Akü şarj cihazı hakkında

Başlatan Vehbi54, 06 Kasım 2021, 16:53:23

Vehbi54

Arkadaşlar merhaba elimde bir şarj redesörü var trafosu baya büyük daha önce arızalanmış yapmaya çalışılmış ama kart vs darmadağın olmuş ve şuan direk köprü diyotla doğrultup kullandım ama çok fazla akım bastığı için akülere zararı oluyor bende bd139 ve tip3050 transistör ile akım sınırlaması yaptım ilk etapta çalışıyor gayet güzel sınırlıyor ama bir süre sonra bd139 sapıtıyor ayar tutmamaya başlıyor ya akım sıfırlanıyor yada tam güç şarj ediyor devre kartında hiç kondansatör yok acaba tam doğrultmadığımdan mı bozuluyor bd139 ?

dede_salih

Merhaba
Bd139'u ne bozuyor bilemem. Çünkü yapmış olduğun devreyi bilmiyorum.
Bir pot, 2 Tip3055 ve bir Bd139'dan başka hiçbir şey yok. Dirençler nerede?
Devre şemasını yada devrenin alttan ve üstten resimlerini eklemelisiniz ki fikir üretelim.

Şarj edeceğin akünün özellikleri nedir?
Trafo gerilimin ve sınırladığın akım değeri nedir?

Gerilimin istikrarlı olması için  doğrultma dan sonra kapasitör kullanmak önerilir. Ancak bence sorun bu değil. Devren de bir hata olduğunu düşünüyorum.

asma

Bu arkadaşımız da 10k pot bd139 ve 2 adet 3055 ile sihirli akım ayarlı devreden yapmış sanırım.
Hani şu youtube de ben yaptım oldu diye anlatan , sonra bizim burada olmaz diye birbirimize girdiğimiz meşhur devre.

Bozuk devre kartı yok , trafonun gücü , voltajı yok , bağlı olan doğrultucunun adı sanı yok , cihazın etiket bilgisi yok.
İlave edilen devrenin şeması elbette yok.

Merhaba
Yukarıda yazdıklarım bir kenarda dursun.
Güçlü bir SCR (tristör) alıp basit sayılabilecek bir devre kurmayı denermisiniz.
Devrenin yapısı gereği boş aküye fazla akım verir , doldukça azalır ve tam dolduğunda durur. Akım sınırlama yapmaz ama dalgalı akımla şarj ettiği için aküye fazla zarar vermez. (girişinde kondansatör kullanılmaz)
Ancak bu tip devreler trafo gücüne uygun elemanlar seçilerek yapılır ve 60A-72A akü için yapılmış ise 45A aküyü zorlar. 90A aküye zarar vermeden doldurur ama kendisi zorlanır. Daha yüksek kapasiteli akülerde bozulabilir.
İlavelerle oluşacak zarar azaltılır , devre karmaşıklaşır.

Bir de ucuz, hazır kartlar var (çin işi) limitlerde kullanmazsanız iş görüyorlar.

Siz ne yapmak istersiniz?

seron

O transformatör bende olacak,
iki tane halojen araç farı kullanarak bir gamyon aküsünü rahat doldururum.
Kendimce kolay yol:
Akım sınırlama kısayol.png

Şimdi o devre nasıl bir devre? Cihaz önceden nasıldı? Bilmeden ne önersem saçma olur. LM338 önersem, az gelir. LM317 ile 3055'li akım kuvvetlendirme yap desem, muhtemel yine az gelir, aşırı ısı açığa çıkar eninde sonunda. O yüzden en kestirme yolu gösterdim. Bilmeden anca bu kadar. Lamba aşırı ısı açığa çıkarır el yakacak kadar. Kutunun içinde yer yapmak sabitlemek zor olabilir. Açığa çıkan ısıyı dışarı attırmak lazım fan var mı yok mu o da görünmüyor ki eğer tek lamba az gelirse iki tane paralel yap diyeyim. :du:  Benden bu kadar.

mustafaaxu

selamlar aynı donanımına ilave ederek geliştirebileceğiniz güçlü bir akü şarl cihazı

Denemedim ama okuduğum kadarı ile devre mantıklı geliştirilebilir kolay gelsin
KAYNAK:https://ask-public.com/21706/electronics2electrical.com 120 -  .png

seron

Allah razı olsun senden.  :)
SCR'li akü şarj cihazı yayınlamak için kaynak arıyordum.

Uğraşmaya değer...

seron

Af buyrun bu konuda soracağım sorular var.

Araba aküsü şarj ettireceğimizi varsayalım.

SCR 50Amper metal gövdeli tercih ettim.

R1=1k olsun dedim.

Zener diyodunun 12V olmasını çözemedim. 14 ila 15Volta kadar nasıl şarj edecek orayı anlamadım. Linkteki açıklamaya da baktım. SCR zener voltajı seviyesinde her bir yarım dalgada turn on ve turn off oluyor. Akü ile aynı seviyeye gelince şarj duruyor. Akü seviyesi yükseldikçe SCR'nin kırpma seviyesine yaklaştığı için bir noktada SCR stop ediyor. Ama akü 15V'ye kadar şarj edilmeli. Anlatabilecek biri var mı?

R2 direnci akım sınırlama direncidir. Bu direncin empedansını ayarlarız sorun değil. Laki watajını nasıl bulacağız. 50Watt metal gövdeli güç direnci yeterli olur mu? Yazı hazırlıyorum yarıyolda kaldım. Sallamak istemiyorum.

mustafaaxu

seron kardeş burdaki şema teorikolarak verilmiş siz burda zeneri değiştirin D3 diyodundaki düşümüde dikkate alarak size en uygun olanı kullanın
sen devrenin çoklu kullanılmasını seversin diye önerim sıralı zener gurubu yap komutatörle kontrol edersin

Devreyi yapmadım ama bu şekilde yorumlayabiliyorum
kolay gelsinelectronics2electrical.com 120 -  .png

seron

Abi Allah razı olsun
motorun yolda kalmasın
motosiklet tutkunusun sanırım seni başka forumlarda da gördüm.
Geliştirilmiş devre için sağol, ona gerek yok. Devredeki zener diyoduna kafam takıldı. Yanlış anladığım ya da anlamadığım bir yer mi var diye sordum. O zaman 15V 1W zener bağlarız.
Çoklu yapmayalım çünkü,

-Devre son derece basit, ancak aşırı hantal.
-Parçalar pahalı.
-Aşırı ısı ortaya çıkaracak.

Yani sıkıntı üstüne sıkıntısı var. 15V 100-150VA trafo internetten aratıyorum çıkmıyor. Akü şarj cihazı yapmak için bu kadar zahmet fazlayken bir de fonksiyon eklemek istemedim.

Bu arada bu devre teori değil aslında. Güzel devre.

Yazımı ona göre tamamlayıp yayına vereceğim. Teşekkürler. R2'den haber yok. 10R-50W yapayım gitsin madem.

mustafaaxu

Alıntı yapılan: seron - 08 Aralık 2021, 17:48:07Abi Allah razı olsun
motorun yolda kalmasın
motosiklet tutkunusun sanırım seni başka forumlarda da gördüm.
Geliştirilmiş devre için sağol, ona gerek yok. Devredeki zener diyoduna kafam takıldı. Yanlış anladığım ya da anlamadığım bir yer mi var diye sordum. O zaman 15V 1W zener bağlarız.
Çoklu yapmayalım çünkü,

-Devre son derece basit, ancak aşırı hantal.
-Parçalar pahalı.
-Aşırı ısı ortaya çıkaracak.

Yani sıkıntı üstüne sıkıntısı var. 15V 100-150VA trafo internetten aratıyorum çıkmıyor. Akü şarj cihazı yapmak için bu kadar zahmet fazlayken bir de fonksiyon eklemek istemedim.

Bu arada bu devre teori değil aslında. Güzel devre.

Yazımı ona göre tamamlayıp yayına vereceğim. Teşekkürler. R2'den haber yok. 10R-50W yapayım gitsin madem.

Teşekkür ederim dileklerin için
  hocam şemada r1 direncinin yerini değiştirmeyi unutmuşum doğrusu bu denemelerini paylaşırsan güzel olur
kolay gelsin
charger.png

Vehbi54

Alıntı yapılan: asma - 07 Kasım 2021, 04:31:24Bu arkadaşımız da 10k pot bd139 ve 2 adet 3055 ile sihirli akım ayarlı devreden yapmış sanırım.
Hani şu youtube de ben yaptım oldu diye anlatan , sonra bizim burada olmaz diye birbirimize girdiğimiz meşhur devre.

Bozuk devre kartı yok , trafonun gücü , voltajı yok , bağlı olan doğrultucunun adı sanı yok , cihazın etiket bilgisi yok.
İlave edilen devrenin şeması elbette yok.

Merhaba
Yukarıda yazdıklarım bir kenarda dursun.
Güçlü bir SCR (tristör) alıp basit sayılabilecek bir devre kurmayı denermisiniz.
Devrenin yapısı gereği boş aküye fazla akım verir , doldukça azalır ve tam dolduğunda durur. Akım sınırlama yapmaz ama dalgalı akımla şarj ettiği için aküye fazla zarar vermez. (girişinde kondansatör kullanılmaz)
Ancak bu tip devreler trafo gücüne uygun elemanlar seçilerek yapılır ve 60A-72A akü için yapılmış ise 45A aküyü zorlar. 90A aküye zarar vermeden doldurur ama kendisi zorlanır. Daha yüksek kapasiteli akülerde bozulabilir.
İlavelerle oluşacak zarar azaltılır , devre karmaşıklaşır.

Bir de ucuz, hazır kartlar var (çin işi) limitlerde kullanmazsanız iş görüyorlar.

Siz ne yapmak istersiniz?

Hocam kusura bakmayın dediğiniz gibi YouTube de yapılan şemalara göre bir şey yaptım ama eksik yapmışım sanırım neyse onu geçelim komple değiştirdim internette bir şema bulup onu uyguladım şuan sorun yok ama istediğim akımı alamıyorum bu yüzden bir kaç şey danışmak isterim trafom çift çıkış 15/15volt şeklinde tam watt bilmiyorum eski bir akü şarj cihazından çıkma ama kasada 15 amper şarj yazıyor tahminen 200 250 watt civarı bayağı büyük trafo, çift çıkıştan tekini kullandım köprü diyotla doğrultup ekte ki devreye girdim ve 13.80 v civarı voltaj 4 amper akım alabiliyorum ve akım az geldiği için diğer trafoda ki çıkışı da köprüye girsem 30 volt şeklinde devreden geçirip 14.4 e sabitlesem akımıda istediğim değere getirsem acaba devrede bir arıza olduğunda aküye yüksek voltaj gelmemesi için ne yapabilirim ? Diyottan sonra 10 amp sigorta girdim devre çıkışına da 10 amper girdim acaba çıkışa bir adet varistor koysam devre de ki elemanlar bozulduğunda yüksek voltaj geldiğinde sigortayı attırsa nasıl olur sizce ?

seron

Gösterdiğiniz devre şemasında yanlışlık var Vehbi bey. Akımı bu şekilde ayarlamanızı tavsiye etmem. Cihazınız çok güçlü bir transformatör içeriyor. Gösterdiğiniz devredeki akım sınırlama özelliği, çok yüksek akım çekecek akü gibi yükler için uygun değil. Aküler bir güç kaynağına bağlandıklarında adeta çıkışı kısadevre edermişcesine yüksek akım çekerler. Dolayısıyla dayanıklı elemanlar kullanılarak sağlam ve kalite bir devre kurmalısınız.

Önceki devre nasıldı o devre yok mu elinizde? O da yoksa tristörlü devreyi beğenmediniz mi?

Vehbi54

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2021, 21:21:42Gösterdiğiniz devre şemasında yanlışlık var Vehbi bey. Akımı bu şekilde ayarlamanızı tavsiye etmem. Cihazınız çok güçlü bir transformatör içeriyor. Gösterdiğiniz devredeki akım sınırlama özelliği, çok yüksek akım çekecek akü gibi yükler için uygun değil. Aküler bir güç kaynağına bağlandıklarında adeta çıkışı kısadevre edermişcesine yüksek akım çekerler. Dolayısıyla dayanıklı elemanlar kullanılarak sağlam ve kalite bir devre kurmalısınız.

Önceki devre nasıldı o devre yok mu elinizde? O da yoksa tristörlü devreyi beğenmediniz mi?

Hocam bu cihaz arkadaşıma biryerden gelmiş ve bozukmuş daha öncede cihaz kurcalanmış ne kadar arasamda şemasını bulamadım bende sistemi bu şekilde revize ettim bir süredir bu şekilde kullanılıyor 4 amper ile şarj ediyor hiç sorun çıkartmadı ama akımı 7 ampere çıkartmak istiyorum. Bu arada şema internetten örnek olarak koydum bu şemanın çalışır halini yaptım.

seron

7 ampere çıkar mı bilmiyorum. Lakin bunu yapabilmeniz için Trafonun iki sargısını birden kullanmalısınız. İki yollu doğrultucuyu biliyorsunuzdur sanırım. Metal gövdeli dayanıklı diyot kullanmalısınız. 30-40A kadar. Yukarılarda gösterdiğim doğrultucu da oluyor. Ama bağlantı şekli değişiyor. İki sargıya geçtiğinizde trafo daha az ısınır ve akım kapasitesinden tam faydalanmış olursunuz. Kurduğunuz devrenin ne yaptığını bilemiyorum.

Bir de şu var: akü 7A çekmiyorsa vardır bir bildiği :) Bana soracak olursanız bir oto lambasıyla yukarılarda çizmiştim) test yapın. Bir lamba, iki lamba paralel yaptıkça ne oluyor? Lambanın bacaklarını kısadevre ederek direkt akım gitmesini sağlayın AMA ÇOK KISA SÜRELİĞİNE. Akımı ölçün ne oluyor?

Bu testlerden faydalanılarak sonuca gidilebilir. Ben hiç otomobil aküsü için devre yapmadım. Dolayısıyla yazabileceklerim bu kadar. Birazdan köprü diyotu nasıl bağlayacağınızı çizip veririm.

30A köprü diyot.jpg

Vehbi54

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2021, 21:38:307 ampere çıkar mı bilmiyorum. Lakin bunu yapabilmeniz için Trafonun iki sargısını birden kullanmalısınız. İki yollu doğrultucuyu biliyorsunuzdur sanırım. Metal gövdeli dayanıklı diyot kullanmalısınız. 30-40A kadar. Yukarılarda gösterdiğim doğrultucu da oluyor. Ama bağlantı şekli değişiyor. İki sargıya geçtiğinizde trafo daha az ısınır ve akım kapasitesinden tam faydalanmış olursunuz. Kurduğunuz devrenin ne yaptığını bilemiyorum.

Bir de şu var: akü 7A çekmiyorsa vardır bir bildiği :) Bana soracak olursanız bir oto lambasıyla yukarılarda çizmiştim) test yapın. Bir lamba, iki lamba paralel yaptıkça ne oluyor? Lambanın bacaklarını kısadevre ederek direkt akım gitmesini sağlayın AMA ÇOK KISA SÜRELİĞİNE. Akımı ölçün ne oluyor?

Bu testlerden faydalanılarak sonuca gidilebilir. Ben hiç otomobil aküsü için devre yapmadım. Dolayısıyla yazabileceklerim bu kadar. Birazdan köprü diyotu nasıl bağlayacağınızı çizip veririm.

30A köprü diyot.jpg

Hocam zaten bu tip diyot kullandım 50 amp vardı elimde ama tek sargıdan girdim diğer ikisini de girirsem 30v olacak ve lm317 falan bozulurda 14.4 yerine yüksek voltaj uygularsa aküye patlar 😁 bu arada sadece aküyle değil araç ampulu vs girdim ve max 4 amp verebiliyor emniyet için varistör işe yaramaz mı acaba ? Mesela 18v bir yada iki adet varistör girsem çıkışa iş yapmaz mı ?

seron

Hocam yukarıdaki gibi bağlarsan 30V olmaz. Yaklaşıkeşit 15V oluyor. Bağlantının türünden dolayı yani. Bobinleri paralel bağlamış oluyorsunuz anladınız mı? Ondan sonrası size kalmış. Tristörlü devre sizi işinizi görür bence. Tek sıkıntı tristörler biraz pahalı geldi bana. 50A tristör işinizi görür ama fan olayını tekrar hatırlatıyorum. Bana kalsa ben seri bir lamba bağlayıp hallederim. O kutu çok güzel önünde panelmetre falan da var. Bence bir değerlendirin.

Vehbi54

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2021, 22:12:15Hocam yukarıdaki gibi bağlarsan 30V olmaz. Yaklaşıkeşit 15V oluyor. Bağlantının türünden dolayı yani. Bobinleri paralel bağlamış oluyorsunuz anladınız mı? Ondan sonrası size kalmış. Tristörlü devre sizi işinizi görür bence. Tek sıkıntı tristörler biraz pahalı geldi bana. 50A tristör işinizi görür ama fan olayını tekrar hatırlatıyorum. Bana kalsa ben seri bir lamba bağlayıp hallederim. O kutu çok güzel önünde panelmetre falan da var. Bence bir değerlendirin.

Çok pardon hocam şimdi dikkatli baktım da bağlantı şekli değişikmiş 😁 tristör ile nasıl yapacağımı bilemediğim için bu şeklide yaptım

seron

Vehbi54

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2021, 22:22:31SCRliOTOMATİKAKÜŞARJ.png

Zener: 15V-1W
50W Direnç: Bilmiyorum. :)
E e bu şekilde akımı neye göre sınırlayacak ve bu şekilde çok ısınmaz mı ?

seron

Hocam ısınır.
Tristörle nasıl bağlayacağım diye sorunca resmi verdim. Böyle bağlanır yukarıda Mustafa abinin verdiği devre bu.
Büyük akü şarj ediyorsan ısı mecbur açığa çıkacak ondan kaçış yok. Zaten sıkıntı da burada. Bu kadar ısı hassas devre elemanlarına zarar vereceği için, 10A değil, 35A köprü diyot seçtik. Transistörlü devre değil tristör gibi dayanıklı ve de akıllı bir parça seçtik. Transistörlü de olur tabi lafım transistörlü kötü olur değil.
Bir oto aküsü 60Ah.
Bu aküyü 10A'ya kadar akım ile şarj edebilirsin.
6A ise normal şarj akımıdır.
Bu şekilde yüksek bir akımın kontrolü, mesele akü şarj etmek olduğunda zordur. Niye? Çünkü yukarıda bahsetmiştim, adeta uçları kısadevre etmiş gibi olacaktır akü. Bu, devre elemanlarını çok zorlar. Lab tipi güç kaynağı yapıyor olsaydık tüm bunlar sorun olmayacaktı.
Dolayısıyla evet kabul ediyorum, bir çıkmazın içindeyiz. O yüzden iki yolunuz var:
1-Kaliteli başka bir devre bulacaksınız. (Elle akım kontrolü yapabilirsiniz)
2-Kolaya kaçmak isterseniz tristör kontrollü devre yapacaksınız. (Akım kontrolünü elle yapamazsınız)

Birinci madde çok fazla yöntem içerir. PWM kontrollüsünü bile yapabilirsiniz (ben bilmiyorum). Yani belli bir frekansta kare dalga ile şarj ettirirsiniz, böylelikle ısıyı teorik olarak yarı yarıya azaltırsınız. PWM'nin niteliğini değiştirerek akım kontrolü sağlanabilir. (frekansın)Doluluk oranını değiştirdikçe akım değişir. Gibi...

Vehbi54

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2021, 22:36:09Hocam ısınır.
Tristörle nasıl bağlayacağım diye sorunca resmi verdim. Böyle bağlanır yukarıda Mustafa abinin verdiği devre bu.
Büyük akü şarj ediyorsan ısı mecbur açığa çıkacak ondan kaçış yok. Zaten sıkıntı da burada. Bu kadar ısı hassas devre elemanlarına zarar vereceği için, 10A değil, 35A köprü diyot seçtik. Transistörlü devre değil tristör gibi dayanıklı ve de akıllı bir parça seçtik. Transistörlü de olur tabi lafım transistörlü kötü olur değil.
Bir oto aküsü 60Ah.
Bu aküyü 10A'ya kadar akım ile şarj edebilirsin.
6A ise normal şarj akımıdır.
Bu şekilde yüksek bir akımın kontrolü, mesele akü şarj etmek olduğunda zordur. Niye? Çünkü yukarıda bahsetmiştim, adeta uçları kısadevre etmiş gibi olacaktır akü. Bu, devre elemanlarını çok zorlar. Lab tipi güç kaynağı yapıyor olsaydık tüm bunlar sorun olmayacaktı.
Dolayısıyla evet kabul ediyorum, bir çıkmazın içindeyiz. O yüzden iki yolunuz var:
1-Kaliteli başka bir devre bulacaksınız. (Elle akım kontrolü yapabilirsiniz)
2-Kolaya kaçmak isterseniz tristör kontrollü devre yapacaksınız. (Akım kontrolünü elle yapamazsınız)

Birinci madde çok fazla yöntem içerir. PWM kontrollüsünü bile yapabilirsiniz (ben bilmiyorum). Yani belli bir frekansta kare dalga ile şarj ettirirsiniz, böylelikle ısıyı teorik olarak yarı yarıya azaltırsınız. PWM'nin niteliğini değiştirerek akım kontrolü sağlanabilir. (frekansın)Doluluk oranını değiştirdikçe akım değişir. Gibi...

Anladım hocam çok teşekkür ederim.

bugdaytanesi007

arkadaşlar kolay gelsin tüm arkadaşları bilgilendirmek isterim
akü şarj devrelerinde devre tasarımı yapılırken ve ya yaparken kullandıgınız zener diyotu 12 volt degil de 14 volt tercih edin
kolay gelsin her akünün üzerinde kullanım etiketi bulunmaktadır bunlara dikkat edelim

Özkan Öz

Hocam yukarıdaki devre resminde akünün + kutup başından bağlanmış olan sarı renkli 50W olacak şeklinde belirttiğiniz taş direnç kaç ohm dur? Bunun görevi nedir ve bu taş direnci kullanmazsak tam olarak nasıl sonuç verecektir? Ayrıca devrede 4700MF kondansatörün kullanılması neden sakıncalıdır? Ayrıca 1N400X diyot yerine 15V 1W zener diyot mu kullanmalıyız? Yani toplam 2  adet 15V 1W zener diyot mu kullanacağız? Böylesi daha mı iyidir? Benim kullandığım akü şarj cihazı sadece 1 adet köprü diyot ile çalışıyor. Üzerinde herhangi bir kondansatör bulunmuyor? Buna hiç olmazsa kondansatör takmalı mıyım? Takarsam voltajı ve akımı ne yönde etkiler ve bunun akü şarjına nasıl etkileri olur? Cevabınızı önemle bekliyorum. Saygılarımla.

seron

Özkan merhaba. Aynı şeyi iki yere birden yazmışsın blogda yanıt verdim aynısını buraya da yapıştırıyorum:

Alıntı YapMerhabalar.
Akünün +'sına seri bağlı o direnç, akım sınırlama direncidir ve ohm değeri akünün cinsine göre değişmektedir. Şuradaki excell hesaplayıcıyla değerini bulabilirsiniz: https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9519.0.html
Bu direncin görevi, aşırı akım akmasından dolayı trafonun ve akünün zarar görmesini engellemektir. Akü ve piller onda bir şarj akımıyla şarj edilmelidir. Bu direnç bunu sağlamaya yöneliktir. SCR'nin çalışma mantığı gereği devrede 4700uF kondansatör kullanılmaz. Bu devre, doğrultulmuş DC'deki dalgaları kırpmaktadır. Bu yüzden çıkış dalgasız olmamalıdır. 1N400X diyot yerine zener kullanmayacağız, zener diyotu ayrı kullanacağız. Devrede belirtilmiş. 1N400X diyodu devre şemasında D3 olarak belirtilmişken, Zener diyodu D4 olarak belirtilmiştir. İkisi farklıdır. İki adet zener kullanmayacağız bir adet kullanacağız. Köprü diyot çıkışına kondansatör bağlamayın, çıkış dalgalı olmalıdır. Zaten akümülatör ve pilleri darbeli akımla şarj etmek daha sağlıklıdır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın