Logitech X230 ses sistemi tamiri

Başlatan attilam, 09 Mart 2021, 23:57:22

attilam

Merhaba.

Masaüstü bilgisayar için Logitech X230 ses sistemini kullanmak istiyorum, subwoofer olmadığı için uydu hoparlörleri kullanmak durumdayım. Ancak burada bağlantı sorunu oluşuyor, çünkü uydu hoparlörler subwoofera dsub fişiyle bağlanıyor ve bu haliyle sistemi kullanamıyorum. Resimlerini koyabilirim, sanki hoparlörlerin üzerinde de ayrıca bir dc güç girişi ayarlanırsa çalışacak gibi duruyor ama dsubdan gelenlerden hangisi dc güç kabloları anlamamın pek imkanı yok. Bilgisi ve deneyimi derin olan arkadaşlar fikir verebilir misiniz?

Konuyu kapatıyorum, gerçi resimlerini koyamadım, ama kartın üzerinde herhangi bir amfi görevi görebilecek bir eleman göremedim, o yüzden basit, küçük bir amfi devresi alıp öyle halletmeyi düşünüyorum, ucuz yollu ve küçük formatlı bildiğiniz bir amfi devresi varsa paylaşır mısınız?

attilam

Resimleri koyacaktım, ancak yeni uygulamada bu özelliği göremedim, bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi.

dede_salih

Merhaba
Genelde 2.1 ses sistemlerinde amfi devreleri subwoofer kabininin içinde bulunur. Bahsettiğiniz cihazda da durum böyle. Aşağıda faydalı olabilecek görsellerin olduğu bir link ekliyorum. Bass problemi olan bir kullanıcı detaylı resimlerini eklemiş ve çözüm aramış.

https://www.diyaudio.com/forums/chip-amps/225639-logitech-230-subwoofer-volume-knob-bass-add-resistor-pot.html

Doğal olarak subwoofer olmadan uydu hoparlörler ile tek başına kullanım mümkün gözükmüyor. Hazır alınma yada el yapımı bir amfi ile kullanmak şart. Ses girişi uydu hoparlörlere gidiyor gibi gözüküyor ama esasen burdan çıkıp subwoofer kabinindeki amfiye gidiyor. Üreticinin böyle yapması hem estetik hemde kullanım kolaylığı açısından. D-sub gibi gözüken kablodan hem giriş hemde çıkış alınıyor.

Benim tavsiyem 2.el bir subwoofer kabini ayarlamanız ve orjinalliğini korumanız yönünde olur. Ama orjinallik sorun değil ise başka bir amfi ile de kullanım elbette  mümkün. Sadece uydu hoparlör kullanılacak ve bass olmayacak ise stereo entegre serileri (TDA Serisi) ile basit bir tasarım oluşturulabilir.
Iyi günler.

attilam

Teşekkürler. Bildiğiniz çok basit bir iki devre örneği var mı? Kendim de hazırlayabilirim.

dede_salih

Kendim yapmak istiyorum dersen TDA2004 ve TDA2005 entegreleri hem stereo'dur hemde az bileşenle kolayca yapabilirsin. Denemeden devre şeması vermem doğru olmaz ama üreticinin datasheet dokümanlarındaki devreleri kullanabilirsin. Aşağıya linklerini ekliyorum.

https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda2004r.pdf
https://www.st.com/resource/en/datasheet/cd00000124.pdf

Hazır almak istiyorum dersen eğer ufak amfi modülleri oluyor uygun fiyatlı. Bunların stereo olanlarından alabilirsin. Uydu hoparlörlerin 2x6W 4ohm olarak gözüküyor. Bu değerleri dikkate alarak seçimini yaparsın.

07 Osman

Sayın @dede_salih   anlatmış zaten,  ama tabiiki en iyisi el emeği göz nuru. Yok vaktim var, acelem yok, malzemem alet edevatım yok diyorsan, aşağıdaki linkteki ürünü kullanıyorum. Usb den besleniyor, eğer çok yüksek sesli müzikler dinlemeyecekseniz (subwooferiniz  yok zaten dinleyemezsiniz  :D )  masaüstünde gayet tatminkar sonuç veriyor.

https://tr.aliexpress.com/item/32799506574.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dMaL8A1

attilam

Tekrar selamlar.  Sonunda başka marka da olsa subwoofer buldum. Creative 2.1 370 ses sisteminin subwooferını tek olarak buldum, ancak ses kaynağına (pc) bağlantı kablosunun ucu kopuk, bir bakır (toprak olmalı) birer tane de sarı, mavi, yeşil kablolar var, bunların hangisinin sol, sağ ve varsa mikrofon olduğunu bilmiyorum. Sadece bakırın toprak olarak bağlanacağını kestirebiliyorum, internette çok aradım ama bulamadım şemasını ya da teknik dökümanını. Deneme yanılmayla çözebilirim ama pc nin ses kartını yakmaktan korkuyorum.  Sizce bu renkler hangileri olabilir 3.5 mm ses fişi için?

dede_salih

Merhaba
Ses kaynağına giden 4 kablo olduğuna göre ses yüksekliği ve açma kapama kısmını barındıran kontrolcü sanıyorum elinde yok. Aksi takdirde bu 4 kablo ona bağlı olur ve burdan çıkan 3 kablo ise 3.5mm jack ile kaynağa bağlanırdı.

Gelelim kablolara:
Mavi - Left (Sol)
Sarı - Right (Sağ)
Siyah yada Bakır - GND (Toprak)
Yeşil - Aç/Kapat (Toprağa kısa devre edersen açılır. Boşta kalırsa kapanır. Sanıyorum amfinin mute fonksiyonuyla alakalı.)

Aşağıdaki linkte bahsettiğin cihaz üzerine bir mod uygulaması yapılmış. Yardımcı olacaktır.
https://jestineyong.com/creative-sbs-370-2-1-speaker-modifications
İyi çalışmalar.

attilam

Teşekkürler. Sanırım sorunun birini hallederken yeni sorunlarla karşılaşıyorum. Logitech sisteminin subwooferı olmadığı için Creative sisteminin subwooferıyla halletmeye çalıştım, ama burada da kablolama tarzı birebir aynı olmadığı için biraz zorluk yaşayacağım. Logitech uydu kolonlardan birinin üzerinde açma kapama ve ses ayar düğmeleri var, ancak sistemleri nasıl konuşturacağım konusunda zorlanacağım her halükarda.

dede_salih

Gözünüzde büyütmeyin. Bunlar her mod uygulamasında karşılaşılan sorunlar. Sonuçta iki farkli markanın ürünlerini birbirine uydurmaya çalışıyorsunuz.
Subwoofer amfisinin sorunsuz çalıştığına eminseniz sıkıntı yok.
Gün içerisinde neyi nereye bağlayacağınız hakkında bir çalışma hazırlayıp buraya atacağım.

attilam

4 lü kablonun karşılıklarını buldum aslında, mavi: sağ+, siyah(ya da çıplak bakır): toprak-, sarı: sol+, yeşil:switch imiş. yani yeşil. Hepsi sanırım bu kablo üzerinde bağlı bir kontrolcüye bağlanıp potansiyometre ile ses artırılıp düşürülüyor, ancak bu kontrolcü ve devamındaki 3.5mm ses jakı kopartılıp alınmış. Bize de bunları nasıl halledeceğimizi düşünmek kalıyor. İlginiz için tekrar teşekkürler, bekliyorum.

attilam

Biri iki test daha yaparak sanırım sonuca ulaşacağım, yeşil kabloyu toprak- kablosuna kısa devre yaptırdığımda her iki hoparlörden ses geliyor, ancak tabii sorunsuz bir şekilde potansiyometre bağlayarak çözmek lazım, sağı solu ayrı ayrı kontrol etmeyi bir kenara bıraktıp sadece düzgün bir şekilde potansiyometreyle bağlayabilirsem tamamdır.  10K lık stereo pot varmış elimde, sanırım bu daha çok işime yarayacak, ancak bağlantı konusunda yardımınıza ihtiyacım var.

dede_salih

Şimdi cihaz yanımda olmadığı için ve sizinde görsel koymadığınız için kesin konuşmam doğru olmaz.
Birkaç bağlantı şeması buldum. Bunları referans alarak bir şema çizdim. Kaynaklar yabancı olduğundan ve firmanın bölgesel olarak ürünlerinde değişiklik yapmış olabileceğinden dolayı biraz deneme yanılma yapmak gerekebilir.
Öncelikle x230'un sağlam olduğunu ve bağlantı fişinin d-sub benzeri olduğunu düşünürsek eğer dönüştürücü kullanmayacaksanız bu kabloyu kesmek ve kabloları sıyırmak şart. 9 pinli bu kabloyu internette arattığımda bazı renklerin belirli olmadığı sonucuna vardım. Kesin sonuç siz kestikten sonra belli olur.

Kabaca üzerinden geçersek. x230'ların 3.5mm jack girişi üzerinden gelen ses sinyali dahili volume potuna, burdan da d-sub üzerindeki mor,kahve ve yeşil(gnd) kablolar üzerinden subwoofer'ın mavi,sarı ve siyah(gnd) kablolarından girip amfiye ulaşıyor. Amfi subwoofer'ı besliyor ve hoparlörler için çıkış uçları olan subwoofer'ın arkasındaki kırmızı ve beyaz RCA soketlerine ses sinyalini gönderiyor. Buradan erkek RCA soketleri ile ses sinyali x230'un kırmızı,siyah (pozitif) ve sarı,mavi (toprak) çıkışlarından hoparlörlere bağlanıyor. Bu şekilde bağlayıp subwoofer'a güç verdiğinizde ses almanız gerekir.  Yani ekstra pot kullanmadık. x230'un volume potunu ve kulaklık girişini kullandik. Geriye açma/kapatma ve led kısmı kaldı.

Üstte Creative kolon'un yeşil kablosunu toprağa çekmeniz gerek diye yazmışım ancak tam tersi olabilir. Muhtemelen yeşil kablo ile toprak üzerinden devre tanımlanırsa amfi susacak, açık bırakılırsa amfi çalışacak. Datasheet dosyasında mod seçici olarak kullanıldığı yazıyor.
Dikkat edersen x230'un d-sub kısmında ki led ve açma/kapatma kablolarını bağlamadık. Bunu da subwoofer'ın yeşil kablosundaki gerilimi okuduğumuzda bağlayacağız. Sen öncelikle hoparlörlerden ses al. Gerisini usul usul hallederiz.
Kolay gelsin.

attilam

Teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Deneyip bilgi veririm.

attilam

Logitech kolonlar yerine normal uydu kolonlar vardır LG marka, onları kullanarak hallettim. Ses azaltıp çoğaltmaya yarayan yeşil kabloyu toprakla kısa devre yaptım ve ses kaynağına 3.5 mm fiş ile bağladım, subwooferdaki  kırmızı ve beyaz coaksiyel çıkışlara da kolonları bağladım, halloldu gitti, ancak ses ayarını sadece ses kaynağından (burada pc olacak) ayarlayabileceğim. Yardımınız için çok teşekkür ederim, görüşmek üzere.

dede_salih

Rica ederim. Sorunu çözmenize sevindim.
LG kolonlarda pot bulunmuyorsa kendiniz ekleyebilirsiniz.
Aşağıya bağlantı şemasını ekledim. Uğraşmak isterseniz kolayca halledebilirsiniz. 50k ile 100k kullanılıyor genelde ancak ses kaynağının genliğine göre değişebilir.
İyi günler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın