Direnç ısınma sorunu

Başlatan Fatihk34, 05 Mart 2022, 19:25:55

Fatihk34

Arkadaşlar merhaba ben 24 volt besleme ile bildiğimiz 5 mm mantar led yakmak istiyorum direnç hesabı yaptıgımda 1.2k  0.7 watt direnç değeri çıkıyor.ben 2.2k 1 watt direnç kullandım direnç led yanıyor ama direnç ısınıyor 1k 5 watt taş direnç bağladım yine ısınıyor.Neden ısınma yapıyor bu direnç yardımcı olabilirmisiniz.

seron

Az ısınması normaldir.
Çok ısınması, mesela elini üzerine koyduğun zaman parmağını hemen çekme isteği oluşturması normal değildir. Seçtiğin direncin kodlarına dikkat et.

1k2 => Kahve kırmızı kırmızı
2k2 => Kırmızı kırmızı kırmızı

LED'i, kendi ileri geriliminden çok daha yüksek voltaj ile sürdüğünde voltajın büyük bölümü direnç üzerine düştüğü için ısınması bir yere kadar normaldir. Şayet ütü gibi ısınmıyorsa, duman çıkarmıyorsa elleme öyle çalışsın.

LEDi AC ile çalıştırıyorsan bir tane de 1N4001 kullan seri. Ters alternanslarda LED bozulmasın. LED'lerin doruk ters gerilimleri 5V diye biliyorum bunu aşarsan LED bozulur.

asma

Merhaba
Isınması normal , beklenen bir durum.
24V ile 3Voltluk LED yakıyorsunuz. Geriye 21 V kalıyor. Led için harcadığınız enerjinin 7 katını direnç üzerinden ısıya dönüştürüyorsunuz.
LED ne kadar parlak yanarsa o kadar ısı oluşur. 2.2 k 1W normal ve kabul edilebilir bir değer.
Aynı led i 4k7 ile yakarsanız daha az ısı ve daha az parlaklık olur. 10k ile gayet net yandığını görürsünüz ve ısı artık hissedilmez olur.

Kolay gelsin.

mustafaaxu

mustafaaxu

Fatihk34

Alıntı yapılan: asma - 05 Mart 2022, 21:39:47Merhaba
24V ile 3Voltluk LED yakıyorsunuz. Geriye 21 V kalıyor. Led için harcadığınız enerjinin 7 katını direnç üzerinden ısıya dönüştürüyorsunuz.
LED ne kadar parlak yanarsa o kadar ısı oluşur. 2.2 k 1W normal ve kabul edilebilir bir değer.
Aynı led i 4k7 ile yakarsanız daha az ısı ve daha az parlaklık olur. 10k ile gayet net yandığını görürsünüz ve ısı artık hissedilmez olur.

Kolay gelsin.

Hocam bunu deniycem peki direnç yükseldikce parlaklığın düşmesi gerekmezmi burda neden 4k7 ile daha az 10 k ile daha iyi parlaklık sonucu alıyoruz.

asma

Alıntı yapılan: Fatihk34 - 07 Mart 2022, 23:25:22
Alıntı yapılan: asma - 05 Mart 2022, 21:39:47Merhaba

Kolay gelsin.

Hocam bunu deniycem peki direnç yükseldikce parlaklığın düşmesi gerekmezmi burda neden 4k7 ile daha az 10 k ile daha iyi parlaklık sonucu alıyoruz.

Yok öyle bir şey.
Direnç yükseldikçe akım düşer , akım düştükçe ışık yoğunluğu yani parlaklık azalır.
Direç değeri çok büyütülürse acaba yanıyormu diye elinle gölge yapıp bakarsın.
Net yanar ifadesini , aydınlık ortamda da yanıp söndüğü fark edilir anlamında kullandım.
Yanlış anlaşılmaya sebep olmuş.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın