Eski tip ışıldak tamiri

Başlatan attillam, 10 Aralık 2020, 00:52:36

attillam

Merhaba,

Umarım konuyu doğru yerde açmışımdır. Bende 10-15 yıldır kullandığım bir Micron ML-S880 model eski tip bir floresan ışıldak var, aküsü şarj almıyordu, açıp bir bakalım derken test esnasında bir kondansatör yandı, yerine yenisini taktım ama, yanma esnasında panikle lamba bağlantılarını bağlantı yerlerine dikkat etmeden ayırdım, şimdi tekrar yerlerini bulamıyorum. Cihazın fener kısmını iyi kötü tesbit ettim ama floresan lamba bağlantılarını tesbit edemedim, toplayamadım sonuçta cihazı. Yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim. Cihazda floresan lambaya giderken DC yi AC ye çevirme işi olmasa kolayca hallederdim, ama orası bildiğim bir şey değil, o yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

Resimleri aşağıda, ben nerde yanlış yaptım?

seron

Şöyle olması lazım:

[attach type=image]14860[/attach]

O 220V girişteki 2,2uF kondansatör aşırı büyük. 220Volt 152 miliamper ile araba aküsü mü doldurucak bunlar? Tavsiyem odur ki onu elinizde varsa 1uF-400V kutupsuz X2 tiple değiştirin. Akım şiddeti düşünce devre de rahatlayacak. Ayrıca devredeki diyotların bacaklarının korozyona uğradığını görüyorum. Bunun nedeni şarj olan aküden çıkan gazlar olabilir. Yine de bir deneyin, olmadı bir çare bulunur zaar.

Edit: Yazmayı unutmuşum Kırmızı Akü+ Mavi Akü- zaten onu tesbit etmişsinizdir. Devre fişteyken kesinlikle dokunmayın. Ya da tersten söyleyeyim devreyi toplayıp kapatmadan fişe takmayın.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: attillam - 10 Aralık 2020, 00:52:36Merhaba,

Umarım konuyu doğru yerde açmışımdır. Bende 10-15 yıldır kullandığım bir Micron ML-S880 model eski tip bir floresan ışıldak var, aküsü şarj almıyordu, açıp bir bakalım derken test esnasında bir kondansatör yandı, yerine yenisini taktım ama, yanma esnasında panikle lamba bağlantılarını bağlantı yerlerine dikkat etmeden ayırdım, şimdi tekrar yerlerini bulamıyorum. Cihazın fener kısmını iyi kötü tesbit ettim ama floresan lamba bağlantılarını tesbit edemedim, toplayamadım sonuçta cihazı. Yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim. Cihazda floresan lambaya giderken DC yi AC ye çevirme işi olmasa kolayca hallederdim, ama orası bildiğim bir şey değil, o yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

Resimleri aşağıda, ben nerde yanlış yaptım?
Hangi uçları tesbit edemediniz? @Seron   O kondansatör sdanki normal de, yakından çekildiği için büyükmüş gibi geldi bana.....    :-)

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Evet aşırı zumlanmış :)
Kapasitif şarj devrelerinde gerilimin yüksek olması sorun teşkil eder. O kondansatörle 33W yaklaşık güç tüketimi olur. Bu devre aküyü mümkün mertebe çabuk şekilde şarj edecek şekilde tasarlanmış. Ama ışıldak fişte bırakılırsa sorun olur. Akü kaynar elektrolit kaybeder. Oysa ışıldaklar 24 saat fişte kalması için tasarlanır ve üretilirler. Kondansatör yanlış değil; fazla büyük. 2u2 yerine max 1u tercih edilirse haftada bir fişi çekmek şartıyla güvenle kullanılabilir. 6V 4Ah'lik bir akü koymuş olsalar, 8/9V-400mA verebilen bir trafo iyidir. Ama 220 ile şarj edilmek isteniyorsa akımı dibe çekmelisiniz. Bu da o akü için 100mA altı demek.

O kondansatöre paralel bir 2,2u eklerseniz, 35 ekran tüplü bir TV'yi rahat çalıştırabilirsiniz :)

attillam

Akü 6V / 5.4Amperlik kuru akü.  Tesbit edemediğim floresan lambaya giden kablolar, anahtarda kırmızı ile sarı birleştiği zaman fener kısmı, kırmızı ile beyaz birleştiği zaman floresan tüpün yanması lazım. Fenerde DC ile çalışıyor ve onu bağlayabiliyorum, ama DC den AC ye nasıl gidileceğini devre üzerinde kestiremediğim için floresan bağlantılarını çıkartamadım.

Adnancoskun

Devre üzerinde kesik iki beyaz kablo
Floresan uçları onlar
Biri bir başa
Diğeri öteki başa

seron

Alıntı yapılan: attillam - 10 Aralık 2020, 20:36:35anahtarda kırmızı ile sarı birleştiği zaman fener kısmı, kırmızı ile beyaz birleştiği zaman floresan tüpün yanması lazım.
O işte bir yanlış olabilir bence. Çünkü Kırmızı-Sarıya bakıldığında devre kartında floro-inverterine gidiyor sanki. Yanılıyorsam af buyrun. Her iki öneri de tutarlı görünüyor yani karttan çıkan iki beyaz floresan olabilir.

Not: Bu arada H+ ile işaretli kabloya "Halojen mi demek istiyor" diye özellikle dikkat ettim, hayır kesinlikle inverterin çıkışı.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 10 Aralık 2020, 22:28:33O işte bir yanlış olabilir bence. Çünkü Kırmızı-Sarıya bakıldığında devre kartında floro-inverterine gidiyor sanki. Yanılıyorsam af buyrun. Her iki öneri de tutarlı görünüyor yani karttan çıkan iki beyaz floresan olabilir.

Not: Bu arada H+ ile işaretli kabloya "Halojen mi demek istiyor" diye özellikle dikkat ettim, hayır kesinlikle inverterin çıkışı.

H+, highvoltage + olabilir mi acaba?

attillam

seron ve Adnancoskun arkadaşlar çok teşekkür ederim. Yanlış varsayımım yüzünden kısır döngüye girmiştim, sayenizde çıkmış olduk. Sorun anahtarın yönüyle ilgili, seron arkadaş son iletisinde kırmızı ve sarının floresanın anahtarlaması için kullanıldığı belirtiyor, aynen öyle. Sorun sayenizde çözülmüştür. Tekrar teşekkür ederim ikinize de.

Bu arada AC girişindeki kondansatörü değiştirme konusunda ısrarcı mısınız? Akü değerleri 6V / 5.4A  daha iyi olur derseniz 1u / 400v olanı alıp değiştirebilirim.

seron

Geribildiriminiz için asıl biz teşekkür ederiz.

2,2uF kondansatör devrenize 220Volt - 150mA akım sağlamakta (voltaja dikkat.) Bu akünüzü rahatça doldurur. Ancak cihaz açıkken devreyi yakma ihtimali çok yüksek. Öte taraftan, kondansatörü 1u'ya düşürdüğünüzde akünün şarj süresi uzar. Bu kötü birşey değil aksine iyidir.

Siz bilirsiniz. Bugüne kadar nasılsa bozulmadan çalışmış. Üşenmicekseniz değiştirin.

Güle güle kullanın. Aman! Açıkken ellemeyin ilk mesajımda uyardım. Direk 220'ye ellemiş olacaksınız!

attillam

Tekrar konuyu hortlatmış olacağım ama kuşkuda kaldığım için bilgi danışmak istedim. Testleri yaptım sorun gözükmüyor, bu arada aküyü de bir kontrol edeyim dedim, susuz kalmış saf su ile peteklerin azıcık üzerine kadar tamamladım, sonra şarja taktım, şarj alıyor, ancak sonra fişi çekince düşmeye başlıyor şarjı. Şarj ederken kutup başlarından voltajı ölçtüm, 11 V ile başladı habire gidiyor, en son 30 v gördüm, aküye bu kadar voltajın gelmesi normal mi? Bir de akü 6v-5.4a  yani 150 miliamper çektiğine göre 2-3 gün şarjda kalması mı gerekir bilemedim. Ne dersiniz?

seron

Akünüz 2-3 yıldan fazla kullanılmış ise ölmüş olabilir.
Akünüz 2-3 yıldan fazla kullanılmamış(kenarda beklemiş) ise ölmüştür.
Sonradan su damlatmanız durumu düzeltmez, geçici olarak canlandırır.
"sonra şarja taktım, şarj alıyor, ancak sonra fişi çekince düşmeye başlıyor şarjı. Şarj ederken kutup başlarından voltajı ölçtüm, 11 V ile başladı habire gidiyor, en son 30 v gördüm, aküye bu kadar voltajın gelmesi normal mi?"
Bu ölçümler akünün ölüp de iç direncinin aşırı büyüdüğünü gösterir.
"Bir de akü 6v-5.4a  yani 150 miliamper çektiğine göre 2-3 gün şarjda kalması mı gerekir bilemedim. Ne dersiniz?"
Kaç saat şarjda kalması gerektiğinden ziyade şu anda akünün durumu önemli. Anlaşılan akü gitmiş. Şarj hesabını da şöyle yapıyoruz:

"6V-5,4AH'lık akü, 7,5V(min) 540mA ile şarj edilirse, ortalama 10 saatte dolar" denilir. Buna normal şarj diyoruz; üzerindeki kapasite değerinin 1/10 mantığı.

Ama elinizdeki cihazın devresinde kapasitif reaktans devresi var. Yani 220Volta seri bir kondansatör bağlamış bunu direnç gibi kullanmış, 220'nin amperini düşürmüş anlayacağınız. Bu da transformatör pahalı olduğundan maliyetten kaçınmak için yapılan birşeydir. Bu 220Voltlu devre için net bir şarj süresi veremem. Ama 30-35 wattlardan bahsediyoruz ki bu da birkaç saatte doldurur demek. Gerilimin yüksek olması nedeniyle akımın 150mA yani trafolu ile 540mA'dan daha düşük olması gözünüzü boyamasın, daha hızlı doldurur.

Anlaşılmayı arttıralım.
Elimizde trafolu şarj cihazı ve seri kondansatörlü tehlikeli şarj cihazı var...
Akü aynı akü, iki tane.

220V x 150mA = 33Watt. Seri kondansatör ile harcanan güç.

7,5V x 540mA = 4Watt. Bu da trafolu devre.

Watt/saat hesabını düşünürsek 220'li devre verimi düşük olsa da daha çabuk dolduruyor; zira t zaman içersinde akıttığı elektron miktarı daha fazla görünüyor...

Neyse fazla uzattım galiba  ;D

Akünüz ölmüş değiştirin.
O kondansatörü 1uF ile değiştirin. ::ok

attillam

Peki üstadım, son bir soru,  akü olayını devre kartı kullanarak li-ion pil ile de halledebilirim ama başka bir forumda bir arkadaş DC den AC ye çevrim yapılan devrelerde lityum pillerin çok sakat olacağını söylemişti, öyle midir? Şarj ve deşarjı kontrol eden devre koyacağım tabii ki. Mahzurlu mudur bu tarz cihazlarda lityum pil kullanımı?

seron

Akü olayını Lion pile dönüştürerek aşabilir miyiz?
Lion pilin nominal gerilimi 3,7Volt; şarjlı gerçek gerilimi 4,2Volt.
O ışıldak 6Volta göre üretilmiş. Floro inverter devresi 3,5-4Volt ile çalışır mı, çalışırsa lamba iyi yanar mı ve...
Floro devresi ile Fener ampulü devreden kaç amper çekiyor?

Lityum pil+Otomatik kesmeli Balanslı Şarj kontrol devresi+5V adaptör= X lira olsun.
6V 5400mAH akü = Y lira...

Fiyat karşılaştırmasını yapın, hangisi karlıysa ona geçin. Lityum pilli hale getirilecekse USB adaptör yerleştirmek gerekir içine.

Akü sanırım 50 ila 60TL. Ağır olacağı için kargo fiyatını da ekleyin.

Neticede LED'li ışıldaklarda Liona çevirme yapanları duydum ama floresanlılarda bu mümkün müdür bilemiyorum...

attillam

Tamamdır, herhalde risk almayıp aküyü yenileme yoluna gideceğim, değerli yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere!

stk4221

Yassahlardan önce bit  pazarından 5 adet küçük 1 adet büyük LED şarjlı lamba aldım. 8 AMP pil tp4056 ile dönüşüm yaptım mükemmel birşey çıktı ortaya.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

sezdi

Arkadaşlar konu ile alakasız ama ben negatif iyonizer devresi yapmak istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı

seron

Alıntı yapılan: sezdi - 13 Aralık 2020, 12:11:35Arkadaşlar konu ile alakasız ama ben negatif iyonizer devresi yapmak istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı
Yeni başlık açamıyorsunuz sanırım. Ama yine de sizin için ufaktan neymiş bu diye baktım.

Tuz lambaları bundan bir-iki yıl önce "dekoratif amaçlı" üretilip satılmaya başlandı. Amaç sadece dekorasyon idi. Ancak görünen o ki bazı uyanıklar şu son zamanların acılarını ekonomik fırsatlara çevirmeye çalışıyorlar. Bir tuz kayasının içine bir ampul koyarak "hıh, negatif iyon jeneratörü yaptım al" diyemezsiniz. İyon jeneratörleri bazı ülkelerde hava temizleme amacıyla kullanılmaktadır. Ben de bununla iligli söküm videoları falan paylaşmıştım. Ama konunun tuzla hiçbir ilgisi yoktu. Lütfen şu linke gözatınız:

https://www.cankirituzlamba.com/blog/16_negatif-iyon-nedir-faydalari-nelerdir.html

Deminden beri bu link hakkında konuşuyordum. Sanki çok faydalıymış gibi bir anlatım yapılmış. Ama anlatımın içersinde özellikle çankırı tuz lambası cart curt gibi ifadeler var. Yani çankırı tuzu olmazsa olmuyor muymuş o? :)  Hemen altındaki resimlerde de tammmmaaaamiyle dekorasyon amacıyla üretilmiş tuz lambaları var. Tuz lambası derken ortada özel birşey yok; tuzu dekoratif amaçla oymuş ortasına lamba koymuşlar. Yani bunu yiyecek miyiz ben size soruyorum... :hizz:

İyonizer dediğimiz cihazlar ise yıllardır üretilmektedir. Ayrıca çoğu klimanında içinde zaten var. Ancak birçok bilim insanı iyonizer cihazının yaydığı ozon gazının zararlarına da dikkat çekiyor. Araştırması size ait.

Nasıl yaparım diye sorarsanız (Çankırılı olanı değil :) ) İnternet üzerinden "Gerilim katlayıcı devresi" ve "gerilim katlayıcılı iyonizer" diye araştırın. Anlamadığınız bir durum olursa yazın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın