Yardım İhtiyacı

Başlatan Fatih T, 26 Mayıs 2021, 14:37:39

Fatih T

Selamın Aleyküm arkadaşalar,
elektrik elektronik bilgim fazla yok. Camper van aracımda yaşam aküsünü (aydınlatma) doldurup, tekrar boşalmasını engellemek için yaşam aküsü önüne diyot koymam gerektiğini söylediler. Baktım araştırdım işin içinden çıkamadım.
Akü: 12V 24a sadece aydınlatma için kullanılacak

devre1_.jpg

Yusuf usta

DİYOT EKLE
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Fatih T

Merhaba Yusuf usta,
İlgin için teşekkür ederim. Ben bu soruyu elektrik elektronik öğretmenine de sordum. Bana söylediği dolduracağın akü amperi kadar diyot alman gerekiyor dediği için kafam karıştı. Sizin önerdiğiniz diyotu 3Amper olarak gördüm.

asma

Alıntı yapılan: Fatih T - 27 Mayıs 2021, 13:24:20Merhaba Yusuf usta,
İlgin için teşekkür ederim. Ben bu soruyu elektrik elektronik öğretmenine de sordum. Bana söylediği dolduracağın akü amperi kadar diyot alman gerekiyor dediği için kafam karıştı. Sizin önerdiğiniz diyotu 3Amper olarak gördüm.
Merhaba
Hemen araya girmek isterim. Öğretmene laf sokma durumu olmadan olayı özetlemek isterim. (bu kısmı Yusuf ustaya bırakmayayım)
Araç aküsüne bağlı voltaj yükselticiniz var. Bu ürün en fazla kaç amper verebilir kontrol edin.
Yükseltilen voltaj ile şarj kontrol kartı besleniyor.
Bu kart röle kontağını akü voltajına bakarak kapatıyor veya açıyor. Yani voltaj veya akım değerine etki etmiyor.
Yaşam aküsü şarj için ne kadar akım çeker. Eğer akü boş ise , kaynak ne kadarına izin veriyosa o kadar çeker.

Bu uzun cümlenin özeti ise diyotun akım kapasitesi en az şarj akımınız kadar olmalı.
Sonuç olarak o cihaz 3A den fazla vermez ama siz isterseniz 6A lik diyot takabilirsiniz.

Şarj akımını ayarlayabiliyorum ve 24Ah lik aküyü kaç amper ile şarj etmeliyim.
Hızlı şarj yönteminde belirli bir süreyle kapasitesinin en fazla 1/5 i kadar.
Sabit şarj yönteminde 1/10 değerinde. Yeterli zaman ve uzun ömür için en düşük 1/20 oranıyla şarj edilir.

Siz sabit akımla şarj ediyorsunuz. 2,4A i geçmeniz önerilmez. Bu durumda 3A lik diyot yeterde artar.

Aküyü kullanırken gerekli akımı kutup başlarından alacaksınız. Aydınlatma vesaire için akünün izin vereceği akımı çekebilirsiniz. Diyot bu durumdan etkilenmez.

Kolay gelsin.

Fatih T

Merhaba,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kullanacağım malzemelerin özelliklerini aşağıya yazıyorum.

1-)
DC 150W 10A Boost Converter Voltaj Yükseltici Regülatör 10-32V

Giriş gerilimi: DC 10V-32V.
Çıkış gerilimi: DC12V-35V(ayarlanabilir).
Çıkış Akımı: 10A (MAX).
Giriş Akımı:16A (MAX) (more than 10A please strengthen heatsink).
Output power: natural cooling 100W (MAX), strengthening cooling 150W (MAX) real power.
Conversion efficiency: 94% (when Input 19V 2.5A Output 16V, Reference).
Output ripple: 2% (MAX).
Working temperature: industrial (- 40 ° c to +85 °c) ( environmental temperature, more than 40 degrees, please  reduce power to use, or - enhance cooling).
Full-Load temperature: 45 degrees.
No-load current: 25mA typical.
Voltage regulation: ± 0.5%.
Load regulation: ± 0.5%.
Dynamic response speed: 200uS 5%.
Short circuit protection: No (Please installs the fuse or protection circuit at input parts).
Input Reverse protection: No (please comply with a reverse protection or connect a diode at input parts.)

2-)
Elimde bu yükseltici de bulunuyor. Dediğinizden anladığım kadarı ile bunu kullanmam daha mantıklı görünüyor.

XL6009 DC-DC Ayarlanabilir Gerilim Yükseltici Modülü

Giriş Voltajı:3-32V
Çıkış Voltajı:5-35V
Çıkış Akımı: 4A

asma

Görseller yanıltıcı olmuş.

Bahsettiğiniz ürünler ile şarj kontrol kartı bu iş için ideal seçim olmayabilir.
1) Gerilim yükseltici modülün akım sınırlama özelliği yok. (verdiğiniz iki örnekte de yok) Bu şarj işlemi sabit gerilim ile şarjdır. Pek önerilmez.
2) Şarj kontrol kartınıza akü bağlı değil ise çalışmıyor.
Bu sebepten diyot bağlamak düzgün çalışmamasına sebep olabilir.
Üzerindeki display dahi aküden besleniyor. Şarj bittiğinde azar azar kullanmaya devam ediyor.

Hepsi elinizde mevcut ise deneme yapabilirsiniz. (6A diyot 1TL )
Bahsi geçen ürünleri almadıysanız biraz bekleyin.
En sade ve güvenilir yol için öneride bulunabilirim.

Fatih T

Teşekkür ederim ASMA üstadım.
Görsel yanıltıcı değildi ama ben o yükseltici modülü yaktım elimde olan diğer 2 yükselticinin bilgilerini paylaştım. Sizin önerinizi de uygulamak isterim. Elimdeki malzemeler başka işlemler için elimde hazırda kalır.
Kısaca: Bende büyük bir araç vardı ve güneş paneli ile 105 amper yaşam aküsü bağladım. Bu şekilde tv dahil idare ediyordu.Araç büyük ve tek aracım olduğundan AVM tarzı yerlere almıyorlardı. Bende aracımı Fiat Doblo'ya çevirdim tavan kısmı pekte güneş paneli için uygun değil. Onun için akümü küçülttüm ve araçtan nasıl şarj edilebilir diye düşünmeye bşladım.Gerilim yükselticiyi almamın sebebi çakmaktan şarj etmeyi düşünüyorum. Aracım 4 yıl daha garanti kapamında, çıkmasını istemediğimden direkt akü bağlantısı yapmaktan kaçınıyorum. tatillerim genelde 2 veya 3 hafta sürüyor. Genelde 150km yol alma mantığı ile hareket ediyorum, sonra durup konaklıyorum. En uzun 9800km 2018 de yaptım. Son detayları, bazı arkadaşlarımın evde şarj et ve git dedikleri için bilgi amaçlı yazdım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın