DC-DC Step Up Entegresi Önerebilir misiniz?

Başlatan seron, 06 Eylül 2021, 12:36:18

seron

Deneysel amaçlı ve kullanıma yönelik olmayan, öğrenme amaçlı devreler çizmek istiyorum. Bu devrelerde kullanmak üzere basit, ucuz, kolay bulunabilen hangi entegreyi önerirdiniz? Amaç 3v to 12V gibi falan hazır modüller oluyor ya, onların çakmasını yapabilmek. Bu bir.

İkincisi örneğin 555 ile neden DC-DC converter yapılamıyor? Step up entegrelerini 555 gibi multivibratörlerden ayıran fark nedir? Bununla ilgili araştırmalarımda başarısız oldum. Uygun kaynalk ya yok ya da ben bulamıyorum. Anlamamı sağlayacak şekilde açıklayabilir misiniz? Bilimsel olmak zorunda değil koca karı ilacı mantığıyla anlatım yapsanız da olur.

Benim şahsi incelemelerimde frekans üstünlüğü ve stabilliği dışında pek bir fark yok görünüyor. 555'de de duty ve cycle oranını ayarlayabiliyorsunuz, diğerinde de.

Olay ne yani?

Teşekkürler.

mustafaaxu

seron kardeş UC 3843 çok basit yapısı var 10 20 amper çıkış veren uygulamaları var görsellerde arat çok şema var
birkaç test yapacağım deney setinde deneyerek oluşan bilgileri sonra aktarırım
kolay gelsin uc3843 hem step up hemde step down olarak çok kullanılan bir enteğre 8 bacaklı 555 ten çok daha mükemmel
piyasadaki modüllerde de bu enteğre çogunlukla kullanılmış
kolay gelsin

seron

Mustafa abi teşekkür ederim. Ben de bir iki tane buldum. Ama tereddütteyim çünkü bazı firmalar bir ürün çıkarıp (entegre) 3 yıl sonra üretimi durduruyor ya da ben perkende satmayı bıraktım sadece büyük firmalara satıcam diye sukoyveriyormuş. Amatör ve converter devrelerini anlamaya çalışan bir hobistin öğrenmesini kolaylaştıracak basit devrelere bakıyordum.

İkinci sorumda yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Olay ürettikleri dalga şeklinden mi acaba? diye merak ediyorum açıkçası. Hani bilmediğim birşey var ki herkes bu iş için özel üretilen entegre kullanıyor o bilmediğim nedir...

* * *

Tavsiye ettiğin entegrenin örnek uygulamalarına baktım çok yönlü kullanılabilen bir entegre. Ancak benim yapacağım "mini modüller" için uygun değil. En basit uygulama şekli bile fazla devre şeması içeriyor.

Peki şunlar nasıldır çok mu dandik?
https://www.richtek.com/Home/Products/Switching%20Regulators/DC_DC%20StepUp%20Convertor/RT9261RT9261A?ForceDevice=1&devicename=richtekweb&sc_lang=en
https://www.torexsemi.com/products/step-up-dcdc-converters/series/?name=xc9111
https://www.torexsemi.com/products/step-up-dcdc-converters/series/?name=xc6371

mustafaaxu

şunu bilmem lazım ona göre alternetif üreteyim
burada kullanmak istediğin
voltajın mın max değeri:
akım değeri :
nedir
devreyi nerede kullanacan:
ona göre araştıralım kardeşim
linklerde baktım sanki 100 ma gibi akımlar istenmiş
sen 10 ma 100 1000 5000 10,000 ma hangisi
volt 2,5v 300v olabilir
kolay gelsın

seron

Haaa şimdi anladım.
İstenen voltaj atıyorum 0-30V
Akım max. 1A.
Yani piyasadaki hazır modül olarak satılan ürünlerin teknolojisini merak ediyorum. Hatta verdiğin entegrenin iç şemasına dahi bakıyorum merak edip.

mustafaaxu

Seron kardeş step up larda ve step down larda hazır enteğreler kontrol edecekleri voltaj ve giriş sınırı vardır enteğreyi  secerken bunu göz önüne almak lazım mesela 30v çıkış kontrolu yapan bir İC sana 35v çıkış  lazımsa işine yaramaz yada giriş voltajı 30v olan bir İC sen 40 volt giremessin

step up ve step down larda düşük akımlarda  10ma  ---  500 ma kadar devre tek başına bir bobin bir diyot la işi götürüyorsun
ama iş 5 AMP 10 AMP çıkış oldumu malzeme anında 3 -- 5 katına çıkıyor mosfet 20A diyot  çaplı bobin kalın tel 1,2mm
anında devre değişiyor
benim denememde uc3843 ile yapılmış ırfz44 mbr2030 diyotlu step up tan 2,5A cekiyorum

motor süreceksen çıkışa mutlaka  amperli roledeki gibi diyot koy yoksa mbr hızlı dıyot yanıyor

karışık gibi gelsede koly yapılabilir giriş voltajını pc atx450w power supply den verdim 12v
çıkışıda 30v aldım 2A hiç ısınma olmadı
kolay gelsin

seron

Çok sağol abi teşekkürler.
Ben evvela bir tane lion/lipo pil ile 3m kadar ucuz şerit led yakabilir miyim diye biraz bakayım. Senin entegre iyiymiş.

mustafaaxu

hocam o kolay tek transistörle bile yaparsın voltaz kontrolündede ledlerin kendisi zener gibi davranıyor çıkış voltajı yükselmiyor
lm 2576 adj incele pahalı demezsen işini fazlası ile görür görür
kolay gelsin

seron

:D
Hocam yanlış anladın ben ihtiyaç için istemiyorum.
Bu meretler nasıl çalışır? Biraz alıştırma yapmak istiyordum ondan.
555 ile diğer entegrelerin farkını soruyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2021, 16:30:06:D
Hocam yanlış anladın ben ihtiyaç için istemiyorum.
Bu meretler nasıl çalışır? Biraz alıştırma yapmak istiyordum ondan.
555 ile diğer entegrelerin farkını soruyorum.

@seron hocam 555 ile LM2596, LM3524 vs entegrelerin farkı hakkında kısadan bilgi vereyim. regülatörlerde, converter'larda kullanılan bu osilatör entegrelerinde feedback fonksiyonu bulunur. geri bildirim feed back ucu çıkışın durumunu kontrol ederek sabit kalmasını sağlar. LM317 için bunu konuşursak, out ucundan 240 ohm ile bilgi alıp ona göre gerilimi sabit bırakıyor. LM3524,3525 entegreleri de aynı. mesela 3524 entegresi 1 nolu uçtan feed bck alıp çıkıştaki osilatörü durdurup açarak gerilimin her zaman aynı kalmasını sağlar. lm2596 gibi entegrelerin farkı ise her bağlantısı içeriden yapılmış hazır. güç mosfet transistörü de dahil. yani 555 ile osilatör ypar, 555 entegresinin 4 nlu ayağına pull up yapar - çıkıştan geri bildirim alır uygun bir pot ile bağlarsan ve buna bir tane de IRFZ44 takar çıkış alırsan LM2596 dc-dc converter yapmış olursun. 4 numara pull up iken frekans çıkar.  4nolu ayaktaki - gerilim artınca 555 susar. sen bu susma noktasını ayarlarsan çıkış gerilimi sabitlersin. 555'i 4 nolu ayak  ile bu şekil kontrol etmeyi denemedim ama bir ldr veya pır sensör bağlayarak 4 numaralı uçtan kontrol edebiliyoruz. dolayısı ile çalışır diye düşünüyorum.
selamlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın