Best basic hat trafolu 250 watt amfinin hoparlor baglantisi

Başlatan Öğretmen27, 04 Ekim 2021, 10:02:52

Öğretmen27

Arkadaşlar merhaba. Başlıkta belirttiğim ve eklerde sundugum amfimiz 100 v çıkışlı hat trafolu bir amfi. 4 katlı okulda her katta 2 adet toplamda 8 adet 6 watt 16 ohm trafolu hoparlör var. Burada sorun yok bunlar paralel bağlı ve 100 v amfi çıkışına bağlı.
Değerli ustalarım bahçedeki 2 adet horn hoparlörümüz çalışmıyordu açtım bobinleri yanmış muhtemel 100 v hattına bağlanmış.
Şimdi sorun şu: Bahçedeki horn hoparlörün içindeki mabranlar uygun fiyata satılıyor. Alıp değiştirebilirim. Bu 2 adet horn hoparlörü bobinlerini değiştirdikten sonra amfinin 4 ohm çıkışına bağlamayı düşünüyorum. 100 watt 16 ohm. Paralel bağlannırsa 200 watt 8 ohm eder zaten 100 v çıkışına da bağlı hoparlörler de var bir sorun olacağını düşünmüyorum..
Sizce fikrim nasıl doğru mu? Yanlışsa düzeltirseniz sevinirim...
Veya bu amfiye katlardaki trafolu hoprlörler birlikte bahçedeki horn hoparlörlerinde mi trafolu olup 100 v çıkışına bağlı olması gerekiyor? Nöyle olursa horn trafolu hoparlörler çok pahalı okulumuzun maddiyatı için sıkıntılı...

asma

Merhaba
Horn hoparlörlerin membranını değişmek kolaydır. Her halukarda değiştirmelisiniz.
Ben lehimleyip kapağı kapattığımda düşük ses verip vidaları yavaş yavaş sıkardım. Ses azalır ya da kesilirse sürtüyordur. biraz hareket ettirip bobini tam ortalayıp sıkardım.
Yüksek güçte fark edilmez , kısa sürede ısınıp yanar.

İki yoldan biri mevcut hornlar için hat trafosu alıp arka kapağın içine monte ederek 0-100V hattına uygun hale getirmek olmalı.
Örneğin Sammi ünit için membranı iyi kalite çakmasıyla değiştirirdik. Hatta 60 veya 100W olması fark etmiyordu. O hoparlörlere 20W - 30W güç verdiğinizde yeterli oluyor.
Siz de hat trafosu alırken (iki hoparlör yakın ise tek trafo yeter) her birine 35-60 veya 90W gibi değerlerde trafo ilave ederseniz yeterli gelir. Uzun süre kullanırsınız yakmadan.  ;)

Diğer yol ise 4 ohm çıkışına , hoparlörleri 8 ohm yaparak bağlamak.
Aslında kağıt üzerinde sorun yok.
Olası problemler:
Mesafe arttıkça kablo kayıpları artar. Anlık kısa devrelere karşı alıngan olurlar. Toplam gücü yönlendirme şansınız olmaz. Gücün muhtemelen yarısı bu iki horn a ulaşır. Diğerlerinin gücü düşer. Tabii bu diyebilmek için amfi içini görmek gerekir. Bazen büyük çıkış trafosunda hem 0-100 çıkışı hem de 0-4-8 çıkışı vardır. Bu şekilde ise biraz daha makul olur. Bazen amfi çıkış dışarı direk verilmiş olur. Tabii bu çıkışa bağlı empedans trafosunun 0-100 çıkışı da bulunur. Bu uygun olmayan ne varsa bulabileceğiniz yöntem olur.

Deneyebilirsiniz ancak benim önerim 100V hattına dahil etmenizdir.
İki hoparlör yakın ise 150TL 90W hat trafosu ile 2 adet horn sürülür. Ortalama 50TL den her bir horn çalışır hale getirilir.

Kolay gelsin.

Öğretmen27

Degerli asma ustam tesekkurler.
8 ohm oldugunda amfi gucu yariya duser dediginiz gibi.
Amfinin iceriden resmini atayim.
Uygulayacagim yontem katlardaki trafolu hoparlorleri 100 v cikisina , disaridaki 2 qdet horn hoparloru 4 ohm cikisina baglamak.
Amfinin iceriden fotosu atiyorum. Bir usta hem 100v hem de 4 ohm kullanabilmek icin amfide 2 tane kart olmasi gerekiyor dedi. Sizin fikriniz nedir?

asma

Merhaba
Ses gücünün düşmesi dert değil.
Bina içi 8 hoparlörden bir tane si kısa devre olursa , yanarsa , açık devre olursa ne olur.
Bundan ses gelmiyor dersiniz bakıp ölçersiniz  , değiştirirsiniz ve düzelir. Bu arada diğerleri çalışmaya devam eder , amfi bu durumdan etkilenmez.
Transformatör bağlantısına bakınız. Kırmızı ve Siyah kablolar amfiden çıkıp trafoya ve 4 ohm çıkış terminaline bağlı. (koruyucu bir devre , düzenek yok)
Siyah kablo (gnd) şase ucu olduğundan 100V çıkışına köprülenmiş. Diğer siyah ise canlı uç olarak bağlanmış.
Eğer bildiğimiz trafo gibi giriş ve çıkışları olsaydı. 100V çıkışından başka 4 ohm ve/veya 8 ohm çıkışı olsaydı. İki ayrı çıkışı varmış gibi kullanabilirdik.
Bu haliyle dış hoparlörleri amfi çıkışına bağlarsanız başınız ağrır. En ufak hatada amfi zarar görür , sistem çalışmaz.
1) Sigorta atar. Değiştirince düzelir. Kısa süre sistem çalışmaz.
2) Sigorta atana kadar amfi zarar görür , tamiri daha fazla zaman ve parayla olur. Daha uzun süre sistem çalışmaz.

Usta haklı sayılır. Amfi çıkışı iki farklı kart ile olsa , trafo çıkışı iki farklı sargıyla olsa bu sıkıntılar olmaz. Bozulan çalışmaz , sağlam olan çalışmaya devam eder.

Denemek istiyorsanız en ucuz kısa devre koruması cam sigortadır. Ama ben seri kondansatör kullanmanızı tavsiye ederim. İki kondansatör + kutupları birbirine gelecek şekilde seri bağlanır. Eksi kutupları hatta seri girersiniz.
Nereye bağlanır?  trafodan çıkışa giden kırmızı kabloyu ayırıp araya girebilirsiniz.
Değeri ne olmalı? Amfi kartındaki besleme kondansatörlerini örnek alabilirsiniz. 4700uF/63V  gibi
Trafonun üzerine sıcak silikonla tutturabilirsiniz. Araya yalıtkan malzeme vs. olabilir.

Benim önerim çok masraflı değildi , neden istemediniz bilmiyorum.
İki horn hoparlör birbirine yakınsa tek trafo , uzak ise iki küçük trafo iş görür.
Hepsi 100V çıkışından beslenir. İstenirse basit anahtar ekleyerek iç/dış ayrımı yapılır.

Kolay gelsin.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: asma - 08 Ekim 2021, 03:57:21Merhaba
Ses gücünün düşmesi dert değil.
Bina içi 8 hoparlörden bir tane si kısa devre olursa , yanarsa , açık devre olursa ne olur.
Bundan ses gelmiyor dersiniz bakıp ölçersiniz  , değiştirirsiniz ve düzelir. Bu arada diğerleri çalışmaya devam eder , amfi bu durumdan etkilenmez.
Transformatör bağlantısına bakınız. Kırmızı ve Siyah kablolar amfiden çıkıp trafoya ve 4 ohm çıkış terminaline bağlı. (koruyucu bir devre , düzenek yok)
Siyah kablo (gnd) şase ucu olduğundan 100V çıkışına köprülenmiş. Diğer siyah ise canlı uç olarak bağlanmış.
Eğer bildiğimiz trafo gibi giriş ve çıkışları olsaydı. 100V çıkışından başka 4 ohm ve/veya 8 ohm çıkışı olsaydı. İki ayrı çıkışı varmış gibi kullanabilirdik.
Bu haliyle dış hoparlörleri amfi çıkışına bağlarsanız başınız ağrır. En ufak hatada amfi zarar görür , sistem çalışmaz.
1) Sigorta atar. Değiştirince düzelir. Kısa süre sistem çalışmaz.
2) Sigorta atana kadar amfi zarar görür , tamiri daha fazla zaman ve parayla olur. Daha uzun süre sistem çalışmaz.

Usta haklı sayılır. Amfi çıkışı iki farklı kart ile olsa , trafo çıkışı iki farklı sargıyla olsa bu sıkıntılar olmaz. Bozulan çalışmaz , sağlam olan çalışmaya devam eder.

Denemek istiyorsanız en ucuz kısa devre koruması cam sigortadır. Ama ben seri kondansatör kullanmanızı tavsiye ederim. İki kondansatör + kutupları birbirine gelecek şekilde seri bağlanır. Eksi kutupları hatta seri girersiniz.
Nereye bağlanır?  trafodan çıkışa giden kırmızı kabloyu ayırıp araya girebilirsiniz.
Değeri ne olmalı? Amfi kartındaki besleme kondansatörlerini örnek alabilirsiniz. 4700uF/63V  gibi
Trafonun üzerine sıcak silikonla tutturabilirsiniz. Araya yalıtkan malzeme vs. olabilir.

Benim önerim çok masraflı değildi , neden istemediniz bilmiyorum.
İki horn hoparlör birbirine yakınsa tek trafo , uzak ise iki küçük trafo iş görür.
Hepsi 100V çıkışından beslenir. İstenirse basit anahtar ekleyerek iç/dış ayrımı yapılır.

Kolay gelsin.
Ustam çok iyi anlatmışsın tebrik ediyorum. Çok teşekkür ederim. Dediğini yapalım ustam.
Dışarıya 2 adet horn hoparlör alalım 100 er watt 2 adet paralel bağlı 200 watt eder. Katlardakiler de trafolu 8 adet her biri 6 watt  paralel bağlamada ortalama 50 watt eder. Anfi gücüne de eşit olmuş olur(250 watt)
Hoparlörler birbirlerine yakın 90 watt mı alalım ustam? Link atarsan sevinirim ustam..

Öğretmen27

Asma ustam amfi için trafo ayarladık. Elimizde fazladan 2 adet horn hoparlör trafosuz(100 watt 16 ohm) var. Amfimiz trafolu oldugu için horn hoparlöre trafo takmamız lazım. Konferans salonunda bazı hoparlörler bozuk ve bunlar trafolu. Trafonun resmini aşağıya koydum.Bu trafoyu 100 watt 16 ohm hoparlöre bağlamak istiyorum. Bağlantısı anladığım kadarıyla 0 ve 60 watt olmalı  sağdan siyah ile mavi?

asma

Hocam biraz deneme yanılma yapmanız gerekecek.
Bu tip bağlantı ses ayarı için yapılmış olabilir.
Siz 100V girişini 2K/7,5W ile başlayıp 60W a kadar çıkartabilirsiniz (komitatörü sökmeden). Hoparlöre bağlanacak uçlar sanırım belli.
Trafo ebatlarına göre 60W  vermez gibi gözüküyor ama 100V hattına bağlı trafo , az ses vermekten başka etki yapmaz.
Yani zarar vereceğini düşünmüyorum. Deneyebilirsiniz.

Sistem çok tanıdık gelmedi. Eskiden camilerde , otellerde bu tip ayarlı hoparlörlere pek rastlamadım. Tecrübem yok.

Kolay gelsin.

Öğretmen27

Ustam oncellikle tesekkur ederim yardimlarin sayesinde bu sorunu cozduk.
Bir sorunumuz daha var. Konferenas salonunda 300 watt amfi var trafosuz( 200 watt tragosuz amfide var alternatif olarak)
4 adet en son resmini attigim kademe ayarli hoparlor var. 60 watt 8 ohm trafo ayarli.
Bu hoparlorden bir tanesi yanik.
Ben amfinin sesini 3.kademe getirdim(10 kademe var) hoparlor 3 tanesi  paralel baglaninca 180 watt ediyor. Empedans olarak 3 ohma yakin ediyor. Amfi 4 ohm.
Ses kisik oldugu icin watt olarak sorun olmaz hoparlorler yanmaz ama amfinin 4 ohm empedansi var 3 hoparlor 8 ohm paralel baglanirsa 3 ohma yakin eder. 3. Ses kademe amfi icin 3 ohm empedans sorun olmaz diyebilir miyiz ? Nihayetinde hoparlor empedansi amfikinden dusuk oluyor.

asma

Hocam İnşallah  uzaktan yanlış yönlendirme yapmayız , siz de başınıza iş almazsınız. Baya bu işe girdiniz.
Ya profesyonelleşeceksiniz ya da şansınız yaver gidiyor ve çekirge gibi sıçrıyorsunuz.

Düşünceniz doğru 300W amfi ile sesini fazla açmadan toplam gücü 180W olan 3 adet 8 ohm hoparlörü paralel bağlayıp kullanabilirsiniz.
1) Kademeli hoparlörleriniz 8 ohm a ayarlı olmalı.
2) Ses gücü kulağınız ve tecrübenizle sınırlandırılacak. Ses seviyesi 3 olmuş 5 olmuş önemli değil. Konferansta mikrofondan gelen ses düşük ise açarsınız. Diğer konuşmacı bağırarak konuşmaya başlar. Kısa sürede müdahale ister. Ses ayar düğmesi watt ayarı yapmaz , etki eder.
3) Üzerinde 300W/200W gibi yazılardan çok kendi hislerinize güvenin. 200W olan diğer amfi daha iyi sonuç verebilir. İşin doğrusu ölçüm ve gözlem ile karar verilir. Aynı ürünün kutu değişikliği ile bir kademe daha güçlü etiketlendiğini gördüm.
4) Amfi çıkışına düşük empedanslı hoparlör bağlayabilirsiniz. Bu amfi içinde kayıplara neden olur. (yani ısınır) Tam güçte kullanmadığınız sürece sorun olmaz.

Kolay gelsin.

Öğretmen27

Tesekkur ederim ustam. Oncelikle elektronikle uzun zamandir ugrasiyorum mudur yardimcisiyim. Boyle forumlar sayesinde yani sizin gibi degerli ustalar sayesinde bir seviyeye geldik. Cok tesekkur ederim. Mikrofonla pek isimiz olmuyor akilli tahtaya bagli olan bu ses sistemiyle cizgi film izleniyor etkinlikler yapiliyor..
Hoparlor ve hat trafo fiyatlari cok yuksek hocam.
Biraz kendimizi toparlayalim bu amfiye de hat trafosu alir diger hoparloru yapar ve 100 v cikisini kullaniriz.
Ogretmenler bizden memnun biz de sizden cok memnunuz ustam.
Allah razi olsun...

Öğretmen27

Merhaba ustam. Isi biraz daha risksiz hale getirelim. Bizim 4 adet kademe ayarli hoparlorumuz vardi. Biri yanikti. Uzerinde max 400 watt yaziyor.(1.foto) Yerine 300 watt 20 cm almayi dusunuyorum.(2.foto)   4.fotodaki 2adet her biri 880 watlik 2adet hoparlor. 2.fotonun yerine alternatif olabilir parasi biraz fazla. Bir de 250 watt 100v trafo alalim. Hoparlorun 4 nu aktif getirip hat trafosundan besleyelim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın