sistemde su temiz kaldımı ben saf su kullanmama ramen su kahverengi oldu hortum bağlantı parçaları olarak sarı hortum rekoru kullandım onların karardığını farkettim sanırım suyu onlar kararttı

tthhotester

Sayin aykansin 2 farklı sistem denedim dry cell dedikleri kuru hücre sisteminde bende sıvı kostik , hidroklorik asit , arap sabunu , çamaşır sodası gibi ürünler kullandım. Bu ürünlerin hepsi sarımsı bir sıvı üretti açıkçası biraz kimya araştırması yaptığımda asidik ve bazik olarak çözeltilerin iyonlaşma durumlarının değiştiğini öğrendim postasyum hidroksit (KOH) en başarılısı olmakla beraber ıslak hücre tasarlayıp Kabartma Tozu (NaHO3) ile de suda kararma yaşadım gözle görülür olarak ancak çözelti kabının tamamen temiz olması saf suyun mutlaka kullanımı sistemin istikrarı açısından şart.Bu gün 31 plakalık ıslak hücrem için cnc kesim flanşları teslim almak nasip olacak inşallah 3 4 gündür yoğun bir sıra var. Nasipse 1 haftaya çalışır hale getirebileceğim bir sistem var elimde. Detayları burdan sizlerle paylaşmak isterim.60 Lt lpg tankını 2 ye bölüp bir tarafını üretim havuzu diğer tarafını bubler havuzu olarak kullanıcam.Üretimi 2 bar ile 6 bar arasında basınç şalteri ile sınırlandırıp 60 amperlik full kompakt bir yapı elde etmeyi düşünüyorum . Ayrıca nekadar inandırıcı olur sizler için bilemem ama geçende rastladığım bir vidyo bana oldukça ilham verdi.https://www.youtube.com/watch?v=8NOml3TbXms&index=1&list=PLxJWZ6xncH0Z006m1IqFTK_YPJ1Jh3NPl

aykansin

Sayın tthhotester çalışmanız ilgi çekici inşaallah verim alırsınız sistemin fotoğraf ve videolarını bekliyorum

Dediğiniz gibi bu işte en verimlisi KOH demekki o kullanılıyor açıkçası ben lavabo açıcıyı alırken hidroksit yazısını görünce 4-5 paket aldım ancak sodyum ve potasyum farkını bilmiyordum sistem 2 gündür ortalama 4-5 saat çalıştı suyun kahverengi olması moralimi bozdu açıkçası bende en kısa zamanda KOH siparişi verip denemelere onunla devam edeyim sıvı tankı ve hücrede kullandığım pirinç hortum rekorları kararmaya sebep olurmu acaba ?

tthhotester

Bizim burda pinomatik olarak geçiyor sarı malzeme yani pirinç tabikide üzerlerinde denemediğim tangit hızlı yapıştırıcı asit vb :) "Allah ne verdiyse" kalmadı. Kararma oluyor ancak malzemeye zararı yok . Malzeme kendinden hiç bişi kaybetmiyor bence şuna dikkat etmek gerek çözelti içerisinde sistem çıkışına haraket edip orda yığılma yaparak tıkanmaya yol açacak tortu olmaması. Yada bu tortu oluşumunu önleyici işte en iyisi dediğimiz koh + saf su karışımını kullanmak.Çünkü çeşme suyu içerisindeki mikroplar kireç vb maddeler zaman içerisinde oksitlenme yapabilir hatta polarize bile olabilir diye düşünüyorum .Tabiki benim görüşüm deneyimlere devam vesselam .Bu arada nihayet uzunca telefon trafiğinden sonra 25 kg altın madeni "KOH" yolda flanşlarım geldi bir kısmını konumlandırdım. video ve resimler için bu gün tel yoktu çekim yapamadım ama yarın mutlaka bir kaç görsel ayarlayabilirim eski çektiğim videolar felan olucaktı onları derler paylaşırım.

oktay

Ben yağmur suyu kullandım koh ile hiç renk değiştirmedi su , 1,5 lt suya iki tatlı kaşığı koh katıyorum 15 A çekiyorum 11 plakalı sistem ,elinizdeki suyu içine koh vs katmadan hücreye koyun bakalım ne kadar akım çekecek

tthhotester

aykansin

Bende saf su kullandım kimyasal lavabo açıcı sodyumhidroksit su çok kararmadı biraz bulanıklsştı ve ana tankın içinde üst kısımlarda duvarlara yspılmış tortu oldu ve kimyasalı çok fazla koydum amperi yükseltmek için 1 lt suya 240 gram koydum tabi amper yükselmedi 5-6 amper çekiyordu trafonun voltaj ayarını 12 den 14 volta ayarlayınca 12 amper çekti benim hücre 13 plaka nötr plakalar 5erli sanırsam dha fazla amper çekebilir fskat trafo 12 den fazla vermiyor far ampulüde bağlayı test ettim amper yükselmedi trafonun gücü o kadarmış (15A diye almıştım) neyse koh siparişi verip hücreyi temizledikten sonra araca takıcam inşaallah elektronik kontrol içinde bi kutu yaptım pwm dijital ampermetre 10A sigorta röle hepsini bi araya topladım

XWOOFERX

Arkadaşlar saf suyun haricindeki kullandığınız sular sisteminizi kirletir. Verimini düşürür. Saf su ve koh bu işin en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Suyunuzdaki kararmalar ve bozulmanın önüne geçmek için yüksek kaliteli metaller kullanılmalıdır.Yoksa suyunuz iki hafta sonra tamamen kahverengi bir renk alır ve aynı zamanda gün geçtikçe hücre plakalarının üzeri o kahverengi kir ile kapanmasından dolayı hücre verimi her geçen gün daha da azalır. Kullandığınız her malzeme koh dayanıklı olmalı.Biraz pahalı ama yıllarca aynı hücreden verim almak için tek çare kaliteli materyallerden geçiyor. Mesela benim hiçbir hücremdeki su rengini bozmuyor kahverengileşmiyor. Buda hücreyi yıllarca kullanabilmenizi sağlıyor.

tthhotester

projeye start verdim aşama aşama paylaşayım isterim potasum hidroksitimde geldi çocuk gibi sevindimm :)

tthhotester

36 kat Epoksi astar aşınmaya karşı etkili bir çözüm olur sanırım inşallah tekrar tekrar bununla uğraşmam temiz oldu gibi. Pazartesi günü inoks civata ve gijonlarım gelicek ozamana kadar kurur umarım

tthhotester

Önceki denemelerim bu gün sizler için yükleme yaptım.Umarım faydalı olur

Dry Cell  % 40 Çamaşır sodası % 60 saf su 12 V 10 Amper lik bir sistem gaz ölçümü yapmaya gerek duymadım gözle görülür bir azlık vardı.

https://youtu.be/GxsTOyGa7Xo deneme 1

Wet Cell 10 Lt Saf Suya 150 Gr Kabartma tozu 60 Amper gaz oldukça yeterli geldi lpm testi yapmadım ama yeni sistem hepsini test edicem.

https://youtu.be/H5Trt4HVo5A deneme 2

iki hücrede aynı değerde 1 Anot 4 Nötr 1 katot 26 plaka sıcaklık olarak 40 dereceyi geçmedi ancak sıcaklık için aracımdaki kalörifer peteğini hidrofor ve fan ile destekleyip devir daimli soğutma sistemi yapmayı düşünüyorum üretimi etkilemedği sürece sıcaklık benim için önemli değil.

tthhotester

Potasyum hidroksit çözeltisi için fikri bilgisi olan varsa yanıtlayabilirmi lütfen ideal karışım oranı ne olmalı maximum hidrojen için
100 ml saf su için 100 gr koh 100 derece sıcaklıklta 168 gr çözünüyor
100 ml saf su için 100gr koh 50 derece sıcaklıkta 132 gr civarı çözünüyor
25 lt saf su için nekadar çòzdürmeliyim  katı halde geldi ürün toz olsa kaşık hesabıynan yapardım ama :)   

oktay

Ben bu çözünme işini anlamadım sizin koh kaya gibimi bizdekiler toz ama un gibi değil tabi ama sıcak soğuk su her koşulda çözünüyor ve hiç kalmıyor su bardağında ılık su ile test etmiştim

tthhotester

19 lt saf suya 4 kg kadar koydum çözünürken ortaya çıkan ısı 2 yumurta 1 demlik çayı pişirmeye yeterdi o derece yani :) 4 mm saç eriycek diye korktum

tthhotester

5 volt 60 amp 15 dk da 1 bar basınç elde ettim ama daha düşük amperlerde daha çok nasıl üretebiliriz yorumlarınızı bekliyorum açıkçası

aykansin

Hidrojen jeneratörlerimi tamamladım ford taunus ve suzuki swift montajlarımı yaptım pazar günü bitti suzukiyi test ettim aracın performsndında bi artış göremedim 5-6 amper civarı çalıştırdım şimdi 2 ampere ayarladım araç 1.0 motor karbüratörlü hidrojeni boğaz girişi lpg mikserine 3mm lik delik açarak top şişirme iğnesi ile verdim ortslama dakikada 130 -140cc civarı gaz üretiyor 2.2 amper civarı, aracın çekişinde fark olmadığı için yakıt tasarrufuda sağlayacağını sanmıyorum eski konularda lpg borusundan verilmesini tavsiye etmişlerdi sonra öyle deneyeceğim hidrojeni bi şekil uydurup lpg hortumundan vereceğim .

aykansin

tthhotester

montajlar temiz olmuş eline koluna sağlık ama dry cell deki plaka mesafeleri çok geldi gözüme nerdeyse yarım santime yakın gibi duruyor resimde üretim deki azlıktan ötürü bir sıkıntı olmasın

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın