Ana içeriğe git
pcbway
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (312333 Kez okunmuş)

Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Arkadaşlar herkese selamlar.
Uzun süredir üzerinde çalıştığım,benim buluşum olmayan fakat internet üzerinde cayır cayır paylaşımı yapılan,yabancı forumlarda tartışılan konuşulan,suyla çalışan araba ya da sudan yakıt tassarrufu sağlayan araba olayına ilişkin naçizane deneyim birikimlerimi paylaşacağım izninizle.Ben kendi nazarımda tatminkar sonuçlara ulaştım ama tabi malzeme,para ve en çok ta zaman sıkıntısı yüzünden yeterince araştırma geliştirme imkanı bulamadım.ODTÜ den değerli bir araştırmacı hocamla görüştüm konuyu.Uygulanabilirliğinin yani endüstriyel uygulamasının seri üretiminin  zor olduğunu söyledi ama araştırmaya geliştirmeye devam et dedi.

Aslında piyasada pek çok döküman var,tamamlanmış bitmiş projeler var.Bunun yanında insanları kandırmayı amaçlayan para tuzağı projeler ve alışveriş siteleri de var.
Ben de deneme yanılma sürecine epey zaman ve para harcadım.Benim nazarımda verimliliği en yüksek olan 1 ya da 2  projenin içeriğini burada paylaşmaya çalışacağım.
Kendim ilk kurduğum verimsiz ilkel sistemle 50 TL lık benzinle Ankara\'dan Bur\'saya gittim.Tabi bu sistem sorunlu idi ama deneme mahiyetinde beklenen sonucu verdi.

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatları ve bu dökümanları aldığım yabancı sitelerin de üzerine basa basa vurguladığı üzere küresel ısınma ve fosil yakıtların buna sebep olması  esas çıkış noktamız.

Ben şahsen arabama 10-15 liralık gaz doldurup 600-700  hatta 1000 kilometre yol yapmanın,o dağ senin bu tepe benim gezmenin hayalini kurdum.

Tekrar söylüyorum tekerleği yeniden icat etmeye,ateşi yeniden bulmaya gerek yok.Projeler,dökümanlar açık ve adamlar küresel ısınma olmasın,kahrolası petrol fiyatları cebimizi yakmasın diye
bir sürü FREE ENERGY (özgür temiz enerji ) projeleri geliştiriyorlar.Bunlarıda forumlarda,youtube da ve kendi web sayfalarında özgürce paylaşıyorlar.

Mesela bu forumda üyemiz olan Acarkaptan\'ın (abim diyeyim yaşça benden büyük ise ) paylaştığı Bedini jenaratörü de bu projelerden birisi.(Bir yerde videosunu izledim,yanlış hatırlamıyorumdur inşallah )

Dünyamızın az zamanı kaldı arkadaşlar.Küresel ısınmanın etkilerini ciddi ciddi hissediyoruz.Kuraklık ve seller,değişik hastalıklar vs vs hep küresel ısınmanın getirileri.Daha da inanmayanlar ayrıntılı bilgi için AL GORE adlı Amerikalı senatörün çektiği,dünyada yankılar uyandıran ( An Inconvenient Truth  ) (Türkçesi uygunsuz gerçek ) adlı filmi izleyebilirler.

Küresel ısınmadan öte  memleketim insanının cebini yakan bir ısınma da söz konusu,dünyanın en pahalı akaryakıtını bizler kullanıyoruz.Aracınıza %30 ila % 50 civarında yakıt tasarrufu yaptıran bir sistemi istemez misiniz ? Hemde tamamen suyu yakıta çeviren bir sistem.

Bu arada Filipinlerde 80 yaşlarında bir profesörün yaptığı ve TAMAMEN suyla çalışan bir araba mevcut.Hatta başka sistemler de var yapılmış.Teknikler yöntemler birbirine benzer de olabiliyor,farklı da olabiliyor. 2 yıl kadar kıvranmama rağmen bu şahsın projesinin içeriğini ,şemalarını ,dökümanlarını bulamadım internette.Ah bir düşse internete , dünya kurtulacak,hepimiz kurtulacağız  emin olun.  ;D
Yine Amerika da bir başka bilim adamı 90 lı yıllarda suyla çalışan bir araba yaptı.Fakat bu projenin daha da gelişip büyümesini istemeyen kişiler tarafından zehirlenerek öldürüldü.  :(
Bu kişilerin öykülerini,isimlerini,video linklerini,patentlerini ve elimden geldiği kadar ingilizce dökümanlarının açıklamalarını burada paylaşmaya çalışacağım.

Elektronik mühendisi olan ya da elektronik bilgisi üst düzeyde olan sevgili arkadaşlarımızdan da kıymetli fikirlerini paylaşmalarını isteyeceğim.

Aslında projemiz de basit ama işin içine kimya,elektrik,elektronik,fizik gibi değişik bilim dalları ufak tefek karışınca karmaşık gibi görünüyor.Malzeme temininde oldukça zorlandım.İstanbula gittim.Burada Ankarada Ostim sanayi sitesinin altını üstüne getirdim.Sonuçta hasbelkader birşeyler yaptım.

Yeterince gevezelik ettim sanırım.Vakit buldukça yazmaya,paylaşmaya çalışacağım arkadaşlar.

Saygılarımla.Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #1
Evet arkadaşlar birtakım teknik detayların önceden bilinebilmesi açısından bazı basit ama önemli olabilicek bilgileri  önceden  kısaca aktarmakta  fayda var.
Suyun elektrolizi nedir ? Nasıl yapılır ? Verimi ne kadardır ? gibi bazı basit teknik sorulara cevaplar yazalım.

Suyun doğru akım  kullanılarak hidrojen ve oksijenlerine ayrılması işlemine elektroliz denmektedir. Hidrojen üretimi için en basit yöntem olarak bilinmektedir.
İlke olarak, bir elektroliz hücresi içinde, genelde düzlem bir metal veya karbon plakalar olan,iki elektrot ve bunların içine daldırıldığı, elektrolit olarak adlandırılan iletken bir sıvı
bulunmaktadır.

Doğru akım kaynağı bu elektrotlara bağlandığında akım iletken sıvı içinde, pozitif elektrottan negatif elektroda doğru akacaktır.
Bunun sonucu olarak da  su, katot tan çıkan hidrojen (H2) ve anot tan çıkan oksijene (O) ayrışacaktır. Yalnız  su iyi bir iletken olmadığı için  suyun  içine iletkenliği artırıcı olarak az miktarda bazı kimyasal maddeler(elektrolit) eklenir.Sirke,tuz,asitler,bazlar  birer elektrolittir.

Burada küçük bir ayrıntıya girelim.Elektrolit olacak madde normalde reaksiyona karışmayan bir madde olmalıdır.Örneğin suyun içine çok az miktarda tuz karıştırıp iletkenliği artırmak,basit ucuz ve kolay bir yöntem olsa da,tuz elektrik akımı sonrası reaksiyona girerek klorin denilen zehirli bir gazın oluşmasına sebep olmaktadır ki bu istenmeyen bir durumdur.
Yine elektroliz işleminde kullanılan metal elektrotlar zaman içinde bu kimyasal maddelerle tepkime içine girerek paslanma,çürüme gibi istenmeyen durumlara sebep verebilmektedirler.En yüksek verimi ise elektronegatifliği yüksek olan Potasyum hidroksit(KOH) ve Sodyum hidroksit(NaOH) vermektedir. Ayrıca kimyasal tepkimeye yan ürün vermemektedirler.(istenmeyen gazlar ve artık maddeler gibi )

Yukarıdaki  sebeplerden suyun elektrolizi için kolay kolay kimyasal reaksiyona girmeyen,korozyona dayanıklı metaller tercih edilmektedir.Platin altın gibi metaller bu standarda uysa da pahalı oldukları için  en basit ve çözüm paslanmaz çelik kullanmaktır.İlerde ayrıntılı olarak açıklayacağız.
Suyun elektrolizi için, normal basınç ve sıcaklıkta, ideal olarak 1,23 volt yeterlidir. Tepkimenin yavaş olması ve başka nedenlerle, elektroliz işleminde daha yüksek gerilimler de kullanılır ama ilerde açıklayacağımız üzere yüksek gerilim enerji kayıplarına ve suyun ısınmasına sebep olmaktadır.

Kuramsal olarak, her metreküp oksijen için 2.8kW-saat elektrik enerjisi yeterli olmakla birlikte, yukarıda özetlenen nedenlerle pratikte kullanılan elektrik enerjisi miktarı bir metreküp hidrojen üretimi için 3.9-4.6 kW-saat arasında değişmektedir.
Buna göre elektroliz işleminin verimi %70 dolayında olmaktadır. Ancak, son yıllarda bu alanda yapılan çalışmalar ve gelişen teknoloji sayesinde %90 verim elde edilmiştir.
Klasik elektrolizin temel prensiplerini  İngiliz bilimadamı Michael FARADAY  belirlemiştir.
FARADAY\'ın hayatına yaptıklarına  fazla girmeyeceğiz ama 1800 yılların sonlarından bu yana taaki 1970 li yıllara kadar klasik elektroliz yöntemlerinde pek bir değişiklik olmadı.
Burada bir ayrıntıya gireceğim.Pek çok kişi suyu oksijen ve hidrojene ayrıştırıp onu tekrar bir motor içinde yakmanın teorik olarak imkansız olduğunu savunacaktır.Buna dayanak olarakta \"Enerjinin sakınımı,enerjinin korunumu \" denilen kanunu bize açıklayacak ve şöyle söyleyecektir.Suyu ayrıştırmak için harcadığınız enerji,her zaman elde ettiğiniz enerjiden fazla olacaktır.Bu sebeple \"Sudan enerji elde edemezsiniz,harcadığınız enerji elde ettiğiniz enerjiden daha çok olur.\" diyecektir.

Tekrar Faraday\'a dönersek klasik elektroliz yöntemine göre 1,23 Voltluk bir gerilim elektroliz işlemi için yeterli olacaktır.Sudan geçen akım miktarı yani akan elektron miktarı oluşan gaz miktarına doğrudan etki etmektedir.Suyun sıcaklığı,basıncı,suyun içindeki elektrolit maddeler ve anot katot olacak metallerin yüzeyi ve birbirine yakınlık-uzaklığı da sonuca etki etmektedir.

1970 li yıllardan bu yana elektronik biliminin  iyice gelişmesiyle,transistörlerin ve tümleşik(entegre) devrelerin de bulunmasıyla pek çok yenilik hayatımıza girdi.Transistörler ile çok daha karmaşık ve verimli devreler ve uygulamalar yapılır hale geldi.
Basitçe örnek verirsek bilindik transformatörlerin,güç katlarının yerini switch mode denilen transformatör sistemleri almaya başladı.Bu sistemler küçük hacimli ve verimli sistemler.
Yine aydınlatmadan örnek verirsek klasik flamanlı edison ampüllerinin yerini floresan ampuller ve günümüzde kullanılan ekonomik ampuller hatta LED sistemleri almaya başladı.Verim artışının ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz.

Elektroliz sistemimize dönersek,klasik Faraday düzeneği değişikliklere uğradı.Frekans osilatörlü ve Mosfet kontrollü Pulse(darbe) sistemleri ile bir devreden doğrudan akım geçirmek yerine çok yüksek frekanslarda PWM(Pulse width Modulation /Darbe genlik modülasyonu) akım geçirmek suretiyle verim artışları sağlandı.
Yine diyot,bobin gibi devre elemanları  elektroliz devremize rezonans sistemi oluşturup verim artışı sağladılar.
Ayrıca yüksek voltaj ve çok düşük akım devreleri  uygun şekilde klasik elektroliz devremize bağlanarak,ezber bozacak şekilde,inanılmaz bir verimle  düşük güç ile yüksek gaz üretimi sağladılar.
Anot ve katodun yani elektrotların özel tasarımları,kullanılan malzemeler de verimliliği artırdılar.
Tüm bunları toplayınca yeni elektroliz düzenekleri oldukça verimli bir seviyeye ulaştı diyebiliriz.

Ayrıca son 15-20 yıl içerisinde pek çok bilimadamı bilindik suyun da yanabileceğini bizlere gösterdiler.Suyu piezoelektrik kristaller ya da özel spray(aeresol) sistemleri ile atomize boyutlarda damlacıklar halinde havanın içine verdiler ve bunu plazma denilen yüksek voltaj sistemleri ile özel bujiler yoluyla motor sistemleri içinde yaktılar.
Bu atomize suyu gözünüzde canlandırabilmeniz açısından örnek vereyim,bildiğimiz metal parfüm kutularının,sinek ilaçlarının  ağzından çıkan gazı buna örnek verebiliriz.
Yine güzellik ürünleri satan alışveriş mağazalarında , oda nemlendirici ya da cilt masajı için satılan buhar makineleri aslında piezoelektrik kristaller yardımı ile suyun atomize edilerek havaya salınmasından başka birşey değil.

Tüm bu sistemleri yavaş yavaş aktarmaya çalışacağım arkadaşlar.Dilerim birlikte daha güzel birşeyler geliştirebiliriz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,hoşçakalın.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #2
  En basit haliyle  elektroliz düzeneğimiz bu şekilde.

Teknik zorluklardan  biraz bahsedip anlatmaya devam edelim.

Öncelikle klasik elektroliz devrelerinde (düşük voltaj , yüksek akım ) musluk suyu kullanımı  neredeyse imkansız çünkü suyun  içinde bulunan tüm kimyasal maddeler bir şekilde bir elektrottan diğerina taşınıp hem elektrotların  çürüyüp erimesine sebep oluyor hemde  elektrotlar arası mesafeler yakın ise tıkanma ile sonuçlanıyor.Eğer klasik elektroliz devresi yapacaksak saf su kullanmak en akıllıca çözüm.

Elektrotların paslanmaz çelik olması çok önemli.Paslanmaz çelik diye bir dünya para sayıp aldığım çeliklerin elektroliz devresinde nasılda ayrıştığını gördüm arkadaşlar.
Gerçi satan adamın bildiği de o kadardı.Çeliğin üzerine mıknatıs tutuyordu.Mıknatıs çeliği çekmez ise,al sana paslanmaz deyip satıyordu.

Oysa aldığımız çelik 304 , 304L   ya da 316 , 316L  kalite olmalıymış bunu öğrendim.Yanlarındaki L harfi  ise Low carbon (düşük karbon ) içerdiği anlamına geliyormuş.
Kaliteliden  kötüye doğru sıralarsak

306L
306
304L
304        kalite olarak sıralanıyor.

İstanbul Zeytinburnunda demirciler sitesi bu malzemeler için Türkiyedeki en iyi adres.
Düz plaka çelik dışında paslanmaz çelik borular ile de çalışma yaptım.Son kurduğum düzenekte iç içe geçen çelik borular vardı ve dikişsiz çekme boru olması zorunluydu.Onları Ankaradan İstanbul\'a gidip alabildim.Fiyatları da ucuz sayılmaz.

Yabancı sitelerde,forumlarda düzeneği kuran kişiler hemen hep 12 volt luk araba aküsü voltajını referans olarak almışlar

Faraday yasalarına göre elektroliz düzeneğinde 1,23 volttan fazlası suyun içine ısı enerjisi olarak karışmakta.Durum böyle olunca CELL(hücre)leri seri ve paralel bağlayarak  bu sorun bir nevi giderilmekte ve verim artışı sağlayabilmekteyiz.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #3


Hücre içindeki plakalar birbirine her ne kadar yakında olsalar(ideal olan 2-3 mm arası) ve her ne kadar suyun içine iletkenliği artırıcı kimyasallar(elektrolit madde) katsak da bu düzeneklerin verimleri düşük ve ömürleri kısa oluyor.Yabancı site ve forumlarda böyle düzenekler satanlar da var fakat yine yaptığım araştırma incelemelerde paslanmaz çelik plakalar da zaman içinde korozyona uğrayabiliyor.
Bazı kişiler elektrolit olarak kabartma tozu(baking soda ) gibi maddeler eklemişler düzeneklerinin içine ,tabi kullanılan su da saf su olmayınca bu tür düzenekler çok uzun ömürlü olmuyor.Bunları neden anlatıyorum.Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok,zaman para kaybı olmasın diye ve karşımıza çıkacak muhtemel sorunlar nedir ortaya koyalım diye naçizane bildiklerimi öğrendiklerimi,deneyimlerimi paylaşıyorum arkadaşlar.Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #4
Düzenek basitçe aşağıdaki şekilde araca bağlanıyor.Ben bağlantıları doğrudan bir sigorta ekleyip akü üzerinden almıştım.Güvenlik açısından şemada bağlantı,kontak anahtarı açıldığında  çalışacak şekilde gösterilmiş.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #5
İnternette \"HHO cell\" yazıp grafikler içinde arama  yaptırdığınızda binlerce değişik Elektroliz hücresi modeline ulaşabilirsiniz.Fakat burada dikkat çekmek istediğim nokta,temel prensip olarak hepsinin birbirine benzer olduğudur.
İlk yaptığım çok paralar saydığım bu tür klasik düzenekleri bir kenara attım duruyor arkadaşlar.Çünkü bu hücrelerde SAF SU ve Elektrolit madde olarak Potasyum hidroksit( KOH) ve Sodyum hidroksit (NaOH ) kullanma zorunluluğunuz,bir benzin kadar olmasa bile yine masraf yapacağınız anlamına geliyor.Saf suyun litresi 2 TL gibi bir fiyata satılıyor benzinliklerde akü mağazalarında ya da oto mağazalarında.
Ayrıca bu yaptığımız düzenekler BOOSTER yani (verim performans artırıcı ) düzenekler.Yaptığınız düzenekle %50-60 lara varan verim de almak mümkün ama çok profesyonel titiz güzel bir çalışma ile bu başarılabilir inancındayım.

Tekrar başa dönersem 90 lı yıllarda  elektronikteki gelişmeleri çalışmalarına katan araştırmacılar PWM(pulse width modulation ) yani bildiğimiz kare dalga frekans osilatörleri ile bir elektroliz devresinden doğrudan akım geçirmek yerine darbeler halinde yüksek frekanslı (10 ila 40 Khz arası ) akım geçirmenin daha verimli olduğunu buldular.Yine pek çok bilim alanı içinde karşımıza çıkan rezonans olayını da bu devrelere uygulayarak devreyi rezonans a getirip verim artışı sağladılar.Klasik bobin kondansatör ile kurulan rezonans devreleri düşünün.Bu alanda çalışan bilim adamları suyun da bir elektrik kapasitesinin(sığa)olduğunu ve su içine konulan 2 metal plaka ile suyun bir kondansatör gibi davrandığını keşfettiler.Bu yöntemlerden yola çıkıp PWM,rezonans ve yüksek voltaj kullanımı ile çok düşük enerji ile yüksek gaz üretimi sağladılar.Sonraki yazılarımda konuyu biraz daha açacağız arkadaşlar.Selamlar saygılar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #6
Bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için Teşekkürler @sibernetik   hocam   oldukca faydalı gerekli bir konuya değindiniz  konuyu sabitliyorum  umarım ilgilenen kişilerin işine yarar ya da konuya katkı sağlarlar

iyi çalışmalar

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #7
hocam anlaşıalan burada büyük beyin fırtınaları geçecek devamını merakla bekliyoruz elimizden ne gelirse buradayız çok teşekkürler

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #8
bende bir kere elektroliz yapmayı denemiştim elkktrotum delik deşik olmuştu.acaba sebebini açıklayabilirmisiniz?

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #9
yazici67 arkadaşım yukarıda uzun uzadıya yazdım,yazılanlara tekrar bir göz gezdir derim ama ben yine sorunun cevabını vereyim :)

Kullanılan elektrotlar (anat katot ) kullanılan suyun kalitesi (musluk suyu,göl suyu,kuyu suyu,yağmur suyu,saf su vs )ve kullandığın elektrolit madde (tuz,sirke,sülfürik asit,potasyum hidroksit,sodyum hidroksit vs ) elektroliz düzeneğinin kalitesini ve kaderini belirliyor.

En kaliteli çelik 306L dediğimiz tür paslanmaz çelik,saf su ideal olan su,elektrolit ise kullandığın elektroliz düzeneğine göre değişiyor.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #10
sibernetik arkadaşım çok teşekkür ederim.saol

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #11
Arkadaşlar telaşem biraz azalsın,birşeyler eklemeye devam edeceğim.Özür dileyerek biraz geciktiriyorum konu eklemeyi.Öyle 5-10 gün bi bekleme değil,Cuma Cumartesi karalarım birşeyler,paylaşıma devam ederiz.

Selamlar saygılar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #12
Yine birkaç ufak detayı da buradan ileteyim naçizane.

Yukarıdaki elektroliz düzenekleri sistemin nasıl bir mantıkla çalıştığını anlatan kabataslak şemalar.Ben yukarıdaki resimleri örnek alıpta hemen deney düzeneği işine girmeyin derim.Dediğim gibi deneme yanılmalara zaman ve para harcamayın arkadaşlar.

Naçizane elektronik devresinden tutunda kullanılan malzemeye,ufak tüyolara kadar bildiğim ayrıntıları,yaşadığım sıkıntıları sizlerle paylaşacağım arkadaşlar.Bu arada naçizane paylaşımım epey okunmuş görünüyor ama,insanlar olumlu olumsuz tepkilerini,beklentilerini eleştirilerini,sorularını yazarlarsa birtakım şeyleri daha çabuk evirip çevireceğiz gibime geliyor.

Tekrar selamlar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #13
Arkadaşlar özür diliyorum.Bir adres değişikliği ve buna bağlı bir internet tarifesi değişikliği yaşadım.Bu iletiyi de çalıştığım okuldaki bir bilgisayardan alelacele yazabiliyorum.
Sevgili superonline sağolsun en geç 48 saat içinde açılır dediği internet hizmetini 3 günden fazla zaman geçmesine rağmen başlatamadı.Bugün teknik servisi yine arayacağım bakalım.
Gerekli tüm dökümanlar kendi bilgisayarımda olduğu için internetim açılmadan konunun devamını getiremedim.En kısa zamanda paylaşıma devam edeceğiz.
Tekrar özürlerimi iletiyorum.
Selam ve saygılarımla.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #14
Tekrar merhabalar

Uzun bir ara verdik ama iş güç yoğun,bilgisayar başına oturmalık vakit pek olmadı desem yalan olmaz.
Bir yandan öğretmenlik yapıyorum.Okulda işler yoğundu vs vs...Gecikme için özür diliyorum.

Aslında Bob BOYCE,,Patrick KELLY(Joe Cell) ve birkaç mucidin daha yaptığı düzenekler var.Onları anlatayım aktarayım dedim fakat bence sıkıntılı zor sistemler ve dökümanları da bir hayli uzun ve kalabalık.İlgili yazıları PDF dosyası olarak ekleyeceğim daha sonra,ingilizce olan bu dökümanları merak eden arkadaşlar olursa naçizane çevirisini yapmaya çalışırız birlikte.

Biz Dave LAWTON ve stanley MEYER\'in düzeneklerinden   alıp anlatmaya başlayalım.

Dave LAWTON ve Stanley MEYER birbirine benzer düzenekler kullandılar.Klasik düz elektroliz hücreleri yerine içiçe geçmiş tüp borular ile elektroliz hücreleri düzenlediler.

Dave LAWTON distile edilmiş(damıtılmış saf su )kullandı.Bu hücreler 12-13 volt 2-3 Amper yaklaşık 57 watt civarı bir güç ile (belgede böyle anlatıyor) agresif bir gaz çıkışı sağladı.

Resimleri  ekleyeyim

İlgili video aşağıdaki linkte ve 85.000 in üzerinde izlenme sayısına sahip.(Dilerim açar )


http://www.youtube.com/watch?v=Kf_nFQBBzmc

http://www.youtube.com/watch?v=Kf_nFQBBzmc

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #15
Gelelim kullandıkları elektronik düzeneğe.
Aslında çok basit bir elektronik devre ama Stanley MEYER (zehirlenerek öldürülen blilim adamı ) daha kararlı çalışması için bu devreyi daha farklı olarak düzenlemiş.Bu basit düzeneğin aksine MEYER\'in devresi biraz daha farklı çalışıyor.Kısaca benzer yanları da var farklı yanları da diyelim.
Yine elektronik devreyi anlatmadan önce PWM (Pulse Width Modulation) yani darbe genlik modülasyonu devresinde oluşturulan sinyalin,bildiğimiz kare dalga modeli sinyal olduğu ve bir Mosfet i sürerek elektroliz hücrelerinde akım akışı sağladığı.

Çoğumuzun bildiği üzere,kare dalga sinyalde elektriğin var olduğu tepe noktalar MARK(işaret) ve akımın kesildiği çukur noktalar SPACE(boşluk) olarak adlandırılmakta.Aşağıdaki resimde Mark/space oranlarıyla oynanarak değişik oranlarda iş zamanı,iş verimi (duty/cycle) elde edilmiş.Konuyu bilenler için bunları anlatmaya zaten gerek yok.


Lafı uzatmadan elektronik devreyi de ekleyip anlatmaya devam edelim.Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #16
\"Aslında burada oluşturulacak olan kare dalga tek bir 555 entegresi ile de sağlanabilirdi\" diye düşünen arkadaşlarımız olacaktır elbet.Öyleya adamlar neden tek değil de 2  tane 555  entegresi kullanmışlar diye ben de merak ettim.

LAWTON ve MEYER kimyada adı geçen kovalent bağları kırmak için normal kare dalga yerine bir PULSE TRAIN
( darbe treni,darbe zinciri diye Türkçeleştirelim ) dalga şekli kullandılar.2 Hidrojen ve bir oksijen atomu oldukça kuvvetli bir kovalent bağ ile birbirlerine bağlanıp bildiğimiz SU yu oluştururlar.Klasik elektroliz yöntemlerinden yazımızın başında bahsetmiştik.Klasik elektroliz yöntemi ile bu bağları kırıp suyu oksijen ve hidrojene ayrıştırmak yüksek enerji gerektirmektedir.Oysa LAWTON ve MEYER özel elektronik devreleri ile bir kare dalga zinciri oluşturup suyu daha kolaylıkla parçalayabilmektedirler.Hatta kullandıkları elektroliz tüpleri (içiçe geçmiş 2 paslanmaz çelik boru ) bu etkiyi daha da artırmaktadır.MEYER kendi düzeneğinde dıştaki boruya üstten kısa bir yarık açarak rezonansı  ve dolayısıyla verimi artırmayı düşünmüştür.Bunu da kilise orglarının bağlı olduğu ve sesi artırmaya yarıyan uzun rezonans borularından esinlenerek yaptığını belirtmektedir.

En sağda Mosfetin hemen dibinde görülen bobin ise tek bir ferrit çubuk üzerine sarılmış Bifilar Coil ( birbirine paralel,aynı çap ve uzunlukta,eşit tur sayısına sahip bobin) den oluşmaktadır.Resimdeki bobinin açıklamasında  3/8 inçlik ( bu Amerikan ölçü
sistemlerinden illallah dedim bu arada ) ferrit çubuk üzerine  100 tur ,  22 SWG (standart wire gauge (standart tel ölçeği ) çapında emayeli bobin teli sarılmıştır.

Bunları Türkçeleştirelim

3/8 inch kısaca 1 cm ye karşılık geliyor.Bu gerizekalı ölçü sisteminin içinde adamlar buluşlar yapabiliyorlar. 3/8 inch demek mi kolay 1 cm mi siz karar verin artık.

Adamlar AWG (Amerikan Wire Gauge (Amerikan tel standardı diyelim ) ve SWG (Standart Wire Gauge (Uluslararası tel standardı sanırım) diye 2 bobin teli ölçülendirme sistemi kullanmışlar.
Özetle buradaki 22 SWG bobin teli bildiğimiz 0,7 mm lik emayeli bobin teline karşılık geliyor.Bunları çözene kadar epey bir debelendim itiraf edeyim.

Toplarsak  1 mm kalınlığında ferrit çubuk üzerine 0,7 lik emayeli bobin telinden 100 spir(tur) sarıyoruz iş oluyor bitiyor.

Bu düzenek aslında pek çok elektronik araç gerecin girişindeki şok bobinine (koruma bobinine ) benziyor.Bilirsiniz şebeke ceryanındaki yani alternatif akımdaki ani değişimler bu filtreler ile önleniyor.Bu filtreler yanlış bilgi vermiş olmayayım ama bir BACK EMF (karşı elektromotor kuvvet ya da alan ) oluşturarak cihazı koruyorlar.
Düzeneğimizde de mantık benzer sayılır.Elektroliz hücreleri suyun da kapasitif etkisiyle birer kondansatör gibi davranıyorlar.Hücrelerden geri kaçan  akım bu bobin ile bir nevi önlenmiş oluyor.Hatta daha ileride anlatacağım devrelerde düzeneğe birde diyot eklenerek bu etkinin iyice sönümlenmesi yöntemine gidilmiş.

Bifilar coil in sarım şeklini de gösterip bitireyim.Devam edeceğiz arkadaşlarSoru,görüş ve önerilerinizi paylaşalım lütfen.

Selam ve saygılarımla

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #17
Burada cihaz calıstırılıp sonuc asamasına gelindiginde unutlmayacak kadar onemli bir konu var hidrojenin yanması biliyorsunuz hava ile temas eden hidrojen benzin, gaz,metandan  dan daha siddetli olarak patlayarak yanar . Bunu kontrollu yanmasını nasıl saglayacağız bu çok onemli yoksa ilk denemede arac havaya ucar diye dusunuyorum.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #18
Keşke o kadar çok gaz elde edebilsek ne kadar güzel olurdu.

Evet Hidrojen bilinen yakıtlar içinde  ısıl verimi en yüksek olan,en temiz,en çevreci yakıt.
Parlama(alev alma) hızı,tutuşması için gereken minimum enerji vs gibi değerler oldukça farklı diğer yakıtlardan.
Aşağıdaki tablo daha açıklayıcı olacak bu veriler için sanırım.


Burda dikkat edilmesi gereken   minimum tutuşma enerjisi ve  alev alma hızı bence. Hidrojen diğer yakıtlara fark atıyor bu değerlere bakıldığında.


Zaten bu sebeplerden dolayı azgın,çılgın yakıt  Hidrojeni  LPG li araçlarda depolar gibi depolayıp kullanamıyoruz :)


Ancak birtakım kimyasal maddeler ile yakıt pili vs haline getirip daha kararlı bir yapıda muhafaza ederek(metal hidrid şeklinde) kullanıyorlar günümüz hibrit araç üreticileri.


Gelelim bizim sürecimize.Ben kendi deneylerimde birkaç patlama yaşadım.Patlama derken gözünüz korkmasın.Silah atar gibi  yükses ses çıkardı ama öyle kaputu arabayı dağıtacak gibi değil bu patlama.Evde de kurmuş olduğum deney düzeneklerinde çıkan gazın üzerine  çakmak tutup çatır patır sesler patlamalar elde ediyorum.


Tabi yüksek miktarda,muazzam bir gaz çıkışı olursa işi ciddiye almak lazım.Elektroliz düzeneğinden çıkan karışım  oksijen ve hidrojen karışımı,yani mükemmel bir yaKıcı ve mükemmel bir yaNıcı.Yapılan işlem olabildiğince kısa ve sağlam bir boru ile karbüratör girişinden bu karışımı araca vermek.


Silindirler içinde yakılan yakıt hava karışımı 1/15 ila 1/20 oranında oluyor ortalama,benim bildiğim.Siz dışarıdan oksijen ve hidrojen göndererek bu karışımı zenginleştiriyorsunuz.


Hatta bazı araçlara performans için NO2  tüpleri takılır.Halkım bunu NOZZZ diye telaffuz eder.Bizim yaptığımız düzenek te böyle bir düzenek.


Aracı tamamen suyla çalıştırma olayında işler daha da değişiyor.İlerde onlara da değineceğiz bakalım.
Kısaca özetlersem,doğru düzenek kurulup doğru bağlantılar yapılırsa,hiçbir tehlike yok.Yok efendim ben çıkan gazı kapalı bir odada biriktireyimde bir sigara yakıp seyredeyim olayı derseniz işler değişir.Ben mesuliyet  almıyorum bu konuda buradan belirteyim


Araç içinde üretilen gaz herhangi bir yerde bilerek biriktirilmeden ya da kazara,gözden kaçarak  sıkışıp birikmeden doğrudan motora gönderilir yakılırsa hiçbir tehlikesi yok.Tekrar belirteyim.


Birde benim prototip düzeneğin 1-2 resmini ekleyeyim bir inceleyin arkadaşlar.Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #19
Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum ve sormak istediğim bişey var bunun kazancı nedir?Yani ne kadar gaz açığa çıkıyor sizin yaptığınız düzeneklerde?

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #20
Oturup bir ölçüm yapmadım bu düzenek için.
Daha çok çalışırlığını test etmekti amacım.
Ankaradan Bursaya ordan da İstanbula geçtik araba ile  İlk başta 7 Amper civarı akım çeken düzenek Ankaraya geri döndüğümde 1 ampere kadar düşmüştü verim olarak.
Hem içindeki su ısınıyordu  hemde suyun içinde normalde görünmeyen tüm eser maddeler elektrotlar üzerinde birikiyordu.Yazının en başında bir resim var paslı boru gibi,işte o boru bu düzeneğin içinden çıkan çelik boru.Tamamen tıkanmıştı.

Ya bu düzeneği saf su ile kullanılır hale getirecektim ya da yüksek voltaj kullanan  ve ısınma tıkanma problemi olmayan  ayrıca çok verimli olan diğer düzeneğe geçecektim.
Ona uğraştım bir süre,zamansızlık,malzeme bulamama ve bazen parasızlık işleri geciktirdi.Telaşemi biraz azaltırsam çalışmaya devam edeceğim.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #21
Anladım her an saf su bulmak zor suyu kaynatıp buharından tekrar su elde etsek saf olur ama çok uğraştırır.Sizin yaptığınız devrelerde kare dalga mı kullanıyorsunuz?

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #22
Evet kare dalga kullanıyorum.

Akım kontrolü için ve verimlilik için şart.

Ayrıca ilerde günlerde aktaracağım  rezonans olayı için (gerçi ben pek başaramadım ama ) PWM dalga şart.

Malzemesizlik öldürüyor adamı.

Videolarda bakıyorum da elin ülkesinde  adamlar evlerinin garajında çalışıyorlar.Aman allahım Akü şarj aletleri,çifter çifter AVO metreler,osiloskoplar bunlarda neyse ama çelik boruları,tüm paslanmaz ürünleri Türkiyede bulmak zor,imkansız değil ama zor.
Pek çok dürüst,beyefendi esnafı tenzih ediyorum ama bir gidiyorsunuz sanayi sitesine,adamlar köpek gibi kapıyorlar sizi,parasıyla iş yaptırıyorsunuz,havalarından triplerinden geçilmiyor,sadaka verir gibi tavırlar sergiliyorlar.
Yeni eve yerleştim bakalım,burda biraz daha uğraşabileceğim sanırım.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #23
İnşallah daha daha da başarılı olursunuz.Kolay gelsin :)

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #24
Sağolun,selamlar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #25
Konuyu görünce hemen kayıt oldum daha önceden misafir olarak takip ediyodum uzun zamandır bende bi bildiğimi paylaşabilmek için kayıt oldum burda anlatılan düzenekte sayın sibernetik dikişsiz paslanmaz çelik borudan yapılacak demiş peki çelik boru değilde krom boru kullansak daha iyi ve daha uzun ömürlü olmazmı? olur niye derseniz benim gözlemlediğim kadarı ile krom malzeme kolay kolay ne asitle ne yakmayla kolay kolay deforme olmayan bir element.Bu işte kullanılacaksa bence krom boru kullanmak 1.si çürüme deforme olma derdi yok 2.si krom borularda dikiş olayı yok.Bugüne kadar denediğim ufak çaptaki deneylerde kromun daha dayanıklı olduğunu gördüm.Vakit ve nakit sıkıntısı yüzünden pek ilerleyemedim genelde hep yarım kaldı çalışmalarım deneylerim ama hala içimde bu projeyi tamamlamak için düşüncelerim sürüyo.Benim tek üzerinde durmadığım tarafı gazı meydana getirecek olan depo ve içindeki plakalar veya boru tarafı tam olarak düzgün bi düzenek kuramadım yeterli bilgi toplayamadım.Bakalım zaman içinde belki yeni bişeyler bulur onuda yaparız.Bir başka husus ise çıkan gazı silindirlere göndermede sanırım herkes burda tıkanıyo gibi..Üretilen gazı motora injeckt edebilmek için karbüreatörlü araçlarda biraz sıkıntı çıkarıyo bazı araçlarda bulunan vakum  borusu ve bağlantı hortumları yüzünden gaz kaçakları meydana geliyo bunun önüne geçebilmek için mikser olarak adlandırılan dağıtıcı ile birlikte karbüratörle emme manifoltu arasına bağlanması adapte olması gerekir.Bu mikser olayını daha denemedim tabi.Ama enjeksiyonlu arabalarda maf sensöründen öncegaz girişi sağlanırsa en yüksek verimde kullanılabilir yada sıralı sistem lpg lerin enjektörlerinden alıp emme manifoltuna aynı sıralı sistem lpg bağlar gibi bağlayıp o şekilde verirsek oda olabilir ama enjektörlerin hangi zamanda açma durumunu volanttan gelen bilgiyle yaptırmak gerekiyo ve gaz pedalından alınan bir bilgiyle bir pice okutturulursa ne kadar gaz verirsen okadar hidrojen girişi veya üretimi yapılabilir yazıcaklarım bukadar aklıma geldikçe yazarım bişeyler..

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #26
Çelik veya krom boru yerine titanyum boru kullanın derim.
Ülkemizde çok fazla fiyat istiyorlar ancak Çin bu yüksek meblağlardan söz bile etmiyor.
Oksidasyon ve diğer tutunma eğilimli elementler titanyuma tutunamıyorlar.
Ben otomotiv işindeyim. Yurtdışına adı lazım değil (en büyük firmalar) birçok firmaya parça üretiyoruz.
Hepsi elektriği enerji olarak kllanmak için yeni projeler geliştiriyor.
Hidrojeni yakıt olarak kullanmıyorlar. Motor içindeki patlama enerjisi çok yüksek olduğundan zarar veriyor.
Hidrojen ; Fuel cell cihazlarda elektrik üretmek için kullanılıyor.
Elektrolizin tersi mantıkla çalışıyor bu cihazlar. Elektrik yeni geliştirilen uzun ömürlü litium ion akülerde depolanıyor.
Bu akülerin ulaşılmış ömrü şu an 60 yıl kadar. Ömrü uzatma çabasında adamlar.
Biz hala su ile hidrojen aşamasındayız.
Hevesinizi kırmak gibi olacak ancak. Hidrojeni yakıt olarak kullanacaksanız.
Motorunuzun malzemesi aluminyum olmayacak, magnezyum olmayacak, yani geçmişe döneceksiniz. Daha dayanıklı malzemeler kullanacaksınız, motorunuz ağırlaşacak.
En önemli kısmı arabanıza yaptığınız tasarruf modifikasyonları vizeden geçmeyecek. :))
Neyse yaklaşık 2 yıldır bu konuları araştırıyorum birçok patlamış parçalanmış motor remi ve deneme videosu gördüm bu konu ile ilgili.
Hidrojenle uğraşırken çok dikkatli olun kontrolü elden kaybederseniz kararsız patlamalar sizi kaybetmemize sebep olabilir.
Ancak hidrojeni patlatmadan elektrik üretimi için kullanırsanız çağı ve geleceği yakalarsınız.
Patlama olmaz küresel ısınma olmaz. Elektrik üretir aracınızı elektrikle yürütürsünüz..
Çevremiz ve dünya nefes alır.
Siz de hayatta kalırsınız.
Saygılar.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #27
vallahi harika bir araştırma olmuş bu sistemi öğrenci olmasam her halükarda yapmaya başlar ve yaparken ki deneyimlerimi de paylaşırdım teşekkürler... bana mail adresinizi özel mesaj olarak atarsanız sizinle konusmak istediğim bikaç konu var... konular içinde sizin buradaki tıkanma sistemi ile ilgili bir önerim de var...

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #28
arkadaşım önerilerini buraya yazsanda bizde görsek olmazmı ben bildiğim herşeyi burada paylaştım bunda saklı tutulcak bi taraf göremiyorum ben.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #29
Öncelikle sn.sibernetik\'e paylaşımlarını sunduğundan dolayı teşekkür ederim.Burada şunu belirtmeliyimki maliyet ve bulunabilirlik göz önünde tutularak krom malzeme kullanlılmalı fakat unutulmamalıki krom veya titanyum burada oksidasyona karşı kesin bir çözüm değildir.
Konuyla ilgilenen kişi yada kişilerin yorumlarınıda ayrıca bekliyorum.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #30
Herkese selamlar.

emo22 arkadaşım; 2 seneyi geçti herhalde,yüzlerce sayfa döküman okudum ingilizce ve binlerce sayfa da karıştırdım diyebilirim şema vs bulmak için naçizane,krom boru kullanımına ilişkin bir veri bulamadım.Sizin mesajınız üzerine de araştırdım ama böyle bir kullanım yok.Mutlaka bir sebebi olmalı diyorum.Kimyasal özelliklerinden kaynaklı olabilir.


Altın,platin,titanyum ise elbette kullanılabilir ama maliyet açısından sıkıntılı.İnternetteki döküman ve videolarda en çok kullanılan malzeme paslanmaz çelik.Ben 316L,316,304L ve 304  kalite çelik öneririm(iyiden kötüye sıraladım).Bazen isviçre çeliğini kullananları da gördüm videolarda ama krom kullanımı görmedim.Nanoteknoloji ile özel olarak yüzeyi nikel kaplanmış elektrotlardan da bahsediliyor verimi artırılmak istenen modern elektroliz sistemlerinde.

ygsdogan arkadaşımızın bahsettiği hidrojenden elektrik üreten sistemler farklı sistemler.Yanılmıyorsam Nasa,uzay araçlarında bu tür bir sistem kullanıyordu.Tamamen elektrik ile çalışan,hibrit çalışan araçlar mevcut hepimizin bildiği gibi.


Motorun parçalanacağı,patlama ile bizim öleceğimiz kısmına ise pek katılmadım açıkcası.Motorda alüminyum ve  magnezyum kullanımı sanırım motorun hafif olmasını sağlamak ya da sürtünmeyi azaltmak için üzerinde durulan yöntemler ve çalışmalar.

Motorda patlama olmazsa,motor olmaz arkadaşlar hepimiz biliyoruz.Yani yüzyılı aşkın bir süredir tüm patlar motorlu  araçlar bu prensiple çalışıyor.İçinde ne patladığının çok önemi yok durum böyle olunca.Adamlar suyu bile yakıyorlar artık.İleriki yazılarımızda değineceğiz.Silindir içine alınan yakıt hava karışımı en dar hacminde iken ateşlenip patlatılıyor ve oluşan itme gücü harekete çevriliyor.Motoru niye patlatalım,parçalayalımki ? Gemiler ve trenleri düşünün.Bu araçların motorlarının silindir çap ve hacimlerini ve burada oluşan gücü,silindir içindeki patlamayı bir düşünün.Teknik olarak motorda  silindirlerin doğrusal hareketi  krank dişlisi,volan vb gibi diğer aksamlar yoluyla dairesel harekete çevriliyor.Bunu Hidrojenle sağlamanın da  hiçbir sakıncası yok bence.Bakın birkaç video ekledim.Adamlar bildiğimiz araçları kullanıyorlar.Motorda bir modifiye vs vs yok.Ayrıca patlamadan dolayı filan ölen kalan da yok.

Birde adamlar gıcır gıcır araçlara (mesela benim arabam 12 yaşında ve yaşlı sayılır bahsettiğim araçlara göre)  booster denilen performans artırıcı  hidrojen düzeneklerini çekinmeksizin bağlıyorlar.Hani bir zararı olsa kendilerine ya da araca,neden yapsın elin oğlu Amerikada Avrupada ?

emir28 arkadaşım tıkanma sistemi ile ilgili buluş ya da önerilerinizi paylaşırsanız sevineceğiz.Ben konuları biraz daha aktardıktan sonra naçizane deneyimlerimi de  ekleyeceğim neyin nasıl yapılabileceğine ilişkin.El elden akıl akıldan üstündür,birlikte daha güzel birşeyler geliştirebiliriz.Bilhassa işin elektronik aksam kısmında forumda kıymetli bilgi ve deneyimlerini alabileceğimiz arkadaşlar var.


Zehirlenerek öldürülen Stanley Meyer yapmış olduğu sistemde PLL (phase locked loop ) (faz kilitli döngü)adı verilen elektronik yöntem kullanmış.Rezonans sistemini oluşturabilmek için bu yöntemi uygulamış.Gerçi ben kurup uygulamadım ama bakarsınız bir geliştiren arkadaşımız çıkar.

Videoları da ekleyeyim,konu eklemeye devam edeceğim ilk fırsatta.

Daniel DINGEL\'in(Filipinler) tamamen suyla çalışan Toyotası

http://www.youtube.com/watch?v=UVhXrvCCILw

http://www.youtube.com/watch?v=UVhXrvCCILw

Denny Klein\'ın deneyleri ve suyla çalışan arabası(tamamen suyla değil sanırım.)

http://www.youtube.com/watch?v=6Rb_rDkwGnU

http://www.youtube.com/watch?v=6Rb_rDkwGnU

Zehirlenerek öldürülen Stan Meyer\'in tamamen suyla çalışan prototip arabası (dune buggy )

http://www.youtube.com/watch?v=a74uarqap2E

http://www.youtube.com/watch?v=a74uarqap2E

Malezya dan  bir başka video

http://www.youtube.com/watch?v=Vh6QjE6rkBM

http://www.youtube.com/watch?v=Vh6QjE6rkBM

Selamlar saygılar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #31
bir borunun tıkanmasından hattan neredeyse tamamen tıkanmasından bahsetmişsin onun için nasıl yapabalirsin bilmiyorum ama küçük bir pompa sistemi kurup oradaki tıkanma konusunu çözebilirsin amperin 3 amperden düşük olması da elektronik aksamda kullanmış olduğun elemanların aşırı ısınması sonucu deforme olmasından kaynaklanıyor olabilir küçük bir soğutma sitemi kurarak o probleme de çözüm bulabilirsin diye düşünüyorum... seninle de konusmak ve danışmak istediğim bir konu var burada konuyla alakalı olmadığı için konuyu karıştırmak istemiyorum...msn adresimi eklersen oradan konusalım supercrazy_men@hotmail.com eklediğin zamn mutlaka haberda olayım...

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #32
emir28 arkadaşım pompa sistemi bu işi çözmez.Çünkü tıkanma yapan maddeler tıpkı çaydanlığın içindeki kireç tabakası gibi eksi elektrot üzerine yapışıyor.Kazıyarak filan zor çıkıyor.Suyun içinde dolaşan ve filtrelenebilen tortular değil.Aşağıda eklediğim resimde görüldüğü gibi ayrıca kırmızı renkli tortu bir madde de oluşuyor.Kırmızı renk genelde demiri hatırlatıyor ama kalsiyum da olabilir bilemeyeceğim artık.Yabancı dökümanlarda bundan brown muck ( kahverengi pislik,artık madde  ) olarak bahsediyor.
En temiz bildiğimiz sularda bile az biraz da olsa bu madde oluşuyor.
3 amper olayını  anlamadım.Elektronik aksamda deforme olan bir bölüm yok.Açıklık getirirsen sevineceğim.

Isınma suyun içine akım verildiğinde elektronların suya geçip onu ısıtmasından kaynaklanıyor.Bildiğimiz elektrikli ısıtıcı gibi ama elektronların suya veriliş biçimi farklı.İlk eklediğim dökümanlarda elektroliz e ilişkin ayrıntılardan bahsettim naçizane.İşin kimyasına fiziğine çok girmedim ama 1,23 Volt tan fazlası ısı yapıyor.Bu sabit.

Evet bir soğutma düzeneği yapılabilir,bunu ben de düşünmedim değil ama  bir yandan elektroliz düzeneğinin iç basıncını filan hesaba katacaksın ,bir yandan suyu bir düzenekte dolaştırıp soğutacaksın,zahmetli işler.Yapanlar da var tabi.Bir videoda rastlamıştım.

Eksi (negatif ) elektrodun kireçlenmesi düzgün ve kontrollü   bir şekilde yapılırsa düzenek için faydalı oluyor.İlerde Ravi Raju adlı kişinin yapmış olduğu ve bence en verimli sistem olan sistemi anlatırken ayrıntılı olarak değineceğim.
Evet konu eklemeye de devam edeceğim arkadaşlar telaşem biraz azalırsa.

Tekrar buluşmak üzere.
Selam ve saygılar.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #33
demek istediğim şey şu örneğin bir direnç olarak anlatayım (yalnız sadece örnek) direncin belli bir ısıya dayanma gücü vardır bu ısı seviyesi aşıldıktan sonra bu eleman görevini yapamaz yada yapsa bile verimli olarak yapamadığı için devremiz üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir ... çok profesional bir elektronikçi değilim ama tavsiye olarak söylüyorum akım düşüşünün sebebinin devreden olup olmadığını anlamak için elemanlar üzerinde bir ölçüm yapmayı dene bence akım düşüşü devrenin elemanlarında kaynaklanıyor...

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #34
emir28 arkadaşım akım düşüşünün  sebebi boruların arasını dolduran pis maddenin ve kirecin yalıtkan olmasından kaynaklanıyor.
Elektroliz düzeneğinde anot ile katot arasında sağlanan yüzey ne kadar büyük ise  uygun akım da sağlandığı sürece elektroliz düzeneği o kadar çok akım çekecektir.Suyun içinde normalde gözle görmediğimiz kireç,pas,küf  artık ne isim verirsek,bu maddeler eksi elektroda yapışıp aktif yüzeyi azaltmakta.Hem de borular arasından su geçmesi gereken yüzey kapanarak su yerine başka bir yalıtkan madde bu alanı doldurmakta.Böyle olunca da elektroliz işlemi gerçekleşememekte.İşin özü özeti bu.Akım düşüşünün sebebi de bu.

Evet arkadaşlar hafta sonları birşeyler karalamak için vakit bulabiliyorum.Dilerim faydalı oluyorumdur :)
Kaldığımız yerden devam edelim.Yeni aktarılan bilgiler önceki anlatılanlar ile bağlantılı olduğu için eski aktarılanların da okunmasını öneririm naçizane.

Önceki konularda verdiğimiz 2 tane 555 entegre ile kurulan devrenin basit ama özel bir düzenek olduğunu söylemiştik.
Bu devre ya da benzer elektronik devreler ile Dave Lawton ve Stanley Meyer  Step charcing effect (kademeli,basamaklı şarj etkisi) elde ettiler.Bilhassa Stanley Meyer kendi düzeneğinde yüksek voltaj kullanmıştı ve
Step charcing effect etkisi ile az bir enerji ile yüksek miktarda gaz oluşumu sağlayabilmekteydi.
İçiçe geçmiş 2 çelik tüp boru ve bunların arasında kalan ince bir tabaka su teorik olarak bir kondansatör oluşturmakta idi.
Çelik boruların  boyutuna ,
çapına,
2 tüp arasında oluşan boşluğun büyüklüğüne
ve suyun kalitesine göre  nano ya da piko farad oranında  küçük bir sığa elde edilmekteydi.Stanley Meyer bir Rezonans devresi, oluşturarak suyun içindeki kovalent bağları kırıp oksijen ve hidrojen oluşturmayı sağladı.

Step charcing effect\'i resimli olarak biraz inceleyelim.


Sol sütunda su moleküllerinin anot ve katot arasındaki durumu görülmekte sağ tarafta ise PWM(Pulse width modulation)  osilatörler  ile oluşturulan Pulse train (darbe dalga zinciri diye Türkçeleştirelim ) görülmekte.Bu zincir arttıkça serbest su molekülleri önce  düzgünce dizilmekte sonra da aralarındaki bağ zayıflayarak kopmakta ve serbest kalan oksijen ve hidrojen atomlarından gaz oluşumu meydana gelmekte.
Step charcing effect\'in osiloskop görüntüsüYnt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #35
Stanley Meyer Kare dalga osilatörünün çıkışına bir VIC (Voltage intensifier coil ) yani  voltaj güçlendirici yükseltici bobin,sarım  koydu.

Bildiğimiz toroid çekirdek üzerine sarılmış yüksek voltak trafosu da diyebiliriz.Bu trafonun çıkışlarını elektroliz hücresine bağladı.Back EMF  yani geri kaçan voltajı engelleyen bir yüksek voltak diyotu vardı.Bir tarafa sabit bobin diğer tarafa ise ayarlı bir bobin koyarak tam bir rezonans devresi oluşturdu.Devre üzerinden Miliamper boyutunda geçen akım  normal bir elektroliz düzeneğinde hemen hemen hiç bir gaz çıkışı sağlamazken,bu özel düzenek sayesinde muazzam bir gaz çıkışı sağladı.


Tabi teknik olarak kendisi başka ayrıntılara girmiş olsa da düzeneğin temel çalışma prensibi bu idi.
1990 yılına ait bu videoda Meyer in demo düzeneği var.

http://www.youtube.com/watch?v=nOGAkRkCWfA

http://www.youtube.com/watch?v=nOGAkRkCWfA


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #36
Devam edeceğiz arkadaşlar.
Selamlar saygılar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #37

Devam edeceğiz arkadaşlar.
Selamlar saygılar.


s.a.
sibernetik ustam iyi denk geldi forumdaki çalışmalarınız. bende amatör elektronikçiyim. kafama takıldı denemek için bir HHO katalizör kazanı yaptım ama henüz deneme fırsatım olmadı. 304 çelikten yaptım katot ve anotu, akü temin edemediğim ve HPWM devresi ve 20A lık ayarlı güç devresine henüz fırsat bulup yapamadığımdan öylece duruyor 1 aydır. benim katalizör kazan sizinkinden farklı oldu, yani çok uzun uzadıya araştırma yapamadım, yani hangisi verimli olur diye araştırmadan bir siteden bakarak ölçüleri kabaca yaptım. işte resimleri, siz HPWM ve bataryada ki 12v 62A yı nasıl regüle edip kullanmıştınız? direk aküden mi enerjiyi işlediniz?RESİMLER GÖZÜKMÜYORMU??
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #38
pro-TR  arkadaşım titiz güzel bir çalışma olmuş.Dilerim beklediğin verimi alırsın.

Benim şahsi görüşüm ısınma sorununun  böyle küçük bir elektroliz hücresinde fazla olacağı yönünde.Kesinlikle saf su kullanman lazım,yoksa elektrotlar  arasında tıkanma ve korozyon(aşınma,yıpranma) mutlaka olacaktır.Suyun içine de elektrolit bir madde(KOH,NaOH(potasyum hidroksit,sodyum hidroksit) vb gibi)katma derim ben şahsen.Çünkü iletkenlik arttıkça ısı da artıyor.Gerçi gaz çıkışı da artar ama gerek yok bence.
Benzer düzenekler hazırladım.Sonuçlar fena değil ama  ısınma sorununun önüne geçemiyorsun bir türlü.
Yine aklına takılan birşey olursa naçizane bildiklerimi paylaşmaya çalışacağım.
Ben güç kaynağı olarak akü de kullandım ama orta şeker bir PSU(bilgisayar güç kaynağı) işini görecektir.
Elektronik devre olarak  daha önceki konularda vermiş olduğum bir devre var(çift 555 li devre ) onu kullanabilirsin.
Yine internetten PWM motor kontrol devreleri diye aratırsan onlarca devre gelecektir karşına.Olay akım çekme aşamasında mosfet kullanımına geliyor.
BEN IRFP64N model mosfet kullandım.akım ve voltaj kapasitesi oldukça yüksek.Uygun  bir soğutucuya bağlayarak sorunsuz kullanabilirsin.Tek bir tanesi iş görür bence.
İnternette insanlar şarjlı matkapların trigger(tetik mekanizması) ile bile   bu tür elektroliz hücrelerini sürebiliyorlar.
Bu senin yapmış olduğun  düzenek,içine yarım litre su alsa  ve 8 amper akım çekse  12 volt beslemede  12x8 = yaklaşık  96 watt bir enerji  harcamış olur. 96 watt ise yarım litre suyu kısa bir sürede ısıtacaktır.Devirdaim ile biraz azaltılabilir tabi.Yine saf suyun iletkenliği daha düşük olduğu için ısınma sorununu birazcıkta olsa giderecektir.
Naçizane,affınıza sığınarak benzer düzeneklerden pek çok tasarladım ama ısınma sorununu aşamadım.Zaten yabancı forumların ve dökümanların hepsinde bu detaya dikkat çekiliyor.
Klasik elektroliz düzeneklerini kurmak çalıştırmak çok zor değil ama  musluk suyu kullanımından doğan kir pas kireç ,ısınma problemleri ve harcanan enerji ile elde edilen gaz miktarı pek tatminkar değil açıkcası.
İlerki konularda değineceğim bir düzenek var.Tüm elektroliz düzeneklerinin iyi kötü yanlarını toplayıp adam karma bir sistem kurmuş.
7-8 sene üzerinde uğraşmış.
tüm dökümanları ve videolarını paylaşacağım ileride.İnanılmaz bir şey.Adam sadece 12 volt ve 500 mA ile yani yoplamda 6 watt lık bir enerji ile birrr gaz üretiyor.Aklınız hayaliniz durur.
Aynı düzeneği ben de kurdum,verim de aldım sayılır ama beklenen verim değil :) Zaten yaz tatilinde zaman bulup uğraşmıştım.
Zaman ve birazda para bulursam başka denemelere girişeceğim.
Yine buradan, elektroliz düzeneği kuracak olan arkadaşlara naçizane bazı ufak tefek tüyoları,püf noktalarını sunabilirim.
Benim eski düzeneklerden bulabildiklerimden 1-2 resim ekleyeyim.
İlk baştaki hücre başka hücre ,suyun içinde çalışan ise başka bir hücre(9 plakalı).Bir süre elektroliz yapınca suyun üzerinde,köpüklerin üzerinde oluşan sarı artık maddeye dikkat edin ! Musluk suyunda bunun önüne geçilemiyor ve ilerde çelik plaka ya da boruların yüzeyini arasını kaplıyor.
Tekrar görüşmek dileğiyle selamlar saygılar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #39
S.A.
sibernetik ustam; görülüyor ki sizin bu konu üzerinde epey bir çalışmanız mevcut. ben henüz deneme aşamasına başlayamadım. karşılaşacağım sorunlar ve üretim konusunda henüz bir deneyimim yok, sizin en ideal katalizör kazanı dizaynı nedir? ebatları vs.

burda min. enerji ile max. HHO üretimi sağlatmak esastır.
sizin söylediğiniz ısınma sorunu için aşağıdaki düzeneğin yeterli gelip gelmeyeceği konusunda fikirlerinizi bekliyorum. Amaç; yedek su kazanımız HHO üretim kazanımızdan yukarı seviyede olacak, enerji verilmediği zamanda HHO kazanımız tamamen suyla dolu olacak, enerji verip üretim başlayınca oluşan basıncın etkisiyle HHO kazanımızdaki fazla su yedek kazanımıza tekrar dolacak, yedek kazanımız aynı zamanda HHO gazımızı su buharını filtrelemiş olacak, aynı zamanda da HHO kazanımız için ilave su takviyesi sağlayacak, bu şekilde hem suyumuz devri daim ederek ısınma oranı bir miktar düşmüş olacak hem filtreleyecek hem su takviyemiz olacak

BU şekilde yapılacak bir düzenek ne kadar işe yarar sizce? denemişseniz oluşan sorunlar nelerdir?
benim kafama takılan sorular;
enerji tüketimini nasıl minimüze ederiz (araçta kullanabiilir hale sıokabilmek için), ayrıca HHO kazanımızdaki katot ve anotların dizilimi +-+-+-+ şekliyle 18 plaka, acaba +--+--+ veye -+--+--+- yani bunlar çok önemli diye düşüüyorum. ve ayrıca  ;D katot ve anot arası mesafe ne olmalı ideal benim elimdeki 4mm conta kullandım.
(bu arada ayrıca ve ayrıntıları çok kullandım, zira çok bilinmeyenli denklemi geçtik)
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #40
Arkadaşlar bu konuda temel bir kural var , elektroliz yöntemiyle hidrojen eldesi verimli bir yöntem değildir . Neden verimli olmadığını , wikipedia\'nın stanley meyer ile , ilgili yazdıklarına gözatarak anlayabilirsiniz . Elektrolizle gaz eldesi verimsiz bir yöntem olduğu için , endüstriyel gazlar , basınç altında sıvılaştırma gibi yöntemlerle elde edilmektedir . Keşke bir çığır açmak bu kadar kolay olsaydı . Edison\'un 5000 değişik maddeyi flaman malzemesi için denediğini , buna yıllarını ayırdığını unutmayalım . Buluşların çoğunun tesadüf olduğu varsayılır , gözlemim büyük çoğunluğu yıllar süren araştırmalara , mevcut bilimsel birikimi çok iyi hazmetmeye bağlı olduğudur . Bu yazdıklarım hevesinizi kırmasın , daha iyi inceleyin . Örneğin coulomb yasaları günümüzde geçerli değilmi ? Ne kadar gaz elde etmek için ne kadar enerji harcamalıyız ? Bu gazı yaktığımızda ne kadar enerji elde ederiz ( ısı ve mekanik enerji ) ? Gibi sorulması gereken pek çok soru var . Bunları yıllar önce kendime sormuştum , Nedeni ise evimin havasını şehrin havasından biraz daha oksijenli yapmak idi . Fakat görmüştüm ki , elektrolizle oksijen eldesi bu amaç için bile oldukça pahalı bir yöntem .
    Bu gibi olaylara , biraz daha soğukkanlı yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum . Stanley meyerin ohioda yargılandığını ve insanlara yanıltıcı bilgi vermekten hüküm giydiğini biliyormusunuz . Size basit bir bilgi vereyim elektrik motorlarının verimi %80 - %99 arasındadır ( kaba bir yaklaşımla ) , Oysa patlarlı motorların verimi %30-%45 arasındadır ( günümüzde biraz daha artmış olabilir , artan enerjinin büyük kısmı ısı olarak kayboluyor) . Yani Hidrojen oksijen karışımını \"süper\" bir yöntemle elde etseniz bile , elde edeceğiniz toplam verim günümüz patlarlı motorlarıyla %45\'i geçemez . Bu konuda asıl sınırlandırıcı budur . Bir ikincisi günümüz kişisel binek araçları 900kg - 1250 kg aralığında , 100 kg lık ( Bir kişi ) bir kütleyi bir yerden bir yere götürmek için kabaca 1tonluk kütleyi harekete geçirmeniz gerekiyor , bu bile büyük bir verimsizliktir . Çünkü Enerji = kuvvet x yol , burada kuvveti belirleyen temel etkende arabanın ağırlığıdır . Yani 450 kg lık bir araba yapmayı başarırsanız %50 tasarruf edersiniz ( Elektrikli arabaların günümüzdeki temel açmazı bu, aküler ağır ). Yani öncelikle çözülecek problemi doğru ortaya koyacağız , ondan sonra problemi çözmeye çalışacağız . Hepinize iyi çalışmalar diliyorum , emek harcadığınız alanın çok doğru olduğunu , yöntemlerde hata yaptığınızı düşünüyorum . İyi çalışmalar .

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #41

  emek harcadığınız alanın çok doğru olduğunu , yöntemlerde hata yaptığınızı düşünüyorum . İyi çalışmalar .


s.a. gyanbay arkadaşım, kesinlikle haksız olduğunuzu düşünmüyorum. ancak yapılan eleştiriler için alternatif sunarsanız yerinde bir eleştiri olur kanaatindeyim. sizin bahsettiğiniz yöntem nedir? güzeli güzel yapan zorluğu olsa gerek diye düşünüyorum. yani altını değerli kılan doğada kısıtlı olmasından kaynaklı değil mi? yoksa demirin suçu ne....
elbette ki yaptığımız yöntem çok ilkel ve basit, eksikleri hataları çok.
şunu unutmayalım günümüzde araçlar saatte 300-400 km hız yapabiliyor ve çok kullanışlı, acaba ilk yapılan arabalar saatte kaç km hız yapabiliyordu. o günden bu güne bu noktaya nasıl gelindi, düşündürücü...
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #42
merhaba,
sibernetik arkadaşın ellerine sağlık.konuya dahil olmak için üye oldum.tüm yazılanları okudum.hho generatörleriyle yaklaşık 6 ay uğraştım.iki farklı prototip yapıp vosvosumda denedim.ne kadar tasarruf sağladı bilemiyorum ama benzini çok kıstığımda güzel bir motor çalışması sağlıyordu.tabi bahsedildiği gibi para, malzeme sıkıntısı ve ısınma probleminden bıraktım çalışmayı,daha sonra hatta ethanol ve metanolü yakıt olarak kullanmayı denedim.gerçekten güzel bir işçilik çıkarmışsınız.

bu arada ısınmayı çözmek için radyatör ve devir daim pompasıyla suyu devir daim yaptırmayı denemiştim,yine para olmadığı için ucuz su pompası yandı belli bir süre sonra.ama daha kaliteli pompalarla iyi sonuçlar alanlar vardı.


diğer arkadaşların dediğinin aksine benzinle hidrojen ve oksijenin yanması son derece iyidir.(fazla olmamak kaydıyla)öncelikle benzinin daha iyi yanmasını sağlar,benzinin yanmasıyla oluşan karbon salınımını azaltır ve motorun daha düşük ısıda çalışmasını sağlar.

bunlar sizin gibi okuduğum belki yüzlerce dokümandan edindiklerim.yanlışım varsa lütfen düzeltin.internette karış karış bu konuyla ilgilenen birilerini aradım fakat sadece 2-3 kişi buldum onlar da bırakmışlardı çalışmayı.

eğer cidden bu konu üzerinde çalışmak isteyen arkadaşlar varsa bi çalışma grubu kurarak çalışabiliriz.her türlü yardım etmeyi isterim.Ben de  Ankarada yaşıyorum

selamlar..

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #43
Katalizor olarak benim bildigim kadar platin yada sulfurik asit (kursunlu akulere konan asit) koymakla ,suyun analizi hızlanmaktadir . Bilginize

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #44


eğer cidden bu konu üzerinde çalışmak isteyen arkadaşlar varsa bi çalışma grubu kurarak çalışabiliriz.her türlü yardım etmeyi isterim.Ben de  Ankarada yaşıyorum

selamlar..


s.a. usta
size katılıyorum, ortak bir çalışmaya varım, b,irlikten kuvvet doğar..
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #45

Katalizor olarak benim bildigim kadar platin yada sulfurik asit (kursunlu akulere konan asit) koymakla ,suyun analizi hızlanmaktadir . Bilginize

katalizör olarak en çok tavsiye edilen potasyum hidrooksit.su olarak da saf su kullanmak en iyisi.arkadaşın da dediği gibi çeşme suyu kullanmak yada katalizör olarak soda kullanmak pislikler oluşturuyor.zaten saf su kullanarak yapmak bile yeterince ekonomik (litresi 1 lira,potasyum hidrooksitte yarım kilosu 5-6 liraydı.zaten 1litreye 1 kaşık konuluyor yaklaşık)çünkü benzin gibi 10 km 1 litre su yakmıyor araç,hatta bu sistemlerde çok küçük 2-3 litrelik depolar kullanılıyor yeterli diye.316l paslanmaz çelikle yapmak bence yeterli,internetteki testlere göre 2000mil yol yapılabiliyor bu metal plakalarla.tabiki saf su olmalı çeşme suyu paslanmayı hızlandırıyor.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #46
2009 yılında bende hidrojenli sistem için tvs motorumda denemeler yapmıştım saf suya kostik soda koyuyorduk cam kavanoz içinde denemeler yapıyorduk 12 volt adaptörle gaz üretimini hızlandırmak için araştırmalar yapıyorduk stan meyer in çalışmalarını internetten indirip ingilizce yazıları tercüme etmeye uğraşıyordum.ne yazıkki 3 patlamadan sonra biraz ara verdik çünkü arkadaşımın sağ kulağında %40 duyu kaybı oldu.bir süre geçince çalışmalara devam ettik kavanozdaki hidrojeni hortumla bir şırınga ucundan çıkmasını sağladık çakmağı çakınca fürmüz gibi yanıyordu hatta bunun bir videosunu çektik.yakın bir zamanda video yu en kısa zamanda koyacağım

kavanozun kapağı metal olması sebebiyle bir kaza yaşadık kavanozun elektrod uçlarını akü kablolarıyla çalışan bir arabya bağladık kavanozda muazzam bir köpürme oldu kapak üztü şişmeye başladı 6mm çapındaki hortum artık gazı dışarı atamaz oldu bu arada akü kabloraı ısınmaya başladı kapakda metal olunca elektrot bağlantısı yapılan yerden bir kıvılcımla bir patlama oldu sanayide 3 blok öteden tamirciler geldi bu patlama nereden geldi acaba diye kalabalık oldu biz 2 arkadaş kendimize gelmeye çalışırken çevredeki insanların sesini anlamıyorduk hem sersemledik hem söylenenleri duymadık kulak çınlaması ve uğultudan dolayı 20 dakika sonra olayın farkına vardık allahtan ucuzatlattık cam kavanoz parçalansa hastanelik olurduk herhalde siz siz olun akü kutuplarına direkt olarak bağlantıdan kaçının


bu patlamadan sonra 4 ay çalışmalara ara verdik biraz daha temkinli ve dikkatli olmaya karar verdik tek 555 entegreli bir pwm devresi kurmuştum 220 v dc ye çevirip bununla denemeler yaptık fakat sonuç alamadık.diyot ları yakınca devreyi kenara kaldırıp attım.ama hidrojen olayına kafayı taktım yapmaya karar verdim plastik kapaklı kavanozda tvs motoruma bağlantı yaptık.kavonoza safsu koyduk kostik sodayı 12v daki üretim normal hala gelinceye kadar damlattık.normal üretim başladı motora şarj dinamosundan 2 kablo uzattık  gaz çıkışınıda karbüratörden hava filtresinden verdik karbüratörden benzin ayarını biraz azalttık hidrojen sistemi devrede iken 250 ml benzinle 11500metre yol gittim ve bizzat şahit oldum.sonra 250 ml benzin ile dönüşte hidrojen sistemini devre dışı bıraktım ve 9250 metre yol gittim yani yolda kaldık.toplamda 2250 metre yol hidrojenle destekledik buda yaklaşık %25 e takabül ediyor.bu sistemin bir dez avantıjı var çok akım çekiyor motor bazen stop ediyor akü düzgün şarj almıyor bu sistemi çözemedik

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #47
bu forumdaki yazıları okuyunca kafamdaki eksik bilgiler yavaş yavaş tamamlanmaya başladı.artık yeni tasarım bir cihaz yapmanın zamanı geldi pwm modülasyonu ili az akım çekip çok hidrojenle orjinal bir sistem geliştirmek için tvs motoru sattım en kısa zamanda renoult yada kartal türü bir araba ile bu sistemi geliştirmeyi düşünüyorum biz kavanozda krom elektrod kullandık krom elektrod saf suyla kullanınca sarı atıklar olmuyor.su sararıyor ama elektrodları tıkayacak kadar değil oda sorundeğil zaten elektrodlar pas tutmuyor suyu haftada yada ayda bir yenile olsun bitisn
yurt dışındaki bazı ülkeler bu hidrojen sistemi ile oksijen kaynağı sistemi yapmışlar videolarını görmüştüm 15 mm kalınlıktaki demir bloğu keserken ve cam çubuk ile tuğlayı kaynak yaparken bile görüntüleri var pwm rezonans sistemi ile bu iş çözülürse hidrojen büyük bir enerji kaynağı olur ısıtma sistemleri oksijen kaynagı jeneratör çalıştırma elektrik üretmek araçlarda emisyon azalması vs gibi bir çok alanda 10 litre su ile hertürlü iş yapılabilir diye düşünüyorum çalışmalarda paylaşımda bulunmak isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir omerkaya2222@hotmail.com

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #48
omerkaya1981 çok geçmiş olsun,internette patlamalar ve yapılan hatalar sonucu yaşanan üzücü olaylar çok var malesef.bu iş güzel hoş ama dikkatli yapılmadığı taktirde çok tehlikeli.cam kavanoz olayını ben de yoğurt kabında yaşadım.geri yanma yaptı ve kabın içinde biriken gaz birden patladı.onun cam kavanoz olduğunu düşünmek dahi istemiyorum.bu işi gerçekten dikkatli hesplayarak yapmak lazım.ama ona da malzeme bulma zorluğu çıkıyor.

umarım bilgilerimizi paylaşarak faydalı olabiliriz birbirimize.


yurt dışındaki bazı ülkeler bu hidrojen sistemi ile oksijen kaynağı sistemi yapmışlar videolarını görmüştüm 15 mm kalınlıktaki demir bloğu keserken ve cam çubuk ile tuğlayı kaynak yaparken bile görüntüleri var pwm rezonans sistemi ile bu iş çözülürse hidrojen büyük bir enerji kaynağı olur ısıtma sistemleri oksijen kaynagı jeneratör çalıştırma elektrik üretmek araçlarda emisyon azalması vs gibi bir çok alanda 10 litre su ile hertürlü iş yapılabilir diye düşünüyorum çalışmalarda paylaşımda bulunmak isteyen arkadaşlar benimle irtibata geçebilir omerkaya2222@hotmail.comevet ama onun için iyi bi hidrojen üretimi gerekiyor,o kadar üretim için yeni çözümler gerekli.bence hidrojeni benzin yerine ethanol ile kullanmak gerekir.böylelikle tamamen petrolden uzaklaşılmış olur ki Türkiyeyi düşündüğümüzde çok iyi bir çözüm.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #49
1 litre sudan kaç metreküp gaz elde edilebilir ve bu gaz yandığında ne kadar ısı elde edilir bunun hesabını yapılabilirmi yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı
pwm rezonans sistemi benim anladığım kadarıyla plaka yüzey büyüklüğüne-su miktarına-plakalar arası boşluğa-verilen yüksek voltaja ve pwm frekansına göre değişmektedir.çünkü bir kondastör elde ediliyor plakaların içinde bulunan su iletken olmasada bir kapasite nf yada pf değerinde bir kondanstör oluşuyor verilen pwm kare dalgalarıylada suyun resonans etkisi ortaya çıkıyor hızlı çözünme başlıyor.ilk önce suyun resonans etkisi kaç khz de başlıyor ve sudaki kapasite nin kaç nf yada pf olması gerekiyor bunu netleştirmek gerekiyor.ben yabancı forumlarda araştırma yaparken 1.5nf 2nf gibi rakamlar görmüştüm ama kesin bir rakam lazım sanırım bu hesap 5 bilinmeyenli denklemi geçti

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #50
Arkadaşlar hafta sonları birşeyler yazabiliyorum ancak.Telaşe iş güç bitmiyor bir türlü.
Evet konumuz hareketlenmeye başladı,ilgilenen,paylaşımda bulunan arkadaşlarımız var.

Arkadaşlarımız yazılanları okurlarsa tekrar tekrar başa dönmek zorunda kalmayacağız sanırım.
Burada naçize paylaştıklarım pek çok ingilizce dökümanın içinden toplanmış birtakım bilgiler.İlgilenen olursa o dökümanları da ekleyebilirim  ama bazı basit temel bilgileri öğrenmek için deneme yanılmaya gerek yok bence arkadaşlar.Yazılarımın en başında da belirttim,tekerleğin,ateşin vs  yeniden icat edilmesine gerek yok.

Birkaç basit ama önemli ayrıntıyı burada tekrar yineleyeyim istedim.

Klasik elektroliz düzeneklerinde yani su dolu bir kaba sallandırılıp ucuna akım verilmiş iki metal elektrotla yapılan düzeneklerde 1,24 volt tan fazla uygulanan gerilim ısıya dönüşecektir arkadaşlar,bunu ben değil okuduğum tüm dökümanlar söylüyor.Kullandığınız elektrolit madde ( normalde iletkenliği artıran ama tepkimeye karışmayan madde) evet kullandığınız elektrolit maddenin  belli bir miktardan fazlası tepkimeyi artırmaya yaramaktan öte zararlı gazlar çıkmasına ve devreden fazla akım geçmesine sebep olacaktır.Fazla akım geçişi suyun ısınmasına hatta küçük kaplarda kaynamaya sebep olacaktır.

Yine musluk suyu kullandığınızda en temiz,en arıtılmış MUSLUK suyu da olsa içindeki maddeler elektrotları bozacaktır(delinme,paslanma,çürüme vb gibi)Elektrotların yüzünde bir uçtan diğer uca madde taşınımı olacak ve elektrotların üzerinde madde birikimi olacaktır.omerkaya1981 arkadaşımızın bahsettiği olay köpürmeden kaynaklı ve çıkış borusunun tıkanmasıyla oluşan bir patlama olabilir.Sadece saf su kullanmak bu artık maddelerin oluşmasına engeldir.

Bilinen en iyi elektrolit  Potasyum Hidroksit (KOH) ve Sodyum hidroksit (NAOH ) benim bildiğim kadarıyla.

Sarı atıklar oluşması saf su kullanmandan kaynaklanıyor omerkaya1981 arkadaşım.Krom elektrotla ilgili değil yani.ÇÜnkü saf suyun içinde sadece ve sadece su molekülleri vardır.

Bir dökümanda okumuştum  yanlış hatırlamıyorsam ama 1 damla su ayrıştığında yaklaşık 1800 cc (santimetrik küp ) gaz haline dönüşüyordu.Buna göre 1 litre suyun ne kadar gaza dönüşebileceğini hesaplayabilirsin sanırım.omerkaya1981 arkadaşımıza ve onun arkadaşına da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Evet daha önceki eleştirilere de  cevap vermek gerekirse gyanbay arkadaşımızın enerjinin sakınımı korunumu kanununa ilişkin söyledikleri doğru.Patlar motorlu yakıtların verimleri,yaktıklarının büyük bölümünü ısıya dönüştürmeleri,doğrusal hareketi (silindirlerin itme kuvveti) dairesel harekete çevirmelerinde oluşan kayıplar,sürtünme,rüzgar direnci gibi sebeplerden oluşan kayıplar
gerçektende göz ardı edilemez.


Evet teorik olarak bu bir gerçek,suyu ayrıştırmak için harcadığınız enerji ürettiğiniz enerjiden fazla olacaktır.

Okuduğum dökümanlarda şunu söylüyordu.Bundan 150-200  yıl önce insanlara 350 tonluk bir demir yığınının havada uçacağını söyleseniz inanmazlardı,ya da bir cep telefonundan,mobil iletişimden bahsetseniz inanmazlardı diyor.Sonra FREE ENERGY (özgür enerji ) çıkışlı pek çok projeden bahsediyor.

Sizlere bir video sunacağım arkadaşlar.En son olarak ben bu  düzenek üzerinde çalıştım uğraştım.Videoda görülen yani benim beklediğim verimi alamadım ama düzeneğin çalıştığına kesinlikle inanacak kadar gaz çıkışı sağladım.


Düzenek sadece ve sadece yarım amper (500mA) akım çekiyor ve 12 volt ile çalışıyor.Hesaplarsak  P=V.I formülünden devrenin 6 watt kadar bir enerji çektiğini buluruz.Çıkan gazı kendi gözlerinizle görün.Bilhassa elektroliz devreleri kurup belli bir gaz çıkışı elde etmiş arkadaşlar bu miktarı bir görsünler.Ravi RAJU yaptığı bu düzeneğin verimini de  hesaplayıp klasik Faraday elektroliz düzeneklerine göre %1700 (yüzde binyediyüz ) daha verimli olduğunu söylüyor.Video 250.000 in üzerinde izlemeye sahip.Youtube tan Ravi Cell diye aratıp
bu kişinin 1 den başlayıp 10 a kadar olan tüm videolarını izleyebilirsiniz arkadaşlar.


Ravi Raju; Dave LAWTON ve Stanley MEYER in projelerini birleştirip karma bir sistem yapıyor.Düzenekte bildiğimiz musluk suyu kullanıyor.Saf su değil.Suyun içinde hiçbir elektrolit  madde yok.İlerki konularımızda bu düzeneğin ayrıntılarını anlatayım,dökümanlar bende var.Yine deneyimlerimi de paylaşayım naçizane.İsteyen arkadaşlar uğraşsın.Zor bir düzenek değil ama sabır isteyen 1 aylık bir çalışma gerektiriyor.Hep ilerde ilerde anlatacağım diyorum ama işte bilgisayar başına oturup birşeyler karalamak benim de isteyip yapamadığım bir süreç oldu.Biraz daha zaman isteyeceğim sizlerden arkadaşlar.


Lafı uzatmayayım işte videomuz.

http://www.youtube.com/watch?v=u9XrLOudwRw

http://www.youtube.com/watch?v=u9XrLOudwRw


Benim verimsiz düzeneği bile kutulayıp çalıştırmayı,arabaya bağlamayı düşündüm ama biraz daha uğraşayım bakarsın son kaleyi de fetheder işi çözeriz dedim.Öylece kaldı.işte zamansızlıktan kıpırdanamıyorum.
Tekrar birşeyler karalamaya çalışacağım.Selamlar saygılar arkadaşlar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #51
http://www.youtube.com/watch?v=mMSUe76PZLQ


burada video\'nun devamı da var galiba.20 sn de 150ml gaz  üretiyor bu da dakikada 450ml yapar(umarım hesabımda hata yoktur).0,50a ile bence çok iyi bir sonuç nitekim,yapılan çoğu düzenek 1lpm (dakikada 1 litre gaz) için 10-15 amper harcıyorlar.bi araba için yeterli değil bence.daha fazla gaz üretmek için bu düzeneklerden bir kaç tane daha mı yapmalıyız? çok fazla yer kaplar gibi görünüyor eğer öyleyse.

dediğiniz gibi bazı şeyleri tekrar denemeye ve tecrübe etmeye gerek yok.zaten birçok kişi aynı tecrübeleri denemiş ve paylaşmış.daha verimli gaz nasıl üretilir o konuda çalışmalıyız. iş birliği yapabiliriz eğer isterseniz.fikir paylaşımı yapmak bu konuda ülkemizde de güzel işlerin yapılmasını sağlayacaktır.Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #53
s.a.
arkadaşlar bence en önemli konu malum enerji, yani enerji kaynağımız araçlar için sınırlı...
sizden en iadeal katalizör kazanı nasıl olmalıdır? ideal katot-anot arası mesafeyi nasıl bulacağız. bunları sağlattıktan sonra deneyler için katot ve anotu başlangıçta 306L olmadanda deneyebiliriz. verimli hale getirdiğimizde 306L kullanabiliriz diye düşünüyorum. yeni bir katalizör kazanı oluşturmak ölçüleri ne olmalıdır.
PWM modülünü işlemci ile yaparak, kazandan sonraki su kaynağındaki arıtım kazanına ekleyeceğimiz basit bir basınç sensörünü işlemci ile takip ederek, PWM yi ve akımı bu basınca orantısal olarak üretip, kazanımızdaki basncı ve dolayısıyla üretimi ihtiyaca göre ayarlayamayız mı?zira araç kullanımında buna ihtiyacımız olacak yani ne kadar çok gaza bastıkça üretimde o oranda artmalı, ve ayrıca olası patlamaların önüne gecebilmek için bir tedbir olarakta değerlendirilebilir diye düşünüyorum.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #54
Genel Yakıt Özellikleri

Türkiye de kullanılan %30 Propan ve %70 Bütan karışımından meydana

gelen LPG’nin fiziksel özellikleri;

Özgül ağırlık(sıvı halde) 0,560 Kg/dm³
Özgül ağırlık(gaz halinde) 1,860 Kg/dm³
Kaynama noktası -23 ºC
Gaz hacminin sıvı hacme oranı 250
En düşük tutuşma limiti(havada) 2 %
En büyük tutuşma limiti(havada) 8,70 %
Yanma için gerekli hava miktarı 28,80 m³/m³
Yanma için gerekli hava miktarı 15,7 kg/kg
Buharlaşma ısısı(15ºC’de) 85 Cal/kg
Buhar basıncı(15ºC’de) 2,5Bar
Isıl değeri 10900 Kcal/
olduğuna göre 1litre sıvı lpg 250 litre gaz lpg yapar.1 litre 1 dm3 \'e eşit bir hacim birimidir. 1dm=10 cm olduğuna göre 1 dm3 =10x10x10 cm3 =1000cm3=1000 cc.\'dir. Yani 1 litre=1000 cc\'ye eşittir.1metre küp 1000 dm küp yapar 250 litre gaz 0.25 metre küp yapar.yani 4 litre sıkıştırılmış lpg gaz 1 metre küp yapar

km de 0.2 tl harcayan lpgli bir araç yaklaşık 1 litre lpg ile 10 km yol yapar 4 litre lpg ile 40 km yol yapar.1 metreküp sıkıştırılmamış gaz ile 40 km yol gidilebilir. dakikada 1 litre hidrojen gaz üretilirse 40km / 1000 litre yani 1metreküp 40 metre yapar teoride tabi
lpg bilgileri kaynak olarak alındı
http://www.otobil.net/blog/2010/09/18/araclarda-kullanilan-lpg-sistemleri/
1ml sudan 1.8 litre sıkışmamış gaz üretilirse 1 litre sudan yani 1.8 metre küp hidrojen gaz ortaya çıkar.tabii teoride pratikde bu değerler değişebilir.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #55
hocam öncelikle sizi tebrik ediyorum çalışmalarınızdan dolayı ,bende bu konular üzerinde çokça durdum ve size yardımcı olabilecek bir kaç önerim var ;
1. elektroliz yolunda alan ne kadar geniş ve aralarında ne kadar az mesafe var ise o kadar hızlı tepkime gerçekleşir.Varyabl bunun için idealdir.
2.Hidrojen diğer yakıtlardan farklı yanıyor yani bütün sorunları çözsek dahi iyibir motor ustasına ihtiyacımız olabilir.
3. Kaplama ile korozyon önlenebilir en kalite çelikerin bile saf oksijende çıra gibi yandığını biliyorum.Kaplama için element öz direnci düşük ve oksijen ile tepkimeye girmemelidir. Rodyum bunun için idealdir 5 yada 10 mikron kalınlığındaki kaplama yeter sanırım. Rodyum KG fiyatı 175-190 dolar civarı.
4.Yan ürün olarak aynı zamanda oksijen gazı çıkıyor içten yanmalı bir motor yerine gaz tirbün motorunun kullanılması hem verim hemde sık sık korozyondan dolayı parça değiştirilmemesi açısından önemlidir.
Yani bu iş için iyi bir elektroniçi iyi bir motor ustası ve iyi bir kaplama ustasına ihtiyacımız vardır ve çalışır bir prototip için en az 500 lira harcarsınız. Yani Tek başına yapmak bayağı zor.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #56
Herkese tekrar selamlar arkadaşlar.Kurban  bayramınızı da buradan kutlayayım.(Son 50 dakika :)  )

Evet geçenlerde MEYER in kullandığı PLL (Phase locked Loop ) yani faz kilitli döngü devresi elime geçti,benim belgeleri karıştırırken.İlk olarak onu sizlerle paylaşayım istedim.Sonra birşeyler karalamaya devam edeceğim

Aslında bu devreyi ben de kurmak istiyorum ama oturup uğraşmak lazım.Bir arkadaş niyetine girerde proteus çizimlerini yaparsa hepimize faydası olur.Çizimin baskı devre halini de zipli halde göndereyim ilgilenen arkadaşlar baksınlar.Tüm dosyalar ise aşağıdaki linkte arkadaşlar
Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #57
Belki sıkıştırılmış dosyanın içinden baskıdevre de çıkar.Hangi program ile yapılmış,neler eklenmiş çok bir bilgim yok açıkcası.
Devrede 555 in dibindeki 1 mikrofarad kondansatör yüksek kaliteli olmalıdır diyor.LTC 1049 un dibindeki kırmızı noktalar ise elektroliz hücresine bağlantı noktaları ve verimli gaz çıkışı alınana kadar bir ince ayar(adjust) çekilmesinden bahsediyor alttaki küçük notta.

Aslında  MEYER in kullandığı toroid trafoyu elimle sardım tek tek ve kullandım,denedim yani elektroliz hücresinde.Yüksek voltaj devreden geçiyor geçmesine ama  akımı çok düşük olduğu için pek bir faydası olmuyor.Meyerin  daha önce verdiğim  devresini tekrar incelersek,burada kullandığı PLL devresi ve ayarlı bir bobin ve bloke edici diyot üçlüsü ile devreyi rezonansa getiriyor.Tekrar incelemeniz için resmi ekleyeyim.Elime bir fırsat geçtiğinde bu PLL devreyi de kurup çalıştırmayı deneyeceğim arkadaşlar.

Meyer sadece bu düzenekten elde ettiği gaz ile arabayı çalıştırmıyor elbet.Bu gazı sprey halinde yani atomize edilmiş suyun içine karıştırıyor.Hatta birde lazer düzeneği ile enerji seviyesini yükseltiyor bu karışımın.En sonunda bunuda yüksek voltajlı ateşleme düzeneği ile silindirlerde yakıyor.
Şimdi diyeceksinizki ohoooo arkadaşım.Bunca şeyi biz nasıl yapalım edelim.
Stanley Meyer\'in bu konuya ilişkin pek çok buluşu var ve patentlerini almış.Arabayıda çalıştırmış suyla.Fakat bir gün bir restoranda yemeğine katılan zehir ile öldürülerek çalışmaları engellenmiş.Zaten pek çok bilim adamı korkularından buluşlarını,deneyimlerini açık açık paylaşamıyorlar(Daniel DINGEL,Philllip KANAREV vs )
Ben kendi şahsım adına bir booster (kuvvetlendirici,güçlendirici) düzenek yapabilirsem,kendimi mutlu sayacağım.Arabam yakıttan %30 ila %50 tasarruf etse daha ne isteyeyim.Olmadı düzenek sayısını 2 ye çıkarır verimi daha da artırabilirim.Zaten o kadar çok forum ve o kadar çok paylaşım var ki,yarın birgün yurtdışında özgür enerji için uğraş verenler birşeyler bulup insanlığın hizmetine sunacaklar.
Aslında teorik olarak tamamen suyla çalışan araba da yapılabilir ama iş uygulamaya gelince AR-GE olayı,arabayı modifiye etme olayı,malzeme temini vs vs Türkiye gibi bir ülkede adamın belini kırıyor.Gelelim Ravi RAJU nun yaptığı düzeneğe...

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #58
Ravi RAJU hint asıllı Amerikalı bir üniversite öğrencisi yada araştırmacı.Bilemeyeceğim artık :)

Yazdığı ve paylaştığı dökümanlarda PANACEA universitesi diye bir yerin adı sıkça geçiyor

web adresi şöyle  www.panaceauniversity.org/

burda onlarca özgür enerji projesi paylaşılıyor,geliştiriliyor,forumlarda tartışılıyor.
Yine  sudan hidrojen ve oksijen eldesine ilişkin onlarca özgür forum var dünya üzerinde arkadaşlar.Ülkemiz bu konuyu epey geriden takip ediyor.

Tekrar Ravi RAJU ya dönersek;Ravi önceki  yazılarımda bahsettiğim Dave LAWTON ve Stanley MEYER in devrelerini uzun yıllar kurcalıyor.Bu arada ilginç birşey keşfediyor.Musluk suyu ile yapılan elektroliz işlemlerinde negatif elektrot üzerinde madde birikimi oluyor.En çokta kireç gibi bir madde birikiyor.Yanılmıyorsam bu maddenin kalsiyum oksit olması lazım.Zamanla bu birikimin üzerine başka maddeler de ekleniyor ve tıkanmayla sonuçlanıyor.(Bununla ilgili resim de eklemiştim hatırlarsınız )
Ravi RAJU bu biriken kirecin aslında yüksek voltaj ile elektroliz işleminde faydalı bir yan ürün olduğunu keşfediyor.
Elektronik bilgilerimizi bir yoklarsak,pek çok arkadaşımız bir elektrolitik kondansatörü parçalamış ve içindeki kat kat sarımları açmıştır.Metal tabakalar arasına konulan mika,plastik vb bir dielektrik madde ile kondansatörün kapasitesi(sığası) artırılmaktadır bildiğiniz üzere.
Ravi yaptığı tüp(boru) düzeneklerde,düzenli bir şekilde içte kalan negatif yüzeyin üzerini düzgün bir kireç tabakasıyla kaplatıyor.
Düz çelik plakalarla yaptığım ilk elektroliz denemelerimde negatif plakanın yavaş yavaş kireçle kaplandığını görüyor ve sinir oluyordum.Bir güzel silip temizliyordum bu negatif plakayı.Sonradan Ravi nin dökümanlarında sık sık bir kelime geçtiğini farkettim
CONDITION (kondisyon )
Hayırdır inşallah bu nedirki ola dedim ve işin sırrının burda olduğunu okuyup çözdüm.Düğüm burda çözülmüştü arkadaşlar.
Tabiki bu ayrıntı sadece Ravi\'nin elektroliz düzeneğini bağlayan bilgiler.Diğer mucitlerin yaptıkları elektronik devreler ve yöntemler farklı olabilir.

Ravi,kullandığı çelik borulara yaklaşık 1 ay süresince condition(kondisyon) yaptırıyor ve negatif elektrotların kaymak gibi düzgün bir şekilde kireç bağlamasını sağlıyordu.
Tabi bu anlatılanları,kullandığı malzemeleri filan detaylıca inceleyeceğiz ama öncelikle bir resim ekleyeyim kendi çelik borularıma ilişkin.Boş borular ile yaklaşık 2-3 gün boyunca kondisyon uygulanmış boruları yanyana koydum.Fark açık bir şekilde görünüyor.Benim yaptığım işte ya da düzenekte bir terslik vardı ama anlayamadım.Yaptığım kireçlendirme çalışmaları hüsranla sonuçlandı ilk denemelerde.  5. günden sonra kireçler borunun üzerinden tıpır tıpır dökülüyordu.Yazın bu iş böyle olmayacak deyip Ankara\'nın Melih GÖKÇEK sularına veda ettim ve kireçlendirme işini Aydın/Didimde yaptım.
Ankara sularının içindeki nitrat,sülfat içerikli bileşikler eski evlerin su borularında bir süre kaldığında bu boruların içinde reaksiyona sebep oluyor ve akan suya da bu maddeler karışıyordu.Çoğunuz uzun bir aradan sonra muslukları açtığınızda kırmızı renkli bir su size merhaba demiştir.Bu iş Ankara suyuyla olmayacaktı.Arıtma cihazından geçirdiğim suyun kireç oranı ise ciddi miktarda düşüyordu.Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #59
MERHABA BEN SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM BENDE 3 YILDIR HHO İLE İLGİLİ DENEMELER YAPTIM HATTA 2001 MODEL LADA VEGA ARABAMI HHO İLE %20 KATARAK DENEMELER YAPTIM.FAKAT KABLOLARDA AŞIRIISINMALAR OLDU .45-50 AMP ÇEKTİ HATTA ÇALIŞAN ARABANIN AKÜSÜNÜ BİTİRDİ.YENİ KATALİZÖRLER YAPIP DENİYORUM.FİKİRLERİNİZDEN FAYDALANMAK İSTERİM..

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #60
Ya içimdeki canavar tekrar çıktı. evet arkadaşlar bende hidrojen denemesi yapan ve araba patlatanlardanım. 1978 model anadol patlattım. olay şöyle, HHO katalizör yaptım 55 paletlik, 30 a akım çekti, direk aküye bağladım, bir müddet çalıştı araba, gaz beyninin girişine bağlamıştım olmadı, bende direk hava filtresinden verdim hho gazını, araba bir müddet çalıştı ve 1 dk falan ondan sonra muhteşem bir patlama yaşadım. ve pistonun birini üstünü delmiş, tabi hurdacıdan yeniden bir motor buladum ve arabaya tekrar taktıtk. o gün bu gündür bırakmıştım bu çalışmayaı ama şimdi yeniden içim alevlendi, MSN adresim guvenelektrik@hotmail.com konuşmak isteyen arkadaşlar eklesin madem çalıma var güzel bir çalışma çıkaralım, 2 gündür PWM mikro işlemci kontrolü ile uğraşıyorum, IRFP064n ile bir devre tasarlıyorum. PWM DUTY SCYL mantığı nı mikro işlemci ile kontrol etmeyi düşünüyorum, devreyi 1-40 khz arasında çalışması gerekli bunun için yüksek frekanslı mosfet sürücü devresi tasarlamaya çalışıyorum,  düşük frekansta sorun yok ama yüksek ferakns ve mosfet pek iyi geçinemiyorlar. düşük frekansta gaz çıkışı iyi değil, dakikada 10 lt gaz çıkışı sağlıyom 30 a yakın bir değerde, resimeri eklecem ama nasıl eklecemi bilmiyom. ayrıca telefonla görüşmek isteyen arkadaşlar 05327721142 detaylı konuşuruz. Herkese hayılı hho lu günler. GELECEKTE birgün bir imzamız olacak. HHO da.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #61
s.a.
wisdom usta sizin msn yi ekledim. işlemcili bir devre tasarlamak iyi olurdu. bunun için yardımlaşalım istiyorum. benim yazılım dili proton plus devre şemasını oluşturmada yardımlaşabilirsek yazılım dillerimiz farklı da olsa işi sonuçlandırmış oluruz. nette analog olarak çok devreler mevcut, ancak işlemcili olanı pek yok sanırım. en verimli hale getirebilmek için yeterli bilgiye sahip değilim. yani frekansımız hangi aralıkta olmalı, duty değerlerimiz sabit mi olmalı? bazı devrelerde çift frekanslar vs var. bu konuyu netleştirme noktasında yardımlaşmak istiyorum.
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #62
sudan anında hidrojen ve oksijen elde edip kaynak yapan <oksijen kaynak makinası > yapıldı piyasada var zannedersem ostimde yapılıyor..

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #63
Arkadaşlar oldukça yoğun bir dönemdeyim.Birşeyler yazmak,paylaşmak için heyecan duyuyorum ama zamanım olmuyor pek.Yazımızı takip eden,ilgilenen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve beklettiğim için özür diliyorum.En kısa zamanda paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

Selamlar saygılar.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #65
Aslında düzenek güzel görünüyor.İşçilik gayet iyi ama benim anlamadığım birkaç nokta var.
Elektroliz hücresindeki suyun bir şekilde soğutucu radyatör üzerinden dolanması gerekiyor ki soğusun.Hele bu kadar küçük bir hücreden 20 amper geçirdiğimizde bence ısınma fazla olacaktır.Büyük bir ihtimalle suyun içine elektrolit madde de katılmasını önerecektir kullanım kılavuzu ama elektrolit madde gaz çıkışını artırmakla beraber ısınmayı da artıracaktır.
Suyun radyatör üzerinden dolanmasını sağlayan bir pompa düzeneği göremedim.
Kafanızdan düzeneği bir kurun,siz olsanız ısınan suyu o radyatörde nasıl dolaştırırsınız ? Mutlaka bir motor/pompa düzeneği lazım.
Bir ikinci aklıma takılan şey bir kontrol düzeneğinin olmaması.Yani akımı veriyorsun iş bitiyor.Bence böyle olmamalı.Bir elektronik kontrol düzeneği lazım.
Tanıtım videosunda izlediğim kadarıyla verimli görünüyor.
İnternette amatör denemeler yapan insanlar bile ölçü aletleri ile düzeneğin ne akım çektiğini,bağlantıların ayrıntılarını vs vs tek tek görüntülüyorlar.
Bu ürün ticari bir ürün ama tanıtım videosunda ben ampermetre göremedim.
Yani bileşenler nasıl bağlanmış nasıl çalışıyor,bu insanların ayrıntılarıyla göstermesi lazım.

İlk yazılarımda bu konuya değinmiştim arkadaşlar.Pek çok verimli çalışan düzenek var ama bunların dışında bazı uydurma düzenekleri  ticari ürüne çevirip,gerek malzeme olsun gerekse CD DVD şeklinde  anlatan kişiler olsun,bir sürü sahtekar da var.
Yine bazı arkadaşlarımız kendi deneyimlerini,patlattıkları motor kaputlarını vs anlatmışlar.O konulara pek ayrıntılı cevap veremedim ama bu kurulan düzenekler 10 amperden fazla akım çekecek düzenekler değil.Açıkcası fazlasıda riskli.Çünkü 10 amperle bile yeterli miktarda gaz üretimi mümkün.Daha fazla akım çekmek Aküye yük,kontrolü denetimi zor,uzun kullanımlarda bağlantı kablolarında ve düzenekte ısınmalara sebep olabilir.
Malzeme temininde sıkıntı olmasa 800 liraya bu düzenekten 2 tane yapılır diyorum ben.Hatta daha verimli bir sistem bile yapılır ama laboratuvar çalışmaları öldürüyor adamı.1 aydır gidip bir  pleksiglas malzeme alamadım,Elektronikçiler çarşısına uğrayamadım,sizlerle forumda birşeyler paylaşamadım.
Zaman oluyor para olmuyor,para oluyor malzeme olmuyor vs vs.
İşlerim biraz azaldı gibi,bu hafta içi birşeyler paylaşacağım naçizane.
Artık kafa kafaya verip güzel birşeyler çıkaralım.Benzin fiyatları gerçekten el yakmaya başladı,ellerimiz kömür oldu hatta :)
Bu üründe dediğim gibi karanlıkta kalan noktalar var.O yüzden ben pek güvenemedim açıkcası.Belkide gerçekten canavar gibi çalışıyordur ama risk almaya değermi bilemiyorum.
Selam ve saygılarımla.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #66
BU DOSYAYI İNDİR SİBERNETİK GEREKLİ ŞEMA VE DOSYALAR MEVCUT 12 VOLT 1.2 AMPERDE H2 ÜRETİYO


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #68
merhabalar
benim için oldukça faydalı bi konu olmuş. ben alternatif yakıtlar konusunda bilgisi olan biriyim aslında. alternatif yakıt denince ilk akla gelen bio dizel ve bio benzindi ama önünü kestiler ötv lerle. şimdi 10 numara tabir edilen baz yağlar ve yapma mazot denen karışımlar var. hatta benzinin de yapması 2.50 tl. imalattan halka :) satıyorlar ben bile kullanıyorum.aracım 2.9 motor benzinli. ben de başedemiyorum yakıtla.madeni yağ toptancısı olmam rağmen ben de talepler doğrultusunda mecburen 10 numara satar oldum. ancak tasarruf sistemleri daha akla yatkın geliyor. aslında benim bu konuyla ilgili bilgim sıfırın altında. forumlardan ve bazı üretici firmaların sitelerinde anlattıklarından başka bi bilgim yok. üstteki sisteme yurtdışı sitesinde baktım burada satan arkadaşla görüştüm, o da henüz ürünün eline gelmediğini ve denemediğini 10 güne kadar geleceğini ve test edeceğini söyledi. istanbul da hho imalatı yapan 2 ayrı firmayla görüşmeye çalıştım.ilk firma geri bile dönmezken diğer üreticiden ilk firmanın da üretim yapmadığını kendisininde üretimi durdurduğunu öğrendim. nedeni ise kablo ısınmasına çözüm bulamamalarıymış. ama yılmadım araştırmaya devam ettim ve ediyorum. müşteri portföyüm bu tür bir cihaz için çok uygun zira büyük kısmı personel ve otel servisi, nakliye firması gibi yakıt tüketimi çok olan firmalar. ben sadece kendi kullanımım için değil bu sistem üzerinden para da kazanmak derdindeyim. neyse en basitinden bir sipariş vermiştim ama henüz ulaşmadı. anlayabildiğim kadarıyla da çok maliyetli bir sistem değil. ama güvenilebilir bir sistem bulmak mesele.65 dolardan 2350 dolara kadar birşeyler var nette. ama net değil :) baktımlarımın arasında karmaşık gibi görünen bir sistem var en pahalılarından. bir incelemenizi görmenizi istedim. belki bir faydası olur, üstteki sistemdeki radyatörün çağrışımı gibi. bu arada 10-15 yıl önce bir ara revaçtaydı sanırım bu sistem ama pek tutmadı nedense. sanırım sorunlar çıktı. netice olarak umarım türkiye de birileri kullanışlı bir şeyler yapar da ebay da bir memleket evladı en çok satan olur. ben de seve seve türkiye de satışını yaparım tabi. herkese denemelerinde başarılar dilerim. bahsettiğim site  http://www.hydrogen-generators-usa.com/diesel-fuel-saver.html

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #69
Herkese merhaba ,
bende uzun zamandır bu konuyu Kuşadasından  takip ediyordum.
murat3854 arkadaşın yukarıdaki gönderdiği  uygulamanın dalga forumu şöyle ;
birde yukarıdaki devre ile ilgili şuna dikkat çekmek istiyorum !
\"su hücresine o görünen trafo ile 220 v uygulanıyor.\"zan ediyorum bu yüksek voltaj uygulaması \"hho\" nun ayrışmasını daha çok yapıyor olabilir.
;) belirtmedende geçemeyeceğim ; hani konuda gittikçe heyecanlanıyor.  :D
selamlar
Bülent.
alıntı : http://h2o0il.com/

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #70
Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #72
murat3854 bu devreyi biliyorum.Çok ta verimli olduğunu söyleyemem

Aynı borular ve benzer bir düzenek bende de var.Orda görünen trafo yüksek frekans trafosu değil gibime geldi sanki.Ben ordaki trafoyu Stanley MEYER ve Ravi RAJU nun dökümanlarında bahsettiği gibi  toroid çekirdek üzerine sardım.
Primer 0,7 lik telden 200 spir sekonder ise 0,2 lik telden 600 spir sardım tek tek.

Çıkışta 2000 volt civarı bir gerilim veriyor.Yani dökümanlarda öyle bahsediyor.

Stanley MEYER düzeneğinde devreyi REZONANS a getiriyor.Uygun rezonans yakalanırsa ve bir PLL devresi ile bu sabit tutulursa devre coşuyor ve muazzam gaz üretiyor.
Ravi RAJU ise Çelik boruların iç tarafa gelen eksi yüzeylerini 1 ay kadar  kondisyona tabi tutup kireçlendiriyor ve bu da gaz çıkışını muazzam bir şekilde artırıyor.
Her iki sistemi de denedim.Yalan şeyler değil.Gaz çıkışı sağladım.Hatta bu kireçlendirme olayını da yaptım 1 ay uğraşıp.Düzgün kireç tutturamadığım için,ve kireçler zamanla döküldüğü için çok bir verim alamadım.Gerçi yeterince gaz çıkışı vardı ama Ravi RAJU devresinde 12 volt 500mA bir akımla yani yaklaşık 6 watt lık bir güçle muazzam gaz elde ediyor.
Aslında devreler birbirine yakın ve benzer ama ince bir nüans var,onu çözersem iş hallolacak.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #73
Kedigen arkadaşım burdaki düzenek bence ciddi güzel bir düzenek ama bahsedilen rakamlar da deli rakamlar.
Biz bunu kendimiz yaparız bence.Burda PIC programlayan pek çok arkadaş var ve bize seve seve yardımcı olacaklardır.
Ben naçizane deneyimlerimi paylaşacağım.Malzeme teminidir,mekanik ve elektronik aksamdır artık ne biliyorsam.

Güzel bir osilatör devresi kurarız.İşte sıcaklıktır,basınçtır bu tür değerleri okuyan bir PIC programı yazılır.Arabamızın içine monte edilecek şöyle LCD ekranlı filan,akımı frekansı vs gösteren birşeyler yapılabilir.Bunlar farz değil,olmasa da olur ama yapılsa da güzel olur hani.
Nelerin yanlış olduğuna,nelerin nafile çabalar olduğuna,nelerin aracımıza zarar vereceğine  karar veririz.Kurartız bi düzenek.En az %20 tasarruf sağlarız.Benim hedefim %50-%60 açıkcası.Arabamın bagajını bu işe tahsis etmeye hazırım :)Kocaman 2 tane düzenek kurup bağlamayı düşünüyorum.
Zamanım az çıkmam gerekiyor.Selam ve saygılarımla

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #74
Su ile çalışan yakıt sisteminde ısınma ve elektrik sorunu mutlaka olur.Kimyasal reaksiyonun açığa verdiği gazların değişim-stok-enerji ihtiyacından olmalı.Bununla ilgili 8 yıl önce opel bir arabanın klima sistemi,farklı bir elektrik üretecinden yararlandığı için motoru zorlamıyor ve yakıt miktarını arttırmıyor olarak biliyorum.Arabayı bursa\'dan izmir\'e getirmişler öyle görmüştüm.İkincisi de bir bardak su ile 1/2 saat oksijen kaynağı yapan bond çanta ebadında,rus yapımı makina görmüştüm.Bu konuda araştıran ,teorik ve yazılım bilgisi fazla arkadaşlar araştırırlarsa sonuca ulaşacaklardır.Hatta  bu çanta şeklindeki kaynak aracının bazı AEMeslek Liselerinde olduğu söyleniyor.Benim bilgim tanıklığım bu kadar.Kolay gelsin.İnşallah sonuca ulaşırsınız.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #75
sibernetik
neyi nasıl yaparız bilmem dedim ya hiç bilgim yok o konuda top sende olsun. iş görecek bir şey yapabilirsek satışını yapma şansım çok. göstergeli falan bişey olsun tabiiki. türk milleti gösterişi sever:) istersen msn ekle daha rahat görüşelim detayları kedigen@gmail.com

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #76
benim merak ettiğim potasyumlu bir çözelti. su içerisinde 4 ay beklerse bozulur mu. acaba sorunun cevabını bilen var mı

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #77
Merhaba ,

Bende bir süre bu olayı gece gündüz araştırdım.Kendime göre denemeler yaptım.
Malzeme sıkıntısı ve maddi imkanlar hep engel  olarak karşıma çıktı.Olayı kavramak için ilk zamanlarda marketlerde satılan çelik toplar vardır.Temizlik çelik top geçeiyor.%100 çelik diyor ama emin değilim.Sonuşta bununla gaz çıkışı elde etmiştim.Uzun süre sıvı içinde kalmasına rağmen küf vesaire olmamıştı.Gaz çıkarken suda berrak olarak duruyordu.2 adet topu bir birine temas olmayacak şekilde uzatarak dairesel olarak yerleştirmiştim.Bilgisayar güç kaynağı ile beslemiştim.5 Amper civarı akım çekiyordu.Çözelti olarak yemek sodası kullandım.
Bir çok döküman , video inceledim.Şu an askıya almıştım ki bugün araştırrken buradaki yazıları görünce tekrar alevlendirdim.
Ben cam kavanozu önümde patlatanlardanım.Saat gece 02:00 idi.Bilgisayar masama düzeneği kurdum.Bir yandanda sıvı sıcaklığı ,çektiği akımı gözlemliyor not alıyordum.Bublerdan çıkan gaz miktarını gözlemleyip , hidrojen kabarcıklarını pastik birşeyle alıp çakmakla patlatıyordum.SOnrasında boştamı bulundum ne yaptımsa , tehlikesini bile bile çakmağı cam kavanozun üzerine götürdüm.İğne deliği kadar bir delik vardı ,çakmağı yaklaştırmamla beraber sanki ses bombası patladı oda da.Donup kaldım , eşim uykusundan uyanarak yanıma geldi ne oldu diye.Dedim bomba patladı.Çakmak hale elimde öylece ilk ateşlediğpim konumda donmuş duruyorum.MAsa üstü sodalı su , etraf parça pinçik cam parçası.Çakmağın üst metal kısmı uçmüş yok , çakmak taşı ve çakma bölümü yok ,çakmağın plastiği paramparça yarısı yok.Kendime gelince hemen kendimi kontrol ettim.Cam battımı kestimi ,gözüme geldimi diye.Allahtan ucuz atlattım.Klavyemin içi sodalı su doldu , masada 2 adet lcd monitör vardı.Allahtan zahiyat yok.O an bilgisayar açıktı ,kasasının üzeri su , ön usb portlarına kadar sodalı su.KEndim bilgisayar teknisyeni olduğum için ilerleyen günler klavyemi onardım.Nede olsa 7 yıldır kullanıyorum.Usb portlarımıda hallettim.

Şimdi bunları hikaye gibi niye anlattım.BU işe kalkışırken tehlikelerini göz önünde bulundurmak gerek.Önce emniyeti oluşturmak gerek.Şahsen aracımda deneme yapmadım.1300 aliminyum motor bir aracım var.Aracıma zarar vermek istemem.Ama herşeyi en uygun ,verimli çalışır duruma getirip ,gerekli önlemleride oluşturduğumda kullanabilirim.

Oluşan gazı karbüratöre vermek için şunu yapabilirmiyiz ?
Aracımda lpg mevcut.LPG karbüratöre mikserden geçerek ulaşıyor.Daha önceki araştırmalarımda mikser gerekli gaz ve hava miktarını ayarladığı gibi geri ateşlemeyide engelliyor.Biz gerekli düzeneğimizi kurarak , hidrojenimizde karbüratör içindeki miksere vererek düzenli ve sorunsuz bir ateşleme sağlayabilirmiyiz.Şunuda belirteyim ,aracımız benzinde çalışacak ,lpg\'yi iptal edeceğin.miksere lpg yerine hidrojen göndereceğiz.

Denemeler sonucu benzin litre bazında nasıl bir sarfiyat ile ne kadar tasarruf edebildiniz?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #78
Arkadaşlar uzun zamandır yoktum.Özür ve selamlarımı sunayım.Kendim birşeyler geliştirmeye uğraşıyorum.Amacım  şubat tatili içinde bitirip arabaya monte edebilmekti ama olmadı.Yine de gelişmeler fena değil.Yaza kalmaz biter sanırım.
Son iletimden bu yana yazılan iletilere cevap vermeye çalışayım naçizane.
Kedigen arkadaşım ben Ankaradayım.Hem öğretmenlik yapıyorum hem de piyasada müzik yapıyorum,çalıyorum.Zamanım oldukça kısıtlı.Şubat tatilinde dediğim gibi zaman bulup birşeyler yapabildim.Şimdi sana ya da başka bir arkadaşa ben;bitmiş halde,çalışır bir düzenek yaparım,ticari bir değeri olur sorunsuz çalışır desem yalan olur.Bu iş aslında teorik olarak basit  ama uygulamaya geldiğinde geniş bir alan içeriyor.Bir ucu elektroniğe uzanırken öbür ucu kimya fiziğe,diğer ucu otomotiv sektörüne uzanıyor.Önceki yazılarımda da belirttim sanırım.Ben PIC programlama bilmem mesela.Yıllar önce assembly(makine dili)programlamıştım ama PIC ile hiçbir uygulamam yok.Bunları neden söylüyorum.
Ben birlikte birşeyler yapabileceğimizi sandım ama takip eden arkadaşlar pek birşey paylaşmıyorlar.Bunu sitem şeklinde söylemiyorum.3-5 tüyo alan arkadaş gidip tekrar çalışmalarına kaldığı yerden başlıyor düzeltmeler,yenilemeler vs yapıyor.Varsın öyle olsun,dilerim arkadaşlar faydalı çalışmalar geliştirirler kullanırlar,biz de mutlu oluruz.
Ben aslında yapılmış denenmiş verimli birkaç projeyi daha burada paylaşmak istiyorum ama hem benden kaynaklı aksaklıklar oluyor hem de gelen soruları yanıtlıyoruz,bazen başa dönüyoruz vs vs.
Evet elektrolizin temel prensiplerini,kurallarını vs vs naçizane paylaştım ama ticari bir proje geliştirecek kadar elektronik  bilgim vb yok.Atıyorum içinde uygun PWM devresi olan,devreden kaç amper geçtiğini gösteren,sıcaklık basınç gibi değerleri de okuyabilen bir PIC devreyi bir arkadaşımız kurar,yazılımını yazar paylaşır,bizler de kullanırız.
Tamam bundan da geçtik ben birkaç PWM devre eklesem en azından bir proteus çizimini oluşturup  buraya ekleyecek bir arkadaşımız varsa bizi mutlu eder.İnsanlar gidip malzemesini alır,kartı basar,üzerine malzemeleri lehimler,zamandan,emekten tasarruf etmiş oluruz diye düşünüyorum.İnanın memleketteki akaryakıt  fiyatları beni üzüyor,hepimizin cebini yakıyor.Böyle bir sistemden ticari bir kaygım olsa bildiklerimi burada  paylaşmazdım arkadaşlar.

Birkaç PWM devre ekleyeyim,ilgilenen arkadaşlar kullansınlar,birer baskıdevre çizimini de ekleyen olursa hepimiz memnun olacağız.
--------------------
uyeniay28  arkadaşım,böyle bir çözeltinin bozulacağını akacağını kokacağını sanmıyorum.Benim söylememe gerek yok,kapalı bir kapta durursa,buharlaşarak suyu uçupta karışım yoğunlaşmazsa,ya da havadan toz toprak gibi başka maddeler gelmezse hiçbirşey olmaz benim bildiğim.
--------------------
ozantavsan arkadaşım,Konunun ilk başından itibaren yazılanları dikkatli bir şekilde okursan sanırım olayı biraz daha çözeceksin.İnternette bulunan pek çok yabancı dökümanda da mevcut,ayrıca ben ve burada deneyimlerinin paylaşan  arkadaşlarımızın da yaşadıkları sorunlar sıkıntılar var.
Özetle tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.
Bu patlama,taşma,köpürme,çatlama,kaynama,yüksek akım çekme,ısınma gibi  sorunların nerden kaynaklandığı,neden böyle olduğu gibi durumlara açıklık getirdik yeterince sanırım.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #79
Evet bir PWM devresi ekleyeyim arkadaşlar.

kaynakta TL594 demiş ama datasheet lerini okudum ve TL594 ile TL494 arasında çok bariz bir fark göremedim.TL494 ise çoğumuzun bildiği gibi switchmode  güç kaynaklarında,bilgisayar güç kaynaklarında sıklıkla kullanılan bir entegre.Ucuz ve verimli.
Devrenin çalışırlığını yine elektronik bilgisi iyi olan arkadaşlar bir incelesin,baskı devresi de hazır.Devrenin bence tek sorunu daha önceki konularda değindiğim üzere 555 entegresi ile başarabildiğimiz mark/space yani  iş ve bekleme zamanlarını ayarlayamıyor olmamız.TL494le de böyle birşey yaptırabiliyorsak ne ala,ne iyi olur.Hatırlatmak için tekrar resim ekleyeyim

Evet 2 tane 555 entegre  ile kurulan Dawe LAWTON/Stanley MEYER  devresinde yukarda örneklendiği gibi iş ve bekleme zamanlarını elde edebiliyorduk.Yinede yukarıdaki devre basit verimli güzel bir devre bence,kullanılabilir kanaatindeyim.
Bahsi geçen Dawe LAWTON/Stanley MEYER  devresi  aşağıdaki devre ve biraz daha özelleştirilmiş bir devre.

Bu devre ile bi pulse train (darbe treni,darbe katarı ) oluşturarak daha yüksek verim almak mümkün
Oluşturulan frekansın osiloskoptaki dalga görüntüsünü de daha evvel eklemiştim tekrar ekleyeyim.

Şimdi eklediğim alttaki resimdeki devrede ise sağolsun ilgili şahıs 2  tane 555 yerine tek bir 556 entegresi(2 tane 555 i içinde barındırıyor) ile bu devreyi kurmuş daha da sade ve verimli olmuş bence.Birebir aynı mı kontrol etmedim ama sanki aynı gibime geliyor.
Bu devreyi,yazıları takip eden  bir arkadaşımız proteus ile çizer,olabildiğince küçük bir karta yerleştirebilir ve bizlerle paylaşırsa bize bir iyilik yapmış olur.
Ayrıca alttaki LM311  ilede akım kontrolü yapılıyor yanılmıyorsam.


Şimdi acil çıkmam lazım,zaman buldukça gerek elektronik devre  gerekse malzeme kullanımına ilişkin naçizane bildiklerimi  paylaşacağım arkadaşlar.
Selam ve saygılarımla.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #80
Pic ile voltaj ve akım ölçüm devre aşağıdaki linktedir.Yalnız pic\'e yazılacak program dökümünü bulamadım.Bulduğumda sizlerle paylaşırım.Devre en azından size pic ile voltaj ve akım okuma konusunda fikir verecektir.
   Başka pic devreler araştırıyorum.Bulduğumda ekleyeceğim.Pic programlamayı biliyorum.Zamanında program yazma ilede ilgilenmiştim.Bulduğum devreleri ve programlarını hazırlayıp ,denedikten sonra paylaşırım.

http://electronics-diy.com/70v_pic_voltmeter_amperemeter.php
-------------------------------------------------------
Dijital volt ve ampermetre + ısı kontrolü
http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/008/index.html

-----------------------

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #81
Türkçe Kaynaklı PIC16F877 ile yapılmış LCD ekranda voltaj ve akım okuma devresidir.Pic Hex dosyası linkteki panelmetre.rar dosyası içindedir.
Baskı devresi ,yerleşim planı , hex dosya içindedir.

http://www.hobidevre.com/?p=223
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #82
Bu konuyu heryerde görüyorum bugünlerde.Enerji fiyatlarındaki aşırı yükselme insanları arayışa sevkediyor haliyle.Bununda hem olumlu hemde olumsuz yanları var.Olumlu yanı artık herkesin bilimle haşır neşir olmaya başlaması.İnternet sayesinde de bilgi hızla paylaşılıyor.Umarım bu yön devam eder.


İşin olumsuz yanı ise yeni birşeyler bulma keşfetme güdüsüyle samimice hareket eden insanların,üzerinde çalıştıkları konu hakkında fazla akademik bilgiye sahip olmayışı ciddi sorunların ve hüsranların yaşanmasına da sebep olabilir.Umarım paylaştığım bilgiler işinize yarar:


1) Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki H2 geleceğin yakıtı.Her yerde mevcut, eldesi kolay.Ama depolaması sorun.Bu da yavaş yavaş çözülmeye başlandı.Ancak H2 içten yanmalı motorlarda değilde yakıt hücresi denilen (fuel cell) bildiğimiz şekilde bir alevli yanmanın olmadığı bir sistemde kullanılacak.Bu şekilde verim çok daha yüksek,darbesiz ve tam kontrollü oluyor.


2) İçten yanmalı bir motorda temel olarak termodinamik verim,yanma verimi ve mekanik verim olmak üzere 3 çeşit verim söz konusudur. Termodinamik verim benzinli,lpg li motorlarda (otto çevrimine göre çalışan sistemlerde) sadece ve sadece sıkıştırma oranı ve politropik üs diyeceğimiz bir sayıya bağlıdır.Politropik üs gazın tek,çift veya 3 atomlu olmasına göre yaklaşık olarak 1,2-1,6 aralığında olup üzerinde oynanmaya pek izin vermez.Motorda termodinamik verimi arttırmanın yolu sıkıştırma oranını arttırmaktan başka bir şey değildir ve bu da motorlarınız için sabittir.(örneğin 10,5 gibi).


3) Daha az yakıt yakmak için geriye yanma verimi ve mekanik verim kalır.Mekanik verim her motor için karakteristik olup kullanlan malzemeye ve özellikle motor temizliğine,yağlamaya ve düzgün bir soğutmaya bağlıdır.İyi ve etkili bir yağlama ile mekanik sürtünme kayıpları azaltılabilir.Ayrıca aracın şanzımanı da dişli sistemlerinden oluştuğu için en az % 15 -25 arası enerji kaybına sebep olur.Elektrikli arabalarda devir güç ilişkisi akımın frekansı ile ayarlanabildiği için şanzımana ihtiyaç duymazlar.Böylece araç büyük bir ağırlıktan ve enerji kaybından kurtulmuş olur.Kısacası mekanik verim artar.4) Geriye ekonomiyi arttırmanın tek bir yolu kalır.Yanma verimini arttırtmak.Yanma verimi en iyisinden %78 ler civarındadır.Hatta daha da düşük olabilir.Yanma verimini arttırmanın yolunu bulmak için yanmanın ne demek olduğunu anlamak gerekir.Yanma bir benzin molekülü ile oksijen molekülünün pistonun üst ölü noktasında birleşmesidir.Maalesef bu birleşme göründüğü kadar basit değildir.


Yakıt sistemin içine enjekte edildiği andan itibaren buharlaşarak moleküler düzeye kadar ayrışacak ardından da küçük hacim içinde kendisine uygun bir oksijen molekülü bulmalıdır.Yakıt molekülünün havanın içindeki azotla karşılaşma olasılığı oksijene nazaran 5 kat fazladır.Yani yakıt molekülü teorik olarak her beş çarpışmasından sadece birinde oksijene denk gelmektedir.

Yakıtın oksijenle karşılaşma olasılığını arttırmak için yakıt içine ayrıca oksijen verilmesi yada türbülansın arttırılması yanma verimini arttırmanın bir yoludur.Unutmamak gerekir ki bütün bu yazılanlar saniyenin neredeyse binde 20 si kadar bir sürede gerçekleşmek zorundadır. (örneğin twinportun en önemli özelliklerinden biride emiş havasında türbülans katsayısını arttırmasıdır.Daha fazla karışmak daha yüksek oksijenle karşılaşma olasılığı demektir.).İşte suyun hidrolizi ile pistona verilen extra oksijen burada görev alır.Peki H2 ne işe yarar?


5) Yukarıda da belirttiğim gibi yanma için yakıtın oksijenle karşılaşmasının yanında o anda da sıcaklığın o bölgede tutuşma sıcaklığında olmasına bağlıdır.Ve bununda her yerde aynı anda değil kademeli olarak gerçekleşmesi arzu edilir.Çünkü pistonun üst hacmindeki yanmanın (alevin) bujiden itibaren düzgün olarak yayılması arzulanır.Eğer alev bujiden itibaren alt ve köşelerdeki bölgelere ekzos sübabı açılana kadar ulaşamazsa yine yanma gerçekleşmeyecektir.


Yada egzosda yanma gerçekleşecek bize iş vermeyen faydasız bir süreç olacaktır. Motora atılan H2 işte bu noktada devreye girer.H2 nin yanma hızı benzin+hava karışımına nazaran 4 kat daha fazladır.Alevi hızlı bir biçimde egzos subabı açılmadan tüm noktalara iletir.Ancak burada başka bir sorun ortaya çıkar.Başka yerlerde de aynı anda alevlenmelere yada erken yanmaya yol açar.Bu da kötü ve vuruntulu yanma demektir.H2 nin yakıt takviyesi olarak kullanılacağı bir motor da H2 nin ne zaman ve ne kadar verileceği ince hesap ve dizayn gerektiren bir işlemdir.Kısacası H2 nin mevcut motorlarınıza gelişi güzel atılması tamamen sıkıntılara gebe bir durumdur.


Çünkü elimizdeki mevcut motorlar buna göre dizayn edilmemişlerdir.Ayrıca bir başka sorunda melzeme mühendisliğinden bilinirki h2 \'nin hidrojen gevrekliği denen çok tehlikeli bir duruma yol açmasıdır. Hidrojen özellikle gaz halinde bilinen en küçük atom çapına sahip olduğu için her maddenin içine nüfus ederek birikime yol açar.Bu da malzemenin o yerinde strese neden olur.Bunu şu şekilde örneklemek gerekirse 3 kişilik arka koltuğa 5 kişi oturtulması neticesinde kapı tarafındakilerin iç basınc nedeniyle kapıdan dışarı doğru çıkmak zorunda kalması gibidir.


Kısacası malzemede çatlak oluşur.Özellikle metal kaynaklarındaki çatlağın en çok oluşma sebebi budur.Kayak esnasında yüksek sıcaklıkla dokuya kaçan hidrojen atomları burada çatlamaya yol açarlar.Aynı şey bizim araba motorlarımız içinde geçerlidir.Çok yüksek sıcaklık ve basınç ile hidojen molekülleri bizim araçlarımızda da çatlamalara ebep olacaktır.Bu yönden mevcut motorlara h2 kullanılması çok sakıncalıdır.

Yukarıdada bahsettiğim gibi bu tip yanma verimi ile en fazla %10-15 ler üzeyinde bir iyileşme yapılabilir. Ayrıca normalde yanmayan kısımıda piston içinde H2 ve O2 ilavesiyle yakmaya başlarsanız motor dizayn sıcaklıklarının artmasına sebep olursunuz.Buda motorun mekanik aksamının erken bozulmasına yol acacaktır.


Kuvvet artışı yataklarda da sıkıntı çıkarabilir.Bunun yanında manifoldu patlatabileceğinizi hiç söylemiyorum bile.Ayrıca elektroliz kabının kaza anında gaz halindeki H2 ve O2 nedeniyle alev alması kolay atlatılacak bir kazayı felakete dönüştürebilir.Bunun yanında araç içinde oluşan su buharı ve yakıt içindeki kükürt ortamdaki H2 ile temasa geçerek H2SO4 (sülfirik asit) oluşumuna yol açacaktır.Buda yavaş ama kesin bir şekilde motorun çeşitli aksamına zarar verecektir.

12 v 5 amperlik bir güç harcayarak elde edeceğiniz H2 ve O2 size bahsedildiği gibi 80 kwlık bir motorun yarı gücünü vereceğine inanmak saflıktır.Sadece yanma verimini arttırarak zaten yakamayıpta sokağa attığımız yakıtı kazanmamıza yardımcı olur.Enerji yine benzinden gelir.Ancak bu tip bir motor baştan dizayn edilmelidir.Mevcut motorlarda kullanımı ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

Son olarak motorlarda yanmanın çeşitli özel programlarla nasıl dizayn edildiğini anlatan bir kaç link ekliyorum.Sanıyorum yanma dizaynının nasıl yapıldığı hakkında fikir verecektir.
Saygılarımla.

diesel emme simülasyonu:

http://www.youtube.com/watch?v=mcJWK0N6i-o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=mcJWK0N6i-o&feature=related

diesel piston içi yanma ve alev hareket simülasyonu:

http://www.youtube.com/watch?v=bQD1kugjlts&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bQD1kugjlts&feature=related

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #83
http://www.thehydrogenshop.com/Microcontroller%20PWM%20.html


Bu sabah oto sanayiye gittim.Arkadaşta 304 çelik var , ticari buzdolabı üreticisi kendi.Başka bir arkadaşla tekrar bu işe koyulduk.10x12 ebadında 30 adet 304 çelik kesecek arkadaş.
Biliyorum 304 çelik daha çabuk deforme oluyor ama bir yerden başlamak gerek.
Sonrası PWM devre , testler .Bakalım nasıl gidecek.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #84
5. sayfada resimleri verilmiş olan sistemin satışını ben yapmaktayım.Siteyi uzun bir süredir takip ediyordum.İlk sonuçları görmeden yazmak istemedim.Cihaz amerikada çokça  kullanılan bir sistem.Türkiye distrübütörü olarak Türkiyede satışına başladık.Şuana kadar denediğimiz araçlarda çok çok iyi sonuçlar aldık.1998 model Mercedes 200e otomotik vitesli benzinli araçta pwm kullanmadan %30 pwm ile %35 tasarruf sağlandı.Ayrıca çekiş çok çok arttı.Daha önce egzostan çıkan siyah duman tamamen kesildi. Bu araç dışında 1989 model Renoult brodway LPG li arabada %30 tasarruf sağlandı.çekiş arttı , siyah duman kesildi, motor harareti her iki araçtada düştü.Dizel araçlarda henüz denemedik.10 güne kadar bir dizel minübüste deneyeceğiz.Beklediğim tasarruf miktarı %40.Araç motorları bazı yazılarda yazıldığı gibi düzensizlik , vuruntu ve benzeri sorunlar oluşmadığı gibi motor daha sessiz ve düzenli çalıştığı görüldü.Sattığımız hiçbir sistem memnuniyetsizlik nedeniyle iade olmadı.

Kedigen arkadaşım sistem testleri tamamdır.Ortaklaşa bir çalışma yapmaya başlayabiliriz :)****************************
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #85
Sibernetik hocam selamlar konuyu gorunce forma uye oldum.
Bende kısa suredir bu konu ile ilgileniyorum arastırmalarınızı bizimle paylastıgınız için cok tesekkurler.
Hocam benim bir kac fikrim var ama ikisinide uyguyacak ikanım bulunmuyor en azından şimdilik belki deneyecek arkadaslar olur diye aktarmak istedim.
Bu elektorliz olayını mikrodalga fırınlar gibi yogun ve yuksek frekanslı elektromanyetik alan içerisinde denemek ve sonuclarını aynı duzenek ile normalde ki calısması ile karsılastırmak istiyorum ama şuan bir mikrdalga fırınım yok:( en kısa zamanda birkaç cep telefonunun arasına alıp deneyecegim.Dalgalar fırındaki kadar yogun olmasada en azında bir fikir verebilrler.)
Birde hidrojen uretilecek olan duzenege dısarıdan bir lazer ile enerji uygunaldıgnındaki sonucları gormek isterdim umarım birileri bunları deneyerek sonucları bizimle paylasırlar.

Yakında internet cafe ve bilgisayar tamircilerini dolasarak birkac bozuk DVD surucu bulup bunların optik lenslarini lazer olarak kullanmayı deneyecegim . internette basarılı ornekleri var.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #86
NE556 entegreli pwm devresini yaptım.Bu devre ile yaptığım testlerde şu sonuçlara ulaştım.

Daha önce yakıt haznemi 12 volt ile direkt besliyordum.4-7 amper arası akım çekiliyordu.

556 pwm devre ile çıkışı 12 volt gördüğüm noktada 2 ampere yakın akım çekiliyor.
Gaz çıkışı rahat oluşuyor.Yakıt hücrem şu an basit olduğundan maximum kaç litre üretiliyor sorularınıza cevap veremem.Henüz sipariş verdiğim çelik plakalar elime ulaşmadı.Yalnız 556 pwm devrede şunu gözlemledim.2 adet 10k potansiyometremiz var.Bunlarla ayarladığımızda 3,5v - 5 volt arası rahat ilerlenebiliyor.Potları biraz fazla çevirdiğinizde 5 volttan 11,5 v - 12 volt seviyelerine birden zıplıyor.Bu bana bir sorun gibi geldi.Devrede biraz değişiklik düşünüyorum.Çıkışta tek mosfet var.Bunu çoklamak düşüncesindeyim.IRF740 kullandım mosfet olarak 521 muadili.
Devre beklediğimdem iyi sonuç verdi gibi , ama aklımda başka pwm devrelerde var.Onlarıda denemek istiyorum.Devre denemesi yapan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilirmi ?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #87
Bana 2 tane ne555 kullanılan devre bu iş için daha uygun gibi geliyor cıkıstada elimdeki buz90 mosfeti kullanacagım çıkıs akımı 4A yazıyor datasheetsinde en sonuna bir transistor ve trafo ekleyerek eynı işremi yuksek voltajla deneyip sonucları burada paylasacagım.

ozantavsan hocam kullandıgın potansiyometrelerde sorun olabilir. saglamlıgından eninseniz bunların yerine 2 adet 5k pot kullabilirsiniz. ayarlaması daha rahat olur.
saygılar.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #88
Teşekkürler , Şafak.555\'li pwm devre denemside yapacağım.En iyi verimi aldığımı paylaşırım.556 denememin sebebi aslına bu entegrenin içinde 2 adet 555 barındırmasıydı.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #89
evet aslında mantıklı geliyor iki tane 55 kullanmaktansa ikitane 55 içeren 556 yı kullanmak ama. 556lı devrede birtane pot. var ya devre frekansını yada iş/bekleme oranını ayarlıyor 555li devrede ise ikisinide bagımsız olarak ayarlaya bilecegimizden dolaya daha kullanıslı olacagını dusunuyorum.
tesekkurler.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #90
safakgunay arkadaşım bir yerlerde belli frekans aralıklarının maddeler ve su üzerindeki etkileri üzerine bir grafik gözüme ilişmişti.Mikrodalga kullanımına pek rastlamadım elektroliz düzeneklerinde.Senin iletin üzerine wikipedi de mikro dalga fırın üzerine bir ufak araştırma yaptım biraz daha aydınlandım bu konuda.
Evet mikrodalga ve Laser enerjisi suyun enerji seviyesini yükseltmek için kullanılabilir belki.
Stanley Meyer kendi düzeneğinde laser enerjisi ile suyun enerji seviyesini yükseltiyor.Bu denenmiş,uygulanmış bir süreç ama CD yazıcıların içindeki miliwatt seviyesinde enerji veren laserlerin bu işi görüp görmeyeceği konusunda emin değilim açıkcası.
Bence bunlarla zaman kaybetmek yerine,zaman ve emek harcamayı göze alıyorsan Ravi RAJU nun düzeneğini kurmaya ve geliştirmeye uğraş derim.
Gerçi ben burada uzun uzadıya anlatacaktım verimi kanıtlanmış bir kaç düzeneği ama olmadı bir türlü.Yaza vaktim olursa paylaşırız inşallah.

Bu arada 2x555 li devre ile  tek 556 lı devre birbirinden farklı.Bu benim hatalı yönlendirmem ise özürdiliyorum.
555 li devrelerde PULSE TRAIN oluşturuluyor ve Dave LAWTON-Stanley MEYER düzeneklerinde oldukça verim artışı sağlıyor.
Diğer 556 lı devre ise klasik bir PWM devresi.
ozantavsan arkadaşımın bahsettiği sorun bende de oluştu ama ben bunun sebebini  tam anlayamadım.Acaba mosfet i sürme aşamasında mı bir sorun oluşuyor.Yani arada özel bir mosfet sürücü devresi ya da opto kuplör vs mi lazım.Yoksa mosfetin karakteristiği mi böyle.Yani belli bir frekanstan sonra coşuyor.Ya da potlarda mı sorun var bunu deneyip görmek lazım.Artık osiloskopu da iyi kötü kullanabildiğim için daha net sonuçlar elde edebileceğim.Hatta yukarıda bahsettiğim Ravi RAJU düzeneğini yazın tekrar deneyeceğim bu sorunları çözdükten sonra.Çünkü PULSE TRAIN olayını bir ara yakalamıştım önceki çalışmamda.Küçük bir enerji ile hatırı sayılır gaz çıkışı elde etmiştim.Ama çokta istikrarlı değildi.
ŞU çift 555 li devrenin 556 ya uyarlanmış halinin baskıdevre şemasını bir hayırsever arkadaş çizse ne büyük sevaba geçecek aslında.Küçücük bir karta herşey sığacak.Vakit olsa ben oturup çizeceğim proteusta neyin ama işler yoğun.
safakgunay arkadasım  plasma enerjisinin kullanımıyla ilgili hem senin hem de diğer arkadaşlarımızın işine yarayacak bir döküman da ekleyeyim buraya.
Belki farklı fikirler,ürünler gelişir kafanızda.Anlaşılmayan bir bölüm olursa iletin,naçizane yardımcı olmaya çalışayım.Dokümana şöyle bir göz gezdirdimde adamlar çok yüksek voltaj ile silindirlerde hem bilindik fosil yakıtları hem hidrojen ve oksijeni bundan da öte atomize haldeki suyu yakıyorlar(aeresol halde spreylerden çıkan parfüm böcek ilacı vb sıvı formda )
Eki ekleyeyim bir inceleyin

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #91
Ek 2 Mbyte tan büyük olduğu için ekleyemedim.Acil çıkmam lazım.En kısa zamanda  eki eklemeye çalışacağım.Selam ve saygılarımla.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #92
Dave Lawton\'un 555 li devresi için baskı devre ve açıklama aşağıdaki limktedir.

http://my.opera.com/h2earthbeat/forums/topic.dml?id=181316

Devre elemanlarını aldım.Pazar günü hazırlayıp , deneyeceğim.556\'lı devre beni tatmin etmedi.555li devreyi incelediğimde beni umutlandırdı.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #93
ozantavsan arkadaşım.Ek için teşekkürler ama bu  devrenin bir başka benzer çizilmişi bende var zaten.


Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu.Ben 2 ayrı 555 i tek bir 556 entegresi üzerinde toplamak istemiştim.Neyse bir çaresine bakarız artık :)

Bu arada bahsettiğim plasma dosyası ekteSelamlar herkese.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #94
Sibernetik hocam ek için tesekkurler. Yanabcı dilim omadıgından metni ve devre acıklamalarını okuyamadım ama enduksiyon bobini ve buji kullanarak sprey halindeki suyun yanmasını ackılıyor sanırım yada suyun sıvı halden plazmaya donusunu .
şimdi ufaktan bir arastırma yaparken \"Yüksek frekans plazması:çok yüksek frekanslı elektrik akımı ile elde edilir. plazma oluşturulması istenen gaz çok şiddetli gerilim kaynağı ile beslenen bir kangalın sarımları arasından geçirilir.\" cumlesi takıldı aklıma acaba suyu bu şekilde atomlarına ayrıstıramazmıyız. Eger olursa sonuc olarak sanırım hidrojen atomu ve oksijen iyonu elde edecegiz hidrojende iyon olabilr bir proton ve bir elektrona sahip kafam basmadı. gerilim yuksek oldugunda harcanan akımın cok az olacagını durunuyorm sadece diyot ve kondansatorler kullanarak dusuk akım ve cok yuksek cekıs gerilimleri veren devreler kolayca tasarlanabilir.

saygılar.
bu aralar konsatrasyon bozuklugu ve hafıza zayıflıgı ile cebelleşiyorum yanlıslarım için kusura bakmayın bu mesajı yazmak için yaklazık 3 saatır calısıyorum.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #95
ali alan arkadaşımızın düşündüğü bazı noktaların yanlış olduğunu düşünüyorum.düzeltmek isterim.Yakıtın oksijenle karşılaşma olasılığını arttırmak için yakıt içine ayrıca oksijen verilmesi yada türbülansın arttırılması yanma verimini arttırmanın bir yoludur.Unutmamak gerekir ki bütün bu yazılanlar saniyenin neredeyse binde 20 si kadar bir sürede gerçekleşmek zorundadır. (örneğin twinportun en önemli özelliklerinden biride emiş havasında türbülans katsayısını arttırmasıdır.Daha fazla karışmak daha yüksek oksijenle karşılaşma olasılığı demektir.).İşte suyun hidrolizi ile pistona verilen extra oksijen burada görev alır.Peki H2 ne işe yarar?


h2 ne işe yarar demiş h2 sonuç ta yanmadan eksozdan çıkmayacağına göre sonuçda h2 de yakıt olarak yanmış olacaktır.burada h2 gazını gereksizmiş gibi göstermiş.hidrojen ve oksijende yanınca bildiğiniz gibi su buharı ortaya çıkar eksozdan su buharı atılır.kullanılan araçta  ekstra itiş gücü verir.motorun  içine benzin hava karışımı pistonda sıkıştırılınca buji kıvılcım çakınca pistonu aşağı iter bu esnada içinde hidrojen ve ekstradan oksijende varsa bununla beraber yanar ve piston aşağı inince çok kısa bir sürede olsa su buharı motorun içinde yer alır buda bir miktar soğutma işine yarayacağına düşünüyorum tabi bu işlemler motorda çok hızlı olur.

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #96
ben ali alan arkadaşımızın düşüncesine katılmıyorum h2 motora zarar verir çatlatır  ve sakıncalıdır demiş.

Çünkü elimizdeki mevcut motorlar buna göre dizayn edilmemişlerdir.Ayrıca bir başka sorunda melzeme mühendisliğinden bilinirki h2 \'nin hidrojen gevrekliği denen çok tehlikeli bir duruma yol açmasıdır. Hidrojen özellikle gaz halinde bilinen en küçük atom çapına sahip olduğu için her maddenin içine nüfus ederek birikime yol açar.Bu da malzemenin o yerinde strese neden olur.Bunu şu şekilde örneklemek gerekirse 3 kişilik arka koltuğa 5 kişi oturtulması neticesinde kapı tarafındakilerin iç basınc nedeniyle kapıdan dışarı doğru çıkmak zorunda kalması gibidir.


Kısacası malzemede çatlak oluşur.Özellikle metal kaynaklarındaki çatlağın en çok oluşma sebebi budur.Kayak esnasında yüksek sıcaklıkla dokuya kaçan hidrojen atomları burada çatlamaya yol açarlar.Aynı şey bizim araba motorlarımız içinde geçerlidir.Çok yüksek sıcaklık ve basınç ile hidojen molekülleri bizim araçlarımızda da çatlamalara ebep olacaktır.Bu yönden mevcut motorlara h2 kullanılması çok sakıncalıdır.

erzurumlu bir vatandaş h2 sistemini nissan marka bir araçta 60000 km kullanmış çatlasa o araç çatlardı.internette biraz araştır yapanların video ları var.hatta denizlide bir vatandaşta yapmıştı ntv de mucitler yarışıyor yarışmasına katıldı fakat kabul edilmedi 60000 km yol yapmış bu proje daha önce yapıldı denilerek geri çevrildi niye acaba önceden yapıldğı içinmi yoksa belli kesimlerin dikkatini çekmemek içinmi?

Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #97
ali alan arkadaşımız düşüncesine katılmıyorum.


\"\"\"\"12 v 5 amperlik bir güç harcayarak elde edeceğiniz H2 ve O2 size bahsedildiği gibi 80 kwlık bir motorun yarı gücünü vereceğine inanmak saflıktır\"\"\"\"\" 

12v 5a gibi bir elektrikle klasik elektroliz sistemi ile hidrojen normalde çok az bir h2 elde edilebilir.ama elektronik kart kullanınca h2 ayrıştırmasına hızlandırma söz konusu zaten var olan enerjiyi suyu farklı bir hale dönüştürüyorsun.yabancı forumlarda bir sitede 1 litre suyu elektroliz yaparak hidrojene dönüştürmek için 4kw elektrik enerjisi kullanmışlar oluşan hidrojenle oksijeni tekrar elektrik enerjisine dönüştürmeye çalışınca 3.7 kw enerji elde edilmiş.klasik elektroliz düzenegi verimsiz olduğu ortaya çıkıyor.ama meyerin yaptığı gibi bir elektronik kartla elektroliz işlemi hızlanacağına inanıyorum yabancı forumlarda % 1600 verim alanlar var 70w enerji ile 4kw lık enerji çevrimi yapıyor.suyu h2 o olarak ayırıyor.bir enerji çeşidinden diğerine dönüştürüyor.zaten uğraştığı sistem başarısız olsaydı zehirlenerek öldürülmezdi.


Ynt: YAKIT TASARRUF CİHAZI / SUYLA ÇALIŞAN ARABA OLAYI

Yanıt #98
2x555\'li devre 556\'lı devreye göre daha verimli çalıştı.

Bugünkü araştırmalarımda bulduğum bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

http://www.free-energy-devices.com/fuelcostcutting/D14.pdf  Dave Lawton\'un uyguladığı yöntem.Kullandığı devre burada paylaşılan 2x555 entegreli devre.

http://www.courtiestown.co.uk/batteries/downloads/DAVE%20LAWTON%20PWM%20KIT%20INSTRUCTIONS1.pdf  Bu da aynı konu ile ilgili.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #99
Hidrojen sistemlerimiz araçlarda %30-40 tasarruf sağlamaktadırlar.Konuyla ilgili son gelişmeleri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=66743.msg823951#msg823951
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta