Bu aletin tam ne olduğunu bilen var mı ?

Başlatan 07 Osman, 10 Ağustos 2022, 10:20:32

07 Osman

Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki videoda 6:21 ile 6:30 arasında kullanılan değişik bir lehim pompası var. Şu ana kadar gördüklerime benzemiyor. Eğer videoda bir aldatmaca yoksa çok kullanışlı bir alet, almak isterim. Nedir, nerede satılır bilen, bilgilendirmek isteyen var mı ?

asma

Isıtmalı lehim pompası
200-250 liradan başlıyor.
Kalem havaya ve pompanın birleşimi.

Ucu değişiyor mu, yedeği satılıyor mu.
İçi tıkanıp dolduğunda söküp temizlemek gerekiyor mu, soğuması beklemeli mi.
Vakum sırasındaki sarsıntı rezistansın ömrünü kısaltır mı, yedek rezistans bulunur mu.
Bu sorular benim kafamda oluştu, sonlarına soru işareti (?) eklemedim.

;)

07 Osman

Ama çok kullanışlı, kabul etmek lazım. Diğer pompalarda iyi (Proskit 8PK-366N-G almıştım) ama, bu videodaki kadar başarılı değiller. İllaki bir yerler tutuyor, tekrar tekrar bacakları ısıtmak gerekebiliyor söküm için.

ahmt40

Alıntı yapılan: asma - 10 Ağustos 2022, 12:14:34Isıtmalı lehim pompası
200-250 liradan başlıyor.
Kalem havaya ve pompanın birleşimi.

Ucu değişiyor mu, yedeği satılıyor mu.
İçi tıkanıp dolduğunda söküp temizlemek gerekiyor mu, soğuması beklemeli mi.
Vakum sırasındaki sarsıntı rezistansın ömrünü kısaltır mı, yedek rezistans bulunur mu.
Bu sorular benim kafamda oluştu, sonlarına soru işareti (?) eklemedim.

;)
iyi akşamlar, çok çok benzer bir ürünü 1 yıldır kullanıyorum. yurt dışından alındı. (Sadece rengi farklı gibi geldi) Çok memnunum.

-İçi tıkanıp dolduğunda söküp temizlemek gerekiyor mu, soğuması beklemeli mi.
fişe takılı olduğu sürece rezistan sürekli aktif olduğu için emme ağzı ve yolu kolay kolay tıkanmıyor. çok kaba lehim aldığım zaman hafifçe sallayıp yolu boşaltıyorum. içine metal parça giderse sıkıtı oluyor. Deposu katı lehimle dolduğunda açıp temizleniyor.

-Ucu değişiyor mu, yedeği satılıyor mu. yedek rezistans
heryeri sökülüyor ama gördüğüm kadarı ile sadece yurt dışında parça var.

asma

Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Ağustos 2022, 13:42:17Ama çok kullanışlı, kabul etmek lazım. Diğer pompalarda iyi (Proskit 8PK-366N-G almıştım) ama, bu videodaki kadar başarılı değiller. İllaki bir yerler tutuyor, tekrar tekrar bacakları ısıtmak gerekebiliyor söküm için.

Belki biliyorsunuz ama:
Ben önce lehimi eritip fazlasını alıyorum , sonra yeni lehim ile lehimliyorum. Yani lehimi tazeliyorum.
Bu işlem sonrası kurşunsuz lehimden kurtuluyorum. Tek seferde de aldığı oluyor , tekrar da oluyor.
Ama 60/40 lehim hem kolay sıvanıyor , hem de kolay ayrılıyor.

Denemek lazım.   ;)

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 11 Ağustos 2022, 00:31:14
Alıntı yapılan: 07 Osman - 10 Ağustos 2022, 13:42:17Ama çok kullanışlı, kabul etmek lazım. Diğer pompalarda iyi (Proskit 8PK-366N-G almıştım) ama, bu videodaki kadar başarılı değiller. İllaki bir yerler tutuyor, tekrar tekrar bacakları ısıtmak gerekebiliyor söküm için.

Belki biliyorsunuz ama:
Ben önce lehimi eritip fazlasını alıyorum , sonra yeni lehim ile lehimliyorum. Yani lehimi tazeliyorum.
Bu işlem sonrası kurşunsuz lehimden kurtuluyorum. Tek seferde de aldığı oluyor , tekrar da oluyor.
Ama 60/40 lehim hem kolay sıvanıyor , hem de kolay ayrılıyor.

Denemek lazım.   ;)

Bende hem kurşunsuz 0,75mm kalınlığında 99.3 / 0.7  Kalay/Kurşun,  hem de 1,6mm kalınlığında 60/40 lehim teli var. Hangisinin daha kaliteli olduğu, daha iyi yapıştığından ziyade, mini devrelerde 0,75mm daha kaba olanlarda ise 1,6mm olanı tercih ediyorum. İşte bizim ustalık bu kadar  :D 

Sayın @asma   "Bilmiyoruz işte"  :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın