filtre tasarladım sorum var ?

Başlatan kck87, 17 Eylül 2010, 15:40:47

kck87

alçakgeçiren, yüksek geçiren ve bant geçiren olmak üzere 3 adet filtre tasarladım. her bir filtre ortalama 25db kazancında.

alçak geçiren filtrenin kesim frekansı 400Hz yani 0-400hz filtreliyor bass sesler için.

[IMG]http://img69.imageshack.us/img69/7579/alaka.th.jpg[/img]

yüksek geçiren filtre 6kHz ve üstünü 20kHz \'e kadar geçirmesi için tasarladım tiz sesleri için.

[IMG]http://img837.imageshack.us/img837/7335/yksek.th.jpg[/img]

bant geçiren filtrenin merkez frekansı 2.8kHz,  BW = 5.6kHz   yani 400Hz ile 6kHz arasıni geçirecek diğer frekansları geçirmeyecek.mid sesleri için.

[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/391/bantgeiren.th.jpg[/img]

şimdi bu üç filtrenin her birinin çıkışına 10k potansiyometreler ile opampla yapılmış toplayıcı devreye girsem ve o toplayıcı devrenin çıkışından da giriş hassasiyeti 1.2volt ve gücü 150W olan mosfet  amplifikatöre girsem kaliteli ses alırmıyım ve  o bağladığım potansiyometreler ile kaliteli bi şekilde sesin tonlarını (bass,mid,tiz) kontrol edebilirmiyim.
yani a.g.s. bass, y.g.s tiz, b.g.s mid tonlarını kontrol etmek istiyorum, bu şekilde olurmu devrelerde hatalar varmı simulede her biri ayrı ayrı çalışıyor.
yani kendi tonkontrol devremi kendim tasarlamak istiyorum.
teşekkür ederim.

yazici67

bu tip analog devrelerle çok çalışmadım ama bildiğim temel bilgilere göre dediğn gibi kaliteli bir ses elde edebilirsin.(yani anladığım kadarıyla çalışır)

kck87

Alıntı yapılan: yazici67 - 18 Eylül 2010, 00:07:13bu tip analog devrelerle çok çalışmadım ama bildiğim temel bilgilere göre dediğn gibi kaliteli bir ses elde edebilirsin.(yani anladığım kadarıyla çalışır)

ilginize teşekür ederim çalışıcağına bende inanıyorum ama dediğim gibi ton kontrolünü söylediğim şekilde yaparmı sorun orda her biri ayrı ayrı denediğimde kesim frekanslarından sonra çıkış sinyalinin genliği azalmakta. tine dediğim gibi çıkışlarına pot koyduğumdada normal çalışma frekansı arasındada çıkışın max verimde olduğundada potlar ile bu çıkışın genliklerini ayarlayabiliyorum. bu şekilde ton kontrolü yapılabilirmi.
yoksa bildiğimiz ton kontrolleri yani nette dolanan şemaların çalışması da söylediğim şekilde ayar yapılacak frekansın genliğinimi yani kazancınımı değiştiriyo yoksa frekansınımı ayarlıyo.
karışıkoldu kusura bakmayın :D

Flatron

Merhaba
Ne demek istediğinizi çok iyi anlayamadım ancak internette ,tam olarak sizin bu konuyu çok iyi anlatan1-2 yazı
var.Bunların linkleri:
http://www.antrak.org.tr/gazete/052002/ali.htm
2.si ise Fatih erdem isimli Elektronik mühendisliğinde okuyan bir arkadaşın  biraz daha matemetiğinide anlatsada çok
iyi anlaşılır bir yazısı ki linkide şurada:
http://www.fatiherdem.net/r-ve-c-elemanlariyla-alcak-geciren-filtrelow-pass-filter-tasarlayalim/

Bildiğiniz gibi bu tip devreler   birkaç pasif eleman, bir opamp ve 3 potla breadboard da 10 dk da kurulabilecek
pahalı da  olmayan devreler .Ben deneyerek görün derim
Kolay Gelsin

kck87

Alıntı yapılan: Flatron - 18 Eylül 2010, 16:59:20Merhaba
Ne demek istediğinizi çok iyi anlayamadım ancak internette ,tam olarak sizin bu konuyu çok iyi anlatan1-2 yazı
var.Bunların linkleri:
http://www.antrak.org.tr/gazete/052002/ali.htm
2.si ise Fatih erdem isimli Elektronik mühendislikte okuyan bir arkadaşın  biraz daha matemetiğinide anlatsada çok
iyi anlaşılır bir yazısı ki linkide şurada:
http://www.fatiherdem.net/r-ve-c-elemanlariyla-alcak-geciren-filtrelow-pass-filter-tasarlayalim/

teşekkür ederim gerçekten yararlı kaynaklar bunları daha önceden incelemiştim.
şöyle anlatayım, yukardada bahsettiğim gibi 1.2v giriş hassasiyetli 150W mosfet amplifikatörüm(stereo) var. buna şu anda bir tonkontrol devresi bağlı bu bağlı olan ton kontrol devresinde balans,volum,bass,tiz,ve mid ayarları bulunuyor. bu bahsettiğim devreden memnun kalmadığım için kendi ton kontrol devremi aynı özellikler olacak şekilde (balans,volume,bass,tiz,mid) kendim tasarlamak istiyorum. şimdi tasarlamış olduğum bu filtreler simulede istediğim tarzda her biri ayrı ayrı çalışmaktadır. benim yapmak istediğim bu 3 devreyi birleştirip tek çıkış almak ve enazından bass,mid ve tiz ayarlarını kontrol etmek.resimle daha iyi anlatmaya çalışayım. resimdeki blok şemada kırmızı kutu içerisine alınan bağlantıları uyguladığım zaman kırmızı ile yazılan bass tiz ve mid ayarlarını yapabilirmiyim sorum bu umarım anlaşılabilmiştir.
tekrar teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: Flatron - 18 Eylül 2010, 16:59:20Bildiğiniz gibi bu tip devreler   birkaç pasif eleman, bir opamp ve 3 potla breadboard da 10 dk da kurulabilecek
pahalı da  olmayan devreler .Ben deneyerek görün derim
Kolay Gelsin

deneme işi dediğiniz gibi sorun değil ama şuan farklı bir ilde olduğumdan malzemelerimi kullanamıyorum.
tekrar teşekkürler.

Flatron

Evet aynen o şekide çizdiğiniz gibi Hatta aşağıdaki linkte bunun başka bir örneği var.
Ancak 1,2 volt giriş seviyesi amplifikatör için biraz yüksek giriş seviyesi gibi geliyor bana tam süremeyebilir,hoparlörlerden sesi biraz düşük ses alabilirsiniz.
Örnek Sayfa linki:
http://gilmore2.chem.northwestern.edu/projects/equal_prj.htm
Kolay Gelsin

kck87

ilgi alakanıza çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi 1.2volt çok büyük bir değer ama yapmış oldum artık bikere bu hassasiyete yaklaşmak için opamlı toplayıvının kazancını tahmini olarak kaç db yapmam gerekir acaba.
verdiğiniz linkte en çok TUBE-BASED EQUALIZERS hoşuma gitti  :D
birde bu linkteki ACTIVE 3-BAND BAXANDALL başlığı altındaki figure2 resmindeki devredeki potlar ile frekansımı ayarlıyoruz yoksa frekansı sabit o frekanstaki genlik değerinimi ayarlıyoruz.

--------------

yada şuanda kullanmakta olduğum pramfini sorununa çözüm bulabilirsek bu tasarımı gerçekleştirmeme gerek kalmaz. sorunum şu şekilde
linkteki
https://320volt.com/kaliteli-preanfi-devreleri-bass-mikrofon-gitar/
Stereo Preanfi Devresi Mikrofon Girişli Ekolayzırlı devreyiyaptım ilk başlarda ses istediğim gibiydi. sonraları seste cızırtı ve kısılma meydana geldi.(bass,mid,tiz potları tamamen açık, mikrofon potu tamamen kısık, line volum ve master volum orta açıklıkta) bu ayarlarda kullanıyorum. ve sorun başgösterdiğinde bass potunu biraz kısmamla devre eski stabil haline kavuşuyordu. zamanla bu sorun ilerledi ve ses tamamen cızırtılı bir şekilde sanki kondansatör boşalıomuş gibi yavaş yavaş kısılmaya başladı ve tamamen ses yok oldu.  bass potunu bu sefer yarısına kadar kısınca eski heline döner oldu.
şunu farkettimki 2 opamp arasında kalan 2 kutuplu kondansatörlerin metal kılıfına dokununca(bir elim beslemenin sıfırında diğer elim ile dokunuyorum) dokunduğum süre boyunca ses düzeliyor ama dokunduğum için parazit yapıyor, elimi çektiğimde ses düzeliyor ama belli bir süre sonunda tekrar cızırtılı bir şeki,lde kısılıyor.
çözüm olarak o kondansatörleri kısadevre yaptım olmadı, kondansatörlerin metal kılıfından mercimek kondansatörler ile şaseye verdim olmadı. yükses değerli diren. ile şaseye verdim olmadı. kutupsuz kondansatörler ile değiştirerek denedim yine çözüm olmadı.
bu soruna nasıl bir çözüm buluruz yada bulabilirmiyiz.
tekarar teşekkürler.

Flatron

Tekrar Merhaba
Preampli/ Ton kontrol devresindeki problemler  sanki topraklama sorunu gibi geliyor.Bu sorunun kaynağını bulabilmek
şunları deneyebilirsiniz

--Devredeki tüm ayrı katlarınının (Besleme--->Ton konrol --->Power Amplifier ) topraklamalarının düzgün olduğunundan emin olun .Bir baskılı devredeki ground yolundaki (baskılı devrenin yolundaki ) aynı hatta olmasınına rağmen aralarında 3-5 cm lik mesafe olan lehimlemelerde bile gürültü olarak fark olabileceğini unutmayın.Topraklamanın da bazı kuralları olduğunu unutmayın
--Gürültünün kaynağını bulabilmek için giriş jaklarını (eğer varsa)önce çıkarın ,daha doğrusu önce Power amplinizi girişine hiçbir jak takılı değilken(Dolayısıile sinyal yokken) çalıştırın ve Volume potunu yavaşça maximum seviyeye kadar açın hoparlörlerden bu durumda çıt bile gelmemesi gerekir(İyi bir anfi de).Volume maximum dan biraz aşağıda iken plastik bir malzeme ile (genellikle tornavidanın sapı ile kartaki çıkış entegresi/entegeleri yada transistörleri hariç hemen her yere vurun doğal olarak parazitler
olmaması gerekiyor .Bu soruna şunlar sebep olabilir
-Baskılı devrede çatlak olabilir.
-Örneğin 1 mf lık bir kondansatörün yönü bir yerde ters bağlı olmuş olabilir.
-Örneğin devrede 1Kohm luk direnc olacakken 10 KOhm lehimlenmiş olabilir bu ise devrede kazancı çok artırmış
olabilir.
--Yada blendajlı bir kablonun olduğu bir hatta soğuk lehim olabilir
Bu tornavida sapı ile kontrol işini diğer kartlar işi içinde yapın
Mikrofon girişine illada mikrofon bağlamak zorunda değilsiniz oraya örneğin mp3 playerın kulaklık çıkışını verebilirsiniz
Tabiki mp3 player ın volume potunu biraz kısın.Ses biraz tuhaf çıkacaktır ama sizin aradığınız o parazitin yine olup olmadığıdır.
Ayrıca bazı durumlarda power amplinin besleme katında yapılmış bir hata hoparlörlerden \"Hum\" sesinin artmasına sebep olur
Bu linkte amplifikatörlerdeki gürültünün kaynakları ve nasıl çözüm bulununabileceğine dair açıklamalar var
http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/51245-pre-amplifier-grounding.html
Diğer sorunuza gelince Ton kontrol devrelerinde (Doğal olarak alçak/yüksek geçiren filtrelerde) Potların etrafındaki R
ve C değerlerine göre frekans hesaplanır.Yani frekansı bu elamanlar belirler.Kazanç ise Opamp larla hesap edilir.(Eğer sorduğunuz bu ise)
Kolay Gelsin

gevv

@kck87  hocam  @Flatron abimin dediklerine ek olarak opamplar arızalanmış olabilir devrede sorun vardır bir kısa devre, ters bağlantı vb.  ilk zamanlar sorun yapmamıştır bir süre sonra op amplara zarar vermiştir devreyi dikkatlice inceleyin

kck87

bu önerdiklerinizi eve gidince en kısa zamanda deneyeceğim yapmış olduğum baskı devreleri bu linkten ulaşabilirsiniz. bi bakarsanızsevinirim nerede hata var yol yakınlıkları olarak.

https://320volt.com/2x150w-stereo-amfi-stereo-preamfi-mikrofon-girisli-ekolayzirli/

------

sormak istediğim ise verdiğiniz linktedi devredeki potların işlevi ile ilgili.
aşağıdaki resimde sarı renkli potansiyometreler frekansımı ayarlıyor, yoksa ıc2 opampına giden voltajlarımı ayarlıyor.
çok oluyorum galiba kusura bakmayın.

[IMG]http://img541.imageshack.us/img541/8946/58540441.jpg[/img]

gevv hocam devre ilk bu arızayı yaptıktan sonra opampların yerlerini değiştirdim düzelmişti sonra tekrar arıza yaptı ama opampları hepsini değiştirmedim  nasipse 10 güne eve gidince bunuda değiştirip yorum yazarım.
teşekkürler.

Flatron

Sevgli Kck87
Sorduğunuz soruların bazılarını anlayamamdaki sebep sizin bu sorunununuzu tarif ederken elektronik konusunda bilgili olduğunuz belli iken  bir ton kontrol devresi tasaryabilecek bilgiye sahip gibi gözükürken bana sorduğunuz sorular son derece basit  adeta test eder gibi soruyorsunuz.Belkide ben yanlış anlıyorum ama belirtmeden geçmek istemedim.
Herneyse.Verdiğinzi linkteki fotoğraftan gördüğüm kadarıyla hiçbir ses bağlantısında (Power ampli ses girişlerinde ,ton kontrol çıkışlarında vb) blendajlı kablo kullanılmamış.Yeni teknoloji ile üretilen ses entegrelerinde/yada transistörlerde  pek çok
şeyi kılıf içinde düzeltmiş ,daha iyi hale getirmiş olabilirler ve öylede oldu. ancak osilasyon yada parazit kurullara
uyulmamış her devrede oluşabilir.
İyi bir amplide iyi bir ses için pekçok şey olması gereklidir.
Örneğin OPA134 opamp ın fiyatı (ki sizin sorduğunuz sorudaki şemada kullnılan Opamp )10 USD den fazladır.
(Yani yaklaşık olarak 30 ad den fazla LM324 eder)
PIHER  pot kullanmak istersiniz bir tanesi için 50 USD den fazla ödeyebilirsiniz yine örneğin amplinizde VİMA(yada WIMA mıydı tam hatırlamıyorum) ELKO lar kullanmak isterseniz yine hatırı sayılır ücretler ödemeniz gerekir.Altın kaplama jakları soketleri
ucuzlarının 2000 dolar olduğu hoparlör kabinleri daha saymıyorum.
Diğer sorduğunuz sorunun cevabını bilmiyorum ancak burada OPA134 ün data sheeti var belki burada bulabilirsiniz
http://www.schuro.de/Daten/Burr%20Brown/OPA134.PDF
*OPA134 ün fiyatını araştırıken Dr.Hardware takma adlı bir arkadaşın bu yazısını gördüm son derece bilgili bir kişi
8 nolu açıklamada topraklama ile ilgili bilgilerde var
http://www.diyaudiotr.com/islecler/tammetin.php?metinid=9

Kolay Gelsin

kck87

Alıntı yapılan: Flatron - 18 Eylül 2010, 23:22:15Sevgli Kck87
Sorduğunuz soruların bazılarını anlayamamdaki sebep sizin bu sorunununuzu tarif ederken elektronik konusunda bilgili olduğunuz belli iken  bir ton kontrol devresi tasaryabilecek bilgiye sahip gibi gözükürken bana sorduğunuz sorular son derece basit  adeta test eder gibi soruyorsunuz.Belkide ben yanlış anlıyorum ama belirtmeden geçmek istemedim.

flatron abim sizi tanımıyorum ve test etmek da haddime değil aksine ben kendimi test etmek için bu soruları soruyorum kendimden emin olmak için. yanlış anlaşıldıysam özürdilerim.

söylediğiniz gibi kullandığım kabloların hiçbirinde ekranlı kablo kullanmadım. ama şunu çok net söyleyebilirim ki ilk denememde ses girişi bağlı değilken ses sonda iken hoparlörlerden sadece ince bir tısss sesi geliyordu hiçbir uğultu vs. yoktu beni tatmin etmişti açıkçası.
yazdığınız herşeye katılıyorum tabiiki ama takdir edersinizki bu işlerle uğraşan birçok kişi bir pot için 50$  ve bir opamp için 30$verecek güce sahip değildir hele birde benim gibi gurbette öğrenci ise dahada zor :D ama kim istemezki :D

devrelerin isiste frekans eğrilerini almaya çalıştım doğru alabilmişimdir umarım

alçak geçiren;
[IMG]http://img841.imageshack.us/img841/7251/alak.th.jpg[/img]

yüksek geçiren;
[IMG]http://img827.imageshack.us/img827/7335/yksek.th.jpg[/img]

bantgeçiren;
[IMG]http://img69.imageshack.us/img69/7930/bantgeir.th.jpg[/img]

Flatron

Sevgili Kck
Asıl ben özür dilerim size biraz sert cevap yazdı isem .Ancak sizde kabul edersiniz ki.Forumda bazen sorulara cevap verdiğinizde \"Onu bende biliyorum \"deyip başka bir soru soran kişilerde çıkıyor.Hatta 1-2 tatsız olayda başımdan geçti.
Ancak sizin gibi kibar ve ahlaklı gençlere yardım etmekten şeref duyarım.Sizler bizim gibi orta yaşın üzerindekilerin dediklerine pek aldırmayın.Bizler genelde , Volkan Konağın dediği \"Huysuzzzzzzz\" ,\"Naleeeeeeeet adamlarizzz\" :)
Ancak size ve üniversite eğitimi alan tüm öğrenci arkadaşlara şunu tavsiye ediyorum:
Anlamadığınız bir konuyu hemen ,o konu anlatılırken  tekrar sorun,hala anlamadı iseniz anladığınız şekilde \"böylemi demek istiyorsunuz diye sorun ,hala anlaşılmayan bir yer kaldı ise o hocanın asistanına sorun.ilk labratuar dersinde o konunun devresinin kurup ,bizzat gözlerinizle şahit olun.Püf noktaları basittir ancak bilen azdır.
Size üniversite hayatınızda başarılar diliyorum.   
Saygılarımla

kck87

flatron abim sakın dert etmeyin sert cevapta vermediniz zaten. dediklerinizde haklısınız çıkıyo forumlarda birkaçtane kendini bilmez yapcak bişi yok malesef.

ayrıca söylediğniz Bizler genelde , Volkan Konağın dediği \"Huysuzzzzzzz\" ,\"Naleeeeeeeet adamlarizzz\" buna katılmıyorum :D ayrıca öyle olsanız bile (ki hiç sanmıyorum) siz tecrübeli abilerimizden öğrenecek çok şeylerimiz var.

eliminden geldiğince okulda neyin ne olduğuna öğrenmeye çalışıyorum ama okuldaki ile gerçek işteki birbirini pek tutmuyor :D

kck87

uzun bi aradan sonra devremle ilgilenme şansı buldum (malum okul başladı, bitirme tezi v.s. ve evimde internetim yok arasıra girebiliyorum neyse)
ve flatron abim, söylemiş olduğunuz dikkat etmem gereken yerleri denedim.

-- bütün kartların şaselerini teker teker inceledim kontrol ettim şaselememde sorun bulamadım leğimleri tekrar tazeledim.

--söylediğiniz gibi ses girişi yok iken ses potunu kontrol ettim ses potu kısık iken hoparlörlerde parazit ses yok, ses potu sonda iken kısık olmak üzere hafif tısss sesi geliyor(karşılaştırma kriteri olarak 4+1 sistemdede denedim çıkan sesler aynı ses) ve ses potu orta seviyede iken yine söylemiş olduğunuz gibi tornavidanın plastik kısımları ile bütün kartlara hafif vuruşlarda bulundum ve hoparlörden hiç bir ses gelmedi yine emin olmak için bütün kartları tekrar kontrol ettim çatlak soğul leğim v.s yoktu.

-- son olarakta mikrofon girişinden ses girişi uyguladım ses potu en kısıkta iken çok az çevirmemle ses max seviyeye geçti sanırsam bu sorun normal çünkü line girişe göre mikrofon girişi daha hassas olsa gerek diye tahmin ediyorum ama şöyleki bu sefer karşılaştığım sorun 6.mesajda bahsettiğim sorun ortadan kaltı seste cızırtı ve kısılma meydana gelmedi bass potu görevini tam yapıyordu ve kafayı yedim  ;D
sonra tekrar line girişlerden sesi verdim sorun devam ediyordu, amfiyi kapatıp opamların yerlerini değiştirdim birde baktımki line girişlerden sesi veriyordum opampların yerlerini değiştirdim ses düzeldi yine kafayı sıyırdım ;D belli bir süre sonra tekrar sorun yaptı ogünden sonra dahada ellemedim öyle kullanıyorum :D

başka önerileriniz varsa onlarıda deneyeceğim teşekkür ederim...

Flatron

Merhaba
Sorunun çözülmüş olmasına sevindim.Bunun dışında yazılacak aklıma gelen pekbirşey yok eğer sesten memnunsanız ve parazitte tekrarlamıyorsa yapılacak şey keyifle amplinizi dinlemekten başka çareniz yok sanırım :)
Kolay Gelsin

kck87

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. sesten memnunum ben ama dediğim gibi bazen preamfi sorun yapıyor hala. artık pek uğraşmıyorum daha doğrusu uğraşamıyorum.
tekrar teşekkürler yardımlarınız için...

Flatron

Rica Ederim.Ayrıca üniversite hayatınızda\'da başarılar dilerim.
Sağlıcakla Kalın

kck87

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın