El feneri pil değiştirme

Başlatan Azazil32, 06 Eylül 2022, 21:40:00

Azazil32

Selamın Aleyküm. Elimde 4v 6ah küçük akü ile çalışan bir fener var. Ben bu akü yerine 3.2 v Lifepo4 pil kullanmak istiyorum ama akü ile voltaj farkı var. Nasıl bir yol izleyebilirim. Tamamen hobi amaçlı bir deneyim olacak benim için. Fenerde tek power led var. Ledin devresinde dirençleri çıkarsam 3.2 v iş görür mü? Yardımcı olursanız çok makbule geçer. Geçerli bir eklenti ID'si değil.Geçerli bir eklenti ID'si değil.16624894200236410347125765693319.jpg

seron

Dirençlere elleme. 3,2V dediğin pili tak bir dene ışık parlaklığını beğenirsen yappppışşşştırrr! :)

Azazil32

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2022, 21:43:02Dirençlere elleme. 3,2V dediğin pili tak bir dene ışık parlaklığını beğenirsen yappppışşşştırrr! :)
Peki usta parlaklık az olursa ne yapayım. Dirençleri devre dışı bırakayım mı? Benim bildiğim power ledler 3.3 v civarında çalışıyor. Akü ise 4.5 v falan yazıyor üstünde. Dirençler voltaj sınırlayıcı olarak kullanılıyor gibi geldi. Parlaklıkta önemli. Neticede dağda falan da kullanmak için de lazım olabilir. (Ben köyde yaşıyorum)

seron

Hocam direnç değerlerine baktım küçük değerli olduklarından değişen birşey olmuyor. Asıl sıkıntı pil voltajı. O ledler 3v-3.6v değerinde. Yani parlaklık durumuna bakacaksın sıkıntı yoksa kullanacaksın. Pili şarj etmek için özel şarj devresi artı bmsye ihtiyacın olacak asıl bunlara dikkat et. Çözemezsen yine aküyle devam.

Azazil32

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2022, 17:02:55Hocam direnç değerlerine baktım küçük değerli olduklarından değişen birşey olmuyor. Asıl sıkıntı pil voltajı. O ledler 3v-3.6v değerinde. Yani parlaklık durumuna bakacaksın sıkıntı yoksa kullanacaksın. Pili şarj etmek için özel şarj devresi artı bmsye ihtiyacın olacak asıl bunlara dikkat et. Çözemezsen yine aküyle devam.
Eyvallah. Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaparım artık. Bms ve şarj devresini halledeceğim. 150 civarı tutuyor pille beraber. Sırf meraktan yapacağım. Olmazsa voltaj yükseltici devre ile yine yapacağım. Tekrar teşekkür ederim.

asma

Merhaba
Neden Lifepo4 tercih ettiniz. Elinide var ve kullanmak istiyorsanız , şimdiye kadar denemiş olurdunuz. 4V 6Ah lik akü yerine kullanacağınız pilin kapasitesi nedir?

Elinizde pil ve şarj cihazı , koruma devresi yoksa.
Li ion pil düşünmezmisiniz?
18650 ler yaygın ve uygun fiyatta bulunabilir. Çalışma voltajı daha uygun. Şarj kitleri telefon adaptörleri ile kullanıma uygun.
Ayrıca bahsettiğiniz yükselticilerin hazır olduğu ürünlerde var piyasada. Bol ve ucuz olan türleri 5V ile şarj edilen ve yine 5V çıkış veren kartlar. Basit power bank uygulamaları için 10 liraya bile var. (biraz daha iyileri 20tl üzerinde mevcut)
Biraz daha fazlası (ayarlı çıkış voltajı) için:
https://robiz.net/tp4056boost?search=18650&description=true
Bu tip ürünler mevcut. Nette ararsanız çok çeşitleri var.

Önemli olan ne tip pil kullanmak istediğinize karar vermek.

Kolay gelsin.

seron

Fiyat son derece uygun. Ben böyle birşey için 20TL+kargo bedeli öderdim. Bir de laptop tamircilerini gezer, o dediğin 18650 pilden ikinci el bir tane alır ucuza getirirdim (şu anda elimde eski bir laptoptan çıkma 6 adet var). Böylelikle sorunu çözerdim. Arkadaşın elinde o olunca detaya girmedim.

Azazil32

Alıntı yapılan: asma - 08 Eylül 2022, 02:56:23Merhaba
Neden Lifepo4 tercih ettiniz. Elinide var ve kullanmak istiyorsanız , şimdiye kadar denemiş olurdunuz. 4V 6Ah lik akü yerine kullanacağınız pilin kapasitesi nedir?

Elinizde pil ve şarj cihazı , koruma devresi yoksa.
Li ion pil düşünmezmisiniz?
18650 ler yaygın ve uygun fiyatta bulunabilir. Çalışma voltajı daha uygun. Şarj kitleri telefon adaptörleri ile kullanıma uygun.
Ayrıca bahsettiğiniz yükselticilerin hazır olduğu ürünlerde var piyasada. Bol ve ucuz olan türleri 5V ile şarj edilen ve yine 5V çıkış veren kartlar. Basit power bank uygulamaları için 10 liraya bile var. (biraz daha iyileri 20tl üzerinde mevcut)
Biraz daha fazlası (ayarlı çıkış voltajı) için:
https://robiz.net/tp4056boost?search=18650&description=true
Bu tip ürünler mevcut. Nette ararsanız çok çeşitleri var.

Önemli olan ne tip pil kullanmak istediğinize karar vermek.

Kolay gelsin.

Lifepo4 pili 3000 saykıl yani yaklaşık 10 yıl ömürlü diye tercih ediyorum. 6000 mah olması da cezbetti açıkçası. 18650 pillerden iki katı fazla bir değer hatta daha fazla. Ayrıca benim bulunduğum yerde 18650 pil bulmak dediğiniz gibi kolay değil ikinci elde.

Azazil32

Öncelikle gerekli olan malzemeleri sipariş verdim. 1 adet Lifepo4 pil, bms, 2A sarj devresi, ve kargoyu bedavaya getirmek ve kafamdaki en büyük sıkıntı olan voltaj meselesi için bir adet Dc-Dc voltaj yükseltici. İnşallah pazartesi elimde olur. Şimdi ki sıkıntı voltaj yükselticide gerekli voltajı nasıl ayarlarım olacak çünkü bir voltmetrem yok. İnşallah gerek kalmaz. Hepsi 180 TL tuttu. İlerde kapasiteyi arttırmak için 80 liralık bir pil daha alabilirim belki. Şimdilik 6000 mah yeter diye düşünüyorum. Hem akünün ağırlığından da kurtulmuş olacağım

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın