Birisi yanlış ölçüyor, ama hangisi

Başlatan 07 Osman, 12 Ekim 2021, 21:51:37

07 Osman

Aşağıdaki resimlerden de görüldüğü üzere ampermetrelerden birisi yanlış ölçüyor. Çin işi olan diğerinin iki katı neredeyse. Yoksa şöyle mi demek lazım "kaliteli olan ucuz olanın yarısı değer gösteriyor"

Avometreyi  ayarlı güç kaynağımın çıkışında (amper ayarı maximumda)  yüke seri bağlayarak ölçüyorum, değerler bunlar.

Avometreyi başka kaliteli adaptörler (12volt 3,3Amper Hp thin client adaptörü) ile de her iki ampülde de deneme yaptım benzer akımlar ölçtüm.

Avometre ve ayarlı güç kaynağımın voltaj göstergeleri eşit, herhangi bir sapma yok. Ama amper kısmındaki ikisi arasındaki fark canımı sıktı.

Elinde benzer ampüller olan var mı, deneme yapabilirler mi ?  İnşallah çin işi olan ampermetre  bozuktur. :(

07 Osman

Gecekuşu forumunda şöyle bir mesaj buldum.

"Elektrikte temel kural:

P(güç(W))=U(voltaj) x I(akım)'dır.

yani formül
P=UxI
yani 12volt 21w'lık stop lambasının çektiği akım formülden I yani akımı çekersek  I=p/u olur
I=21/12
I=1.75 Amper."

Buradan bakarsak benim avometre sağlam gibi görünüyor. Bak buna sevindim işte.

TeknoFatih

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Ekim 2021, 22:05:34Gecekuşu forumunda şöyle bir mesaj buldum.

"Elektrikte temel kural:

P(güç(W))=U(voltaj) x I(akım)'dır.

yani formül
P=UxI
yani 12volt 21w'lık stop lambasının çektiği akım formülden I yani akımı çekersek  I=p/u olur
I=21/12
I=1.75 Amper."

Buradan bakarsak benim avometre sağlam gibi görünüyor. Bak buna sevindim işte.

birisi true rms olabilir yani daha doğrusu birisi görünür ölçerken diğeri gerçek ölçüyor. Muhtemelen avometre sağlam

07 Osman

Ölçü aletim true rms  zaten. Benim tahminim de  ayarlı güç kaynağının ampermetresi bozuk gibi sanki.

dede_salih

Bu sorun yeni mi başladı yoksa daha önce de benzer sapmalar fark ettiniz mi?

Aynı multimetreden (UT139C) bende kullanmaktayım. Normalde ekstra bir ücret karşılığında kalibre edilmiş olarak satın almak mümkün ancak ben aldığım günden beri kalibre etme ihtiyacı duymadım.
Yapmış olduğunuz güç hesabını bende uyguladım. Cihazımın değerleri iyi olduğu için şuan onun sonuçlarını baz alıyorum.

Akım ve voltaj göstergeli modüllerin fiyatlarının düşük olması ve çokça satın alınmasından dolayı bu kalibre işlemi zorunlu hale gelebiliyor. Birçok insan bu konudan şikayet ediyor. "Neden ayarlı gelmiyor?" yada "Neden değerler arasında bu kadar sapma var?" diye.

İlk soruyu sormanın nedeni aslında bu konu. Eğer ki montajdan önce de sapma vardıysa muhtemelen kalibre eksikliğindendir. Yok eğer yeni başladıysa, modül üzerinde birtakım elemanlar değer kaybetmiş yada arızalanmış olabilir.

Aşağıya bendeki cihazların kalibre potlarını gösteren bir resim ekliyorum. Bir bakmanızda fayda var.

dede_salih

Alıntı Yapbirisi true rms olabilir yani daha doğrusu birisi görünür ölçerken diğeri gerçek ölçüyor. Muhtemelen avometre sağlam

TrueRMS bildiğim kadarıyla alternatif gerilim ile alakalı bir özellik. Sinyalin dalga şeklinden bağımsız olarak anlık hesaplanıp gösterilmesi.
AC gerilimlerde sapma olsaydı belki bu olabilir derdim ancak akım ölçümünde sapma olması beni bu sebepten uzaklaştırıyor.

07 Osman

Alıntı yapılan: dede_salih - 12 Ekim 2021, 23:07:13Bu sorun yeni mi başladı yoksa daha önce de benzer sapmalar fark ettiniz mi?

Aynı multimetreden (UT139C) bende kullanmaktayım. Normalde ekstra bir ücret karşılığında kalibre edilmiş olarak satın almak mümkün ancak ben aldığım günden beri kalibre etme ihtiyacı duymadım.
Yapmış olduğunuz güç hesabını bende uyguladım. Cihazımın değerleri iyi olduğu için şuan onun sonuçlarını baz alıyorum.

Akım ve voltaj göstergeli modüllerin fiyatlarının düşük olması ve çokça satın alınmasından dolayı bu kalibre işlemi zorunlu hale gelebiliyor. Birçok insan bu konudan şikayet ediyor. "Neden ayarlı gelmiyor?" yada "Neden değerler arasında bu kadar sapma var?" diye.

İlk soruyu sormanın nedeni aslında bu konu. Eğer ki montajdan önce de sapma vardıysa muhtemelen kalibre eksikliğindendir. Yok eğer yeni başladıysa, modül üzerinde birtakım elemanlar değer kaybetmiş yada arızalanmış olabilir.

Aşağıya bendeki cihazların kalibre potlarını gösteren bir resim ekliyorum. Bir bakmanızda fayda var.

Tam emin değilim ama, sanki ayarlı güç kaynağını ilk yaptığım zamanlarda  ölçü aleti ile benzer değerler gösteriyordu. Kaldı ki ayarlı güç kaynağını yaptığımdan bu tarafa  bir kaç kez ancak kullandım. Ayrıca hiç zorlamayıp  basit bir kaç devre denemesinde kullandım. Dediğiniz potları kontrol edeceğim, teşekkür ederim.

07 Osman

Ayar potunu kurcaladım biraz, tam olmasa da yakın değerlere getirmeyi başardım. 

Örneğin aavometre 1,50 amperi gösterirken, diğeri 1,38 - 1,40 civarı gösteriyor. Yeterli olduğunu düşünerek daha fazla kurcalamadım.

seron

V_ADJ'yi değil de I_ADJ'yi kurcalayaydın abi.
Birden fazla ölçüm aleti aynı değeri gösteriyorsa daha fazla kurcalamalısın bence.

07 Osman

Alıntı yapılan: seron - 13 Ekim 2021, 21:30:37V_ADJ'yi değil de I_ADJ'yi kurcalayaydın abi.
Birden fazla ölçüm aleti aynı değeri gösteriyorsa daha fazla kurcalamalısın bence.

Tabiiki sadece I ADJ yi kurcaladım.  Çünkü volt ölçümünde sıkıntı yok.  Ayrıca ölçümlerimi birden fazla ölçü aleti ile değil de, aynı iki ölçü aleti ile 3 farklı yük ile yaptım  @seron   Hani dedim, elinde aynı yükleri olan arkadaşlar ölçüm yaparlarsa karşılaştırabileyim diye.

seron

İkisini de işaretlemişin ondan dedim :D
Keşke elinde ayrı marka ya da model iki alet olsaydı. Sonuçlar tutarlı olduğunda ayarlar bırakırdın.
E şimdi hala ufak da olsa hata var. Ben 250mA akım çektireceğim zaman ne yapacağım? Hassas ölçmüyor? Demi?

Atmasyon
3,42 AMPER ölçüyor.
Sondaki 2 önemli olmayabiliyor (senin amacın belirliyor)
Ama ortadaki 4 yanlış ölçülüyorsa hassasiyet ayarı ister.
3'ü de yanlış gösteriyorsa o ampermetreyi çöpe at ;D Şaka şaka.

07 Osman

Şunu anladım, suç bende. Bildiğiniz üzere https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,9044.0.html   bu linkteki mesajımda  ayarlı güç kaynağı yapmıştım, şu denemeleri yaptığım güç kaynağını. #44 numaralı mesajımda bir baktım ki benim denemelerimde 11 kusur amperlere çıkmışım. Ama benim göstergedeki ampermetrenin ölçüm aralığı 0-10 Amper.  Burada ampermetreye zarar vermiş olma ihtimalim yüksek diye düşünüyorum.

Alıntı yapılan: seron - 13 Ekim 2021, 23:45:57İkisini de işaretlemişin ondan dedim :D
Keşke elinde ayrı marka ya da model iki alet olsaydı. Sonuçlar tutarlı olduğunda ayarlar bırakırdın.
E şimdi hala ufak da olsa hata var. Ben 250mA akım çektireceğim zaman ne yapacağım? Hassas ölçmüyor? Demi?

Atmasyon
3,42 AMPER ölçüyor.
Sondaki 2 önemli olmayabiliyor (senin amacın belirliyor)
Ama ortadaki 4 yanlış ölçülüyorsa hassasiyet ayarı ister.
3'ü de yanlış gösteriyorsa o ampermetreyi çöpe at ;D Şaka şaka.

Çok hassas ölçümlerde Multimetre ile teyit ederim gerekirse. Yada müsait bir zamanda yenisini alırım. Şu 0-30Amper ölçüm aralığı olanlardan.

mustafaaxu

hocam bence aletin prop larından kaynaklanıyordur ince probdan geçen akım az olur kalın telli propdan çok akar
beninim çalışmalarımda bu farkı gördüm
birde akımı ölçerken iki aleti seri mi bağlıyorsunuz
seri ise iki alette aynı değeri görmek için Adaptörden yüke kadar her şeyin aynı olması gerekir
bende bu ut70 birkaçdene önce 250 tl aldım buda aeri amp ölçümünde hata veriyor
yani kendinize göre bir doğruyu bulmanız lazım kolay gelsin

07 Osman

Ölçü aleti, akım formülü sonucu çıkan, yani kağıt üzerindeki değere yakın değerler veriyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi problem bence ayarlı güç kaynağındaki panel tip ampermetrede.

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın