pcbway

Kesintisiz güç kaynağından yüksek amperli adaptör olur mu ?

Başlatan 07 Osman, 18 Mart 2021, 21:04:44

07 Osman

Elimde  içinde 3 adet bitmiş aküsü bulunan, bu nedenle kullanmadığım master guard  marka 1 KV lık kesintisiz güç kaynağı var.

Bundan şöyle yüksek amperli, evdeki amatör işlerimde, devre tasarımlarımda kullanabileceğim  12 mi olur, 24 mü olur voltaj çıkışına sahip bir güç kaynağı elde edilebilir mi?

Bildiğim kadarıyla aküler seri bağlı, yani 36 volt giriş, 220 volt çıkışlı bir inverter devresi var içinde.   220 volt girip şöyle 0-30 volt ayarlı bir ürün olsa tadından yenmez yani.

gevv

UPS devresini modifiye edip güç kaynağı yapanı görmedim  olacağını sanmam  trafoyu ve üzerinde işe yarar malzemeleri kullanabilirsiniz.

tahminimce trafonun güçlü çıkışları  2x22v  veya  2x24v  veriyor olabilir  önçe çıkış voltajını tespit etmeli sonrası gelir

seron

Eğer aküleri bitmiş bir UPS'im olsaydı, ve sağlam çalışır olduğunu bilseydim, akü alırdım. Dönüştürmek biraz sıkıntılı olsa gerek. Üç akü biraz pahalıya gelebilir ama en azından cihazını geri kazanmış oluyorsun.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

07 Osman

Alıntı yapılan: gevv - 18 Mart 2021, 22:59:12UPS devresini modifiye edip güç kaynağı yapanı görmedim  olacağını sanmam  trafoyu ve üzerinde işe yarar malzemeleri kullanabilirsiniz.

tahminimce trafonun güçlü çıkışları  2x22v  veya  2x24v  veriyor olabilir  önçe çıkış voltajını tespit etmeli sonrası gelir

Teşekkür ederim, çıkışları kontrol etmek kolay. Önemli olan ben doğrultma, regüle olayları ile uğraşmadan olurmu acaba diye düşünmüştüm. Yani ters mantıkla  ups de 36 verip 220 alıyoruz, 220 verip 36 alsak olmaz mı  :D .

Alıntı yapılan: seron - 19 Mart 2021, 06:24:58Eğer aküleri bitmiş bir UPS'im olsaydı, ve sağlam çalışır olduğunu bilseydim, akü alırdım. Dönüştürmek biraz sıkıntılı olsa gerek. Üç akü biraz pahalıya gelebilir ama en azından cihazını geri kazanmış oluyorsun.

Şimdilik ihtiyaç hasıl olmadığından  duruyor bir kenarda. Aslında araçta inverter amaçlı kullanmak üzere temin etmiştim,  ama 3 akü ile girişinin 36 volt olduğu sonradan tespit ettim.

AX

UPS de kullanılan Transformatörler zaten iki yönlü çalışır elektrik üretirken invertör olarak çalışan transformatör elektriğe bağladığında aküleri şarj etmek için redresör olarak çalışır.
1000W. lık bir transformatör dizginlemesi zor aygır gibidir. Tam performans verim elde edeceksen çok iyi hesap yapıp hızlı tepki veren koruma devresi tasarlamalısın aksi taktirde güç komponentlerini sık sık değiştirmek zorunda kalacaksın.
Sekonder gerilimini doğrultduğunda yaklaşık 50V civarı gerilim elde edeceksin sürekli maksimum değerlere yakın voltaj kullanamazsın eğer analog ayarlı güç kaynağı yaparsan ısı problemi olacak. Bazen 5V genellikle de 12V kullanacaksın aradaki voltaj farkı ısıya dönüşecek bunu soğutmak ciddi bir problem. Hele bir de birkaç amper akım çekerseniz ısı sorunu daha da problem olacaktır gerçi güç transistörlerini seri bağlayarak ısıyı güç komponentlerine paylaştırırsın. Eğer PWM ayarlı Güç kaynağı yaparsan küçük bir fanla ısı sorunun ortadan kalkmış olur.

07 Osman

Bugün açtım tekrardan içini, trafo yok,  smps tarzı çok komplike bir devresi var. Aküleri şarj için 40 volt veriyor.  Güce binince 12-13 volta kadar düşüyor.
Garanti olması adına ilk etapta
1-  3 adet halojen araç far ampülünü seri bağladım, ölçü aletimde 14 volt gerilim 2,25 amper de çekilen akım gördüm. Ampüller hafifçe yandı. Cesaret geldi bana;
2- 2 adet halojen araç far ampülünü seri bağladım, ölçü aletimde 13 volt gerilim 2,25 amper de çekilen akım gördüm. Ampüller yine aynı parlaklıkta  yandı.
3- Bir tane  halojen araç far ampülünü seri bağladım, ölçü aletimde 10 volt gerilim 2,25 amper de çekilen akım gördüm. Ampül yine aynı parlaklıkta  yandı. 

Ampülü daha önce gerilimi 10 volta düşmüş bir  aküye bağladığımda 5,5 amper akım çekmişti.

Anlaşılılan buradan bize ekmek çıkmayacak.

seron

Osman abi merhaba. Çabana ve amacına saygı duyuyorum ama cihazı öyle boşa zorlama. Evet, o cihaz trafo tabanlı değil SMPS tabanlı bir UPS cihazı. Trafolulara göre bazı avantaj ve dezavantajları vardır muhakkak.

Önerilerim şöyle, yapma abi.

Ya ikinci elden sat, bir ihtiyacı olan kullansın, ya da al üş tane akü yapıştır arabanın sırtına bir köye möye gidersin, öyle kırsal yerlerde ceryanlar çok sık kesilir yok guş gondu yok ağaç değdi ikide bir ya direk patlıyo ya trafo cortluyo işine yarar yani.Sen onu koy bi kenara, ilerde bir elektronikçiyle karşılaşırsan "ben sana bunu vereyim sen de bana güş gaynaa yapçak bi trafo ver" dersin, bir şekilde yolunu bulursun. ;)
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

07 Osman

Bu upsyi şimdilik senin tavsiyene uyup bir kenara kaldırdım. Youtube den akü canlandırma videoları izliyorum  :D 

Projenin yönünü değiştirdim @seron .  Elimde daha önceden arabada kullandığım 600VA lık tek akülü bir ups daha var. Bir şekilde bozulmuş ve çalışmıyordu. Onun trafosunu çıkartıp tekrardan inceledim. Bayağı büyük, 8-10 amper civarında güç verebileceğini düşünüyorum.  Daha    önce    sadece    6-0-6  şeklinde ölçüm yapıp yeterli olmayacağını düşünmüştüm.  Sonra tekrardan yaptığım kontrollerde 4 adet  girişinin olduğunu gördüm. Ölçü aleti ile yaptığım ölçümlerde ilk girişin değeri 4,5 ohm.  İkincisi 21 ohm.  Üçüncüsü 17 ohm, ve sonuncusu 15 ohm.

İşi garantiye almak adına en yüksek ohm olandan başladım 220 voltu vermeye;

21 ohm olana 220 volt verdim, çıkış  6-0-6 volt.
17 ohm olana 220 volt verdim, çıkış  7,5-0-7,5 volt.
15 ohm olana 220 volt verdim, çıkış  8.5-0-8,5 volt.
4,5 ohm olana cesaretim el vermedi.  Gerçi çalışma masamda kısa devre korumam var ama yine de denemedim onu. Muhtemelen 110v girişi
olabilir. Kendime dedim ki,  ayarlı bir güç kaynağı yaparsam 17-18 volt neyime yetmiyor.

Trafoya,  55 wattlık oto far ampülünü taktım,  3,5 amper civarında akım çekti, gayet de parlak bir şekilde yandı, bir sıkıntı olmadı.

Forum kurallarına aykırı olur düşüncesiyle link  vermedim,  internette ve youtube kanallarında dolaşan 4 adet IRFZ44N mosfet ve LM317 den oluşan 20 ampere kadar dayanabilen ayarlı voltaj regulatörü yapıp bu trafo ile kullanmayı düşünüyorum.

Zaten bahsettiğim devre benim trafosunu söktüğüm ups içinde mevcut, oradan o kısmı kesip alacağım, çok kolay olacak benim için.

Sonradan şu formül aklıma geldi.

P(güç(Watt))=U(voltaj) x I(akım)

Yani;

P=UxI

Bu formülde  I,  yani akımı çekersek  I=P/U olur 

I=55/12

I=4.59 Amper. 

O zaman  benim trafo maximum 3,5 amper veriyor. Daha fazla verebilse idi, ampül 4,5 ampere kadar çekecekti,  doğru mu düşünüyorum ?

Ben burada doğrultmaç devresi yapmadım, alternatif akımda ölçtüm amperi.  Doğrultmaç devresi yapıp,  yukarda bahsettiğim ayarlı voltaj regülatör devresini de eklersem DC voltta akım artışı olur mu ?

seron

İşin matematik hesabını bana sorma, güzelim trafoyu yakarsın :D O konuda cidden çok cahalım.

O değil de, neden forum kurallarına aykırı oluyo anlamadım. Faydalı herşeyi paylaşabilirsin yapıştır gelsin ne vidyosuysa. Ticaret yasak forumda. Bunun dışında ben şurdan aldım, bu firmayı da öneririm falan diyebiliyorsun. Link atabiliyorsun. At mesela, direnç netten paylaş linki, ürün bu de. Birşey olmaz. Art niyet var mı ona bakılır adam daha az evvel üye oluyo, bilmemne holding olarak otomasyon işlerini 40 yıllık tecrübeleriyle yapıyolar diyo. Bababababa yapıyoruz demiyo da yapıyolar diyo. Ya onlarda bi zeka sorunu var ya bizde...

Dilediğin gibi çalış. UPS'ler bir tür cankurtarandır. Öyle bir zaman gelir, hayat bile kurtarabilir. Çalışanı sökme, bozuğu onar, onaramıyorsan güç kaynağı yap ::ok  ;)