tda7294 anfiye eko kartımı bağlayamıyorum

Başlatan rain, 10 Temmuz 2022, 21:34:56

rain

Merhaba
TDA 7294 lü (Ahmet Yerlinin) mono anfiyi yaptım ve sağlıklı çalışıyor.Aliexprestende hazır PT2399 lu eko devresi aldım.anfinin mikrofon gişine ekonun ses çıkışını bağladım .anfi simetrik 12 vac ile eko devreside simetrik 9vac ile besledim.Ancak eko devresini anfiye bağlar bağlamaz anfi sağırlaşıyor, eko devresi de sağlıklı çalışmıyor, çok hırıltılı kaba bir ses çıkıyor.Buarada yankıda yok.Aşağıdaki rarlı dosyayı indirdikten sonra tipini .mp4 yapın.Buraya dosya tipi .mp4 yüklenmediği için dosya tipini rar olarak yazdım siz değiştirip test videomu izlerseniz bana bir fikir verebilirseniz sevinirim.

seron

Alıntı yapılan: rain - 10 Temmuz 2022, 21:34:56(...)Buraya dosya tipi .mp4 yüklenmediği için dosya tipini rar olarak yazdım siz değiştirip test videomu izlerseniz bana bir fikir verebilirseniz sevinirim.
Anaaaa ne güzel fikir lan :) 2000den beri bilgisayarla uğraşırım, böyle bir hile hiç aklıma gelmedi ben de kullanırım bunu ;)

Bence ekoyu direkt mic girişine bağlamamalısınız. Umarım amfi yanmamıştır. Ben bu konuda usta değilim diğer ustalar yazsınlar. Ama mic'in artısında +v gerilimi olur. Şimdi devreyi görmeden de birşey denmez ama, gerilim bölücüye (pot) ihtiyacınız var bence. Benden bu kadar maalesef. Devreleri en azından resim olarak atarsanız daha rahat yardımcı olunabilir. Kolay gelsin.

rain

Anfimde bir sorun yok yanmadı yani.Eko devresini bağlamadan net ve temiz bir sesi var.Devre üstünde vuumetre ve ton kontrolü var.Ama dediğim gibi aliexpresten aldığım eko kartını bağladığımda çalışmıyor gürültü var.Elektronik altyapım yok buradan fikir sahibi olmak belki bir çözüm bulabilirmiyim diye yazdım.170 küsür kişi görmüş demek ki hepsi benim gibi  :) 
Neyse gerilim bölücüden bahsetmişsiniz bunu amfi ile eko kartı arasına mı koymalı.
Ekteki zip uzantılı dosyayı  ANFİMİN ŞEMASI.docx olarak değiştiriniz yani zipli değil.Bu dokümanda da şema ve baskılı devrem var .Yardım arkadaşlar bi omuz atalım  ;)

rain

Dosyaları açamayanlar için png olarak da yüklüyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: rain - 10 Temmuz 2022, 21:34:56Merhaba
TDA 7294 lü (Ahmet Yerlinin) mono anfiyi yaptım ve sağlıklı çalışıyor.Aliexprestende hazır PT2399 lu eko devresi aldım.anfinin mikrofon gişine ekonun ses çıkışını bağladım .anfi simetrik 12 vac ile eko devreside simetrik 9vac ile besledim.Ancak eko devresini anfiye bağlar bağlamaz anfi sağırlaşıyor, eko devresi de sağlıklı çalışmıyor, çok hırıltılı kaba bir ses çıkıyor.Buarada yankıda yok.Aşağıdaki rarlı dosyayı indirdikten sonra tipini .mp4 yapın.Buraya dosya tipi .mp4 yüklenmediği için dosya tipini rar olarak yazdım siz değiştirip test videomu izlerseniz bana bir fikir verebilirseniz sevinirim.

2 ayrı simetrik voltajdan söz ediyorsunuz. bu iki simetrik voltajın 0 noktalarını birbirine bağlıyorsunuz değil mi? sadece canlı ses uçlarını bağlamıyorsunuz yani. video çözünürlüğü düşük tam göremedim neyin ne olduğunu.
eko devresinin çıkışını bir kulaklıkla dinleyerek sesin normal gelip gelmediğine de baktınız mı
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

rain

Yusuf ustam merhaba
Aşağıdaki ekte bağlantı tablosuna bakabilirsiniz.Bu tablodaki gibi aynen bağlantı yaptım.
Evet iki ayrı simetrik trafo var birisi ( 9vac)eko kartını diğeri (12vac) anfiyi besliyor.İki simetrik trafonun 0 noktalarını birbirine bağlamıyorum.Mikrofon eko kartına takılı.

Dediğiniz gibi anfiyi çıkardım sadece  eko kartıma kulaklık takarak çalıştırdım aynı gürültülü parazit var.Normal net bir ses yok.Galiba eko kartım arızalı, çünkü anfim güzel çalışıyor.Çalışan sorunsuz bir eko devresini kendim yapıp tekrar anfiye bağlamayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz?.

seron

Bence eko kartının çıkışını direkt mic girişine bağlamamalısınız. Mikrofon preamp devresi çok zayıf sinyalleri kuvvetlendirerek main amfiye gönderiyor. Eko kartının çıkışı yüksekse bir de mic preamp yükseltiyor, ses iyice patlıyor... Benim görüşüm bu. Cahil görüşü.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: rain - 23 Temmuz 2022, 17:52:18Yusuf ustam merhaba
Aşağıdaki ekte bağlantı tablosuna bakabilirsiniz.Bu tablodaki gibi aynen bağlantı yaptım.
Evet iki ayrı simetrik trafo var birisi ( 9vac)eko kartını diğeri (12vac) anfiyi besliyor.İki simetrik trafonun 0 noktalarını birbirine bağlamıyorum.Mikrofon eko kartına takılı.

Dediğiniz gibi anfiyi çıkardım sadece  eko kartıma kulaklık takarak çalıştırdım aynı gürültülü parazit var.Normal net bir ses yok.Galiba eko kartım arızalı, çünkü anfim güzel çalışıyor.Çalışan sorunsuz bir eko devresini kendim yapıp tekrar anfiye bağlamayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz?.

ses bağlantısından sıfır noktası ortak bağlanmış oluyor zaten. elinizdeki kartta mikrofon bağlantısı için konulmuş bir jack girişi de olduğuna göre mikrofon desteği de var. buraya kadar tamam. fakat amplifikatör devrenizdeki opamp kazanç artırırken mikrofon girişi destekleyecek kadar güçte preamplifikasyon yapıyorsa, PT2399 kartının line out çıkışını buraya bağlamanız doğru olmaz. amplifikatördeki opamp by-pass edilerek vermeniz doğrusudur.

pt2399 kartının sorunlu olduğunu düşünüyorsanız o devre zaten çok zor değil bir tane yapıp takmanız mantıklı olabilir. elinizde yoksa size bir baskı devre çizimi atarım ben, üzerindeki amplifikatörü 2822 mono bağlantı 5w. siz bunu kullanmazsınız potansın ses ucunu direkt lendi amplifikatörünüze bağlarsınız.

rain

Merhaba
seron ve yusuf ustam çok teşekkür ederim.Fikirleriniz harika oldu.Yusuf ustam dediğiniz gibi yapıcam inşaallah.Ayrıca devrenizi indirip onu denemek istiyorum.Biraz önce nette pek çok devre varda hoşuma giden bir devreyi sprint layoutda çiziyordum sizin devreyi görünce artık ona odaklandım.Çok sağolun.

Yusuf ustam yankı devrenizde 7805 in üstündeki BC547 gib bir transistör sanırım.Tipi yazılmamış  şemada belirtmemişsiniz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: rain - 25 Temmuz 2022, 14:17:06Yusuf ustam yankı devrenizde 7805 in üstündeki BC547 gib bir transistör sanırım.Tipi yazılmamış  şemada belirtmemişsiniz.
mikrofon preamplifikatörü için, evet npn herhngi bir trnsistör iş görür. bc 547, bc 548, bc 237, bc 238, vb

fakat bu preamplifikatör kapasitif mikrofona göredir. dinamik mikrofon kullanacaksan mikrofonun canlı ucuna giden 4k7 takılmayacak. bu direnç mikrofon beslemesi çünkü.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın