Güç kaynagı trafo bilgisi hakkında yardım edin lütfen

Başlatan barisdemir, 16 Nisan 2009, 19:31:27

barisdemir

Arkadaşlar bu devreyi yapmam lazım yalnız trafo hakkında bilgi vermemiş bunu nasıl halledebilirim bir fikri olan varsa lütfen söylesin?

asma

Bu devre hakkında sende hiç bilgi vermemişsin.  ???

Resim anlaşılmıyor, bağlantı farklı kullanılmış, değerler okunmuyor. Ne işe yarıyor yada sana ne lazım?

Bulduğun kaynağıda versen olur.

Kolay gelsin.

barisdemir

http://www.schematicheaven.com/mesaboogie.htm kaynak buradaki V-Twin Overdrive Pedal. Devrenin bir ucundan +12 bir ucundan - 12 bir ucundan +v ve bir ucundan heaters diye lambalara giden çıkış var. trafosu hakkında yardım istiyorum sizden anlayamadım ne çeşit bir trafo kullanmam gerekitğini...şimdiden teşekkürler...

mhoca

barisdemir

bunu hesaplamanın bir yolu yokmu ? trafonu primerinden giren voltaj belli.... seconderden ne çıkıcağını nasıl hesaplayabilirm...

mhoca

Kocausta41

Alıntı yapılan: barisdemir - 16 Nisan 2009, 19:31:56

Nerede kullanmak istiyorsunuz.
şemasından malzeme değerleride pek okunmuyor.
Bir swiçhmode devreye benziyor.

Flatron

Barış Demir
Trafoya bağlı köprü diyorlardan sonraki Elkoların voltajı 350 volt oalrak yazılmış.Ayrıca Trafonun altında da 1:18 yazıyor alttaki yazıyı tercüme edin Bu yazı o oranın anlamını anlatıyor

\"The ratio of the voltage (5:1) is equal to the turns ratio (400:80). Sometimes, instead of specific values, you are given a turns or voltage ratio. In this case, you may assume any value for one of the voltages (or turns) and compute the other value from the ratio. For example, if a turn ratio is given as 6:1, you can assume a number of turns for the primary and compute the secondary number of turns (60:10, 36:6, 30:5, etc.)\"

Eğer böyle bir devrenin daha başında takıldıysanız bence bu devreyi yapmakta acele etmeyin.Lambalı devreleri araştırın biraz daha bilgi ve tecrübe sahibi olun bence
Kolay gelsin

barisdemir

Flatron teşekkürler... devreyi yapmakta acelem yok. uzun bir zaman dilimine bölmeyi planladım zaten. Bu yapacağım devrenin sadee swichmode kısmı. bunun yaklaşık 5 katı büyüklüğünde başka bir devre daha var ama yapımı bundan daha kolay bunda yapmam gereken sadece trafonun değerini öğrenmem. Devre lambalı bir gitar efect ünitesi bu arada... tekrar yardımlarınıza ihtiyacım olabilir.

asma

Transformatör bildiğimiz sac trafo ve 220/12 trafo ters olarak kullanılabilir.
şemada belirtilen oran (12x18=216) hesaplandığında 12Vac girişi olan 220V çıkışı olan bir trafo uygundur. 4~10VA ne bulursan 220V girişli ve 12V çıkışlı transformatör kullanabilirsin. Yanlızca yazdığı gibi 12V olan kısıma sekonderi ve köprü çıkışına primeri bağlamalısın. Bu şekilde çalışır ama özel bir şey olsun diyorsan 12 giriş 220 çıkış sardırabilirsin. (bahsettiğim yöntemde trafoda kayıp fazla olup ısınır)
Besleme için mutlaka 12Vac kullanmalısın. Devre yarımdalga simetrik besleme devresiyle op-ampları besler. trafo çıkışıyla lambalar için anod voltajı ve heaters yazan yerden flamanları besler.
Flaman besleme yöntemini beğenmedim. Biri bozulursa diğerlerinin voltajı artar ikisi bozulursa dördüde gider  ???  Uygun voltaj 6,3V tur. Bunu basit bir regüleyle sağlayabilirsin seri watlı direnç hoş olmamış.
Devreyi tanımıyorsan butip şemalara bulaşmamanı öneririm.  ;)  Lambalı daha basit uygulamalardan sonra bu tip hibritlere yönelmelisin.
Ayrıca şemanın genelinide pek beğenmedim. lamba ve J-Fet girişli op-amp kullanmak alçak frekansta güzel ses almak için gidilecek mantıklı bir yol değil bence.
Nasıl bir power amp. kullanıcaksın? nasıl bir hoparlör ve filtreleme olacak? bütünün içinde lamba kullama lüksü ne kadar etkili olacak belli değil.
Yani bu devreyle güzel ses işlesen bile duymak için katedeceğin yollarda işler tamamen değişebilir.

Sen bilirsin, kolay gelsin.
Devamında da yardımcı olabiliriz, eğer vazgeçmezsen.  ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın