Arabam İçin Böyle Bir Devre Lazım?

Başlatan SERKAN CANDAN, 18 Eylül 2010, 21:54:07

SERKAN CANDAN

Arkadaşlar 12 V ile tetiklenecek ve X saniye sonra (10 saniye olabilir) çıkıştaki röle kontağını çekecek ve ikinci bir tetikleme gelene kadar öyle kalacak bir devre lazım.

Tekrar 12 V tetikleme gelince aynı işlem tekrar olacak. 10 saniye sonra röle kontağını bırakacak ve ikinci bir tetikleme gelene kadar öyle kalacak.

Yani özet olarak 12V tetikleme ile 10 saniye sonra röle kontağını çekiyor ve öyle kalıyor. Tekrar 12 V tetikleme ile 10 saniye sonra röle kontağını bırakıyor.

Tetiklemenin anlık yada devamlı olması önemli değil sanırım.

Kullanım amacım şöyle; Arabanın alarmına kornayı bağladım. Dolaysıyla kumandadan her kitleyişimde iki kez, açışımda da bir kez korna çalıyor. Ben kumandadan açıp kapatınca çalmasını engellemek istiyorum. Sadece alarm kuruluyken darbe sensöründen tetiklenince çalsın.

İlgilenen herkese teşekkür ederim.

bahtiyar

pikle yapılabilir  ben pek bilmiyorum ama belki yapabilirim  :)  ama justice_for_all hoca bir devre gönderir merak etme

ama 12v süreklimi geliyor yani direk aküdenmi alıyorsun yani 12v geliyor röle 10sn çekiyor öyle kalıyor  12v da kesiliyor sonra tekrar 12v geliyor doğrumu
veni...vidi...vici..bici...

SERKAN CANDAN

Alıntı yapılan: bahtiyar - 19 Eylül 2010, 10:55:10pikle yapılabilir  ben pek bilmiyorum ama belki yapabilirim  :)  ama justice_for_all hoca bir devre gönderir merak etme

ama 12v süreklimi geliyor yani direk aküdenmi alıyorsun yani 12v geliyor röle 10sn çekiyor öyle kalıyor  12v da kesiliyor sonra tekrar 12v geliyor doğrumu

Röle 10 saniye çekmiyor. Tetikten 10 saniye sonra çekiyor ve ikinci bir tetik gelene kadar da öyle kalıyor. İkinci tetik gelince 10 saniye sonra röle kontağını bırakıyor.

+12 V tetiğin sadece kapılar açılınca yada kapanınca mı yoksa devamlı mı olduğunu bilmiyorum. Ama şöyle bir mantık yürüttüm şimdi. +12V tetik devamlı olsaydı kapıyı açınca yada kapatınca korna hiç susmaz takılı kalırdı. Bir iki kez ötüp sustuğuna göre anlık demekki.

tmr01

Merhaba
Bir sorum olacak.

ilk 12v sinyal geldi (çekme sinyali) 10 saniye sonra röle çekecek ama
10 saniyeden önce (misal 8.sn) ikinci 12v sinyal (bırakma sinyali) gelme ihtimali var mı?

SERKAN CANDAN

Alıntı yapılan: tmr01 - 19 Eylül 2010, 17:22:06Merhaba
Bir sorum olacak.

ilk 12v sinyal geldi (çekme sinyali) 10 saniye sonra röle çekecek ama
10 saniyeden önce (misal 8.sn) ikinci 12v sinyal (bırakma sinyali) gelme ihtimali var mı?

Güzel bi noktaya değindiniz. Ayrıca ilginiz için de teşekkür ediyorum.

Aslında 10 saniye fazla. 5 saniye ideal sanırım. Çünkü kumandaya basıldığında kornanın ötme süresi 2 saniye bile değil.

Şöyle bir senaryo oluşturalım. Kapıları kitleme düğmesine bastım. Devre saymaya başladı ve süre dolmadan tekrar bastım. Bu seferde sıfırdan tekrar saymaya başlayacaktır diye düşünüyorum. Sıfırdan saymaya başlamıyorsa kapıyı kitledikten sonra 5 saniye bekler ondan sonra açarım. Ama süre dolmadan her tetikleme de sıfırdan saymaya başlayabilirse çok güzel olur.

tmr01

elektronik olarak istediğiniz programı yazıyorum şimdi.
isis te simulasyonunu hazırlayıp size yollarım.

devreyi siz yapabilirsiniz sanırım sanırım.

SERKAN CANDAN

Alıntı yapılan: tmr01 - 19 Eylül 2010, 17:49:31elektronik olarak istediğiniz programı yazıyorum şimdi.
isis te simulasyonunu hazırlayıp size yollarım.

devreyi siz yapabilirsiniz sanırım sanırım.

ISIS programını da gönderebilmeniz mümkün müdür?

Devreyi oluşacak maliyete göre kendim yada bir başkasına yaptırmayı düşünüyorum.

tmr01

@ DEVICE pic16F628                      \'işlemci 16F628                               
@ DEVICE pic16F628, INTRC_OSC_NOCLKOUT  \'Dahili osilatör kullanılacak
ilk:
CMCON=7             \' analog girişler iptal. hepsi digital
\'degiskenler

trisa=%00000000      \' a portu çıkış
trisb=%00000001      \' b portu 0.bit giriş gerisi çıkış
portb=0:porta=0       
buton var portb.0     \' b0 buton (12 v.sinyal girişiniz)
role var portb.1      \' b1 Role çıkışı. röle için transistor kullanmalısın.
led var portb.2       \' süre 10 saniyeden geriye saymaya başladığında yanıp söner.
rolebit var bit        \' kontrol biti
butonbit var bit       \' kontrol biti
rolebit=0             
butonbit=0
a var word             \' döngü için değişken

basla:
if buton=1 then kontrol  \' sinyal geldiyse kontrole git.
goto basla               \' basla ya dön
                         \' program genel olarak burada döner durur.
                         \' ta ki. 12 v sinyal gelince kontrole atlar.

kontrol:                 \' 12 v sinyal geldi. prgram buraya atladı.
butonbit=1               \' 12v sinyal biti 1 oldu.
pause 500                \' 500 ms bekle.

k1:                       \' role çekili ise buradan devam eder.
if butonbit=1 and rolebit=1 then        \' buton 1 ve role çekili ise
   for a=1000 to 0 step -1              \' 1000 den geriye saymaya başla
   pause 1                              \' 1 ms   bekle
   if buton=1 then K1                   \' bu arada yeniden sinyal gelirse bastan saymaya başla
   toggle led                           \' ledi yak - söndür

next a                      \' 1000 kez tekrar et.
   rolebit=0:butonbit=0        \' 1000 kez oldu. rolebitini 0 yap
   if rolebit=1 then role=1    \' röle biti 1 ise role çıkışına 5 v yolla
   if rolebit=0 then role=0    \' röle biti 0 ise role çıkışına 0 v yolla
   goto basla                   \' en başa git.
   endif
k2:                               \' röle çekili değilse buradan devam eder.
if butonbit=1 and rolebit=0 then  \' buton1 ve rolebit 0 ise(role açık ise)
   for a=1000 to 0 step -1        \' 1000 den geriye saymaya basla
   pause 1                        \'1 ms bekle
   if buton=1 then K2             \' bu arada yeni sinyal gelirse k2 den yeniden basla
   toggle led                      \' yak söndür.
   next a                         \'1000 kere tekrar.
  rolebit=1:butonbit=0             \'10000 tekrar oldu. rolebiti 1 yap. buton bitini 0 yap
  goto basla                   \' en başa git
  endif
goto basla                     \'en başa git.

end                            \' end. program bu satıra hiç bir zaman gelmez.

SERKAN CANDAN

Alıntı yapılan: tmr01 - 19 Eylül 2010, 23:58:46@ DEVICE pic16F628                      \'işlemci 16F628                               
@ DEVICE pic16F628, INTRC_OSC_NOCLKOUT  \'Dahili osilatör kullanılacak
ilk:
CMCON=7             \' analog girişler iptal. hepsi digital
\'degiskenler

trisa=%00000000      \' a portu çıkış
trisb=%00000001      \' b portu 0.bit giriş gerisi çıkış
portb=0:porta=0       
buton var portb.0     \' b0 buton (12 v.sinyal girişiniz)
role var portb.1      \' b1 Role çıkışı. röle için transistor kullanmalısın.
led var portb.2       \' süre 10 saniyeden geriye saymaya başladığında yanıp söner.
rolebit var bit        \' kontrol biti
butonbit var bit       \' kontrol biti
rolebit=0             
butonbit=0
a var word             \' döngü için değişken

basla:
if buton=1 then kontrol  \' sinyal geldiyse kontrole git.
goto basla               \' basla ya dön
                         \' program genel olarak burada döner durur.
                         \' ta ki. 12 v sinyal gelince kontrole atlar.

kontrol:                 \' 12 v sinyal geldi. prgram buraya atladı.
butonbit=1               \' 12v sinyal biti 1 oldu.
pause 500                \' 500 ms bekle.

k1:                       \' role çekili ise buradan devam eder.
if butonbit=1 and rolebit=1 then        \' buton 1 ve role çekili ise
   for a=1000 to 0 step -1              \' 1000 den geriye saymaya başla
   pause 1                              \' 1 ms   bekle
   if buton=1 then K1                   \' bu arada yeniden sinyal gelirse bastan saymaya başla
   toggle led                           \' ledi yak - söndür

next a                      \' 1000 kez tekrar et.
   rolebit=0:butonbit=0        \' 1000 kez oldu. rolebitini 0 yap
   goto basla                   \' en başa git.
   endif
k2:                               \' röle çekili değilse buradan devam eder.
if butonbit=1 and rolebit=0 then  \' buton1 ve rolebit 0 ise(role açık ise)
   for a=1000 to 0 step -1        \' 1000 den geriye saymaya basla
   pause 1                        \'1 ms bekle
   if buton=1 then K2             \' bu arada yeni sinyal gelirse k2 den yeniden basla
   toggle led                      \' yak söndür.
   next a                         \'1000 kere tekrar.
  rolebit=1:butonbit=0             \'10000 tekrar oldu. rolebiti 1 yap. buton bitini 0 yap
  goto basla                   \' en başa git
  endif
goto basla                     \'en başa git.

end                            \' end. program bu satıra hiç bir zaman gelmez.

Nedir bu?

bahtiyar

serkan  nedir bu dediklerin pik yazılımı pik entegrelerini bilmiyormusun ? normal entegreler gibi değil minik bilgisayar gibiler istediğin şekilde yukarıdaki gibi yazılımı yazıp pik entegresine yüklüyorsun entegrenin çıkışalarına led röle transistör vs yazılımda ayarladıysan girişlerine buton sensör vs  bağlayıp kullanıyorsun

tmr01 size özel mesajda devresini göndermiş (bu arada devre konuya eklensede bizde faydalansak :) ) işte o devredeki 16F628 e yazılım yüklenecek

kod için teşekkürler tmr01

kolay gelsin

SERKAN CANDAN

Özel mesajında devre yoktu. Sadece mail adresimi sordu ve açıkçası ben bu kodlarla ne yapacağımı bilmiyorum.

profahmet

proteusta şöyle bir devre çizdim ve denedim. işini görüyorsa yaparsın.

R1 ve C1 açma zamanını R2 ve C2 de kapama zamanını belirler. bu hali yaklaşık 5 sn süreye ayarlı.
devrenin proteus dsn dosyası ekli dosyada.
not: proteus denemesi gerşekle aynı sonuçları vermemeyebilir. devreyi uyguladığında gördüğün eksikleri bana bildir düzeltmeye çalışırım.

kolay gelsin.

SERKAN CANDAN

Alıntı yapılan: profahmet - 20 Eylül 2010, 19:56:39proteusta şöyle bir devre çizdim ve denedim. işini görüyorsa yaparsın.

R1 ve C1 açma zamanını R2 ve C2 de kapama zamanını belirler. bu hali yaklaşık 5 sn süreye ayarlı.
devrenin proteus dsn dosyası ekli dosyada.
not: proteus denemesi gerşekle aynı sonuçları vermemeyebilir. devreyi uyguladığında gördüğün eksikleri bana bildir düzeltmeye çalışırım.

kolay gelsin.

Ahmet bey zaman ayırıp da uğraştığınız için çok teşekkür ederim gerçekten.

Tasarladığınız devreyi Proteus\'ta açtım. Butona basıyorum 6 saniye sonra led yanıyor. Buton basılı kalsa da tek tetik versek de farketmiyor. 

Dikkatimi çeken birşey oldu. Tetikleme verdikten sonra süre dolmadan ikinci bir tetikleme verirsek devre mevcut konumunu koruyor. 3. tetikleme ile konum değiştriyor. Kısaca şöyle diyim. Peş peşe 1-3-5-7-9 kez tetikleme gelirse konum değişiyor ama 2-4-6-8 kez tetiklemede konum aynı kalıyor. Açıkcası tam istediğim gibi bir devre olmuş çok sağolun gerçekten..

Ne yazık ki ben proteus programını yeni keşfettim. :) Bizim öğrencilik zamanımızda böyle imkan yoktu çok hoşuma gitti bu program. 7.7 sp2 sürümünü indirdim dün ve baya bi inceledim. Devreyi ares\'e atıyorum ama otomatik baskı devre çıkartabilmek için biraz daha kurcalamam lazım.. :)

Sormak istediğim bazı şeyler var. Lütfen beni mazur görün..

Devre sürekli enerjiye bağlı kalmak zorunda olduğundan aküyü bitirme tehlikesi var mı acaba? Miliamper düzeyinde bir akım çeker herhalde dimi?

4013 pahalı bi entegre değil sanırım. Kabataslak bi hesapla bu devrenin maliyeti ne olur?

Arkadaşlar zaman ayırıp ilgilenen ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin...

bahtiyar

teşekkürler prohahmet elleine sağlık benimde aklıma ilk kapı entegreleri geldi ama nerde devreyi tasarlayacak bilgi :D pik daha kolay geliyor gerçi onuda pek beceremiyoz ama olsun hiç yoktan iyidir :)

------------------

sekan proteus videosu bolgda verildi video güzel izleyin https://320volt.com/proteus-isis-otomatik-baski-devre-cizdirme-video/

gelelim malzemelere-

4093 50 kuruş direnç kandansatörlerde 1 tl tutar  rölede 1tl diyelim birde delikli plaket alırsınız küçük bişi oda 2tl çivarıdır

profahmet

Alıntı yapılan: SERKAN CANDAN - 20 Eylül 2010, 20:17:21Devre sürekli enerjiye bağlı kalmak zorunda olduğundan aküyü bitirme tehlikesi var mı acaba? Miliamper düzeyinde bir akım çeker herhalde dimi?
evet. devrede önemli miktarda akım harcayan malzeme yok. oto aküleri için bu çok önemsiz bir akım.   

Alıntı yapılan: SERKAN CANDAN - 20 Eylül 2010, 20:17:214013 pahalı bi entegre değil sanırım. Kabataslak bi hesapla bu devrenin maliyeti ne olur?

cd4013 lojik flip-flop entegresidir. piyasada bolca bulunur ve çok ucuz bilmalzemedir. internetteki fiyatı işte bu:
http://www.direnc.net/main/cd4013_dip_entegre-7430-251-401.html
bu arada devre şemasında entegrenin açılmış hali gösteriliyor yani flip-flop olarak. bu yüzden besleme pinleri belirtilmedi.
7. pin - , 14. pin +12v a bağlanmalıdır aksi halde devre çalışmaz. her ihtimale karşı uyarayım dedim.

kolay gelsin.

SERKAN CANDAN

Ahmet bey gönderdiğiniz devrede sorun çıktı ve biraz modifiye etmek durumunda kaldım. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama sizin de görüşünüzü almak istedim.

Öncelikle bana gönderdiğiniz png resim dosyasında çıkışta sürülen BC337 transistörünün (NPN) bağlantısı yanlış gibi sanki. Çünkü sizin gönderdiğiniz bağlantı şeklinde röle çekmiyor ama röleyi transistörün C ucuna bağlayınca çekiyor? Bu konudaki fikrinizi merak ediyorum neden böyle oluyor?

İkinci olarak tetik olayından bahsetmiştim size. Tek tetikte sorun olmuyor ama peşpeşe iki tetik gelirse tetiklenmiyor. Bu sorun oldu çünkü kumandadan kapıyı açarken peş peşe iki tetik geliyormuş. Çözüm olarak da devreyi biraz rast gele kurcalarken C4 kondansatörünü ekleyince çalıştığını fark ettim.

Yaptığım bu iki değişiklik için ne düşünüyorsunuz? Çalışır mı yoksa yanlış birşey mi yapmışım?

Bu benim biraz değiştirdiğim devre:

http://www.dosya.tc/file/GwYktN/CALISAN12vtetik5sn.rar.html

Bu da sizin gönderdiğiniz devre:

SERKAN CANDAN

Ahmet bey gönderdiğiniz devrede sorun çıktı ve biraz modifiye etmek durumunda kaldım. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama sizin de görüşünüzü almak istedim.

Öncelikle bana gönderdiğiniz png resim dosyasında çıkışta sürülen BC337 transistörünün (NPN) bağlantısı yanlış gibi sanki. Çünkü sizin gönderdiğiniz bağlantı şeklinde röle çekmiyor ama röleyi transistörün C ucuna bağlayınca çekiyor? Bu konudaki fikrinizi merak ediyorum neden böyle oluyor?

İkinci olarak tetik olayından bahsetmiştim size. Tek tetikte sorun olmuyor ama peşpeşe iki tetik gelirse tetiklenmiyor. Bu sorun oldu çünkü kumandadan kapıyı açarken peş peşe iki tetik geliyormuş. Çözüm olarak da devreyi biraz rast gele kurcalarken C4 kondansatörünü ekleyince çalıştığını fark ettim.

Yaptığım bu iki değişiklik için ne düşünüyorsunuz? Çalışır mı yoksa yanlış birşey mi yapmışım?

Bu benim biraz değiştirdiğim devre:

http://www.dosya.tc/file/GwYktN/CALISAN12vtetik5sn.rar.html

Bu da sizin gönderdiğiniz devre:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın