EGA Bsb18 Batarya İstasion harici Şarz.

Başlatan ceysat, 15 Aralık 2020, 20:39:30

ceysat

Değerli arkdaşlar elimde EGA Marka bi matkap var. Ancak Bu matkabın pil şarz ünütesi sivi teması nedeniyle içinddeki kompanantler çürümüş.  Ne ilgimitirki  bende güç istasionu var ancak burdaki pilde çözemediğim bazı şetler var.
Pilin girişinde + T1 T2 - Girişleri var matkap üzerine baktiğimdada  + ve - girişleri kulanıyor ancak diğer T1 ve T2 girişleri boşta.
Tüm bunlar nedir nasıl şarz ede bilirim bilen varsa  resim paylaşacağım borda göstere bilirse sevinirim Şimdiden Teşşekkür ederim

Saygılarımla (Şəhram Seyidov)
Değer dediğimiz şey biizat ürete bilmenin kendisidir nasıl yaparsan yap ancak bişeyler yap. Seni farklı kanl şey diğerlerinin yapmadıklaırnı yapmaktir.

seron

Söktüyseniz foto atabilir misiniz?

Bir de boşta değildir muhtemelen onlar. Tahminim o ki bataryayı denetleyen bağlantılar olabilir.

ceysat

Alıntı yapılan: seron - 15 Aralık 2020, 20:47:25Söktüyseniz foto atabilir misiniz?

Bir de boşta değildir muhtemelen onlar. Tahminim o ki bataryayı denetleyen bağlantılar olabilir.
Hocam alyan girişli vidalar bendede yol yoldız alyan takımı sökmedim malesef ancak matkap  soketinde T1 ve T2 Soketleri boşta sadece + ve - siyi kulanıyor
Değer dediğimiz şey biizat ürete bilmenin kendisidir nasıl yaparsan yap ancak bişeyler yap. Seni farklı kanl şey diğerlerinin yapmadıklaırnı yapmaktir.

ceysat

Alıntı yapılan: gevv - 15 Aralık 2020, 21:12:54t1 t2 balans  uçları  https://320volt.com/pil-balans/
Hocam nasıl şarz ede bilirim.  ::op  :du:   Dediğim gibi labrotovar tipi dediğimiz  masa üstü güç kaynağım var. Hani girişlere ne  vericeğimi bilmiyorum gündedirğiniz makaleyi kodum ancak kafam çok karıştı.

Saygılarımla

ceysat

Alıntı yapılan: seron - 15 Aralık 2020, 20:47:25Söktüyseniz foto atabilir misiniz?

Hocam şunuda belirteyim T1 Ve t2 Uçları Şarz Aparatında soketleri mevcuttur ancak aletin içindeki bütün komanatlerin tamamı pcb kartıda kısmen çürümüş  durumda ancak +- t1 t2 ucları aletle temas eden soketleri şarz aletinde mevtuttur

seron

Bağışlayın, sizə kömək edə bilmərəm. Sənin yanında olsaydım, həmin cihazı sökərdim, amma baxmadan başa düşə bilmirəm. İçindəki dövrələr çürüksə, bu cihaza bir şey edə bilmərik. Bununla birlikdə, bəlkə də çindən hazır şarj modulları almaqla bir şey edilə bilər.

---
@gevv bu cihaza nasıl modifikasyon yapılır? Kendi kendine birşey yapamaz mı?

ceysat

Alıntı yapılan: seron - 16 Aralık 2020, 19:23:18Bağışlayın, sizə kömək edə bilmərəm. Sənin yanında olsaydım, həmin cihazı sökərdim, amma baxmadan başa düşə bilmirəm. İçindəki dövrələr çürüksə, bu cihaza bir şey edə bilmərik. Bununla birlikdə, bəlkə də çindən hazır şarj modulları almaqla bir şey edilə bilər.

---
@gevv bu cihaza nasıl modifikasyon yapılır? Kendi kendine birşey yapamaz mı?
Yox Çürüyen aparat sadece Adaptır cihazıdır. Bateryanı sçktüm içinden 15 Edet Ni-cd ok13nı Modelli Nickel Kadmium baterya cıxdı  Schematick atacam indi seri  şekilinde bağlanıbla https://yadi.sk/i/TqQUDLMYqTwTzg

seron

Alıntı yapılan: ceysat - 16 Aralık 2020, 20:53:30Yox Çürüyen aparat sadece Adaptır cihazıdır. Bateryanı sçktüm içinden 15 Edet Ni-cd ok13nı Modelli Nickel Kadmium baterya cıxdı  Schematick atacam indi seri  şekilinde bağlanıbla https://yadi.sk/i/TqQUDLMYqTwTzg
15 ni-cd batareyası 18-20 volt deməkdir. Yalnız adapter qüsurlu olduqda bir adapter tapmaq çətin deyil. 24V DC adapter tapıla bilərsə, bu aparata uyğunlaşdırıla bilər. Arxada bir adapter yuvası var? Demək istədiyim odur ki, cihaz birbaşa 220V-lik fişə qoşulub, yoxsa ayrı bir adapterin sonu oraya gəlir? Arxasında "jack" yeri varmı?

Termistor batareyanın temperaturunu idarə edir. Bu səbəbdən aparatın içi qüsurlu deyilsə, yalnız adapter qüsurludur, bir adapter tapmaq çox çətin olmamalıdır.

[attach type=image]14916[/attach]

ceysat

Alıntı yapılan: seron - 16 Aralık 2020, 22:25:1215 ni-cd batareyası 18-20 volt deməkdir. Yalnız adapter qüsurlu olduqda bir adapter tapmaq çətin deyil. 24V DC adapter tapıla bilərsə, bu aparata uyğunlaşdırıla bilər. Arxada bir adapter yuvası var? Demək istədiyim odur ki, cihaz birbaşa 220V-lik fişə qoşulub, yoxsa ayrı bir adapterin sonu oraya gəlir? Arxasında "jack" yeri varmı?

Termistor batareyanın temperaturunu idarə edir. Bu səbəbdən aparatın içi qüsurlu deyilsə, yalnız adapter qüsurludur, bir adapter tapmaq çox çətin olmamalıdır.

[attach type=image]14916[/attach]

İçinden çıxan Nickel Batertya yerine bele bir hiylede etmey istiyirem  Litum iion 5x3.7=18.5 v  bu bateryalar 650 mAh 5x650=3250 mAh toplam 3 dene 5 li paket desey boylarıda eynidir 4cm mAh baxımndan ortalama 9000 mAh keçır
1 eded charcing  pcb l inkleri verecem altta mentiqli gelirr ??

Litiium Baterya 3.7 v 650 mAh Boy 4 cm  https://www.kisa.link/OhZn
Şarz    üçün pcb   https://www.kisa.link/OhZq
Schematick https://yadi.sk/i/pO_Q3x_RatQy_A

seron

Bu daha mənalıdır. Ancaq çəkdiyiniz dövrə səhvdir. Adapter girişini P + və P- dən edəcəksiniz və matkapı eyni girişdən idarə edəcəksiniz. Devre kartını batareyalara necə bağlayacağınız artıq şəkildə göstərilmişdir. Eyni dövrəni istifadə etməlisiniz. Bu dövr həm batareyaları doldurur, həm də aralarındakı gərginlik fərqinin qarşısını alır. Üstəlik, batareyaları qoruyur.

Yalnız litium-ion kartının matkapın gücünə uyğun gələcəyinə əmin deyiləm. Şarj üçün uyğun adapter seçmək də çox vacibdir. İndi səbir edin, başqasından soruşacağam və sizə məlumat verəcəyəm.

gevv

@seron  Türkçe ile başlayıp sonrasında niye Azerice yazıyorsun   :D  @ceysat  da  devam ettirmiş   böyle yapınca  bu konu aranız da kalır
yinede,

link verdiğiniz resimler durumu daha iyi anlaşılır hale getirdi  ( sanırım) ilk resmi gördüğümde lion batarya sanmıştım diğer resimlere ve anlattıklarınıza göre loin değil      şimdi siz  lion dönüşüm mü yapacaksınız  yoksa  mevcut bataryayı nasıl  şarj edeceğinizi mi soruyorsunuz

seron

Jest olsun diye Azerbaycan Türkçesi yazıyorum :D Azerbaycan kardeş ülke ne de olsa.

NiMh batarya varmış cihaz bozulmuş. Lion pil alıp linkteki modülle hem şarj edip hem matkap çalıştırabilir miyim diye soruyor. Modüllere çifterli mosfet kullanılmış şarj sıkıntı olmaz ama matkabı kaldırır mı bilemiyorum tek sıkıntı bu. Elle kendi çizdiği devre yanlış olmuş.

Goole Azerbaycan Türkçesi'ni rahat çeviriyor ;)

AX

Alıntı yapılan: ceysat - 15 Aralık 2020, 20:39:30Değerli arkdaşlar elimde EGA Marka bi matkap var. Ancak Bu matkabın pil şarz ünütesi sivi teması nedeniyle içinddeki kompanantler çürümüş.  Ne ilgimitirki  bende güç istasionu var ancak burdaki pilde çözemediğim bazı şetler var.
Pilin girişinde + T1 T2 - Girişleri var matkap üzerine baktiğimdada  + ve - girişleri kulanıyor ancak diğer T1 ve T2 girişleri boşta.
Tüm bunlar nedir nasıl şarz ede bilirim bilen varsa  resim paylaşacağım borda göstere bilirse sevinirim Şimdiden Teşşekkür ederim

Saygılarımla (Şəhram Seyidov)

15 adet ni-cad yerine kullanmak istediğin 5x 3V7 li-ion batarya uygulaması seni epey uğraştıracak çünkü 5 adet seri li-ion bataryaları şarj edebilecek 5li seri şarj modülü kullanmalısın bilinen eski klasik yöntemle seri li-ion bataryaları şarj edemezsin.

ceysat

Alıntı yapılan: gevv - 17 Aralık 2020, 18:48:50@seron  Türkçe ile başlayıp sonrasında niye Azerice yazıyorsun   :D  @ceysat  da  devam ettirmiş   böyle yapınca  bu konu aranız da kalır
yinede,

link verdiğiniz resimler durumu daha iyi anlaşılır hale getirdi  ( sanırım) ilk resmi gördüğümde lion batarya sanmıştım diğer resimlere ve anlattıklarınıza göre loin değil      şimdi siz  lion dönüşüm mü yapacaksınız  yoksa  mevcut bataryayı nasıl  şarj edeceğinizi mi soruyorsunuz
Hocam Nikel cadmium bataryalar biraz performans bakımından düşük diye biliyorum  üstte yazmıştım 5 litum ion 3.7 v  serii  bağlarsam total  18.5 v eder toplam 15 batarya sığdıra biliyorum  aynı ebatlarda 4cm boyu  burdada 3 set kulanırsam totalde voltaj 18.5 kalır ve de 9000 mAh

ceysat

Alıntı yapılan: seron - 17 Aralık 2020, 19:47:29Jest olsun diye Azerbaycan Türkçesi yazıyorum :D Azerbaycan kardeş ülke ne de olsa.

NiMh batarya varmış cihaz bozulmuş. Lion pil alıp linkteki modülle hem şarj edip hem matkap çalıştırabilir miyim diye soruyor. Modüllere çifterli mosfet kullanılmış şarj sıkıntı olmaz ama matkabı kaldırır mı bilemiyorum tek sıkıntı bu. Elle kendi çizdiği devre yanlış olmuş.

Goole Azerbaycan Türkçesi'ni rahat çeviriyor ;)
Evet +- Girişleri startap başlaması lazım . matkap kaldırır  diye düşünüyorum. Şöyleki bu matkap için piyasada satılan  pillerin  muadillerine bakıyorum 20 v kadar çıkan pilde var ben burda +05 vol artırmış oluyorum bununda hakkından gelir diye düşünüyorum

ceysat

Alıntı yapılan: AX - 17 Aralık 2020, 21:49:3015 adet ni-cad yerine kullanmak istediğin 5x 3V7 li-ion batarya uygulaması seni epey uğraştıracak çünkü 5 adet seri li-ion bataryaları şarj edebilecek 5li seri şarj modülü kullanmalısın bilinen eski klasik yöntemle seri li-ion bataryaları şarj edemezsin.

Hocam seri bi şekilde bağlarsan
Alıntı yapılan: AX - 17 Aralık 2020, 21:49:3015 adet ni-cad yerine kullanmak istediğin 5x 3V7 li-ion batarya uygulaması seni epey uğraştıracak çünkü 5 adet seri li-ion bataryaları şarj edebilecek 5li seri şarj modülü kullanmalısın bilinen eski klasik yöntemle seri li-ion bataryaları şarj edemezsin.

Hocam haklısınız ordada şöyle bi çözümüm var  toplamda 5x3.7 v litum ion demiştim bu 5 seriden ise 3 blok olacak her bilok için (-)  kabloları toplicam tek bir soket ancak (+) larsa ayrı ayrı 3 soket olacak  yani ordaki her bir 5x3.7v ta  bir psb kartı ile şarz edilecek belki şunuda yapa bilirim linkde verdiğim psb ye dikkat ederseniz mksimum 16.5 v diyo  bense o psb değilde 24V psb kulanır ordada dirençle voltu 19 volta sabitlerim  hem bataryları yormamış olurum.  Ayrı bi taraftanda 4 soketli şarz meselesinide bende Laborotvar tipi dediğimiz güzel bi güç kaynaği var ona güvenerek düşündüm.

AX

Alıntı yapılan: ceysat - 17 Aralık 2020, 23:30:46Hocam seri bi şekilde bağlarsan Hocam haklısınız ordada şöyle bi çözümüm var  toplamda 5x3.7 v litum ion demiştim bu 5 seriden ise 3 blok olacak her bilok için (-)  kabloları toplicam tek bir soket ancak (+) larsa ayrı ayrı 3 soket olacak  yani ordaki her bir 5x3.7v ta  bir psb kartı ile şarz edilecek belki şunuda yapa bilirim linkde verdiğim psb ye dikkat ederseniz mksimum 16.5 v diyo  bense o psb değilde 24V psb kulanır ordada dirençle voltu 19 volta sabitlerim  hem bataryları yormamış olurum.  Ayrı bi taraftanda 4 soketli şarz meselesinide bende Laborotvar tipi dediğimiz güzel bi güç kaynaği var ona güvenerek düşündüm.

3.7V li-ion batarya başına max 4.2V aşmamalısın dirençle akımı sınırlarsın voltajı değil diyelim gerilim bölücü ile işi çözdün direnç ısı faktörü tüm hesapları bozacaktır batarya tam dolduğunda şarj bağlı kaldığı sürece voltaj yükselecek 4.2V aşıldığında yapacağın şey pillerin için fatiha okumaktır çözümü her hücre başına cc.cv  şarj ünitesi kullanmalısın aslında en doğrusu seri li-ion şarj modülü kullanmanı tavsiye ederim.

ceysat

Alıntı yapılan: AX - 18 Aralık 2020, 04:10:143.7V li-ion batarya başına max 4.2V aşmamalısın dirençle akımı sınırlarsın voltajı değil diyelim gerilim bölücü ile işi çözdün direnç ısı faktörü tüm hesapları bozacaktır batarya tam dolduğunda şarj bağlı kaldığı sürece voltaj yükselecek 4.2V aşıldığında yapacağın şey pillerin için fatiha okumaktır çözümü her hücre başına cc.cv  şarj ünitesi kullanmalısın aslında en doğrusu seri li-ion şarj modülü kullanmanı tavsiye ederim.
Hocam Şarz Pcb si bunu sinırlamıyomu ben öyle biliyorum ???

asma

Merhaba
Li-ion pil grubu kullanacaksınız bms denilen kartlardan almalısınız. Bu ürünler dengeli şarj ve kontrollü deşarj için şart.
Pil ve adet seçimi için, eski batarya ile kıyaslama gerekir.
5S diye adlandırılan modelleri kullanmalısınız. 5 seri li-ion pil için 5S BMS kartı.
Eski piller 650mA veya daha yüksek olabilir. Li-ion pillerin boyu ve kapasitesi düşük olanları var. Ancak piyasada bol, ucuz ve kaliteli 18650 pil kullanmak faydalı olur. 2000 - 3000mA civarındaki kapasiteleri ile paralel grup kurmanız gerek yok. 5 adet 18650 pil eskisinden çok daha güçlü ve uzun ömürlü olur.
Şarj için BMS kartınızı besleyecek sabit gerilimli ve akım sınırlamalı güç kaynağı gerekli. Bu sizde mevcut. 20-21V arası ayarlamanız yeterli. Pil kapasitesinin 1/5 i kadar akım sınırlama olsa iyi olur.
Yani güç kaynağınız 20,5V ve 600mA değerlerine ayarlanmalı.
Yapılacaklar:
Eski piller sökülüp yerine 5 adet pil bms kartıyla beraber takılacak. + ve - uçları eski kutudaki yerlere bağlanacak. BMS kartının şarj girişi için kutuya ilave bağlantı yapılacak. Jak takabilirsiniz, soketi kabloyu bir delikten çıkartmabilirsiniz. (XT60 connektor)
Güç kaynağınız doğru değere ayarlayıp şarj edebilirsiniz.
Kullanmadığınız zamanlarda dolu bekletin. Bitik batarya uzun süre bekletilmemeli.

Kolay gelsin.

ceysat

Alıntı yapılan: asma - 18 Aralık 2020, 13:26:28Merhaba
Li-ion pil grubu kullanacaksınız bms denilen kartlardan almalısınız. Bu ürünler dengeli şarj ve kontrollü deşarj için şart.
Pil ve adet seçimi için, eski batarya ile kıyaslama gerekir.
5S diye adlandırılan modelleri kullanmalısınız. 5 seri li-ion pil için 5S BMS kartı.
Eski piller 650mA veya daha yüksek olabilir. Li-ion pillerin boyu ve kapasitesi düşük olanları var. Ancak piyasada bol, ucuz ve kaliteli 18650 pil kullanmak faydalı olur. 2000 - 3000mA civarındaki kapasiteleri ile paralel grup kurmanız gerek yok. 5 adet 18650 pil eskisinden çok daha güçlü ve uzun ömürlü olur.
Şarj için BMS kartınızı besleyecek sabit gerilimli ve akım sınırlamalı güç kaynağı gerekli. Bu sizde mevcut. 20-21V arası ayarlamanız yeterli. Pil kapasitesinin 1/5 i kadar akım sınırlama olsa iyi olur.
Yani güç kaynağınız 20,5V ve 600mA değerlerine ayarlanmalı.
Yapılacaklar:
Eski piller sökülüp yerine 5 adet pil bms kartıyla beraber takılacak. + ve - uçları eski kutudaki yerlere bağlanacak. BMS kartının şarj girişi için kutuya ilave bağlantı yapılacak. Jak takabilirsiniz, soketi kabloyu bir delikten çıkartmabilirsiniz. (XT60 connektor)
Güç kaynağınız doğru değere ayarlayıp şarj edebilirsiniz.
Kullanmadığınız zamanlarda dolu bekletin. Bitik batarya uzun süre bekletilmemeli.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim hocam biraz araştırıdm ve en iyi çözüm bu güzle bi çözümleme olmuş yine teşşekür ederim nihayi projeyi inşallah
burda paylaşırım. Hepinize Çok teşekkür ederim

AX

Alıntı yapılan: ceysat - 18 Aralık 2020, 11:21:40Hocam Şarz Pcb si bunu sinırlamıyomu ben öyle biliyorum ???

Şarj pcb si derken, hazır şarj modüllerinden bahsediyorsan o zaman yük direnci kullanmana gerek yok. Bu modüller akım sınırlamasını kart üzerindeki bir direnç ile belirleniyor en azından piyasada bol bulunan birçok modülde kullanılan tümleşik devrenin özelliği bu datasheet'ini inceleyin göreceksiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın