Basit preamfi devresi

Başlatan bahtiyar, 19 Eylül 2010, 10:36:10

bahtiyar

Preamfi devresinde bir tane 2sd30 transistör kullanılıyor beslemesi12v 18v arası + girişindeki 680ohm direnci değeri 220ohm ile değiştirirseniz 9 volt pillede devre çalışır ;)

veni...vidi...vici..bici...

mercury

Paylaşım için sağolun ama çözemediğim birşeyi sormak istiyorum.Bu devrede R2 direncinin görevi nedir?

asma

İlginç geldi bu soru  ;)
Yada basit görünen cevabı...
Aslında ideal polarma diye bilinen yapının beyz polarma dirençlerinden biridir.
Beyz polarması (beyz akımı) thevenin teoremiyle hesaplanır. Besleme voltjından fazla etkilenmez. R1/R2 yaklaşık 10 olarak seçilir.
Hesaplamaya başlayınca 4k7 değerinin yanlış seçildiği anlaşılır:
Devre A sınıfı ve yüksek giriş empedansına sahip olmalıyken (AF pre-amp. için) Bu değerlerle mümkün değil. Yani uygulamada bu devreden düzgün sonuç alamazsınız.  ;)

Kolay gelsin.

mercury

@asma hocam teşekkür ederim :)
Ben elektronik eğitimi almadım ama boş vaktimde elektronik ile ilgilenmeyi seviyorum.Geçenlerde bende buna benzer bişey yapmıştım ama beyz-emitter arasına direnç koymadan çıkıştan istediğim sesi elde etmiştim.Demekki yanlış yapmışım :)

bahtiyar

bilgiler için teşekkür ederim asma 

mercury  bende aynı durum dayım normaldir :D
veni...vidi...vici..bici...

mercury

Uygun bir vaktimizde şurayı çalışsak iyi olacak galiba :) Ama okuduğum kadarıyla benim yaptığım da yanlış değilmiş  sıcaklık artınca transistör daha fazla akım çektiğinden çıkışı kararsız oluyormuş ve pratikte kullanılmayan bir yöntemmiş.

https://320volt.com/transistor-dc-polarlama-devreleri-ve-yukseltec-devreler/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın