Bu bağlantı şekli ile bu devre çalışır mı ?

Başlatan 07 Osman, 28 Temmuz 2022, 14:50:02

07 Osman

Merhabalar,
Aşağıda klasik 555 entegresi ile yapılmış tek buton ile on/off devresi var ve çalışıyor.  Ancak eldeki imkanlar ve kullanım yeri gereği 24 volt röle kullanmam gerekiyor. 12 ve 24 volt tek kaynaktan çıkıyor. Yani şaseleri (-) ortak.

İlk önce tüm dirençlerin değerini ikiye katlayarak, kondansatörü uygun voltajlı koyarak, devreye 24 volt vermek aklıma geldi ancak, 555 in maximum besleme voltu 18 volt.

Bu nedenle devrenin bağlantısını  aşağıdaki şekilde yapsam 24 voltluk röleyi  problemsiz kullanabilirmiyim ?

push buton1.jpg

seron

Neden optokupl kullanmıyorsun?
Eğer yoksa 7809 gibi birşeyle iki devreyi ayırabilirsin.
şu an müsait değilimçizer veririm uygun olunca. sen o devrenin elemanlarını ikikatı yapma abi orjinal devre buysa ben uğraşabilirim.
----------
iptal. işimi sonraya aldım
ıhı abi ıhı bu kadar basit :)

push butona.jpg

Yusuf usta

Alıntı yapılan: 07 Osman - 28 Temmuz 2022, 14:50:02Merhabalar,
Aşağıda klasik 555 entegresi ile yapılmış tek buton ile on/off devresi var ve çalışıyor.  Ancak eldeki imkanlar ve kullanım yeri gereği 24 volt röle kullanmam gerekiyor. 12 ve 24 volt tek kaynaktan çıkıyor. Yani şaseleri (-) ortak.

İlk önce tüm dirençlerin değerini ikiye katlayarak, kondansatörü uygun voltajlı koyarak, devreye 24 volt vermek aklıma geldi ancak, 555 in maximum besleme voltu 18 volt.

Bu nedenle devrenin bağlantısını  aşağıdaki şekilde yapsam 24 voltluk röleyi  problemsiz kullanabilirmiyim ?

cevap: kullanırsın. herkes böyle yapıyor, klişe bir kullanım şeklidir gnd anahtarlamak. fakat ben 555'in 24 voltta çalışmasına dair yat led lambası aydınlatm devrelerinde 1w 330ohm direnç gördüm. yani 7812 falan kullanmadan sadece dirençle halletmişler. ben o direnç değerini yanlış hatırlıyor olabilirim. 330 değil de 220 de olabilir, @seron formüllerle daha iç içe belki hesaplar, ya da onun hesap cetveleri var bulup hesaplayabilirsin. 555 için 5 volt ve 15 volt arası tercih edilebilir. scala geniş yani çok hassas değil direnç değeri,

not: bunu kimse söylemez bak,, sonra düşünür durursun neden sorun var diye... 555 entegrenin 5 nolu ucuna örn. 100n koymazsan adaptörle çalışmaz ama akü ile pil ile çalışır. gerilimdeki en ufak parazitte saçmalar. diğer forum üyeleri de not alsın unutmasın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

07 Osman

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 29 Temmuz 2022, 09:42:01not: bunu kimse söylemez bak,, sonra düşünür durursun neden sorun var diye... 555 entegrenin 5 nolu ucuna örn. 100n koymazsan adaptörle çalışmaz ama akü ile pil ile çalışır. gerilimdeki en ufak parazitte saçmalar. diğer forum üyeleri de not alsın unutmasın.

Şu an çalıştırdım teşekkür ederim. Dirençle değil de, 24 voltu ayrı vererek.

Ayrıca bahsettiğiniz 5 nolu bacakla ilgili olarak aynı devrenin bir çok versiyonunda o kondansatörü gördüm. Genelde 10nf koymuşlar. Dikkatimi çekmiş ama ben koymamıştım. Hemen koyayım o zaman.

Sağolsun @seron   herkesin imdadına yetişiyor. 7812 evet bir çözüm, ama benim zaten devre de, kaynakta aynı yerde olduğu için, hatta röle direk devrenin üzerinde monteli değil, kaynağın yanında olduğundan 24 voltu direk röleye vermek daha mantıklı geldi.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 29 Temmuz 2022, 09:42:01not: bunu kimse söylemez bak,, sonra düşünür durursun neden sorun var diye... 555 entegrenin 5 nolu ucuna örn. 100n koymazsan adaptörle çalışmaz ama akü ile pil ile çalışır. gerilimdeki en ufak parazitte saçmalar. diğer forum üyeleri de not alsın unutmasın.

Yeppaaaaa :D İşte budur.

Osman abi nasıl kurarsan kur 15Voltu aştırma. 555'in 3 nolu bacağı max 200mA'ya kadar destekler (ali orcinali). Benim sana gösterdiğim şekilde röle 24V ile beslenir fakat 555 ünitesi 12V.

Direnç olayına gelirsek aslında formüller konusunda pek cahilim. Ama kitaplardan, internetten bakıp excell'e uygulayabiliyorum. Ohm kanunu ne mesela? I=R/V yanlış olabilir neyse. Bunu direk excele yazarsan çalıştıramazsın. Formüllerin yerine hücre adresini belirtmelisin. Ayrıcana parantezlere dikkat etmelisin. gibi...

Sıkıntısız çalışıyosa devam. Yusuf abinin dediği direnç olayı "kirşof" kanunuyla ilgili. Direnç üzerine V düşüyor. Bu düşen V'yi kaynak V'den çıkar, tamamdır. Ama bazı hassas devrelerde yemez.

asma

Alıntı yapılan: 07 Osman - 29 Temmuz 2022, 11:55:38Şu an çalıştırdım teşekkür ederim. Dirençle değil de, 24 voltu ayrı vererek.

Ayrıca bahsettiğiniz 5 nolu bacakla ilgili olarak aynı devrenin bir çok versiyonunda o kondansatörü gördüm. Genelde 10nf koymuşlar. Dikkatimi çekmiş ama ben koymamıştım. Hemen koyayım o zaman.

Sağolsun @seron  herkesin imdadına yetişiyor. 7812 evet bir çözüm, ama benim zaten devre de, kaynakta aynı yerde olduğu için, hatta röle direk devrenin üzerinde monteli değil, kaynağın yanında olduğundan 24 voltu direk röleye vermek daha mantıklı geldi.

5 nolu pin e 10nF eklemeyi ihmal etme , röle ile kart ayrı ise mutlaka transistör kartta olmalı. Aradaki kablo koptuğunda şaseye değerse röle çeker, 24V tan yüksek bir voltaja temasta sorunlar olur. Ama transistörün beyz hattı kablo ile taşınırsa kablo koptuğunda her an her şey olabilir. :)

Kullandığın haliyle sorun olacağını sanmam.

Kolay gelsin.

07 Osman

Alıntı yapılan: asma - 29 Temmuz 2022, 18:34:545 nolu pin e 10nF eklemeyi ihmal etme , röle ile kart ayrı ise mutlaka transistör kartta olmalı. Aradaki kablo koptuğunda şaseye değerse röle çeker, 24V tan yüksek bir voltaja temasta sorunlar olur. Ama transistörün beyz hattı kablo ile taşınırsa kablo koptuğunda her an her şey olabilir. :)

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim, ben genelde 5 nolu bacağa 10nf gördüm yapılmış devrelerde ama, @Yusuf usta  100nf  dediği için 100nf koydum. Bir sorun yok şimdilik. Problem olabilir diyorsanız 10nf ile değiştireyim.  Aynen dediğiniz gibi sadece röle karttan ayrı yerde.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: 07 Osman - 01 Ağustos 2022, 01:21:07
Alıntı yapılan: asma - 29 Temmuz 2022, 18:34:545 nolu pin e 10nF eklemeyi ihmal etme , röle ile kart ayrı ise mutlaka transistör kartta olmalı. Aradaki kablo koptuğunda şaseye değerse röle çeker, 24V tan yüksek bir voltaja temasta sorunlar olur. Ama transistörün beyz hattı kablo ile taşınırsa kablo koptuğunda her an her şey olabilir. :)

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim, ben genelde 5 nolu bacağa 10nf gördüm yapılmış devrelerde ama, @Yusuf usta  100nf  dediği için 100nf koydum. Bir sorun yok şimdilik. Problem olabilir diyorsanız 10nf ile değiştireyim.  Aynen dediğiniz gibi sadece röle karttan ayrı yerde.

senin devrende o kondansatörün değeri çok önemli değil. boşver hiç elleme.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın