BD139 mu TIP41 mi?

Başlatan seron, 04 Ocak 2021, 19:07:53

seron

Linkteki üründe 90 adet mantar LED kullanılmış.

https://www.ereyon.com.tr/urun/greenlife-90-ledli-sarjli-isildak-greenmg6190l-10273

Mantar LED adedi

10mA ise 90 tanesi 900mA oluyor.
20mA ise 90 tanesi 1,8A oluyor.

Bu Ledlere seri direnç ekli olup olmadığını bilmiyoruz. Üreticiler seri LEDsiz yapıştırıp geçip gidebiliyor.

Dataşet bilgilerini kontrol ettim, fikir almam gerekiyor.

Besleme gerilimi 3,5V ila 8V DC sularında.

BD139 => 90 adet mantar LED'i Kollektör hattından sürmeye yeter mi?

Çip LED'lilerde işler değişir mi?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 04 Ocak 2021, 19:07:53Linkteki üründe 90 adet mantar LED kullanılmış.

https://www.ereyon.com.tr/urun/greenlife-90-ledli-sarjli-isildak-greenmg6190l-10273

Mantar LED adedi

20mA ise 90 tanesi 1,2A oluyor.

Bu Ledlere seri direnç ekli olup olmadığını bilmiyoruz. Üreticiler seri LEDsiz yapıştırıp geçip gidebiliyor.

Ledleri doğrudan DC akım ile sürmek yerine yüksek frekansta karedalga ile sürmek nasıl fikirdir acaba?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AX

Alıntı yapılan: seron - 04 Ocak 2021, 19:07:53Linkteki üründe 90 adet mantar LED kullanılmış.

Mantar LED adedi

20mA ise 90 tanesi 1,2A oluyor.

90 adet led 20mA den 1800mA yapar besleme gerilimi 3.5V ise dirence gerek yok 5V...8V arası ise şu çizdiğimiz akım sınırlama devresini kullanmanı tavsiye ederim. hatta ayarlı direnç ile led başına 10mA kalibre eder (900mA) o değerlere çok yakın yerine sabit direnç kullanırım, led başına 20mA düşecek şekilde (1800mA) ikinci bir kalibrasyona da aynısını uygularım. Bu durumda 2 pozisyonlu switch ile H-L ışık şiddetini değiştirmek mümkün tabi bu arada batarya ömrünü de uzatmak mümkün.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Ocak 2021, 20:56:01Ledleri doğrudan DC akım ile sürmek yerine yüksek frekansta karedalga ile sürmek nasıl fikirdir acaba?
Teşekkür ederim. Işıldak arızaları için "yedek parça" çiziyorum. Maliyeti düşük tutabilmek için transistörlü devre kuruyorum.

Alıntı yapılan: AX - 04 Ocak 2021, 21:26:0490 adet led 20mA den 1800mA yapar besleme gerilimi 3.5V ise dirence gerek yok 5V...8V arası ise şu çizdiğimiz akım sınırlama devresini kullanmanı tavsiye ederim. hatta ayarlı direnç ile led başına 10mA kalibre eder (900mA) o değerlere çok yakın yerine sabit direnç kullanırım, led başına 20mA düşecek şekilde (1800mA) ikinci bir kalibrasyona da aynısını uygularım. Bu durumda 2 pozisyonlu switch ile H-L ışık şiddetini değiştirmek mümkün tabi bu arada batarya ömrünü de uzatmak mümkün.

Klavyem sürmüş 1,8A olacaktı. Çizdiğimiz kart biraz fazla büyük. Direnci ne olur ne olmaz diye koyacağım. Çünkü bu çizdiğim şey "genel amaçlı bir yedek parça" yani panel değişikliklerine uyması açısından illa direnç atmak istiyorum.

Çizdiğim şey böyle, eğer bu ideal değil derseniz, o çizdiğimiz ayarlı MOSFET devresini de değiştirip kullanabiliriz bu arada TIP41'de karar kıldım

[attach type=image]15030[/attach]

Kullanıcı bu kartı yapıp istediği her tür pil ve batarya ile kullanabilsin istedim. Tasarımda iki sıkıntı var: nasıl bir soğutucu? Bir de OFF-1-2 kademe anahtarını bu karta eklemeli miydim?

Neyse şu an çalışıyorum... Aklımda bir iki farklı şey var.

seron

Lion Seti kullanılmak istenirse tam olarak şöyle birşey çıkar ortaya:

AX

BD139 1,5 Amper TIP41 uygun olmuş Besleme gerilimi 5V civarında uygun da besleme 8V olunca çekilen akımda sıkıntı olacaktır.
5V beslemede 1ohm 5W - 8V beslemede 1.8ohm 5W. direk olarak direnç kullan transistör ve diğer komponentleri kullanmasan da olur.
Madem 2 adet 3V7 mi-mh batarya kullanacaksın o halde bataryaları paralel yap 1Amp. lik şarj modülü kullan direnç olarak 0.1ohm-1W direnç kullanabilirsin ama hiçbirşey kullanmadan ledleri direkt besle,

seron

Alıntı yapılan: AX - 04 Ocak 2021, 22:33:35BD139 1,5 Amper TIP41 uygun olmuş Besleme gerilimi 5V civarında uygun da besleme 8V olunca çekilen akımda sıkıntı olacaktır.
5V beslemede 1ohm 5W - 8V beslemede 1.8ohm 5W. direk olarak direnç kullan transistör ve diğer komponentleri kullanmasan da olur.
Madem 2 adet 3V7 mi-mh batarya kullanacaksın o halde bataryaları paralel yap 1Amp. lik şarj modülü kullan direnç olarak 0.1ohm-1W direnç kullanabilirsin ama hiçbirşey kullanmadan ledleri direkt besle,
Abi devre akım sınırlama devresi değil :)
Elektrik varken LED paneli keser
Elektrik yokken sürer.
Ben devreye akım sınırlama ekledim :)
[attach type=image]15034[/attach]

Resimde gördüğün devre bir "otomatik ışıldak" devresidir. Bu devre girişine ceryan uyguladığın zaman transistörü kesime gitmesine neden olur. EMETÖR-BEYZ ARASINDAKİ TERS 4001'e bak. Devredeki akımın yönü buna neden olmaktadır. Öte taraftan eğer giriş gerilimi SIFIR olursa bu defa bataryadan gelen akım, transistörü 10k ile Turn-ON yapar, ayrıca eğer ayarlı pot kullanılırsa LED parlaklıkları da güzelce dimlenebilir. Ben o potu kaç yapmam gerektiğini de, batarya V'si sabit olmadığından bilemedim...

AX

O zaman neden ısınacak bir devre seçiyorsun ki, mesela bir mosfet ile sorunsuz anahtarlarsın. Aslında doğrusu her lede direnç girmek olsa da üreticiler hepsini paralel yapıp sonra toplu olarak akım sınırlıyorlar. Ben olsam 90 ledlik ışığın şiddetine uygun seviyede birkaç power led kullanırdım. Otomatik anahtarlama için devre elinde var daha evvel çalıştığımız mosfeti ve Gate ucuna bağlı transistörü kullanarak 5k6 mosfetin gate'sini sürecek BC547 nin bazı 10..15k ile şarj modülünün 5V şarj girişinin + ucuna bağlanacak. Sana kolay gelsin.

seron

Mosfeti tam anlamıyla kullanmayı bilmediğimden, yukarıdaki koşul ile nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum. Yani elektrik gelince paneli susturup aküyü şarj ettirecek, gidince aküden paneli besletecek şekilde ne yapmalıyım orasını bilmiyorum. Sorun sadece akımı sınırlamak değil çift özellik birden küçücük bir kartta olmalı böylelikle her cihazın içine sığabilmeli. 5V ile de çalışmayacağım. 6V akü de kullanılabilir. Ben her cihazda kullanılabilirliği olan bir yedek parça tasarlıyorum. Tamircilerin eline geçen tamamiyle yanmış kartı patlamış ürünleri çöpe atmasınlar bunu taksınlar diye. Teşekkür ederim.

seron

Konuyla ilgilenen varsa @AX 'ın önerisine kulak vererek devreyi mosfet'liye çevirdim. Bana kalırsa daha akıllıca oldu. Basit 1k trimmer pot kullanarak her devreye uyarlanabilir. 0R47'ye ve adsız mosfete kafayı takmayın onu düzeltiriz.

[attach type=image]15036[/attach]

Devre kurşun asit bataryalar ve pil kontrol modülü ile beraber bağlamak şartıyla Lion pillerle çalıştırılabilir. Giriş gerilimi illa 12V olmak zorunda değildir. Lion pil için 5V yeterli değildir gerek + hatta bulunan, elektrikten ayrıldığı zaman pilden yeşil power LEDine geri dönecek akımı engelleyen gerekse giriş gerilimi varken paneli susturacak eksideki diyot toplamda 1,4V ila 2V gerilim düşümlerine sahiptir bu nedenle 5V giriş olmaz. 6V ve üzeri maks. 12VDC seçilmelidir. 12V'yi sadece 2S Lion control modülü kullanacağı zaman giriyoruz.

Sol taraf enerji girişidir. 10k'ya seri dirençteki anahtar on-off anahtarıdır. 237 yerine 547 de olur. Akü için şarj kestirme olmadığından 24 saat prizde kalacaksa 10R'yi büyültebiliriz. Bu devre taslaktır. Yazmakta olduğum bir yazı için örnek bir devredir. Denenmemiştir isteyen deneyip bildirebilir. Ya da daha iyi önerilerde bulunabilirsiniz.

Düzenliyorum, konu da yanıt buldu sanırım cevap ya TIP41 ya da MOSFET.

AX

seron

Alıntı yapılan: AX - 05 Ocak 2021, 00:42:49BUNU BİR DENE DERİM
Aaa! :o Küçücük... Hem de çok basit. Bunun bir de akımını sınırlayalım abi.

AX

Kaynak 3.7V Beyaz LED 3.2V...3.5V.  ki genelde 3.5V   0.2V için akım sınırlamanın gerekli olmadığını düşünüyorum. Tamam pil Max. şarjlıyken 4.2V olacak ama bu fazlalığı tüm led lere dağıt led başına ne kadar fazla akım düşer?
Ama dilersen led panelin + giriş ucuna uygun wattlı bir direnç girebilirsin.

seron

Alıntı yapılan: AX - 05 Ocak 2021, 00:59:16Kaynak 3.7V Beyaz LED 3.2V...3.5V.  ki genelde 3.5V   0.2V için akım sınırlamanın gerekli olmadığını düşünüyorum. Tamam pil Max. şarjlıyken 4.2V olacak ama bu fazlalığı tüm led lere dağıt led başına ne kadar fazla akım düşer?
:D
Hani "off yaa" diye elini alnına vurma hareketi vardır smileylerde o olmadığı için koyamıyorum ama sen anla...

Şimdi ben başlığı hangi transistör diye açmıştım laf lafı açınca buraya kadar geldik. Her ne kadar ısrarla "Genel amaçlı bir yedek parça" tasarladığımı söylesem de gece gece insanın dikkati dağılabilir anlaşılmamış olabilirim tamam. O halde tane tane açıklayayım lütfen dikkatli oku.

İmalatçıların "bilinçli eskitme" temeline dayanan üretim yöntemleri nedeniyle bir ışıldak aldığında 1 yıl bile kullanamazsın. 6 Ay kullanırsan öp başına koy. Ben dayanmaz diyorum. ;)

İçlerinde gereğinin çok üzerinde seçilmiş kondansatör ile doğrudan 220V'ye bağlanmış akü vardır.

Dünya üzerindeki kullanıcıların çoğu bilinçsizdir, "ışıldak nedir neden kullanılır" bilmezler.

Işıldak, 24 saat şarjda tutulması gereken, elektrik gidince derhal aydınlatması gereken cihazdır.

Kullanıcılar bilinçsiz olduklarından fişe takıp bekletmek yerine "elektrik kesilince gullanırız" diyerek çıkarıp bir kenara atarlar elektrik kesilince de çakmakla, telefon ışığı ile ışıldak ararlar, telefon ışığı varken ya da çakmağı bulduktan sonra mum yakarım ışıldağa ne hacet?

24 saat fişte tutan kullanıcılar ise üreticilerin çakallıklarını bilmezler, transformatörsüz adaptör devresine gıç kadar akü için kocaman  bir kondansatör koyarlar yüksek gerilim x yüksek akım devre elemanlarını kısa sürede cortlatır.

Buraya kadar tamam mı? ???

İnternet üzerinde teknik forumlarda olsun yakınlarımda olsun ışıldağını söküp bunu nasıl tamir ederiz diye soran sayısız insan var.

Bu ışıldakların hepsinin arızası aynı: direnç yanması, kondansatör patlaması, yarı-iletken gümlemesi, kenara atıldığı için şarjsız bekleyip ölen akü.

Bazı durumlarda devre kartı kömürleşene kadar yanmış oluyor.

Bu ışıldakların hemen hepsinde adi trafosuz adaptör ve kurşunlu akü vardır. Her ışıldakta farklı akü tipi seçilmiştir: 4V'luk aküler, 6V'luk aküler. 12V akü kullanılanı ya da Lion pil kullanılanı daha ben görmedim.

Her ışıldakda V ve Ah olarak farklı akü kullanılıyor.

-----

Ben de bir ticari düşünce geliştirdim. Dedim ki bunca insan çare arıyor ama yüzde 50'sine anca çare bulunuyor daha geçenlerde bir başlık açıldı yardım ettik teşekkür etti gitti onda da aynı problem 33Wh değerini tutturabilmek için afedersin da..ak kadar kondansatör kullanmış...

Bu nedenle,

-Elektronik tamircileri ve servislere gelen ışıldakların tamirini hızlandırmak, bu yanmış direnç neydi diye aratmaktansa ellerinin altında hazır, HER TÜRLÜ BATARYAYA ve IŞILDAK MODELİNE UYGUN,

-İnternette meraklı, otomatik ışıldak yapmak isteyen sayısız insana Lion modülü satar gibi hazır modül temin edebilmek,

-Akülü ışıldağını liona çevirmek isteyenlere kaynak temin edebilmek,

-Tamirciye götüremeyip kendi tamir etmek isteyenler için kolayca erişilebilir, bağlantısı kolay, aspirin ayarında

Bir veya birkaç modül tasarlamak istiyorum.

Birkaç tip batarya ve LED Paneline uyumlu olabilmesi için akım sınırlama ayarına sahip olması elzem.

Şimdi anladın. :)  ::ok

AX

Daha önceki yazıma bak orada bahsettim en doğrusu her lede bir direnç kullanmak hesaplanmış akım limit direnci ledin ömrünü uzun kılacaktır bu devre için her led için bir direnç bağlayacaksan 27 ohm kullan. Aslında malzemelerin bir ömrü vardır ve mutlaka bozulacaktır ledlerin de bir ömrü var biz burada 20mA üzerinden hesaplıyoruz oysa standart beyaz ledler 25 mA de kullanılabiliyor üzerinden akıtılan akım ve ısı ledin ömürünü belirler tabiki ömür üretici bir firmadan üretici diğer firmaya göre de değişir mesela bilinen en iyi led üreticileri "nichia - cree - osram - lumileds - toshiba" v.s. ilk aklıma gelen firmalar bunlar bu firmaların ürettiği ledleri kullan datasheet normlarına uyup ve toplu led bloğunun ısı sorununu çöz yani bir şekilde iyi soğut pek problem çıkmayacaktır.
Merdiven altı çin imalatçıları devrelerini kalitesiz kısa ömürlü ve en az malzeme kullanarak üretirler bu da kullanıcının mağdur olmasına sebep olur. Bunların ledleri bataryaları devre üzerindeki komponentleri kalitesiz malzeme ve kötü dizayn yüzünden sıklıkla çöpe gider tüketiciler tamirciye vereceği para ile yeni dandik ürün alırlar. bu böyle sürer gider sen elinden gelen ihtimamı göster bu tür çok komponentli devrelerin karta bağlanan besleme noktalarından ötürü akım çekmesi eşit olmayacaktır. Normalde bakır yol n'olacak deriz ama durum hiçte öyle değildir. Buna benzer bir sürü sebep ve üretimdeki ledlerin toleransı içlerinde bazı ledlerin erken bozulmasına neden olan etkenlerdir.
Bu arada bataryanın öngördüğün akımlarda şarj olmasını ayarlayabileceğin TP4056 IC li modülün bir şeması ektedir.

seron

Yanlış anlamayın,
AX, bu forumdaki gerçekten bilgili ve bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen bir insan. Bir durum olduğu zaman üşenmeden çizim yapıyor, anlatıyor, çaba veriyor. Bence bir teşekkür etmek gerekir. İlk cümleyi tekrar okuyun.

AX

Rica ederim Seron hakkımdaki düşüncen beni mahcup etti. Bencillik tedavisi zor bir hastalıktır, sizleri tenzih ederim ama bu bir gerçek paylaşmak güzeldir sloganını atan insanların önemli bir kısmı paylaşım söz konusu olduğunda biraz ketum davranıyorlar. Paylaşımın güzelliği maddi olduğu gibi manevi ve bilgi paylaşımıdır. Her insan imkanı dahilinde elindekileri ve beynindekileri paylaşırsa daha bilinçli, aydın toplum oluruz. Burada da bilgisini paylaşan iyi niyetli arkadaşlarımız var, hiçbirine bilgileri vahiy ile gelmedi elbette. Bildiklerini paylaşanlardan aldılar bilgilerini aldıkları yer okul, iş yeri, amatör gruplar v.s. olabilir ticari gizlilik olmadıktan sonra bilgilerini paylaşmayanlar sınırsız malvarlığı olup ta bir katre paylaşmayan cimri doyumsuz haris insanlara benzerler. Burada her arkadaşımız problemi olan diğer arkadaşlarımıza çözüm üretmek için çabalıyor iyi veya kötü çıkarsız bir çaba içindeler bu arkadaşlarımızın hiçbiri bilgisinin sınırlı olmasından ötürü aşağılayıcı tepkileri hak etmiyorlar...

seron

Alıntı yapılan: AX - 05 Ocak 2021, 21:38:34Burada her arkadaşımız problemi olan diğer arkadaşlarımıza çözüm üretmek için çabalıyor iyi veya kötü çıkarsız bir çaba içindeler bu arkadaşlarımızın hiçbiri bilgisinin sınırlı olmasından ötürü aşağılayıcı tepkileri hak etmiyorlar...
Zaten burada da hiçkimse sınırlı bilgiye sahip insanlara aşağılayıcı tepki gösermiyor. Ama bana çaba sarfeden insanlara teşekkür edilirken biraz yavaş davranılıyor gibi geliyor, demek istediğimin kibarcası bu :)

İnsanlar bıkmışlar abi. Yıllarca insanlarla uğraşmaktan bıkmışlar. Bu mesleği severek seçmişler, ama işyeri sorunları, ciddi sorumluluklar, geçim sıkıntıları, aile sorunları derken bıkmış yorulmuşlar. Tepkisizliklerin temelinde biraz da bu varmış gibi geliyor bana. :du:

"AMFİ YAPTIM! BAKIN?"
Üşenerek bakarlar, sonra "Eeaaaamaaaan ne yapayım yani?" deyip geçerler. Böyle bir elektrik alıyorum ben. Ne zaman bu konuyu düşünsem aklıma hep şu karikatür gelir:

[attach type=image]15044[/attach]

AX

Konu geneldi namlunun ucunda kimse yok, ben herhangi bireye kinayeli bir yazı yazmadım, ama bu bir gerçek. Daha yakın zamanda sen herhangi bir forum sitesinde 60W 5Amp meselesi için biriyle ağız dalaşına girdiğini söylemiştin o şahıs buraya da üye olabilir burada karakter-metre kullanılmıyor. Ben genel olarak bu tür ağız dalaşlarına şahit olduğumdan ve bundan son derece rahatsızlık duyduğumdan toplumumuzun genel sancısını dile getirdim müsterih ol..!

seron

O halde konuyu, bir yük sürüleceği zaman doğru eleman seçilmelidir, başlıktaki sorunun yanıtı TIP41 veya uygun değerli bir Mosfet olmalıdır, diyelim de konuyu fazla dağıttık, admin abilerden dayak yemeyelim.

Konu çözülmüştür. ::ok

seron

Alıntı yapılan: AX - 05 Ocak 2021, 00:42:49BUNU BİR DENE DERİM

Sayın AX abi,
Bu mesajımı görürsel lütfen benimle iletişime geçebilir misin #10 nolu mesajındaki devre hakkında kendi sitemde detaylı bir yazı hazırlıyorum IRFZ44N'nin geyt treşold voltıc değeri min2,5 max4V görünüyor tek lityum pille tam iletime geçer mi diye soracaktım bana özel mesaj gönderebilir misin?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın