otomatik kapı proje yardım

Başlatan knksvn, 19 Eylül 2010, 23:56:35

knksvn

arkadaşlar proje şöyle kapı yukarı aşağı hareket ederek çalışıyor tek motor var ve bu motor iki ayrı çıkışla kontrol edilecek
girişler 3 adet buton (aşağı start, yukarı start, stop butonu) ve emniyet sensörü sistemin çalışması ise şu şekilde yukarı starta basılınca kapı yukarı hareket edecek kapıyı durduracak herhangi bir sensör yok kapı zamanla duracak yani örneğin
5 sn çalışacak ve duracak kapı açıkken tekrar yukarı start a basılırsa hiçbir hareket olmayacak kapı açıkken aşağı starta basılırsa kapı aşağı inecek ve yine zamanla çalışacak kapı kapalı iken aşağı stara tekrar basılırsa hiçbir  işlem yapmayacak kapı açıkken 10 sn zamanlayıcı devreye girecek ve 10 sn sonra kapı otomatik kapanacak ve yine zamanla aşağıya inecek kapı açıkken emniyet sensörü görürse 10 sn başa dönecek kapı kapanırken emniyet senserü görürse kapı duracak ve indiği kadar (yani indiği saniye kadar) yukarı çıkacak stop butonuna basılırsa kapı olduğu yerde kalacak... ben işin içinden çıkamadım itiraf etmek gerekirse benim bilgim yetmedi ilgilenecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum...

hg000

subram

bu devreyi zamanlama kullananarak yapmak pek mantıklı gelmiyor bana. Olaki kapı bi şekilde sıkıştı! zamanlama sistemi çabuk  çöker. size iki önerim olacak;
1)kapının alt ve üst kısmına küçük mekanik anahtarlardan koyun, kapı açılınca üstkısımdaki anahtarı tetikler ve sizde motorun enerjisini kesersiniz. aynı şekilde kapı kapanacağı zaman alt taraftaki anahtar tetiklenir ve kapının kapandığı anlaşılır ve enerji kesilir.

2)diğer bir yöntem araçların camlarında kullanılan yöntem. bu yintemin temel prensibi; motorun çektiği akımı ölçmek. kapı kapandığında/açıldığında motora enerji vermeye devam ederseniz motorun çektiği akım artacaktır.  yapabilirseniz bunu öneririm!

knksvn

arkadaşlar motor frenli asenkron motor 380V AC ile çalışıyor ama ben bu motoru kontaktör ve röle ile kontrol edecem...
ben zaten altta ve üstte sensörlü olan bi kapı yaptım PLC ile ve çalışıyor ama sensörler çok sık arıza yapıyor ve sensör arızalanınca diğer parçalarada zarar veriyor bunu önlemek için sensörsüz bir şeyler yapmaya  çalışıyorum ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler

subram

Alıntı yapılan: knksvn - 21 Eylül 2010, 22:35:48arkadaşlar motor frenli asenkron motor 380V AC ile çalışıyor ama ben bu motoru kontaktör ve röle ile kontrol edecem...
ben zaten altta ve üstte sensörlü olan bi kapı yaptım PLC ile ve çalışıyor ama sensörler çok sık arıza yapıyor ve sensör arızalanınca diğer parçalarada zarar veriyor bunu önlemek için sensörsüz bir şeyler yapmaya  çalışıyorum ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler

ben bahsettiğim sensör değil anahtar (sınır anahtarı diyebiliriz). mekanik bir yapısı var. öyle kolay kolay boulacak bir parça değil. Röle mantığı ile aynı ama kontaklar enerji ile değil mekanik hareket ile konum değiştiriyor. .

hg000

Ekteki dosyayı açıp  proteus ile çalıştır bir bak.

knksvn

dostum ALLAH razı olsun çalışyor ancak bir sorun var kapı aşağı inerken emniyet sensörünü görünce kapı beklemede kalıyor yani yukarı  çıkması gerek bide mümkünse basic açılımını verebilir misin kendimi geliştirmek istiyorum yardımcı olursan çok sevinirim tekrar ALLAH razı olsun

knksvn

birde bekleme süresi ile kapı iniş süresini birbirinden ayrı yapmamız mümkün  mü_?

hg000

Sendende Allah razı olsun.

Evet süreleri ayrı ayrı yapmak mümkün.

Ben mplab-ıde assambler ile yazıyorum ve bu başka bir devrenin programı üzerinde değişiklik yaparak yazdım.
Yani senin anlayacağın karma karışık.Bi arada nedeyse vazgeçecektim.

Motor aşağı çalışırken sensör algılarsa olduğu yerde kalmıyor ama kısa sürede sorun var.
ona bir bakacağım.

hg000

Şimdi bir bak.

Bu devre çalışrken iki sorun çıkabilir.
1- elektirik kesintisi
pil kullanmak ve ğirişlerden biri ile elektrik kontrolu

2- kapı aşağı inerken sensör algılamasındaki zaman hesabında.
denedikden sonra bakmak gerek.
ama bu sisteme bir baş veya son kontrolu eklense iyi olur,daha garanti çalışır.

knksvn

dostum çok teşşekür ederim zaman ayırdın çalışıyor galiba uygulamaya dökünce anlarım nerdesin ne iş yapıyorsun bilmiyorum ama benim msn yi vereyim belki tekrar görüşürüz tekrar ALLAH razı olsun

aliknksvn@windowslive.com

hg000

Sağol sendende Allah razı olsun.deneme sonucunuda bildir.
Ben msn yi bir yeğenimle görüşmek için kullanıyorum denk gelirsek görüşürüz.
Kolaygelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın