Model Roket Ateşleme Sistemi

Başlatan ziyade, 09 Ocak 2021, 14:05:40

ziyade

Merhaba,
Birkaç arkadaş ile model roketler yapıp THSF bünyesindeki yarışmalara katılıyoruz.

Şimdiye kadar ateşleme işini son derece amatörce yaptık. 12V aküden 5m kablo ile roket motorunun içine yerleştirdiğimiz direnç teline güç veriyorduk. Bunu da komut verildiğinde akünün kutuplarına kabloları temas ettirerek yaptık. Bu basit işte bile defalarca başarısız olup rezil olduğumuz da oldu ama yılmadık :)

Daha profesyonel arkadaşlar bu işi kontrollü ateşleme sistemi ile yapıyorlar. Ben de geçen yıl bir devre bulup bir kontrollü ateşleme sistemi yapayım dedim. Malzemeleri aldım, devreyi kurdum ama bütün uğraşlarıma rağmen tam olarak çalıştıramadım. Ateşleme kısmı çalıştı ama kontrol kısmı çalışmadı. Röle kullanarak düşük voltajla bağlantının sorunsuz olduğunu test etmem gerekiyor ama bunu yapamıyorum. Son olarak saç baş yolup devreyi söktüm.

Kurduğum devre şemasını yapmak istediğin sistemin fotoğraflarını gönderiyorum. Bilenlerin yorumlarını bekliyorum. Nasıl çözerim bu işi ve devre neden çalışmamış olabilir. Bir de 9V pillerle bu iş yapılabilir mi? (İnternette yapanlar var ama bizim roketçiler olmaz diyorlar.)

TA6ZK

seron

Kutu Amerikan filimlerindeki gibi olmuş beğendim :)
De, neyi ateşliyorsunuz onu da yazsaydınız daha iyi olurdu.
Devrede 5V yazıyor, yetersiz olabilir, kutuda ise 12V in yazıyor.
Ateşlenecek şey ne ise ona göre birşeyler yapabilirsiniz. Daha kolay ateşlenecek birşeyi ateşlersiniz o da roketin ana itici malzemesini ateşler (sıralı ateşleme). Devrenizde bir sorun göremedim rölenin voltajı biraz bastırması dışında... 12V ve amperi yüksek kaynak lazım. 9V pil olmaz. Ateşlenecek yakıt müsaitse ocaklardaki indüksiyon bobininden yapıp çıt çıt ateşleyebilirsiniz.

ziyade

Öncelikle kıymetli cevabınız için çok teşekkür ederim.
Tamamlayabilirsem benim de böyle bir kutum olacak inşallah ama önce devreyi çalışır hale getirmeliyim. :)

Aslında ilk cümlede açıkladım ama galiba yeterince açık olmamış. Mesele şöyle: Boyları 50 cm civarında yanmaz kağıt ile roketler yapıyoruz. Bu roketler, içerisinde kompozit katı yakıt olan, boyutları AA piller kadar olan motorların gücüyle fırlatılıyor. Motorun alt kısmında bir delik var. Oraya +- kutupların bağlı olduğu direnç telini sıkıştırıyoruz ve akım verince kızan tel roket motorunu ateşliyor. Neticede de roketi fırlatmış oluyoruz.

Devreyle yapmak istediğim şu: Ateşlemeden önce teli kızdırmayacak kadar zayıf akım geçirip devrenin kontrolünü yapmak. Bunu da röle vasıtasıyla 5V ve 12V geçişleri yaparak sağlamam gerekiyor galiba. Başka bir yolu da olabilir belki bilemiyorum.

9V pillerle olmayacağını anladım. Peki kapasitör kullanılarak falan yüksek akım verilip direnç/rezistans teli 3-4 sn civarında kızdırılabilir mi?

TA6ZK

AX

1.5V luk pil bile ateşer burada kullanmanız gereken ateşleyici fünyeye uygun vatt ve uygun iç direncine sahip krom-nikel tel kullanmak.

seron

Hmmm... Çok ilginç :du: Çok da basit.
Devreyi oluştumak o kadar da zor değil. Önemli olan telin özelliklerini bilmek. Ateşleme teli. Elektronik sigara teli diye bilinen tellerden kullanılabilir. Ya da hırdavat mağazalarından elektrikli ocak teli temin edilebilir. Krom-Nikel tel diye bilinir uzunluk, çap ve telin alaşımı vereceğin akım ve gerilimi belirler. 12Volt otomobil sinyal ampulü alıp camını kırsanız bile bir süreliğine oluyor. Neyse.

Kondansatör çok çok kısa süre güç sağlayabilir. Olur-olmaz demiyorum ama 12V batarya daha iyi olur. Çekeceğin kablo uzunluğunun direnci arttırıp telin yeterince kızmasını engelleyeceğini unutmamalısın. İkincisi bahsettiğin kompozit malzemeyi tam bilmiyorum hazır mı alıyorsunuz, yoksa kendiniz mi yapıyorsunuz onu bilmiyorum ama bildiğimiz kibrit çöplerinin başlarını kesip biriktirirseniz ve telin etrafını bununla doldurursanız işiniz kolaylaşacaktır.

Bir ara kondansatörlerden yapılmış şarjlı çakmak çizmiştim. Ama emeğe değmeyeceği için attım arşive duruyor. Buna rağmen kondansatör yerine batarya kullanımını tavsiye ederim.   ::ok

AX'ın yanıtını görünce devam ediyorum. Evet 1,5Vluk pil bile ateşler. Ancak Kablo uzunluğunun artması direnç faktörü oluşturacaktır bu da güven mesafesine çekilmiş hobicilerin yeteri kadar güce ihtiyacı olduğu anlamına gelir. İkincisi 1,5V ye uygun krom nikel, ateşlemenin gerektiği kadar süre sıcak olarak ergimeden bekler mi? O kadar küçük akkor teli acaba fünyeyi ateşler mi... bilmediğimden yazıyorum.

ziyade

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Tamam 12V akü kullanmaya devam edelim; fakat kontrol ve ateşleme mekanizması neden çalışmamış olabilir? Acaba komponentlerden birisi arızalı falan mıydı diye düşünüyorum ama zaten sınırlı bileşen var, birçoğunu değiştirip denedim yine de olmadı.

Kullandığımız motor ve direnç telini aşağıda paylaşıyorum. Tel krom-nikel ve kalınlığı da 0,5 mm.

TA6ZK

AX

Alıntı yapılan: seron - 09 Ocak 2021, 19:20:32Hmmm... Çok ilginç :du: Çok da basit.
Devreyi oluştumak o kadar da zor değil. Önemli olan telin özelliklerini bilmek. Ateşleme teli. Elektronik sigara teli diye bilinen tellerden kullanılabilir. Ya da hırdavat mağazalarından elektrikli ocak teli temin edilebilir. Krom-Nikel tel diye bilinir uzunluk, çap ve telin alaşımı vereceğin akım ve gerilimi belirler. 12Volt otomobil sinyal ampulü alıp camını kırsanız bile bir süreliğine oluyor. Neyse.

Kondansatör çok çok kısa süre güç sağlayabilir. Olur-olmaz demiyorum ama 12V batarya daha iyi olur. Çekeceğin kablo uzunluğunun direnci arttırıp telin yeterince kızmasını engelleyeceğini unutmamalısın. İkincisi bahsettiğin kompozit malzemeyi tam bilmiyorum hazır mı alıyorsunuz, yoksa kendiniz mi yapıyorsunuz onu bilmiyorum ama bildiğimiz kibrit çöplerinin başlarını kesip biriktirirseniz ve telin etrafını bununla doldurursanız işiniz kolaylaşacaktır.

Bir ara kondansatörlerden yapılmış şarjlı çakmak çizmiştim. Ama emeğe değmeyeceği için attım arşive duruyor. Buna rağmen kondansatör yerine batarya kullanımını tavsiye ederim.   ::ok

AX'ın yanıtını görünce devam ediyorum. Evet 1,5Vluk pil bile ateşler. Ancak Kablo uzunluğunun artması direnç faktörü oluşturacaktır bu da güven mesafesine çekilmiş hobicilerin yeteri kadar güce ihtiyacı olduğu anlamına gelir. İkincisi 1,5V ye uygun krom nikel, ateşlemenin gerektiği kadar süre sıcak olarak ergimeden bekler mi? O kadar küçük akkor teli acaba fünyeyi ateşler mi... bilmediğimden yazıyorum.
1v2 ni-mh min 1A pil ve çapı 0.25mmlik rezistans telini bayramlarda aldığın fitilli maytap fitilinin üzerine birkaç tur sar uçlarına pilin gerilimini ver fitilin tutuştuğunu göreceksin.

AX

Alıntı yapılan: ziyade - 09 Ocak 2021, 20:22:31Cevaplarınız için teşekkür ederim. Tamam 12V akü kullanmaya devam edelim; fakat kontrol ve ateşleme mekanizması neden çalışmamış olabilir? Acaba komponentlerden birisi arızalı falan mıydı diye düşünüyorum ama zaten sınırlı bileşen var, birçoğunu değiştirip denedim yine de olmadı.

Kullandığımız motor ve direnç telini aşağıda paylaşıyorum. Tel krom-nikel ve kalınlığı da 0,5 mm.

rezistans telinin uçlarını fazla dışarıda bırakmamak kaydıyla uygula başarılı olacağını düşünüyorum.

seron

@AX  abi :D
Bir anda çocukluğuma döndürdün ;D Ne oynardık onlarla...

@ziyade
O motor dediğin parçanın içinde yeteri kadar yer varsa rezistans telini 3-5 tur bir tükenmez kalemin içindeki hazneye sarıp yay şeklinde koymanı tavsiye ederim. Tel kalın ve kısa. Bir pile direkt bağlarsan kızarır ama kablo ile uzaktan bağlandığında yeteri kadar kızarmayabilir. Birkaç tur sarım yaparsan akkor alanını bir noktaya yoğunlaştırırsın. Bu da ateşlemeyi kolaylaştıracaktır.

Devrenin neden çalışmadığını bilemiyorum. Çizeriz birşeyler. Sen o teli 5v ve 12vde çıplak denedin mi kızarıyor mu?

ziyade

@seron motorun dip kısmında bir kurşun kalemin ucu sığacak kadar yer var sadece. Oraya yay biçiminde bir tertibat yapmak için teli oldukça inceltmeliyim. Söyledikleriniz mantıklı. İnce bir tel bulup denemekte fayda var.

9V pil ile denedim fotoğrafta görünen teli. Oldukça kızdı ama kızarmadı. İşi şansa bırakmamak ve 12V motosiklet aküsü kullanmaya devam etmek en mantıklısı galiba.

Ama dediğim gibi esas sorunum bir butona basıldığında devreden 5V, diğer butona basıldığında 12V dolaşmasını sağlamak.

@AX telin ucunu dışarıda bırakmamak konusunu kaçırmışım ben. O tel kısaldıkça birim uzunlukta oluşan direnç artacaktır değil mi? Onu deneyeceğim.

Son olarak, ilgilendiğiniz vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
TA6ZK

AX

Senin devrenin çizimi karışık çizilmişti alel acele birşeyler karaladım ama daha anlaşılır bir şema. Kolay gelsin..

seron

MerhabalaR. ŞifT TUŞUM BasIlı kalDI KusuRA BAKMAYIN :)

AX ANAHTARI 9v YAZAN YerE AlalIM BENCE: HAY KLAVYE SENİN BEN ŞİMDİ AĞZImdan KÖtü bişEY ÇIKACAK
BAK YAAA :D  ;D

ATEŞLEME TELİ DEVREYE GİRDİĞİNDE RÖLEYE AZ ENERJİ GİDECEĞİ İÇİN TIRRRRRRR YAPAR VE SIKINTI ÇIKAR: RÖLESİz olsa NE oLUR? o direnç teline akım verildiği anda hattaki akım ciddi şekilde telden geçer ve rölenin bobin uçlarına düşen gerilim minimize olur, böyle olunca röle tekrar bırakır, tekrar çeker... ttTRRRRrrrRRRr olur.
KlaVYEYE MÜsaDENizLE TEKRAR SÖVÜYORUM:

hah tuşu yerinden çıkardım diyafram toz dolmuş :)

@ziyade, tel kısalırsa direnç düşer, kızdırmak için gereken AMPER gereksinimin artar. Izarsa direnç artar, amper gereksinimin optimum olur. ama belli bir uzunluktan sonra Voltajı da yükseltmek zorunda kalabilirsin.

Klavyemi elden geçirdikten sonra umarım tekrar görüşürüz :destere:

AX

Anahtarlı switch üzerinden çekilen akım röle kontaklarindan daha fazla akım akıtır eğer röle akım yetersizliğinden mekanik zil gibi çalışıyorsa  güç kaynağının akımı yetersiz kalıyordur o zaman kaynak akımının yükseltilmesi gerekir. Senin istedigin gibi bağlarsam kutu elinden düştü ve röle kontakları darbe yüzünden bir an kapandı her sey olabailir emeklerin boşa çıkabilir.
Bu devreyi tasarlayan ben olsaydım bu kadar gösterişe gerek kalmadan birbirinden alakasız mümkün olduğunca uzak yere montelediğim 2 seri yüksek akım anahtarlayabilen hızlı butonlarla emniyeti sağlardım anahtarı aç enerji ver butona bas röle çeksin sistem ateşlesin bu kadar şamataya ne gerek var. Hadi birinci butona yanlışlıkla gereksiz zamanda bastın ikinci butona da aynı anda yanlışlıkla basmış olamazsın ihtiyaç hissediyorsam sadece küçük bir butonla rezistansın devreyi tamamladığının testi için ledli indikatör kısmını kullanırım.

ziyade

Böyle bir şey canlandı zihnimde. Kaba taslak doğru mu anladım acaba diye sormak için çizdim.
TA6ZK

seron

Rezistansa yüksek akım gidemiyor. Şuna bir bak bakalım beğendin mi?
[attach type=image]15061[/attach]

AX

Lojik bizden sorulur diyorsun

ziyade

Ellerinize sağlık.

Zener diyot, sigorta ve röle ortadan kalktı. Peki 12V ile çalışacak bu devrede power ledini yeşil, ready ledini kırmızı yapacağımızı düşünürsek direnç değerleri kaç ohm olmalı?
TA6ZK

seron

12V gerilim için ikisi de en az 1k olur. 1,2k veya 1,5k'da kullanabilirsin. Mat renk yerine süper brayt şeffaf LEDlerden kullanırsan sıkıntı olmaz. HAZIR düğmesinin sol kısmında yine istiyorsan güzel görünmesi açısından anahtarlı swiç takabilirsin. Telin düzgünce kızması için "amper" gerekiyor unutma. Uygun tel kullandığın sürece, yeterli akım çekebileceğin bir 5V kaynak da olur. Telin kısa olması devreden fazla akım geçmesine neden olur. Bu nedenle telin direnci çektiğin kablo direncinden mümkünse daha büyük olmalı ki, tel yerine kablolar ısınmasın. Bağlantılara da dikkat edersen direnç oluşmaz. Çok sıkı yapmalısın. Elektronik sigara teli kullanırsan 3,7V lion pil bile kullanılabilir. ::ok

ziyade

Bu şekilde devrey, deneyeceğim. Tekrar teşekkür ediyorum yardımlarınız için.
TA6ZK

seron

Alıntı yapılan: ziyade - 10 Ocak 2021, 17:13:45Bu şekilde devrey, deneyeceğim. Tekrar teşekkür ediyorum yardımlarınız için.
Bişey değil. Dikkatli ol tehlikeli işler bu işler.

[attach type=image]15073[/attach]

[attach type=image]15075[/attach]

ziyade

Devreyi kurdum. İlginç şeyler oldu. Galiba hata yaptığım bir yer var. Birinci butona basıldığında voltajın yarısını, ikinci butona basıldığında tamamını veriyor. Ledlerin sadece yeşil olanı yanıyor. Diğerleri butonlarla alakasız, hiç yanmıyor. Ledlerin kutup yönlerini ve çalışıp çalışmadıklarını kontrol ettim. Butonlar da çalışıyor. Sorun nerede bilmiyorum.

[attach width=800 align=left]15077[/attach]
TA6ZK

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ziyade - 10 Ocak 2021, 23:59:07Devreyi kurdum. İlginç şeyler oldu. Galiba hata yaptığım bir yer var. Birinci butona basıldığında voltajın yarısını, ikinci butona basıldığında tamamını veriyor. Ledlerin sadece yeşil olanı yanıyor. Diğerleri butonlarla alakasız, hiç yanmıyor. Ledlerin kutup yönlerini ve çalışıp çalışmadıklarını kontrol ettim. Butonlar da çalışıyor. Sorun nerede bilmiyorum.

[attach width=800 align=left]15077[/attach]
biraz daha geriden resim çekseniz
Örneğin krokodiller nereye bağlı görünmüyor
Butonlara basınca neler oluyor resimleseniz

Resimdeki yerlere volt metreyi bağlayıp butonlara sırayla basıp gerilim değerlerini okuyun.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Adnan hoca benim devrenin aynısını kurmuş. Soldan enerji giriyor, krokodil uçlu AVO ile de ölçüm yapıyor. Zaten resimde benim aşağıda anlattığım şeyi anlamaya çalışmışsın.

Birinci anahtar turn-on olduğunda, enerji ikinci anahtara seri bağlı direnç ve LED üzerinden akar. Akım o kadar zayıftır ki, ölçü aleti devreye girince gerilim çöker. İkinci düğmeye (ATEŞ!) bastığında ise akım neredeyse hiçbir dirençle karşılaşmadığından, ölçü aletin gerilimi düşürmeden direk olarak ölçer. Testin doğru. Şayet aynen resimde gösterdiğim gibi flaşör LED kullanırsan, o değerin inip inip çıktığını görecektin. Flaşör LED ise piyasada pek zor bulunuyor. Olsa kötü mü olur, bilakis ÇOK GÜZEL OLUR. Ateş butonunun yanında dikkat dikkat yanıp söner.

Bu devrede ikinci butona bağlı olan LED, Tel üzerinden geçen akım ile yanacaktır. Dolayısıyla aynı zamanda da bir kopukluk olup olmadığını da göreceksin. Düğmeye bastığında bu LED söner.

Gerçek devreyi kuracağında o butonları kullanma.

LED dirençleri 12V'ye göre ayarlı. 6V için değerleri yarı yarıya indirebilirsin.

Resimde dirençler 1k gibi değil de 10k gibi görünüyor. Kahve siyah kırmızı ise sıkıntı yok.

seron

Özür dilerim flood yapmak zorundayım.

Adnan hoca bir resim atarak, bir durumu ölçüp anlamaya çalışmanı sağlamış. O resme dikkat etmelisin. Acele edip ben yazı olarak yazdım ama sen ölçümleyerek dediğim şeyin sağlamasını yap.

ziyade

@Adnancoskun Bey, işaretlediğiniz kısımlara propları bağlayıp butonlara bastığımda yaptığımda 0 V görüyorum. Devre çıkışından voltaj alıyordum ama şimdi o da yok. Bağlantıları her eleman arasında kontrol ettim. Elemanları tekrar tekrar ölçtüm. Herhangi bir sorun görünmüyor. Bir yerde hata yapıyorum ama nerede bilmiyorum.

@seron bu devreyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amaçlı kurdum. Elimde büyük mantar butonlar, anahtar vs var ama onları sistemi çözdükten sonra kalın kablolarla yeniden çalışıp kutulama aşamasında kullanmak düşüncesindeyim. Önerileriniz için çok sağ olun.

Herkese çok teşekkür ederim. Vakit ayırıp cevap veriyorsunuz.

Bu arada geniş açılı fotoğrafa gerek kalmadı galiba, konuyu @seron olduğu gibi aktarmış.
TA6ZK

seron

Merhaba.
İşaretlediğim yerlerde soğuk lehim olabilir mi en azından yeniden lehim yapabilir misin?

[attach type=image]15081[/attach]

Orda sorun yoksa butonlar da sıkıntılı olabilir. 1 nolu butona bastığında 2 nolu butonun solunda giriş voltajını okumalısın, sağında ise 0V görmelisin.
2 nolu butonun sağına geçtiğinde V değeri düşüyorsa normal demiştik. Bu butona bastığında yine kaynak geriliminin aynısını görmelisin.
Ben temas diyorum, yani bahsettiğin arızayı açıklayacak sebep sınırlı. Bir de kaynağı göremiyorum pil mi, yoksa sigortası olan başka birşey mi... Şimdi yanlışlıkla sigortayı patlatmışsındır, fotoda göremediğim için bu kadar teori üretebiliyorum.

AX

Alıntı yapılan: seron - 11 Ocak 2021, 02:41:34Merhaba.
İşaretlediğim yerlerde soğuk lehim olabilir mi en azından yeniden lehim yapabilir misin?

[attach type=image]15081[/attach]

Orda sorun yoksa butonlar da sıkıntılı olabilir. 1 nolu butona bastığında 2 nolu butonun solunda giriş voltajını okumalısın, sağında ise 0V görmelisin.
2 nolu butonun sağına geçtiğinde V değeri düşüyorsa normal demiştik. Bu butona bastığında yine kaynak geriliminin aynısını görmelisin.
Ben temas diyorum, yani bahsettiğin arızayı açıklayacak sebep sınırlı. Bir de kaynağı göremiyorum pil mi, yoksa sigortası olan başka birşey mi... Şimdi yanlışlıkla sigortayı patlatmışsındır, fotoda göremediğim için bu kadar teori üretebiliyorum.
O butonları kullanmayacaksınız herhalde değil mi? Ben o çalışmanızı prototip olarak düşünüyorum. Akım kapasitesi yüksek hızlı buton kullanın aksi taktirde ısıtıcı devredeyken butona ilk bastığınızda ya kontaklar yapışacak ya da buton yanacaktır.

asma

Merhaba
Devrenin sadeleştirilmiş halinde sorun yok. Denediğiniz devre çalışmalı.
Siz hatayı ölçerek bulabilirsiniz. Yeşil krokodil olduğu yerde sabit dursun.
Pil bağladığınız noktayı ölçün (9V luk pil için) 9 volt ölçmelisiniz. Yeşil led yanmalı.
9 volt ölçüyorsunuz , led yanmıyor. led ve/veya dirençte hata var.
9 volt yok. Pil ve bağlantıda sorun var.
LED yanıyor ise ilk butona basın , sarı led yanmalı.
Yanmıyor ise butonun çıkışından voltaj ölçün.
Yoksa buton bozuk.
9 volt varsa led veya direnç bozuk.
Sarı led yanıyorsa kırmızı led hattından akım geçmeye hazırdır. Çıkışa yük (ateşleme teli) bağlı değilse kırmızı led yanmaz. Bu da bir bilgi verir: Ateşleyici hattı açık devre.
Buraya kadar her şey normal ise resimdeki gibi bağlı voltmetrede 7 - 7,5V görmelisiniz.
2. butona basınca da 9V görmelisiniz. 9V yoksa buton veya bağlantıda hata vardır.
Bu arada 1. butonu bırakmamalısınız.

Devre elemanlarının değerleri ve malzeme seçimine gelecek olursak.
Aküden ateşleyiciye kadar kablo kesiti uygun olmalı. Mesela kullandığınız krokodiller uygun değil. 1mm2 veya daha yüksek kesitli kabloyla tesisatınızı kurmalısınız.
Kullanacağınız anahtar ve butonlar yüksek akım kapasiteli olmalı. ( en az 6 A lik olmalı)
Yeşil ve sarı led için 1 k uygun. Fakat ısıtma hattı için yetersiz olduğunu düşünüyorum.
Krom nikel alaşımlı ateşleme teli için (kesiti ve cinsi önemli) 100mA ısıtma akımı ve 2A ve üzeri ile ateşleme akımı gerektiğini yazan kaynağa rastladım. (288C dereceye ulaşması gerekirmiş)
10mA lik akım yetmeyebilir , led için 20 mA ayarlasak bile yetmeyecektir.
50 mA veya biraz daha üstüyle deneme yapmalısınız.
1k ve kırmızı led kalsın , onlara paralel direnç ilave edelim.  270 ohm 1W olabilir.

Geriye basit güvenlik soruları kalıyor. Mesela bu telin direnci çok küçük , ateşleme anında eriyip anlık kısa devre olursa , aküye veya devreye zarar verir mi?
Evet devrede sigorta olmalı , akımı sınırlayacak direnç veya ptc olmalı.
Çarpma , düşürme sonucu ateşleme olmamalı.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Ocak 2021, 17:29:00Bişey değil. Dikkatli ol tehlikeli işler bu işler.

[attach type=image]15073[/attach]

[attach type=image]15075[/attach]
@seron
1.butona basmadan 2. Butona basarsak devre çalışır mı?
Sanki çalışması için her iki butona da birlikte basmak gerekir...  :)
Butonlar seri olmuş

seron

Adnan abi sadece sana değil de, yukarıda yanıt veren tüm abilere söylüyorum.
İletileri okumamışsınız. Kaçırdığınız şeyler olmuş ve zaten yanıtı verilmiş şeylere yanıt yazmışsınız. Örnek, arkadaş zaten devreyi test amacıyla kurduğunu ve bu butonları kullanmayacağını belirtmişti.

İki butona gerek duyulmasının nedeni "güvenlik".
Bu nedenle "VE" devresi kurduk. Roketin ateşlenmesini zorlaştırdık.
Büyük imalatlaheneler ve iş yerlerinde işçilerin bir pres makinesini kullanırken iki buton kullanma zorunluluğu vardır, şayet adamın dengesi bozulur presin arasına sıkışacak olursa mecburen düğmeleri bırakıp makine stop eder. Ayrıca işçinin makineye elini kolunu kaptırmasının önüne geçmek için her iki elini de meşgul etmek amaçlanmıştır.

Yukarıdaki roket olayında arkadaşları roketle uğraşırken kumandayı tutan kişinin yanlışlıkla ateşleme yapmaması gerekiyor. Bu nedenle hem anahtar, hem birincil düğme, hem de ikincil düğme ile VE devresi kurduk. Kullanıcılar güven mesafesini sağladıkları zaman ateşleyecek kişi anahtarlı swiçi çevirir. Birinci butona sol eliyle basar "HAZIIIIR" diye bağırır. Ben çekildim, siz de çekilin, herkes çekilsin! Ateşlemeye hazırım! Ardından birisi "Ateşle!" diye bağırır. Elini birinci butondan çekmeden ikinci butona basılı tutar; ta ki rokete bağlı rezistans teli kızıp ön ateşleyiciyi aktif edene kadar...

Yani devrede mantık olarak sorun yok.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 11 Ocak 2021, 15:20:47Adnan abi sadece sana değil de, yukarıda yanıt veren tüm abilere söylüyorum.
İletileri okumamışsınız. Kaçırdığınız şeyler olmuş ve zaten yanıtı verilmiş şeylere yanıt yazmışsınız. Örnek, arkadaş zaten devreyi test amacıyla kurduğunu ve bu butonları kullanmayacağını belirtmişti.

İki butona gerek duyulmasının nedeni "güvenlik".
Bu nedenle "VE" devresi kurduk. Roketin ateşlenmesini zorlaştırdık.
Büyük imalatlaheneler ve iş yerlerinde işçilerin bir pres makinesini kullanırken iki buton kullanma zorunluluğu vardır, şayet adamın dengesi bozulur presin arasına sıkışacak olursa mecburen düğmeleri bırakıp makine stop eder. Ayrıca işçinin makineye elini kolunu kaptırmasının önüne geçmek için her iki elini de meşgul etmek amaçlanmıştır.

Yukarıdaki roket olayında arkadaşları roketle uğraşırken kumandayı tutan kişinin yanlışlıkla ateşleme yapmaması gerekiyor. Bu nedenle hem anahtar, hem birincil düğme, hem de ikincil düğme ile VE devresi kurduk. Kullanıcılar güven mesafesini sağladıkları zaman ateşleyecek kişi anahtarlı swiçi çevirir. Birinci butona sol eliyle basar "HAZIIIIR" diye bağırır. Ben çekildim, siz de çekilin, herkes çekilsin! Ateşlemeye hazırım! Ardından birisi "Ateşle!" diye bağırır. Elini birinci butondan çekmeden ikinci butona basılı tutar; ta ki rokete bağlı rezistans teli kızıp ön ateşleyiciyi aktif edene kadar...

Yani devrede mantık olarak sorun yok.
Onu ben biliyorum da
Soruyu soran arkadaş sw1 ve sw2 ve sw3 yaptı mı manasında sormuştum
Yani ola ki tek tek basmıştır diye şettiydim

seron

Öneriler ışığında "nasıl olacağını göstermek için" devrede ufak bir değişiklik yaparak ön ısıtma direnci ekledim.

[attach type=image]15083[/attach]

Ama bana soracak olursanız doğru hesaplansa bile ön ısıtma direnci biraz tehlike arz edebilir. Mevsime ve hava sıcaklığına göre içerde biriken ısının kontrolsüz ateşlemeye sebebiyet vereceğinden endişeleniyorum. O kadar ciddi değildir tabi ki ama bir ihtimal sadece. Ben önceki devredeki gibi basayım direk ateşlesin tarzı bir devrenin daha iyi olabileceğini düşünüyorum.

seron

Alıntı yapılan: asma - 11 Ocak 2021, 12:09:57Krom nikel alaşımlı ateşleme teli için (kesiti ve cinsi önemli) 100mA ısıtma akımı ve 2A ve üzeri ile ateşleme akımı gerektiğini yazan kaynağa rastladım. (288C dereceye ulaşması gerekirmiş)
Kaynağı link alabilir miyiz?

asma

ziyade nin paylaştıklarından buldum kaynağı.
Konu hakkında hiç pratiğim olmadığı gibi , teorisi hakkında sizlerin yazdıklarınızı ve diğer kaynakları okuyup mesaj yazdım.
Sandığın gibi okumadan kendi bildiğini yazanlardan değilim.
Şemadan arıza takibini ayrıntılı yazdığım için elbette tekrarlar var. Güvenlik hatırlatması ise vurgulamak için.
https://docplayer.biz.tr/22758571-Model-roket-atesleme-sistemi.html

kolay gelsin.

seron

Öyle birşey ima etmedim.
Konuyla ilgili detaylar aramızda zaten konuşulup başlık sahibi anladığını vurgulamasına rağmen üçünüz de yeniden aynı şeyleri tekrar edince...
[attach type=image]15087[/attach]
[attach type=image]15089[/attach]
[attach type=image]15091[/attach]

...konu resimli resimli alıntılana alıntılana uzayıp duruyor, yerimizde sayıyoruz sanki. Konu okunmuyormuş gibi bir intiba bırakıyor. Muhalif değilim, istenirse okumadan/okuyarak kendi bildiğini yazabilir herkes.

Kaynak da çok güzel. Gençler için uygun uygulama anlatımları var. Bizim zamanımızda maalesef böyle şeyler ulaşılabilir değildi.

ziyade

Herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Cevaplarınızı ancak okuyabildim. Sayenizde bu iş benim için müthiş öğretici oldu. Basit bir devre gibi gördüğüm ateşleyici bana çok şey öğretti. Sağ olun. Devreyi kart üzerinde bile hayal edip ütüyle, tuz ruhu ve perhidrol ile kart nasıl yapılır onları bile inceledim. Lab tipi güç kaynaklarını merak ettim. Ölçüm aletimi küçümsedim vs.

Elimde flaşör led yok. 270R 1W direnç yok. Eksik malzemeleri tamamlayıp devreyi yeniden kalın kablolarla deneyeceğim. Bir aksilik olmazsa sonucu yine takdirinize sunacağım.
TA6ZK

seron

270R-1W dirence ihtiyaç olup olmadığından pek emin değilim aslında ziyade.
Onu @asma hoca önermişti.
Kafamda bir, telin sıcaklığını kontrol edemezsek roketi istem dışı ateşleyebilme tehlikesi, bir de eğer önceden ısıtmadan direk akım verirsek soğuk telin roketini ateşleyemeden ergiyip kopacağı tehlikesi var. Bunun olası çözümünü devam eden iletilerde aktaracağım.
Flaşör LED' ihtiyacın yok. Ben onu aleti daha cafcaflı olsun diye ekliyorum ;)
Öte taraftan bu devre için kart basma, gerek yok. Daralan makaron, kalın kablolar, ve kabloların ucuna takılabilir hazır satılan pabuç(fiş) alacaksın ve kablolu fişli bir devre oluşacak kutunun içinde. Fişlere ekstradan bağladığın ince kablolarla direnç ve LEDleri bağlayıp daralan makaronu sıkacaksın bu kadar.
Şimdi gelelim ön ısıtma sürecine. Hava sıcaklığının son derece düşük seyrettiği zamanlarda, mesela benim gibi Ağrı'da askerlik yaptıysan, ;) flamanlı ampullerin bir hafta demeden patladığını farkedersin. Koca karakolda hiçkimse buna anlam veremediği zaman da içinden kıs kıs gülersin. Söylesen değmez, kedilerin aslanı boğduğu yer, bilerek gelene kadar söylemedim. Neyse senin ateşleme teline ani olarak akım uyguladığında, hava aşırı soğuk ise, soğuktan bir anda akkor sıcaklığına geçerken tel çabuk kopabilir. O kadar çabuk kopar ki, henüz ateşleme sağlanamayabilir. :du: Tahmin... Bak birşey daha öğrendin.
Bunun da önüne geçilmesi zor değil. Belgelerdeki gibi akkor flamanlı ampul kullanabilirsin o LED ve direnç yerine. Değer veremiyorum ama şöyle yaparız mesela; 12Volt-Motosiklet Sinyal ampulü. O led ve dirençlerin yerine bunu koyarsın, taaamaaaaaaaam...
Anladın?

Hadi kolay gessssinğ :)

mustafaaxu

stk4221

Selamın aleyküm forum sakinleri
Barutu ateşlemek için bir fünye değilde teli kızdırarak yapıyorsunuz sanırım. Üstadların bahsettiği gibi krom nikel tel çok iyi olur. Keza bildiğimiz bulaşık teli bu iş işin için kaftan olabilir.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın