Hometech-Led-712 ve Led-360 ışıldak tamiri

Başlatan attilam, 20 Nisan 2021, 22:07:23

attilam

Merhabalar.

Hometech-Led-712 ve Led-360 ışıldaklarım var, ikisinin de ilginçtir kartında C3 kondansatör, R2 ve R4 dirençler gitmiş, aslında diğer parçalara da zarar gelmiştir ama sadece bunları değiştirerek tamir etmek istiyorum. Ancak sorun şu ki C3 değerini bulmama karşın (100mf-50V) R2 ve R4 dirençleri kömür olduğu için değer okuyamadım, şemasını da bir yerden bulamadım. Eğer bunlardan tamir etmiş olan arkadaş varsa bu değerleri biliyorsa yazabilir mi? Veya elinde bunlardan olan varsa?

dede_salih

Bahsettiğin cihaz bende yok ancak web'de bu ve benzeri konular hakkında bolca kaynak var.
Devrenin resmini görmeden net konuşamam ancak R4'ün 1.5k ve R2'nin 1k olduğunu paylaşmış birkaç kullanıcı. Cihaz marka ve modelleri farklı olsa da pcb'ler aynı. Mantık aynı.
Aşağıya linkleri ekliyorum.

https://youtu.be/wQRfVgOTWgE
https://mobile.donanimhaber.com/isildak-devresi-yanan-elemanlar--116334857

attilam

stk4221

Selamın aleyküm üstad kolay gelsin
Siz tamir konusunda bilgi almak istemişsiniz ama iş güzarlık yapıp bir öneri sunmak isterim. Bu ışıldaklar pilleri çok verimli olmuyor ya pili bitiyor yada güç katı yanıyor. Bit pazarından aldıgim 6 adet ışıldak lambanın içine laptop çıkması 18650 yerleştirdim 4 adet 4x2amp. Bir adet tp4056 USB ile şarj ediyorum. ve Nazaman şarj ettiğimi unuttum.
   İlave olarak içine 5v şarj aleti konularak 220vac ile şebekeden şarj edilebilir. Hatta ve hatta pilleri yüksek tutularak powerbank olarak da zor günlerde kullanılabilir.
 Saygılar kolay gelsin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 21 Nisan 2021, 22:09:59Selamın aleyküm üstad kolay gelsin
Siz tamir konusunda bilgi almak istemişsiniz ama iş güzarlık yapıp bir öneri sunmak isterim. Bu ışıldaklar pilleri çok verimli olmuyor ya pili bitiyor yada güç katı yanıyor. Bit pazarından aldıgim 6 adet ışıldak lambanın içine laptop çıkması 18650 yerleştirdim 4 adet 4x2amp. Bir adet tp4056 USB ile şarj ediyorum. ve Nazaman şarj ettiğimi unuttum.
   İlave olarak içine 5v şarj aleti konularak 220vac ile şebekeden şarj edilebilir. Hatta ve hatta pilleri yüksek tutularak powerbank olarak da zor günlerde kullanılabilir.
 Saygılar kolay gelsin
Çok güzel bir akıl. En sağlıklısı bu aslında.

attilam

Haklısınız. Zaten yanık olan iki direnci ve kondansatörü değiştirdim, şarja taktım, 10 dakika sonra değiştirmediğim 50V - 1mf kondansatör vardı gümledi. Yani sonuçta aynen dediğiniz gibi kuru aküyü de, şarj devresini de çöpe atıp tp4056 ile kontrol edilen Li-ion pillere döneceğiz.

seron

Hocam devreyi görsek gümlettirmezdik aslında onu. Ama görmeden şunu değiştir bunu değiştir de denemiyor...

Yanlış anlamayın başlığı açar açmaz aslında ilk yapılması gereken şey görsel sunmak. Bunu artık söylemeye yorulduk. O yüzden ağırdan alıyoruz.

Aküsü adidir onun. Şimdi size delikli plakete dahi on numara yeni devre yaptırtırım. Ama onca emekten sonra iki ay sonra da akünün kalan ömrü gider. Malzemeye erişim sorununuz yoksa yukardaki arkaşın dediği gibi yapalım. Değilse kutupsuz kondansatör, diyot köprüsü, bir iki ıvır zıvırla kolayca ışıldak devresi yapılabiliyor. Ben forumda bir sürü sunmuştum isterseniz araştırabilirsiniz.

Kolay gelsin.

attilam

Üstadım teşekkür ederim ilginiz için, keşke koysaydım. Hazır bu konu üzerindeyken bir sorum daha olacak. Büyük floresan lambalı bir ışıldak daha var, kuru aküsü gitmiş ve devre uyduruk elemanlarla değil de sağlam bir trafoyla teçhiz edilmiş. Fotoğrafını da koyarım, ancak sorum şu: bu kuru akünün yerine elimde bolca bulunan li-ion pillerden var, koruma devresini de koyarak bu şekilde kullanmakta mahzur olabilir mi?

dede_salih

Alıntı Yapbu kuru akünün yerine elimde bolca bulunan li-ion pillerden var, koruma devresini de koyarak bu şekilde kullanmakta mahzur olabilir mi?
Kuru akünün gerilim değerleri li-ion pillerle karşılanıyorsa eğer uygun bir şarj modülü ile kullanılabilir. Bu iki besleme kaynağının (kuru akü/li-ion pil) şarj etme usulü farklıdır.
Yalnız bahsettiğiniz florasanların büyük çoğunluğu şebeke elektriğine bağlanıyor ve üzerlerindeki kontrol devresi vasıtasıyla elektrikler kesildiğinde devreye girecek şekilde çalışıyor. Sizde ki cihazda böyleyse ilave modifiye işlemleri gerekebilir.
Florasanlar yüksek gerilim ile çalışır. Dikkati elden bırakmayın.

stk4221

Genellikle acil tip florasanlar 6 voltluk akü ile beslenir. Akabinde ateşleme gerlimi yüksektir. Lityum çalıştırır ama yine söylüyorum florasan belli zaman sonra verimi düşer fazla akım çeker lumeni LED e göre düşüktür.
Sorunuzun cevabı evet bms devresi ile veya tp4056 ile çözülür bu iş.

seron

Voltaj tutmuyor tutsa he dicem de... Şimdi o akü 6V. Atıyorum 5Vlerde bitti kabul edilir, floresan da giderek daha kör yanar. Şimdi 4.2V lion taksak az. BMS ile ikili seri yapsak bu defa fazla. Floresan sürücüyü yakar mı acep... En iyisi iyi bir akü derim ben. Fiyatı da uygun? Lakin akü ağır olduğundan kargoyla değil de gidip bizzat almak lazım. Madem devre trafolu, daha iyi olur.

Bu arada unutulan, gözden kaçan durumlar var. Işıldaklar(ın birçoğu) 7/24 fişte takılması için üretilir. Son zamanların transformatörsüzleri bu iş için uygun devreyle gelmiyor. Transformatörlü bir ışıldağınız varsa, fişte tutmanız gerekir. Zaten olayın mantığı da bu. Fişte duracak ki elektrik gidince "otomatik ışıldak" olarak çalışacak.

Akü alın ona. Ama hesap yapın. Floresanın ışığı LED kadar yüksek çıkmayabilir. 6V adaptörünüz varsa akü uçlarına bağlayıp bir yakın. Tamam iyi yanıyor derseniz, yeni akü derim.

stk4221

Seron 8 v gibi bir gerilim sisteme bir zarar vermez düşüncesindeyim

seron

Bilmeden yazdım. Floresan sürücüyü yakar mıyız ondan endişe ettim. Dediğin gibi 1-2V fazla olsa birşey olmaz herhalde. Neticede 6V akü doluyken 6V değil. Her hücre doluyken 2,25V. Üç adet hücre olsa 6,75V demektir. İki adet lion 4,2x2=8,4V.

8,4V-6,75=1,65Vmax. Birşey olmaz dediğin gibi.

attilam

Emeğigeçen herkese teşekkürler. Normal ışıldaklar gibi şebekeye bağlı çalıştırmak istemiyorum, asenkron çalıştıracağım, yani elektrik kesilince elle devreye alacağım. Seri bağlı iki adet 18650 pil ve 2s bms devreyle işi çözmeyi düşünüyorum.

attilam

Önerdiğiniz gibi, lityum bms korumalı devrelerle değiştirdim, büyük floresan ışıldak da aynen eskiden olduğu gibi emergency lambası tarzında elektrik kesildiğinde devreye girecek şekilde. Fikirleriniz ve katkılarınız için çok teşekkür ederim.

seron

stk4221

Ben bu İzmir depreminden sonra bı ışık yandı kafamda dedim nekadar tebbirliyiz. Dedim elekrtrik kesintisinde neler yapabiliriz. Sonra burun kivirdigim LED lambalar geldi SMD olanlar. Bit pazarlarini gezip topladım içlerine laptop pili koydum. Belki en faydalı çalışmam oldu. Kolu komşuya verdim arada bir şarj deşarj gerekir içinde ölmesin diye. 8A pil var convert kaybı yok fabrikadan halka oldu. Çekilen akım 500 mlA nerden baksan 15 saat yanar teoride 🤗🤗

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın