Takoz Devresi Yapmaya Çalışıyorum

Başlatan seron, 27 Haziran 2022, 09:55:05

seron

Ah @gevv ah.

Burdan sor dedi o yüzden soruyorum.
------------------------------------

Sanayide ustalar bir araçtan aküyü sökmeleri gerektiğinde,
aracın teyp hafızası ve diğer elektroniklerinin sıfırlanmaması için,
aracı çalışır şekilde aküyü söküyormuş. Bunu yapan usta da var yapmayan usta da var.
Genellikle sakıncalı olduğu söyleniyor.
Şarj dinamosunun çıkışı dalgalıdır. Ayrıca yüksek V üretir. Konjektör (şarj regülatörü) bir yere kadar dengeler fakat tüm alternatörün çıkışını konjektöre vermek sakıncalı. İlaveten elektronikleri bozabilirsin.

Tamam mı? Anladınız ellaaam.

O yüzden yedek bir aküyü getirip paralel bağlamadan üzerindeki aküyü sökmemek gerekiyor.

Akü yoksa ne olacak?

Bir şönt regülatör devresi kurarsın. Akünün kutup başlarına geçen vidalı konnektörlere paralel bağlar, aküyü söker götürürsün. (araç o anda çalışıyor). Regülatör V dengelemesi sağlayarak güvenlik sağlar.

Bu fikir üzerinde düşünerek bir ürün geliştirmek istedim ve adına "takoz regülatör" dedim. Bir diğer adı "Akü değişim regülatörü" Sanayideki ustalar rahat öğrensin ve söyleyebilsinler diye takoz regülatör.

Sorularım:

Bu devrede hata bulmanızı istiyorum. Devreyi eleştirin. Eksik bulun. Daha iyisini önerin. Ya da geliştirmek için yardım edin. En baştan böyle bir ürünün mantıksız olup kimsenin ihtiyaç duymayacağını söyleyin.

Transistörler ne olmalıdır? İki tane 2N3055 yeter mi mesela. Ya da ucuz/sağlam olması açısından siz ne takardınız?

Enine boyuna bir iki not yazmanızı istiyorum.

@asma (gevv söyledi valla yoksa rahatsız etmicektim) :D

Teşekkürler.

07 Osman

Hiç bir usta, (yetkili servisler belki)  sizin elektronik cihazları düşünerek bu devreyi yapmaz. En azından  bu işlemin anlık olarak arızaya sebep olmayıp, ilerleyen zamanlarda elektronik cihazlara zarar verebileceğini biliyorsa.

Ülkemizde bu bilinçte ve ahlakta usta sayısı bir elin parmaklarını geçmez. 

Ama, sen devreyi yap at denize @seron ,   alık bilmezse balık bilir  ::ok

seron

Ben o ustaların, Osman abi. Ben o ustaların. Devamını içimden söyledim.

Edit.
Devrede hata var. + Gerilim zenerden geçip direkt beyzlere giriyor. Beyzlerde direnç olmalıydı.

asma

Tokoz mu?

İşte güzel bir takoz:

Giriş ve çıkışında push pull trafoları var. Transistörlerin her biri 150-200 usd
Sanat eseri gibi.

RF power amplifikatör modülüne takoz demişler zamanında.
Sen başka isim bul bu devreye.   ;)

Kolay gelsin.

seron

Gönderdiğin gizli mesajları anladım. ;)
Tamamdır, proje iptal.

seron

@07 Osman abi
"iki transistör bi lambayla icat olmaz" demek istiyor asma ;D

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 27 Haziran 2022, 09:55:05Ah @gevv ah.

Burdan sor dedi o yüzden soruyorum.
------------------------------------

Sanayide ustalar bir araçtan aküyü sökmeleri gerektiğinde,
aracın teyp hafızası ve diğer elektroniklerinin sıfırlanmaması için,
aracı çalışır şekilde aküyü söküyormuş. Bunu yapan usta da var yapmayan usta da var.
Genellikle sakıncalı olduğu söyleniyor.
Şarj dinamosunun çıkışı dalgalıdır. Ayrıca yüksek V üretir. Konjektör (şarj regülatörü) bir yere kadar dengeler fakat tüm alternatörün çıkışını konjektöre vermek sakıncalı. İlaveten elektronikleri bozabilirsin.

Tamam mı? Anladınız ellaaam.

O yüzden yedek bir aküyü getirip paralel bağlamadan üzerindeki aküyü sökmemek gerekiyor.

Akü yoksa ne olacak?

Bir şönt regülatör devresi kurarsın. Akünün kutup başlarına geçen vidalı konnektörlere paralel bağlar, aküyü söker götürürsün. (araç o anda çalışıyor). Regülatör V dengelemesi sağlayarak güvenlik sağlar.

Bu fikir üzerinde düşünerek bir ürün geliştirmek istedim ve adına "takoz regülatör" dedim. Bir diğer adı "Akü değişim regülatörü" Sanayideki ustalar rahat öğrensin ve söyleyebilsinler diye takoz regülatör.

Sorularım:

Bu devrede hata bulmanızı istiyorum. Devreyi eleştirin. Eksik bulun. Daha iyisini önerin. Ya da geliştirmek için yardım edin. En baştan böyle bir ürünün mantıksız olup kimsenin ihtiyaç duymayacağını söyleyin.

Transistörler ne olmalıdır? İki tane 2N3055 yeter mi mesela. Ya da ucuz/sağlam olması açısından siz ne takardınız?

Enine boyuna bir iki not yazmanızı istiyorum.

@asma (gevv söyledi valla yoksa rahatsız etmicektim) :D

Teşekkürler.

hacam emek boşa gitmesin ufak bir değişiklik
Bir zanlar mobletim vardı beyaz peugeot
habire arkla lambayı patlatıyordu en sonunda 1985 yılında birisi honda motosiklete yapmış lamba patlamasına son demiş
bu devreyi o şekleçevir lamba koruma olsun bence
kolay gelsin
TA5EK
takoz .JPG

seron

O pejo mobiletler ömrümüzü çürüttü zamanında abi. 13-14 yaşlarımdayken dayımda vardı ondan. Üstünden inmek istemezdik. Külüstür olurlardı ama köylünün çok işini gördüler. Törrrrrn tötötötötötötötönnnnn dedi mi bütün köy duyardı sesini.  :D

Devre için teşekkürler. Bir de transistör adı vereydin eyiydi. ???

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 01 Temmuz 2022, 13:21:24O pejo mobiletler ömrümüzü çürüttü zamanında abi. 13-14 yaşlarımdayken dayımda vardı ondan. Üstünden inmek istemezdik. Külüstür olurlardı ama köylünün çok işini gördüler. Törrrrrn tötötötötötötötönnnnn dedi mi bütün köy duyardı sesini.  :D

Devre için teşekkürler. Bir de transistör adı vereydin eyiydi. ???
ct110-shunt-diagram-11.PNG

seron

İyi bir fikir değil bence.
Hat voltajı 12Volta fixlenmeye zorlanırsa akü şarj olmaz.
Bu lamba koruma devresi benim hoşuma gitmedi.
Seri bir direnç bağlayalım da regülatör aküye ve marş şarj dinamasına baskı yapmasın desek, 200Watt direnç lazım en az.
O transistör çok pahalı.
Bütün bunlarla uğraşmaktansa bir petrol istasyonundan iki dene ampul alır sandığa atarım.
Yaaani. :-[

seron

Flood.
Peki bana TO-3P ucuz transistör önerebilir misiniz?
Aynı devreden yapıp 4 adet transistör paralel kullanıcam.
Transistörler Alttan soğutucu plakaya monte edilecekmiş gibi güzel bir PCB oluşturmak istiyorum.
Lamba için iki kablo holü bırakırım.

EK BİLGİ: Eski arabamızın aküsü ölü iken çalıştırıp kutup başlarını ölçtüğümde neredeyse 30V seviyesinde gerilim okuyordum. Akımı bilmiyorum. Dayanıklılık açısından 4 power transistör kullanıyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın