Lityum pilleri devreyi bypass ederek kullanmak

Başlatan attilam, 22 Mart 2021, 13:31:46

attilam

Merhaba,

Aslında yanıtını almak istediğim şeyin sakıncalı olduğunu biliyorum, ama cihazı sadece kendim kullanacağım için fazla bir riski var mı diye sormak istedim. Bir şarjlı süpürgem var, aslında li-ion pilli olarak imal edilmiş ancak koruma devresinde sorun olduğu için devreyi ve piller de zayıfladığı için pilleri de değiştirdim. Dizüstü bilgisayar pillerinden çıkma 2 amperlik üç pil seri olarak bağlı ve koruma ve deşarj devresi var. Ancak şarjda balance modunda güzel şarj etmesine rağmen süpürge çalışmıyor, piller C katsayısı doğal olarak düşük olduğu için devre kesiyor anladığım kadarıyla. Şimdi ben bunu motora giden P+ ve P- yerine 12.6V ve 0V portlarına bağlasam, yani deşarj korumayı devre dışı bıraksam, kısa fasılalarla sadece kendim kullanmak şartıyla risksiz bir şekilde çalıştırabilir miyim? Eğer kesinlikle mahzurluysa, süpürgeyi dağıtacağım, motoru başka bir işte, pil ve devreyi başka bir işte kullanacağım. Buna uygun 200-300 lira verip C katsayısı yüksek piller alamam, astarı yüzünü geçer çünkü. Ne dersiniz?

stk4221

Balans devresi olmadan kullanımı risklidir. Şarj voltajınin altına düşerse ölü kabul edilir şarj etmez modül.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

attilam

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Mart 2021, 18:15:52Balans devresi olmadan kullanımı risklidir. Şarj voltajınin altına düşerse ölü kabul edilir şarj etmez modül.

Pilin ölmesi mühim değil, güvenlik riski yaratır mı kısa süreli de olsa kullanıldığında (yani 15 er saniyelik fasılalı kullanımlarda) aşırı ısınıp patlama filan yapmak gibi.

stk4221

Lityumlar yapısı gereği tehlikeli piller. Kendi uzerlerinde basınç koruma sigortası var. Fakat aşırı akım çekme de zorlanıp infilak edebilir.
Çünkü uygun piller değiller. Kullanmamakta fayda var.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

attilam

İki süpürgeyi bu şekilde bms korumalı lityum devrelerle yeniledim, aslında çalışıyorlar.  Ama aynen eski arabalarda olduğu gibi tek basmada değil de biriki tetiklemede ancak çalışıyorlar ve bir müddet sonra tık diye duruyorlar. Aslında koruma devrelerinin amperajları da yüksek ama (3S 40A bms devreler) niye tek basışta çalışamadıklarını anlayamadım, deneyimi olan arkadaşlar ne olabilir, pillerin yetersizliği mi yoksa başka bir şey midir?

seron

Motorun kalkınma akımı gereksiniminden olabilir. İlk basışta motor aşırı akım çeker bu da sistemi koruma moduna geçirtiyor olabilir aklıma gelen bu. Bir de süpürge motorlarında üniversal motorlar kullanılıyor diye biliyorum. Ne alakası varsa... lafı şuraya getiricem: motor aşırı gürültü oluşturuyorsa ters palslar devreleri sapıttırıyor da olabilir. Motora paralel bir kondansatör denenebilir. Olmazsa ustalar bilir benden ancak bu kadar olur.

attilam

Teşekkürler. İlginç olan şu; aynı devreyi (daha fazla güç çekeceği aşikar olan) şarjlı matkapta kullanıyor, ne ilk çalıştırmada ne de kullanırken bir sorun veya zafiyet yok, takır takır çalışıyor, ama süpürgede tekliyor. Kondansatörü deneyebilirim, artı artıya eksiyi eksiye motor kutupları arasında monte etmem gerekiyor sanırım, değerleri mf ve V olarak nasıl olmalı?

seron

Haa güzel soru. Onu bilemiyorum valla... 470uF'den 2200uF'ye kadar bir denemek lazım. Motor özelliklerini ve parazitik eğrisini görmeden ancak kafadan atılabilir.
Bir de forumdan 07 Osman abi'nin süpürgesinde bir sıkıntı farkettik. Besleme girişinde bir kondansatör şişmişti değiştirdi düzeldi. Süpürgenin on-ff ve hızdan sorumlu bir mikro kontrolörünün girişine de 100uF elektrolitik ve 100nF mercimek önermiştik. Uyguladı mı bilemiyorum. Ama sorununun besleme girişinden kaynaklandığını farkedip düzelttirdik.
Süpürge devresini de bir incelemek lazım. Şişmiş kurumuş kondansatör falan var mı...

attilam

Yok iki süpürgem vardı, biri orijinalinde lityum pilliydi ama kartı bozulmuştu, o kartı atıp 3s bms devre koymuştum, diğerini de yine 3s bms devreyle yeniledim, eskiden kalan sadece açma kapama anahtarı var, devre,kart filan yok. BMS kartları da eni zaten, elemanlarda sorun gözükmüyor.

seron

attilam

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama, malum start almama sorunu biraz palyatif bir yöntemle hallettim. Yine 12V motor kullanan bir şarjlı süpürgede aynı sorunu yaşadım. Yavaş kalkış devresi ekleyerek çözmeye çalıştım IRFZ44 mosfet ile, ancak voltajda bayağı bir düşüş yaşandığı için anlamlı olmadı. Daha sonra anahtarın ilk basışta almadığını, ancak arka arkaya iki basışta kalkış yaptığını ve çalıştığını görünce ışık yandı bende. Ama yine sorun vardı çünkü anahtar sürgülü on/off anahtar olduğu için geriye çekip tekrar tetiklemek biraz zahmetliydi, bunun yerine basınca çalışan ama baskıyı bırakınca duran yaylı anahtar kullandım, şimdi gayet güzel oldu, aynı bilgisayar mouse`undaki çift tıklama gibi çift basınca gayet iyi kalkış yapıyor ve çalışıyor. Arkadaşlara belki bir fikir verebilirim diye yazmak istedim. Selamlar!

mesutben97

12V şarjlı süpürgede ben de aynı sorunu yaşıyorum. Önce 3S25A, sonra 4S40A (16 volt) BMS denedim ikisi de olmadı, yarım saniye çalıştırıp kesiyor. Geçici çözüm olarak pil çıkışını direkt bağladım, şarj için BMS devrede.
Daha ilginci ise aynı BMS'yi şarjlı matkapta denediğimde ise sorun yok. Ayrıca şarjlı matkap pilini süpürgeye bağlayıp denedim onda da sorun yok.
Elimde iki farklı şarjlı matkap board'u vardı ikisi de süpürgeyi çalıştırdı.
Not: Fotodaki boardlarda koruma olup olmadığını bilen var mı? 24V sizi yanıltmasın, aslında bunlar 12V.

asma

Alıntı yapılan: mesutben97 - 28 Şubat 2023, 19:06:1812V şarjlı süpürgede ben de aynı sorunu yaşıyorum. Önce 3S25A, sonra 4S40A (16 volt) BMS denedim ikisi de olmadı, yarım saniye çalıştırıp kesiyor. Geçici çözüm olarak pil çıkışını direkt bağladım, şarj için BMS devrede.
Daha ilginci ise aynı BMS'yi şarjlı matkapta denediğimde ise sorun yok. Ayrıca şarjlı matkap pilini süpürgeye bağlayıp denedim onda da sorun yok.
Not: Fotodaki boardlarda koruma olup olmadığını bilen var mı? 24V sizi yanıltmasın, aslında bunlar 12V.
Merhaba
Benzer durumlar için 3S 25A BMS incelemesi var. Piyasada aynı modelden var , modifiye için uygun. Sizin denedikleriniz benziyorsa çözüm olabilir.
Eklediğiniz resimler pek yardımcı olmuyor. Ürüne ait bms kartları , şekil olarak piyasadakilere benzemiyor. Şema çıkartmak vs. uğraştırır. Deneme yanılma metoduna yönelmeye mecbur kalırsınız. Bu da bir iki kart (eleman) feda etmek demek.

https://320volt.com/bms-3s-25a-devre-semasi-ve-modifiye/

Kolay gelsin.

attilam

Alıntı yapılan: mesutben97 - 28 Şubat 2023, 19:06:1812V şarjlı süpürgede ben de aynı sorunu yaşıyorum. Önce 3S25A, sonra 4S40A (16 volt) BMS denedim ikisi de olmadı, yarım saniye çalıştırıp kesiyor. Geçici çözüm olarak pil çıkışını direkt bağladım, şarj için BMS devrede.

Şarjlı matkapta güç tetikten kademeli şekilde geldiği için sorun olmuyor, ancak süpürgede pot olayı yok, sadece on/off var ve on konumunda tam güç istediği ve kullandığımız piller o akıma yanıt vermediği için çalışmıyor. Laptop pillerini çıkartıp C rate i yüksek piller kullandığımda sorun kalmadı. Eğer illa laptop pilleriyle çalışacaksanız, IRFZ44N gibi bir elemanla softstart devresi ekleyip kullanabilirsiniz. Yoksa bypass olayı riskli. Yani son tahlilde BMS devrelerinin bir günahı yok, günahın tamamı pilin vasfında.

seron

BMS'deki koruma birimi devreye giriyor olmalı. Soft start güzel fikir.

attilam

Alıntı yapılan: seron - 03 Mart 2023, 13:19:11BMS'deki koruma birimi devreye giriyor olmalı. Soft start güzel fikir.

O da olabilir tabii. Pillerin datasheetinden sürekli maksimum deşarj akımını kontrol etmek lazım, eğer 5-6 amper/saat ten düşükse bence bms e bakmaya gerek yok. Bu topiği açarken benim de kafamda aynı sorular vardı, ancak sonuçta pilin en önemli unsur olduğunu geç de olsa anladım. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

seron

Yaşadığınız sorunun nedenini açıklayan ve son noktayı koyan bir video:

Özetle sorumlu eleman BMS.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın