Bir bakarmısnız ? Yüksek güç üretimi

Başlatan Dogukan, 16 Eylül 2010, 16:24:14

Dogukan

MErhaba.Ben yeni üye oldum.Liseye başliyacağım bu sene elektirk elketronik bölümüne.Size bir soru sormak istiyorum.Şimdi diyelim elimzde bir adet 24 volt 200 amper akü var.Bir tane de 12 volt 700 miliamper küçük bir şarjlı var.Bir lm555 entegresi ile  50-60 hz osilatör yapsak bu osilatörü basit bir şekilde bc547 ile de 12 volt 220 volt bir trafoya bağladığımız zaman yaklaşık 220 volt bir çıkış alıcaz ama amperi düşük olucak haliyle.sonra bu 220 voltu doğrultup bizim 24 volt 200 amper aküye seri veyada paralel bağladığımız zaman 220 volt 200 amper elde etmiş olmazmıyız acaba ? Bununla bir motoru çalıştıracağım bu dc akımla çalışıyor. Bildiğim kadarıylada watt ın hesaplanma formülü volt*amper = watt olmalı bu durumda 220*200 = 44000 yani 44 kilowat . Bu da baya yüksek bir güç oluyor. Size sormamın nedeni böyle birşey olurmu yoksa hesaplamalarda hatamı yaptım kafama takıldı çünkü yüksek bir güç çıkıyor.Bi açıklarsanız sevinirim bu durumu

Dogukan

Normalde elektriğin amperini düşürmeden geriliminin yükseltilemiyeceğini biliyorum ama burda seri bağladığımız için aküden hiç bir kayıp olmuyor olur gibime geliyor ama size sorayım bi dedim. cevaplarsanız sevinirim :)

mercury

Bence çalışma ömrü devrenin çıkışına bağladığın akünün sağlayabildiği güç süresince olur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın