Tristor yardım

Başlatan Tristor, 29 Aralık 2021, 16:08:00

Tristor

Merhabalar kolay gelsin.Elimde C106DG TRİSTOR bulunmakta yaşadım şehir ve elektronik malzeme satan sitelerde ayni tristorden bulamadim.Rica etsem bunun yerine piyasada bulunan bi tristor onerebilirmisiniz.Screenshot_20211227_010811_com.huawei.browser.jpg

Tristor

Merhabalar kolay gelsin.Elimde C106DG TRİSTOR bulunmakta yaşadım şehir ve elektronik malzeme satan sitelerde ayni tristorden bulamadim.Rica etsem bunun yerine piyasada bulunan bi tristor onerebilirmisiniz.

07 Osman

Peki piyasada hangi tristörü bulabiliyorsunuz, ona göre karşılaştıralım.

dede_salih

Genellikle TO-220 ve TO-92 kılıfları bulunmakta. Bunlarında anot-katot arası, gerilim ve akım değerleri farklılık gösteriyor. Normalde daha büyük değerli olanlar önerilir. Mesela 400V 4A yerine 500V 6A gibi.
Ancak kullanım alanınız da hassas bir konumdaysa sorun yaşatabilir. Çünkü her birinin gate akımı ve gerilimi farklılık gösterir.
O yüzden kullanılacak tetikleme devresini görmeden ne söylesek afaki kalacaktır.

Tristor

Sayın 07 osman öncelikle teşekkürler. Bulunduğum şehirde bitana malzeme satan var.oda elimde hiç tristor yok diyor.

Tristor

Sayın dede salih oncelikle tesekkurler.Datesheed den anladığım kadarıyla çokta anlamamda  400 volt 4 amper yazıyor.sizde anladığım kadarıyla 500 volt 6amper kullanirsan tetiklemede sikinti olabilir dogrumu.Acaba söyle bir liste bulabilirmiyiz.
Örnek=...numaralı  tristor 4amper 400 volt veya.  .... Numaralı transistör 6 amper 500 volt

ahmt40

Herkese iyi akşamlar dilerim,

Sayın dede_salih in dediğine tamamen katılmak ile beraber TIC106/C106 serisi pek birebir bulunmuyor piyasada. karakoyelektronik.com da TIC106M TO-126 da var C106M1G TO-126 da var. bir bakın derim. Ankara'da başkasını bulamadığım için ben bu güne her yerde TIC106M kullandım.

Tristor

dede_salih

Alıntı YapDatesheed den anladığım kadarıyla çokta anlamamda  400 volt 4 amper yazıyor.sizde anladığım kadarıyla 500 volt 6amper kullanirsan tetiklemede sikinti olabilir dogru mu?

@Tristor bu soruyu, tristörün kullanıldığı devreyi görmeden yanıtlayamam. Eğer ticari bir kaygı yoksa devrenin üstten ve alttan birer fotoğrafını eklersen sana daha net yardımcı olabiliriz.

400V 4A, anot katot arası için izin verilen değerler. Gate ile karıştırma bunları. Genellikle daha büyük önerilir dediğim kısım anot katot arası kısmı.
Ana güç hattı buradan geçirildiği için büyük olmasının zararı değil faydası olur denilir. Ancak büyük olunca da tasarım olanakları nedeniyle gate (tetikleme) bacağı daha fazla akım ve gerilim isteyebiliyor. Bundan dolayı devreyi görsek daha iyi olur diyorum.
Şimdi ben sana derim ki BT151(TO-220)  yada @ahmt40 'ın bahsettiği TIC106M'yi tak geç. Bu sefer kapanması gereken yerde gate akımından dolayı kapanmaz. Yada açılması gereken yerde açılmaz. Yada arızayı daha da büyütürüz. Bu sefer yaktın beni diyebilirsin.

Alıntı YapAcaba söyle bir liste bulabilirmiyiz.

Bulacağını pek sanmıyorum. Ancak birisi hususi bu işle uğraşmış olacak ve tek tek listeleyip paylaşmış olacak ta anca öyle. Yanlız bilinen elektronik malzeme satıcılarının sitelerindeki tristörlerin isimlerini "Tristör_ismi Datasheet" şeklinde araştırıp hepsinin bilgilerini bulman mümkün.

Birde teşekkür etmek istediğinde ayrı bir ileti yazmak yerine "beğen" butonunu kullanırsan daha iyi olur. Forum kurallarına uyalım ki burası daha anlaşılır ve ulaşılır bir yer olsun.

İyi çalışmalar.

Yusuf usta

TIC106m
düşünmene bile gerek yok, tak devam et.
sonu m ile biten kılıf senin kullandığın. sonu d ile bitenin kılıfı daha büyük, soğutuculu. 7805 gibi yani kılıfı. o da olur ama daha pahalı olur
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Tristor

dede_salih verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.en kısa surede resim ekleyeceğim.

Tristor

Yusuf usta onerdiginiz malzeme G106DG İLE ayni ozellikleremi sahip.

Tristor

@Tristor bu soruyu, tristörün kullanıldığı devreyi görmeden yanıtlayamam. Eğer ticari bir kaygı yoksa devrenin üstten ve alttan birer fotoğrafını eklersen sana daha net yardımcı olabiliriz.
Alıntı yapılan: dede_salih - 30 Aralık 2021, 23:21:14
Alıntı YapDatesheed den anladığım kadarıyla çokta anlamamda  400 volt 4 amper yazıyor.sizde anladığım kadarıyla 500 volt 6amper kullanirsan tetiklemede sikinti olabilir dogru mu?

Tristor

Bir isteğim daha var. Elimde bozuk Ntc 1626 80 yazan ntc var bunun yerine ne kullanan bilirim.tesekkurler

ahmt40

yanılmıyorsam 80ohm ntc ye benziyor, çapını resimden anlayamıyorum ama 11mm gibidir genelde; elinizde NTC-80D9 yazan bir şeyler var mı? bir de arızalı olduğunu nasıl anladınız?(NTC ler genelde çatlar, yanar...)

Tristor

Hocam ntc patlak.Elimde hiç ntc yok sipariş verecem internetten arastirdigima göre 80ohm emin olmak istedim onun için paylaştım.Tristorde sipariş verecem robotistandaC106M2.2A  600volt var  ama  benim devrede is yaparmi.Datashet ten anladığım kadarıyla devre üzerindeki  tristor 4amper

seron

Tristor o kartta birden fazla cortlamış parça olabilir söyleyeyim. Yüzdeyde de çok fazla pasta var sanırım. Tamirat bitince ne olur ne olamaz seri bağlı 100W lamba ile güç verin bir daha patlamasın.

ahmt40

4 amperden aşağısı uygun olmaz. en iyi ihtimalle TIC106M TO220 olur; Ankara piyasasında başkası bulunmadığı için sürekli kullanılır. Asıl ateşleme trafosu saglam mı? Sayın Seron'un dediğini de dikkate almak şart.

Tristor

Alıntı yapılan: dede_salih - 30 Aralık 2021, 06:26:15Genellikle TO-220 ve TO-92 kılıfları bulunmakta. Bunlarında anot-katot arası, gerilim ve akım değerleri farklılık gösteriyor. Normalde daha büyük değerli olanlar önerilir. Mesela 400V 4A yerine 500V 6A gibi.
Ancak kullanım alanınız da hassas bir konumdaysa sorun yaşatabilir. Çünkü her birinin gate akımı ve gerilimi farklılık gösterir.
O yüzden kullanılacak tetikleme devresini görmeden ne söylesek afaki kalacaktır.
dede salihin dediği gibi gate akiminda sorun yasarmiyiz. C106M - TO126 4A 600V Tristör
 parcadan sipariş vereyim ozaman dogrumu

ahmt40

dede salih doğru söylüyor da; takıp, denemekten başka şansın yok. 2A lik tipi hiç dayanmaz. bir de mutlaka trafoyu ve probunu, kablolarını kontrol et...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın