elektronik bilmeceler

Başlatan mustafaaxu, 22 Şubat 2022, 16:34:42

mustafaaxu

yabancı bir dergide görmüştüm elektronik bilmeceler vardı bende bir bilmece kopyaladım
şema takip becerimizi dikkat ve nokta odaklanmamızı sağlayacak zevli ve izleme yeteneğimizi arttıracakbir konu
sizlerinde katkıları ile forumumuzda güzel bir sayfa olşabilir
Buyrun

burada toplam 160 tane led var akım ve voltajı varsayılan olarak artı ve eksi enerjimizi verelim bakalım hangi ledler yanıyor bulabilecerkmisiniz
tabi resmi baya büyütmeniz gerekir

hangi ledler yanıyor.JPG

07 Osman

seron

Şöyle olması lazım:

çözüm.PNG

Çözmek isteyenler için resmin acık büyüdülmüş hali indirin çözün

hangi ledler yanıyor.PNG

mustafaaxu

tebrikler seron kardeşim
Devam edelim
Yanlış yerleştirilmiş dlyodu bulalım

yanlış diyod.JPG

seron

Tabi hemen bulalım. Aslında yanlış yerleştirilmiş diyot yoktur; gerilime tıkama yönünde bağlanmış diyot vardır. Zaman zaman diyotları gerilime tıkama yönünde bağlıyoruz. Ancak aşağıdaki gibi bir devre söz konusu olduğunda, işaretlediğim diyot yanlış bağlıdır.

yanlış diyod.JPG

mustafaaxu

tebrikler seron hocam buda trafolu
giriş voltajımız 220v ise çıkışta kaç volt vardır

trafo.JPG

seron

Hocam çıkış 12V AC olur.

220Voltu üçe bölsek de çıkışı da üçe bölmüşüz.

220V / 3 = 73 kusur volt, bobin başına düşen. Bu, her bir sekonderde 12V/3 olacak demektir. Bobinler seri bağlı olunca toplam

VsecTOPLAM=Vsec1+Vsec2+Vsec3
=4+4+4
=12V oluyor.

Umarım saçmalamamışımdır. Mantığım beni buna zorladı ben hakimim suçsuz bey :)

mustafaaxu

estağfurullah hocam burda pratikte birşeyler öğreniyoruz trafolarında seri bağlanabileceğini görüyürüz
mesela olurya
Aerikadan bir yakınımız bize iki adet 12 volt 25 amper trafo hediye etse ne yaparız bize uymadı diye çöpemi atalım seri bağla gitsin
bu arada 25 amp almak içimde sekonderi paralel bağlayalım
kolay gelsin

mustafaaxu

haydi beynimizi zorlayalım cevap sayfasınıda resim olarak verdimki cevap için bile uğraşı olsun
aslında bunu sayfaya gitmeden şifreyi çözdüğümüzde  bu işin uzmanı olursunuz
kolay gelsin
Not:  ben çözemedim sayfaya baktım
TA5EK 

code-lock-circuit.jpg

AX

Alıntı yapılan: mustafaaxu - 23 Şubat 2022, 09:41:32haydi beynimizi zorlayalım cevap sayfasınıda resim olarak verdimki cevap için bile uğraşı olsun
aslında bunu sayfaya gitmeden şifreyi çözdüğümüzde  bu işin uzmanı olursunuz
kolay gelsin
Not:  ben çözemedim sayfaya baktım
TA5EK 

code-lock-circuit.jpg

Şemaya ilk göz attığımda 2 adet dual F/F tümdevresi 4013 kullanılmış rölenin çekmesi için IC2 nin Q2 pini L olması gerekir bu işlemin gerçekleşmesi için A-B-C-D girişlerini sırasıyla H ya çekmek gerekir şemada A-buton"1" B-buton"7" C-buton"5" D-buton"6" görünüyor bu durumda butonlara numara verirsek 1756 girildiğinde IC2 nin Q2 pini Low olacak ve BC557 yi sürecek böylece röle enerjilenecektir. Butona basarken arada yanlışlıkla 2-3-4-8-9 butonlarına basıldığında devre reset olur en başa döner.

seron

Bu son soru beni aştı. Anladığım kadaryla CK1 ve CK2 (3 ve 11nolu) bacaklara + verince entegre 13 nolu bacağı tabana çekiyor. Yanıtlara baktığımda anladığım bu.

Aslında bir şifreli kilit ya da röle yapmak için entegre kullanmaya gerek yoktu. Bu tip devrelere benim çok severek takip ettiğim Colin Mitchell dede "aşırı tasarlanmış devre" diyor. Sadece bir transistör, bir röle, bilerek karmaşıklaştırılmış yollar ve dip switch kullanarak da yapabiliyorsun. Bulabilirsem eklerim.

seron

Flood için çok özür dilerim.

Buldum.

2022-02-23 23_06_07-1-100TransistorCircuits.pdf  - Okular.png

2022-02-23 23_08_40-101-200TransistorCircuits.pdf  - Okular.png

Bir iki tane daha olacaktı gibi hatırlıyorum. Neyse.

Bu devrelerde küçük değişiklikler yaparak şifreli röle çektirme devresi yapabiliyorsunuz. Basit olması ve aynı işi yapması dolayısıyla sanırım biraz daha mantıklı olacaktır. Ancak 4013 devresi bir tür FF devresi olduğundan push butonlarla çalışabiliyor onun da o avantajı var tabi ki.

Birinci resimde şifre 4 5 6 8
İkinci resimde şifre 1 3 6 (swiç anahtarı ters takarsanız değişir).

seron

Bu resimde bir LED var LED'i bulun.

2022-05-04 00_33_39-Greenshot.png

seron

your time is up!

sadece bir yöndeki diyotları işaretlemeniz yeterliydi. Böylece ortaya bir LED çıkacaktır.

2022-05-04 00_33_39-Greenshot2.png

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 05 Mayıs 2022, 00:39:09your time is up!

sadece bir yöndeki diyotları işaretlemeniz yeterliydi. Böylece ortaya bir LED çıkacaktır.

2022-05-04 00_33_39-Greenshot2.png
ben bunu aylardır aradım bulamadım

seron

Abi elektronikçiler "elektronikçi kafasıyla" arıyor gerçek LED simgesi arıyor. Halbuki bu sadece bir pazıl. Talkingelectronics sitesinde konu anlatımlarının arasında buna benzer bulmacalar ve ilginç resimler var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın